U mirt ie Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN Uit de Pers WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Batik boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 53* Jaar. - Nummer 42. 35 Centiemen. Zaterdag 17 October 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Oproep tot den algemeenen Missie-Zondag Huldebetoon Edward Vermeulen den 18 October te Roeselare Het Congres der Kath. Vrouwelijke Jeugd Donderdag 29 October Kunstvoorstelling Ls De Vriendt - Poldi Sorel Handelaars "HET YPERSCHE VOLK, N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, Wesi-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo. Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz. BANK BEURS WISSEL ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSÏEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. c.vsier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn Het is dit jaar den 18 Oktober den I vastgestelden dag, waarop over heel de I Katholieke wereld, vanwege alle geloovi- gen zullen worden verzameld de almoe- zen, die onze katholieke Missiën moeten helpen in het leven houden en immer I uitbreiden. In alle streken van de wereld, dat al daar op hooge torens van kathedralen of I op schamele hutten het Christi-Kruis reize. overal is deze dag een geschiedkun- I dig gebruik geworden en wordt hij met I warme geestdrift en algemeene sympathie begroet. Dag van gebed en actie, van propagan da en organisatie, zal hij niet alleen het I slapende geweten van zoovele katholie- I Ken wakker schudden, maar ook den ijver I aanvuren van hen, de de grootheid en I de verhevenheid van het missie-aposto- I laat hebben begrepen. De noodwendigheden van de Missies I zijn onmeetbaar. Kijk maar eens naar China, het nu nog met bloedgedrenkte I China, waar voortdurend moet worden ge werkt om in haast de schade te herstel- I len, veroorzaakt door het gedurig ver woesten van kerken, scholen, gestichten, weeshuizen en missieposten door de ban- dieten. Alle middelen dienen ër beraamd om in aller ijl, voor dat land, leniging te I brengen aan den angstwekkenden nood, I veroorzaakt door altijd terugkeerende pla- gen, zooals de sprnghanen, die den oogst waarvan de bevolking moet in hoofdzaak bestaan, vernielen, of de overstroomingen, die ontzaggelijk uitgestrekte streken on der water zetten en totaal verwoesten, en de zoo dichte bevolking aan de ontzet- tendste ellende ten prooi laten. Edelmoedige en overvloedige steun is er noodig voor de missionarissen om de religieuzen en de inlanders ter hulp te komen, daar het geloof en de beproeving ze nauwer in éénzelfde solidariteitsgevoel vereenigt. Het brood, dat de missionaris met die ellendige inlanders deelt, wordt als de band, de éénwording, waaruit het zede lijk en stoffelijk welzijn der natiën gebo ren wordt. In Indië, de bakermat eener aloude be schaving, waar de nieuwe godsdienstige en intellectueele cultuur de toskomst van een wonderbaar volk helpt rijpen, is het dringend noodig vele en overgroote kerken te bouwen, waar gebed en ingetogenheid de vruchtbaarmaking van iedere goede daad verwerven; nieuwe scholen op te richten, waar de jonge generaties, aange trokken door een degelijk onderwijs, de waarheden van het heilig Evangelie leeren begrijpen; weeshuizen en hospitalen te stichten, waar ten dienste gesteld van de ongelukkigen de schatten der christelijke liefdadigheid aan de geloovigen en aan de verdwaalden en weldoenden en opbeuren den invloed van het Christianisrrie naar waarde doen achten. Heele dorpen van het Indisch schiereiland zien met welgevallen op naar de Missies. Wat zouden die zielen gemakkelijk te veroveren zijn, indien het aantal missionarissen en de middelen waarover ze beschikken, in evenredigheid waren met de nóoden van die bevolking? Ook in Afrika, niet meer het zwarte Afrika, zooals het eertjids werd genoemd, maar het lichtende Afrika, sinds het door onze Evangeliepredikers in bijna alle stre ken werd belicht, zijn aanzienlijke inkom sten vereischt. Met het oog op de nieuwe schoolwet door den kolonialen gouverneur ingevoerd zal het aan onze Missionarissen niet meer toegelaten worden nog onderricht te ge ven in houten of in gestampte aarde op getrokken barakken, maar