Crédit Anversois MIJN GEDACHT Doorhetaankoopen WEET GE WAT NEW-YORK Ypersche Kroniek Dixmudestraat, 18, YPER ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft toegepaste elactriciteit met een over groot succes bekroond worde. Maar niet alleen vieren wij heden de opening dezer tentoonstellingon ze blikken gaan ook verder op. Wij mogen ons immers verheugen om de verwezenlijking van een andere on derneming het eleetrificeeren van de Bergstreek, waarvoor de heer Volks- vert gemvoordiger Brutsaert, des tijds als voorzitter van den Provin cialen Baad, zooveel voetstappen aanwendde. Dank aan de onverpoosde bemoei ingen van den heer Bestendige Afge vaardigde Bernolet, als voorzitter der West-Ylaamsche Electriciteits- maatschappij, .is dit ontwerp thans op weg om binnen een afzienbaren tijd, •werkelijkheid te worden. De aanbesteding voor het aanleg gen van het laagspanningsnet heeft over een paar weken plaats gehad. Er ^a! zender verwijl hand aan het werk geslagen worden. Eerlang dus zulléft de bewoners van een vijftien tal gemeenten der Bergstreek van de vóordeelen der electrische kracht kunnen genieten. Op die wijze zal heel de Provin cie West-Vlaanderen, op een paar gs- meenten na, voor dewelke de studie nu ook al ver gevorderd is, geëlectri- fieerd zijn. Op die wijze ook zal de kroon gezet worden op het grootsch werk /door den Provincialen Raad in 1921 beslist en voor de uitvoering van hetwelk jie bijzondere studiecom missie met de zoo diep betreurde Ileer.n Valcke en Storme alsmede de Hoeren Bekaert en Bernolet, die er thans nog deel van uitmaken, zich zoo beieverd heeft. Uit ganscher hert breng ik hulde aan de nagedachtenis van de overle dene werkers en stuur ik mijne beste gelukwenschen aan deze leden dei- commissie aan wie het gegeven is de verwezenlijking hunner pogingen te mogen bijwonen. Mijn innigen d$nk nog voor het zoo gulhertig onthaal dat mij hier te beurt viel. Heil Yper. Den. heilkreet, door den Heer Gou- veneür aan Yper gebracht, werd door al de aanwezigen op daverend handgeklap onthaald. Onmiddellijk begon het bezoek der veschillende standen. De Heer Gouverneur deed zich bij iederen stand door de tentoonstellers den noodigen uitleg geven en had een woord van aanmoediging voor elk hunner. Daarna trok de officieele stoet naar de Staatsmiddelbare School om er de Handelsfoor te be zoeken. Daar ook zag de Heer Gou verneur met, veel belang alles na wat er tot welgelukken der foor was ge daan geweest. Het bestuur der Han delskamer werd hartelijk geluk ge- wenscht om den bekomen bijval. Deze dag dient onder opzicht van het aantal bezoekers welke foor en tentoonstelling bezochten als de bij zonderste aanzien te worden. Jam mer dat het weder zich eerder on gunstig getoond heeft zoodat ten ge volge 'van den regen enkele maat schappijen zich genoodzaakt gevon den hadden het aangekondigde kon- cert in de Lapierre's zaal te geven. Gedurende de uitvoeringen was deze zaal kroppensvol. Een wenschdeze van toekomende jaar met meer luister nog, de 10" verjaring der Handelsfoor door een drachtig werken te mogen vieren. '■mmm—«i N. V. BANK BEURS WISSEL Het kind is in zijn eerste ievens- jareh nog niet vatbaar voor overre ding. Overtuiging veronderstelt een goed gevormde geest en een wils kracht die reeds vast staat. Kleine kindereu bezitten wel verstand en wil. doch slecht- als slapende vermogens, die nog moeten gewekt en gevormd worden, en daarom kunnen zij die nog niet gebruiken. Een kind schikt zijn doen en laten naar de hevelen en vooral de voor beelden van degenen die boven hem staan vanaf zijn prilste jeugd tracht het vader en -moeder in alles na te doenhet neemt hun gebaren, hun manier van spreken, hun manier van eten overzoowel de goede hoedanig