Crédit Anversois Dixmudestraat, IS, YPER Handelaars "HET YP FR SC HE VOLK, Tooneel Bedevaart naar Lourdes ZITDAGEN Ypersche Kroniek oorspronkelijke, uit eenen zwaren tak. die Hij deed uithouwen uit den cederboom van de vaticaansche hovin gen. In September 1922, heeft Hij het plechtig gewijd, door de Romei nen laten vereeren opvolgentlijk in verschillige kerken der eeuwige Stad en dan per auto door Kardinaal Gas par ri, Staatssecretaris, doen over brengen naar Lorette. Een lange stoet autos vergezelde den Kardinaal en een zwerm vliegmaehienen, na het Beeldeken vergezeld te hebben tot in Lorette, zweefden boven de kerk en stad, terwijl *s Pauzen Afgezant het Beeldeken plechtig binnen droeg in de Casa Sancta. Omdat bijgevolg het Huizeken van Nazareth meermaLn langs den luchtweg, door de Engelen, verdre- gen werd, daarom hebben vliegers en luchtvaarders als beschermheilige verkozen, de Koningin van het Hui zeken, O. L. Vrouw van Lorette. "■■I "I N. V. BANK BEURS WISSEL ■^—WMM«II I mill II "III—BW vraagt eene aankondiging io GROOTE TOONEELDAG TE IEPER Zondag 1 Mei, te 2 uur stipt, in de feest zaal van het St Vincentiuscollege (Mee- nenpoorti te leper, houdt het Algemeen Katholiek Vlaamsch Tooneelverbond, ge west leper, zijn Algemeene Stichtingsver gadering. De Heer Frans Haepers, algemeen se- kretaris van het verbond, zal er spreken over: Wezen en doel van het A. K. V. T. en de Heer Jan Holvoet, voorzitter der gouw West-Vlaanderen, over: De prak tische werking van het A. K. V. T. Ter afwisseling deklamatie. Na iedere spreekbeurt krijgen de aan wezigen kans om nadere inlichtingen no pens het A. K. V. T. en zijn werking te vragen. Tot deze vergadering worden alle Ka tholieke Vlaamsche Tooneelgroepeeringen (gemengd, dames of heeren) van het ge west leper uitgenoodigd. Het gewest leper omvat de volgende gemeentenWer- vik. Geluwe, Dadizeele, Moorslede, Pas- schendale, Westroozebeke, Poelkapelle, Langemark, Bikschote, Reninge, Oost en Westvleteren, Krombeke, Proven, Watou, Abeele, Reningelst, Westouter, Loker, Dranouter, Westnieuwkerke, Ploegsteert, Waasten, Komen, en alle gemeenten bin nen dezen kring gelegen. Niemand denke, dat is voor ons niet! Zelfs de vereenigingen die slechts één of tweemaal in het jaar ee vertooning ge ven, zullen het grootste nut kunnen halen uit de werking: van het A. K. V. T. Men neme geen afwijzende houding aan, voor aleer men juist weet, wat het A. K. V. T. wil! Daarom zende elke tooneelkring he den Zondag een paar afgevaardigden naar onze vergadering, en we zijn er van over tuigd. ze zullen naar huis toe keeren, overtuigd van de noodzakelijkheid van het A.K.V. T. Verleden week werd, aan de kringen, waarvan we melding hadden gekregen, een uitnoodigingsbrief gestuurd. Het kan niet anders, we hebben zeker heel wat kringen vergeten! Zij gelieven deze mededeeling als zot danig te aanzien, en we durven verhopen, dat, niettegenstaande de laat tijdigheid van dit bericht, zij alles in 't werk zullen stellen om op deze hoogst- belangrijke vergadering tegenwoordig te zijn! We verwachten ook de personen, die niet aangesloten zijn bij een tooneelver- eeniging, maar die belang stellen in het tooneel! Ook zij kunnen lid worden van het A. K. V. T., en aldus de voordrachten en studiezittingen, ingericht door het ver bond, bijwonen. Tooneelmannen, alle te leper op 1 Mei! Het gaat er om ons Katholiek Vlaamsch leekentooneel degelijk te organiseeren, en kultureel hooger op te voeren, wat ten slotte, onrechtstreeksch, aan ons volk ten goede komen zal! Van U zal het afhan gen, of het A. K. V. T. zal groeien of sterven! We rekenen dus op U! A. K. V. T. gewest leper. Nationale Belgische Lentebedevaart van 10 tot 18 Juni. Negen Rechtstreeksche Treinen. Vertrek uit al de bijzonderste Staties van het land. Inlichtingen en inschrijvingen Mid denbureel. Yesaliusstraat, 2. Leuven; of bij M. Joseph Liebaert, Busschaert- straat, 51. Moeskroen. Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te leper, den ln en 3n Zaterdag der maand van 9 L tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 i tot 12 uur, in «Het Kapitel /ontlagins' De Apotheek van M. VAN WAL- LEGHEM. Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 1 Mei 1932. Op Donderdag 5 Mei (O- L. H. He melvaart) zal alleen open zijn de Apo theek van M. WECKESSER, Dixmu destraat. KERKELIJK NIEUWS Maandag, Dinsdag en Woensdag de Kruisdagen en de Mis der Kruispro- cessie wordt gecelebreerd ten 8 uur, opvolgentlijk in St Jacobs, in St Ni- klaais en in St Maartens. Donderdag 5 Mei, Hoogdag van O. L. H. Hemelvaart en met den vol genden Vrijdag, begint de jaarlijksche Noveen den H. Geest ter eere. St PIETERS: Op Zondag 1 Mei. ten 8 x/ï uur, ge zongene Mis voor Auguste Lemay, en ten 10 uur voor Arthur Geeraets. Donderdag 5 Mei, ten 8x/j uur, ge zongene Mis voor Antoon De Coo- man en Huisvrouw. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen welke op Zondag 1 Mei, om 8 /2 uur, in St Maartens kerk zal gezongen worden, tot ziele- lafenis van Mevrouw Oscar Depuydt. STERFGEVAL Zaterdag 23 April is schielijk te Watou overleden Mevrouw Marie- Eugenie Demol, echtgenoote van den Heer Jules Dejonghe. De plechtige Begrafenis, te midden van eenen overgrooten toeloop van vrienden en kennissen, had op Don derdag 28 April, oni 10 uren, in de parochiale kerk van Watou plaats. Het Ypersche Volk biedt de Fa milie Dejonghe, en inzonderheid den Heer Burgemeester Dejonghe en on zen Stadsgenoot Heer Dejonghe-Bul- thez, zijne rechtzinnige deelneming aan. O. L. VROUW VAN FREZENBERG Ieperlingen, Meimaand, de maand van Maria, is aanstaande! Naar alle bidplaatsen stroomen de geloovigen toe, om er aan de Allerheiligste Maagd hun hul degroet en hun smeekgebeden op te dragen. In de gelukkige jaren vóór den oorlog, was het bij de Ieperlingen een geliefkoosde uiting van hun liefde jegens de Moeder Gods, van 's mor gens vroeg reeds, in bedevaart te gaan naar O. L. Vrouw op 't Frezenbergs- ken. Niet één Ieperling wellicht, die het zich niet met aandoening herin nert daarheen gegaan te zijn op zijn eersten Communiedag, gedurende den bloeienden Meimaand en onder de achtdagen van O. L. Vrouw Hemel vaart. en die het niet betreurt het kapelleken Nood zoekt Troost niet meer te kunnen bezoeken. Het beeldeken, dat men er vereer de, is echter bewaard gebleven en berust nu, op eenige stappen van de oude kapel, namelijk in de Kapel der EE. ZZ. Karmelietessen, op het Fre- zenbergsken, en zal daar, het is te hopen., met evenveel godsvrucht en evenveel troost en voordeel door de geloovigen bezocht en vereerd wor den. Het behaagd aan God, zegt de H. Joannes van het Kruis, gebeden, eer der vóór zulk beeld dan vóór een ander, eerder op zulke plaats dan op een ander, te verhoorenwelnu de genaden.'welke Hij vroeger verleen de op het aanroepen van Maria bij haar beeldeken op 't Frezenbergsken, de wonderbare samenloop van om standigheden, die het bewaard blijven van het beeldeken voor gevolg had den, wijl onder den oorlog