Kené SCHMIDT-ACK in de Puppen WERV1K Rechterlijke Kroniek SPORTKRONIEK Van Hier en Elders Bouwmaterialen DE ROODE PILLEN HUIS Al MÉ GRUWEZ Football BURGERSTAND VAN HANDEL OVER TE NEMEN MARKTPRIJZEN Woden-artikeien in 't Groot NOORDSCH-& AMERIKAANSCH HOUT) BIJZONDERHEID VAN Tpiple^, Hlultiple^, Ixamelé, Qio^, enz. Alle slag van MOULUREN Telefoon 154 1, Veemankt, 1, YPER EEN WEINIG EERBIED VOOR DE OUD-STRIJDERS A. U. B. De leiders der vlaams-nationalïsti- >ehe partij van W'ervik cHe in 1914 -chier nog in de bunsels lagen, weten hoegenaamd niet te spreken van on dervinding. als er kwestie is van oud st rijders verdiensten. Zij hebben toch zoo lichtzinnig staande gehouden dat de Werviksche Oud-Strijders, in overgroot getal, lid van den X. S. B., deze stomme kl... («kliek voor de geachte Lezers van Het Ypersche Volk niets anders dan natte kombattanten zijn, te dom om tegen te spreken, en te laf om zich te verweren, wanneer zij aangevallen worden. Zij willen maar niet aannemen dat het aan diezelfde natte kombattanten te danken is, indien zij tegenwoordig van eene wellicht te groote vrijheid genieten in het door hun gedoemde Belgie. Ahmoest ons duurbaar Vlaanderen thans deel uitmaken var een Groot-Germanie, zij zouden reeds ondervonden hebben datDeutsch- land iiber alles de leus gebleven is langs den anderen kant van den Rhijn zij zouden gedrild geweest zijn bi middel van de schlague om para- demarschen uit te voeren, met den punthelm op den kop, en, ten slotte, behandeld zooals vóór den oorlog de verstooten Polakken of de miskende Elzassers. Zij zouden dan het verne derend regiem gekend hebben van verdrukking en van minachting: ter wijl 1111... Zij durven spreken van dommerik- ken, doch vergeten voorzeker hoe een hunner heel aardig vaarde, toen hij als student aan de Hoogeschool, de eene buis na de andere vergaarde. En zeg gen dat er nog meer dorre vruchten in hun midden te vinden zijn. Ten anderen, waarom bekijken zij niet van dichtbij hunnen mengelmoes van navolgelingen. Een van hunne haantjes-vooruit, was destijds kristen demokraat; hi: verliet het Volksbelang 0111 liberaal te worden in Ons Huis vandaar ver trok hij naar het Volkshuis lokaa! der socialisteneenigen tijd nadien ging hij over naar liet Arbeiders- huis bij de kommunisten. Op eenen zekeren Zaterdag namiddag kwam hij -Meestere Butaye tegen die zitdag hield te Wervik en hem heel vrieti delijk groette. Het mannege wierd ervan zoodanig getroffen dat hij op staanden voet vlaams - nationalis wierd, en met pak en zak naar hel Vlaams Huis overwaaide, 't Was «le coup de foudre Later bekend' hij dat hij de rechte baan. de weg naar Damas, gevonden had. Tijdens der jongsten kiesstrijd was dat ventje eens in de statie van Yper op der trein naar Poperinghe, toen hij afge vaardigden van zijn geboortestad zag die zich naar eene vergadering var den Katholieken Kring begaven. Luid keels riep hij hun toeVergeet niet de komplimenten te doen aan Mijn heer Brutsaert, dat hij mijne kl... pardon, botten kus Ken brahme uit Hindustan zou rood worden tot achter zijn ooren van schaamte; onze Werviksche brahme, integendeel, was er fier mede, juist zooveel als Paxal met zijne eerste uitvinding. Een ander numero die in alle slach van waters reeds gevischt heeft, vond het prettig, op 11 November, de stoet van 't Vlaams Huis en van het half-dozijn Werviksche V.O.Ssen op te luisteren met de voorbijgangers, en in het bijzonder, de