Handelsbank WEET GE WAJ f NA OPSLORPING VA?i ANDERC BANKEN Charles de Foucauld BOUWT de eerste Vlaams olie Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 54' Jaar. - Nummer 4. Zaterdag 23 Januari 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper aarde besteld en op de grafzerk kan men nu nog lezen (P. de Foucauld). van afwachten; integendeel, willen de Yperlingen malkaar helpen, en namelijk huizen bouwen, zij kunnen onmiddellij_k een einde stellen aan de werkloosheid en hare schadelijke ge volgen. Helpt U zeiven, dan helpt U God! BEVOLKING per besLnirlijk arrondissement IN WEST-VLAANDEREN Brugg: Yper: Rousselare Kortrijk: Onstpndp 175.067 118.818 109.140 97.782 Q7 789 De Eremijt van de Sahara Een wonder leven! Beurtelings Officier, Kloosterling, en Eremijt in de woestijn, heeft de jonge en schrandere Burggraaf de Foucauld 'n zeer hoogen trap be reikt van heiligheid door versterving en naastenliefde. Charles de Foucauld werd geboren in 1858 te Straatsburg, van edele ouders. Na zijne studiën aan de mi litaire school, trekt hij op als officier van het 4e Huzaren naar Algerië, neemt deel aan de veldtocht tegen Ben Amana en brengt zijn leven in gevaar door eene ontdekkingsreis in 't onveilige Marokko. Zijne reisverhalen worden be kroond door de Fransche Akademie en bekomen hem vanwege het Aard rijkskundig Genootschap de gulden medalie. De schitterende officier had in zijn verre tochten het Geloof verloren: doch teruggekeerd in zijne familie, wint hij het terug door ernstige me ditatie en door tusschenkomst van E. H. Huvelin, 'n Heilige Onderpas tor van Parijs, die zijn raadsman werd. Hij zegt vaarwel aan de we reld en gaat aankloppen in 1890 bij de Trappisten van O. L. Vrouw ter Sneeuw. Het strenge Trappistleven 'n kon zijn honger niet verzadigen naar ver sterving en zelfverloochening. Hij droomde van een leven dat nog meer geleek op het verborgen leven van Jezus te Nazareth! Z. H. Paus Leo XIII, hierover geraadpleegd, ont sloeg hem van zijne beloften, maar legde hem, op, alvorens den buiten gewonen staat te omhelzen dien hij verlangde, drie jaren na te denken! de Foucald gehoorzaamt deemoe dig. Hij scheept in naar het Heilig Land en biedt zich aan als knecht in het klooster der Arme Klaren te Nazareth. De edele Burggraaf, de schitterende Officier der Huzaren is onkennelijk geworden! Hij leidt daar, in de hoogste ascetische vrede en vreugde een leven van gebed en versterving in eene schamele plan ken hut. Doch op aandringen van de Eerw. Abdis en met goedkeuring van zijn Raadsman stemt hij erin toe zijne theologische studiën te herne men en priester te worden opdat er iederen dag eene H. Mis te meer op de aarde worde gecelebreerd». Priester gewijd in 1901, in zijn vroeger Trappistenklooster van O. L. Vrouw ter Sneeuw, vertrekt hij zoo spoedig mogelijk naar de Sahara, waar hij droomde te leven... alléén met God, alléén met Jezus in het H. Sacrificie der Mis..., en ten dienste van de zwervende heidensche bewo ners. Plij vestigt zich eerst te Beni Abbès, later te Tamanraset op 2000 km. van Algiers en leidt er een bui tengewoon streng leven. Hij slaapt op den naakten grond en staat op te middernacht om te bidden. Hij on derhoudt strengen vasten... verpleegt de zieken die om hulp en troost vra gen... en wordt weldra door zijne grenzelooze liefde en ascetische boe te befaamd tot ver buiten de grenzen van de oasis. Doch in 1916 smeden opstande lingen een komplot tegen den kristen Maraboet. Hun aanvoerder klopt aan de kluis. Pater de Foucauld opent, wordt vastgegrepen, gebonden en te gen den muur geplaatst... Een ge weerschot knalt. En de kluizenaar van den Sahara stort .ineen, badend in zijn bloed... Begraven en ontgraven, werd het stoffelijk overschot van Pater de Foucauld naar El Golea overge bracht. Dan werd het opnieuw ter Ieder huisgezin, en vooral ieder kroostrijk huisgezin, behoort een huis te hebben. Wij vernamen met voldoening dat er te Rousselare veel gebouwd wierd namelijk 265 huizen in 1927, 109 huizen in 1928, 161 huizen in 1929, 293 huizen in 1930, 88 huizen in 1931. Heden ten dage kunnen de voor uitziende, spaar- en werkzame werk lieden van Yper, met behulp der bouwpremiën van Staat, Provincie en Stad, en van leeningen bij de