Handelsbank Bij den troep Uit de Pers boekt, NA OPSLORPING VAN ANDERT BANIUN N WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 53' Jaar. - Nummer 45. 35 Centiemen 2aterdag 7 November 1931. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Herziening der Kiezerslijsten Verhooging van Posttarieven ZITDAGEN N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. BANK BEURS WISSEL ijCt i)pCt'6Cl)l' llol ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. CASIER) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond De Gemeentebesturen hebben thans vorloopig de kiezerlij sten vast gesteld dewelke in voege treden met 1 Mei 1932. Alle opmerkingen tegen deze lijs ten moeten ingediend worden tegen 20 November aanstaande. Algemeene regel: heeft recht om op de nieuwe kiezerslijsten zijner gemeente geschreven te zijn: Alwie 1° op 1 Mei 1932 den vollen ouderdom van 21 jaar zal bereikt hebben; 2° op 1 Juli 1931 6 maanden verblijf had op zijn ge meente. I)at iedereen ziöh dus verzekere op de nieuwe kiezerslijsten inge schreven te zijn. De nieuwe kiezerslijsten zijn ter inzage van eenieder op het Sekreta- riaat der Katholieke Vereeniging van Yper, Katholieke Kring, Yper, Rijsselstraat. Wat ik schrijf weet ik niet van hooren zeggen. Ik ben zelf bij den troep geweest; 'k ben altijd simpele piot gebleven en wanneer men meer dan een jaar ge diend heeft, dan weet men heel goed wat soldaat-zijn is. We lieten niet spelen met ons voe ten. De kapiteit was een goed man; dat was ons geluk wellicht. We de den ons eerbiedigeneens heeft een sergeant gedurende het kwartierke theorie zijne verontschuldigingen moeten aanbieden omdat hij zich al te vrij en onbetamelijk had uitgela ten. Maar dat heerschap, nu op rente gesteld, groet als ik 'hem ontmoet en van verre nog wel als hij op den tram staat en ik langs de huizen loop. Het leger met zijn blokken en ba rakken in 't kampleven of zijn ka mers in stadskazernen heeft geen geurige en reine atmosfeer. Maar we konden er ons boven stellen, zelfs dan wanneer we op den rand van ons brits een korst uit de vuist aten. Tus- schen de berries van het karweikar- retje floten wij een deuntje op maat en march. Op groote manoeuvers werden de nekken bruingebrand en tusschen onze tanden kraakte het zand. Eens hebben we een kameraad, door een zonnesteek neergebliksemd, vier ki lometer in één trek op een draagber rie naar het hospitaal gebracht. Nog acht dagen moest hij dienen, dan was zijn term uit; maar de derde dag is hij gestorven en naar zijn huis en zijn meisje had hij niet willen of la ten schrijven omdat ze zich over zijn ziekte zouden verontrusten; en hij meende dat het niet erg was en hij had moed gehouden en van al het neerdrukkende van het leger zich niets aangetrokken. Hij, lijk wij, had in het leger alles licht opgeno men en zwaar neergegooid, zooals men dat placht te zeggen. Hij, gelijk wij, dacht meer aan thuis dan aan wat anders. Dat houdt een mensch recht. Maar ditmaal had ook dat niet gebaat en de jongen is gestorven en zijn moeder en zijn meisje zijn ge komen en hebben geknield, geweend en gebeden bij zijn lijk. Droevig! sprongen we daarin. Op den trein aan het venster speelden we kaart; de tijd ging dan rapper voorbij. En zei er een in zijn ongeduldigheid of met slechte kaarten in zijn hand een vloekwoord, een schalksche maar ge meende terechtwijzing schoot dan roos. In het seizoen van het kampleven was de laatste nachttrein vroeg ge noeg om van huis weg te gaan. Bij het binnentuffen van den soldaten- trein in de spoorhalle van het kamp, hielden meiden de deuren van de ca barets op een kier, gelijk aan alle kazernen. Maar we stikten liever van den dorst, dan maar een oogenblik te denken op de mogelijkheid van daar, in die verleidelijke kabardoeskes, een pint te pakkenwant een miensch kan zich moeilijk indenken hoe mo dern het geval is van Petrus en de deurwaarster... Hadden we ooit een voet gewaagd in die estaminets en was moeder het dan te weten geko men, ik had nooit meer vrank en vrij in haar oog durven zien, omdat zij het zou bestorven zijn. Nu zeg ik maar aan de kameraden dat het voorbij loopen van herbergen met gesloten gordijntjes en met ge temperd rood en purperlicht niet zoo veel moed vraagtmaar het wel moed en durf vergt om 's Zondags, wan neer ge van dienst zijt of van piket, naar de mis te gaan. Telt me die kop pels oogen die u