Negende Handelsfoor. Yper. 54! Jaar. Nummer 14 35 Centiemen Zaterdag 2 April 1932 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper pciec ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 ff Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 Ü- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Hieronder geven wij -de redevoe- •ing, door den Heer Lornmez, Besten- ütft' Afgevaardigde, uitgesproken (ij de opening van de Tentoonstelling an Electriciteit, alsook het antwoord an den Heer Burgemeester Sobry. Heer Burgemeester, Mijne Heer en, De geschiedenis leert ons dat sinds euwen alle handel en nijverheid on er stad en van heel het omliggende i deze gebouwen hunne uiting von- en, van heinde en verre kwamen de andelaars de Ypersche markten be lteken, en deze Halle met haar Bel- :rt was voor de Yperlingen het rmbool niet alleenlijk hunner vrij- iidsliefde doch ook van hun macht a rijkdom. Alle heuglijke feiten en gebeurte- issen op handels- en nijverheidsge- ied werden door onze bevolking be- efd en gevierd hier in deze gebou- en, de bronader, het hart van Yper. et is dan ook met een oprecht ge- pegen dat wij deze tentoonstelling onze heerlijke Halle hebben mo- en oprichten ter gelegenheid der ectrificatie onzer bergstreek door West-Vlaamsche Electriciteits- aatschappijelectrificatie van het aiden van ons arrondissement die [getwijfeld eene gewichtige gebeur- ais daar stelt voor den handel, nij- irheid en landbouw van ons gewest, 'e leven immers in eene eeuw van roote vooruitgang en uitvindingen p technisch gebied, en ten einde de svolking onzer gewesten van dit lies te laten genieten was het nood- ikelijk de electrische verlichting en rijfkracht ter hare beschikking te lellen. De bergstreek was om zeggens af scheiden en afgesneden van alle ictriciteits voorziening, zij was ver- iten en verstoken van alle privaat nitiatiefomdat zooals men beweer- er aldaar geen genoegzame win- t:n konden verwezenlijkt worden. In'tis aldan dat ons provinciaal Be- :uur, in samenwerking met de West- 'laamsche, en met de Gemeentebe- nuren, niet geaarzeld heeft zelf dit ferk te doen uitvoeren, aan hetwel- ettelijke millioenen franken be- tjed werden tot welzijn onzer be- 'Jking. t Is dan ook met het doel deze ge- knrtenis te vieren, dat het gedacht 'Pgevat werd deze tentoonstelling in richten, hier in de hoofdplaats van ®s Arrondissement, in deze roem- •ike gebouwen, getuigen van vroe- tre grootheid. Deze tentoonstelling s zoodanig aangelegd dat, benevens ;t feestelijk karakter, zij ook prac- sch nut moet opleveren. Het is immers niet genoeg voor '"ze bevolking de electrische drijf- acht aan de hand te hebben, de tenschen moeten aangeleerd en aan- Woond worden, wat er met de elec- -dciteit kan gedaan worden, welk er kan getrokken worden uit het "bruik der electriciteit, hoe de lei- ervan most aangelegd worden, •e in den handel, in de nijverheid in den landbouw deze het best !;n gebezigd worden. Is met dit dubbel doel voor -;n dat het comiteit der tentoon- "dling zijne taak opgenomen heeft, onze vurigste wensch is dat deze ^toonstelling veel mocht bijbrengen - nut van de bevolking onzer stad, van heel het omliggende. Heze tentoonstelling heeft voor ook het bewijs geleverd hoe nood- *^dijk het is voor onze stad den -opbouw der Halle te bekomen. 'ir;t hoe wijds en groot deze plaats "oge toeschijnen, wij hebben nog aan de Tentoonstellers de volledige plaatsruimte niet kunnen geven, en hebben er zelf moeten weigeren. Mijne Heeren, het weze mij toe gelaten bij het einde van dezen wel- komsgroet in naam der West-Vlaam sche Electriciteitsmaatschappij, als mede in naam van het comiteit der tentoonstelling, mijnen dank toe te sturen eerst aan het Stadsbestuur van Yper voor de ons verleende hulp en tegemoetkomingen. Onzen dank ook aan het Bestuur der handelsfoor, immers deze ten toonstelling werd opgericht in sa menwerking met dit bestuur, en in volledige overeenstemming. Het ee- nig doel dat door beiden beoogd werd, was het algemeen