Crédit Anversois WEET GE WAT Dixmndestraat, 18. YPER ZITDAGEN 't Zetduivelksn in het artikel der Kerstkribben van verledene week vergat eene lijn: De menigte voel de alsof zich een verborgen mysterie werkelijk voor hare oogen afspeel de en Giovanni, die krib en stal ge bouwd had, verzekerde, dat hij een levenloos kind in de kribbe gelegd had en dat het in leven schoot bij het aanraken van Franciscus. In Parijs loopen er tegenwoordig 20.000 taxis. Vergelijk dat eens met de vigilanten en de fiacres van vóór 50 jaar. Het wOord Fiacre voor eene huur koets heeft volgenden oorsprong. In de nare buiten van Parijs is er een bedevaartplaats, den H. Fiacre toe gewijd en in de dagen van den jaar- lijkschen ommegang, was men ze ker huurkoetsen te vinden om er naar toe te rijden, bij het gasthuis St Fiacre, binnen de stadDaar een huurkoets bestellen of een fiacre, was even-veelzeggend. De volksdevotie in Mexico is deze van O. L. Vrouw der Guadeloupe. 't Is nu 400 jaar, dat eene verschij ning der H. Maagd aan een inboor ling der streek aanleg gaf tot die vereering: 500.000 geloovige Mexi- kanen zijn te Mexico samenge stroomd, den dag der viering van dit eeuwfeest. Ophefmakende bekeering tot het katholicisme in England, namelijk van' den jongen Lord Clonmore, 29 jaar oud, en die als Domine dienst deed in eene der armste wijken van Londen. .1; Kardinaal Verdier uit Parijs, in zijn herderlijken brief nopens de crisis, kondigt o. m. aan dat Hij aan stonds zal doen werken aan den op bouw van 60 kerken en kapellen, in en rond Parijs, en wier oprichten maar voorzien was voor de vijf eerst komende jaren. Korts na het verheffen van Pater Verdier tot de weerdigheid van Aartsbisschop en Kardinaal, nam de ze in eape buitengewone omstandig heid een taxi. De voerder herken nende aan de tongval dat zijn klant er een was uit Auvergne even als hij zelf, zegde hemHeer Pastoor u zijt uit Auvergne Ja wel. En wat zegt ge van den nieuwen Kardinaal? Kent u dezen? Min of meer Ik was schoolmaat van zijne Eminencie en wij makker den goed samen. En hoe is uw naam? Jules Leclerc. Wel Jules, ik verkende u niet meer en ik, ik ben Jean Verdier! Tableau Veel volk was vóór den ingang eener kerk samengestroomd, om eene bruiloft te zien uitkomen. Een bij ziende, die daar per geval voorbij kwam, vroeg aan een uit de menig te: Mijnfheer is er misschien een ongeluk gebeurd? Veel erger luidde het antwoord eene ware ramp Geen verbeelding uit Venezië kan men aantreffen zonder ievers den Leeuw van Marcus te ontwaren en geen landschap uit den Elzas is echt, als men er geen ooievaars-nest op vindt. In den Elzas waren de ooie vaars altijd zeer talrijk en nu schijnt het ras uit te sterven. De reden? Een ooievaar vischt geern in de moe rassen erf de moerassen heeft men stelselmachtig droog getrokken in die streekde ooievaar is ook trek vogel en verhuist jaarlijks naar Noord-Afrika. Daar heeft men veel sprinkhanen met vergift gedoodigd en men denkt dat veel ooievaars van die vergift-inhoudende kerfdieren gulzig opgesnoept hebben en zich zoo doende vergiftigden. De Gironde is de breede monding van de Gnronwc-stroom, die zijn wa ter in den Atlantischen Oceaan uit spuwt. Een der bijzonderste bron nen van dien "stroom ligt te Zuiden der Pyreneën, in de waterkom der Middelandsche Zee. De hoogste top der Pyreneën ae Maledetta (3404 m.) is bedekt met 400 hectaren ijsvelden, die machtig veel water leveren, het welk in een afgrond verdwijnt, de Sfïerput (Trou de Toro). Men beweerde dat dit water verder op de Zuidkant der Pyreneën