aanzien en achterna gapen, als waart "ge nog raarder dan een witte raaf; een major van den generalen staf heeft nog zooveel be- ziens niet. Maar daar ligt ook een heimelijke deugte in voor den sol daat, die kranig zijn Zondagsplicht vervult en zich aan niemand stoort. Er is nog meer durf noodig en nog meer moed om uit te houden in het leger, 's morgens en 's avonds met zijn ellebogen op zijn brits en zijn hoofd tuschen zijn handen te bidden de akten en de drie weesgegroetjes. Voor wie zou ik het laten? Voor wel ken lafbek of gekscheerder? Moeder heeft ze mij geleerd en moeder heeft mij de les gespeld, veel beter en veel liever dan de sergeant die leerde on ze kapoot te plooien. Maar waar zijn het half dozijn sol daten die met een rozenkrans in hun zak loopen in plaats van met een pakske Michelkes of Copain Ik wist een kamer waar de drie vierden katholieke jongens waren en op twintig a vijf-en-twintig katholie ken waren er amper 2 die dierven hun morgen- en avondgebed zeggen op de kniën vóór hun bedde rest, allemaal kuddemenschen en gevan genen van het menschelijk opzicht. Durven onze schachten nu meer? Of hebben zij ook groote monden en kleine zielen? Ouders, dip dit leest, durft gij deze regels voorleggen of ervan ver tellen aan uw jongens die op dit oogenblik soldaat zijn? En gij, meisjes, durft gij van uw verloofde die soldaat is de belofte afdwingen eiken morgen en eiken avond in het leger voor zijn brits zijn drie weesgegroetjes te zeggen, als een bewijs van zijn trouw en zijn reinheid? Tyl. Van af Maandag 9 November zal de verhooging der posttarieven van kracht worden. Gewone brieven in het binnenland: 75 centiemen (in - plaats van 70). Postkaarten, naam- en zichtkaarten met allerhande geschreven meldingen: 50 centiemen. Zaakpapieren, 10 centiemen per 50 gr. of gedeelte van 50 gr., met minimum van 75 centiemen per zending. Stalen, 10 centiemen per 50 gr. of gedeelte van 50 gr. met minimum van 50 centiemen per zending. Aan de tarieven der drukwerken is niets veranderd. De hierboven aangehaalde wijzigingen zijn ook toepasselijk voor het grensge bied (afstand van 30 kim.) en voor de verzendingen naar Groot-Hertogdom Lu- xenmburg. In het leger zijnde hebben wij geen enkel kans verkeken om op verlof naar huis te gaan. Moeders keuken *as een zeilsteen die ons harten aan trok. Op exprestreinen was het heel plezierig om reizenmaar konden we tiet een vroegeren bommeltrein een half uurke vroeger thuis zijn, dan Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in «Het Kapitel». Te leper, den ln en 3n Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Verleden week, eenige dagen voor de stemming in Engeland, schreef M. Edgard Missiaen in De Werk man eenen langen artikel over het belang dezer kiezing. Hij zegde daar met geheel veel waarheid dat de strijd zoude geleverd worden tus schen de socialisten en de andere par tijen, en 'hij twijfelde er geenszins aan of deze dag zoude een zegedag zijn voor zijne partij. Hoe hij moet beklagen van dezen artikel geschreven te hebben kan men best begrijpen als men weet dat hij in zijn blad van deze week geen woord rept over deze stemming; want iedereen veet hetnog nooit be kwam eene partij eene nederlaag zooals de socialisten er eene kregen in EngelandZe behaalden slechts tien ten honderd der zetels, en niet een van hunne voormannnen wierd herkozen. Met veel reden zegt M. Missiaen in denzelfden artikel dat in Belgie ook denzelfden strijd aan den gang is, en ook denzelfden inzet heeft. Wat staat er hun dus te wachten, Heeren socialisten, voor de toeko mende stemming; want altijd werd gezien dat dezelfde oorzaken dezelfde uitslagen bekwamen. Socialiste politiek is noodlottig voor gelijk welk land, en in gelijk welk land ook moogt gij dezelfde ne derlaag verwachten als in Engeland. Gedurende eenen zekeren tijd kunt gij, dank aan uwe bedreigerijen en leugentaal, een schijnbare zege be halen maar naarmate de oogen open gaan en het volk de ij delheid van uw programma bestatigt, moet uwe par tij achteruit boeren totdat gij einde lijk (zooals in Engeland) de neder laag bekomt welke gij verdient... en welke wij u uit den grond van ons harte wenschen. M. Edgard Missiaen 'heeft het mid del gevonden om een einde te stellen aan dé crisis. Luistert: Het eenige middel is de arbeiders werk ver schaffen om hen in staat te stellen met het verdiende loon de