WEET GE WAT Pachtwet Ypersche Kro iek Kerkelijk Nieuws Rond de Kamer IN DE KAMER Thans zijn er drie kinder-commu- niekantjes op die parochie, eh 't zijn die Brabanderkes. VERDERS IS ER DE KT >ERKOMMUNIE ONBE KEND. ae schoon is dat in 't ver lof, als es broertjes en zusjes ter Heilige Tafel nad-ren! Wat onge woon schouwspel in die streek: het schouwspel der MENIGVULDIGE KINDERCOMMUNIE De Pastoor heeft gevraagd dat de familie Debrabandere van voren in de kerk zou zitten tot stichting en voorbeeld. Het is wel alzoo in de schoolwaar om zou het cok in de kerk niet zijn? De Debrabanders maken een derde uit der schoolbevolking5 op 15, en ze zitten van voren. Het is troostend erbij te vosgen dat, zoo in vele plaat sen de Franschmans met de Vlamin gen lachen omdat ze veel kinderen hebbenin de Neder-Seine, waar het volk redelijk goed is, zijn ze ja- loersch van de kroostrijke gezinnen, en het zijn de Vlamingen dis een neus zetten aan de Franschen. Die het langst lacht, best lacht. H. BLONDEEL. Om te voldoen aan de vraag van Edison, die, korten tijd vóór zijnen dood, er om kloeg dat een zijner uit vindingen, namelijk de electrische stoel, dienen moest om booswichten te halsrechten, gaan de Amerikanen aan dat stelsel vaarwel zeggen. De veroordeelde nam plaats op een ijzeren zetel in verband met eene der electroden en droeg op zijn hoofd een metalen stormhoed in verband met de andere electrode. Men zette den dy namo in gang en als hij op zijne volle hoogte stond, legde men den stroom aan, die door het lichaam van den veroordeelde vloog en hem dood blik semde. Haperde er iets, zoodanig dat in de eerste minuten de dood niet in trad, men sneed den stroom wederom af, de veroordeelde was aanzien als hebbende de doodstraf ondergaan en men zette hem op vrije voeten. Hij was verrezen! Een jonge soldaat werd eens bij Napoleon aangeklaagd en dat door zijn eigen vader, die zijn overste was in het leger, als hebbende eene zware verwaarloozing begaan in oor logstijd. Niettegenstaande hooge tus- schenkomsfen, wilde Napoleon de doodstraf, door den krijgsraad uitge sproken, niet breken maar zond een geheimbevel aan den bevelhebber van 't uitvoeringspeloton. Moedig stapte de jonge soldaat ter dood; in 't bijwe zen van 't regiment werd hij aan de paal gebonden en dat onder de oogen van zijn vader, die was om in den grond te zinken van droefheid. De salvo knalde; een rookwolk omhulde veroordeelde en aanwezigen... dan immers was het rookloos poeder nog onbekend... en als het wederom hel- derklaar werd, ontwaarde men den veroordeelde springlevend aan de paalNapoleon had doen schieten met looze cartouchen en de straf was on dergaan De doodgeschotene werd naderhand beroemde krijgsman in Napoleons leger. begr -/ ^gsnlechtigheden van zijn broeder heeft Mussolini een o -rnhrndigen brief ontvangen van iv beTaamheid van wegens den Koning van Italië, die teekende: Uw Kozijn. Socialistische bladen hebben daarmede gegekt, dat de Koning nu van Kozijn steekt met zijnen kanse lier en gemeend dat dit was om hem op koninklijken voet te behandelen. 