wederom het licht zag onder vorm van eene rivier Rio Es;ra». Een fransche geleer de, na drie jaar studie en navor- echiügen in die bergstreken, beweer de dat de oude legende, als zoude het water van den Stierput uitmonden op de noordelijke helling van den bergketen, namelijk in de machtige bron Goueï de Joueou» waarheid was. Er was maar een middel om op entegenspreekbare manier het feit te bewijzen: 't Was van het water van den Stierput te kleuren en het te zien gekleurd uit bovengemelde bron loopen. Den 19 Juli 1.1. trof hij dus met eenige helpers, zijne moeder, zijne vrouw en twee harer vriendin nen, naar den Stierput, gelegen 2020 m. boven den zsespiegel. Een Aragonier met zijn muildier, dra gende 60 kgr. fluorescéine, volgde de karavaan. Eene zeer kleine hoeveel heid dezer stoffe is genoeg om de groöte glazene bokalen te kleuren, die men dikwijls aan de toonvensters der apothekers bewondert en 60 kgr. is genoeg om 2.400.000 kubieke me ters water totaal groen te maken. Die fluorescéine werd in het water geworpen na zonne-ondergang en men vernachtte bij den groen gewor den poel. 's Anderdaags bij het krie ken van den dag, na bestatigd te hebben dat het water weder helder klaar was, spoedde men zich langs de Stierpas al over den bergketen en men bereikte de Goueïl-bron, van j waar uit het prachtig groen water bonzende naar de vallei liep. Zoo was bewezen clat een der bronnen van de Garonne gelegen is in de kom der Middelandsche Zee en dat haar wa ter onder de Witte-Tusse-Berg vloeit, langs een onderaardsch ka naal, minstens J kilometers lang en dalende 600 meters. Twee Normandiërs vernachtten in de-zelfde kamer. Yvo, zegde de een, slaapt gij al? En als ik nog niet zoude slapen, antwoordde Yvo, wat hebt ge mij te vragen? Yvo, hernam de eerste, zoude ik morgen uw peerd mogen hebben om naar de markt te rijden? Ik slaap al, zei Yvo. Maar, Yvo, hernam opnieuw zijn maat, ge slaapt en nogthans ge spreektGe moet er niet op letten, zegde Yvo, 't is dat ik luide droome! i ■srassasrai n. v. nr-rmnn—r BANK BEURS WISSEL Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in «Het Te leper, den ln en 3D Zaterdag der Ypersche Kro iek /.oiula^rust De apotheek van M. SNOECK, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 27 December 1931. Op Vrijdag 1 Januari 1932, (Nieuwjaardag) zal alleen open zijn de Apotheek van M. WECKESSER, Dixmudestraat. STATIE YPER Met 1 Februari zullen de volgende wijzigingen gebracht worden aan den uurwijzer der treinen: Lijn Cortemarck: Nihil. Lijn Roeselaere: Trein nr 3693, aankomst te Yeper 17,4, vertrek 17,11. Lijn 69, richting Kortrijk: Trein 3686 16,40 zal ZN worden en des Zon dags vervangen door trein D 215 van Poperinghe naar Kortrijk Yper 16,17 19 om te Kortrijk aan te slui ten me: blocktrein nr 269 voor Brus sel. J, BELANGRIJK BERICHT n het vooruitzicht van het stil leggen van den arbeid^op Zaterda gen 28-12-31 en 2-1-32 worden de volgen Je treinen afgeschaft: 3702 tusschen Foperinghe en Kort rijk: 2820 en 3689 tusschen Kortrijk en Poperinghe. MUZIEKSCHOOL In zitting van Maandag 1.1. heeft dgemeenteraad M. Arthur Weck- esser tot bestuurlid van de stedelijke muziekschool herkozen. Onze hértelijkste gelukwenschen aan den he:r Weckesser die een der ieverigste bestuurleden is. KERKELIJK NIEUWS Op Vrijdag 1 Januari 1932 is het toegelaten vleesch te eten. SINT PIETERS. Op Zondag 27 Decemebr, ten 8 1 uur, zielmis voor Lalou Isidore en dochter Germaine. In St-Maartenskerk. Maandag, 28 December, te 9 uur, plechtige Rouwdienst tot zielelafenis