WIE DAN MIJN GEDACHT Vastentijd WEET GE WAT ALLERHANDE 54' Jaar. - Nummer 8 35 Centiemen Zaterdag 20 Februari 1932 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yoer ZITDAGEN HANDEL OVER TE NEMEN ïicrsc ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 ff. 3 maanden 6 ff Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 38 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. CASIKR) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Om eens te meer aan te toonen hoe de vijanden van Kerk en godsdienst, in hunnen blinden haat, de Kerk be schuldigen van allerhande misdaden waaraan zij zich zelf hoogst plichtig maken, en aldus de verheven zending der Kerk beschouwen door den bril van hun eigen bedorven gemoed, ge ven wij hier in vertaling den tekst van een plakbrief, onlags versche nen te Parijs: Wie dan verwijt er aan de Kerk van den mensch te verlagen? Zij die beweren den aap te heb- tjen voor vader, het toeval voor mees ter, het zinnelijk genot voor levens regel, de algeheele vernietiging voor doel. Wie dan verwijt er aan de Kerk dat zij een winkel is? Zij die ze schandig en laf van haar goed berooven, om er zich mees ter van te maken. Wie dan verwijt er aan de Kerk van onverdraagzaam te zijn? Zij die niet dulden dat er Iemand andere gedachten en meenin gen aankleeft dan zijn. Wie dan verwijt er aan de Kerk van vijand te zijn van 't volk? Zij die de geschiedenis verval- schen, de liefdewerken en liefdadig heidsinrichtingen ondermijnen, en zelfs 't geld en 't goed stelen der fon- datie's voor overledenen. Wie dap beschuldigt de katholie ken van bijgeloof Zij die in den duik waarzegster; kaartenlegsters en slaapwandelaars te rade gaan, die aan spiritisme doen en benauwd zijn van met dertien aan tafel te zitten. Wie dan vindt aanstootelij k voor den geest geloofswaarheden die door de grootste verstanden worden aan genomen Kleine geesten dia nooit iets hebben uitgevonden, en zich willen belangrijk maken met zich boven die waarheden te stellen. Wie dan valt er geweldigst uit te gen de Kerk en haar leering? Zij die geen woord kennen van on zen godsdienst en in de katholieke leering een gedurig verwijt vinden tegen hun vrij leven. Wie dan beweert er dat alle gods diensten goed zijn? Zij die er geen beoefenen. Bij die en andere lasteringen en ongerijmdheden zijn er nog oneindig veel andere bij te voegen. Zoo, bij voorbeeld Wie dan durft er zich vrij-denker noemen en aan de Kerk verwijten van, door 't geloof, de vrijheid van 'enken te binden? Zij die afbreken met alle vrijheid an denken en zich, per geschreven en onderteekend testament, verbin den van geen priester bij hun sterf bed toe te laten en zich niet kerkelijk te laten begraven zij ook die bij een zieke de wacht houden om hem, zoo 't mogelijk is, te beletten van te ver anderen van gedacht. Wie dan strij den het hevigst tegen kapiaal en kapitalisme en beschuldi gen de Kerk van aan de zijde te staan der kapitalisten Zij die er meest op uit zijn het kapitaal zelf te veroveren en die uit den strijd komen, niet met hun hoofd vol builen noch met hun lijf vol blau we plekken, maar met hun zakken en koffers vol geld, zooals de groote kop stukken van 't socialisme. Wie spreekt er van kerkelijken en klerikalen dwang? Zie die al hun goddeloozen dwang en invloed gebruiken om men- fehen van de Kerk af te houden, die se vrijheid van onderwijs tegen wer ken, die de kloosterlingen verjagen en de leus toepassenrood of geen brood Hier staken wij de reeks moed willige tegenstrijdheden waardoor de vijanden der Kerk uitmunten. Dat weze voldoende om de menschen te waarschuwen tegen allerhande vooroorchelen en lasterlijke beschul digingen tegen de Kerk in overvloed uitgebraakt