ftodeo Afgrond WEET GE WAT Uit BECELARE UIT WERVIK Uit GHELUVELT Van Hier en Elders Rechterlijke Kroniek :e Brugge, ons meer dan een pinte üjaw bloed geven. Tjfden van de Christene Werkliedenor- ,-snisatie, vreest allen op post in die fees- •V:jiheden. draagt fier het Reram-No- ijriini bloempje. Uw organisatie die zorgt voor uw alge- ieêie verhefiing, is uw liefde en hoog- ichtmg overwaard! VOLKSOPLEIDING In 1931volgens 't verslag over de werkzaamheden van het Davidsfonds, jat 72.879 leden telde, tvierden er. 0 de 397 afdeelingen, niet min dan 536 muziek- en tooneelfeesten en 1168 v.tordrachten gegeven, en daarbij 491 apenbare boekerijen open gehouden pi ondersteund en 492.627 boeken be- ueld. Het Davidsfonds verdient dus :rdereens achting en genegene toe wijding. EEN TEEKEN De slaapziekte zal Congo niet doen uitsterven, maar wel de vuile ziekten. Ziin er ievers vele kinderen, dat is ren teeken dat de ouders gezond zijn fii zuiver leven. Kn dat is te danken .jlut godsdienstig zijn. LEVENSDUURTE De index, die de levensduurte aan duidt, is gedaald tot 715, dat wil zeg den. (lat evenals 100 f'r. van vóór den iiorlog gelijk gesteld wierden door de stabilisatie van den Belgischen frank met 700 fr. hedendaags, de levensduur te hedendaags zeer weinig grooter is dan vóór den oorlog. Hoe komt het dan dat wedden en werkloonen veel meer dan 7 maal hooger blijven dan vóór den oorlog? In Holland waren er ongeveer 1000 windmolens, eigenaardigheid in dat zoo platte land. 4235 werden in de laatste tijden omgetrokken en er blijven er nog 2554. Neemt men deze ook weg, Holland is Holland niet meer. Chineesche koddigheden bij de tol beambten. Aan de Poolsche grens kwam dezer dagen een kostelijke bak toe en naar weerde verzekerd't Was eene mommie in Egypte ge kocht, voor het museum van War schau. Eene mommie is het lijk van een Egyptiaansch heerschap, gestor ven vóór 2 tot 3000 jaar of meer en dat de Egyptiaansehe dokters bal semden, zoodanig dat het onrotbaar werd. Het balsemen van 't li chaam van den patriarch Jacob, va der van Joseph, vereischte 30 dagen werk; dit volgens de gegevens van den Bybel. De Poolsche tolbeamb ten voor wat bovengemelde mommie betrof, wilden tolrechten eischen, maar wisten niet in welke soort koop waren zij de mommie zouden rang schikken en eindelijk verkozen zij den tarief vangedroogden visch Te Folkestone in England bood een reiziger, die aan landde uit zee, zes apen aan, als zijnde viervoetige dieren... maar de tolbeambten wil den den tarief toepassen de tweevoe tige t. w. 10 ten honderd hunner weerde. Daar noch reiziger noch be ambten wilden toegeven, werd er ge- telephoneerd naar hooger hand in Lenden en de antwoorde was: Apen zijn noch viervoetige, noch tweevoe tige dieren, maar vierhandige!en er werd niet bijgevoegd welke tarief diende toegepast Die twee feiten herinneren aan wat gebeurde met den model-meter uit Parijs le mêtre-Etalon tijdens zijn eenigen uitstap naar 't buiten land. Die meter is in platina (d. i. wit goud en zeer harde stof) en werd gemaakt, als vermaarde fransche ge leerden een bepaald deel van den om trek der wereld nauwkeurig maten en alzoo het 40.000.000 deel van een grooten wereldcirkel bepaalden. Bij het lezen van den vrechtbriefmeen den de tolbeambten dat die zoo hoog verzekerden Etalon een pracht- hengst was en ze wilden den tarief der peerden toepassen... maar ze wa ren niet weinig verwonderd, als men hun zegde dat de Etalon in de lange ijzeren doos zat, die men hun aan bood! De stad Rome bouwt een nieuwe fioogschool, die zal 130 millioen bel- gische franken kosten. Met October aanstaande beginnen de werken en alles moet klaar zijn tegen 21 April 1935. Zulke Hoogschool had Leopold II °ok willen oprichten in Terveuren, 'naar kon zijn gedacht niet ten uit voer krijgen. Men heeft reeds snelle verbindin gen willen bekomen van land tót land met vuurpijlen. Twee Duitsche werk tuigkundigen beweren een vuurpijl uitgevonden te hebben, grooter dan de groote... een swper-vuurpijl, die zal 300 meters afleggen in de second, en een boodschap overbrengen uit Duitschland naar Amerika in min dan twee uren f De April-maand is nog niet uit! De gazetten schrijven van langs om meer tegen de misbruiken in het toekennen van ouderdomspensioenen. Socialistische bladen, na uiterst mee gaande geweest te zijn, vragen nu ook streng onderzoek. De Volksgazet, blad van C. Huysmans, schrijft dat er een centrale herzieningspost zou de moeten bestaan... geen buréelen, maar een paar menschen, die op de hoogte zijn... dat men vervolgens de noodige besluiten zoude moeten ne men en alwie pensioen trok zonder reden, moeten dwingen tot terugbe taling. Asepsie dat is bederf-werende be handeling en belet dat de wonde, ge maakt in eene operatië, geen bederf - verwekkende kiemen opvatte. $edert het vinden en gebruiken der aseptie- ke