Handelsbank NA OPT R ING U PDER BA' K N GELD WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 53' Jaar, - Nummer 50. 35 Centiemen Zaterdag 12 December 1931. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper De Bediendenpensioenen K. V. 0. R. in West-Vlaanderen IN. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1 BANK BEURS WISSEL tft Uoll ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casikr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Onze grootmoeder zou geen vijf centiemen hebben uitgegeven, waar zij het met een duit ook doen kon. Geld, zoo sprak zij steeds, hesft een goeden meestqr noodigMet kermis en die kwam toen maar eens in 't jaar kregen we ieder 'ne sou of 'nen nickel van tien centie men met daarbij de strenge aanbeve# ling: Alles niet ineens verteren, zul le, manneke Indien we eens konden onderzoe ken wat sommen er nu door kinderen en jongelieden het gansche jaar en bijzonder met de talrijke kermissen worden verkwist, verbrast in onbe nulligheden en zaken die zelfs scha delijk zijn voor de gezondheid, we zouden de handen in elkaar slaan en ons afvragen: Ouders, wat gaat ge van uw kinderen maken, waar draait onze wereld toch heen? Gisteren hoorde ik een werkmans vrouw aan een fruitleurder vragen Wat kosten die noten, baasken? Tien voor 'n frank, madam! Geef er mij dan tweehonderd Een werkmanszoon kreeg met ker miszondag vijftig frank van moeder om op den elektrieken molen te rij den, maar hij moest braaf zijn, ter wijl vader en moeder naar het bal waren. Werkmansvrouwen koopen en smullen op onze vlaamsche kermis Er wordt aan de werkgevers en aan de bedienden herinnerd dat de wet van 18 Juni 1930 tot herziening van deze van 10 Maart 1925, betref voor 20 fr. pateekens en dat galles nu, fende de verzekering tegen de gelde- de Heer Gillon, burgemeester, en Z. E. H. Deken het woord voerden naast den Heer Jan Boon (Nonkel Jan) de sympathieke sekretaris- van K.V.R.O. Maandag. Dinsdag, Woensdag: volks vergaderingen in de stadswijken waar keer om keer de E. P. Leopold O. C. D„ de gevierde vlaamsche radio-apostel aan het woord kwam en begeestering zaaide voor de katholieke radio-zaak. Op Donderdag was een groot kunst- concerto voorzien dat vanuit Kortrijk per radio moest worden uitgestuurd. Voor- alsnu kunnen we daarover alleen reeds melden dat het socialistisch syndikaat der muzikanten alles in het werk heeft gesteld om de professioneele muzikanten door dwang te beletten aan dat concert mede te werken. Zoodoende beproeven zij met slinksche middelen onze katho lieke radio-propaganda in den weg te staan, maar K.V.R.O. zal zegevieren... ook in West-Vlaanderen, tot spijt van wie 't benijdt! Op Zondag 6", bij den inzet dezer K.V.R.O.-dagen, trok een afvaardiging de r Kortrijksche radiovereeniging over naar Uitkerke-Blankenberge. Daar werd een krans neergelegd op het graf van wijlen Juliaan Vandepitte, stichter van het gekende maandschrift RADIO en grondlegger der vlaamsche radio-bewe ging. De Heer Jan Boon (Nonkel Jan van K.V.R.O.) was bij deze huldebetoo- ging aanwezig en legde eveneens, namens K.V.R.O.. een krans op het graf. De gees telijke en burgerlijke overheden der plaats, omgeven door eene ingetogene menigte, volgden deze roerende plechtig heid. De Kortrijksche K.V.R.O.-dagen mo gen allerwegen aanzien als een waardige inzet der K.V.R.O.