Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN DE STRAF Dat gaat te ver Bluf en Waarheid WEET QE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 53'Jaar. - Nummer 48 35 Centiemen Zaterdag 28 November 1931. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Handelaars "HET YPERSCHE VOLK,, N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaenderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren ijzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelie, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz. BANK BEURS WISSEL ict ijpctöcljc Doll ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Wat te lezen staat in een uit- heemsch tijdschrift: Men heeft destijds beweerd dat men de geboorten beperken moest, wilde men bekomen dat de aarde al zijne inwoners voeden kon. Nauw- gedane berekeningen stelden voor ieder land het maximumgetal vast der inwoners, die in dat land eer lijk zouden kunnen bestaan. De ikzuchtige genieter vond daar in eene verontschuldiging voor zijn misdadig handelen: «Waarom veel kinderen hebben, als men ze doemen moet tot de armoede? En de vijand van menschen en God fluisterde de ze snoode raadgevingenIedereen zorge voor zijn eigen zeiven! 't Is zinloos ontberingen te lijden voor anderen!» En bijna in alle landen boekte men schielijk een merkelijk dalen in het geboorten-cijfer! Heeft het welzijn der menschen daarmede vooruitgang gedaan? Men zou gissen van ja, maar 't is neen. Hedendaags immers zijn wij getui gen van een schouwspel, ten zeersten onwaarschijnlijk en eenig in de ge schiedenis: Het menschdom raadloos, verarmd, zonder werk, sterft van honger bij opeengestapelde koorn- zakken, bij zijne stilliggende machie- nen, en bij overgroote massas koper, ito, lood, •"caoutchouc; xtte gear kba* per vinden. En in dezen tijd van duur-leven en armoede, Brazilië wierp zakjes koffie in zee per millioenen; Cuba stak zijne landerijen in brand en ver nietigde alzoo den oogst suiker-riet; Canada warmde de stoomketels, met graan in de ovens te verbranden!... En elders stierf men van den hon ger, bij gebrek aan brood Waarom? Waarom dit alles?... Niemand geeft uitleg van dit geheim zinnig iets en nogthans voor wie we ten WIL is de uitleg klaarDe menschen hebben op_boosaardige ma nier den stroom van het leven afge damd, gestuit en als rechtveerdige straf, schorste God den stroom zij ner Voorzienigheid. We kunnen wel verdragen dat de Socialisten stoeten inrichten, op den trommel slaan, ballonnekens opbla zen, als betoog voor den wereldvrede en tegen de bewapeningen. Maar wat we niet zonder kracht dadig protest laten voorbijgaan, het zijn hunne talrijke verdachtmakin gen jegens den Paus, wiens vredesak- tie maar al te wel gekend is in alle landen. Laat Hij niet toe zoo schreef t Volksrechtdat de kerk de wa pens zegent om, op groote schaal, onchristelijke broedermoord te ple gen? Luister, konfrater. We gaan niet veel woorden den nekke breken. La ten we zakelijk zijn. Gelief eens te zeggen 1° welke Paus de wapens ge zegend heeft waarmede de broeder moord (vermoedelijk is hier de laat ste oorlog bedoeld) op groote schaal werd bedreven; 2° wanneer de zege ning heeft plaats gehad3° voor welk land de wapens werden gezegend4° welke woorden bij die zegening wer den uitgesproken. We vragen klaar en duidelijk ant woord. Niet nevens de kwestie, als 't u belieft. vraagt eene aankondiging in De dag van 11 November, die had- de moeten voor alle Belgen een na- ffohuie hoogdag zijn, een dag van eendrachtige vaderlandsliefde, een dag van ingetogen en dankbare her innering aan 't bloedig offer van zoo veel Belgen ter bevrijding van 't va derland, gedurende vier jaren duit- sche bezetting onderdrukt en uitge put, is wederom dit jaar onteerd en ontheiligd geworden door de onvader- landsche houding van twee omwen telingspartijen die bij alle omstan digheden het volk zoeken door mis noegdheid op te ruien en het politiek kleingeestig partijbelang stellen hoog boven het algemeen welzijn van het land. Wij bedoelen vooreerst de zoo gezegde Vlaamsche Nationalisten die geen verband meer hebben met edele vlaamsche beweging van vóór den oorlog, welke streefde naar uit breiding van vlaamsche taal en kunst in de omlijsting van een groot en bloeiend Belgie; die echte Bolchevis- ten, onder den dekmantel van vlaamschgezindheid, willen een ge vaarlijke afbrekingspolitiek door drijven, waarvan zij in hunne oner varen lichtzinnigheid de verderfelij ke gevolgen niet berekenen. Wij be doelen ook de Socialisten, die