door baatzuchtige poli tiekers, propagandisten ten dienste der goddeloosheid en door de dagbla den ten dienste der Vrijdenkerij en Vrijmetselarij. M. Vandervelde, leider der bsl- gische socialistenpartij, is naar Duitschland geweest. M. Yapdervel- de gaat gpern naar Duitschland. De zen keer was het om te beraadslagen met den uitvoerenden raad der II'' Internationale over herstel en ont wapening, De patron heeft verslag gege ven over de vergadering. De alge- meene toon van dat verslag klipkt eerdei ontmoedigend«Van de confe rentie van Geneve is niet veel te ver wachten En verder: «De Inter nationale zal den geest der massa, die nog gedeeltelijk hare vooroordee- len behoudt, moeten losmaken. Besluitvan de actie der Interna tionale in de beweging voor den vre de is niet veel te verwachtenzij heeft geen invloed op de groote ge- ïeurtenissen, Vandervelde zelf moest tot lijn spijt bekennen. En nochtans, het socialisme is eer macht, ean sterke politieke macht, loor gezaghebbende en rijke man nen geleid en gesteund, de wereld doorWat gewordt er van het soli rriteitsgevoel in deze omstandighe len? Tegenover de pogingen van het internationaal socialisme, ingegeven door klassenhaat, stellen wij de wer king van katholieks instellingen, die hun vredespropaganda voeren in eer geest van zuivere naastenliefde er overeenkomst onder de volkeren, naar de onderrichtingen van Z. H. den Paus. Zij bevestigen terzelver- tijd hun vaderlandsliefde en hun ver- angsn naar den vrede, overtuigd dat beide gevoelens heel wel kunnen sa mengaan. Zij gebruiken de gepaste middels om een atmosfesr van ver- rouwen en een onderlinge behulp- aamheid te doen ontstaan onder de volkeren, zonder dewelke alle pogin gen nutteloos blijven. Voor het ove rige laten zij het aan de burgerlijke macht over, de practische middelen aan te wenden om, in denzelfden geest, vriendschappelijk en voorzich tig, het vraagstuk der ontwapening op te lossen. Zij wenschen dat de Conferentie van Geneve er zou in gelukken den oorlogsgeesel voor goed te verdrijven en de vrede door de vei ligheid te bestendigen, opdat, als eers'e uitslag, in de naaste toekomst de handelsbetrekkingen tusschen de naties opnieuw normaal zouden wor den en de ellende der werkloosheid zou ophouden, Daarvoor bidden de katholieken. Zij hopen en betrouwen op de godde- :ike Voorzienigheid. God is de neester; van Hem alken komt de adding. Uit Leien/acht. IS Dr BRUTSAERT. Kamerlid, sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis. 's mor gens. den Maandag en Vrijdag. Te leper, den ln en 3n Zaterdag der maand van 9 tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Nieuwe aflaten voor den Kruisweg Het laatste nummer der Acta Apostoliscae Sjdis bevat een de kreet der Heilige Penitenciarie, dat in 't bijzonder de geestelijkheid en de geloovigen /.al aanbelangen. Dit dekreet gaat over de aflaten, verbon den aan den Kruisweg. Da Kerk heeft sedert verscheidene eeuwen door tal rijke aflaten deze godvruchtige oefe ning aangemoedigd, welke vooral in Europa verspreid werd door de Fran- ciskanen, van af den tijd dat deze kloosterlingen in de XIV* eeuw op dracht gekregen hebben de Heilige Plaatsen te bewaken. Nochtans de oorspronkelijke dokumenten, welke de vergunning van zekere dezer afla ten bewijzen, zijn verdwenen en het was onmogelijk geworden hunne juiste uitbreiding te verklaren. Hst is daarom dat Pi us XI het geraad zaam geoordeeld heeft, door de Hei lige Penitenciarie, een nieuw dekreet te doen afkondigen om deze zaak te regelen. Door dit dekreet dat den datum draagt van 2 October 1931, zijn al de aflaten, welke tot nogtoe waren verleend aan de oefening van den Kruisweg afgeschaft en worden ver vangen door