-beweging in West- Vlaanderen. in zoogezegde krisistijd! Eene schreeuwende verandering is thans waar te nemendaar waar wij 's Zondags met een cent moesten opspringen, zien wij thans school kinderen miet briefjes van 20 fr. spe len, alsof 't geen weerde meer had. Het staat vast dat men zonder geld niet leven kan, maar 't is ook stellig dat men juist om het geld niet leven moet. Zeker zal de vooruitziende zor gen voor den dag van morgen, maar geld najagen kan of mag geen levens doel zijn. Hij, wien 't geld in de zak ken danst, zal later te vergeefs ach ter geld moeten dansen. Kan het geld in veel gevallen nood en lijden heelen, 't kan ook de bron worden van diepe ellende. Hoeveel diefstallen, bedriegerijen, worden er niet begaan, juist omdat men in dig- jeugd niet geleerd heeft zuinig met het geld om te gaan? De lezer zal het met mij wel eens wezen wanneer ik beweer dat ar heel wat minder geldgebrek zou wezen, ook nog in dezen tijd van krisis, in dien er onder de werkende klas wat minder aan luxe werd gedaan. Laten wij steeds een verstandig gebruik maken van ons geld, en geen uitgaven doen in 't vage, in de be- driegelijke hoop morgen nieuwe in komsten ta hebben. Op Zondag 6 December jl. en daar op volgende dagen, grepen de eerste K.V..R.O.-dagen plaats in West-Vlaande ren en wel te Kortrijk. Er dient hulde gebracht aan de stoere radio-werkers uit het Kortrijksche die een prachtig actie-plan in mekaar heb ben gestoken en onverbeterlijk uitgewerkt. Z. E. H. Deken Camerlynck en Heer L. Gillon, burgemeester, hadden het eere voorzitterschap dezer radio-dagen aange nomen en steunden deze met naam en daad. Op Zondag laatst werd te Kortrijk in alle kerken en openbare bidplaatsen over katholieke radio gepredikt: een veertien tal bijzondere predikanten waren daartoe aangeworven. Dit gewijde woord van op den kansel, handelend over het meest modern apostolaatsmiddel en tevens zie lengevaar... liet een veel besproken in druk bij de Kortrijksche geloovigen na. Zondag namiddag liep de groote zaal van 't stadhuis vol met kinderen van alle standen, die kwamen om Nonkel Jan van K.V.R.O te zien en te hooren. Of het er kinderlijk gezellig en luidruchtig toeging! Nonkel Jan had bovendien Sint Niklaas meegekregen en er was dan ook volop feest in die K. V. R. O.-kinderwereld, 's Avonds, groote volksvergadering waar lijke gevolgen van ouderdom en voortijdigen dood der bedienden, met ingang van 1 Januari 1932 in wer king zal treden. Ingevolge de bepa lingen dezer wet, onder de toepas sing waarvan al de bedienden vallen, onverschillig het bedrag hunner be zoldiging en den graad, dien ze in de onderneming bekleeden, worden er in het bedrag der stortingen als mede in de wijze waarop het beloop er van aan de verzekeringsinstelling dient overgemaakt, belangrijke wij zigingen toegebracht. Met ingang van 1 Januari 1932, zullen de stortingen door de verzeke- ringspliohtigen te doen, op 3 per hon derd hunner bezoldiging vastgesteld blijven, maar de voor de werkgevers verschuldigde bijdrage zal slechts nog 4 ten honderd instee van 5 dier bezoldiging beloopen. Nochtans zal het bedrag der stortingen van een jaarlijksche bezoldiging van 18.000 fr. verschuldigd zijn. Mien zal er niet meer toe gehouden zijn het bedrag van bedoelde stortin gen aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas door middel van stor- tingskaarten I F, die daaraan in den loop van de verjaringsmaand van den verzekerde dienen overgemaakt, te laten geworden, maar men moet het maandelijks aan de door dsn verzeke- ringsplichtige vrij gekozen verzeke- ringsplichtige vrij gekozen verzeke- of het door het toedoen van de post checkrekening tot staiving van een met het officieel model F gelijkvor mig bordereel, daaraan overmaken. Er valt op te merken dat het uit sluitend aan den bediende hoort zijn verzekeringsinstelling te kiezen, de werkgever mag zich noch recht streeks noch onrechtstreeks daarmee inlaten. De bedienden moeten hun keus vestigen op een der volgende verze keringsinstellingen: 1) De nationale kas voor bediendenpensioenen bij de wet van 18 Juni 1930 tot stand ge bracht Elsene steenweg, 138a, El- sens). 