Crédit Anversois Brugge Maandelijksch Missie-Uur Dixmudestraat, 18, YPER Ypersche Krouiek strijden plaats grepen, onder meer loopen en worstelen. Wie overwon ontvong een lauwerenkroon en bij zij ne terugkom in zijne geboortestad, sloeg men een opening in de stadsmu ren, en langs daar en niet door een der gewon^ poorten deed hij zijne in trede. De grcote internationale sport- feesten, die heden ten dage na eene bepaalde periode jaren plaats grij pen, noemt msn ook olympische spelen of samenkomstenVóór eenige jaren grepen ze plaats in Ant werpen en te naaste jaar zal het in Los Angelos zijn, in Californie (Amerika). Voor die spelen stelt de belgische Regeering in het budget van 1932, eene bijlage voor van 500.000 fr. Ware het niet beter in dezen crisistijd zulke luxe-uitga ven té verzetten In de oude tijden stelde men de datum van merkwaerdige feiten vast naar het getal olympiaden, d. i. pe rioden van vier jaar, sedert de eer ste olympische spelen. Alzoo het huidige jaar 1931 sedert de geboorte Christi, is volgens de olympiaden-re kening het 3" jaar van de 677e olym piade, wat maakt: 676 X 4 2704 -}- 3 2707 jaar sedert het eerste spel. Onder het maandelijksch Missie- Uur, door den Missiebond St Tillo voor Bruggje en Omstreken eiken derden Vrijdag ingericht, predikte ditmaal de Bruggeling E. P. J. Wat- teyne, Witte Pater, over de Inland- sche GeestelijkJieuï in Midden- Afrika. Het vormen, in elke missie, van een inlandsche geestelijkheid, die vroeg of laat, met Gods zegen, gansch de missie zal overnemen, is wel het doel dat in al de kath. missies moet na gestreefd worden. Na het sermoen, werd zooals naar gewoonte, een Lof gecelebreerd, waaronder de ruim vijfhonderd aan wezigen overvloedigen zegen over missie en missionarissen, bijzonder over de missies der Brugsche missio narissen, afsmeekten. Bij het begin van het Lof, richtte E. P. Watteyne eene vurige smeeking tot den Heer van den Oogst, in het H. Sakrament levendig tegenwoordig, opdat Hij de wachtende zielen zou zegenen en veel edelmoedige hulp voor de missies verwekken. De reeds verkregen uitslagen in zake vorming der inlandsche geeste lijkheid, moeten al de missielvrienden aanzetten om voort te werken, voort te bidden, voort hun kinderen af te staan en voort geldelijk te steunen tot d'e eene, ware Kerk weldra over al zelfstandig ingericht zij. van 50 jaren trouwen dien-t aan de Familie Dambre be'wezen. ij bieden Mejuffer Persyn onze rechtzinnigste gelukwenschen aan over de zoo wel verdiende onder scheidingen haar toegekend. Ook aan Mevrouw Regina Dambre sturen wij onze gelukwenschen. want zulke onderscheidingen strekken zoo- v.el ter eere van de meesters als van de personen bij hen in dienst. HUWELIJK Op Dinsdag 24 November, om 11 uren, werd in de parochiale kerk van Meessen, het huwelijk ingezegend van M. Georges Duthoo, zoon van den Heer Voorzitter van het Syndi- kaat der Beenhouwers van Yper en Omstreken en van Mevrouw Henri Duthoo. met Mejuffer Marguerite Mahieu, dochter van Mijnheer en Mevrouw Désiré Mahieu-Bonte van Meessen. Onze rechtzinnige gelukwenschen aan de ouders met de beste wenschen van welvaren voor de jonggehuwden. TRABOLSPEL KAMPIOENSCHAP 1931-1932 Woensdag trok de Bascule naar de Statie om het punt te betwisten. De Statiebolders traden op met hun gewoon peleton, aangevoerd