zooveel schatten verloren gingen, het terug komen er van op bijna dezelfde plaats, onder de zorgen van kloosterzusters die tot de Orde der Allerheiligste Maagd toebehooren, duiden genoeg zaam aan dat het God waarlijk be haagt zijne Heilige Moeder daar aan geroepen te zien en dat Hij bereid is de gebeden te aanhooren. die tot Haar vóór dit beeldeken gestuurd worden. Ieperlingen, Herneemt dus uw oude gewoonten en gaat godvruchtig ter bedevaart naar O. L. Wouw op 't Frezenbergs ken, vooral in Meimaand en onder de achtdagen van O. L. Vrouw Hemel vaart. MEIMAAND plechtig gevierd in de Kapel der EE. ZZ. Karmelietessen Frezenberg - Yper-Plein DE WEEKDAGEN: te 6ure Mis en Litanie van O. L. Wouw. DE ZONDAGENte 6 l/2 ure Gezon gene Mis: te 3 ure Lof en Sermoen. JUBILEUM Op oensdag 4 Mei zullen de leden der Ypersche balie de 5(F verjaring vieren der inschrijving van den Heer Advokaat Arthur Butaye, bij de balie van Yper. Te dier gelegenheid zal in de ge hoorzaal van de Rechtbank van Eer sten Aanleg, m 9.30 uren, eene plech tige zitting gehouden worden. 's Avonds wordt den achtbaren Ju bilaris. door zijne kollega's een ban ket aangeboden. Gedurende dit banket zal den held van het feest, ter herin nering van dit heugelijk feest, en als bewijs van genegenheid en achting zijner konfraters, een prachtig ge schenk overhandigd worden. DIEFSTAL Op Donderdag 21 April trok de Heer A. C., neringdoener te Yper, met een familielid, in auto voor zaken naar Brussel. Bij den terugkeer moesten zij te Harelbeke. waar zij eene bood schap af te leggen hadden, stilhouden. De autovoerder, vertegenwoordiger van een Brusselsch handelshuis, ver liet met zijne twee klienten den auto, zoodat het voertuig gedurende om trent 20 minuten onbewaakt op straat stond. Toen de drie personen terug keerden en plaats wilden nemen in den auto, bestatigden zij dat de de- mi-saison van den H. A. C., alsook een pakje hem toebehoorend uit den auto verdwenen was. Seffens werd bij de gendarmerie klacht ingediend. Het moet een behendige dief zijn die daar aan het werk was geweest, want be nevens den gestolen demi-saison een stuk pas nieuw, het was slechts de 3" maal dat de bestolene dit klee- dingstuk aan had, was er een andere demi-saison den autovoerder toe- behoorende, doch reeds eeti paar jaar gediend hebbend, deze had de slim me dief laten liggen. A. C. heeft geen kans, verleden jaar op het koersplein te Oostende zijn portefeuille en nu te Harelbeke zijn demi-saison gesto len. 4» ONZE YPERSCHE STEENEN LEEUWEN De vreedzame leeuwen die vóór den oorlog, statig en zonder te klau wen, de wacht hielden aan de Meenen- poort, zijn gelukkig aan de Duitsche bommen ontsnapt. Wel is waar is de eene nog al erg verminkt terwijl de andere op tijds. in 't water sprong. Thans blijven de koninklijke brave dieren, sinds lang, onder de puinen van het nieuw werk liggen waar ze tot schijf dienen van menige jonge lui die ze graag met steenen beschiet, 't Ware toch jammer ze verder te zien beschadigen. Onze stadsoverheid zou ongetwijfeld goed werk verrichten met ze eene behoorlijke schuilplaats te bezorgen, ofwel nog beter, met hen eene eereplaats te geven, b. v. als goede bewakers aan den ingang der Vestingswandelingen, op den muur, bij de Statie. HARMONIE YPRIANA Op Zondag 8 Mei trekt de Harmonie Ypriana naar Wvtschaete om op te luisteren de Inhuldiging van het nieuwe Kiosk Een Kunst-Concert is op touw gezet en zal ongetwijfeld de moeilijkste voldoening geven. Vele Eereleden en Vrienden