Waker wat ziet gij in den nacht WEET GE WAT BEGROOTING van Finantiën 54' Jaar, - Nummer 7. 35 Centiemen Zaterdag 13 Februari 1932 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper SENAAT aÊÊÊÊKSÊSÊÊM ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel .ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL ro5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. caster) waar op alle wekedagen aile inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond In een donkeren stillen nacht, de propheet Isaias, ondervraagt den he- melschen waker, belast met de grens te bewaken, tegenover Idumea. Waker zegt hij wat ziet gij in den nacht en de hemelsche waker antwoordt geheimzinnigDe nacht gaat voorbij en de morgen nadert; indien gij iets zien wilt, kom terug als het klaar is... als de zon de duis ternissen verdrongen heeft. Hedendaags de angstkreten, die van uit de vier hoeken der wereld opstijgen, zouden mogen vertolkt worden door die woordenWaker, wat ziet gij in den nacht? Immers j'tis wel de nacht, 't zijn wel dikke duisternissen, die nu over de wereld heerschen en de toekomst verbergen. Ongelukspro pheten antwoorden op dien smertgil, dat oorlog alleen de onzekerheid stu\tsn kan. Zij wen- schen hem niet, maar zij zijn hem verwachtende en voorspellen hem aan de verschrikte volkeren, bij wie het gedacht der massamoorden nog le vendig is. Gelukkiglijk hoort men ook een andere en verkwikkende stem, die antwoordt: Ik zie, te midden de wereldnacht, een schitte rend licht, laaiend als een vuurbaak op den heuvel van 't Vatikaan. In dien gloed ontwaar ik geknield, de smeekende handen ten hemel gericht, een mensch in 't wit gekleed en die tot God een biddend woord stuurt. Ik hoor zijne stem: «Heer, Heer, wanneer zal deze nacht eindigen? Zullen wij welhaast de vrede-zon ontwaren? En de Heer, bewogen door het smertvol gebed van Petrus, helt zich tot zijnen stadhouder sn ve zelt hem deze troostvolle woorden in het oor: Petrus, herword wat ge waart... sterk uwe broeders in hoop volle gevoelens. Uwe gebeden en de ze der rechtveerdigen hebben eene nieuwe verlossing bekomen voor de bedorvene wereld. Aanschouw wat ge ziet. En de opperpriester ont waart de wereld rond, die menigvul dige zielen die bidden en zich offerer in den nacht den koninklijken dag voorbereiden van Ghriptus' Vrede. «Waker, wat ziet gij in den nacht? Ik zie de ontelbare scharen des gebeds, die op den vlucht de macht drijven der duisternissen en des doods. De aardappelen zijn uit Amerika in Europa gekomen en de koffie uit het Oosten. Bij Lodewijk XIV was gezonden als ambassadeur van de jt Turksche macht of Sublinie forte zekere Soliman. Deze had een hotel in Parijs, waar alles op zijn oostersoh ingericht was. Geen stoelen noch zetels, maar donzige ta pijten en hier en daar goed en hoog gevolde zakken of kussens, om er op te zitten, zooals de kleermaker op zijn tafelier. Aan de bezoekers werd door zwarte slaven kopjes aangebo den met zeer warmen, zeer zwarten sn zeer gssuikerden drank, die in het araabsch Kahouét noemde. Op dien drank werd de franschman ver zot en Kahouét werd eerst cavé en •ater café uitgesproken. In oostersche taal beduidt Poort ok MachtZoo de «Poorten der Hel» '-eteekent de Helsche Macht, en de Eerlijke Poort of Sublime Porte P Turksche Macht. In het engelsch Wetsgebouw, na melijk in de zaal der Lords (of se natoren) juist vóór den koninklijken troon, ligt de vermaarde wollen- zak die als zitplaats dienst doet, voor den Lord-Kanselier, of voorzit ter dier vergadering. Die zak, in rood fuweel, is stoelhoog en ongeveer een vierkante meter in oppervlakte. De wol is eene herdenking aan het feit, dat Engeland bijzondere rijk dom opgedaan heeft met wollen- voortbrengselen. Pierre