door den gewonen spelleider, behalve dat de heer Demuynck speelde in plaats van H. Declerck. De Bascule stelde tegen, de H. Salomé R.. spelleider, en de H. H. Maddens, Vasseur, Norman, Vandenghinste, Declerck, Deknudt en Vansteenkiste. De H. H. Yerplancke en Devos wa ren Scheidsrechters. Er werd geen bijzonder spel ver toond. De Bascule vooral was in nen slechten dag. ook won de Statie met een afgeteekende score25 punten tegen 16. Woensdag eerstkomende trekt de Katholieken Kring naar het Postje. Nen schoonen kamp in 't verschiet. RANGSCHIKKING: i gKfxsgesRS N. V. BANK BEURS W I S S E L§ Zonclafjrusf. De Apotheek van M. SNOF.CK. Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 29 November 1931. KERKELIJK NIEUWS St Pieters: Op Zondag 29 November, ten 8 l/2 uur Zielmis voor Alphonse Desramault. Op Dinsdag 1 December, ten 9 uur gezongene Mis ter eere van Sint Eloi. WELVERDIENDE ONDERSCHEIDING Met genoegen vernemen wij dat de Heer Minister van Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg- het Nijver- heidseereteeken van 1 Klas toege kend heeft aan Mejuffer PERSYN LUCIA, in dienst bij Mevrouw Re gina Dambre. Rijsselstraat ter stede. Daarenboven wordt bij Koninklijk Besluit aan Mejuffer Persyn Lucia, de Gouden Medalie der Orde van Leopold II, f'oegekend. ter belooning Katholieke Krinj Statie Coöperatieve Bascule Postje Gesp. gewon. 2 3 2 3 2 2 2 1 1 0 EEN DIE ER WAS. SINTE CECILIA Zondag vierde de Harmonie «Ypria- n%» het Ste Ceciliafeest. De leden vergaderden om 10 uur in hun lokaal om vandaar, gevolgd door den Heer Donck, Eere-Voorzitter, A. Gruwez, Voorzitter, A. Weckesser, Onder- Voorzitter, de andere leden van het bestuur alsook het bestuur en de le den van de Symphonie Ypriana naar het huis van den Voorzitter te trekken waar het vaandel onder het spelen van de Brabanqonne afgehaald wierd. Langs Boter- en de Stuers- straat begaf men zich naar de Malou- laan waar aan het huis van den Heer Bestuurder Deridder de Brabanqonne gespeeld wierd terwijl de Heer Gru wez eene bloemengarve aan Madame Deridder overhandigde. Dan trok men onder het spelen van opwekkende pas redoublé's naar de woning van den Heer Eere-Voorzitter. Daar overhandigde de Heer Voorzitter Gru wez namens Ypriana eenen prach- tigen bloemenkorf aan Mevrouw A. Donck. Altijd in stoet trok men naar onze Kathedraal alwaar om 11 l/2 uur eene Mis tot zielelafenis der gesneu velde muzikanten opgedragen wierd. Gedurende de Mis voerde de Sym phonie Ypriana op meesterlijke wijze, met begeleiding van het groot orgel door M. Hanoulle, Gloria van Alb. Van Eegroo, Andante Re- liogiosovan Francis Thomé en Marche Nuptiale van Mendelssohn uit. Stampvol was onze ruime Ka thedraal, want er waren omtrent zoo veel personen die geen stoel hadden kunnen bemachtigen als deze die er een gevonden hadden. Na de Mis trok het muziek naar Skindies Hotel waar het banket opgediend werd. Aan de eeretafel, door den Heer Gruwez voorgezeten. bevonden zich de H. H. A. Donck, Eere-Voorzitter, A.Weckesser, Onder-Voorzitter, Com mandant Vergracht, Luitenant-Dok ter Dochv, Luitenant Seys E., Adju dant Delahaye, N. D'Huvettere. Voor zitter van de Symphonie Ypriana de andere leden van het bestuur der beide maatschappijen, enz. De gezel ligste stemming heerschte van gron den af in de feestzaal, ook liet