welzijn on zer bevolking, het bevoordeeligen van den handel en der nijverheid on zer geliefde Stad. En waar menschen met een en het zelfde verlangen bezield zijn, daar bestaat in hun samenwerken eensge zindheid om te komen ter verwezen lijking van 't beoogde doel. Daarom achten wij ons gelukkig over deze medehulp en ik mag aan het bestuur der handelsfoor de volle dige zekerheid geven, dat wij steeds met veel genoegen aan dit samen werken zullen terug denken. Een ander woord van dank aan de tentoonstellers zelf die onzen op roep zoo prachtig hebben beant woord. Mochten zij goede zaken doen, en hunne koopwaar bij onze bevol king doen kennen en waardeeren. Een laatste woord van dank aan mijn medewerkers, de H.H. Rycke- waert, Cuvelie, Lemahieu, Vandrom- ms en Bostyn, die al het hunne bij gebracht hebben tot het welgelukken dezer tentoonstelling, en een bijzon der woord van dank aan den Heer Ingenieur Chauvin, die niets ontzien heeft en die dank zijne tusschen- komst van de Société Générale de Gaz et d'Électricité, waarvan hij de vertegenwoordiger is, eene mede werking bekomen heeft, welke wij nooit hadden durven noch kunnen verwachten. Ik wensch U dan allen van harte welkom, en met de vaste hoop en het vurig verlangen voor het welgeluk ken der Handelsfoor en der tentoon stelling, verzoeken wij U, Heer Bur gemeester, te willen overgaan tot de opening dezer laatste. Antwoord van den Heer Burge meester Sobry op de redevoering van den Heer Lommez. Mijnheer de Voorzitter, Gij waart zoo goed mij welkom te wenschen in de Electriciteitstentoon- stelling, en mij te vragen ze te wil len open verklaren. Ik bedank U voor uwe vriende lijkheid, en voldoe volgeerne aan uw verzoek. Ik ben gelukkig de gelegenheid te hebben om de West-Vlaamsche Elec triciteitsmaatschappij samengesteld uit de Provincie en zekere Gemeen ten, in den persoon van haren geëer- den voorzitter, Mijnheer Bernolet, geluk te wenschen over hare veelbe lovende onderneming van het elec- triek licht en de electrieke drijf kracht te verspreiden, daar waar het niet mogelijk was ze te doen ont staan ik vernam met voldoening dat de West-Vlaamsche Electriciteits maatschappij, den 22 Februari 1932, eene openbare aanbesteding hield, beraamd op 3.255.990 fr. om een elec- triek net te doen leggen, ten Oosten van Yper, in de Gemeenten Ghelu- velt, Hollebeke, Houthem, Zant- voorde en Zillebeke, ten Zuiden van fper, in de Gemeenten Kemmel, Meessen, Voormezeele en Wytschae- te, en ten Westen van Yper, in de Gemeenten Dickebusch, Dranouter, Locre, Reninghelst, Westouter en Wulverghem, te samen in 15 Gemeen ten. Met recht en reden vondt Gij, Mijnheer de Voorzitter, dat zulke be langrijke gebeurtenis in het leven van Yper's omliggende Gemeenten niet mocht voorbij gaan, zonder in de hoofdstad van 't arrondissement, gevierd te worden, en daarom vroegt Gij aan de Stad Yper, in haar herop gebouwd deel der groote lakenhalle, eene tentoonstelling van electriciteit te mogen inrichten. De Stad Ypsr was gelukkig U die toelating te geven, en, op uw ver zoek, eene bijdrage in de kosten er bij te voegen. Op onze baurt, wenschen wij U hertelijk welkom, en bieden U de hulde onzer genegenheid en dank baarheid, evenals aan al de Geeste lijke en Wereldlijke Overheden, die deze plechtigheid met hunne tegen woordigheid willen opluisteren, de West-Vlaamsche Electriciteitsmaat schappij willen bedanken en aan moedigen, en de begunstigde Ge meenten willen geluk wenschen, ter gelegenheid van de aanzienlijke aan winst van het electriek licht en de electrieke drijfkracht. Daar men iets moet kennen om het +e kunnen beminnen, hebt Gij, Mijn heer de Voorzitter, wel en wijs ge handeld, met iedereen de gelegen heid te verschaffen", al het voordeel te learen kennen dat uit de electrici teit kan getrokken worden; Gij hebt eene nuttige les willen geven, name lijk aan de landbouwers, die met de electriciteit allerhande landbouw- werken gemakkelijker, rapper en volmaakter dan met de hand kunnen ten uitvoer