e Hm-HËe Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN Waarover de menschen klagen MOTTEN de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves Katholiek Weekblad van het Arrondissement "Yper 53c Jaar. - Nummer 28. 35 Centiemen. Zaterdag 11 Juli 1931 te Koptmjk N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. IJpcrocljc tïolk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 11 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden v oraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Zoo wij in dit vervolg van ons vo rig artikel willen de getrouwe weer galm zijn van de klachten die wij bij de menschen hebben gezant het is niet met het inzicht van ze aan onze lezers met geweld op te dringen, maar enkel om ze over te laten aan iedereens goeddunken en gezond oor deel. Zoo wordt er veel geklaagd over de wanorde in de politiek sedert dat het algemeen stemrecht in voege is. Men zegt dat eenerzij ds de Hoo- gere Kamers en Provincie- en GeL meenteraden er weinig bij gewonnen hebben in bevoegdheid en weerdig- heid, hetgeen zoo dikwijls, eilaas, bewezen wordt door al te geweldige zittingen, waarin de leden hun ho norable Collègue weinig heusch en deftig behandelen. Daarop kan men antwoorden dat er ook wijsheid kan bestaan zonder geleerdheid; doch wij Voegen daarbij dat wijsheid gepaard met geleerdheid in alle geval toch nog best is voor 't besturen van stad of land. Men zegt ook anderszins dat het algemeen kiesstelsel te veel macht geeft aan de jongeren die nog in de apej-aren, d'oor driften verblind, zon der veel levensondervinding, steeds stoeien naar extremisme en halsbre kerij. Men werpt op dat wij in de eeuw zijn der democratie, en dat diensvolgens ook het kiesstelsel moest gedemocratizeerd zijn. Waar op anderen antwoorden dat, zonder het democratisch karakter van 't kiesstelsel te schenden, men geheel eenvoudig zou kunnen een tweede stem géven aan allen, arm en rijk, die 35 jaar oud zijn en diensvolgens zooveel jaar meer levenswijsheid op gedaan hebben, in vervanging der stem die vroeger aan de geleerdheid werd toegekenden dat men een der de stem zou kunnen geven aan alle huisvaders, arm en rijk, die min stens een getal x... kinderen hebben, in vervanging der stem die vroeger werd verleend aan de fortuin in geld en goed. Voorzeker zou het kiezers korps er veel bij winnen in bevoegd heid en bewustzijn van verantwoor delijkheid, en mannen zenden naar Kamers en Stadhuis die orde en vre de handhaven. De vrouwen klagen dat de Socia listen, die de eerste en geweldigste voorstaanders waren van 't algemeen stemrecht, die algemeenheid beper ken als er spraak is van de vrouwen, en zij begrijpen niet waarom de vrouw, die mag gekozen worden, ook zelf niet mag kiezen. Ook zij nemen het. straf kwalijk, en niet zonder re den, van alzoo miskend en gemin acht te zijn, en zij verlangen naar den dag waarop ze zich zullen kun nen wreken over die pijnlijke verne dering. En op djen dag: dies irae dag van woede en wraak, zal het so cialisme er deerlijk van af komen. Dat weten de socialisten, en daarom houden zij de vrouw zoo ver en zoo lang mogelijk van de stembus ver wijderd. m De menschen, zij bijzonderlijk die reeds een ernstigen leeftijd bereikt hebben, klagen ook dat de studenten wereld veel te veel ontaard is in een politieke wereld, met al het geweld en de overdrijvingen die eigen zijn aan die jonge en onstuimige ja ren, nog niet getemperd door de le vensondervinding en de aanraking met de werkelijkheid. Men voegt er bij dat hun studiën er niet bij win nen in gehalte en degelijkheid en dat er alzoo voor de wetenschap veel krachten verloren gaan. Veel ouders klagen dat hun kinders, nog dubbele jongens, zich boven de ouderen stel len en met een soort medelijden op hen nederblikken en zij betreuren het dat de deugd van nederigheid van langs om meer door de jongeren verwaarloosd is, in tegenstelling met den Zaligmaker, die op zijn leeftijd van 30 jaar, onderdanig luisterde naar zijn moeder en voedstervader. En toch tot het einde der studiejaren moet de jongeling zich door ouderen en meesters laten vormen, en door jarenlange gehoorzaamheid en on derdanigheid zich bereiden om later zelf goed te kunnen gebieden. Ze zijn het Kruis van de zorgvul dige huismoeder. Die kleine zilverlingen hebben voor niets geen eerbied en liefst boo- ren ze hun gangen door de kostelijk ste stoffen eerst en hebben een voor liefde voor bont. Kent ge wel dat diertje, moeder? Ge moet het kennen in zijn streken en knepen, 't zal u zooveel tte gemak kelijker vallen het te keer te gaan en te