moeten er van het eene tot het andere uiteinde van dit werelddeel overal ontelbare scholen op reizen aie, zoo door hun stevig materiaal als door hun hygiënische verbeteringen en ook door de voorwaarden aan hun on derwijzend personeel gesteld, aan de nieuwgestelde wettelijke voorschriften be antwoorden. Dit alles vergt én overgroote onkosten én eene grondige beroepsvorming voor meesters en meesteressen, opdat de katholieke scholen het kunnen uithouden tegenover die van protestanten en Muzel mannen. In naam van ons heilig Evange- lisatierecht moeten wij hun voet voor voet betwisten den grond door zooveel sacri ficies geëdeld en gedrenkt met het zoo gulle bloed der martelaren van Oeganda. Een algemeene heropbouw moeten we met een ruimen blik bsoogen, heropbouw die niet gebeuren kan zonder de middelen aan deze onderneming aangepast. Te meer, als we nagaan, dat hier en daar in de uitgestrekte missievelden, er colleges oprijzen, uitgangspunten eener zedelijke en beschavende opvoeding der jeugd, als we nagaan, dat er hoogere onderwijsge stichten, ja zelfs katholieke Universiteiten zooals te Peking en te Tokio werden ge sticht de als vruchtbare, godsdienstige en intellectueele uitzenders der onmetelijke Chineesche Republiek en het Rijk van Japan bestralen; als we denken aan dit belangrijk missieleger van priesters en religieuzen met zijn 125.000 leden over heel de wereld verspreid, en aan het nog veel grooter aantal catechisten, trouwe medehelpers van onze missionarissen, die van alles moeten voorzien worden, zoo van voedsel en kleeding als van het noo- dige om een kapel en missiepost, scholen en weldadigheidswerken te onderhouden, zal men gemakkelijk begrijpen welke ver- schrikkelijke sommen er noodig zijn oni de nooden van allen aard, individueele Qooden, godsdienstige nooden, sociale noo den te voorzien. In de maand April van dit jaar heeft het Pauselijk Genootschap tot Voortplan ting des Geloofs, onder al de katholieke Missiën van de wereld 65.088.690 Italiaan - sche lire, 169.229.594 frank, kunnen ver- deelsn, dit was de totale opbrengst van alles wat men in 1930 over de aarde heeft vergaard, en waarvoor we met ontroering dank betuigen; maar wat is dit alles nog veiT3 van voldoende voor de immer stij gende onkosten! Groote en overbevolkte Vicariaten, die van tien tot twintig mil joen inwoners telden werden vsrdeeld en nieuwe Vicariaten, en Apostolische Pre fecturen aldaar opgericht, wat het Evan gelisatiewerk veel vergemakkelijkt en ver betert. Hier en daar werden ook nog On afhankelijke Missiegebieden ingericht ten einde de m:sst verlatene volken te berei ken, die nog vastgeankerd liggen in de duisternissen van het ongeloof en de dwaasheden van het heidendom. Om al die redenen wordt een nieuwe propaganda, een hernieuwde veldtocht noodzakelijk. De economische wereldcrisis heeft dit jaar ook haar weerslag gehad op het budget van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs en verplicht ons dit Liefdewerk meer en meer uit te breiden. In dit zoo hachelijk oogenblik van de sociaal-economische crisis hebben we kunnen nagaan, dat op die plaatsen, waar het Werk tot Voortplanting des Ge loofs goed georganiseerd is, de crisis om zoo te zeggen geen of zelfs ver van de minste vermindering van inkomsten heeft meegebracht; waar het echter tengevolge van gebrekkige werkwijze nog niet op stevige basis rust, zijn de inkomsten over het algemeen merkelijk verminderd. Door deze ondervinding' worden we nogmaals aangespoord het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs steeds op vastere grondslagen te doen berusten en de Algemeene Missie-Zondag van 18 Ok tober naar een vaste methode en tijdig te organiseeren. Het missie-apostolaat is een bescha- vingsapostolaat. Dat allen, wie de zede lijke en sociale vooruitgang van het menschdom ter harte gaat, dan ook met belangstelling het succes van den meenen Missie-Zondag, die de bekroning van het missie-ideaal is, tegemoet ziet. Moge dan dezen dag in elke katholieke kerk, .bidplaats of nederige kapel, ieder katholiek zijn geloof verlevendigen, en overal, dwars door een vloed van zuive rend en innerlijk godsdienstig leven, een vurige smeekbede opstijgen tot den God die alle natiën geneesbaar