Kené SCHMIDT-ACRE Tégan Nsi'sCafarrh In de Pappen Uit BECELARE Rechterlijke Kroniek BURGERSTAND VAN MARKTPRIJZEN Bouwmaterialen SPORTKRONIEK Football HUIS ftlMÉ GRUWEZ Moden-artikelen in 't Groot EEN WOONHUIS HANDEL OVER TE NEMEN HE R000E PILLEN NOORDSCH- AMERIKAANSCH HOUT| BIJZONDERHEID VAN *ppiple£, (T)ultiple£, Ixamelé, 01o(?, enz Alle slag van MOULUREN Telefoon 154 1, Veemarkt, 1. YPLR - renten. Belet nu wel dat zulks ni.et gedaan wordt om bezuinigingen in te voeren, neen. maar enkel en alleen ent den dienst te vergemakkelijken. O: de inwoners daarmede tel zullen ingenomen zijn valt sterk te betwij felen. Ook durven wij verhopen dat onze Handelskamer hier optreden zal en dat onze volksvertegenwoordiger- aangesteld om onze belangen te ver dedigen, niet nalaten zullen te Brus- -el, het noodige woord te laten hoo rei;. 't Is meer dan noodig. DIEFEGGE. Dezer dagen had men bemerkt dat zekere M. D.. die in de Caserne op zijn Bebelsch leeft, groot verteer maakte. Het onderzoek dat ingesteld werd leidde tot de vaststelling, dat bovengenoemde vrouw op eene on eerlijke wijze twee mannen van hunne -paarpenningen ontdaan had. De eene had er 800 fr. en de andere 150 fr. bij ingeschoten. Onnoodig te zeggen dat de vrouw hare belooning verwachten ONDERSCHEIDING Met genoegen vernemen wij dat bi koninklijk besluit van 26-1-32, de bur gerlijke medalie van 1" klas verleend werd aan den Heer Van Sevenant, policie adjunkt-kommissari's, voor meer dan 25 jaren dienst. ELK ZIJN HUIS. M. Baudhuin, hoogleeraar te Leu ven, schreef den 25 Jan. 11. dat onge veer 35.000 spoorwegarbeiders en be dienden, 't zij 39 op honderd, hunne eigen woning betrekken. YPERS'S BELASTINGEN IN 1931. Standgeld op markten en fooren 106.906,45 fr.id. op den openbaren weg 13.836,71 fr.weeggeld 142,20 fr. andere heffingen g.dh-d. de B. Afv. 20.2/0 fr. Samen: 141.161,40 fr. Belastingen op 't leuren 353 fr.id. op gewone voertuigen 12.461 fr.Sa men13.814 fr. Aandeel in de cedul. belastingen op 'l inkomen 3.000 fr.id. op vermake lijkheden 40.000 fr.id. id. op auto's 40.000 fr.70 opcentiemen op de cedul. belastingen 735.318,22 fr.id. op de Prov. belastingen op de honden 12.387,60 fr.id. id. op spelen en wed- schappen 5.000 fr.id. id. óp vertoo ningen 40.000 fr.id. op wedden, loo- nen en pensioenen 35.000 fr.id. id. op mobilair 20.000 fr. Samen928.023,82 fr. Algemeen bedrag: 1.082.999.22 frank. Zondag 6 Maart, te 5 uur Maandag 7 Maart, te 7 uur TOONEELFEEST HOOGER OP Vriend lezer, hebt gij reeds uw kaarten besteld? Wij verwachten veel volk. Niemand blijve ten achte ren. Gij zult een aangenamen avond doorbrengen en onze muziekmaat schappij meteen steun verleenen. AAN BOERKE NAAS DAT ZWIJGT ALS VERMOORD Wie heeft er gelogen... De Standaard oftewel 't West- land de gazette van ons Boerks Naas en andere hazen in leeuwen vel? In zijn nummer van 9 Jan. 1.1. schrijft Het Westland onder den titelDe kwade trouw van de ka tholieke Brusselsche Standaard De Standaard liegt... liegt moedwillig... met een bewuste kwa de trouw... De Standaard had immers-ge schreven dat Ward Hermans, de grrroote man van de valsche doku- men'en, letterdiefte had gepleegd, 't Was natuurlijk geen waar. Ze zou den zij... en het op de heiligen steken. Enne... Wardje heeft nu zelve schuld bekend en zijn exucces aangeboden. En die mannen zullen Vlaanderen redden! We zijn er wel mee, zulle! Liegen, schelden, verwijten, be dreigen en als 't nood doet haarke- pluk spelen, dat hoort thuis in het kraam van de leeuwen van Vlaan deren. Te Yper, over 'n veertien dagen hebben ze nogmaals hun schoone manieren uitgehaald op 't Stadhuis; en z' hebben onder elkaar zoo'n ka baal gemaakt, dat