Crédit Anversois WEET GE WAT BECELAERE Dixmodestraat, 18, YPER GRONDINZAKKINGEN BIJ IEPER Kerkelijk Nieuws al de gehuwden hebben hun eigen huis door spaarzaamheid en vooruit zicht verworven. Eenigen drijven handel, net zooals menschen die kun nen spreken en hooren. dit alles dank aan de. ongeëvenaarde opvoeding en onderwijs welke zij in de doofstom- mengesttehten opgedaan hebben. Het bijwonen hunner vergaderingen in hunne Vereeniging nemen zij ruim schoots ten nutte om hun verstand meer en meer te ontwikkelen, Eeni gen hebben een talrijk gezin, zelfs van zeven kinderen, en allen hoo- rend-sprekenden. Een warme oproep wordt door de Kortrijksche vereeni ging der doofstommen gedaan, op dat niamand dien dag te Kortrijk zoude afwezig zijn. Wij zullen later het feestprogramma geven. a N. V. "Mn BANK BEURS WISSEL Om een geroesten vijsnagel, waar van gevaar bestaat dat de kop afbre- ke bij het willen ontvijzen, gemak kelijk ontzet worde, gloei een ijzer, bij voorkeur- plat op het uiteinde, en plaats dit deel op den kop der vijze. Na enkele oogenblikken zult ge de vijze gemakkelijk uitkrijgen. De tijden veranderen. Vóór 45 jaar liet Paus Leo XIII weten, dat men in zijnen naam O. L. Vrouw ter-wacht in Marseille kronen mocht. Politieke drijverijen hebben dat be let tot op den dag van heden. Het beeld werd dézer dag'an gekroond in de kathedraal, dan per boottocht overgevoerd tot in de oude-haven en van-daar per praalwagen opgetrok ken tot in de Basiliek boven op de noordlijke róts. De Ceremonie be gon ten 8.45 uur in de kathedraal en eindigde ten 4 J uur op den Berg. Wanneer het fransch landsbe stuur de kloosterlingen uit Frank rijk.verdreef, werd het klooster der grapte Chartreuse staatsgoed. Alle pogingen om het te benuttigen heb ben mislukt; in een twintigtal jaren zijn, de gebouwen erg vervallen en om ze te herstellen zoude het nu reeds 12.000.000 fr. vergen! Het Eucharistisch Congres van Rytel is prachtig gelukt. Treffende ceremoniën en veel, veel volk! 30.000 kinderen op den kinderendag en meer dari 100.000 mannen den Zondag. De stoet had mogen zijne ommegang doen in Rysel, had men willen het H. S&krament te huis laten! De so cialistische Burgmeester heeft dus benauwd van het Hoogweerdige... 't moet zijn dat hij, niettegenstaan de al zijnen pietTJPaat, geloove heeft. Waarom heeft niemand van ons benauwd der afgodsbeelden van de heidenen? Omdat wij er niet in ge loovéh en overtuigd zijn van het niet bestaan dier opperwezens. Wie nu leeft in den tijd der elec- triciteit «n het gemak kent der elec- trieke bellen, maakt zich geen ge dacht van den toestand in vorige eeuwen. Begin 1700 ontstonden de bellen, die men, min of meer ver bui ten zijne kamer, in beweging bren gen kon met een langen ijzerdraad. Tot dan toe was de luxe eerie bel of timber, die op den tafel stond. Dit laatste bestaat nu nog als noodpiiddel. Bismark was eens op reis in den vreemde mi met eene bel verwittig de hij zijnen kamerknecht, alswan- neer hij hem van doen had. Dit mis haagde aan den hotelier, die, opdat andere klienten niet zouden gestoord wezen beleefdlijk aan Bismark vroeg dit bellen daar te laten. Goed antwoordde de ijzeren kanselier en iedermaal'dat hij zijn knecht wilde binnen roepen, vuurde hij zijne pis tool af. Het duurde niet lang, of de hotelier kwant hem opnieuw geheel i beleefd vragen te willen bellen, in plaats van te schieten! Kuït -K is zelfmoord plegen, met zich den buik open te rijten en dat wordt veel gedaan in Japonie. Bij Tokio zijn er. in het park Shiba, 47 graven van edellieden, die samen Kara-Kiri pleegden. De edelheer Ako was ten onrechte aangeklaagd geweest bij de hoogere overheid, die hem eene zijden koord zond en een wel geslepen mes; dat wilde