Crédit Anversois ONZE HOPTEELT Ypersche Kroniek Kerkelijk Nieuws N. V. Dixmndestraat, 18, YPER BEURS Bastaards en Bastaardswoorden Feest en Plechtigheid van den H. Albertus Yper-Tuin 1931. Orgel-Recital in de Kathedraal van Yper Tentoonstelling Bezoek van Engelscheii LANDBOUWBELANGEN Provinciale Baan Yper-Dixmutle Taks op de honden Ouderdomspensioenen Harmonie Ypriana. we in Spanje, stelt voor 12.000 pe setas per maand en dat bij voorbaat uit te betalen aan die gelukkigen, die daar aan 't sehoteltjen gerocht zijn. Is de staatskas onuitputbaar? Velen gelooven dit en handelen naar die meening. Volgens XXs Siècle» van 2-8-1931, de Francqui- commissie heeft ongehoorde feiten ontdekt en kenbaar gemaakt Een groote monsieurrap in zaakjes trekt 150.000 fr. invalie- de-geld; een ander, kloek en gezond, is 100 per 100 invaliedop 26 lieute- nant-generaals, nog in dienst, 20 zijn invaliedop 37 generaal-majoors 31 op 127 kolonels 115; op 361 majoors 323; op 1986 kapiteinen 1647 ;op 1420 lieutenants 353 en op 320 on- der-lieutenanten 10. Onder de mili taire dokters die den oorlog mede- mieken en nu nog in clienst zijn, bijna al de hooge in graad zijn in valied. Bij de ouderdomspensioenen zijn er ook schreeuwende misbruiken: Er gijn lieden die 40.000 fr. 's jaars win nen en waarvan de ouders ouder domspensioen trekken Men vraagt: 1) Het onderzoek door te drijven. 2) Al niet verdiend pensioen aan stonds af te schaffen. 3) Van stonden af het geld onwet tig opgestreken te doen weergeven. 4) De bedriegers te boeten, alsook alwie ze er toe geholpen hebben. 5) De namen dezer laatsten ken baar te maken, alsook de sommen, die ze gezakt hebben. Prijs van Rome wil niet zeggen verdiend in Rome of van daar ko mende, maar geheel bijzondere prijs Zulk een concours werd in Frankrijk uitgeschreven voor de schilderkunst en al wie mede deed werd «opgesloten» d. i. moest in zijne cel verblijven, tot dat zijn werk opgedaan was en moest zijn werk afmaken, zonder te mogen boeken of personen raadplegen. Het opge legd onderwerp was De terug komst zonder verdere bepaling. Van de toen opgeslotenen, twee stel den voor de terugkomst van Calva- rie; één deze van den Verloren Zoon; één deze van den soldaat na den oorlog; en de overigen deze van werklieden na voltooide taak. Vóór ettelijke jaren, beeldhouwer De Vreeze uit Frankrijk deed ook mede voor den Prijs van Rome, in een wedstrijd door Belgie uitgeschre ven voor de beeldhouwkunst. De me dedingers werden maar opgesloten voor het boetseeren van 't model en daarna mochten zij het, zonder er nog iets aan te veranderen, ten huize uitwerken. Het opgelegd ontwerp was de Dood van Jules Ccesar en De Vreeze werd maar tweede ge- klast, omdat hij een klein geschied kundig feit niet kende of vergeten had: Hij had Jules Coesar voorge steld met haar op zijn kop, terwijl de vermaarde krijgsheld altijd een lauwer-kroon droeg, om zijnen klet- senkop niet te laten zien. Eerste moeilijke samenstelling bij de kleinen. «Charletje» zegt de meester, ik geef u vijf konijnen en daarna nog één konijn... hoeveel konijnen hebt ge?Zeven, meester. Maar dat kan niet zijn; denk eens goed... «Ja wel, meester, ik heb er al één te huis. voor ons volk en voor de Vlaamsche taal. Ziehier, tot voorbeeld, twee zinsneden welke opgemaakt werden met verbasterde fransc-he woorden, getrokken uit hun laatste nummer. De nobele schrijvers van het Westland zijn gederacineerde en gedenationaliseerde geniale mannen die schrijven voor naieve individus. Hun monumentale en elegante fra seologie is een absolute continuiteit van provocatie naar de souvereine- teit in de Francaise