ieder een zich de lekker bereide spijzen goed smaken. De Heer Voorzitter Gruwez stelde eerst de gezondheid voor van Z. M. de Koning en de Koninklijke Familie. Die heildronk werd door de aanwezigen rechtstaan de aanhoord onder het spelen van ons nationaal lied, het einde ervan werd op daverend geroep van Leve de Koning - Leve Belgieonthaald. Daarna stelde de Heer Gruwez de gezondheid voor van den Heer A. Donck en wees op al de diensten door hem in alle omstandigheden aan Ypriana bewezen, de Heer Voor zitter drukte den wensch uit, door luidruchtige toejuichingen begroet, Iden Heer Donck nog lang als Eere- Voorzitter van «Ypriana» te mogen vieren. Heel ontroerd bedankte de |Heer Donck den Heer Gruwez en de (aanwezigen voor hunne toejuichingen, sprak den lof uit van den Heer Gru- wez. belovende altijd Ypriana ge negen te zullen blijven. Daarop nam de Heer Voorzitter I Gruwez opnieuw het woord en op de hem eigen manier die hem bij de muziekanten zoo beminnelijk maakt, wist hij beurtelings een goed woordje tot ieder der hooger aangehaalde per sonen, zijne genoodigden en mede werkers te richten. Een bijzonder woordje werd door den Heer Gruwez gericht tot den Heer A. Weckesser. daarna tot den Heer Bestuurder De ridder en tot al de muziekanten in het algemeen. Dat de Voorzitter Gruwez er de knepe van heeft om tot zijne mannen te spreken bewijzen ten over vloede het applaus op welke zijne woorden onthaald wierden wanneer hij op de moeilijke stonden, nu voor bij, waarin Yprianain den loop van dit jaar zich bevonden had. De Heer D'Huvettere namens de Sym phonie richtte op zijne beurt eenige woorden tot den Heer Gruwez. Na bedanking van den Heer Deridder en zijne belofte geene moeite te sparen om van Yprianate maken wat men ervan verwacht, namentlijk een muziekkorps dat op gelijken voet als de beste militaire muziekkorpsen zal mogen staan, sprak de Heer Michel Bories 'namens de muziekanten vol gende redevoering uit: Mijne Heeren, Na al de schoone woorden die daar zoo even werden uitgesproken, ben ik zoo vrij de tolk te zijn van al de muziekanten om aan de Heeren van het Bestuur onzen besten dank uit te drukken voor de genegenheid die zij allen voor ons hebben. Het jaar 1931 is bijna voorbij en wie van ons herinnert zich niet de schoone en aangendme dagen welke wij te samen hebben doorgebracht Ons tienjarig bestaan hebben -wij met veel luister gevierd. De inhifdi- ging van ons nieuw vaandel en de feestelijkheden van den 20. 21, 27 en 28 Juni. die te dier gelegenheid heb ben plaats gehad, waren voor ons zeer aangenaam. Daarna de schoone reis naar Namen en Dinant den 18, 19 en 20 Juli, waaraan wij allen nog lang zullen denken en die voor ons een schoone gelegenheid is geweest om de faam onzer Muziekmaatschappij tot in het verste hoekje van ons land te doen kennen en hoogschatten. Wie van ons had ooit durven denken dat wij. muziekanten, zulke schoone en aangename dagen binst het jaar 1931 gingen zien voorbijgaan En nu, binnen enkele stonden, zal uwe genegenheid jegens ons zich nog maals in daden omzetten met aan eenieder een geschenk aan te bieden dat ons altijd zeer aangenaam en wel kom is. Telken jare zien wij de tafel aan geschenken rijker en rijker wor den, en daaraan kunnen wij zien dat ons Bestuur ons hoe langer, hoe meer genegen is. Met zulke