van Z. Hoogw. Exc. Mon seigneur Waffelaert, bisschop van Brugge. Aan de offerande van de Mis zullen ge dachtenissen uitgedeeld worden. Donderdag 31 December, te 6 té uur, Heilig Uur om het nieuwe jaar te stel len onder den zegen van Jezus' H. Hart. Vrijdag 1 Januari, Nieuwjaardag: Te 7 uur Sol. Mis en Algemeene Communie; te 9 uur Hoogmis; 's avonds kwart voor 5 uur, Sol. Vespers en plechtig Lof. In Memoriam. Tot zielelafenis van Z. Hoogwaardige Excellentie Monseig neur Waffelaert, den diepbetreurden en geliefden Bisschop van Brugge, zal een plechtige Rouwdienst gecelebreerd worden in St Maartenskathedraal, op Maandag 28 December, te 9 uur. Gedurende 36 jaar heeft Hij ons Bis dom met buitengewone wijsheid en stich tende godvruchtigheid bestuurd. Hij was een toonbeeld van alle priesterlijke deug den, een ware kerkvoogd naar Gods hart. Onze stad leper droeg hij ter herinne ring aan zijn verblijf alhier tijdens zijn humaniorastudiën in St Vincentius- college een bijzondere genegenheid toe. Van die genegenheid mochten wij een laatsten en hoogen blijk ontvangen, toen de grijze Bisschop van Brugge, verleden jaar, de plechtige wijding van onze Ka- thedaal met zijne tegenwoordigheid heeft willen vereeren. i De christene bevolking van leper zal er aan houden, Maandag aanstaande, een grootsche en vrome hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen heiligen Kerkvoogd. Aan de offerande van den plechtigen Rouwdienst zullen gedachtenissen van den Hoogwaardigen Afgestorvene uitgedeeld werden. BIJ PLAATSGEBREK. Bij plaatsgebrek wordt een arti kel over het Kunstkoncert van de HaiTnonie Ypriana eri een over de jaarlijksche vergadering van den Katholieken Kring tot toekomende week verschoven. VRIEND MIDDENSTANDER. De tijd is bijna voorbij voor het inschrijven in de Compensatieskas. Hebt gij er al voor gezorgd, zoo niet, komt Zondag 27 December, te 11 uur 's morgens naar het lokaal. Wij zulen de inschrijving doen. Het Bestuur van den Christen Middenstand. ONZE VESTINGEN Zaterdag 1.1. zijn alhier twee le den van de provintiale Kommissie van monumenten gekomen, om onze vestingen, met afbraak bedreigd, te komen nazien. Deze heeren werden door den Heer Burgemeester Sobry en den Heer Schepene Lemahieu ter plaats geleid. Een verslag, zal door deze heeren ingediend worden, over het goed- of afkeuren van de gestem de afbraak. TRABOLSPEL KAMPIOENSCHAP 1931-1932 Woensdag laatst werd in den Ka tholieken Kring de laatste match der heenronde gespeeld tegen de Coö peratieve. De Heer VANDENBUSSCHE, spelleider der bezoekers, trad op met ongewijzigd peleton. De Katholieke Kring speelde insgelijks onder gewo ne leiding en met gewone mannen. De kamp ward gearbitreerd door de H.H. SALOMÉ en TAVERN vER. De Katholieke Kring won de par tij met afgeteekend puntental, te we ten met 25 tegen 12, en blijft dus ook aan de leiding na de eerste speel- helft. Na deze match werd het spel stil gelegd tot op Woensdag 3 Februari 1932, datum waarop de returnmat chen aanvangen. RANGSCHIKKING: Gesp. gewon Katholieke Kring 4 4 Statie 4 3 Bascule 4 2 Coöperatieve 4 X Postje 4 0 EEN DIE ER WAS Bekendmaking HOEFSMEDERIJ Er zullen in Januari 1932, leergan gen van Hoefsmederij geopend worden te Yper, in de smis van M. Leon Vandermarliere, Meester-hoef- smid, Rijsselstraat, 170. Worden tot de lessen aangenomen, al de hoefsmeden en personen die er toe de aanvraag zullen gedaan heb ben aan M. Scharlaken Louis, Dok tor in de Veeartsenijkunde te Roese- lare, die door den Heer Minister van Landbouw gelast is met het geven der leergangen. Bij de vraag die moet toegezonden worden voor 31 December 1931, moet een uittreksel hunner geboorteakt gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uit- noodiging ontvangen, meldende dag en uur van het beginnen der leergan gen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodig hebben om het hoef ijzer te maken en aan te zetten. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag; 26 December, te 8 uur. Zondag 27 Decern., te 2 u., te 5 u.. te 8 u. Maandag 28 December, te 8 uur. DE SNELHEIDSDUIVEL (Le Coureur) Prachtige comedie ons vertoonend won dere toeren met autos in snelhsidskoersen. Groote film waarin optreden: WILLIAM HAINES, ANITA PAGE, KARL DANE. APOSTELZIELEN (Coeurs d'Apotres) Roerend drama waarin een kind de hoofd rol vervult, spelend in het huis van een mijnwerker. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN In Januari 1932: 1' week: «De Tamboers der Woestijn» <Tambours du Désert). 2' week: Bernadette 3" week: Het Zeeleven boven (Marine d'abord). 4" weekDe Goudzoeker (Ruée vers l'or) met CHARLIE CHAPLIN. 5" weekWeezen onder de Revolutie (Enfants dans la tempête). PRIJZEN: Balcon 5 fr.Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Goed verwarmde en modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. De Ster van Bethleem. Onze Ka- jotters hebben het schoone plan opgevat op Zondag 3 Jan. 1932 een groep samen te stellen van de DRIE KONINGEN met hun gevolg die met de ster door de straten van leper zou trekken en terzelvertijd een omhaling zou doen voor de Iepersche Mis sionarissen en Missiezusters. Wij bevelen deze omhaling ten zeerste aan de vrijgevigheid der Iepersche be volking. Theresia Neumann van Konners- reuth. Over deze wonder begenadigde vrouw wordt in de feestzaal van het Christen Volkshuis, Dinsdag 29 Decem ber, te 8 uur 's avonds, een belangrijke voordracht gehouden door Z. E. H. Ka- nonik De Hovre uit Gent. Deze heeft ze bezocht en haar lijdensphasen bijgewoond. In de vele steden waar deze voordracht gehouden werd. genoot zij een buitenge- wonen bijval. Kaarten aan 2 lr. Prijsvermindering voor de leden der katholieke organisaties wordt gegeven voor 't jaar 1932 in den Cinema Coliseum in 't Christen Volkshuis. Voor al de leden van het gezin worden de kaarten van 5 fr. gebracht op 4.50 fr., de kaarten van 3,50 fr. op 3 fr.; de kaarten can 2 fr. op 1,50 fr. Kinders aan 2 en 1 fr. Dit kan een gansche som besparen voor de bezoekers van onzen Cinema. Er is ook een hangaar ter beschikking gesteld voor de velos. KATHOLIEKE KRING Zondag laatst trokken een veertig tal leden van den Katholieken Kring naar Tourcoing om gedurende eeni- ge uurtjes te verbroederen met de leden van den Katholieken Kring St Charles. Om 2 uur aangekomen werden zij in 't lokaal van den Kring Sint Charles verwelkomd door den Eer weerden Heer Bestuurder M. Cho- queel. De Heer Seys, onze Voorzit ter, dankte in welgepaste woorden en verzekerde de vrienden van den Ka tholieken Kring St Charles va;, genegenheid der Yperlingen. Omstreeks 3 j u. leidden de T koenjenaren, vaandels voorop, begeleid door eene afdeeling van gische oudstrijders, onze mani^ naar het monument der gesneuvelc, waar de Consul van Belgie, M. TL ne, hen vervoegde. Na eene treffende toespraak öv den heer Advokaat Vander Mersci werd door den heer Voorzitter Se eene prachtige bloemengarve neg gelegd en vervolgens luidop een bed gezegd ter zielelavenis der vallene Helden. Bij den terugkeer in 't lokaal w« den vier partijen gebold, 10 te& 10, en laat het ons