zeggenHang u op of rijt u den buik open Dit laatste deed hij in tegenwoordigheid zijner 47 vas- salen. Dezen zonden zijn hoofd naar den aanklager en uitten niet de min ste klacht. De aanklager meende iets aangenaam gedaan te hebben voor die 47 en vol vertrouwen nam hij ze over in zijnen dienst. Maar bij de eerste gelegenheid, op zekeren nacht drongen zij samen in zijne verblijf plaats en hun bevelhebber bood eer biedig den aanklager een scherp mes aan, zeggendeDoe wat Ako doen moestDe aanklager, ziende dat alle weerstand overbodig was, pleeg- I de Kara-Kiri en daarop de 47, die wisten wat er hun te wachten stond, deden hetzelfde op hun meesters graf. Die 47 worden aanschouwd als helden! en jaar uit jaar in zijn hun ne graven bebloemd! Welke schade de groote oorlog deed aan de Missiën: 4500 fransche, italiaansche en duitsche zendelingen moesten het leger vervoegen; velen ervan sneuvelden voor Frankrijk alleen 300 velen mochten na den oorlog hunne missiëvelden niet meer bezetten, o. m. 400 duitsche pries ters en 600 broeders en zusters 2000 missionnarissen werden uit de Turksche landen verbannen; de al- inoezsn voor de missiën werden erg ingekrompen, daar Frankrijk, Bel- gie en Duitschland er van de 5/6 storttendaarbij wat overal ontvol king der seminariën, noviciaten, apostolische scholen en overal veel stoffelijke schade! Mussolini trekt ten oorlog tegen den Paus, die eene rotse is, waarop vele anderen hunnen kop ten pletter liepen. Toen Pius VI, gevangen ge nomen door de fransche omwente- laars, van stad tot stad rondgeleid was geweest en eindelijk stierf op 86 jarigen ouderdom in Valence, men jubelde: 't Is gedaan met het Paus dom Als Garibaldi met zijne roode hem den en geholpen door de Piemontee- zen Rome bezette: Nu is het einde der Roomsche Kerk was hun zege pralende kreeten nog nooit heeft de macht van den wapenloozen vorst van het Vatika^n met meer luister over de wereld uitgeschenen als op den dag van hedenZoo zal het we zen tot op het einde der dagen. Eene moeder van drie kleine kinderen laffelijk vermoord op het Gehucht Keiberg De anders zoo rustige gemeente Becelaere, werd Maandag namiddag1 in verslagenheid gedompeld door eene afschuwelijke misdaad. Langs den steenweg van de ge meente Becelaere naar de groote baan van Meenen naar Yper staat de herberg De Handboogbewoond door Cyriel Buysse. Nevens deze her berg. loopt een smalle aardeweg en een honderdtal meters verder op eene hoogte, staan vijf huizen, twee tweewoonsten en bezijden een nette werkmanswoning. Dit is het gehucht genaamd KeibergWat verder heeft men nog eenen blok huizen. De bovengenoemde woning is bewoond door Leon Durnez, werkman, wer kende te Wervicq (Frankrijk), en zijne vrouw Godelieve Boucquet, ge boren te Bavichove den 4 November 1900. Het huwelijk werd gezegend met drie kinderen, een zoontje Mau rice, 10 jaar. een meisje, Ivonne, 8 jaar, en de kleine Paula, 13 maan den. De man was op zijn werk en de vrouw deed het huishouden. Maandag namiddag, terwijl hare twee oudste kinderen naar de school waren, ging de vrouw met haren ve- lo, waarop zij haar kleinste kind ge plaatst had, eene spade halen voor haren man. Onderweg ging zij bij verscheidene kennissen binnen, ook bij hare moeder, en keerde rond 4 u. naar huis terug. Gelijk wij zegden had de vrouw met haren velo hare woning verla ten, en om den smallen aardeweg, die zeer steil is, niet te moeten op rijden, was zij langs de andere zijde gegaan, en de bewoners van de blok huizen zagen haar rond 4 ure naar huis rijden. Rond 4 4 uur kwamen hare twee lievelingen, Maurice en Ivonne te huis. Toen de twee kinderen binnen kwamen zagen zij moeder aan den trap liggen. De oudste ging er naar toe, begon er aan te schudden en