de .volgende aflaten Al de geloovigen die, hetzijn af zonderlijk of in groep, met een vroom gemoed, de godvruchtige oefening van den Kruisweg zullen doen, wet telijk ingesteld Volgens de voorschrif i.eïïTinr der. Buigen 'Stoel, ktnmer de volgende aflaten verdienen: a) een vollen aflaat toties quo ties eiken keer dat zij de godvruch- ige oefening doen j b) een anderen vollen aflaat, in dien zij den dag dat zij de godvruch tige oefening verrichten, ter Hsilige Tafel naderen of indien zij het doen binnen de tijdspanne van een naand, tijdens dewelke zij tien maal len Kruisweg gedaan hebben; c) een gedeeltelijken aflaat van ien jaar en tien quadragenen voor lke statie, indien zij, den Kruisweg begonnen zijnde, om een of andere geldige reden, hem niet hebben kun- len voleindigen. De Hsilige Vader heeft op dezelfde wijze deze aflaten willen uitbreiden voor dezen, bedoeld door de bijzon dere schikkingen van het dekreet van 8 Augustus 1859 3», Dit dekreet, uitgevaardigd op be vel van Pius IX, breidde de aflaten van den Kruisweg uit aan de zie ken, aan de zeelieden, aan de gevan genen en aan dezen die onder de on- geloovigen verblijven of in de onmo gelijkheid zijn van een Kruisweg te bezoeken Luidens de termen van dit dekreet volstaat het voor hen, om de hoogar genoemde aflaten te verdienen, twin tig Onze Vader's en Wees Gegroeten sn een Glorie zij den Vader op te zeggen (het is te zeggen: een per statie, vijf ter eere van de vijf bloe dige wonden van Onzen Zaligmaker en een ter intensie van den H. Va der) met een kruisbeeld in de han den, gewijd door een overste der Orde van de Franciskaner Minder broeders. Het is dus onder dezelfde voor waarden dqft de zieken de aflaten kunnsn verdienen, ingesteld door Pius XI. PRIJS VAN 5000 FRANK 2500 frank premiën De belgische schilders, die in West-Vlaanisren geboren zijn, of er sedert 5 jaar verblijven, kunnen door schilderijen, vóór 15 Juni 1932 gezonden naar de Provinciale Com missie van Schoone Kunsten van West-Vlaanderen, zetslend te Brug ge in 't Provinciaal Hof, Markt, me dedingen naar eenen prijs van 5000 fr. en naar 2500 fr. premiën. BELGIE EN KONGOLAND Belgie heeft eene kolonie, en levert maar 20 p. h. van wat in Kongo in gevoerd en verbruikt worden, vol gens Mr Janssens, Bestuurder van het Koloniaal Ambt. Belgische voortbrengers, die geen afzet vindt in en rond Belgie, psist op Kongoland waar gij aan betere voorwaarden kunt leveren dan vreemde. ONDERHOUD VAN WEGEN Volgens de aanbesteding van 29 Jan. 1.1. zal M. H .Mahieu, aannemer ':'Yper, in 1932 zorgen voor 't onder houd der provinciale wegen van West-Vlaanderen, begrepen in het •evende lot, mils den prijs van 122.563 fr. 64 sn 20 afslag 'Zweedsch), of 449.413 fr. 20 en 20 afslag (Porfier), en in het mhtste lot, mits den prijs van 281.222 fr. (Zweedsch) of 397.722 Y. en 10 afslag (Porfier). WAAR GRIEKENLAND GELD VINDT VOOR WERKLOOZEN Minister Voularmis, wetende dat r. jaarlijks omtrent 200 millioeu >'ozen cigaretten verkocht wier den, roeg en bekwam dat er, op iedere 'oor, een zegel zou moeten geplakt orden van tien lepta, wat jaarlijks 10 millioen draikmen opbracht voor len S'aat. Ile wet voegde er bij dat ■'dere doos eene cigaret min mocht evatten, zoodat de verkoopers het •'gelgeld inwonnen, en dat de ncorders, die gemakkelijk eene ci- jaret weggeven, geen bezwaar von- 'en in eene cigaret min of meer. BELGIE'S IN- EN UITVOER nvoer in 1930 430.316.875 metr. kw nvoer in 1931 386.757.161 metr. kw min 43.559.714 "eerde in 1930 31.047.016.000 fr •eerde in 1931 23.964.359.000 fr min 7.082.657.000 fr "tv. in 1931 246.194.285 metr. kw Titv. in 1932 237.470.921 melr. kw meer 8.723.364 •veerde in 1930 26.151.571.000 fr eerde in 1931 