zullen er van gebruik maken om de Harmo nie te vergezellen en een aangenaam buitenluchtje te scheppen. Een bijzondere tram. toegang ge vende aan eenieder, zal uit Yper ver trekken om 2 uur en terug komen uit Wvtschaete om 7 ]/2 uur. Voor de prijs van 4,50 fr. heen en terug. Toekomende week volledig pro gramma. KATHOLIEKE KRING Boldersnieuws Op Zondag 1 Mei komt een pele- ton, 8 a 9 man sterk, uit Poperinghe nen match spelen tegen het peleton van den Katholieken Kring. Het gaat er zich te meten met deze die het kampioenschap wonnen in Yper. De Katholieke Kring heeft na tuurlijk het voordeel van de tra, maar de Poperinghenaars zijn overal t'huis, dat is gekend en dat hebben we zelfs reeds meermaals ondervondendaar bij ze kómen af met een uitgelezen peleton, hun beste mannen, 't Is te zeggen dat het er zou kunnen span nen in ieder geval 't zal zonder twijfel een schoone en aantrekkelijke partij zijn. Het spel begint om 3 uur stipt en we wakkeren alle liefhebbers van schoon bolspel ten zeerste aan. Zon dag, op 't gestelde uur naar den Ka tholieken Kring te komen zien. HET BESTUUR. mm TRABOLSPEL KAMPIOENSCHAP 1931-'32 Het is dus beslist dat het kunst stuk door de Maatschappij Les Francs Bouleursvan Toerkoenje geschonken aan de Federatie der Bol ders en welke den inzet was (in plaats van nen beker) van het Kam pioenschap van dees jaar aan de Maat schappij van den Katholieken Kring plechtig zal overhandigd worden, op Donderdag aanstaande. 5 Mei. zijnde O. L. H. Hemelvaartdag. De overreiking zal geschieden in het lokaal Het Postje Rijselstraat, om 2 y2 uur stipt. Vandaar uit zal er beurtelings en stoetsgewijze, muziek voorop, bezoek gebracht orden aan de mededingen de maatschappijen en dit in de vol gende orde. De Bascule, de Coöpera tieve. de Statie, om te eindigen in den Katholieken Kring, waar de deelne mende maatschappijen rond 7 u. zul len aankomen. Wij wakkeren alle liefhebbers ten zeerste aan tegenwoordig te zijn bij dit feest. Het moet dien dag bolders regenen. OPENING Donderdag namiddag had met eene zekere plechtigheid de opening van Haig House plaats. Een aantal leden van Britisch Le gion alsook van de Engelsche Kolonie te Yper gevestigd woonden deze ope ning bij. Waren insgelijks aanwezig de H.H. Burgemeester Sobry, Clincke- malie, Arrondissementskommissaris, Vandenbraambussche, Politiekommis- saris, Decock, Notaris, Butaye A., Ad vokaat en eene afveerdiging van den Belgischen Nationalen Invalieden- bond. Een paar redevoeringen werden aan de deur uitgesproken het doel laten de kennen van de opening van «Haig House», daarop werd de deur met zeker ceremonieel geopend en trokken de aanwezigen binnen om het lokaal te bezichtigen. NATIONALE MILITIE Lichting van 1933 BERICHT Zijn verzocht zich bij het Gemeen tebestuur aan te melden tusschen 1 en 20 Mei 1932 om er het vereisch- te model in te vullen of hun aanvraag schriftelijk (1) te laten geworden (liefst per aangeteekenden brief) aan den Burgemeester binnen hetzelfde tijdsbestek 1. - De in 1914 of 1915 geboren jongelingen, die vragen om vóór het binnenroepen hunner klasse te mo gen dienst nemen (art. 9 der wet) 2. - De miliciens der klasse van 1933, de uitgestelden en de bij deze klasse gevoegde verdaagden, die om een uitstel van onbepaalclen duur ver zoeken (artikel 10 der wet) 3. - Die om een uitstel van één jaar of om de vernieuwing van een uitstel verzoeken (art, 11 en 12 der wet). In de maand Augustus zullen de wervingsbureelen geen speciale ver gadering meer