taal Hoe groot ware de spijt van onzen grooten dichter Guido Gezelle, van te zien dat zijn schoon werk zoo on derkropen wordt, en moest Deco- ninck terug komen wat zoude hij kappen op .iie nieuwmode Beulemans. De Apotheek van M. HOUTE- KIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 9 Oogst 1931. Vrijdag 14 vigilie van O. L. Vrouw Half-Oogst, geboden vasten en vleesch- derving. Zaterdag 15Hoogdag O. L. Vrouw Hemelvaart. ST PIETERS Zondag 9 Oogstten 8 1/2 u. gezonge ne mis voor Labaere Gustaaf. O. L. VROUW HOSPITAAL. Maandag 10 OogstFeestviering van den H. Laurentius. Donderdag 13 Oogst: Gedurige aan bidding. Kerk van den H. Jozef der EE. Paters Karmelieten, BANK WISSEL Wie het Westland leest moet een kaal gedacht maken van het ge halte van deze dagbladschrijvers. Hun proza is doorzaaid met verbas terde fransche woorden, en indien zij het aldus betrachten, de oplei ding van het Vlaamsche Volk te ma ken, 't ziet er niet rooskleurig uit OP ZONDAG 9 AUGUSTUS Te9u., plechtige hoogmis, met gele genheidsermoen, ter intentie der vereer ders en vereersters van den H. Albertus. Na de mis, plechtige wijding van 't water van den H. Albertus, en zegen met zijne kostbare relikwie. Heei het jaar kan men dienen en S. Albertus' water verkrijgen in 't klooster der EE. Paters Karmelieten, tegen aller hande ziekten, vooral tegen de koorts. De Tuindagweek 19J1, ondanks de menigvuldige dondervlagen, werd noch tans begunstigd met heerlijk weder tij dens de plechtigheden en openbare feestelijkheden. Zoo ging het ook Zondag laatst met de Tuindagprocessie. Tot rond 9 ure, was het regen zonder ophouden, binst de Hoogmis kwam de gewenschte zon te voorschijn en de Iuisterlijke processie van O. L. Vrouw van Tuine deed haren ommegang rond de stad in de beste voorwaarden, bewonderd door duizende Yperlingen en vreemdelingen. Onze heerlijke Kathedraal werd gedu rende de Tuindagen druk bezocht, en het Altaar met het prachtig tafereel van den Kunstschilder J. Wante, algemeen be wonderd. Ook werden de godsdienstige plechtig heden ter eere van O. L. Vrouw, de Ypersche patrones, aan haar kunstig ver sierd Altaar, in de Kathedraal, neerstig bijgewoond, en opgeluisterd door de schoone zangen der kundige Capelia onzer talentvolle Zusters Lamotten. Goddank, de Ypersche devotie tot O. L. Vrouw van Tuine, komt terug tot haar vooroorlogschen luister. De Avondfeest op de Vandenpeere- boomplaats van Maandag avond was een groot succes. Doch ware het wenschelijk de tribuun van het spel wat hooger te maken, en ook betalende zittende plaat sen voor het publiek te bezorgen. De Concerten onzer Ypersche Muziek maatschappijen werden goed bijgewoond, en volgens verdiensten op kunstgebied gewaardeerd. De Peerdenloopstrijd aan Yper Hoekje verwierf grooten bijval, alsook de Ronde van Belgie en de Ypersche Rijwielwed strijd. Al deze feestelijkheden alsook de Ker- misfoor, hebben een talrijk publiek aan gelokt. Sedert lange jaren zag men te Yper zooveel volk als Zondag laatst. Waarlijk blijft Yper-Tuin de groote jaarlijksche feest voor het omliggend. Verders zijn de Engelsche bedevaarten, gedurende de Tuindagweek, talrijk aan gekomen. door Flor. Peeters, Orgelist van St Rom- baut, te Mechelen. Op Zondag 9 Augustus 1931 te 4 ure namiddag. PROGRAMMA 1. Concerto in fa, groote terts Haendel. 2. a) KoraalBedwing ons door uwe goedheid J S. Bach. b) Gavot D. Rayck. 3. Preludium en Fuga op den naam B.A.C.H. Fr. Liszt. 4. L'Orgue Mystique Ch. Tournemire. Twee uittreksels, a) Offertorium, b) Communio, uit het Officie van O. L. Vrouw Hemel vaart, op Gregoriaansche motieven ge bouwd. 