Crédit Anversois WEET GE WAT Ypersche Kroniek. BRUGGE Maandelijksch Missie-Uur Dixmudestraat, 18, YPER BEURS WISSEL Zonda^rust. Kerkelijk Nieuws Vrijdag 16 Oct., greep te Brugge, in de Basiliek van het H. Bloed, het maandelijksch missie-uur plaats. Het werd gepredikt door E. P. Aerts, Dominikaan, die handelde over De Verheffing der Neger vrouw Klaar liet hij uitschijnen dat het Kristendom de vrouw de plaats be zorgde waarop ze, in de samenleving en in het gezin, recht heeft. ^Daartegenover toonde hij den armzaligen toestand der heiden- vrouw: zonder rechten, een koop waar, een ruilmiddel, behandeld er ger dan een lastdier. Het is hoofdzakelijk de taak der Missiezuster de Vrouwen tot een menschwaardiger, een kristelijk le ven op te leiden. En die taak moet zoo vroeg moge lijk vervuld: want wie de vrouw ver betert, verbetert gansch het volk. In 't bizonder werd gewezen op de werking der E. Missiezusters-Domi- nikanessen; en met een dringenden oproep om geldelijke, maar eerst en vooral op persoonlijke en gebedshulp werd er geëindigd. i ■man» N. V. «aMM&eaa BANK De .italiaansche luchtvloot, deed oefeningen en 400 machienen bom- bardeerden^Milanen en Turijn. De bommen waren vuurwerk-ontploffers en daar het gedaan was in den nacht, 't geleek een prachtig vuurwerk. Te Turijn speelde dë radio goede rol: Bij het naderen der vloot, uit ieder radio weerklonk: Lichten uit... gas maskers aan... wat later: Daalt in uwe kelders... weest kalm... enz... De vijand is afgeslegen... Geen ge vaar meer. Te Maissin, waar 3.000 Bretoenen gesneuveld in den slag van Charle roi den eeuwigen slaap sluimeren, gaat men, evenals hier op Lizerne, een Bretoenschen Calvarieberg op richten, die in Bretoenland steen per steen afgebroken wordt en alhier overgebracht. Wat men aan den ingang van de Theems-rivier zag: De onderzeeër M. II. dook op en bij middel van een wegwerper (catapulte) zond een wa tervliegtuig de luchtruimte in. (Met catapulten wierp men eertijds stee- nen ballen zoo als er liggen achter St Maartens kerk). Om een geschrift te droogen, ge bruikt men het oud stelsel niet meer van wat zand te strooiën op de inkte, maar wat kladder gagier volstaat er voor. 't Was in de Berkshire, dat een werkman eener papierfabriek, ver geten had lijm te mengelen met den pap, dewelke, gedroogd en openge- dowen, vellen papier zoude leveren, 't Papier was mislukt en alleenlijk het wegwerpen waard, als bij geval de fabrikant bestatigde, dat het op perbest de vloeistoffen opslorpte: 't Kladderpapier was geboren en dient nu voor veel doeleinden. Op een eersten April kondigde men te Londen aan, dat een groot schip met kladderpapier in den Theems gezonken was en dat het papier zoo veel water opgezogen had, dat het waterpeil der rivier zakte... en zeg gen dat menigeen ging zien Te Poix vond men op zekeren mor gen twee hectaren grond bezaaid met zwarte steenen. 't Moet een lucht- steen zijn (aérolithe)zoo wat van 6.ÖÖ0 kgr., die op weinig hoogte bo ven het land ontploft is. In Lichtenstein, een der vijf kleine staten van Europa (Andorre, S. Marino, Monaeo en de Vatikaanstad, .-zijn. de,andera) leeft men gerust en gelukkig: 12.000 inwoners, geen belastjngen, geen krisis. Zijn leger trok eens te velde: 't Was 80 man sterk en het trok in 1866 Oostenrijk ter hulpe, die in strijd was met Prui sen. De oorlog duurde enkele dagen; Oostenrijk werd verpletterd te Sa- dowa en het Lichtensteinsch leger kwam aan, als de slag geslegen was! Het waren nogthans geen em- busqués ENGELAND Socialistische lei ders, bij het aankondigen van hun mislukken in regeeringszaken en het opsporen naar nieuwe heilmiddels, hebben geschrevenDat God ons helpeZouden soortgelijke leiders in België dezelfde taal durven voe ren? Kardinaal Bourne, in name van het Katholiek Episcopaat, meldde aan de Katholieke GeloovigenDit maal spreken wij niet van het onrecht ge pleegd tegen onze scholen, met hun geen hulpgeld toe te staan... niet om dat wij ons recht laten varen maar