te roepen, en geen antwoord bekomen de, sprong hij buiten en riep om hulp. Weldra kwamen de geburen toegesneld en kregen een akelig schouwspel voor oogen. De kleerkas was geopend en de inhoud lag te midden den vloer. In de keuken wa ren al de aldaar staande meubelen opengebroken en de inhoud was er uit geworpen. In den gang lag de vrouw uitgestrekt met het hoofd op den keldertrap. Nevens haar lag een verbrijzelde bierflesch en rond haren hals was haar kous vastgesnoerd. Zij droeg aan den linker slaap eene diepe wonde. De dood had reeds haar werk volbracht. In de slaapkamer was ook alles doorsnuffeld, het bed was uitgeworpen, de dekens afge rukt en een ervan lag op de voeten van het ongelukkige slachtoffer. Volgens da vaststellingen moet de misdaad gepleegd zijn eenige oogen blikken na het binnentreden der vrouw. De moordenaar heeft zijn slachtoffer gevolgd en zijn prooi be loerd. Hij moet vrouw Durnez ge kend hebben en hij werd door ver scheidene personen gezien. De kerel was besloten eenen slag te slaan en zocht zijn slachtoffer. Aan een voor bijganger had hij het huis aange wezen van den genaamden Jerome Grvson, en zegde bij hem nog ge werkt te hebben, en vroeg of hij thuis aan de arbeid was en of zijne vrouw alleen te huis was. Vernemen de dat de man te huis was is hij er niet naar toegegaan. "Dan ging hij langs het Duitsch kerkhof, waar eenige werkloozen stonden, en vroeg of Leon Durnez te huis, was zegde dat hij hem kende en nog met hem gewerkt had. Op hetzelfde ooganblik reed dezes vrouw voorbij. De kerel achtervolgde haar. De vrouw niets vermoedende reed naar haar huis. Te huis gekomen plaatste zij haar kind in de wieg, sneed twee boter hammen en op dit oogenblik moet de moordenaar binnen getreden zijn en de vrouw overvallen hebben. De vrouw, van kloeken lichaamsbouw, en in de volle kracht harer jeugd, moet zich met de macht der wanhoop verdedigd*, hebben en al Lechtende tegen haren moordenaar het even wicht verloren hebben en tegen de kelderdeur gevallen zijn. Alzoo zal de laffe rekel eene aldaar staande bierflesch gegrepen hebben en haar met volle geweld slagen op het hoofd hebben toegebracht, die haar het be wustzijn deden verliezen. Ziende dat zijn slachtoffer geen tegenstand meer bood, trok hij een harer kousen af, snoerde deze twee maal rond den hals en verwurgde de weerlooze vrouw. Diefstal is de oorzaak der misdaad en om aan geld te geraken heeft de laffe rekel niet geaarzeld een wree- de misdaad te plegen en eene moeder van drie kinderen te dooden. Na zijns akelige misdaad gepleegd te hebben, heeft hij al de meubelen doorsnuffeld en alles wat waarde had mede genomen. Een koffer, staande in de slaapkamer, stampte hij open. Gelijk wij zegden werd de moor denaar door verscheidene personen gezien toen hij eerst achter Gryson vroeg, dan achter Durnez. Het is een kerel, schijnende 26 jaar oud, ge kleed met zwarte vest, gestreepte broek, bleek blauw hemd, zwart haar. dikke lippen en fijn gezicht. De gendarmen waren seffens ter plaats. De aangegeven persoonsbe schrijving werd onmiddellijk langs alle kanten rondgestuurd. Twee per sonen werden in den avond aange houden maar later terug in vrijheid gesteld. Dinsdag morgen was men er nog niet in gelukt den dader aan te houden. Maandag namiddag kwam het parket ter plaats om de noodige vaststellingen te doen en de getuigen te onderhooren. Het parket van Yper is Dinsdag namiddag ten 4 ure t rug ter paats afgestapt met een wetsgeneesheer, die overging tot de lijkschouwing. In de woning van het arme slacht offer was alles, wat eenige waarde had. meegenomen. Alleen nog 20 centiemen werden gevonden in een geopenden geldbeugel, die nevens de tafel in de keuken lag. Men heeft nog geen spoor van