Samenwerkende Leenmaatschappij Eigen Heerd elk een huis bou wen en bezitten, waarvan zij heer en meester zullen zijn, en waar zij geen pacht meer zullen moeten be talen. Heden ten dage, de aanzienlijke verliezen op actiën en obligatiën van vreemde maatschappijen ondergaan door Ypersche weihebbenden, schijnt het aan velen geraadzamer hun geld te beleggen in zichtbare huizen, die in woningnood voorzien, en eene ver- pachtbare of verkoopbare weerde behouden. In Yper, binnen stads vestingen, ligt er bouwgrond te koop, namelijk: Ten Oosten, van bachten St Ja- cobskerk tot aan de Rijsselpoort; Ten Zuiden, langs den Kanonweg en de Wateringstraat, de nieuwe Yperleestraat, de Tegelstraat, rond 't Zaalhof en langs de Schuttelaars- straat Ten Westen, bij de statie, langs de bouwlijnen der Statiestraat en Marschalk Fochlaan En ten Noorden langs de Slacht huisstraat en de Nieuwe Noordlaan. Moesten die straten volgebouwd worden, hoeveel werk zou er niet zijn voor metsers en timmerlieden, schil ders en smeden, dakbeleggers en aardewerkerswij zouden Yper niet meer hooren klagen noch zien mede tellen in dit ontzettend getal werk- loozen van Belgie, waarvan de vol gende statistiek gemaakt wierd in 1930 en 1931 door het Ministerie van Nijverheid en Arbeid: Januari: 48.324 Februari: 47.407 Maart: 42.488 April: 50.321 Mei: 50.880 Juni: 53.562 Juli: 63.782 Oogst 70.952 September: 84.290 October: 82.126 November: 115.016 December: 181.059. Moet de werkloosheid blijven duren tot na 't ontstaan van internationa le overeenkomsten over legerinrich- ting of ontwapening, vrijhandel of tolrechten, kwijtschelding of behoud van oorlogsschulden, vrijheid of be perking van voortbrengsels, en ande re twistpunten, de Yperlingen zul len machteloos moeten er het einde Thielt69.377 Dixmude: 45.857 Veurne: 40.536 Samen: 754.359 SNATORIUM DE LOVIE TE POPERINGHE Bij Koninklijk Besluit van 27 De cember verleent de Staat eene twee de toelage van 260.000 fr. voor de bouwkoster, van het Sanatorium De Lovie te Poperinghe. In Parij.* wenen- er 212.400 lieden uit Auvergne, 115.300 uit Bourgog ne, 145.500 uit Bretoenland, 89.200 uit Normandiën, 88.300 uit Elzas- Lotharingen en 22.500 schouwva gere uit Savoië... en te lande zijn >r fransche dorpen, die verkwijnen :n zelfs uitsterven. De verkeerde wereld ook in de na tuurverschijnselsTe New-York, waar het zoo vriezen kan dat de stormhoeden der pompiers, bij het blusschen van branden, somwijlen met ijskegels versierd zijn, was het verleden week 22 graden warmte, iets lat wij hier hebben in onze schoone .omerdagen. De verkeerde wereld in de finan-j ciën! Amerika met al zijn goud lijdt honger; de machtige stad Chicago staat vóór de bankroet! In 1900 telde de stad reeds 1 mil- lioen inwoners. De middellaan der stad, pijlrecht, is 35 kilometers lang en neemt gij een tram, die op alle halten staat, de reis langs dien mid denweg vraagt u een dag wek. Het drinkbaar water wordt uit het meer genomen, maar op 4 kilom <ers van de kust geput en bij vlottende tun nels op het vast land gebracht. Langs negen verschillende trein- lijnen komt het vee toe voor de groo te frigo slachthuizen. In 1 4 uur, lost men 1500 wagens en ieder jaar slacht men daar 8.000.000 zwij nen, 4.000.000 schapen, 100.000 peerden en rundvee in evenredigheid. Te Chicago staan ook de Pulmans werkhuizen, die per week zes slaap wagens maken, twaalf voor reizigers en drie honderd voor koopwaren. In het eiland Prinkipo, bij Con- stantinopel, heeft'men een schat ont dekt, nauwelijks eenige voeten diepe in de aarde weggestopt en bestaande uit muntstukken, waarvan velen in goud en waarvan de jongs ten dag- teekenen van den tijd van ;Philippus uit Macedonië, vader van Alexan- ier-den-Grooten. Griekenland en omliggende gewes ten, zijn streken, waar men in de laatste tijden veel oudheden bloot ge legd heeft. Een der merk.Weerdigste vondsten was het graf vasi Agamem non, griekschen vorst, die door zijne vrouw vermioord werd, samen met 14 gezellen en dewelke naderhand be- aven geweest zijn metJïftd4en mas kers aan en gouden platen op armen borst en beenen. Dat vertelde de oude grieksche poëet Homerus, maar men beschouwde zijne vertelling als lou tere legende. Zekere Sliemann, een Duitsch, die zijne