mannen aan het hoofd moet en zal onze Maatschappij groeien en bloeien. En nu. beste Makkers, laat mij toe een woordje te sturen in onzen naam aan onzen Bestuurder. Heer Bestuurder, hier hebt Gij uw muziekanten die niets anders betrach ten dan de muziekkunst te beminnen. Wij allen hebben in U ons volle be trouwen gesteld. De opmerkingen, die Gij maakt, zijn gegrond en wij zullen deze altijd met volle liefde aanvaar den voor het welzijn der Maatschappij en de kunst. Laat ons nu allen, beste Vrienden ons glas ledigen op de gezondheid van ons Bestuur met de hoop dat het nog vele jaren onze Maatschappij in zijne handen moge hebben om de faam van Yprianaver en na te doen kennen en eerbiedigen en steeds grooter te doen worden tot eer van ons Bestuur, van de Eereleden en van. ons, werkende leden van Ypriana Leve ons Bestuur, Leve «Ypriana». Eene prachtige tombola waarin er voor ieder muziekant prijs te win nen was besloot dit feestje dat lang nog in het geheugen van deze die er tegenwoordig waren zal blijven. VAANDELFEEST Zondag namiddag, omstreeks 3 l/2 uren. werd in de omheining van de St Sebastiaanspers. op de Esplanade, aan de Oud-Strijders van 3e en 23" Linieregimenten afdeeling Yper door Generaal Xeuray een prachtig vaandel overhandigd. Talrijke Oud-Strijders van beide regimenten waren van alle deelen van het land naar Yper gekomen om die plechtigheid bij te wonen. Het muziek van het 3e Linie te Oostende in garni zoen luisterde deze op. Na eene gloedvolle aanspraak van Generaal Xeuray werd het vaandel overhandigd terwijl het muziek de Brabanqonne uitvoerde. Een stoet werd gevormd en bege leid door het militair muziek trok deze naar het gedenkmaal van de Ypersche gesneuvelden waar een bloemenkrans neergelegd wierd ter wijl het muziek in sourdine het Va derlands lied speelde. Vandaar trok men naar de Lapiere's zaal waar het muziek van het 3e Linie voor een -tampvolle zaal een prachtig koncert uitvoerde. Zelden, zegde ons 's avonds een der oudste muziekliefhebbers van -tad. was het ons gegeven zulk een prachtig koncert op echt meesterlijke wijze uitgevoerd bij te wonen, ook scheen er geen einde aan het gejuich te zullen komen na uitvoering van het laatste stuk. RECHTBANK VAN OORLOGSCHADE Donderdag werd door de Rechtbank van Oorlogschade de zaak Segers op geroepen. Er werd lezing gegeven van de besluitselen door den Heer Hoofd- staatskommissaris genomen, welke hierop neerkomen dat door het ge tuigenverhoor op 12 en 15 October 1.1. genoegzaam bewezen is dat Segers liet slachtoffer geweest is van zijne onvoorzichtigheid als buitzoeker, met oog enkel op het te geld maken van den gevonden buit. dat hij dus van zijn pensioen vervallen dient ver klaard. De verdediger van Segers v^iagt dat de zaak op acht dagen uitgesteld zou worden ten einde hem toe te laten zijne besluitselen, in antwoord op deze van den Heer Hoofdstaatskommissa- ris neer te kunnen leggen. Nadat de verdediger lezing gegeven heeft van de verklaring door getuige De Maar schalk in 1927 en in 1931 afgelegd, en zijne meening uitgedrukt had dat het nutteloos was lezing te geven van de verklaring door de getuige Tavernier afgelegd, werd overeengekomen dat de verdediger zijne besluitselen op Maandag 30 November zou neerleg gen, dat de debatten nu gesloten wa ren en dat de datum op welke uit