de politie er tus- schen gekomen is. In 't vervolg zul len de pompiers er wel voor zorgen hun leeuwenmoed wat af te koelen. Maar a proposhoe zit het met 't proces der papierdiefte van maatje Hitier Claeys? Zozef, onze laider, die daar zoo goed van op de hoogte is zou ons daarover wat moeten inlich ten. Of durft hij niet? Riekt de zaak zoo aangebrand? Hij slacht van de kerkhorloge van Becelare; tusschen haakjes gezeid: 't is er een van de kraam, zulle! Nu 't en gaat er zoo nauwe niet, zelfs op een kwartje of 'n half ure 'n komt het niet aan, wanneer ze gaat wel te verstaan. Wilt ge weten in hoeveel tijd men den toer van kerk3 kan doen Langs de kant van de markt is 't b. v. 10 uurlangs de Gheluwestraat 5 min. ervoor... langs de achterzijde 10 uur 3 min. en Dr>or« den kant van 't patronaat 2 min. voor tien. Reken nu na keer uit. Allee, 't is e monster met vier aangezichten! Van die fameuze horloge gespro ken. Vindt ge niet dat 't in Becelare nog al dikwijls horlogeachtig gaat. Sedert dat gij, de redders van Vlaanderen, de baas zijt op 't Stad huis, gaat het nu allemaal straf goed. Ze dosn de zaken goed... of beter ze zorgen goed voor hun zaken, da'k zeggen wille, 't Muziek van de Roomsch Kath. VI. Nationalisten... ach! neen, wacht!... hun muziek, da'k zeggen wille, krijgt zoo maar iaarlijks e=n kadeautje van 800 fr. 't Muziek, van de Kajotters en an dere liberalen krijgt... geen cent! Wat ze doen voor dat geld? Ehwel! Bals spelen voor hunnen vostbalklub. Bals spelen voor hunnen V. O. S. Bals spelen voor hunne vrienden en vriendinnekes. Bals tot zelfs binst den Vasten. Voetbal binst de Vespers en daarna bal, om Vlaan deren ts redden. Nu, ze zijn zij Roomsch Katholiek, da'k zeggen wil le. Hun V. O. S. kreeg ook een ka deautje, een kleintje maar... 50 fr. De andere oudstrijders kunnen ont ploffen. Twee maten en twee gewichten!?? Dat 'n is geen politiek zulle! 't Geld van Jan en alleman gsven aan de manneges van hun gedacht om poli tiek te voeren. Men zegt dat de vriendjes er het best meê varen. Da wegen naar hun hof, en zelfs op hun hof, zijn nu in allerbesten staat en... als 't nood doet zullen ze er nog een einde buizen bij gelegd krijgen, op de kosten der ge meenschap. Andere langetongan vertellen dat zekere inwoners van Becelare tot aan hun knieën in 't water en in het slijk moeten ploeteren om van hun woning weg te geraken. Maar, die staan op een zwart bladje; ze kun nen niet dansen op de maat van de leeuwen... Jamaa! Jamaa! Jamaa! Jamaa! Ze gaan zij ook alleene al de belas tingen betalen te Becelare... wat peisde gij dan? Wacht maar tot na de gemeente verkiezingen Als hij zal burgemees ter zijn, zal 't nog verbeteren, en 't mag honderdduizend franken kosten, wie niet 'n plooit gelijk een wisse, moet uit den weg. Dat zegt hij zelf! Den dag van vandage moet ge kunnen zwemmen en visschen in troe bel water. Ja, van zwemmen gekout! Onze leeu wen uit den gemeenteraad zijn 'n badplaatse aan 't inrichten op de schoolkoer der knechtenschole. Z' hebben daar zoo'n soort pavement gelegd genre tobogan van op en neer, in tegels 1'' kwaliteit; 's winters als 't regent kunt ge alle dagen uw voeten wasschen in die nieuwsoorti- ge zwemkomme. Voorzienige klep pers, hé, onze leeuwkes! In de naaste zitting van den ge meenteraad zullen ze 'n krediet stemmen voor de aankoop van leer- zen voor de schoolkinders, voor ieder een paar,'voor 's winters, en een gas masker voor 's zomers tegen 't stof en de vuligheid. Dat materiaal kan later nog te pas komen tegen dat ze, met 't leger van Hitler-Claeys-Van Severen, Vlaanderen gaan vrij vechten. Dat zijn mannen, hé! Neyv. Henri en Verb. Georges vervolgd