houden. Dienvolgens, moeten de bij uitstel met de lichting* van 1934 verbonden militieplichtigen, om tot de lichting van 1933 toegela ten te worden, vóór 15 September 1932, bij aan den arrondissements commissaris gericht verzoekschrift, hun uitstel verzaken. De militieplichtigen die, krachtens de wet, enkel 8 maanden werkelijken dienst moeten doen, mogen een we derdienstneming van 4 tot 5 maanden tegen de volgende voordeelen aan gaan 1) regimentskeus; 2) maandelijksche vergelding van 400 frank te rekenen van de negende dienstmaand. De akte van nieuwe dienstverbintenis wordt door onderstaande overheden opgemaakt A. - Door den commandant van het wervingsbureel waarvan de milicien afhangt, binnen den termijn tusschen den datum zijner aanwijzing voor den dienst en dien van zijne indeeling; B. - Eens die termijn verstreken, door den commandant der eenheid waarvoor de milicien is aangewezen. (1) In dit geval komt hun het in te vullen model per post toe. POLITIE Bij Kon. Besluit van 23 Maart 1932, verschenen in het Staatsblad van 21 11. zijn goedgekeurd de vaste wedden en voordeelen der Commissaris en On dercommissaris te Yper. m m m VLAAMSCH Bij de inlijving in 't leger in 1932, hebben 21.825 opgeroepene gevraagd om hunne militaire opleiding in 't Vlaamsch t'ontvangen, 18.688 in 't Fransch en 270 in 't Duitsch. Men ziet dat er meer Vlamingen zijn dan Walen en Duitschers te samen; iedere landstaal krijgt haar recht. 1 MEIVIERING Bij den oproep om den 1 Mei te vieren, schrijven de Socialisten dat de werklieden kwaad zijn op den Staat, omdat hij 10 fr. per 100 fr. aftrok van de wedden en loonen en 's lands ge meenten en provinciën verbiedt van de verzekerde werkloozen meer dan 3, 4 of 5 fr. daags bijleg te geven volgens het bevolkingscijfer. De werklieden zijn verstandiger dan de volksopruischers die leven met al lerhande bijdragen die zij opdringen aan hunne verblinde volgelingen, want zij weten dat de levensduurte, uitge drukt door den index 715 grootelijks verminderd is, en dat brood, boter, eiers. vleesch, enz. nu goedkooper zi n dan vroegerzij weten ook dat hunne bazen en fabrieken, lang vóór der Slaat, de daghuren meer dan 10 $c af slagen en dat namelijk de 83 sociali stische fabrieken van Anseele en Cie de basisloonen met 30 verminder den. om te kunnen voortwerken zon der verliesen dat zij begrijpen da: de Staat ook moet kunnen voortbe staan, en dat het uit geldnood is dat hij onlangs 2 milliard ontleende. Zij weten dat het op het voorstel is van tekortkomende gemeenten, waaronder socialistische, dat de Staat het Ge meentekrediet toeliet geld te leenen aan de Gemeenten om werkloozen- steun te kunnen uitgeven, en de da- gelijksche bijleg beperkte tot 3, 4 oi 5 fr. volgens het bevolkingscijfer. De verstandige werklieden loven en danken den Staat die groote werken aanlegt om werk te verschaffen en voort werkloozensteun betaalt aan die in nood zijn. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 30 April, te 8 uur. Zondag 1 Mei, te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 2 Mei, te 8 uur. DE BRIGADIER GÉRARD groote en boeiende comedie vol geestige zetten en grappen, spelend in de wereld der officieren van Napoleon vóór den oorlog met Spanje. Prachtige film in 9 deelen naar den wereldberoemden ro man van Conan Dayle. De hoofdrol len worden vertolkt door ROD LA RO- CQUE, PHILLIPS HAVER, en EMILE DRAIN. DOUBLEMÈTRE OP SCHOOL (Doublemètre a l'école) een der schoonste kluchten uit de welbe kende serie van Doublemètre. De volgende weken: IN MEI: 2« weekZij trekt ten krijg (Elle part en guerre) met Eleonore Boardman, en Allo Marius met Lupino Lane. 3" week: «Graeiella» en «De Dynamiet- man (L'Homme dynamite). 