omdat ergere zaken ons voor den oogenblik bekommerenDe geldlij ke toestand van England en van de In- diën; de eerstkomende bijeenkomst voor het ontwapenen; de weerland- sche warboelVerders spoort de Kardinaal iedereen tot het dage- lijksch bidden aan opdat die erge zaken zouden einde nemen en dat geen ergere zouden opdagen. Doet dit zonderling op het feest van Chris tus-Koning, op den verjaardag van den wapenstilstand, op den herden kingsdag der kerkvergadering van Ephese begin December en op Kerstdag Galagagos zijn eilanden van vul- canischen aard, die afhankelijk zijn van het gemeenebest Ecuador en waar men reusachtige schildgadden aantreft, die tot 700 kgr. wegen. In Lyon schoof dit jaar een deel Van den Fourvière-'heuvel naar de benedenstad toe en bedolf veel woon sten en menige ongelukken. In Mar seille, vreest men nu voor de hoogte, gelegen rechts van de oude haven en waarop het stadhuis, de kerk der accoules en het volkrijk kwartier St Jan gelegen zijn. Wat de vrees ontstaan deed is dat de toren dei- kerk, volgens de bestatigingen van bouwkundige Jaubert, mer kelijk van houding veranderd is, in de laatste vier jaar, tegenover de lichttorens Faraman en Cou- ronne Wat G. Hervé, destijds voorvech ter in Frankrijk voor socialisme en godloochening schrijft in La Vic- toirenopens de vervolging in Spanje: In plaats van Jesuiten, zal men nu als opvoerders en onderwij zers in de collegiës vrij-metselaars hebben en godloochenaars. In plaats der Broeders, zal men in de lagere scholen moeten voordoen met collec- tivisten,, communisten en anarchis ten! Spanje zal er mooi uitzien bin nen 20 jaar! Wij hebben net werk verricht se dert de XVIII0 eeuw. Alle latijnsche landen hebben wij vergiftigd met onze vrijdenkers gedachten. Bij ons en bij hen, hebben wij dat eenig ge loof uitgerukt, dat de menschen sterkt in groote droefheden en in stervensuur alsook de moreele en so ciale tucht vernietigd, zonder dewel ke beschaving onmogelijk is. Wij mogen fier zijn over ons werk. Hadden wij nog genoegzame krach ten bewaard voor ons herop te beu ren, nadat wij zoo gefaald hebben, 't ware een voorbeeld geweest voor die jongere volken, die wij döor ons voorbeeld van den rechten weg afge bracht hebben 9 9 Vóór 50 jaar was de teleghone on bekend. Uitgevonden door de Ame rikanen Bell en Gray, volmaakt door Edison, ziehier zijn Burgerstand ten jare 1931, bij den dood van laatstgenoemdenOver de wereld zijn er meer dan 34.000.000 tele- phoonstelselsper 1000 inwoners hebben er de V. S. 169, Canada 144, Denemarken 94, Zweden 83, Austra lië 82, Noorwegen 66, Zwitserland 60, Duitschland 50, England 42, Holland 37, België en Oostenrijk 32, Frankrijk 26 en Argentina 24. Hooger is er spraak van Embus- qués. Wie den oorlog medemiek of wie gedurende den oorlog in Frank rijk vertoefde kent dat volkje. Wat min gekend is, is een schotschriftje, waarin gezinspeeld wordt op het korte woord,door Cambronne te War- teloo uitgesnauwd, om te zeggen dat de lijfwacht eerder stierf dan zich gevangen te geven: Le fameux mot de Cambronne, Dont tant de gens sont offusqués, Quel excellent conseil il donne 3/ise En Ré serve Des Dmbusqués. De apotheek van M. SNOECK, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 25 October 1931. 9 Zaterdag 31 .October vigilië: ge boden vasten en vleeschderving. In St PIETERSKERK Op Zondag 25 October, te 8 j u., zielmis voor de afgestorvene familië van Demotte-Delmotte. Christus-Koning. Luisterrijk zal het feest van Christus-Koning gevierd worden in St Maartenskerk, op Zondag 25 October. De plechtige Hoogmis, te 10 uur, wordt opgeluisterd door het ge mengd koor van St Maartens. KERK DER E.E. P.P. KARMELIETEN Negen Donderdagen ter eere der H. Theresia van het H. Kind Jezus. 's Morgens te 7 uur, mis met zang, oefeningen en zegen. 