't Is waar dat de Koningen zich onder elkander Kozijn betitelen, maar in Italië is het hoogste eere orde dit van de Annon ciade de Koning is er van groot-meester en het telt zeer weinige leden, die allen door den Koning Kozijns genoemd worden; nu Mussolini is een dezer leden, ergo dus... In Spanje, vanaf den tijd van Kei zer Karei, waren er edellieden, die men Grandes noemde en die zich mochten beschouwen als staande op denzelfden voet met den Koning Ook in zijne tegenwoordigheid moch ten ze blijven zitten en dat nog met gedekten hoofde. In de middeleeuwen waren er in Frankrijk twaalf edellieden, o. m. j de Graaf van Vlaandren, die aan zien waren als gelijkstaande met den. Koning en daarom Pares genoemd of les Pairs Omdat dezen ook hun vaandel mochten hechten aan hunne lans, als zij gewapend pronk ten of ten strijde trokken, noemde men ze nog Bannerets In Zwitserland is de Heer Motta, een overtuigde Katholiek, voor de vierde maal herstemd als voorzitter van den Bondstaat. Maar dezelfde mannen die Dr Brut- saert en Hesren Ba els en Brusselmans uitgaven voor slaven van de grondeige naars en de kasteelheeren, omdat ze in de toenmalige omstandigheden, in 't be lang van de pacht rs, den voorkeur ga ven aan een pacht van 3 jaar met 2 jaar opzeg, diezelfde mannen bekennen nu dat de Wet -. .n 7 Maart 1329 die tot beschsrming van de pachters werd uitgevaardigd ten hunnen nadeele is uitgevallen. Vele nieuwe overeenkom sten zijn afgesloten en hooge pacht prijzen worden vastgesteld. En nu wagen ze dat aan de huurder van een landgoed het recht verleend worde aan de in voege zijnde pacht van dit goed te verzaken mits een vooraf- gaandelijken opzsg van drie maanden. Ze hebben den boer een strop aan den hals gedaan met een pacht van negen jaar en nu dat hij bijna verworgö is door hun s 'ïuld en deze der Socialisten, zou hij moeten het recht hebben van binnen de drie maanden zijn hoeve te verlaten. Voor den eigenaar blijft de opzeg 2 jaar, voor den huurder slechts 3 maanden!! Wat ellendige klucht! Dat zijn me de wettenmakers! Maar de boeren zullen zich niet meer laten foppen. BOERKE NAAS. kocpe woningen het recht beslag te leg gen op het bezit van een harer aange slotene maatschappijen, die met eigen geld bouwt, dit zonder geldelijke tus- sclienkomst der hoofdmaatschappij, en aldus hare werkzaamheid stil te leggen? 6. - Hoeveel maand is er gemiddel noo- dig voor de Maatschappij voor goedkoop; woningen om de plans van eene arbei derswoning goed te keuren? II. - AAN DEN HE EB MINISTER VAN KOLONIËN Onrustbare geruchten zijn in omloop in de medicale kringen in Congo: er zou spraak zijn een groot aantal geneeshee- ren en leden van den gezondheidsdienst af te danken. Voor allen die vertrouwd zijn met de sanitaire toestanden in Congo is zonne klaar dat, indien men ten alle prijze moet bezuinigen, men slechts ten allerlaatste besnoeiingen kan doen op medicaal ge bied; en dat de belgische geneesheeren die, tengevolge van de propaganda ge voerd In onze vier hoogescholen en van de wijzigingen toegebracht aan de mili- tiewet van 5 Maart 1929 (art. 491 de koloniale loopbaan verkozen, de laatste slachtoffers zouden dienen te zijn van de ongenadige wet van het begrootings- evenwicht. Welke zijn eigenlijk de inzichten van uw departement, diengaande? Is het waar dat, steeds om bezuini gingsredenen. de werken tot gezondma king voor dewelke credieten werden voor zien in 1929 en 1930, stilgelegd worden, inzonderheid te Alberts tad, Likasi, Elisa- bethstad? Die halfwegegelaten werken kunnen gevaarlijker zijn voor de open bare gezondheid dan de vorige toestand, die ze noodzakelijk maakte. ANTWOORD. De ontwerpen van het departement in zake geneeskunde zullen breedvoerig aangeduid worden in de me morie van toelichting van het begroo- tingsontwerp dat eerlang bij de Kamer zal ingediend worden. Nu reeds kan ik zeggen dat de geneeskundige krachtin spanning geen vermindering zal onder gaan. In overleg met den Minister, herziet de gouverneur generaal zijn algemeen pro gramma van werken in de kolonie. Dit nieuw programma zal aan de regeering tot goedkeuring voorgelegd worden en de gezondmakingswerken zullen op het pro gramma blijven als de dringendheid er van billijk blijkt. Niets laat echter toe te zeggen dat de gezondmakingswerken in de provincie Katanga stopgezet zijn of zullen worden. ECHTE ANTHRACIETKOLEN voor haardvuren L. MONKERHEY-VAN NESTE en centrale verwarming hij Koeimarkt, 9, YPER. De Apotheek van M. VAN RO- BA; TS. Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 3 Januari 1932. -T- TOMBOLA Men verzoekt ons ter kennis der belanghebbenden te brengen dat de trekking van de Nationale Tombola der Missionarissen van O. L. Vrouw van het Heilig Hert, welke op 31 December 1931 moest plaats heb ben, verschoven is tot 31 Januari 1932. Loten zijn nog te bekomen: Kaai- straat Nr 3 ter stede. St Pieters: Op Zondag 3 Januari, ten 8 i u., gezongene Mis voor Vrouw Coffyn Elodie, weduwe Carré. het vrouwenkoor. Vooral de zee? moeilijke mis door Pater de Rost; werd uitgevoerd op onverbeterlijks wijze Aldus brengt de schoone muzko lof aan God en stichting aan de ge. loovigen, altijd zoo talrijk in de Pi. terskerk. Dit jaar werden in deze kerk al leen 73.320 communiën uitgereikt. BRAISETTEN - F.REINEN MUSSCHEKOPPEN en alle andere soorten huiskolen bij L. MONKERHEY-VAN NESTE Koeimarkt, 9, YPER. FEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 2 Januari, te 8 uur. Zondag 3 Jan., te 2, te 5 en te 8 !4 uur. Maandag 4 Januari, te 8 uur. DE TAMBOERS DER WOESTIJN (Les Tambours du Désert) Grootsch en bewogen drama in 6 deelen, spelend in de bergachtige woestijn van Arizona (N. Amerika), waarin een ver woede strijd tusschen Roodhuiden op hun wilde paarden en blanke bandieten wordt weergegeven. In de hoofdrollen treden op: WARNER BAXTER, FORD STERLING, MARIETTA MILLNER. Paramountfilm DE SCHACHT-VLIEGER (Le Bleu de l'Aviation) Zeer vermakelijke comedie in 7 deelen ons vertoonend de buitengewone lotge vallen in de lucht van een jongen vlieger. Monty Banks, J. W. Johnstone, Jane Ar thur, zijn de voornaamste spelers. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN In Januari 1932: 2" week: Bernadette 3" week: Het Zeeleven boven (Marine d'abord). 4" weekDe Goudzoeker (Ruée vers l'or) met CHARLIE CHAPLIN. 5' week: Weezen onder de Revolutie» (Enfants dans la tempête). PRIJZEN: Balcon 5 fr.Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.: Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Goed verwarmde en modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. De Ster van Bethleem. Onze Ka- jotters hebben het schoone plan opgevat op Zondag 3 Jan. 1932 een groep samen te stellen van de DRIE KONINGEN met hun gevolg die met de ster door de straten van leper zou trekken en terzelvertijd een omhaling zou doen voor de Iepersche Mis sionarissen en Missiezusters. Wij bevelen deze omhaling ten zeerste aan de vrijgevigheid der Iepersche be volking. >5: Hi :Ji Film over de Romebedevaart der Ka- jotsters. Deze film wordt op Dinsdag 12 Januari te 8 uur in de feestzaal van 't Christen Volkshuis afgerold. Wie wil zien de schilderachtige streken van Zwitserland en Italië, Rome en Assi- sie met de daarin bewegende Kajotsters, vurige kinderen van de Kerk, uit ons land, kcme dezen film bewonderen. Ingang 2 frank. Voordracht over Theresia Neumann. Met gespannen aandacht werd deze voordracht in 't Christen Volkshuis op Dinsdag 29 December door een 1 alrijk publiek aanhoord. Opbeurend is het te vernemen en dan nog door een gezag- hebbenden priester, Kanonik De Hove, hoe wonderbegenadigden nog van dezen