23.255.797.000 fr min 2.895.774.000 fr Hedendaags is de H. Sch -iftwin "ertaald en gedrukt in 651 verschil 1ige talen: In 1930 kwamen de zever 'aats'e vertalingen, namelijk in At he, in Tumbcka, in Monvu, in Da1 kar-Kari, in Shamba, in Guarani e n Marovo. Bucephale is de naam van 't peerd van Alexander-den-Grooten. Het had op de borst sene witte plek, die ge- Yek aan een ossekop en van daar zijn naam Bu (of bous os) cepha- le kop). Het werd eens door de vijanden gekaapt en Alexander list hun weten, dat hij geheel hunnen stam zoude uitroeien, moeste zijn peerd gedserd worden. Men zond het hem erug. met geschenken bela den. Waar het peerd stierf richtte Alexander sene s'ad op: Bucephalie. Coca is een boompje van 1 tot 3 meters hoogte, die eertijds groeide in Bolivie en Perou en nu ook ge- kweskt wordt in Argentina, Brazi lië, Indië, Ceylan en Java. Men knab belt er van de bladen, wat maakt dat men honger en slaaplust te boven komt en weinig voedsel van doen hoeft: Zoo in Centraal-Amerika kun nen lieden 8 tot 10 dagen wakker blijven en moeten maar weinig eten. Een uittreksel van Coca-bladeren is de Cocaine. Vrijdag, 12 dezer, werd in St Pie- ters te Rome eene plechtige mis ge celebreerd om den 10" verjaardag van de Pauzen-Kroning, te herdenken, 't Was de Kardinaal, die ds eerste tot die weerdigheid verheven werd door Pius XI, die de mis las, niet aan het hoog altaar, staande onder den koe pel op het kruispunt van midden- en dwarsbeuken, en voorbehouden aan den Paus, maar aan het altaar van St Pieters Stoel, ten einde de kerk of in andere woordisn in de absis-kapel. In deze absis-kapel hadden de Kardinalen, menigvuldige Aarts bisschoppen en Bisschoppen, alsook de Vertegenwoordigers van 32 lan den (ambassadeurs) en veel genoo- digden plaats genomen. Verders in de kerk waren er 30.000 gMoovigen, die het altaar niet zien konnen en alleenlijk den Paus te zien kregen in zijn in- en uitkomen. Bij het verlaten der kerk hield de draagstoel stand bij het hoog altaar, bij hetwelk het stelsel voor de radio uitzendingen opgestegen is en de Paus deed er een oproep tot algemeen gebed om van God hulp te vragen in de algemeene wereldramp... oproep die kon gehoord worden én in al ds hoeken der kerk én in alle wereld- deelen. Mussolini doet groote werken uit- oeren rond den romeinschen Forum (d. i. de oude openbare plaats) Hij doet al de oude kleine woonsten weg nemen, die rond den Forum en op de hellingen van den Kapitolcum heu vel destijds als paddestoelen opscho ten 6000 weklieden worden er aan gebezigd. De Kapitoleum-heuvel, waar nu het senatoriaal paleis staat en de kerk van de Ara Coeli, was eertijds bekroond door Jupiters Tempel. Daar werden zegepralend naar toe gebracht, de uitmuntende Krijgs oversten, zooals Jules Caesar na de verovering van Gallië en Titus na de verwoesting van Jerusalem, om een offer van dankzegging bij te wonen voor de bekomene overwinningen. Het uiteinde van dien heuvel is eene rotse, die loodrecht in de diepte schiet, de vermaarde Tarpea en van op wier toppunt in de diepte geworpen werden vooraanstaande lie den, die de volksgunst verloren had den. Een romeinseh spreekwoord, om te beduiden dat sommige lieden van- dage door het volk toegejuicht wor den en zegepraal mogen vieren en morgen door het zelfde volk om het leven gebracht worden of in andere woorden de volksgunst verliezen is: Kapitoleum en Tarpea liggen nevens elkander. GENT Fortuin gewaarborgd Groote Likeurstokerij, met mede- gaande woonhuis, magazijnen en ma teriaal. De schoonste en grootste kliënteel van Gent. ANATOLE DE WILDE. Kandidaat- Notaris, Dierentuinlaan, 46. Gent. -e- van 2 tot 4 uur h-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1