brengen; Gij hebt de nij- 'verheidsmogelijkheden op den bui ten willen doen inzien, en allerhan de verbeteringen en vooruitgang in 't vooruitzicht willen stellen. Mochten uwe inzichten en begeer ten zich verwezentlijken Mochten al de Gemeenten rond Yper de vruchten en voordeelen der electriciteit leeren kennen, waardee ren en genieten! Mochten zij er door groeien ten groot worden, en een9daags erken nen dat zij hunnen welvaart te dan ken hebben aan de wakkere en werk zame beheerders en bedienaren der West-Vlaamsche Maatschappij Mocht uwe tentoonstelling, die schoon en schitterend belooft te zijn, alle Yperlingen en vele vreemdelin gen aantrekken! En mocht Yper, met Paschen, als Christus verrijzen, Alleluia! en zijn leven en luister van vroeger herne men, Alleluia! Op Paaschdag werd de Handels foor druk bezocht van alle kanten, had deze veel volk naar stad gelokt, ook was de beweging heel groot den dag door. De Koncerten door de ver schillende muzieken gegeven, hadden een schoon aantal toehoorders rond de kiosk der Groote Markt bijeen vergaard. Maandag was iedereen in de ten toonstelling van electriciteit in de weer. Immers de Heer Gouverneur van West-Vlaanderen, door de West- Vlaamsche Electriciteitsmaatschap pij daartoe uitgenoodigd had beloofd er een bezoek te brengen. Baron Janssens de Bisthoven kwam omstreeks 10 uur toe aan de Groote Botermarkt, alwaar de tentoonstel ling plaats had. De vertegenwoordi ger van Z. M. den Koning voor de Provincie West-Vlaanderen, was ver gezeld van den Heer Verougstraete, provintiaal griffier en van den Heer Beke, Afdeelingsoverste bij het Pro vintiaal Bestuur. Onder de overheidspersonen die den hoogen bezoeker afwachtten be merkten wij onder ander: Z. E. Heer Deken Vermaut, Heer Dsponthieu, Senator, de Heeren Bernolet en Lom mez, Bestendige Afgevaardigden, dan Heer Brutsaert, Volksvertegen woordiger, de Heeren Haus, Voor zitter der Rechtbank en Van Thoren- burgh, Prokureur des Konings, M. Sobry, Burgemeester van Yper, Van- dromme, Burgemeester van Westou ter en Depuydt, Burgemeester van Voormezeele, de Heeren Lemahieu, Messiaen en Delahaye, Schepenen der stad Yper, de Heeren Louage en Ma- hieu, Provintiale Raadsleden, M. Clinckentalie, Arrondissementskom- missaris, M. Vermeulen H., Gemeen teraadslid, Voorzitter van de Han delskamer, alsook meestal de be stuursleden ervan, enz., enz. Bij zijne intrede werd de Heer Gouverneur door de overheidsper sonen begroet, waarna hij zich naar de groote zaal begaf. Daar aangeko men speelde het Katholiek Muziek van Poperinghe de Brabancjonne en den Vlaamschen Leeuw, waarna de Heer Bernolet, Voouzitier der W. V. E. M. in dezer voege het woord tot den Heer Gouverneur richtte: Mijne Heeren, Als Voorzitter der West-Vlaam sche Electriciteitsmaatschappij is het mij een aangename plicht den Weledele Heer Gouverneur, alsook de hooge overheid, zoo geestelijke, rechterlijke als burgerlijke van de provincie en het arrondissement Yper, in deze zaal welkom te hesten. Voor enkele dagen, op 21 Maart, was het dag op dag tien jaar geleden dat de provinciale Commissie voor Electriciteit, het eerst bijeen kwam en de studie over de electrificatie van onze gouw aanvatte. Sinds dien tijd werd veel werk afgelegd. De streek rond Veurne, Dixmude is thans om zoo te zeggen volledig gelectrifieerd, ook de streek ten noord-oosten van Brugge. Voor wat de Bergstreek aangaat, het hoogspanningsnet is gedeeltelijk aangelegd en binnen enkele dagen zal da aanbesteder belast met het uit voeren der laagspanningsnetten, aan geduid worden. Het is U zeggen, Mijne Heeren, dat de electrificatie der Bergstreek reeds ver gevorderd is en wij de hoop koesteren dees win ter nog bijna al de aangesloten ge meenten der streek van licht en drijf kracht te kunnen voorzien. Om den aanvang van het werk vóór tien jaar, op 21 Maart 1922, te herdenken? alsook het in uitvoering brengen nu het aanleggen van de hoogpanningslijnen bijna af is der lage spanningswerken in de gemeen ten, heeft de West-Vlaamsche