schiep, opdat allen ook zouden worden vrijgekocht door het Woord en het Bloed van Christus. Dat ook dezen dag, de katholieken van alle klassen en uit alle rassen, vereenigd in eenen grootmoedigen wedijver van chris telijke broederlijkheid, edelmoedig het hunne bijdragen tot de heiligste aller zaken! (Warden Oom) Van meet af aan bleek .het dat de vie ring zou meêslaan. De nederige, brave Warden Oom. die nooit naar eereplaatsen dong, was aller vriend, zijn deugddoende kunst werd ge waardeerd; doch dien overweldigenden bijval die gansch Vlaanderen in rep en roer zet, had zeker niemand durven ver hopen. Meer dan 200 deelnemers aan 't feest maal! en dicht bij de 700 milde inschrij vingen voor 't borstbeeld; 't gebeurde ze ker nog zelden te voren met eene viering! Teeken des tijds wel! 't schuchtere Vlaanderen van weleer, nu zelfbewust wordend, dat door de eendrachtigheid in de vereering zijner grooten zijn eigen macht herkent en wil openbaren. Dit onverhoopt sukses bracht al de schikkingen van 't berek in de war. De voorziene zalen zijn te klein. Wil dus op volgende wijzigingen acht geven. 1. - De FEESTZITTING zal gehouden worden in de feestzaal van 't Klein Se minarie; (ingang Botermarkt voor de deelnemers aan 't feestmaal, en Zuid straat voor de anderen.) Redenaars: Voorzitter H. J. Vanden Berghe, E. H. Cyr. Verschaeve, H. André Demedts en H. Joz. Muls. .2 - Het FEESTMAAL heeft plaats in de stedelijke feestzaal, Wapenplein. Vooraf aangeduide tafelredenaars: Heer Styn Stïeuvels spreekt als Voorzitter van 't feestberek; E. H. Kan. Boon als alge meene Voorzitter van het Davidsfonds H. Alf. Van Coillie als Voorzitter van De Vriendschap.; H. Jan Mahieu als Burge meester van Roeselare; H. Joz. Hemeryck als Burgemeester van Hooglede; H. Dr Allaeys als West-Vlaming en Vriend; H. Karei De Wolf brengt den groet van 't ge moedelijke West-Vlaanderen; H. Prof. Scharpé spreekt als kunstwaardeerder; H. Dr Jan Gauls als vorscher naar taai en volkseigen; H. Ern. Claes als vakge noot-verteller en H. J. Vanden Berghe bedankt de drukpers. Zij die aan 't feestmaal geen deel ne men, worden niettemin verwacht in de Dankmis in St Michielskerk te 10 uur en op de Feestzitting te 11 U uur met zoovelen mogelijk uit hun gezin. Het berek bedankt nogmaals allen die meëwrochten voor hunne welwillende on dersteuning. van 14 tot 16 uur. Het Congres der Katholieke Vrou welijks Jeugd te Brussel behaalde den grootsten bijval. Tijdens dat Congres sprak Z. Em. Kardinaal VAN ROEY als volgt: Gij vraagt mij* u enkele richtlij nen te willen aanduiden. Welnu, deze ichtlijnen zijn geen andere dan deze welke Z. H. de Paus in den laatsten tijd tot meermaals toe aan Belgische Bedevaarders heeft te kennen gège- van: de eerste maal aan de jonge ka tholieke arbeidsters, de tweede maal aan de Katholieke Vlaamsche studen ten. Die richtlijnen kunnen als volgt worden samengevat: liefde voor het katholieke Belgiede dringende nood zakelijkheid dat al de Belgische ka tholieken, de Vlamingen en de Walen te zamen, hand in hand werken voor het hooger goed der katholieke zaak. In de rangschikking der waarden staat het katholiek geloof boven alles. Eerbied voor de katholieke tucht. Niets zonder den bisschop Laat ons hopen dat zijn stem zal aanhoord en zijn raadgevingen ge volgd worden door alle katholieken. Wie deze raadgevingen niet volgt mag op den naam van Katholiek geen aanspraak meer maken. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. 100.000.000 Franksn! Verschiet niet lastenbetalers, 't en zijn geen nieuwe lasten dat onzen lastensche- pen ons opnieuw wil opleggen; 't is eene fortuin die volgens 't schijnt be graven ligt tusschen Cysoing en Rijs- sel in onderaardsche gangen en naar dewelke E. H. Legrand, bestuurder van een weszengesticht, zal gaan zoe ken. Of hij zal lukken valt erg te be twijfelen. st Ware hem toch gejund, aangezien zoo hij gelukte, de helft van de som zal dienen voor het wee- zengesticht. De Economische toestand in de Vereenigde Staten ziet er niet roos kleuriger uit dan in Europa. Door den overvloed van de op brengst dalen de prijzen zoo laag dat de landelijke bevolking in de onmo gelijkheid gesteld is aankoopen te doen. Ten gevolge is de nijverheid om zeggens geheel verlamd en het over groot gedeelte werkloozen verscherpt nog dezen crisistoestand door hunne onmacht van aankoopen spruitende uit gemis aan winst. Sedert 1 Januari legden 17.000 nij verheids- en handelsfirmas hunnen bilan neer; zij teekenen samen een verlies aan van ongeveer 430 miljoen dolars, 't zij 15 milliarden franken. 