5. a) Fileuse M. Dupré. b) Chant de Mai J. Jongen. 6. Variaties en Toccata - Finale Fl. Peeters. op een Vlaamsch Kerstlied Laat ons met herten reyne 7. Vijfde Symphonie le deel Ch. Widor. GESTICHT DER HEILIGE FAMILIE, G. de Stuersstraat. Onthutst bleef men staan bij den in gang der zaal. Welke prachtige aanblik had die feestzaal waar dit jaar de hand werken der leerlingen werden ten toon gesteld Goede smaak, vriendelijk ont haal, maar vooral vele, heel vele schoone werken Zeker, men mag het luide verklaren wat de aanschouwers in de zaal lieten hooren 't Moeten puike leerkrachten zijn die van hun leerlingen zulke uitslagen bekomen. Ja, men moet in het onderwijs gestaan hebben om te weten hoeveel bedreven heid, overleg, toewijding, geduld en op offering zulk een rijke voortbrengst heeft gevergd. Van het eerste jaar af reeds werden met een paar naalden en een bol gekleurde wol prachtige werkjes vervaar digd, de kleintjes hebben succes geoogst, maar de groote... die hebben zich laten bewonderen menig uitgestald toiletje was een echt kunststukje zoo keurig van snede en fijn afgewerkt. Dan die teeke- ningen WonderbaarJa, wie eenigszins kennis van 't vak bezit bleef verbaasd staan zien op die vaste lijnen die zoo sierlijke vormen weergeven. Alwie de tentoonstelling bezocht, heeft zich knnnen overtuigen van het nut welk dit onderwijs alhier sticht. De officieel bekroonde leerlingen voor algemeene vak- k n, confectie en handelsleer zijn er ten andere een onweerlegbaar bewijs van. Ypersche Ouders, die den vooruitgang uwer meisjes behartigt, die nevens een verzorgde en voorname opvoeding ook voor haar een grondige geestesontwikke ling en practische handigheid verlangt, gij hebt in uw eigen stad alles wat ge voor uw dochtertjes droomen kunt in de Heilige Familie zal men van uw kinders echte menschen vormen bekwaam om een huisgezin naar behuoren te bestieren en gelukkig te maken. Een vader van vier dochtertjes. Zondag 2 Oogst 11. kwamen 237 Engel- schen uit de omstreken van Oxford, onder het geleide van Lord Stopfoord, eene be devaart doen naar Yper. Zij vergaarden te 4 uur namiddag aan 't Ypersch Oorlogsgedenkteeken, waar zij eene kroon neerlegden, en waarde Burg meester der stad ze, in ambtskleedij, be dankte. 's Avonds, na een eetmaal in 't Hotel Britannique, woonden zij bet uitzenden van den Lastpost bij onder de Meenen- poort, en drukten hunne voldoening over hunne bedevaart uit. Maandag kwamen een deel Ringbel- lers uit Engeland onder het geleide van eenen Dominé 's noens bidden cn bellen onder de Meenenpoort't Was als een beiaardlied, voortgebracht door vijf bel lers die elk twee bellen, verschillend van klank, op maat op en neer deden gaan. In verband met het bestrijden der heerschende krisis in de hopteelt werd, van wege het Hopvt-rbond van Poperinge, volgende brief gestuurd naar de Heer Minis ter van Landbouw: Dinsdag kwamen 320 leden van de British Legion uit het Zuid-Westen van Engeland de slagvelden van Lens, Vimy, Arras, Newfoundland Park, Albert, Ba- paume, Yper, Tyne Cote, Hooge, Berg- heuvels 62 en 60. Meessen, Ploegsteert, Armentieis en Rijssel bezoeken. Zij wier den ten elf ure op het stadhuis ontvangen door den Heer Burgmeester en den Heer HOPVERBOND van het Land van Poperinghe Korte Thorhoutstr., leper Telefoon Nr 553. Yper. 25 Juli 1931. Den Weled. Heer S. Van Dievoet, Minister van Landbouw, BRUSSEL. Mijnheer de Minister, Het Hopverbond van 't Land van Po- peringhe richt zich eerbiediglijk tot U en vraagt om uwe welwillende tusschen- komst ten einde onze Belgische Hopteelt van eenen zekeren ondergang te redden. Meer dan wie ook weet Gij hoe