verdelgen. Vooreerst zijn het de motten zelf niet die de grootste vernielers zijn, wel hun nageslacht. De mottenwijf- jvs, de eierlegers, ziedaar de eerste vijand: uit de eiers komen larven die verder uitgroeien. Liefst leggen de wijfjes hun eieren in naden van kleederen en in de voegen van be kleede stoelen. Motten houden van donkere plek jes en geenszins van klaarte en sterk riekende lucht. De Junimaand is hun tijd. De eierleggers zijn op gang. Hoe de schadelijke' diertjes te keer gaan? Er bestaan inderdaad honderden keukenremedies, die iet of wat het euvel verhelpen, doch er zijn ook verkeerde. Welke nu de beste mottenweerders zijn? Zulke die de motten vernielen, maar de kleederen niet aantasten. Kloppen is een voortreffelijk mid del, kloppen en borstelen. Kledings stukken, wollen ondergoed, bekleede stoelen, kussens, tapijten, gordijnen. Op die wijze verwijdert men de eitjes. Foeruren dienen daarenboven zorgvuldig gekamd tot op het Vel om eitjes en larven grondig te weren. Kamfer, rozemarijn en versch ge drukte dagbladen zijn uitmuntende voorbehoedmiddelen, met Andere woorden, houden de motten weg. Fijne kamfer te strooien in de naden van kleeden en in de voegen van be kleede stoelen en ook onder de kus sens der stoelen is voortreffelijk, daar de motten juist liefst op die plaatsen hun eiers leggen. Is naphtaline een goed verweer middel? Mottenbollen Proefnemin gen hebben uitgemaakt dat de mot die niet al te zeer vreest, zelfs dat die stof in zekeren zin het uitkomen der eitjes bevoordeeligt. Koffers, kasten en andere be waarplaatsen voor kleederen eens goed uitsulferen is zeer aan te raden. Men legt sulfer of zwavel op een stuk blik. Ofwel men plaatst een zwavelstok in den hals van een flesch. Men ontsteekt de zwavel. Alles moet goed afgesloten zijn en men houdt de kamerdeur dicht een uur of zes lang. Anders mist de zwavellucht haar in werking. Heeft men bekleede meu belen te behandelen men brengt ze in de te ontsmetten kamer. Een ander middel voor bekleede stoelen is de houten pikkels of leu ningen met petroleum in te wrijven. De mottenworpjes komen dan weldra te voorschijn en men kan ze vernie tigen. Doch al die middels zijn niet onfeilbaar en heel afdoende. Dik wijls kloppen en borstelen met open deuren en vensters blijkt nog altijd meest afdoende. Zoodoende komen de wormen te \oorschijn en men kan ze onschadelijk maken. Het is zeer voordeelig, vooraleer men de winterkleeren opbergt, dat men allevlekken mogelijk wegneme. Die vlekken zijn de beste ontwikke lingsmiddens voor de motten. Hebt ge kledingstukken waarin motten hebben genesteld, ze nooit weghangen of wegbergen met an dere. Daar zooeven werd gesproken van gazettenpapier. De motten zijn erg vijandig aan drukinkt. Wanneer ge het wintergoed in koffers legt plaats van onder gazettenpapier. Na eene eerste laag goed, weeral een laag gazetten. Het is goed de mouwen op te vullen met gazettenpropjes. Bo venop de gevulde koffer nog een laag papier en dan de koffer gesloten en op een koele, donkere plaats gezet. In de kleerkas doet een flesch zon der kurk en met een zwavelstokje erin ook uitmuntenden dienst. Een stuk goedkoope maar sterkriekende toiletzeep mag er ook wel bij. Voor groote stukken als tapijten en andere die moeten opgerold of geplooid weggeborgen worden, komt een stofzuiger goed bij te pas. Men late er hem traagjes over loopen, dan houdt men er nog een goedé klopping op en een goede borsteling. Is dat geschiedt men legt gazetten op den grond, de gekuischte stof er op, weerom gazetten er boven, men be strooit dik met kamfer, mén rolt op, bindt toe en plaatst de rol in een donkere plaats. Voor kleeden met levendige kleu ren gebruike men liefst blauw pa pier. Dikke wollen gordijnen worden door de motten gezocht. Zwicht het zonnelicht, maar zoohaast de zon is geweken laat zooveel mogelijk lucht en licht in uw kamers dringen. Een weinig trek werkt in tegen de mot ten, die niet van trek houden. Ge zult indien ge dat onderhoudt dik wijls motten uit uw gordijnen zien vallen. Gazettenpapier is het meest voor treffelijk middel tot het bewaren van foeruren. Men wikkele ze erin, zorg dragende dat er geen openingen in het papier zijn, opdat de motjes geen weg naar de foeruur zouden vinden. Strooit nooit peper, foeruren zijn er niet tegen bestand, 't is beter kamfer te nemen. Dat de zorgzame huismoeder papieren zakken knippe, de foeruur er in steke en dan de zak ken toeplakke. De weldoener der Doofstommen. 