Elec- ticiteitsmaatschappij gemesnd geen nuttiger werk te kunnen verrichten dan deze in werkstelling te laten ge paard gaan met eene Tentoonstelling van toegepaste electriciteit. Vele menschen zijn nog niet be kend met de toepassingsmogelijkheid der electrieke drijfkracht. Daarom hebben wij deze Tentoonstelling in gericht, waar alle mogelijke appara ten in volle werking, aan de bezoe kers een gedacht moeten geven wat de electriciteit voor hun huis, hun vak of hun bedrijf kan beteekenen. Wij verhopen dat onze gemeenten druk gebruik zullen maken van de lessen die zij hier kosteloos en vrij van alle persoonlijk belang, kunnen bekomen. Onze provincie welke zoo diep door den oorlog werd geteisterd en thans ten volle in de crisis staat, moet her opbloeien. Daar waar de West-Vla mingen steeds aan 't hoofd staan van letterkunde, kunst en wetenschap, willen wij ook op onze beurt, zooals weleer, op nijverheids- handels- en landbouwgebied op den voorrang ko men. Om degelijk te werken is degelijk materiaal en moderne uitrusting van noode. De West-Vlaamsche Electri citeitsmaatschappij, hierin royaal gesteund door de Provincie, wil niet tekort komen aan deze taak. Van daar onze werking om overal drijf kracht en licht te brengen als hulp bron, en uitleg sn Tentoonstellingen als rechtstreeksche opleiding. Het is dan ook voor ons een waar genoegen in uwe aanwezigheid al hier, Mijne Heeren, een blijk van steun, hulp en waardeering van ons pogen te zien en daarvoor zijn wij u dan ook dankbaar. Ook onze dank gaat tot allen die het hunne hebben medegebracht om deze Tentoonstel ling te helpen inrichten, aan de leden van het Uitvoeringscomiteit, en der Handelsfoor; aan de Heeren Ten toonstellers; aan de Société Générale le Gaz et d'Électricité; aan het Stadsbestuur van Yper. Aan al onze medewerkers onzen besten dank en aan U allen, Mijne Heeren, nog van barte welkom. Het einde dezer redevoering werd uidruchtig toegejuicht. Dan sprak de Heer Gouverneur: Mijne Heeren, Ik moet den Heer Voorzitter der West-Vlaamsche Electriciteitsmaat schappij bedanken voor zijne uitnoo- liging en voor de welwillende woor den die hij mij, evenals aan de an dere overheden, komt toe te sturen. 't Is met een waar genoegen, Mij ne Heeren, dat ik naar Yper geko men ben, deze schoone stad met haar glorierijk verleden en dis zich op zoo wonderbare wijze heeft weten op te beuren. Met des te mesr genoegen, dat wij heden alhier eene gebeurtenis vieren die getuigt hoezeer de stad Yper er aan houdt den weg van den vooruit gang op te gaan. Eene merkwaardi ge gebeurtenis is het inderdaadna de tentoonstelling van toegepaste electriciteit van Dixmude, van waar de verwezenlijking is uitgegaan van het grootsch ontwerp opgevat door den Provincialen Raad met het oog op de slectriciteitsvoorziening van de geteis'erde en ook van de menig vuldige gemeenten die tot dan toe van de voordeelen van da moderne verlichting en drijfkracht verstoken waren, na de tentoonstelling van Dixmude, zeg ik, hebben de Yper lingen door het toedoen der West- Vlaamsche Electriciteitsmaatschap pij het aangedurfd, op hunne beurt, een jaar nadien een soortgelijke ten toonstelling, op breeder schaal, in te richten. Iedereen weet met welke moeilijk heden de verwezenlijking van zulke ondernemingen gepaard gaat; wat al kommernissen ds inrichters zich moe ten getroosten. Deze dis het op hen namen de tentoonstelling van Yper op touw te zetten, zijn voor niets ach teruit gegaan. Hun werking is ten iveile gelukt; naar aller meening en inzonderheid naar deze van de be voegde mannen mag zij als een toon beeld aangewezen worden. Het is mij sen aangename plicht het inrichtend comiteit en in 't bij zonder zijn onvermoeibaren voorzit ter, den heer Bestendige Afgevaar digde Lommez, hier opentlijk eene warme hulde te brengen die, ik ben er van overtuigd, door allen, hier zal gedeeld worden. Uit ganscher hert wensch ik dat de provinciale tentoonstelling van

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1