tijd zijn. NA REGEN, ZONNESCHIJN In September 1870, na den slag an Sedan, was er omwenteling in Parijs, waar Keizerin Eugenie re geerde, terwijl haar man bij 't le ger was. De republiek was uitgeroe pen en men zocht de Keizerin om ze afstand van rechten te doen teeke nen. Zij ontsnapte en kon Deauville bereiken en daarna Engeland, door bet toedoen van haren tandmeester Dr Evans. Ter zeiver tijde verliet Clotilde van Savoië, vrouw van Jerome Bonaparte en zuster van Victor Em manuel, die zich Koning van Italië deed uitroepen, de stad Parijs maar in vollen dag en met al hare equipagiën. Alzoo ben ik in Frank rijk gekomen zegde ze en alzoo zal ik er uit trekken In ons nummer van Allerheiligen 1.1., stond er een uittreksel te lezen der oorkonden van St Pieterskerk en o. m. «In 177U... werd aen de mid del choor eene groote en magnifique ijseren balustrade met twee deuren gestelt, dewelke gekost hebben 1600 guldens, seer konstig gemaekt door den zoon van Albertus Swaeger, Yperling, eenen befaemden smit in balcons en balustraden»... te Dadi- zeele is een communiebank vóór het hoog choor geplaatst, die vóór den oorlog in den kelder onder den choor stond en die aan Dadizeele geleverd werd, ten jare 1765, door den Yper ling Conrad Idagher, meester-smid, dewelke er vijf jaar en half aan ge wrocht had. Raad, Raad, wat bet is, zegde een kind aan een anderNoem eene plaats waar men drie mannen zetten kan, of wel twee mannen en ééne vrouw, of wel één man en twee vrouwen, maar onmogelijk drie vrouwen!... Daar het antwoord uit bleef, zegde het kind verder't Is de biechtstoel van de kerke. Over de geldigheidsduur van de land pacht werd in 1928 veel geredekaveld: de eene zegden 3 jaar; de andere 9 jaar. Dr Brutsaert die de onbetwistbare voordeelen voor den landbouwer van een pacht van langen duur erkende, was van oordeel dat in de toenmalige omstandig heden, met het oog op de toestanden zoo als zij bij ons bestaan, het vermetel was een pacht van langen duur aan te gaan. Een pacht van negen jaarzei hij, zal den pachter voordeel bijbrengen als hij den pacht krijgt aan een zeer gena- digen prijs. Maar in 1928, toen de pachtwet be sproken was, waren de pachten aan zeer hooge prijzen vernieuwd: vijf, zeven, som wijl tien maal den prijs van vóór derf oorlog. En daarom, de komende crisis vooruitziende, vond hij. in 't belang van den pachter, dat een pacht van drie jaar met twee jaar onzeg, de verstandigste >w<i«nfT n-as vn chorr>r>i w->rd hii docw de '-ontaart" die h'i in 't nastreven "«n i nacM "in (aar ni_> vo'ge™ milde irt~rsc'~o'd:n Tn een v'ugschrift DE PACHTWET hos de V!aamsche Nat'ona'isten trouw bleven aan hunne belofte ten voordeele v..n don landbouw, Vlaamsch Nationale Nijverheid, lezen wij 't volgende: De Heeren Baels, Brutsaert en Brus selmans die zich opwerpen als de ver dedigers der landbouwers w:t~n g-noe- dat de overgroote meerd°rheid den lan gen pachttermijn wenscht en s emmen er tegen om de groote ei-enaars en kas- teelheeren plezier te doen. Daardoor brengen zij de pachtwet in gevaar en geven er allen schijn aan dat ze liever geen pachtwet hebben dan er eene met een duur van negen jaar. - Wie had het best voor, Dr Brutsaert en zijne vrienden of Meester Butaye en de fron.tpartij? Vraag het eens aan de jonge boeren die in de voorspoedige jaren van "28 en "29 aan hooge prijzen verplicht waren een eerste pacht van negen jaar aan te gaan en nu volop vallen in de geweldigste landbouwcrisis die wij ooit beleefden. Iedereen zou peinzen, na zulken flatter, dat de Nationalisten zouden zwijgen lijk vermoord, uit schaamte. Gij zijt er wel meé... Over eenige da gen dienden zij een wetsvoorstel in tot tijdelijke herziening van de landpachten en de pachtprijzen. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat Meester Butaye's handteeken er niet op staat het ware immers al te kras! 'De onderteekeraars zijn de H.H. De- beuckelaere. Vandenbulcke, Leuridan, en Vanopdenbosch COMMISSIE VOOR DE OORLOGSSCHADE en voor de VERWOESTE GEWESTEN Antwoorden van de Regeering op de vragen door de Commissie gesteld. 1' Hoeveel rechtbanken voor oorlogs schade zijn er nog in werking? Er zijn vier rechtbanken voor oorlogs schade in werking, respeotievelijk te: a) Brussel, voor het rechtsgebied van de provinciën Antwerpen. Brabant en He negouw. Kamers welke van deze Recht bank afhangen zetelen te Charleroi, Ber gen en Doornik. b) Gent, voor het rechtsgebied Oost- Vlaanderen en de arrondissementen Brug ge en Kortrijb. Een kamer zetelt in deze beide steden. c) Luik, voor het rechtsgebied van de provinciën Luik, Limburg, Luxemburg en Namen. Naar gelang de noodwendigheden zetelt een kamer te Tongeren, Namen, Dinant en Aarlen. d) leper, voor de arrondissementen Veurne en leper. Buiien de rechtbanken zijn er drie ho ven voor oorlogsschade die hun zetel heb ben, respectievelijk te Brussel, Gent en Luik. 2" Hoeveel dossiers (zoowel voor scha de aan personen als aan goederen en voor elk afzonderlijk) moeten nog door de bijzondere rechtbanken behandeld worden? Van de 1.381.262 aanvragen voor schade aan particulieren eigendom schieten er nog slechts ongeveer 4.500 dossiers over. Bovendien moeten nog ongeveer 1.700 voorschotten op schade aan gronden en 4.700 aanvragen tot schadeloosstelling wegens verlies van burgerkleeren, inge diend door oud-strijders, geregeld worden; de oplossing van deze gevallen hangt af van het lot dat zal beschoren zijn aan de verschillende wetsvoorstellen die bij het Parlement aanhangig zijn. Voor de schade aan personen moet nog uitspraak gedaan worden in 3.500 zaken waarvan er reeds 1.250 onderzocht en aanhangig zijn bij de rechtbanken. Over 't algemeen gaat het over aanvragen in gediend krachtens de wet van 1927, waar bij de termijnen voor het indienen van nieuwe aanvragen cf verergerde gevallen opnieuw opengesteld worden. 3 Hoeveel zaken (zoowel voor goederen als voor personen) zijn afgedaan en hoe veel nog niet? Wat de schade aan goederen betreft blijven er nog ongeveer 5.000 vereffenbare dessiers over waarvoor er nog een saldo van schadeloosstelling in hoofdsom of interest tc betalen valt. Bovendien zijn er nog 18.000 dossiers, waarvoor de getei- sterden ofwel het bewijs van wederbeleg- ging ofwel de volmachten, akten van be kendheid of andere onmisbare stukken nog niet overgelegd hebben zender de welke tot de eindregeling niet kan over gegaan worden. Wat de schade aan personen betreft worden de betalingsbordereelen opge maakt, naarmate het verstrijken van den termijn van beroep, en overgemaakt aan de Nationale Kas voor de Oorlogspensioe nen, na eerst door het Rekenhof geviseerd te zijn. 4" Welke maatregelen is de Regeering voornemens te nemen om met deze zaken gedaan te maken? Zooals uit de inlichtingen, welke voor afgaan, blijkt, loopt de verheffening van de aanvragen tot schadeloosstelling ten einde. Er werden instructies gegeven om zoo spoedig mogelijk de laatste zaken te vereffenen en vooral de dossiers betref fende burgerkleeren, zonder langer te wachten op het lot hetwelk zal beschoren zijn aan de wetsontwerpen die bij het Parlement aanhangig zijn. Er dr ngt zich dan ook geen