Oud-Strij ders, die hij vermoedde het vlaanis- nationalism niet toegenegen te zijn voor den aap te houden. Alhoewel geen Oud-Strijder, zelfs geen Oud- Soldaat, bevond hij zich te midden de kleine groep zoogenaamde vlaamsche Oud-Strijders van Wervik. En 't was van zijnentwege een tieren, een roe pen van Leven de Vossen dat de gevels van de huizen erbij daverden De Werviksche bevolking kan hoe genaamd geene achting over hebben voor deze nieuwe opgeschoten poli tieke partij die meent alles te kunnen overmeesteren door scheldwoorden en spotternijen te slingeren naar het hoofd van hare tegenstrevers, en die niet duit dat er iemand gevonden worde met andere gedachten, met eene andere opvatting dan de hare. Ook zullen de Wervikanen. indien zij zulks noodig achten, van de los bollen van 't Vlaams Huis weten te eischen, dat de Oud-Strijders geëer biedigd, en tevens met ruste gelaten worden. JIM. Donderdag werd voor de boetstraf felijke rechtbank alhier, de zaak van de Rosario opgeroepen. Op het bankje de baas, de bazin, Verstraete Rachel, en de meid De Vos Martha Als getuigen 17 snotters van 17 tot 20 jaar. Iedereen in Yper had van die schandalige zaak, de vuilste schijnt het onder al deze van den zelfden aard die hier ooit voor de rechtbank opgeroepen werd. Zoodra de betichten op het bankje plaats genomen hadden vroeg de heer Prokureur des Konings, gezien den aard dier zaak, dat deze met gesloten deuren zou behandeld wor den. De rechtbank bevool dan ook dat zulks alzoo zou geschieden. Het verhoor der getuigen hierbo ven reeds vtrmeld, voorafgegaan door het verhoor van den Heer On- derkommissaris van Politie met het eerste onderzoek gelast, nam nogal gsruimen tijd in. Van het rekwisitorium van den Heer Prokureur des Konings, konden wij niets anders opvangen dan dat het achtbaar orgaan der wet eene straf van 5 jaar gevang vrosg voor de twee eerste betichen en drie jaar voor de meid. Daaruit echter meenen wij te mo gen opmaken dat het er streng toe gen opmaken dat er streng toegegaan Na pleidooie van den verdadiger, verliet de rschtbank de zaal om te beraadslagen over eene vraag door dezen gedaan. Na enkele minuten kwam de rechtbank terug en ver klaarde, gevolg aan de vraag der ver dediging de zaak voor uitspraak voor 1 dagen uit te stellen. Wij meenen dat ter kennis dar deftige bevolking mag gebracht wor den, dat, niettegenstaande zekere zeer misplaatste tusschenkomst, niet een der leden bij de Ypersche balie 'ngeschreven, zich met de verdedi ging dier vuile zaak heeft willen be lasten. Dit strekt die Heeren groo- elijks tot eere. Daar wij trouw willen weergeven alles wat op die zaak betrek heeft, meenen wij niet te mogen nalaten de bemerking aan te halen bij het ver laten van het gerechtshof gehoord: Nu dat de betichten hunne zaak over gelaten hebben zullen zij die 8 dagen niet ten nutte maken om door het overtrekken der grens aan de recht matige straf die hen te wachten staat e ontsnappen? Tit... Cyr. en Henri worden voor slagen elk tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende 3 jaar. Van... Jeanne, voor slagen op de gebuurvrouw, 70 fr. boete of 2 dagen, voor slagen aan een kind 70 fr. boete of 2 dagen, voor werpen met aardkluit 35 fr. of 1 dag. Pittel... Martha voor slagen aan eerst ge noemde, 70 fr. of 2 dagen, voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Verk... Georges en Pierp... An- dré voor slagen aan Strubbe en Vrie- lynck ieder 3 