2) De Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, Wolvengracht, 48, Brussel. Beide organismen werden ingevolge de wet van 18 Juni 1930 aangenomen. 3) De Zelfstandige kas sen. de gemeenschappelijke kassen en de verzekeringsmaatschappijen die te dien einde op een bijzondere wijze zullen worden aangenomen. De lijst betreffende de aangeno men verzekeringsinstellingen zal in het belgisch Staatsblad worden uit gegeven. De bedienden moeten vóór 1 Janu ari 1932 door zich van een aanslui tingsverklaring (formulier A) te be dienen hun keus op een verzekerings instelling vestigen, zoo niet zullen ze ambtshalve bij de Nationale Kas voor Bediendenpensioenen worden aange sloten. Zij dienen eveneens, uiterlijk op 25 Januari 1932 door middel van een verklaring (formulier C) aan hun werkgever de benaming en den zetel van het verzekeringsorganisme bskend te maken, waarbij zij zich zullen aangesloten hebben. Indien zij geen verzekeringsorganisme hebben gekozen dienen ze op bedoelde ver klaring te vermelden dat ze bij de Nationale Kas voor bediendenpensi oenen zijti aangesloten. De werkgevers moeten al de stor- tingskaarten, hunner bedienden welk ook de geboortemaand van laatstgenoemden zij, na op die kaar ten de lijfrentzegels tot en met in begrip van de maand December 1931 te hebben geplakt, en uiterlijk vóór 25 Januari 1932 aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas laten gewor den. De werkgevers worden er drin gend toe verzocht om de onderrich tingen te vragen betreffende de toe passing vgn de wet, die in het Mini sterie van Nijverheid. Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, Alge meen Bestuur der Ouderdomspensi oenen, Karmelietenstraat, 33, Brus sel, kosteloos kunnen worden ver kregen. Exemplaren van d'e aansluitings verklaring (model A), van de ver klaring, door den bediende aan den werkgever te overhandigen (model C), van de verklaring door den werkgever bij het in- en buiten dienst treden van een bediende, aan het Mi nisterie over te maken (model D en E), en van het stortingsbordereel (model F) zullen in hetzelfde Mini sterie tegen den prijs van 0.05 fr. per exemplaar kunnen worden aan geschaft. De prijs van vermelde exempla ren kan op de postcheckrekening Nr 90802 worden gestort, onder opga ve op den talon van de naam, het| adres alsmede van het aantal ge vraagde verschillende modellen. vens elkaar door te laten. Meer dan 2000 personen, het dienstdoende personeel inbegrepen, kunnen aan bcord genomen worden. Om al dat volk te voeden laadt men voor ieder overvaart o. m. 1500 kgr. vleesch en 50.000 eiers en 70 koks zijn noodig om al dat eten klaar te maken. Des nachts is dat monster een lichtberg want 30.000 lampen zetten het in vuur en vlam De lynx is eene soorte kat, be faamd om zijn scherpziende gezicht. Bevelhebber Bazeries, dezer da gen overleden in den ouderdom van 87 jaar, ging door als een lynx voor het ontcijferen van geheime ge heime geschriften. Legeraanvoerders gebruiken zulke schrijfwijzen, die eenvoudige menschen zouden noemen dieventaal Sommige getallen zijn als woorden gebruikt en veel woor den ihebben andere beteekenis dan hunne gewone. Alles nogthans wordt in gebruike gebracht volgens een vasten en geheimen regel, dien men noemt .den cijfer Alzoo heeft Bazeries den cijfer ge vonden, tot nu toe onbekend, der ge heime briefwisseling tusschen Lode- wijk XIV en zijne legeraanvoerders Louvois, Catinat en Luxembourg. Hij heeft kunnen de geheime ge