nijpend den toestand is. Eenieder gaat ermede akkoord dat, gezien de uitzonderlijke toe standen er uitzonderlijke maatregelen hoeven getroffen om de heerschende crisis, zooveel als 't mogelijk is, te leni gen. De bescherming der havercultuur werd reeds voltrokken, suikerbeeten en broodgranen genieten ondersteuning om de dringend noodige beternis te brengen. De hopcultuur, Mijnheer de Minister, is nochtans het meest van alle teelten door de slechte tijdsomstandigheden ge troffen. Het Hopverbond bidt Uedele de hier volgende beschouwingen met aan dacht te willen overwegen. Naar oude oorkonden verklaren was de hopcultuur in Belgie reeds vóór vele hon derden jaren bedreven. Vóór den oorlog bedroeg de beplante oppervlakte 2.603 Ha. en was nagenoeg evenredig verspreid rond Aalst-Assche en Poperinghe. In deerniswekkenden toestand kwamen de hopstreken sterk gehavend uit den wereldoorlog te voorschijn. Dank zij de wilskracht van onze Vlaamsche boeren en met de ondersteuning der Diensten voor Oorlogschade werden de hopvelden vanaf 1919 stillekens aan ten koste van veel moeite en geld hersteld. In andere landen was de toestand zoo ongeveer als hier en werd de hopcultuur opnieuw uitgebreid, ja zelfs tot een getal hectaren gebracht, veel hooger als vóór den oorlog. Terzelfdertijd werden er be schermingsmaatregelen genomen om den invoer van vreemde hop te belemmeren. Ook Belgie stemde een inkomrecht op de vreemde hop, helaas, zoo laag dat het omzeggens niets is in vergelijking met deze der andere landen. De inkomrechten op de hop in de ver- verschillende hopvoortbrengende landen zijn tegenwoordig als volgt: Belgie 60 fr. per 100 Kgr. Frankrijk 175 fr. Duitschland 510 fr, Engeland 1.400 fr. Polen 1.100 fr. Tcheko-Slovakije 735 fr. Benevens die hooge inkomrechten ge niet de hopcultuur in Duitschland cn Tcheko-Slovakije nog allerlei andere on dersteuning en zoeken alle landen om de tolrechten nog te verhoogen (b.v. Duitsch land tot 150 R. M. 1.300 fr.)uitvoer- premiën worden toegekend, steuns/ndi- katen opgericht, enz., enz. Het is dan ook niet te verwonderen dat onze eigene cultuur tegen de over strooming onzer markt met vreemde hop niet bestand is en dat we terzelfdertijd allen uitvoer naar de ons omringende landen verloren hebben. Onderstaande tabellen geven een duide lijk beeld der gevolgen dier ongelijke ver houding in bescherming. De met hop beplante oppervlakte in Belgie bedroe® is 1905 2.567 Ha. 1927 1.480 Ha. 1914 2.603 Ha. 1928 1.430 Ha. 1919 775 Ha. 1929 1.235 Ha. 1920 900 Ha. 1930 1.030 Ha. 1931 700 Ha. Thans is er dus min hop dan in 1919. en zonder hulp dreigt het ergste. De uitvoer van hop naar de vreemds landen was vanaf 1925 als volgt: 1925 17.978 Metrieke Kwintalen 1826 14.509 1927 8.405 1928 6.501 1929 2.038 1930 1.680 en de invoer in Belgie steeg in de vol gende mate: 1925 24.406 Metrieke Kwintalen 1926 20.534 1927 20.561 1928 29.387 -4 1929 29.231 1930 32.530 Deze cijfers toonen voldoende, Mijn heer de Minister, waar onze hopcultuur naartoe gaat. De veelvuldigheid of verscheidenheid der culturen is een der karaktertrekken van onzen belgischen landbouw; het ware te betreuren moest eene eeuwenoude cul tuur wegens onvoldoenden steun ver dwijnen. Vertrouwend in uwe bezorgdheid, Heer Minister, vragen wij U al uwen invloed te willen gebruiken om door krachtdadig aandringen bij de Regeering, volgende maatregelen te zien nemen: 1. - Strenge toepassing van het Besluit op de verdelging van wilde en mannelijke hopplanten; 2. - Onwettig maken van den specula tieven verkoop van hop in dezen zin: dat de landbouwer door zoo een verkoop niet zou