den laffen moor denaar. Het onschuldig slachtoffer met naam Godeli ve, werd laffelijk ver moord op haren naamdag en even als hare patrones verwurgd. Woensdag werd een persoon, die verdacht wordt de dader der afgrij selijke misdaad te zijn, aangehou den. Het schijnt dat hij geen vol doende alibi nopens het gebruik van zijnen tijd op den dag der misdaad, heeft kunnen geven. Die kerel zal mat de geburen geconfronteerd wor den. Sedert eenigen tijd is men hard aan het werken ter hoogte der Kruiskalseide, een acht honderd meters opwaarts naar het Hooghe, aan den grooten steenweg Yper- Meenen. 't Was daar het Nomansland onder den oorlog en de Engelschmans even en meer als de Duitschers hadden daar onder den grond ontzaggelijke werken uitgevoerd, zoodanig dat ze op zeer grooten afstand on gezien hun vooruitgeschoven loopgrachten konden bereiken. Hier en daar waren kamers stapelplaatsen, hospitalen aangelegd en dat op eene diepte van 15 meters. Zoo kwam het dat op verschillige plaatsen dezer tijden groote inzakkingen zich voordeden. Dadelijk werd er voor gezorgd om den weg te her stellen, doch niemand dorst in de verste verte vermoeden dat men daar met zoo groote hindernissen zou te kampen hebben. Zaterdag had men op 14 meter diepte eene beek tegen gekomen, die door zware beton nen buizen verder weggeleid was, doch die nu moest opgenomen worden om haar vroegeren weg te volgen. Daartoe werden dadelijk de ncodige werken aangevangen en reeds stond een motorpompe opgesteld om Maandag te beginnen werken. Ongelukkig lijk de ongekende stortvlagen van Zondag avond en Maandagmorgen hebben al de werken verijdeld en onzeggelijke schade aan gebracht. De groote put was bijna boorde vol geloopen en door het geweld van het wa ter was de weg doorgespoeld zoodanig dat men naar stad telefoneeren moest om te zeggen dat het verkeer heelemaal onder broken was. De groote autopomp van Yper werd bijgehaald en na uren werken bleef er nog eene waterhoogte van 8 meters. De werken worden met grooten spoed doorge zet, want men vreest de doorbraak van de groote straat langs waar de autobussen en •al het ander gerij voorbij moet. De toeloop van nieuwsgierigen is groot, inzonder nu dat zoovelen gedwongen werkloos zijn. Ypersche Kroniek. ^onda^rust. De Apotheek van M. HOUTE- KIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 12 Juli 1931. In St PIETERSKERK Op Zondag 12 Juli, ten 8 4 uur, gezongene mis voor Sylvie Spotbeen, weduwe van Frederic Slembrouck. Op Donderdag 16 Juli, feest van O. L. Vrouw van Scapulier, ten 6 uur, plechtige mis, Maria ter eere. ST PIETERSPROCESSIE Zondag 1.1., bij geheel gunstig we der, deed St Pietersprocessie haren jaarlijkschen ommegang. Veel volk was op St Pieterswijk samenge stroomd om de nette en keurige groe pen te bewonderen en het Lof, dat na de processie in de kerk gezongen werd, bij te wonen. Als gewoonte was het gezang uitgelezen en het St Pieterslied, dat getoonzet is op de rythme van het lied over jaar gezon gen in het Congres van Carthago, viel in iedereens smaak. In de kerk bewonderden veel lie den het nieuw H. Hertebeeld, in wit marmer uitgehouwen en staande bo ven het H. Sakramentaltaar. De Christus is voorgesteld in biddende houding; met de linker hand omvat Hij zijn kruis, dat nevens Hem rechtstaat. Zijn Hert gloedvol van liefde is zichtbaar aangebracht; eene priesterlijke stool hangt rechtval lend van den hals af en eene konink lijke kroon versiert het hoofd. De uitleg van wat de symbolen weerge ven staat te lezen op het opgaande blad van den altaar. LinksHij stierf uit liefde tot ons. Hert en Kruis. RechtsHij leeft en bidt voor ons. Stool en biddende houding. Bo venaan: Hij is Kaning over ons in alle eeuwen der eeuwen. Konink lijke