voor wederzijdsche slagen en beschadiging van roerende goederen worden elk voor het eerste feit tot 182 fr. boete veroordeeld, voor het tweede feit elk tot 70 fr. boete. oor- waardelijk gedurende 3 jaar voor dd eerste straf en gedurende 1 jaar voor de politiestraf, dit enkel ten voordeele van de tweede betichte. Bil. Flavie. die zich hier op de markt te Yper aan diefstal plichtig had gemaakt, wordt bij verstek tot 700 fr. boete of 1 maand gevang ver oordeeld. Wer. Pierre bekomt vrijspraak voor de betichting hem ten laste ge- jlegd, daar hij geen bestuurder der drukkerij zijnde niet verantwoordelijk ki sre-teld worden voor de begane overtreding. Gril. Joseph die als agent van de 'lumine bij verscheidene perso nen sommen voor rekening der maat schappij. «aarvan hij agent was, ont vangen had, doch deze zich toege ëigend had. wordt wegens drij feiten onder nummers 1 en 2 in de betich ting opgeschreven tot 3 maal een inaand gevang veroordeeld, voor vijf feiten onder nummer 3 ingeschre ven wordt deze betichte tot 5 maal een maand gevang en 5 maal 350 frank boete of 5 maal 15 dagen gevang veroordeeld. Na de uit spraak vroeg de Heer Prokureur des Konings de onmiddellijke aanhouding van den betichte, wat door dt recht bank toegestaan was. doch de betichte was niet opgekomen. D. Jules, herbergier, bij wien ac- .cynsbedienden eene flesch cognac aan geslagen hadden, verscheen voor de rechtbank. Na getuigenis van den verbaliseerenden agent, vroeg de .ver dediger aan de rechtbank, de nieuwe wet op den verkoop van alcool welke binnen enkele dagen toegepast zou •orden e willen vooruitgaan en zijn klient vrij te spreken, te meer omdat de aanwezigheid van alcool toe te schrijven was aan eene verordening van den doktor, de alcool als genees middel eener verwonding aan den rug moetende dienen. De rechtbank ver oordeelde Deer. tot 500 fr. boete of 1 maand gevang, verklaart de aange slagen alcool verbeurd en beveelt de sluiting der herberg. Flandrin Jean (gezegd Charles) wordt vervolgd om ten nadeele der Gebroeders Haeghedoorn eene som van 13.000 fr. afgetruggeld te hebben. Jeremie Haeghedoorn die volmacht bezat om ook in naam zijns broeders te handelen was met Flandrin in be trekking gesffeld geweest, door iemand die beweerd had dat hij de man was bekwaam om tot vereffening van oor- logschade te kunnen medewerken. Haeghedoorn had aan Flandrin eene som van 2000 fr. als kommissieloon overhandigd. Naderhand vernam hij dat Flandrin die oorlogschade aan den Heer Beernaert voor de som van 33.000 fr. verkocht had. Flandrin had aan Haeghedoorn wijs gemaakt dat alles wat hij deed, slechts een truc was om alzoo de bevoegde diensten tot vereffening te verplichten. Alzoo gebeurde het dat Haeghedoorn ver scheidene stukken teekende, 't zij door hem onder diktaat van Flandrin geschreven, 't zij door Flandrin zelf opgemaakt. Op stellige vraag van den Heer Voorzitter gaf de belanghebben de ook stellig voor antwoord dat er nooit kwestie van verkoop der oor logschade geweest was, dat hij zulks zelf eerst vernam toen de Heer Beer naert, aan wie Flandrin die oorlog- schade verkocht had, hem daarover te Séclin (Frankrijk), waar hij dan ver bleef, was komen spreken. Op vraag van den Heer Voorzitter wat hij gedaan had, toen hij een schrijven van den Heer Verhaeghe, Algemeenen Bestuurder, ontvangen had, die hem vroeg waarom hij eene oorlogschade voor welke eene som van ruim 75.000 fr., schier zonder her- beleg, zou uitbetaald worden, slecht voor 20.000 fr. aan Flandrin verkocht had antwoordde Haeghedoorn dat hij dien dag, een Zondag, seffens Flan drin was komen vinden, die hem nog maals herhaalde, dat die verkoop in