's Avonds te 7 i uur, lof door het volk gezongen, aanbevelingen en oefeningen. H. Treesje, schenk ons uwen Ro- zenzegen. OPENBARE ONDERSTAND VAN YPER Bij Kon. Besluit van 28 Sept. 1931 wierd de Openbare Onderstand van Yper bemachtigd om eene hoeveel heid bouwgrond openbaarlijk te ver- koopen op den instelprijs van 15 fr. de m2. Die grond ligt aan de noord kant van den steenweg van Yper naar Brugge, te nemen op eene diep te van 50 meters, en paalt noord oost aan den Openbaren Onderstand, zuid aan de kalsij, en west aan Wed. Sinaeve-Wyckaert, en is in pacht gehouden door deze tot 1 Oct. 1935. Bij besluit der Bestendigt? Afv. van West-Vlaanderen van 9 Oct. 11., wierd dë Openbare Onderstand be machtigd om 2 woonhuizen te bou wen in Ste Godelievestraatje (oud H. Geestje). 9 BENOEMING Met genoegen vernemen wij dat de Heer Georges Caste!Vrederechter van het 2e kanton Yper, door de Bestendige Afvaardiging der Provin- tie West-Vlaanderen. als vertegen woordiger van den Provintialen Raad, in den beheerraad onzer ste delijke muziekschool komt benoemd te worden. Onze hertelijkste gelukwenschen. IN HET YPERSCH PLANTENRIJK Verleden week werd onder deze titel vermeld dat er aardbeziën te bewonderen waren in den hof van den Heer Val. Dewulf. Nu vernemen wij dat andere stads- genooten ook het genoegen hebben, tegenwoordig zich aan vroeg fruit te mogen vergasten. M. H. Duthoo, zijn het de rijpe frambozen die nu toch zoo lekker smaken, bij Karei Cloedt rijpe aard beziën en tot slot in den hof van den Heer Julien Verrue is een schoone kriekboom nu uitgebloeid. Men zou zich welhaast op de Azurenkust wa nen. SINT MAARTENS FEEST De lang verwachte naamfeest van den Grooten Heiligen Kindervriend is nakend, en reeds zijn al de Sint Maartens winkels opgepropt mat speelgoed en snoeperijen. Vóór den oorlog waren deze be koorlijke uitstallingen maar gedaan met Allerheiligen, dat was nog elf dagen om aan de Ypersche Kinders de gelegenheid te geven om Sinte Maarten te spreken en hun keus te doen. Bij de meisjes blijft de Pog den voorrang behouden, maar de knecht jes begeeren voor den grooten eene... vliegmachien AlloSinte Maarten BERICHT De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer aan zijne medeburgers kenbaar te maken, dat op Allerheili gen aanstaande de gebruikelijke Va- derlandsche Plechtigheid zal plaats hebben ter eere der Belgische Solda ten en deze der Bondgenooten ge sneuveld op het Eereveld. Al de maatschappijen der stad worden uitgenoodigd te willen deel nemen aan den stoet, die zal gevormd worden op Zondag 1 November 1931, om 10.45 uu, Groote Markt. De familieleden der Gesneuvelden worden uitgenoodigd ter vergade ring rechtover het Stadhuis, om 10.45 uur. Wegwijzer van den stoet: Groote Markt, Dixmudestraat, Jansenius- straat, Vandenpeereboom.pl., Neer- markt, Groote Markt, Meenenstraat, Marbchaljc Frenc'hiaan, Zonnebëke steenweg, Kerkhof. Yper, den 21 October 1931. De Burgemeester, H. Sobry. Ter gelegenheid van Allerheiligen zal het kerkhof op Zaterdag 31 Oc tober van af 12 uur gesloten worden. Verleden Zaterdag verscheen in een dagblad der hoofdstad een ver slag over eene zaak dagen te voren voor de rechtbank van Oorlogschade opgeroepen. Dit verslag verwekte nogal op schudding in de stad. Dit viel natuurlijk niet in den smaak van sommige gezellen van per sonen daarin vermeld. Een dezer, herbergier, sedert korten tijd tot de waardigheid van Yperling door de politie verheven, ging er nogal drif tig op los, dagblad en schrijver met wederantwoord, dat naar de ribben zou houden, bedreigend. Doch wee, gezien den toon van dit antwoord kwam het in de vuilmand terecht. KATHOLIEKE KRING Donderdag aanstaande om 7 u. in de feestzaal van den Katholieken Kring, opvoering door het tooneel- gezelschap Devriendt-Sorel van «Wat God vereenigd heeft Kaarten te bekomen in 't lokaal. Prijzen der plaatsen: 1° 10 fr. 2- 8 fr.3° 5 fr. Voor de voorbehouden plaatsen zal het bureel open zijn in 't zelfde lokaal op Woensdag 28 October van 11 tot 12 uur; 's namiddags van 6 tot 7 uur. gen heeft tijdens het aanstap, merseizoen in de straat wijkt in te richten. Men verzekert ons dat de n. gekozen leden in state zulk; eere te kunnen doen, aan al plichtingen in zulke omstandig aan de bestuurleden, opgele?; veel te beter en proficiat. Bactr. 