maar seffens ze; gen die alle vier, met afgeteekv- score, door de lokalen gewone werden. Om te eindigen en vooraleer vertrekken, nog eene verkwikking natuurlijk van weerskanten eenig hertelij ke en luimige toesprak^ waardoor de H.H. Choqueel, Seyse Vander Mersch zich langdurig dede toej uichen en een dreunend Sen per Vivat uitlokten. Om 9 uur stipt waren de Cerc! mannen terug in hun lokaal, ove voldaan van het uitstapje. Een die er bij was COMITET TOT BEVORDERING VAN VREEMDELINGENVERKEER Wij ontvangen het volgende schri ven dat wij volgaarne in ons blad o nemen. Aan de Heeren Burgermeeste Schepenen en Leden van di Gemeenteraad der stad Ypt Mijnheeren, Wij hebben er eer Ued. ontvang te melden van uw schrijven van 9D cember 11.. waardoor ons medegedee werd dat de toelage die ons tot hie toe toegestaan werd, voor het ja; 1932 niet is gestemd geweest. Wij bi danken nochtans de leden van d( raad die tegen de afschaffing van toelage gestemd hebben. Deze die e voor gestemd hebben, zullen mi schien later inzien hoe onvoorzicht ze gehandeld hebben. Yper is inime eene stad die bijna uitsluitelijk m bet toerisme leven moet, en wij h grijpen de kortzichtigheid niet vai dezen die er anders over denken Ons Syndicaat heeft tot hiertoe he nuttig werk verricht zoowel in h land als in den vreemde, en de pe soon die in de zitting van den raa gehouden op 7 December 11., aan^'i haald heeft nooit geweten te hebbi wat er met het geld der stad is gi daan geweest, zou misschien wel lie zonderling opzien, moest hij de brief wisseling nagaan die sedert het on staan van ons Syndicaat gehoude werd. Wij kunnen hem verzekerend; het bij honderden is dat de aanvrage van inlichtingen beantwoord werde en dat een verbazend getal affichene: prospectussen in den vreemde verzci den werden, tot zelfs in Australië Zuid Afrika. Wij teekenen hevig protest aan t gen de afschaffing van die toelage ons noodzakelijker wijze zal beleta onze werkzaamheden voort te zetn en uit te breiden, en ons protest isri; te heviger daar wij zien dat ande steden van West-Vlaanderen zooa! Brugge, Oostende en Kortrijk belas; rijke sommen besteden om den vree; deling in hunne muren aan te lokke Zijt gij bewust, Mijnheeren, dat ck Yper grootendeels met het toeris: leven moet? Iiebt gij nagedacht de neringdoeners zullen verlieze eens dat de vreemdelingen de niet meer zooals vroeger zullen' h zoeken Hoeveel van die ne ringde ners hebben hunnen huidigen wc stand niet te danken aan het one: houdend vreemdelingenverkeer dez: laatste jaren Wilt gij dus den onde gang van den lokalen kleinhandel' Daarbij de taksen op d'hotels! het niet onredelijk de eerste schot- heden van de stad af te breken die vreemdelingen in Yper aanlokken ze verplichten taksen van 10 te k talen, die veel hooger zijn dan eldet' de muziekfeesten te hinderen en da:' boven nog niet meer willen dat er- minste propaganda gedaan worde o' de vreemden alhier aan te trekker Men zou niet beter kunnen te we*»" gaan om den ondergang van Yper bewerken. Wat er nu ook van zij, onze rxr ning is zoo, en wij betreuren ten zeC ste de handelwijze van zekere meenteraadsleden. Het is L?ed. niet voldoende gew<y onze toelage af te schaffen, hete eene eerste dwaling was. nu wordt8 in den gemeenteraad eene meefk heid gvonden om de slooping dervr ting Boterplas te stemmen, voorwendsel werk te verschaffer, de werkloozen. Zonder niet in minste de edelheid van het doe» j aldus betracht wordt te willen at^ ren, wij mogen niet nalaten hkr

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2