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen, zonder voorwaarde. Daarbij moet de eerste aan Strubbe ten titel van schadever goeding de som van 610 fr. betalen en beiden aan Vrielynck solidairlijk van Yper de toelating te geven van ook ten titel van schadevergoeding de som van 1500 fr. betalen en de kosten. Gab... Joseph, voor jachtover- treding wordt tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, zonder voorwaarde. Van Cop..., voor enkele bclee- digingen, 175 fr. boete of 3 dagen gevang. Verst... Petrus, dronken zijn de, had de gendarm die proces-ver baal tegen hem opmaakte, gesmaad. Hij wordt voor dit feit tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, wegens dronkenschap tot 105 fr. boe te of 3 dagen gevang, wegens niet verlichten van rijwiel 70 fr. boete of 2 dagen en wegens gebrek aan medalie 35 fr. of 1 dag. Voorwaar delijk gedurende 3 en 1 jaar volgens de straf. Ei. sa* U a e s a k stond op het punt niet Jl meer te ontvangen Hc:--t- buien vergalden a! mijn parti'tjes Ik voelde m:j we rkelijk terneergedrukt en zie': Dan be- go i "vloeder mij met icks in te wrijven en thans ben ik de spil van Antwerpen's Kinder-Society Natuurlijk verliep het interview door tusschenkomst van Julia's moeder, maar het ts precies wat zij over Vicks VapoRub denkt. Moderne Uitwendige 'fjehandeling. Ingewreven op k el en borst tegen hoest en verkoudheid, verdampen de heelende bestanddeelen van Vicks door de lichaamswarmte en worden rechtstreeks door de ont stoken organen ingeademd. Ter- Julia Doneer3 Va„ calconpoorl 6. Aniutrpen. zelfdertijd werkt Vicks dwars door de huid als een pappleitster. Doordat deze behandeling uitwen dig is, kan zij zelfs bij het kleinste kind de maag niet van streek brengen. i-i a'le apotheken, 14 frank per pot. Yes? i' iè 5-® VapoROS Werkt direct 2-\oudig e rukken om op de eerste plaats te irijken, met een voorsprong van vijf Hinten vóór uwe gevaarlijkste tegen strevers. Als ware kampioenen moet jij den strijd voltrekken. Geen een punt en mag nog verloren gaande zes matchen die te spelen blijven moeten zes overwinningen zijn. en in die matchen moet gezorgd worden, en eerste om onze voorsprong nog e vergrooten. ten tweede om onze goal-average le verbeteren. Een club heeft nog een klein voordeel op ons een andere heeft nog twee goals meer o]) zen actif en drie andere hebben de eene 5 en de andere 1 min op hun passief. In de zes laatste matchen moet dit effen gevochten worden, en einde sei zoen moeten wij staan met de beste goal-average, meest goals vóór en minst tegen. Daar in hoogere afdeelingen de matchen van 14" verschoven zijn tot 21". is het natuurlijk dat dezelfde maatregel getroffen worde voor het geen de reeksen 11 A en II B betreft. Jammer komt die bekendmaking een beetje laat. Zondag zijn we dus vrij, en zullen we Zondag en acht dagen spelen tegen Wacken. Ondertusschen zonder geweldige training te nemen, ware het toch wenschelijk dat al de Spelers toch twee of drie keeren op het terrein kwamen (kwestie van de goede conditie te blijven bewaren). Juniors hebben weeral mijn voor zegging omver gestooten, en ten loog aan niet of ze bleven een puntje thuis houden tegen het elftal dat met re den mag aanzien zijn als de would-be kampioen. Opperbest jongensZulke uitslagen doen ons waarlijk deugd aan 't hert, en 't geen ons ook ple zier doet is van te zien dat ge waar lijk een elftal vrienden uitmaakt. Zondag trekt ge naar het