heden al de gebreken; deze laatste zelfs gemakkelijk-t en vlugst. In die jaren kan het nog geen onderscheid -maken tusschen goed en kwaad, maar het kan reeds wondergoed naapen Veel ouders letten daar te weinig op. Ze meenen te licht dat de kinders nog niet bemerken, hun gesprekken niet begrijpen, hun doen en laten niet nagaan. Zelfs de kleinste potjes heb ben ooren. Kleine kinderen hebben groote oogen en goede oorenze zien en hooren alles. Het kinderhertje is nog zacht als boteralles wat dit hertje raakt, dringt er diep in en laat diepe merk- teekens achter, 't Is gedurende den levenstijd van twee tot zeven jaar dat de algemeene karaktertrekken van den mensch worden afgeteekendde grondslag van zijn zedelijk leven wordt vastgelegd. Wat hij in die eer ste jaren gehoord en gezien heeft, zal hij wellicht spoedig vergeten, maar nooit zal hij den invloed welke dit hooren en zien op hem heeft ge maakt, kunnen verloochenen. Alle in drukken van het later leven zullen niet sterk genoeg zijn om die der eerste jeugd uit te wisschen. Daarom doorwandelt het kind tusschen twee en zeven jaar liet invloedrijkste tijd perk van zijn leven. Het voorbeeld is meestal sterker dan de vermaning en de straf. Geen lessen begrijpt de mensch zoo vlug" als die van het goed voorbeeld, en geen bekoring is zoo sterk en mee slepend als het slecht voorbeeld. Dit is waar voor alle menschen, maar bijzonderlijk voor bet kind. Het huis gezin waar het goed voorbeeld van hooger hand wordt gegeven, brengt goede en gelukkige kinders voort. Als men het vroegere leven van de meeste schelmen <Ai booswichten on derzoekt, dan vindt men 'k zeg niet altijd, maar meestal een eer ste jeugd die geen of te weinig goede voorbeelden heeft gekend aan den ouderlijken heerd. Denkt ge daar genoeg aan. vader, moeder van de actiën (aan fr. 70) der In ternationale Vereeniging ter bevor dering van het bezoeken der katho lieke bedevaartplaatsen steunt raen een goed werk en men doet een voor- deelige geldplaatsing. Ontbied onze afgevaardigde: A. F. D'hont, 6, Sta tiestraat, YPER. In 1918 werd de wapenstilstand geteekend in een ijzerenweg-wagen staande in het bosch van Compiègne, en die diende als «opperste kwartier» quartier general der verbonde nen. Deze wagen is een geschied kundig iets geworden en wordt jaarlijks veel bezocht. In 1930 waren er 153.000 bezoekers en in 1931 steeg hun getal tot 159.008. ft Met tweeden Paasahdag rommel de de donder. Als dat gebeurde, bij de aanbrekende lente, zegden de oude menschen't Is de winter, die van den zomer scheidt. Op de Andreas' klok van St Maar tenskerk staat er o. m. te lezen: «Ful- gura frango het donderweder sla ik uit een dit is eene zinspeling op wat er aan God gevraagd wordt in het gebed der klokkenwijding Heer, Die door Moises het gebod verkondigdet zilveren trompetten te maken, om het volk tot aanbidding aan te zetten en samen te roepen... zegen deze klok... zoo dat hare me lodie... het geloof bij het volk ver- meerdere, het gekletter van den ha gel stille alsook het geweld der onweders en den noodlottigen don der... Ten tijde van Moises waren klok ken onbekend400 jaar na Christus, Sint Paulinus, bisschop van Nole, in Campania, hong klokken in zijne kerk, om het volk samen te roepenvan daar is de latijnsche naam van klok Campana en van het gebouw waar ze hangt Campanile d. i. toren. Wat men nu nog in het oosten aan treft als bel. is eene welklinkende' metalen plaat, die loodrecht bij mid del van twee stalen draden aan het afdak, nevens de ingangdeur. hangt, en waarop men slaat met een hamer, die er nevens hangt. Mogelijks zal zulke eene plaat, misschien bij toe val half-bolvormig geslegen geweest zijn en men zal ondervonden hebben, dat de onderste boord