schijn, slechts truc was om geld te krijgen, verder ook bevestigde Hae ghedoorn dat Flandrin nooit van Beer naert noch van den Notaris Van Cay- zeele gesproken had. De Heer Prokureur des Konings vroeg' eene strenge straf tegen Flan drin, zooals hij dit reeds vroeger ge daan had. De rechtbank, na eene korte beraadslaging, veroordeelde Flandrin, voor aftruggelarij eener som van 13.000 fr. ten nadeele der Gebroeders Haeghedoorn, tot eene gevangzitting van 18 maanden, verklaart hem ver vallen zijner burgerlijke rechten ge durende een termijn van 10 jaar. De Heer Prokureur des Koning vraagt daarop de onmiddellijke aanhouding van den betichte, wat door de recht bank toegestaan wordt. Proficiat jongens, ge hebt het in de heenronde die thans over is, ver der gebracht dan wij het hadden ver wacht. Nu staan we voor de weer- matchen, en als we zien dat van die vijf matchen de drie gemakkelijkste te Yper spelen, mogen wij de moge lijkheid inzien ons klassement te verbeteren en misschien wel in de eerste helft te eindigen. Roeselare immers staat afgeteekend aan den kop met 9 punten, terwijl Kortrijk, Brugge en Waereghem elk vijf pun ten tellen en Yper en Moeskroen 4. Kunnen we Moeskroen op afstand houden en een paar van die clubs (Kortrijk, Waereghem en Brugge) inhalen? Dat is de vraag, en als we die vijf matchen aanpakken gelijk de match tegen Brugge, dan mag die vraag bevestigend worden beant woord. Allo, jongens, van Zondag weer manhaftig ten stride om dt kroone te zetten op een reeds glorie vol seizoen. Tn 2" afdeeling hadden we h?t ee~ 'kje lastiger dan ik had voorzie^ alhoewel we gerust mogen zegger dat de 20 meer als verdiend is. In den eersten time waren we wind ach ter, zoo goed als standvastig ten aan val, maar Bisseghem had zich hard nekkig in verdediging opgesteld, en zoo konden wij enkel twee maal de vijandelijke netten vinden. In den tweeden time achtten wij het niet noodig onze verdediging te verster ken, die stond immers rots vast en weerde al de aanvallen van Bisse ghem af. Onze voorlijn, goed ge steund door de halves, leidde menige gevaarlijke aanvallen, en 't mag mi rakel genoemd worden dat hst doel van Bisseghem aan verdere onthei liging ontsnapte. Wij staan dus op den kop met 38 punten, 7 punten voorsprong op Lauwe, 8 op Veurne en 9 op Bissa- ghem en Wevelghem. Zondag trek ken we naar Nieuwpoort, 10" in 't algemeen klassement, en nochtans g;heel gevaarlijk op z'n terrein, 't Zal hier weeral zijn zooals gewoon te van onmiddellijk aan te vallen, en de leiding in handen te nemen, en uw eigen spel op te dringen. Zóó kan het gaan, anders zou het eene ver rassing kunnen zijn en dat mag niet; ge kent immers ons akkoord: geen punt meer verliezen en eindigen als ware kampioenen. Vergeet niet dat Nieuwpoort een van die twee elftal len is die ons een puntje kwamen af drogen op ons terrein. Dat moet gij hun Zondag betaald zetten met de kroozen erbij. Zondag tellen we dus niet alleenlijk 40 punten, maar ook nog zullen we ervoor zorgen onze goal average zoo danig te verbeteren, dat we eenen grooten stap vooruit gaan tot het ge- middelte van 31 dat we op 't einde van 't seizoen moeten bereiken. een weinig Vicks VapoRub in kokeca water STTLEiten en de s:cc~e- dampen inademen. Deze ouc.ge behande ling slijm los eo zeeft or. middellijk veriish» iing 'in het hoofd. VapoRub ln alle apotheken, 14 trank per pot, IFPER, van 25 Februari tot 2 Maart 1932. Geboorten. Bourdeaux André, Zon- nebekesteenweg. Bouckaert Lucas, Goude Poortstraat. Mc.trie Fernand, Maloulaan. Herman Jacqueline, Zon- nebekesteenweg. Smet Rosa, linden- dreef. Huwelijk. Vanhove Maurice, fabriek werker te Zillebeke en Vermeulen