geduchte Waereghem met een versterkt elftal, 'k En zal niet meer pronostikeeren uit vrees dat ge me weer zoudt lo genstraffen en 't ware dezen keer verkeerd, maar 'k blijf vol hoop en 'k en zal maar zwijgen... tot Zondag avond... Noorden, in uitmonden, met dezen verstaand 5 dat voormelde waterstra ten, volgens de natuur, helft holland- sche en helft belgische straten zouden zijn. DOMEINEN VAN DEN STAAT C. S. Y. IJ' Afdeeling: VeurneC. S. Y. 13 Eindronde Juniors: C. S. Y.S. K. Roeselaere 23 HoerahDe groote slag is gesle gen en Yper is zegevierend uit den strijd getreden. Het kampioenschap ligt aan d'hand. nog eene kleine krachtinspanning en we zullen de welverdiende lauweren plukken die ons zwoegen en werken van geheel een seizoen zullen bekronen. Aan allen die daaraan hebben medegehol- oen. Spelers vooruit en vooral, stuur ik hier mijnen welgemeenden dank en mijne beste gelukwenschen. Een woord nochtans aan de Spelers. Laat U door dit schoon sukses niet verblinden. Als ware kampioenen, dien naam weerd. zijt gij er toe ge komen L" van al uwe mededingers los KEMMEL. Voordrachten. De voordracht over de Compensatiekas zal gegeven worden op Zondag 21 Februari aanstaande. De voordrachtgever kreeg op 't onverwachts een ernstig belet. Zoo wordt de vergadering voor de Boerengilde voor acht dagen verzet. Doch geen veandering voor de leden van de Bcerinnengilde. Op vandaag, Zondag 14 Februari, om 3 uur, voordracht: Ver zorging van den zieke. Carnaval. Die b.. geestigheid is hier nog niet geheel dood. Tot meerdere verheffing van ons volk loopen er nog eenigen, van drie elle voor ne frank, met een leelijk masker op hun echt en eigen masker. En zeggen dat twee-drie huismoeders daar bij zijn!! Zoo is het te begrijpen dat ge van onder die maskers zulk deerlijk kattegeschreeuw en kindergejank moet hooren! UURLOON Op voorstel der Provinciale Loon- commissie der Aannemersvsreeni- gingen van West-Vlaanderen, zullen de bouwwerkersloonen in 't Yper sche met 1 Maart 1932 bepaald wor den op 4 fr. 25 per uur voor de ge schoolde werklieden en 3 fr. 25 voor de ongeschoolde. AUTOBUSDIENST YPER-ROUBAIX De Prefekt van hst Noord-Depar tement komt M. Cyriel Verhaeghe van Yeper de toelating te geven van eenen autobusdisnst in te richten tus- schen Yper en Roubaix. IEPEK van 4 tot 10 Februari 1932. Geboorten. Hermans Diane, Zonne- bekesteenveg. Pinte Lucienne. Vee markt. Oosterlinck Julien. Hondstr. Van N'er Henrietta, Meenensteenweg. Gruwez Francine, Buters raat. Huwelijken. Vanlerberghe Maurits. piafonneerder te Sint Jan en Denutte Maria, fabriekwerkst. te leper. Derud- der Marcel, wever en Declercq Maria huis houdster te leper. Vermander Firmin, metser te Meenen en Taqghe Irma, z. b. te leper. Bryan' Richard, handelaar te Wijtschate en Dehouck Bertha, z. b. te leper. Overiijdcns. Caluwier Romanie, 74 j., engeh., Pcperingestw. Ingelbert Helè- ne, 53 j„ echtg. De Coopman Alfons. Po- peringstw. Lacroix Maria, 80 j., wed. Claeys August, Rijsselstraat. Wordt gevraagd VERTEGENWOORDIGER Vlaamsch en Fransch kennend, liefst teekenaar Schrijven T. B. H. W., Bureel van 't blad. AANBESTEDING De Ontvanger der Domeinsn te Yper zal overgaan op Dinsdag 16 Februari 1932, om 13 uur, te zijnen kantore, Rijsszl- straat, 71, tot de openbare aanbesteding bij middel van geslotsn aanbiedingen op zegel van allerhande herstellingswerken aan de huizen der Tuinwijk, Kalfvaart te Yper. Verdeeld in 4 loten: 1. Plafond- en