spraak gedaan zou worden, daarna bekend zou worden. VOORDRACHT Op Donderdag 19 November had in het Christen Volkshuis eene voor dracht met lichtbeelden plaats over Het Leven en Missiewerk van Zaliger Dame Louise - Stichteres De ruime zaal van het Volkshuis was schier te klein, zoo talrijk waren de uitgenoodigden opgekomen. Onder meer bemerkten wij den Z. E. H. De ken Vermaut, den Heer Burgemeester Sobry, E. H. Denys, Pastor op Sint Niklaas, Schepene Delahaye, enz. Met veel belangstelling volgde men den talentvollen redenaar in de be langrijke voordracht door hem over het zoo verdienstelijk leven van Zali ger Dame Louise gegeven. Het is dan ook niet te verwonderen dat de, omhaling, die gedurende de rustpoos gedaan wierd eenen mooien stuiver opbracht, geld dat voor den bloei der Missiën toch zoo brood noodig is. KATHOLIEKE KRING Zondag laatst ontvingen de leden van den Katholieken Kring, eene af deeling van den Kring St Charles uit Toerkoenje om broederlijk onder mal kaar een partijtje te bollen. Om 2.45 u. per autobus aangeko men werden ze in ons lokaal verwel komd door den heer Advokaat Van- derghote. Na een kort antwoord van den Eerweerden Heer Bestuurder van den Kath. Kring St Charles werden de bezoekers, begeleid door een veer tigtal onzer leden gebracht naar het gedenkteeken der Ypersche Gesneu velden waar een bloemengarve neer gelegd werd en een De Profundis gelezen te hunner zielelavenis. Terug in 't lokaal werden drie par tijen gebold 10 man tegen 10, waar van de bezochten er 2 wonnen en de 3e verloren. De Heer Ververeken, Voorzitter van de Boldersafdeeling, hield er aan dat het oudste lid zijner bolders, de Heer August Gruwez, aan den match deelnam en dan nog in den le ploeg. De Heeren bezoekers voorgesteld werd hij geluk gewenscht om zijn kranig optreden en naderhand bewon derd om zijn spel, en niemand kon toegeven dat hij dicht de 90 jaren achter den rug had. Gedurende het spel heerschte ge zelligheid en geestdrift en na den match hieven de Toerkoenjenaren in koor het gekende Semper Vivat aan. De Heer Advokaat Vander Mersch dankte de bezoekers om hun schoon gebaar en beloofde hun in 't korte een Spreker neemt de gelegenheid waar tegenbezoek te brengen, om den Heer Ververeken te bedanken voor al de moeite welke hij zich geeft voor de boldersmaatschappijen, ook den Heer Verkinder, spelleider stuurt hij zijne hartelijkste gelukwenschen om de nieuwe zegepraal door zijne mannen behaald. Na nog eenigen tijd gezellig onder malkaar overgebracht te hebben, ver trokken de vrienden van Toerkoenje. overvoldaan over hun uitstapje, rond 71 uur. 't Was nen aangenamen namiddag. EEN DIE ER WAS. EERETEEKENS. M. M. Remi Bouquet. Raymond Ommeslagh en Alfons Masschelein. Leden van de Kommissie van Open bare Onderstand te Yper, zijn noemd tot Ridder van het Orde ■>- Leopold II. M. Petit. Vrederechter te Yper M. Moens. Vrederechter te Mee-C zijn benoemd tot Ridder in de L poldsorde. Hartelijke gelukwenschen. ST JOZEF'S KERK DER E.E. P.P. KARMELIETEN Mondstraat - Yper Zondag 29 Novemberte 9 u-. plechtige Hoogmiste 5 uur, Lof Sermoen door E. P. Georgius. Na al de Diensten, zegen met Relikwie. WERKMANSHUIZEN Op 14 December aanstaande, wor door de maatschappij Ons Onde dak aanbesteding gehouden van h bouwen van acht werkmanshuize Deze woningen zullen