Julia, fabriekwerkster te leper. Overlijdens. Menet Louise, 53 j.. huishoudster, echtg. Lefebvre Anatole, L. Torhouts'raat. Rubber. Irma, 70 j., z. b., wed. Gouwy Henri, Aardestraat. Abeel Maria 49 j., z. b.. echtg. Depuydt Oscar, Wenninckstraat. Lesage Euge nie. 74 j., wed. Sybrands Ludovicus, wed. Verleure Joseph, Neerstraat. Yauden- -ch R- a'ie. 48 j. eclrg. Du' o s Ötvid. ..eringes eenwot. Br.e'cLn Ilflena, 2 j.. ongeh., Wenninckstraat. Wydouw Julius, 58 j., toeziener bij de buurtspoor wegen, echtg. Arfeuille Felicie, Vtarne- steenweg. leper, 27 Febr. Tarwe 70-74: klaver zaad 1600-1700; rogge 63-65; haver 74-76; brouwersgerst 82-85; voedergerst 78-80; erwten 100-102; maïs 65-68; paardeboo- nen 93-96; aardappelen 48-55; boter 19.50- 21.50; eisren 0.38-0.40; biggen 75-120 en 4.50 den kilo; strooi 18-20; hooi 35-40; ruw vlas 30-50; chicoreiboonen 85-87. Studie van den Notaris RAMAULT te Wervik Wordt gevraagd: VERTEGENWOORDIGER Vlaamsch en Fransch kennend, liefst teekenaar Schrijven T. B. H. W., Bureel van 't blad. Uitslag van Zondag 28 Februari Juniors: C. S. Y. - F. C. Brugge 4-3 II" Afd.: C. S. Y. - Bisseghem 2-0 Hetgeen schier onmogelijk scheen is toch gebeurd, en onze jonge krach tan komen zegevierend uit den slag tegen de geluchte Bruggelingen. Nipte maar welverdiende overwin ning. Stonden de Bruggelingen iets hooger op footballtechnick, ze moes ten onderdoen voor de onze in geest drift en kloeakn wil. Onze jongens hebben gewonnen omdat ze het mear wilden, en die vastberadenheid is toch ook eene kwaliteit die bij eanen footballist in aanmerking komt. Is het niet het doel van het voetbalsport, uit de jonkheden mannen te vormen, kloak van lichaam maar ook sterk van ziel en gereed om vastberaden den strijd van 't leven manhaftig door te worstelen. Kkerstotfen. Witgoed. Merceriën Sajetten. enz Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. FOURRUREN - HERSTELLINGEN Telefoon 6fl Yper 2 - 4. Bnterstraat 'V dicht bii de Halie OVERSLAG: Woensdag 9 Maart 1932 van GEMEENTE GHELUWE 1 Becelaerestiaat. EEN WOONHUIS j dienstig voor herberg In het Nieuw Jerusalemmet 1 a. 71 ca. grond en erve. Gebruikt door Odiel Van Gheluwe aan 125 frank te maande. jm 2 u. namiddag, ter gezegde herberg In het Nieuw Jeru salem II. DONDERDAG 17 MAART 1932 OPENBARE VERKOOPING van STAD WERVICK, ,a>. Meenenstraatje. met afhangsel en hoving en volgens me ting 1 a. 79 ca. 60 ma. grond en erve, gelegen Meenenstraatje, met eené. straat zijde van 5,13 m., gecadastreerd .séctie A, Nr 650/f en ex Nr 650/q. Vrij van gebruik en onmiddellijk be schikbaar. De verkooping zal geschieden om 2 ',-i uur stipt namiddag:, ter gehoorzaal van het Vredegerecht, Sint Maartensplaats te Wervick. GENT Fortuin gewaarborgd Groote Likeurstokerij, met mede- gaande woonhuis, magazijnen en ma teriaal. De schoonste en grootste kliënteel van Gent. ANATOLE DE WILDE, Kandidaat- Notaris, Dierentuinlaan, 46; Gent. -r- van 2 tot J uur -F genezen de verstopt' eid /ij matbn het him d 'uiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, d"-aainissen, trage spijsver tering. het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten. dé winden. <?e kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijqen in alle Apotheken. De doos 6.( 0 fr. F' rtheck 37 177 WIJNEN Huis van 1" orde, wijnen en Likeu ren, in Belgie goed gekend, drH- hare zakeft uit te breiden voor Afkoop harer voortbrengselen, zou zich met goede handelaars in verschiffentlc ge meenten gehuisvest, willen verstaan. Voordeelige voorwaarden. 'Schrijven onder H. M. Agence Rossel, Brussel. Abonneert U op HET YPERSCHE VOLK ni

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3