Vlcervernieuwing; 2. Tuinierwerken; 3. Vloervermaking, Stijienherstslling, enz.; 4. Zinkwerken. Lastenkohier te bekomen ten kantore der Domeinen te Yper. menvoeging. «aKSESBiaMfiHl!R&'Xïia3SH!l33EiS, Studie van den Notaris DECOCK te Yper INSTEL met PREMIE DINSDAG 16 FEBRUARI 1933 om 3 uur zeer stipt namiddag, te IEPER, Groote Markt, in het Gast hof Het Zwaard", bij Mevr. Wed. Doffen, ten verzoeke der Kerkfabriek van Sint Maartenskerk te leper, van EEN ALLERBESTGELEGEN BOUWGROND uitmakende den heek der Jansenius- en Z. E. H. Deken De Laerestraat (bij de Hoofdkerk), samen groot yolgsns maat: 697 m2, volgens plakbrief verdeeld in 5 loten. Vrij van gebruik. Ingenottreding met de geldtelling. Overslag on Dinsdag 1 MaTt 1932. KEBisisrasaEBCflBKisgsisBHFifEaisas Studie van den Notaris RAMAULT te Wervik genezen de verstoptheid zij maken het bloi d zuiver, de maag nel en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, d-aainis-.er:, trage spijstcr- lering. het overgeven, het zuur, de sla- perachtighciJ na het eten, de winden, de volleken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.C 0 fr. PACHTVERLANG Volgens de wet van 28 Dec. 1931 verschenen in haf Staatsblad van 30 Jan. 1.1., wordt er, namelijk t'Yper, eene bijkomende woonstverlenging van een jaar in de voorwaarden der wet van 31 Dac. 1929 toegestaan aan de huurders of onderhuurders die op 31 Dec. 1931 vaste goederen in ge bruik hadden, waarvan de jaarlijk- sche huurprijs, op 1 Oogst 1914, min bedroeg dan 225 fr., of gedeal- ten van vaste goederen, wier pacht maar 150 fr. bedroeg. VERWISSELING Om een einde te stellen aan het aanhoudend krakael tusschen Hol land en Belgie, zouden beide Landen in het vriendelijke moeten overeen komen over di verwisseling van Hollands Zeeuwsch Vlaanderen, pa lende aan den zuidkant van de Schel de, bijgenaamd De Hond, tegen Bel- gie's grond gehgen ten oosten van Antwerpen, tusschen Begie's Noord kanaal en de 2 vaarten die er, ten GENT Fortuin gewaarborgd Groote Likeurstokerij, met mede- gaande woonhuis, magazijnen en ma teriaal. De schoonste en grootste kliënteel van Gent. ANATOLE DE WILDE, Kandidaat- Notaris, Dierentuinlaan, 46, Gent. -f- van 2 tot J uur -4- INSTEL: Woensdag 2 Maart 1932 OVERSLAG: Woensdag 9 Maart 1932 van GEMEENTE GHELUWE i Bscelaerestraat. EEN WOONHUIS dienstig voor herberg In het Nieuw Jerusalemmet 1 a. 71 ca. gro»id en erve. G.-bruikt door Odiel Van Gheluwe aan 125 frank te maande. Telkens om 2 u. namiddag, ter gezegde herberg In' het Nieuw Jeru salem Instelpremie. leper 6 Febr. Tarwe 73-75; klaver zaad 1600-1700; regge 65-68; haver 75-78; brcuwersgerst 84-8S; t dergerst 78-80; erwten 100-104; maïs 65-68; paardeboonen 95-10G: aardappelen 48-55; boter 19.50- 20.50; eieren 0.45; biggen 1C0-170 en 5.00 den kilo; strooi 14-17; hooi 35-40; ruw vlas 30-50; chicoreiboonen 85-88. Pcperingc, 12 Febr. Tarwe 78; rogge 82; haver 80; aardappelen 50; boter 19- 23; eieren, kleine 0.35, gewone 0.45; hoppe (1931) 260. Dibsmuide, 8 Febr. Boter 17-19.50; eieren 0.40-0.43; aardappelen 50-55,' tar we 72-76; rogge 64-66; haver 78-80; strooi 150-180; hooi 350-400; voederbeeten 75- 80; gerst 86-90. Kleurstoffen, Witgoed, Merceriê'n Sajetten, enz Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoor». FOUR KUREN - HERSTELLINGEN Telefoon 60 Yper 2-4. Bciersffaat dicht bij i e Malle jsgggsgsg'gigiJ Postchec.k 37.177

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3