kroon. EXAMEN M. Antoon Brevne van Yper heeft zijn examen van doktor in rechten met onderscheiding afgelegd. M. Leon Werquin heeft op vol doende wijze zijn eerste exaam van wijsbegeerte en letteren afgelegd. Onze hertelijkste gelukwenschen aan die heeren. DE VOLTOOIINGSWERKEN ONZER YPERSCHE KERKEN In St Maartenskathedraal. Deze week werd de afbraak der zware stellingen rond St Maartens toren voltrokken. Het zicht van den hoogen kunstrijken toren met zijn prachtige Hoofdportaal is overheer lijk en verwekt de algemeene bewon dering. Men is Donderdag begonnen aan 't plaatsen van het nieuw altaar van het H. Sakrament in de Absied van het Hoog koor. Het belooft een kunst gewrocht te zijn van eerste gehalte. Bevoegde kunstschilders zijn aan 't verveerdigen van picturale ver fraaiing der orgelpijpen van het or gelbuffet, als ook van de gewelven der monumentale afsluiting bachten het Hoogaltaar. In St Pieterskerk is een prachtig kunstbeeld in wit marmer van Christus-Koning ge plaatst op het altaar van het H. Sa krament. Aldus wordt het vooroor- logsch altaar der familie Surmönt de Volsberghe uit de puinen gered en met kunstsmaak hersteld, heerlijk volledigd. In St Niklaaskerk is het beitelwerk der zuilen reeds gevorderd, en maakt als klassieke kunstversiering in Neo-bijzanty- schen trant den besten indruk. In St Jacobskerk verwacht men met belangwekken de nieuwsgierigheid de tentoonstel ling der teekeningen van de nieuwe kerkmeubeleering. STAD YPER - MUZIEKSCHOOL De openbare prijskampen voor de leerlingen der Muziekschool zijn vastgesteld op volgende dagen in ge melde school Dinsdag 11+ Juli, om 17 uur, Blaas instrumenten. Woensdag 15 Juli, om H uur, Piano. om 16 uur, Zang. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 11 Juli, te 8 uur. Zondag 12 Juli, te 2, te 5 en te 8 unr. PROGRAMMA: WAPENBROEDERS (Prères d'Armes) Grootsch drama, in 8 deelen, ons de bewo gen lotgevallen van twee Amerikaansche krijgsgevangenen van den wereldoorlog in hun ontvluchting naar Constantinopel en hun onderhoud bij een Araabschen prins, voorstellend. In dezen film uit het Artis tes associés worden de hoofdrollen vertolkt door WILLIAM BOYD. MARY ASTOR. LOUIS WOLHEIM, zelfde artisten als in Storm en Aan het westelijk front geen nieuws CHARLOT'S VERLOVING (Les Fiangailles de Chariot) met CHARLIE CHAPLIN. 9' OLYMPIADE: Uit de groote sportgebeurtenissen; 3' en 4' ti. Leerfilmcn - Nieuwsberichten. 3'' week van Juli: Napoleon op St Hele na (Napoléon a Sainte Hélène). 4° week van Juli: o Altijd overwinnaar» (Toujours vainqueur) en Ploerten(Les (Toujours vainqueur) en De Ploeters (Les j mufles) 1 week van Augustus: De dief van Bag dad (Le voleur de Bagdad) met DOUG LAS FAIRBANKS. 2» week van Augustus: Doodendans (Le bouclé de la mort) en De wraak van den Fakir. 3" week van Augustus: «Moederschap* (Maternité). 4" week van Augustus: De Cirk(Le r Cirque) met CHARLIE CHAPLIN. PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar): Balcon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Nieuwste toestellen voor luchtververschin- gen (Marelli-apparaten. Modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfris- schingen in den Café te bekomen. Herdenking van den Guldensporenslaf- Op Maandag 13 Juli stipt, te 8 uur 's avonds, wordt in de feestzaal van het Christen Werkersverbond, St Jacobsstraat. 30, te IJper, een gezellige en kunstige feest avond ingericht, door het Katholiek Stan tan- j dencomiteit. De Heer Smeesters uit Kortrijk, voorzitter i van den West-Vlaamschen Gouwbond, I er een korte maar belangrijke voordracht I houden. Lieven Calmevn, de beroemde kunstzanger I wiens machtige stem dikwijls in prachnh I

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2