gebonden zijn; 3. - Onmiddelijke behandeling van het wetsvoorstel van Heer Volksvertegen woordiger Brutsaert betreffende de re geling van de toebereiding, den afzet en den invoer van droge hop; 4. - Bemoeilijking van den invoer der vreemde hop door 't stellen van eischen nopens herkomst, ziektenvrijheid, ver pakking, enz. en door verhooging der tol rechten. Het Hopverbond wijst bijzonderlijk op de belangrijkheid der onderhandelingen met Duitschland en Tcheko-Slcakijc. Het eerste land vraagt niets beter dan vrij te komen voor wat de hop betreft, om zijne eigene tolrechten hooger op te voeren; komen wij vrij met die landen, dan zou men gerust hier ook onze cultuur doelmatig kunnen beschermen. Het is geen kwestie van opzeg van een heel handelsverdrag, alleen hoeft er eene BIJKOMENDE OVEREENKOMST geslo ten, zooals menigmaal geschiedt. Wij hebben de zekerheid, Heer Minis ter, dat Gij onze belangen behertigen zult, cn zijn zoo vrij bij Uedele een ver hoor aan te vragen om over die kwestie te handelen. Met allen verschuldigden eerbied en hoogachting. NAMENS HET HOPVERBOND: De Eere-Voorzitter De Secretaris Dr Brutsaert De Voorzitter U. Simoens M. Lebbe »i wiii ig— Secretaris, die ze daarna vergezelden naar de Meenenpoort en 't Ypersch Oor logsgedenkteeken, waar kronen neerge legd wierden. Men klaagt dat de baan Yper-Dixtnude uitgebroken ligt tusschen Boesinghe-Li- zerne en Merckem-Hoekje, en men vraagt dat het herstel zou gedaan zijn ten minste vóór Zondag 23 Oogst aanstaande, dag van allergrootst verkeer voor den Yzer- bedevaart. De ontvanger der belastingen te Yper, Cartonstraat, 31, verzoekt de houders van honden dringend de taks voor pro vintie en gemeente, over het loopend jaar te kwijten, zij 27 frank voor een gewone hond en 54 voor de andere. (Zie plakbrie ven ten stadhuize). Na 15 dezer kan reeds proces-verbaal opgesteld worden ten las te der nalatigen. (checkrekening 2528). Maandag 10" en Dinsdag 11 Augustus a. s. telkens van 2 1/2 tot 5 ure, ten stad huize alhier uitbetaling der pensioenen. De ontvanger, VANLANDSCHOOT. Zooals andere jaren werden de Tuin dagfeesten Zaterdag avond ingezet door het Concert van Ypriana. Niettegenstaande het onzeker weder, waren de muziekliefhebbers in groot ge tal opgekomen. Ook werden zij ruim. schoots beloond voor de moeite welke zij gedaan hadden, want de muziekante» hebben op meesterlijke wijze de verschil' lende nummers van het programma uit gevoerd Er dient echter eene bijzonder; melding gemaakt voor de uitvoering var Tannhauser een der meesterwerkef van den grooten Wagner. Ook het con cert Dinsdag, ter eere der Engelschi Colonie te Yper, gegeven, oogstte vee bijval. Het algemeen applaus was daa een klaar bewijs van. MARIASCHOOL v. Rijselstraat en Capucienenstraat Op Woensdag 5 en Donderdag Augustus, was het plechtige prijsuk deeling aan de 375 leerlingen der la gere school. De Ouders waren zeer voldaan; ér om de prachtige uitslagen in de wee strijden bekomen én om de meester lijke uitvoering der verschillige ge zangen en tooneelstukken. Prijzen van Uitmuntendheid: le Studiejaar, Rijselstr. Vandamme Lucienne; 2. Gillioen Ce cile; 3. Verwaerde Julienne. 1Studiejaar, Capucienestr. Gekiere Georgette; 2. Claeys At en De Jonckheere Andréa. 2" StudiejaarRijselstr. 1- wulf Laura en Verhaeghe Mriaa: - Verschoore Marie-Louise. 2' StudiejaarCapucienestr. Lietaert Marie-Louise; 2. Abrec Gabrielle; 3. Decadt Simonne. 3e StudiejaarRijselstr. 1- ramault Godeliejve, 8.5 10; 2. haene Dénise, Ollevier Simonie Vanhullebus Yvonne, 8.5 10. 3" Studiejaar, Capucienestr.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2