veel gewonnen had in welluidenheidDe klok was dus gevonden In sommige bedevaartplaatsen, o.m. in Lorette. wijdt men bellekens te gen den donder op sommige van die bellekens is de H. Donatus, pa troon tegen donderschade. verbeeld te midden bliksemschichten. Yperlingen. die gedurende den oor log in sommige streken van Frank rijk verbleven, weten te vertellen, dat men daar bij het losbersten van onge- weerte de klokken luidde. De grootste klok, waarvan men eertijds gewag miek, was zeker deze van het H. Drievuldigheids-klooster. bij Moskou, die 14 meters omtrek had en ongeveer 5 meters doorsnede. Ten jare 6L0 Ctotarius belegerde de stad Sens en bij het hooren der klok ken. die geluid werden in den toren van St Stefanus' kerk. werd het le ger. dat nog nooit klokken gehoord had. met zulke vrees bevangen, dat het op de vlucht sloeg. ft Wilt ge eene allerprachtigste klok hooren. neem een ijzeren stoven-pook. hangt hem aan eene koord die hoek vormt V bij middel uwer duimen plaats de twee uiteinden der koord op uwe twee oorlipjes, die ge induwt zoodanig dat de oorkanalen gesloten zijn en doe iemand slaan op den pook met een houten of metalen stok. ft Te Andria is met Goeden Vrijdag het wonder, waarvan in een voor gaand nummer breedvoerig geschre ven werd, geschied ten 16 u. 20. De Ylaamsche Volkstem orgaan van den broederbond .der Vlamingen in het Walenland, drukt in zijn num mer van 20 Februari 1.1.: New-York, de groote amerikaan- sche stad gelijkt op een reusachtig metselwerk, dat oprijst uit de zee. Deze stad kende slechts het geld en leefde voor het geld. Al de zonden van Sodoma en Gomorrha vonden er hun aanhangers en hun aanbidders. New-York was de meest materialis tische en heidensche stad van de we reld de triomf van de techniek en van den stoffelijke» vooruitgang! New-York buigt zich nu neer over hare ellende en over hare ontelbare schelmstukken. New-York bezit een millioen werkloozen, een vierde mil- lioen gangsters, een ander vierde mil lioen wanhopige», die naar een uitweg zoeken. Menschen die vroeger drie millioen dollars bezaten en huisden in de Wall- street, hebben geen halven dollar meer om een sandwich te koopen. Morgen zullen zij een trimard uit het Westen bestelen om te kunnen eten. De onderaardsche bergplaatsen zijn proppensvol autos zonder meester!... De hotels, die vroeger eetmalen op dienden aan 200 dollars, zijn veran derd in volkseetzalen, waar men 3 cents betaalt voor een bol soep en wat brood!... New-York is gestraft, omdat het leefde zonder ideaal. Geld winnen was zijn eenig streven.T Men knielde slechts voor den Mam mon, den god, die na eerst zijn slacht offers opgevreten te hebben, zijn ge trouwen en. zijn priesters verorberde. Men kende slechts, banknoten en dollars. En nu is het goud gesmolten, het papier is tot asch en stof terug gekeerd ef zijn geen dollars meer. geen banknoten. Het hart van New- York ligt stil. New-York ligt daar stervend en snakkend naar adem. als een mon sterachtige kikvorsch. kunstmatig in leven gehouden door een uitvinding van de moderne techniek. Ah! Wanneer God zich afkeert... In De Sportwereld schrijft Ka- rel van Wijnendaele: Die krisis en geklmoeilijkheden laten we dus maar voor de rekening van de Staatsmannenof beter de regeling ervan, want wij, lasten-be- talers, zullen 't geld wel brengen Geeren of noode Ten andere, wat kan het ons sche len, van wat min of wat meer te hebben, vermits de wereld toch ver gaat! Ge wist het niet?... Toch wel: in 1933! Niet gelezen? 