9 99 Het nieuwe stuk Wat God ver eenigd heeftis alweer geboren uit de samenwerking van den dichter- schrijver Willem Putman en den knappen tooneeltechnieker Louis De- vriendt. Voorzeker staat 'het stuk op een even hoog peil als Lourdes Dramatisch is het nog spannender, knapper, boeiender. Wij zien hier op aangrijpende wijze het failliet der echtscheiding aangetoond. Om dwa ze redenen zijn twee menschen uit mekaar gegaan. Wat vonden zij? Onrust, mnzerie, smart. En wie leed 'het meest Onder» .de gëvolgen van hunne lichtzinnige daad? Hun eigen dochtertje dat op den rand wordt ge bracht van de gevangenis. Dit span nend familiedrama is doordrenkt van den echten sensus catholicus en zal ongetwijfeld door zijn diepen, moreelen invloed even stichtend op het publiek inwerken als het zoo zeer geloofde Lourdes Het gezelschap Devriendt gaat met dit nieuwe stuk nieuwe triomphen tegemoet. NOG EEN Wij vernemen dat eenige ingeze tenen der Dixmudestraat, te gare ge komen zijn en eene kommissie be noemd hebben, die opdracht ontvan EERVOLLE ONDERSCHEI! De burgerlijke medalie v* Klas, als belooning van 25 trouwe diensten, wordt aan a- Georges Versailles, gemeente. taris der stad Yger, toegekenc Het Ypersche Volk bied: Heer Secretaris Versailles, hertelijkste gelukwenschen aar. BOLSPEL Bij het ter pers gaan verrJ wij dat in de bolling welke op \Y dag 21 October plaats had, de j van den Katholieken Kring over nen heeft. De winnende ploeg behaald, punten, tegen 20 door de ploeg de Bascule behaald. Proficiat spelers en spelleider Vrienden en Kennissen woi vriendelijk uitgenoodigd tot plechtig Jaargetijde, dat zal ge gen worden in St Jacobskerk Dinsdag 27 October, om 9 i uur, zielelafenis van den Heer Kan dewijk HALLAERT, Edre-Scfc j opziener van 't Vrij Onderwij: Zoons Heeren Louis en Joseph h LAERT,beiden gesneuveld op 't van Eere. HULDE AAN DEN HEER J. COOMANS DOOR HET ST LUCASGIL VAN GENT Zondag 18 dezer bracht het St i casgild van Gent eene welverdi hulde aan haar medelid den heer genieur J. Coomans, die door onvermoeibare en talentvolle lei de vernielde Ypersche praalge wen in den vroegeren luister wi hersbellen met eene meester vaardigheid. Tijdens de plechtige vergade welke plaats greep in de Raad: van ons Stadhuis, en waaraan opgekomen leden deel namen, i aan onzen eere - Stadsbouwmee hulde gebracht door M. Nyss Deken van het Gild; door Z.E. E der Alfred, Bestuurder der St Li school te Gent; door Z. E. Kanui Van de Gheyn, Proost van het In hunne boeiende en gloed' redevoeringen werd in herinnt gebracht: de schitterende stud ren van M. J. Coomans aan het Lucasschool en de Hoogeschool; trouwe en edelmoedige vriends die hij steeds het School en Gild droeg; zijn eerste jaren van* zaamheid voor den oorlog te bij de herstelling van Kunstgf wen; zijne zorgvolle studienet teekening van stads praalgebou gedaan op den vooravond hunner nietiging, en die zoo wonderlij heerlijke herwording der stad r ten mogelijk maken; de droeve logsjaren, vernietigen en zijn en zijn stad; het ontluiken ui zorg en kommer op een hoopvol worden van een wondere kr waarmede het herwordinglstijd voor Yper wordt ingegaan; de schepping met buitengewone der oude praalgebouwen, schoonheid eenieder treft, en hs kronen der prachtige St Maat kerk, welke verjongd hare z*"-: spil in de wolken verheft. De warme toejuichingen de deleden en de herinnering aar- schoon en verdienstelijk ver zijn stad en volk ten bate, or. den diep den heer Coomans, hartelijke bewoording dankt die blijken van genegenheid, er na zijne medeleden van het Gr het bezoek aan de St Maartens? draal talrijke en belangwekker lichtingen zoo van bouwkundig- van oudheidkundigen aard verschaffen. Een lekker feestmaal werd 'J opgediend in de feestzaal va-' Katholieken Kring, en de meet

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2