schriften ontcijferen van den anar chists Ravachol, wat van groot be lang was voor het Parket, belast met het onderzoek der euveldaden van dien booswicht. En hij miek deel van de commissie, die van af den 8 Augustus 1914 dan cijfer vond der geheimschriften van het duitsch leger. Twaalf autocars met engelsche pleizierreizigers daalden van Jerusa lem naar Jericho en werden onder weg tegengehouden door bandie ten al de inzittenden werden uit geplunderd. Men haalt dit feit aan als iets nieuws maar denkelijks is het oude geschiedenis. De Bedouinen, d. i. zwervende landbewoners die le ven onder de tent, aanzien som mige streken, o. m. Jericho als hun gebied. Wie zich daar in wagen wil, moet akkoord maken met een hun ner hoofdmannen, die gehuisvest zijn bij den Oliefberg. Men betaalt een zekere som geld; de hoofdman ver gezelt de caravaan en als de Bedoui nen dien hoofdman ontwaren met de vreemdelingen, deze hebben niets te duchten. Hun is het toegelaten de tenten te naderen, de zwervende woestijnbewoners te photographee- ren en ge zoudt hun mogen uw geld beugel toevertrouwen, geer. centiem zal er uitgenomen worden. Maar hebt ge geen akkoord gemaakt, dan bewe ren de Bedouinen u te mogen uit schudden. Dit aanzien ze alö hun recht. De Basiliek van Koekelberg gaat stilaan vooruit. Het zal de tweede kerk zijn van de wereld in opper vlakte. De Kathedraal van Yper is 100 meters lang; St Paulus te Rome 126; de domo van Milanen 134; St Paulus van Londen 157Koekelberg 160 en SSt Pieters te Rome 187. 't Is 140 jaar geleden dat Mozwrt, geboren te Salsburg, op 35 jarigen ouderdom stierf te Weenen. Hij be gon zijn muzikale loopbaan van af 5 jaar. Heeft hij niet langs geleefd, hij heeft vroeg begonnlen en veel meesterstukken geleverd. Mr Kreglingerbelg, is spoorloos verdwenen en geheel de wereld is er om in rep en roer: Te Parijs verdwe nen spoorloos ten jare 1930 zoo wat 20.000 personen, en van dit jaar reeds 27.000. Merkweerdige grenspaal: Bij Or- val, eene grenspaal tusschen Belgie en Frankrijk staat op een punt, waar vier gemeenten, twee belgische en twee fransche elkander samen aanraken, eveneens vier kantons, verders een belgische provincie en twee fransche departementen, en eindelijk drie bisdommen: Namen, Reims en Verdun. In de abdij van Averbode is er eene hofpoort die draait op twee provin ciën: Brabant en Limburg. Verders een deel van 't park is provincie Antwerpen. In Parijs was er een Congres om de algemeene ontwapening te be- voordeeligen. Dertig landen waren er op vertegenwoordigd en in de slotvergadering, gehouden in het Trocadero-paleis, ontstond een alge meen gevecht: Schuifelen, huilen en vuistslagen Trocadero was eene versterking, gelegen op een schiereiland, nevens Cadix in Spanje en den 31 Juli 1823 door het fransch leger veroverd op de spaansche omwentelaars. Om dit wapenfeit te vereeren, gaf men dien naam aan een parijsiaansch paleis, gelegen bij den Eifeltoren. Het stoomschip Atlantiquedezer laatste tijden in gebruik genomen voor het verkeer tusschen Frank rijk en Zuid-Amerika, heeft twaalf I dekken (of verdiepen) boven den! waterspiegel. De drie schouwen zijn zoo kolossaal groot, dat moest ze men horizontaal nederleggen, ze zouden kunnen dienen voor tunnel om twee treinen of vier autos samen en ne 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentscha'psn te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate. West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren Ijzer, Krombeke, Geiuveld, Kemmel, Leysele, Loo. Merkem, Passchendale. Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren enz.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1