't Zetduivslken in voorgaand num mer schreef Met joeg wat lucht met de blaas pijp in de koek... lees men... in de kolk en de vlam hernam. Planten die dit ren verslinden. Sedert lang kent men planten met zakvormige bloemen, die toeslaan als wanneer een kerfdier zich er in plaatst. Brandend sap, loopend uit den bloembodem, omringt het dier tje, dat er in verdrinkt en opgelost wordt en als alles wederom door de bloem opgeslorpt is, de bloem zet zich wederom open voor eene nieuwe vangst. Een streken-ontdekker of sxplora- tor heeft lijjig verbleven in de bresi- liaansche Guyana en daar een boom gezien, Yatapus door de Indianen genoemd, waarvan de stam 1,50 me ter doorsnede heeft en 6 meters hoog is. Aan diens voet staan er bladen, 1 tot 4,50 meters breed en 8 centi meters dikde plante wazemt sterke geur uit en als b. v. een aap den jcom beklimt, welhaast is hij inge sloten door de bladen, die toeslaan; de bladen eenige dagen later gaan wederom open en daaruit vallen eeni ge beenderen netjes ontvleescht. Een kunstschilder zat ernstig aan 't.werk, afmalende eene kleine schil derij. Ik zie liever grrroote schilde rijen, zisgde een bezoeker aan de vrouw van den kunstenaar. Zijt gij ook schilder, vroeg madame met een fijn lachje. Neen, neen ant woordde de bezoefer, maar ik ver koop kleuren. Den 19 September 1.1. ten 9 u. 2 minuten geschiedde het jaarlijksche wonder der vloeibaarmaking van het St Januarius' Bloed. H. Januarius Bisschop werd ge marteld in de omstreken van Napels en in de Kathedraal bewaart men zijn schedel alsook gestold bloed in sen kristalen vat. Op zijn naamdag, den 19 September, plaatst men de bloedschrijn boven den schedel; het bloed wordt vloeibaar en van prach- Katholieken Kring met liefdadige, godsdienstige en cul- tureele doelstrekking, dezelfde kun stenaars van het prachtig stuk LourdesThans in hun nieuw groot sukses Transformatie-Volksdrama in 3 bedr. van Willem Putman en Louis De Vriendt, gebaseerd op de jongste encycliek van Z. H. den Paus. En stuk waarin de noodlottige ge volgen der echtscheiding op kiesche en pakkende wijze worden aange toond. Tevens medewerking van Mevrouw Parie Potharst, eerste dramatische hoofdrol van de Kon. Vlaamschen Schouwburg van Brussel. Prijzen der Plaatsen: 10 - 8 - 5 fr. Plaatsen verkrijgbaar in het lo kaal «Katholieken Kring», Rijsel- straat, Yper. tig roodkleur. Het mirakel gebeurt niet altijd op dezelfde uur; soms ver toeft het vrij lang en dan wordt men ongerust, omdat het niet-vloeibaar- worden aanzien wordt als voorspel ling van onheilen. Met het gebeuren van 't wonder wordt de menigte over geestdriftig en heft men het Te Déum aan. Karei de Groote, die te Aken stierf ten jare 814, werd met zijne keizer lijke gewaden getooid op een marmla- ren zetel gezet, in eene kleine graf kamer. Daar zat hij, tot dat Keizer Otho III (983-1002), bet graf deed openen.Bij het wegnemen van den doek, die het hoofd bedekte, vielen al de beenderen, die alhoewel ont vleescht op elkander waren blijven staan,in een hoop.De beenderen wer den geplaatst in een wit marmeren praalgraf en de sieraden en juweelen geborgen in de schatkamer. Te Saulzy bij St Dié hebben aar- vraagt eene aankondiging in 't Is voor 't vet dat de kat de kan delaar lakt Eenige weken geleden vernamen wij de splitsing der VI. Nationalis ten partij. Meester Claeys verweet aan de leiders van zijne partij van te gezapig te zijn, en met pak en zak vertrok hij mei) zijnen groep naar de Espérance het Vlaamsch Huis verlatende. Dat was genoeg omdat volksvertegenwoordiger Leu- ridan zou beven, en 't gevolg is dat deze week in 't Westlandden hoofdartikel (geteekend J.Leuridan) sluit met te zeggen dat het wéldra zal blijken dat een federatief verbond met Nederland het eenige is dat deugt in Vlaanderen. Daarmede nadert hij grootelijks van het programma van Meester Claeys. L

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1