l'Ermite, vermaarde schrij ver uit Parijs, schreef onlangs... om de maatschappij te hervormen heb ben wij mannen noodig... geen halve Christenen, die zouden durven den zondagplicht verzuimen en die schrikken voor ééne Communie per jaar te doen... Maar mannen die Mis bijwonen, die communiceeren, die rechtveerdigen zijn... en een recht- veerdige, dat is twee handen van een mensch gelegd in de groote Hand Gods en de kreet: Al wat Ge wilt, o Heer! Processen ter zaligverklaring of ter heiligverklaring in gang te Rome waren ten getalle van 328 in 1921 en zijn nu ten getalle van 554. Onder de oudste zijn er 2 die de XIIT eeuw aanbelangen, 5 de XIV'', 2 de XVC en ?5 de XVI". Onder de jongste is Pius TX en Pius X. De Boers uit Transvaal zijn ne- lerlandsch-sprekende protestanten, lie daar aanlandden tijdens de gods- lienst-oorlogen der XVI" eeuw. Pre toria, de oude hoofdstad, was aan zien als een bolwerk der gerefor meerden en van daar ging eertijds de hatende wet uit, die met doodstraf bedreigde allen katholieken priester, lie het zoude aangedurfd hebben Hei hg Ministerie uit te oefenen. Nog nie' •oo al te lang werd Pater Le Biham buiten het land gezet, omdat hij een huwelijk met Mis ingezegend had, en ui heeft men feestelijk te Pretoria 'ngehaald en gehuldigd Pater Phi- 'ippe Erasme, geboortig van Preto ria. Hoe fier de Katholieken er mede •varen In Belgie zouden sommige socia- 'isten en liberalen schooloorlog begee -en en in den protestanschen staat New-York is het Mahattan College der Broeders van de ohristene scho 'en hoog gewaardeerd, hetwelk eene ware hoogschool is en waar studeer den de tegenwoordige kardinalen en aartsbisschoppen van New-York en Chicago. Nevens die hoogschool, heb ben de Broeders nog 21 andere ge stichten, met 11.800 leerlingen en er zijn in het geheel 200 Broeders-lee raars. In Spanje is schooloorlog be gonnen met het uitdrijven der Je- suiten en de Minister van onderwijs hseft moeten bekennen, dat hij eene cnmogeijke taak te vervullen heeft met het aanwerven van 7000 nieuwe leerkrachten, om de nieuwe wetten te kunnen uitvoeren. In ééne chineesche provincie, waar de bandieten hoogtij vierden, telde men in twee jaar tijds 164.551 ge- dooden, 946.000 verdwenenen en 310.000 woonsten werden er platge brand. In Holland de 500.000 leerlingen 'er katholieke scholen doen mede aan een gebeden-kruistochtterwijl hun- -e ouders mede helpen aan hez ver- amelen van hulp voor de noodlij den den. Zie hier het gebed dagelijks in alle scholen opgezegd Goede Vader, die in den hemel zijt, met betrouwen komen wij tot u, onder de bescherming der H. Maagd, onze moeder. Zooveel huisvaders kunnen geen werk vinden; zooveel huismoeders hebben niets meer om hunne kinde ren te voeden en te kleeden. Wij smeeken er U om, Heer, ontferm U hunner. Vergeef aan alle men- schen hunne zonden; scheld hun de straffen kwijt, die zij verdiend had den en geef hun wat zij van doen hebben voor lichaam en ziel. Door J. C. O. H. Amen. In Frankrijk zijn er dorpen die wegsterven, er zijn er ook die steeds jong blijven. Massac, bij Carcasson ne telt 82 inwoners en in de laatste zes jaar was er geen één sterfgeval. Groen klew is in grooten eerbied bij de Mahomedanen. Het groen vaandel is het bij-een-trekkings-tee- ksn tot heiligen oorlog en de groene tulban mag alleenlijk gedregen wor den, door wie bedevaarde naar Me- cka. De nieuwe spaansche regeering in- L;gendeel zal dit kleur mogelijks ver. achten en verbieden, omdat de tegen- kanters er eene voorspelling in zier der terugkomst van den Koning. Grosn in 't Spaansch is Verde. Nu beziet de woorden, waarvan de let ters uit Verde de eerste zijn: Volve- va - zal terug* komenE1 - - de Re Koning; Ds van; £"spanr .Spanje. Soviets. In Lokal Anzeiger