gelijk de vorigen, ook op hun eigen en op hun manier hebben willen vieren. Reeds op den vooravond van 11 No vember, richtten zij geen vaderland- sche'vaaaY een louter politieke bëtOo- ging in, waarin zij eischtenwerk of brood! Wij vragen het hun: waartoe strekt en wat beteekent die eisch? Is het met eischen dat de economische en financieale crisis, waarin gansch de wereld verzand ligt, zal opgelost worden? Hebben de Socialisten in Engeland die crisis in hun land, ver van op te lossen nog niet veel ver scherpt? En hebben zij hun waanzin in de laatste verkiezing niet duur betaald met een verpletterende ne derlaag? Is er meer werk en brood in 't ellendig Rusland, het luilekker land van 't socialisme en communis me, waar Papa Vandervelde zich zoo goed t'huis en bij zijn volk gevoelt, en waar socialist Vermeylen zoo diep eerbiedig buigt voor puinen en bloed- stapels Wilden onze socialisten wat min bluffen en in volle rechtzinnigheid streven om aan ons volk werk en brood te verschaffen, dan zouden zij daartoe de middels gebruiken, uit gaande, niet van politieke arrivisten maar van bevoegde economisten. Maar al hun eischen is enkel kiesre- klaam. Daarmede willen zij de blinde menigte doen gelooven dat, indien zij mochten 't land bestieren, zij wel de huidige moeilijkheden zouden op lossen. En toch weet elk klaarziende man dat zij in Belgie evenals in En geland het land en 't volk nog veel dieper zouden doen verzinken in ar moede en ellende. Een ander opschrift dat ons trof bij de vredebetooging der socia listen, was den zucht naar vrij heid». Welke vrijheid bedoelen zij? Welke slavernij moet er in ons land afgeschaft worden? Moet misschien de dwang der wetten ook wegvallen? Of willen zij hier de vrijheid in voeren van Rusland, waar de men schen zelfs niet meer mogen vrij den ken en door hun eigen kinderen in hun eigen woning worden bespied en bij de onverbiddelijke tcheka ver klikt? Eindelijk werd er, zoowel op de plakbrieven als bij de betooging, op roep gedaan tot: Ontwapening Oorlog tegen den oorlog! Geen le ger, geen soldateti! Al schoone ron kende woorden om 't volk te vleien en te bedriegen, maar hoogst ge vaarlijk zelf voor de werkende klas. Want als gij een machtigen gebuur hebt die dief en moordenaar is, die reeds ingebroken heeft om te moor den en te plunderen, en luidop be dreigt van terug te komen, 't is niet met schuifelen en zingen van vrede dat gij hem zult buiten houden, maar wel met de bedreiging van machtige weerstand indien gij aangerand wordt. Daarom noemen wij de laffe land verraders, die vlaamsche (Pees liever: duitsche) nationalisten van Diest en Lummen, die het weigeren van den krijgsdienst aanprediken. Zulke be toogingen zouden beter passen in de straten van Berlijn en Moskou, van waar alle oorlogsgevaar uitgaat, maar zijn teenemaal misplaatst in ons vredelievend Belgie, dat geen an der oorlogsgeweld kent dan de held haftige verdediging wanneer het ten op rechte wordt aangerand. Dus, in eeh land als het onze, aanzien wij als ij delen bluf al die motie's in gemeen teraden, het inzamelen van handtee- kens ten voordëele van vrede en ont wapening. Want wij gelooven niet dat er in Belgie één mensch is, boos en dwaas genoeg, om niet tegen den corlog te zijn. Maar hoëvelen zijn er bevoegd en klaarziende genoeg om vast te stellen hoe de oorlog zou kun nen tegengehouden worden? Daarom ten einde aan d$n kreetOorlog te gen den oorlog zijn praktische be- tsskeni» te gew:i ,zou men moeten roepenOorlog tegen hem die zou oorlog willen! Allen te zamen scha ren en vereenigen wij ons tegen den aanvaller, wie hij ook weze Zulke kreet zou weerdig zijn van hen die streden en sneuvelden voor 't Va derland. Het buitengoed van Paus Pius XI is Castelgandolfo, gelegen op eenige kilometers van Rome. Daar zal de Paus mogelijks reeds verblijven in den zomer van 1932 en men bereidt er niet alleenlijk zijne woonplaatsen, maar nevens het park legt men ook eene modelhoeve aan. Zoohaast die hoeve in werking zijn zal, zal de klei- ken in een hoek der hovingen en nooit ne hoeve van 't Vatikaan, weggesto- zichtbaar voor de vreemde bezoekers, schorsen. Velos. Uit Frankrijk meldt men het afsterven van A. Ballmonet, die zegt men vóór 40 jaar den he- dendaagschen velo uitvond. Vóór 60 jaar, waren er in onze streek eenige zeldzame velocipeerden, logge stelsels, wegende tot 35 kilogram men, en het was echt peerdewerk daarmede eenige honderden meters ver te rijden. Eene eerste verbetering kwam, uit Anfebika en bestond in' lichte