4« week: De zegepralende zeilen (Le Voilier triomphant) en De auto mabou- le met Picratt. 5e weekHet zonnehuis La mai- son au soleil) en Het licht in den toren (La lumière dans le cocher) cow-boy-fllm met Tim Mac Coy. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Goed verwarmde en modern ingerichte zaal. - Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. ELECTRICITEITSTENTOONSTELLING TOMBOLA Er blijven nog een elftal prijzen af te halen. Deze komen thans toe aan de re serve-nummers in hieronderstaande volg orde 1Handdoekdroger 08299 2. Electrieke melkpot 07091 3. Bedverwarmer 10560 4. Luchter 4 lamp 04044 5. Strijkijzer 02975 6. Strijkijzer 01051 7. Nachtlicht 11696 8. Pels 10555 9. Tafeldwaal 01276 10. Cigaretten 09334 11. Cigaretten 11727 Deze prijzen mogen afgehaald worden in 't bijhuis der West-Vlaamsche Electri- citeitsmaatschappij, Mr Victor Cuvelie, Boterstraat te leper, tot en met 5 Mei, niet later. FEEST RERUM-NOVARUM IN 'T CHRISTEN VOLKSHUIS Dat door den invloed der Kerk, door de richtlijnen van de Pausen onzeglijk veel ten voordeele van de menschheid, in 't bij zonder van den arbeider werd teweegge bracht, zal iedeeren die niet vijandig te gen de Kerk staat, moeten toegeven. De christen arbeider weet en waardeert wat de Pausen, inzonder Leo XIII, de huidige Paus, Pius XI, voor hem ten goede deden: hoe zij ernaar streefden, den ar beid te doen hoogschatten, het lot van den arbeider te verbeteren en hem naar hooger op te voeren. Ook wordt overal waar een christene werklieden-organisatie bestaat, op Ons Heer Hemelvaart, -een dankbare hulde gebracht aan de Kerk, wordt met geest drift het christen feest van den arbeid gevierd. leper mag niet ten achter blijven. Wij hebben een bijzondere plicht van dank baarheid tegenover God die zoo mildelijk al de takken van de christen werklieden organisatie zegende. We groeien dat het een plezier is! Onze christene arbeidersbevolking zal er aan houden dien feestdag dankbaar te vieren en deel te nemen aan de vol gende feestelijkheden: 1) H. Communiemis elk in zijn paro chie, met H. Communie opgedragen tot welzijn van hun stand en hun christene organisatie; 2) Plechtige Hoogmis met offerande in St Maartenskathedraal, gezongen door Kajotters en Kajotsters (Missa de Ange- lis) met feestpredicatie door Z. E. H. Beel professor aan het Groot Seminarie te Brugge. Onze leden hebben nog het beste aandenken van hun gewezen Proost be waard. 3) Na de Hoogmis gezellig samenzijn in het Christen Volkshuis en inschrijving voor de kostelooze prijskampen van den namiddag; 500 fr. prijzen. Alleen de leden der afdeelingen van 't Christen Werkers- verbond hebben recht er aan deel te ne men. 4> Namiddags, te 2.30 uur de verschil lende prijskampen: a) voor de vrouwen en Kajotsters prijskamp met de bol: b voor de mannen en Kajotters prijskamp met de kaart en op den biljart; c) voor de kinderen marionettenspel. Ondertus- schen zal aangenaam muziek de feest vierders verlustigen. 5) 's Avonds te 7 uur feestvergadering in onze prachtige feestzaal. Onze Kapot ters zorgen voor een aangenaam en kun stig programmaEen vermakeüjke klucht, zangkoren, declamatie, spreekkoor. Daartusschen zal de machtige en ge geerde redenaar advokaat Gueuns. scfce-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2