loopbaan begon met loopjongen te zijn voor een kruidenierswinkel, die later koophandel dreef en zooveel geld won, dat hij met het overschot moeilijk weg kon, stak in zijn hoofd het graf van Agamemnon weer te vinden. Hij begon met grieksch te ieeren en dan trok hij op naar Grie kenland met zijnen Homerus' boek en veel geld. Eerst wrocht hij in Klein Asië, daar waar de stad Troië meest gestaan hebben en legde er de grondvesten bloot van verschillige steden, die na en boven elkander ge bouwd geweest zijn. Eene ervan, die sporen van eene brandramp laat zien, zal het Troië geweest zijn van Ho merus. Daarna ging hij naar Mycenes, waar Homerus het graf van Aga memnon lokaliseert en in 1874 vond hij er eene grafstede, met de over blijfselen van 15 lichamen, nog over dekt met hunne gouden maskers en gouden platen. Die geraamten met al hun goud zijn hedendaags te zien in het Mu seum van Athenen. De Vereenigde Staten van Ameri ka vormen een bondstaat, bestaande uit zooveel staten of dat er sterren op de amerikaansche vlag geteekend zijn. 't Is bijna wat men eertijds gek kende beweerde: In Amerika gaat alles rap en een treinwachter riep: Twintig minuten oponthoud om te divorceeren! Q-potk-orapie-»ie- eem ge maar vinden zult in de geheel jongste woordenboeken en eene geneeskun dige wijze beteekent, nu veel maar sedert korten tijd in gang. Heden daags doen de geneesheeren alle slag van inspuitingen. In 't jaar 1918 beweerden gekkende Belgen, dat de Duitsch het jaar nadien zoude insput- ten tegen den honger. Als nu sommige deelen van ons lichaam slecht of niet werken, in plaats van met veel geduld te werken om die dee len te genezen en weder werkzaam te maken, sput men in ons bloed de stof die dia deelen zouden moeten voortbrengen en die men afgenomen heeft bij gezonde dieren. Zal men nog beleven wat vóór 20 jaar een grapmaker voorhield aan een beroemden heelkundige uit het Kortrijksche? Dokter is het waar dat ge eene boerin ten huize ge- N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. IKantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Sta vele, Vlamertinge, Westouter, NVestvleteren enz. BANK BEURS WISSEL ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden v.-oraen- Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Hier ligt ter nagedachtenis aan zijne grenzelooze toewijding tot het Touaregsche volk aan zijn groote deugden en aan zijn laatste offer het stoffelijk overschot van Burggraaf de Foucauld Officier Priester Kluizenaar van de Sahara-Woestijn. Ik ben de broeder van alle men- schen: Kristenen, Muzelmannen, Jo den en Heidenen 1930 wucicimc I/i.I Uü De verkeerde wereld: Iedereen wil naar stadHoe velen verlaten den gezonden buiten, om te gaan honger ijden in dc groote centers! Chicago, wier naam beteekent Koningin van het Meer is gele gen aan het zuidlijk einde van het Michigan-meer en in 1830 woonden daar 100 lieden. In 1871 de stad, die geheel in hout gebouwd was en 300 duizend inwoners telde, brandde af door een koeisteert. Immers eene koe had met haren steert de petrolielamp omgeworpen, die eene landvrouw op den grond geplaatst had, terwijl ze de koe molk. Het hofstedeken brandde af en de stad, waaraan het paalde, ging in de vlammen op. Ge durende den brand miek de burg meester volgend bericht kenbaar: Aangezien de Goddelijke Voorzie nigheid, aan Wier wil wij ons geheel en gansch onderwerpen, toeliet dat dit schrikkelijk ongeluk ons over kwam, ongeluk dat al onzen wils kracht vergt om de orde te handhaven en de ongelukkigen te helpen, wij la ten weten dat de stad borg is voor den heropbouiv. Met Gods hulpe, de vrede en iedereen» goed zal geëerbie digd worden. Men denkt dat de brand in hevigheid afneemt en verhopen dat welhaast alles zal wel gaan. Echtscheiding is de groote plaag der streek en in plaats van er tegen te werken, zijn er staten waar men de echtscheiding allergemakkelijkst maakt. Daarbij een dier staten heeft nu een wet uitgeroepen, vaststellen de dat vreemdelingen met één dag in den staat te wonen er van burgers kunnen worden en in die hoedanig heid wetlijk kunnen overgaan tot echtscheiding. 1931 189.965 203.656 207.277 180.516 154.005 167.287 182.185 191.715 193.618

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1