't Stond in de gazettenDus 't moet waar zijn, en echt'k Weet niet meer wie 't uit gevonden heeft, of uitgemaakt, maar 't werd berekend en 't is officieelde wereld vergaat in 1933!... Spijtig voor Miss Univers! Of wist ge 't nog niet?... Miss Univers zal in 1933 in België «verkozen» worden! Als ge 't niet verstaat, dan verklaar ik me: Telken jare is er eene Ten toonstelling de handelaars in paar den zouden zeggenkeuring. Maar uit respect voor die Juffers zeggen we dustentoonstelling van levend vleeschOp die tentoonstelling is er eene Jury, van bejaarde menschen natuurlijk. Want die Jury moet uit maken, wie van al die juffers de schoonste is. De uitverkorene krijgt dan den naam van: Miss Univers! Welnu die keuring verschooning, Juffrouw, 'k wil zeggen, die Ten toonstelling,zal 't jarent plaats heb ben in ons landWij krijgen dus de eer! Welnu ware 't niet jammer, moest de wereld vergaan, eer die keuring verschooning, Mejuffer 'k wil zeggen die Tentoonstelling ge daan is Zonda^ru^t. De Apotheek van M. VAN WAL- LEGHEM, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 3 April 1932. KERKELIJK NIEUWS Zondag, 3 April, zijn de uurwer ken gazet op het zomeruur. Maandag. 4 April, O. L. Vrouw- Boodschap, afgestelde Misdag. St PIETERS: Op Zondag, 3 April, ten 8 i uur, zielmis voor Georgette Blomme. BENOEMING M. Pierre Donek, advokaat, plaats vervangend vrederechter van het 2e kanton Yper, wordt tot pleitbezor ger bij de boetstraffelijke rechtbank van Brugge benoemd. ZOMERUUR Daar het zomeruur in den nacht van 2 op 3 April in vosge gebracht wordt, zorge iedereen ervoor, Zater dag avond, vooraleer slapen te gaan, alle uurwerken een uur VOORUIT TE STEKEN. KOMITEIT TOT BEVORDERING VAN VREEMDELINGENVERKEER YPER Aangezien de giemeenteraad van Yper, de jaarlijksche toelage die tot hiertoe toegestaan werd, geweigerd heeft, doen wij een oproep tot al de neringdoeners en bij zonderen der stad, ten einde ons eenen geldelijken steun te verleenen. Alle bijdragen, hoe klein ook, zullen met dankbaar heid aanvaard worden. Deze mogen gestort worden op postcheckrekening Nr 270257 (Syndicat d'Initiative de la ville d'Ypres). De personen die ons tot hiertoe een jaarlij ksche bijdrage verleenden, worden vriendelijk verzocht dezelf de ook op voornoemde postcheckre kening te willen storten, daar er voortaan geen kwittantiën meer ten huize zullen aangeboden worden. ft DE PAASCHPLECHTIGHEDEN TE YPER Het heerlijk weder op Witten- Donderdagbegunstigde het traditio neel bezoek der gelooVigen aan de twaalf Rustaltaren van het Hoog- weerdige in onze kerken en openbare bidplaatsen. Ook werd de zielroerende Cere monie der Voetwassching in St Maar- tens-kathedraal en in St Niklaas- kerk, met godvruchtige belangstel ling gevolgd. Veel bezoekers hebben de nieuwe Communietafel, in modern-gothiek, van St Maartens bewonderd, alsook de kunstige mozaïkdecoratie van den middenkoepel en de schilderwerken in St Niklaas. Onder de plechtigheden van den Hoogdag van Paschen, dient bijzon derlijk aangestipt de zeer kundige uitvoering, onder de plechtige Hoog mis der hoofdkerk, van het wereld beroemd Alleluia uit den Orato rio, De Messias van Haendel. Machtig en prachtig dreunde het triomfantelijk meesterstuk onder de gewelven der grootsche kathedraal, waar talrijke liefhebbers van kerke lijke kunstmuziek toestroomden en hunne meeste voldoening uitdrukten. Onze beste gelukwenschen aan ka pelmeester Maurice Baert, en zijne verdienstelijke medewerkers van het gemengd zangkoor van St Maartens, alsook aan den Heer Hanoulle, orge list, en de Heeren van het Orkest, voor hunne meesterlijke begeleiding. Muziekkring Afdeeling Ypriana Symphonie STAD YPER Dinsdag 5 April 1932 te 8 u. in de Feestzaal Oud-Yper MUZIEK AVONDFEEST gegeven door de Symphonie Ypriana onder 't bestuur van M. G. Van Egroo, leeraar aan de Muziekschool te Yper, met de welwillende medewerking van MIJNHEER BERTAL van Radio PTT du Nord. Programma: Eerste Deel 1. Tout Strasbourg Schneider door de Symphonie. 