bijzondere rirege' op voor he nazien van het "ering r ntal zaken waarover be- 'wrf'n? bestaat. Wat de achade aan personen betreft is de rechtsgang trager ter oorzake van het geneeskundig onderzoek cn tegenon- de z-ek dat deze zaken medebrengen; de ze rechtspleging kan alleen langs wetge vende weg vereenvoudigd worden. Intu-schen wordt het personeel geleide lijk verminderd. Deze vermindering stuit op den verworven toestand van besten dige ambtenaren van na den oorlog die fer geen administratie behooren en wier rechten moeten geëerbiedigd worden bin nen de grenzen van de organieke besluiten. VRAGEN VAN ONZEN VOLKSVERTEGENWOORDIGER HEER Dr BRUTSAERT I. - AAN DEN HEER MINISTER VAN NIJVERHEID. ARBEID EN- SOCIALE VOORZORG 1. - Hoeveel personeel had in 1931 de Maatschappij voor goedkoope woningen, Spastraat. 56, te Brussel? 2. - Welke wedde wordt door elk lid van dit personeel getrokken? 3. - Waarmede houdt al het personeel van de Maatschappij voor goedkoope wo ningen zich onledig? Met ander woorden, welk is het bilan van de werkzaamheid van die maatschappij over 1931? 4. - Meer in 't bijzonder, wat deed rij om de regeering te helpen bij het be strijden der crisis? 5. - Heeft de Maatschappij voor góed- Me f Kerstdag kwam op St Pieters de blijde mare toe, als dat hare pa rochiale missionaris, voor wiens stu diën er betaald geweest was sedert 192U, de priesterlijke wijding ont vangen heeft in Juli l.l. en nu reeds werkzaam is in het breede chineesch missiëveld. v B. O. S. Het N. V. der B. O. S., Sektie Yper en omliggende maakt bekend, dat er op Zondag 17 Januari 1932, om 11 I uur 's morgens eene zielen- mis zal gezongen worden in de St Maartens Kathedraal van Yper, tot zielelafenis van al de overledene le den van hunnen Bond en der Burgers van Yper in deze stad gesneuveld, gedurende den oorlog 1914-1918. Al de bloedverwanten, vrienden en kennissen zijn dringend verzocht de ze Mis te komen bijwonen. Het Komiteit. IN DE PATERSKERK Zooals ieder jaar is het Kerstfeest prachtig geweest in de innige en stemmende kerk der P.P. Karmelie ten. Zoowel in de Middernaehtmis als in de Hoogmis en het Lof was de kerk vol, letterlijk vol en boven de ingetogen schaar geloovigen, golfde z< heerlijk schoon de gezangen van Mis en Lof, zoo meesterlijk uitge voerd door het Mannenkoor en door 1 Januari 1931. Klient. (nijdig) Zal alles toch zoo duur blijven? Het leven wordt onmogelijk! Wanneer, om de liefde Gods, zal er nu eens afslag komen? Verkooper. (toegevend) Inder daad, Mijnheer, alles is duur. Maar wij staan hier ongelukkiglijk voor eenen algemeenen toestand. Er die nen naar geneesmiddelen gezocht te worden. Maar welke dokter zal die vinden 1 Januari 1932. Klient. (verbaasd) Er is nu in derdaad, een kleine afslag te bespeu ren op sommige artikelen. Maar wat ik hier nu zie, is haast ongelooflijk: uwe ceramo-vloeren zijn zoo glan zend, zoo eënig mooi in kleuren, en daarbij zoo verbazend goedkoop, 't Is onvertsaanbaarHebt u ze misschien gestolen Verkooper. (geestdriftig en overtuigend) Neen, Mijnheer, die heb ik niet gestolen. Maar... nieuwe tijden, vergen nieuwe methoden. Die zoekt, die vindt... 't Is wat er bij ons gedaan is geweest en, wat giste ren onmogelijk scheen is heden ver- wezentlijkt geworden. De ceramo-te- gel van La Louvière is eene omwen teling in de bouwnijverheid. De sterkste was hij sedert jaren. Sedert enkele maanden is hij de schoonste. Hoe dit vraagstuk opgelost werd Dit is een beroepsgeheim! Het weze genoeg te bestatigen, dat ik waar-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2