wielen met dunne stalen spee- ken Daarna vermeerde men het voorwiel, omdat bij ieder stampen de velo maar een afstand vooruit schoof, gelijkstaande met den cir- celomtrek van dat wiel: met zulken velo kon men reeds een goeden af stand vooruitrijden, op effene platte banen, zooals de lanen in en rond de hoofdstad. Eindelijk kwam de keten of developpement en bij ieder stam pen deed nu het achterwiel een ze ker getal toerenDus kon men snel ler en verder bollen. Men verlichte de velo met de volle ijzeren staven te vervangen door buisvormige, even sterk; men deed de assen draaien op stalen kogeltjes (billes) en de opge- blazene banden bekroonden de uit vinding. In 1890, een lichte velo, met bil len en developpement, maar zonder opgeblazen banden, kostte ongeveer 700 frank. In afwachting dat men boeken uit geven zal, waarvan de bladen zeer dunne stalen platen zullen wezen, zoekt men naar nieuwe stelsels om papier te maken. Eertijds miek men het papier met vodden en strooi later meest met hout, en nu denkt men er aan het te verveerdigen met vezels van wijngaardbladeren en stammen. De tijd der gijzelaarsbreekt opnieuw aan: In Rusland al wie ge noemd wordt, om in het buitenland een ambt te gaan vervullen, zal zijne kinderen in Rusland moeten laten on der de waakzaamheid van den staat. en voldoet de uitgeweken Rus niet aan het opgelegd commando, de kin deren zullen het boeten. Op deze wereld komt aan alles een einde, zelfgs aan de beste zakenHet toevluchtsoord van den Grooten St Bernardsbergwaar zoo veel reizi gers geherbergd werden en zoo veel ongelukkigen hulp verworven, gaat sluiten. Ten jare 962 de H. Bernardüs van Menton, die niet te verwarren is met den H. Bernardüs van Clair- vaux, dewelke in de XIIe eeuw den tweeden kruisyaart in gang stak, vluchtte uit het vaderlijk kasteel van Menton, gelegen aan de boorden van het Annecy-meer in Savoiën, den nacht vóór den dag waarop zijn hu welijk zoude ingezegend worden en waartoe zijne ouders hem dwongen. Hij vluchtte naar de bijgelegene Al pen en in twee passen, d. i. de laagste deelen van een bergketen, richtte hij twee kloosters op, waar van de Paters, geholpen door hunne vermaarde honden, de verdoolde of verongelukte reizigers zouden bij staan. 't Waren de kloosters van Grooten en Kleinen Bernardus-pas. Langs die passen gingen de wegen voorbij, langs dewelke men al over da Alpenbergketen Italië kon berei ken. Men reisde dan voor het alge meen te voet en de reis over den berg keten duurde meer dan één dag. Alle reizigers kwamen aan 't kloos ter aankloppen en ontvingen er gul- hertige gastvrijheidmet het vallen van den avond, deden de paters met hunne honden tochten in het geberg te: Vonden zij er sneeuwhopen, voortkomencfe van eene lawine, dit is sneeuwafschuiving, voorzichtig boorden zij er ijzeren spiezen in, ga ven die te rieken aan de honden en lag er een mensch onder den hoop, hondengeblaf gaf het te kennen. Wanneer zij langs den weg slaper achtige of slapende menschen vonden zitten, als iemand begint te ver vriezen hij voelt overgroote moed heid en slaapzucht zij namen die ongelukkigen mede en redden ze van gewissen dood; en ontdekten ze een lijk, zij brachten het naar 't kloos ter en legden het onder een open af dak, waar het bleef liggen tot dat iemand der familie het kwam op- eischen of tot de aanstaande lente. In de voorgaande eeuw kwam een fransche jongeling zich aanbieden in 't klooster van den grooten St Ber nard, om er pater te worden. Ten gevolge van zijn onderhoud met den overste, die hem aanried in dë wereld te blijven, keerde die jongeling huis waarts, stichtte eene familie en werd de vader van de Kleine Heilige The- resia. Hedendaags vinden die Paters, die bijna gedurende 1000 jaren de vreemdelingen herbergden en bij stonden, de gelegenheid niet meer hun samaritaan-werk uit te werken, dit ten gevolge der autos en autobus sen die snel den overtocht kunnen maken en ten gevolge der vier tun nels, langswaar veel reizigers hun nen weg vorderen naar Italië toe. Hun klooster heeft dus geen reden meer van bestaan en daarom sluit het. In centraal Asia hebt ge de berg achtige landstreek Thibet, met de hoogste bergen dezer wereld, de Hi malaya, waarvan de hoogste top zich meer dan 8000 meters verheft. Daar gaan de St Bernardus-paters een nieuw klooster stichten en hun berm- hertig werk voortzetten. Olympic is eene stad van Zuid- Griekenland waar in de oude tijden, alle vier jaar, groote spelen of wed- i

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1