etaa' Qr te lezenWat noorwesgsche werk- b'eden verklaren die hebben kunner ontsnappen uit RuslandNooit zul 'en wij nog in Rusland terugkeeren. De Bolchevikken beloofden ons ir Maart 1.1. hemel en aarde, vóór ons weggaan naar hun land. En wat ziin wij nu Dood-arine menschen zonder oen oortje en 't meerendeel van ons is ziek. Groote onberingen hebber wij te verduren gehad rond Arkan gel; daar wrochten wij, nauwelijks gevoed en voor onmenschelijken 'oon, te midden lieden besmet met typhus en buikloop. Wat een duitsch werkman over seint Hij ontraadt aan al wie het hoorsn wil naar Rusland over te gaan Het leven is er hemelhoog slechter dan in Duitschland. Gedurig lijdt hij honger; hij is met lompen gekleed en kan niets aankoopen, daar alles zoo duur is. Van zoohaast ik kan wederkeeren naar Berlijn schrijft hij, zal ik kenbaar maken wat Rus land is en vergiffenis vragen aan mijne werkgenooten, voor de aanbe velingen nopens de Soviets, die ik hun eertijds toestuurde. Onder godsdienstige meeningen treft men in Duitschland Roomsche Katholieken aan, Lutherianen, Cal vinisten. Joden, Aanbidders van 't vuur, Brahmannen of Indoeschen en Mormonnen of amerikaansche Hei- het lijf, aan den harpoen is eene lange touw vast, die bij het duikelen van den gekwetsten visch afrolt; als het afrollen staakt, 't is dat de wal- visch levenloos geworden is en wel haast drijft hij boven; dan trekt men hem bij het schip; met sporen aan, zooals de boomsnoeiers springen de jagers op het beest, ontvleeschen het wangedrocht en werpen de kwartie ren op het schipdek, waar groote ke ts Is boven vuur staan en waarin het walvisch-vleesch aanstonds veran derd wordt in traan-olie. In 1931 werden er 27.500 walvis- sche gevangen, d. i. 15.500 meer dan in 1920. Zoo voortdoende zoude men na korte jaren hst ras uitgeroeid hebben... maar de crisis heeft den jacht ingetoomd. W edervoorspellers. Hebt ge al die kaboutermeisjes verbeeld ge- -ien, op die platen die men in mis sietentoonstellingen aankoopen kan, en die een voorschoot aan hebben, be streken met eene scheikundige stof- ee, die van kleur verandert volgens het aanstaande weder. Hoogrood is tlecht weder; helderblauw is schoon weder en het tuschenkleur of paarsch 's veranderlijk. In de streek Mexico groeit er eene bloem, die verandert van kleur, niet hij verandering van 't weder, maar hij het tce- of afnemen van 't zon nelicht: dus alle dage. Met den mor den is zij wit; met den noen hoogrood Ti met den avond donkerblauw. Ge- 'urende den nacht wordt zij weder •vit. De Kameleon is een gevaarloos liertje, met langen steert waarmede het zich aan boomtakjes hangen kan, Toot als eene groote muis, en insek- Len nemende als voedsel. Gewoonlijk 'c het groen, maar om zich onzicht baar te maken, verandert het van vleur volgens de omstandigheden en 'e voorwerpen onder dewelke het *ich bevindt, 't Is eene ware ca- "noufleur en als iemand wil verwij den dat hij niet stan Jvastig is in -fijne meeningen, maar verandert -olgens de omstandigheden, op- nortuniste men roept hem toe: Gij zijt een Kameleon! Kapitein Kanon-Bal De amerikaan Frank Hawsk vloog in °en trek 4200 kilometers ver, met ?ene snelheid van 290 km. per uur m in eenen en dezelfden dag vloog hij boven tropicale streken, streken met gematige temperatuur en ijsvel den. In 1932 is het 1500 jaar dat Sint Patrick Ierland binnen trek om het te verchristenen. Hij begon zijn werk te Saul, op de Noord-Oostlijke kust. Om dit feit te vereeuwigen zal men daar een altaar oprichten en een standbeeld, dat kilometers ver van uiï zee zal zichtbaar wezen. Daar Pa- triek gebruik miek van een klaver blad om te prediken over de H. Drie vuldigheid, draagt Ierland een kla ver in zijn wapen. In het wapen ligen van het