125verjaring zijner geboorte Na Van Daele, Reynaert, twee on- vergetelij ke weldoeners der stad Kor- trijk, neemt men thans maatregelen om op 2 Augustus aanstaande nog een ander weldoener te herdenken, namelijk de onsteiffelij'ke MgV De Haerne, wiens prachtig standbeeld in witten steen, thans op de Casino staat. Men wil op grootsche wijze de 125' verjaring zijner geboorte vie ren. Deze betooging, op touw gezet op initiatief van M. L. Monu, voor zitter der maatschappij voor doof stommen te Kortrijk, werd aan stonds bijgetreden door al de bij zonderste burgerlijke en geestelijke overheden der stad. Een oproep is gedaan aan al de doofstommen-ver- senigingen van het land. Ziehier eene korte levensschets van Mgr De Haerne, die door veel Kortrijkzanen, welke alle dagen voorbij zijn standbeeld gaan, niet gekend is. Désiré-Petrus-Antonius De Haerne werd geboren te Yper den 4 Juli 1804 uit een aloude familie, afkomstig van Artois (Frankrijk). Na schitterende studiën in het Kol- legie van zijne geboortestad, trad hij in het Seminarie te Gent, waar hij in 1823 aan het Koninklijk Athe neum de godsdienstlessen gaf. Een jaar nadien werd hij te Kortrijk be noemd alé studieprefekt aan het Kol- legie. Dit werd in 1829 gesloten en hij werd dan onderpastoor benoemd te Moorslede. Hier leerde hij de doof stommen kennen. Aan de gewone school was ook een klasse gehecht voor de doofstommen. Zijn doel was van dien stond afde doofstommen naar ziel en lichaam bij te staan. Een tijdje nadien werd hij benoemd tot professor in rethorika te Roeselare, maar door het Hollandsch goeverne- ment werd hij naar Brugge in Sint Jacobs verplaatst. Hij bleef een ge duchte tegenstander, door woord en daad en door zijn schrift voor die Hollandsche regeering. De omwente ling van 1830 brak uit, toen hij ty phus betrapte aan het bed van kran- ken door die ziekte aangetast en die hij verzorgde in het militair hospi taal te Brugge. Hij werd door de be volking van Roeselare als afgevaar digde voor het Nationaal Kongres gekozen. In 1833 gaf hij zijn man daat van afgevaardigde op en werd opnieuw professor in rethorika te Kortrijk. In 1844 werd hij herkozen als vertegenwoordiger en bleef het tot aan zijn dood. Van 1859 tot 1869 was hij bestuurder van het Instituut voor doofstomme meisjes te Brussel. Hij had voor de doofstommen een eigenaardig' handaphabet samenge steld, dat men als snelschrift voor de doofstommen mocht aan zien. Hier mee kon men een vlug gebaar ma ken, daar het niet noodig was al de klanken te spellen en de teekens zelf waren maar een enkele beweging. Ook voor sommige woorden beston den er dan nog afgekorte teekens. Hij schreef veel in allerlei tijdschrif ten en zijn beide werken: Aanmer kingen op de gemengde methode en Het speciaal onderwijs aan D. S. (1863) zijn alom bekend. In 1870, den 9 Juni, stichtte hij in Engeland het eerste en eenige ka tholiek D. S. gesticht te Woodhouse. Dit werd later overgebracht naar Boston-Spa, en is nu nog een van de bloeiendste in Engeland. In 1883 was hij voorzitter van het Internationaal Kongres voor het onderwijs aan D. S., gehouden te Brussel. In 1884 is hij in Engelsch-Indië waar hij met behulp van den bisschop, Mgr Meu- rin, het instituut voor D. S. te Bom bay sticht, dat heden nog bestaat. In 1850 werd hij eere-kanunnik benoemd aan de Kathedraal van Brugge; in 1870 werd hij doktor in godgeleerdheid uitgeroepen en in 1872 geheim kamerheer van Z. H. den Paus benoemd. Hij was drager van verscheidene eereteekensHet IJzeren Kruis, officier in de Leo poldsorde, ridder in het Eere-Le- gioen, Gi'oot-Lint van de Leopolds orde. Hij stierf te St-Joost-ten-Noo- de den 22 Maart 1890. Den 27 Maart werd hij te Kortrijk op St-Janskerk hof met groote plechtigheid begra ven. In 1895 richtte de stad Kortrijk hem een prachtig standbeeld op en in 1907 werd er een gedenkplaat aangebracht op het huis dat hij te St-Jo,ost-+en-Noode geduilende 14 jaar bewoond had. Bij zijn afster ven schonk hij al de boeken hande lende over de D. S. aan het Doof- stommengesticht te Woluwe. Zijn standbeeld, dat reeds drie maal verplaatst werd, staat nu op de Casinoplaats. Gedurende den oor log werd het erg beschadigd, maar is thans gansch hersteld. Den 2 Augustus zal het in de Gul den Sporenstad niet aan doofstom men ontbreken, want allen zij be sloten af te komen om eens openlijk vrije lucht te geven aan hunne ge voelens van eerbied, dankbaarheid en erkentelijkheid jegens dien groo- ten weldoener en zijne edele navol gers. Hier in Kortrijk werd in 1914 eene vereeniging van doofstommen gesticht, die heden 84 leden telt. Al de leden zijn noeste werkers; bijna

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1