gebouwd wr den in de Verlengde Tegelstraat Yper. YPER'S BOTER- EN EIERMARK Gedurende de 10 eerste maand van het jaar 1931 werden t'Yper de botermarkt 352.799 kilos boter op de eiermarkt 192.768 DOZIJXf eieren verkocht. IEPER. - CINEMA COLISEUN Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 28 November, te 8 uur. Zondag 29 Nov., te 1 u., te 5 en te 8 '4 i Maandag 30 November, te 8 uur. KEIZERLIJKE VIOOLTJES (Vioiettes Impériales) Groote film: innig en roerend dram waarin benevens de weelde van het frar sche hof, de grootmoedigheid van Keia rin Eugenie, gemalin van Napoleon II en de heldenmoed van een viooltjesvei koopster, een Spaansch meisje, een hari beschermelingen, vertoond worden. In de hoofdrol treedt op: RAQUEL MELLER. DOUBLEMÉTRE POMPIER Zeer geestige comedie in 2 deelen. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTE DE VOLGENDE WEKEN: In December: 1' week: Fabiola en De Ridder va de Lucht» (Le Chevalier de l'air), nieiw uitgaaf. 2'' Week: Kapitein Fracasse» en «Zi goto, Koning der Detectieven(Zigot Roi des Détectives). 3' Week: «De Koning der Koningen (Le Roi des Rois). PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,i en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balco 2 fr.;«Beneden 1 fr. - Verandering in den Cinema Coli seum. Om het gedrang en de overrom peling te vermijden, worden de uren va: de vertooningen als volgt gesteld: 's Zon dags te 1.45 uur, te 5 uur en te 8 uui Eerst wordt de leerfilm afgerold te 1.451 om te 2 uur stipt met den grooten fill te beginnen. Den Zaterdag en den Maandag blijve: de uren onveranderd, t. t. z. te 8 uur. HET VLAAMSCHE, VOLKSTOONEE1 TE YPER Hieronder geven we eenige uittre' seis van beoordeelingen der dagbi den over de opvoering van «De(i Barbier van Sevilla te Antwerp De Matin Een overvolle zaal bezorgde a: De Barbier van Sevillaeen vc ledig sukses. De uitbeelding is buite: gewoon merkwaardig. Alle spele: werden luidruchtig toegejuicht. Ma; het grootste sukses ging naar Rena; Grassin. Een wondergeslaagde avon De Métropole Meer dan alle plaatsen waren b( zet. Het Vlaamsch Volkstooneel bj schikt over schitterende krachten. H< publiek was dol van blijdschap e juichte als bezeten toe. De Dordrechtsche Courant» zegt «'n Frissche, kostelijke farce was '- door van de Velde pittig ten toonefi gebracht, 'n Spel zoo snaaksch en Ier tig, zoo satirisch en ongedwoncf vroolijk, dat ik genoot. Renaat Grassin, die geniale spele was 'n Figaro om van te smullen. V 'n vaart van Comme-qa tolde hij z'n uitgedacht costuum als de vleesct wording van wat handig, schelm;: en gevat is over de planken, good- lend met van de Velde's geestige <fo loog. En de anderen Volkomen pasten zij in het dw van de Velde zelf ontworpen dek" dat simpel, maar zonnig als 'n d\va-" lentedag was. Karei Abbert leverde leutige tec neelmuziek en had klinkende ar:; uit z'n mouw geschud. En de opvoering met haar zotheh' kwinkslagen, balletjes sloeg in. deed 't publiek, 't volk schaterlach' Niet om goedkoope. flauwe aardii den. Gelukkig! Maar en dit wii vastleggen 't V. V. T. verloochen zijn aard niet. Zelfs in de klucht'-" klucht bracht het iets van onzer r" van onze eeuw, gaf het gestalte gedachten die ons, 20" eeuwèr;. r:' vullen. Dit stuk wordt opgevoerd in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2