laatste uur die on- van England is eene roos afgebeeld der ander de veelwijverij voorston den. Die 39.000.000 protestan ten vormen 187 verschillige Kerken of Secten. Dus onder hen is de een heid, kenmerk der Kerke Christi, ver te zoeken. :n in dit van Schotland een distel. ZITDAGEN Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor- gens, den Maandag en Vrijdag. Voor wat de crisis voordeelig is... Te Wervik, den 2" Zaterdag der voor het bewaren van 't walvisschen- maand, van 9 A tot 12 uur, in «Het ras. In 1920 werden 12.000 walvis- Kapitel schen gevangen... Bij middel van Te leper, den ln en 3" Zaterdag der een kanon werpt men hun een har- maand van 9 J tot 12 uur in den Ka poen, soort korte en zware pijk, in tholieken Kring. In de zitting van Donderdag 4 Fe bruari, werd volgende redevoering door den Heer Senator Bruneel de la Warande uitgesproken: De kwestie van de geld- of schat- tenverzamelaars heeft reeds de tus- schenkomst van verscheidene spre kers uitgelokt. In het zoo klaar en opmerkwaardig verslag van den Heer Vanoverbergh werd die kwestie be handeld. De Heer Armand Huys- mans handelde er over in zijne zoo schrandere ontleding van onzen fi- nantieelen toestand, alsook den Heer Minister van Geldwezen in zijn ant woord, ten slotte werd dezelfde kwes tie in de zitting van gisteren dooi den Heer Baron de Dorlodot en M. FranQois besproken. Al onze Kollegas hebben kunnen bestatigen dat deze handelwijze scha delijk is, niet alleen voor het land maar zelfs voor hen die ze toepassen. Doch het is niet voldoende eene kwaal te bestatigen en te betreuren, er dient naar middels uit te zien om deze te verhelpen. Daarom meet men eerst onderzoe ken, hoe en waarom men op zulke manier te werke gegaan is. Sedert eanigen tijd vernemen wij door de dagbladen, dat in vreemde landen, bankinrichtingen, en niet van de minste, zich genoodzaakt ge zien hebben te sluiten, ten gevolge van de paniek onder het volk ont staan, waardoor het aan die banken onmogelijk wierd, aan de vragen tot terugbetaling der in bewaring gege ven gelden te voldoen. In Belgie ook is de lijst der bank inrichtingen welke zich in het zelfde geval bevinden nogal aanzienlijk. Al hoewel het hier banken zijn van min der belang, ook is de kleine intrest welke voor die geldplaatsingen toe gestaan wordt niet van aard om er het bedrag van te vermeerderen. Verders zijn er nog die zich de gebeurtenissen van 1914 herinneren, wanneer in hst begin van Oogst, ten gevolge van het moratorium de per sonen welke geld op de banken ge niaalst hadden zich in heel moeilij ken tosstand bevonden daar men hen slechts sommen van 1000 fr. en zelfs van 500 fr. uitbetaalde. Het is om den terugkeer van zulke toestand te voorkomen dat bij velen hst gedacht ontstaan is een voldoende getal bankbiljetten in hun bezit te houden, om hun toe te laten geduren de minstens een jaar, in de behoef ten van hun huisgszin of van hunne zaken te voorzien. Er zijn twee soorten van geldver- zamelaars, deze die uit voorzichtig heid, eerder uit nood zoo handelen, andsre die het uit grondbeginsel doen. M. Francois: Zeg liever uit zottig heid. M. Bruneri de la Warande: Het geld verzamelen in den gees dezer laatst en spruit niet voort uit een ge voel van plagerij tegenover den Staat, doch dient aanzien te worden als eene plaatsing die een merkelijk desl van iet bezit beschikbaar houdt. M. Vanoverbergh: Eene plaatsing welke niets opbrengt. M. Bruneel de la Wcrande: Zeker is het dat deze mesr dan de anderen dienen beknibbeld <e worden, doch hunne daal is hun niet ongegeven door hun wantrouwen ten opzichte onzer munteenheid. M. Francois heeft ors gezegd dat er geen vree" voor een moratorium van wegens de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1