2. Le Voyage en Chine Delédicque duo voor twee violenso listen M.M. G. ersailles en D. Werrebrouck. 3. Sonate j. B. Eoeillet voor hobo; solist: M. H. Ossieur. 4. In Goudola Ch. Acticm voor viool: solist: M. G. Calus. 5. Sonate in F Beethoven voor hoorn; solist: M. E. Ryckelynck. 6. Sonate J. B. Lceillet voor groote fluit: solist: M. F. Coffyn. 7. Serenade Widor trio voor klavier, viool en cello: solisten: Mevrouw C. Yandenbroeck, M.M. G. Ver sailles en C. Yandenbroeck. 8. Mijnheer Bertal in zijn reper torium. 9. La Cinquantaine Gabriel-Marie door de Symphonie. TUSSCHEN POOS. Tweede Deel 1. Le Marteau de l'Orfèvre Eilenberg door de Symphonie. 2. Czardas Monti voor viool; solist: M. W. Gekiere. 3. Duo J. B. Lceillet voor fluit en hobo; solisten: M.M. F. Coffyn en H. Os sieur. 4. Audante Hans Sitt voor altviool; solist: M. Le- gley. 5. Duo Saupe voor twee klarinettensolis ten M.M. Neurinck en C. Yandenbroeck. 6. Rhapsodie Hongroise Nr 2 Liszt quatre-mains voor kla vier: solisten: Mevrouw C. Yandenbroeck en M. A. Van Egroo. 7. Mijnheer Bertal in zijn reper torium. 8. Andalucio, spaansche wals E. Popv door de Symphonie. De pianopartijen worden gespeeld door Mevr. C. Vandenbroeck, Jufvr. Sauvage en AI. A. Van P?groo. Piano V. Gevaert, van het Huis C. Quaghebeur van Poperinghe. TRABOLSPEL KAMPIOENSCHAP 1931-'32 De voorlaatste match van het sei zoen ging Woensdag door in Het Postje» waar de «Bascule» op be zoek was. Beide achttallen stonden onder ge wone leiding. Bij de «Bascule» speelde H. Missy in plaats van H. Lampaert en bij Postj e was de H. Deknudt vervangen door den H. Vermote. De H.H. Devos en Derez D. arbitreerden. De bezochten wonnen op 't gemak den match met 25 punten tegen 14 aan de Bascule. Woensdag eerstkomende wordt de laatste match gespeeld in de Coöpe ratieve tegen de mannen van den Ka tholieken Kring. Mocht er veel volk wezen, KLASSEMENT Gespeeld Gewonnen Kath. Kring 7 6 Bascule 8 5 Statie 8 5 Postje 8 2 Coöperatieve 7 1 EEN DIE ER WAS. ft ft IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 2 April, te 8 uur. Zendag 3 April, te 2 u., te 5 u., te 8 '4 n. Maandag 4 April, te 8 uur. DE DONAUPRINS (Le Prince du Danube) Prachtige comedie vol verassingen ons vertoonend benevens de weelde van het paleis van Weenen, het wisselvallig le ven van een joligen jonggezel kleinneel van den Oostenrijkschen Keizer Frans- Jozef die tegen zijn verwachting in aan zijn jong leven vaarwel zegt. - Groote film in 8 deelen naar de wereldberoemde operette van denzelfden naam met WERNER FUETTERER - LILIAN ELLIS. TOM TYLER IN TOM TREKT TEN OORLOG (Tom s'en va-t-en guerre) Groote cow-boy-film in 5 deelen. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN'. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 Jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. De Z. E. H. English heeft verleden Dinsdag in 't Christen Volkshuis zijn toe hoorders met zijn voordracht over de H Godelieve op de aangenaamste en onder- houdenste wijze geboeid. Al de legende van de geschiedenis af te scheiden, heeft hij in een voorname en toch eenvoudige taal, den eerbied en de genegenheid voor die iaamsche heilige weten te versterken, zijn doel was haar eeredienst bij ons volk te bevorderen. Bij al zijn toehoorders die hem een warm applaus brachten, is hij er zeker in geslaagd. We verwachten hem nog. Prachtig Kajotstersfeest te leper. Ter gelegenheid van de inschrijving var. het 1001' lid te leper (nu staan ze er al merkelijk boven) wordt een kunstig en volksch Kajotstersfeest ingericht in den St Maartenskring, Lange Meerschstraan 7, uitgang: Boterstraat) op Zondag h1 April in den namiddag.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2