noodwen digheden voor zijn gezin te koopen en elders de opgestapelde stocks te doen verdwijnen! Dan zullen ook die gene die deze noodwendigheden voortbrengen, opnieuw hunne bezig heid vinden La Pallice had het niet beter kun nen uitvinden. Hadden wij nog een bewijs noodig van het vernuft van M. Edgard Missiaen het ware nu ge leverd. En nu kan hij den grooten man van het geheele heelal worden, hij heeft maar enkel zijn theorie uit te voeren. Allo M. Edgard geeft maar werk aan de arbeiders die zonder werk zijn, en binnen korten tijd zal de dankbare bevolking in alle steden en dorpen van de geheele wereld stand beelden ter uwer eere oprichten. WIE DEN SCHOOLOORLOG BEGINT! Te Dol'hain gedurende een congres van verdediging der gemeentescho len, ging het er op los tegen de vrije scholeneen hoop scheldwoorden te gen de laatst genoemde en tegen de ouders die er hunne kinderen naar toe sturen, en om te eindigen wierd den wensch uitgedrukt dat de hulp gelden aan de vrije scholen zouden ontnomen worden. Verleden week ook in de 5e sectie van de Kamers gingen 3 liberalen (waaronder Heer Vrome van Oosten de) met de socialisten akkoord om de begrooting van wetenschappen en kunsten te verwerpen uit reden dat te veel hulpgelden voor de vrije scho len voorzien waren. En alle dagen kan men in de so cialistische en liberale bladen lezen dat de Katholieken den schooloorlog beginnen. Of ze durven!!! Wij hadden gehoopt in het verslag van Het Ypersche over de opvoe ring van L'Oncle Curéeenige woorden van spijt aan te treffen over de manier waarop dit stuk voorge dragen wierd (want 't was kwetsend voor al wie katholiek is) Wij drukken er onzen spijt over uit, en tevens den wensch dat in 't vervolg de Katholieken die van 't bSstuur van een neutrale maatschap pij deel maken, er zouden op aandrin gen dat deze vertooningen met al den vereischten eerbied voor onzen Gods dienst en voor onze priesters zouden voorgedragen- worden. Door 't Westland vernemen wij hoe scherp de strijd wordt tusschen volksvertegenwoordiger Leuridan en Heer Vanseveren. De oorzaak volgens eerstgenoemde, spruit uit de tuchteloosheid van Heer Vanseveren wegens het gouwbestuur van de K. V. N. V. Heer Leuridan, hij die noch gees telijk noch wereldlijk gezag erkent, eischt dus tucht vanwege deze die hij onder hem achtDat is het toppunt van de onbeschaamdheid. Wij vinden het goed 2 zinsneden uit dezen artikel over te drukken. Het K. V. N. V. staat op het standpunt van Groot-Nederland, zui ver en onvoorwaardelijk. Het K. V. N. V. gaf de toelating om het federaal statuut in te dienen, niet als einddoel van den Vlaamsch- nationalen strijd, maar enkel als een parlementair aktiemiddel Deze punten van het programma van het K. V. N. V. geven wij ter overweging aan de katholieke Vla mingen die nog dezen bond aankle ven. Dezer dagen werden in Londen bij openbaar aanbod verkochtEen har monium, die toebehoord heeft aan Napoleon, voor de som van 1100 fr. en eene piano, die eigendom was van Koningin Marie-Antoinette, voor 3100 fr. Tafelzout, door ons gebruikt om spijzen te bereiden is door de negers kinderen aanzien als eene lekkernij Wanneer men bij ons aan de kinde ren knuisten uitdeelt, geeft men hun in Congo zoutkorrels. Het tafelzout wordt getrokken uit het zeewater, waar in liet opgelost is of uitgekapt in mijnen en bergen. De vermaardste mijnen zijn gelegen, ééne in Oostenrijk bij Salsburg en ééne in het vorige Iiongarië, nu in Roumanië. Daar in vindt men gangen aan straten gelijk, met peerdentramme- kens voor het vervoer, zalen, woon sten en zelfs eene parochiale kerk. Een bijzondere zoutberg, en sa mengesteld uit niets anders dan zout, ligt in Spanje, ten Noord-Oosten, niet ver van Manresa, waar St Igna tius van Loyola verbleef na zijne be keering, namelijk te Cardona. De berg is 80 meters hoog en heeft 5 ki lometers omtrek. Hij is bijzonder prachtig als hij door de zon besche nen wordt of door het bliksemvuur. In dit laatste geval, daar het zout schijnt bijzonder aantrekkingskracht te bezitten tegenover den donder, is het geraadzaam op afstand te blijven. Deze berg bevat zout genoeg, om te voorzien in de béhoeften van Bel gië, gedurende mesr dan tien eeuwen. Ten Zuid-Oosten van Frankrijk ligt de vermaard bergmassa «la Char- 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vla anderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1