stoffen, zijn veel operatiën mo gelijk, waarop men anders nooit had durven denken. Heelmeester Neu- ber, die een van de eersten asspsie toepaste, is te Kiel gestorven, in 83 jarigen ouderdom. Vóór vijf jaar miek men de wereld kenbaar dat kroepziekte geweldig heerschte te Nome, in het verafgele gen Alaska, in Noord-Am'erika en dat men er geen serum had, om de zieken in te speiten. Eene slede, door honden getrokken, legde een weg af van 1200 kilometers in de poolsneeuw en men sprak veel in de gazetten van den hond Balto die scheen te verstaan, dat hij menschenslevens te redden had en die noch honger, noch dorst, noch moeite gevoelde, tot dat hij aangekomen was. Die melding- was genoeg om geestdrift te ver wekken Dominés spraken er van in hunne sermoenen... en New-York richtte een standbeeld op, hond Bal to ter eere, in haar Centraal-Park. Maar de geleider der caravaan. Se- palla, die in Canada woont, heeft nu zijne tong te lang laten hangen en verklaard, dat er in Nome geen kroepkwaal heerschte en dat alles eene buitengewone Reclaam voor ze kere serum was! Den 22 April 1.1., ten 2 ure na noen, was er eene bëlangwekkende zitting in onze Kamer der 42.000 frankers T-wee volksvertegenwoordigers wa ren aanwezig, als gezel Piérard zijne ondervraging nopens eene meisjes school in Quévy-le-Petit begon. Later steeg hun getal tot negen en tien en ten 4 u. 45, bij het sluiten der verga dering, waren er nog negen. In Amerika V. S.: Fabrieken verveerdigen in 24 uren 73.000 electrieke lampen en ieder machien die daar in werking is, ver vangt 2000 werklieden. De V. S. kunnen 8.000.000 autos maken per jaar en geheel de wereld behoeft er maar 6.000.000. Dat land kan 900 millioen paar schoen leveren en de vraag er naar nauwelijks 300 mil lioen. Amerika verbruikt 500 mil lioen tonnen kolen en kan er 750 mil lioen ter hand stellen, verders 4 mil lioen vaten petrolium en zijne put ten geven er 6 millioen. De zelfde bestatiging kan gsmaakt worden no pens zijne ijzergieterijen, weverijen en papierfabrieken! De menschen zouden moeten van langs om meer de steden vluchten en te lande... de wereld is groot ge noeg... een eenvoudig aangenaam le ven gaan leiden... maar zonder die pen godsdienstzin, offerveerdigheid en streven naar bovennatuurlijke goederen zoude dat niet kunnen ver wezenlijkt worden. door CAMILLE VERVARCKE Door plaatsgebrek verschoven tot aanstaande week. Na de Volksmacht orgaan der Kristene Werklieden, krijgt Het Ypersche Volk ook een veeg uit de jjan. Zijn er nog wel goé ga zetten buiten Het West land Bij die men schen berust alles op principieelen grondslag. Leest 'nen keer dat katholiek blad en ge zult U ervan kunnen overtuigen. Indertijd was het zeer belangwekkend: We kregen dan eiken Zondag een soepekomme artikel of er werd een politiek proces opge- discht overgoten met een reesem scheldwoor den. om 'nen Zoeloe zijn haar te berde te doen rijzen. Heel principieel, is 't niet? Sedert de Heilige Zending hebben zij zich bekeerd!!!!? Voor ons pari staan we nog liever aan de zijde der tollenaars dan bij zulke bekeerlingen. En hun eerste artikel is 'n aanval op iemand die ze niet durven noemen, omdat het een priester is. Principieel!! Daar is natuurlijk ook 'n ferme vege bij voor den eeuwigen zondebok... die is... zoo ijdel. zoo verwaand, zoo winderig en zoo ha telijk. Eigentlijk is K.V.N.V. gemist van adres, maar daar kom: het niet op aan. Hun doel mcften ze bereiken iemand hatelijk ma ken. We zeggen dus Boerke Naas dat ge ge mist zijt van adres, zcoals uw flinke en def tige volgelingen ook missen van adres wan neer ze naamlooze brieven met schaamteloo- ze. oneerlijke, smerige aantijgingen en doods bedreigingen in de brievenbus gooien van menschen die alhoewé' ze behept zijn met veel gebreken en fouten, toch geen vuilpot- ten zijn. Missen ze dan niet van adres? Waarschijnlijk is he: uit zelfeerbied en uit achting voor uw eigen partijgenooten, dat uw mannen, de leeuwen, 's nachts huilpar- tijen houden voor de deur uwer politieke te genstrevers; vuilnis in de brievenbus steken, naamlooze laster en dreigbrieven sturen aan diezelfde tegenstrever; hoe verwaand en ijdel dat zoodje nog ut ze! (heldenproza uit Het Westland.) En... wanneer zij nu eens met hun neus in hun eigen vuil gewreven wordt, dan krijschten ze tranen met tuiten; dan stellen tij zich aan als onschuldige lammeren, als martelaars voor 't VI. Nationalistisch geloove, en ze vinden alles onchristelijk, onverant woordelijk, krapuleus. Het ware in alle geval minder krapuleus geweest van uwentwege hadt gij den per soon dien gij niet noemen wilt omdat het een priester is buiten al die zaken gelaten; vermits gij zoo gced weet als eenieder dat geen enkel priester iets met ons schrijven te maken neeft. Wanneer wij schreven dat gij, Boerke Naas met de Socialisten in 't geheim sa menspant. dan weten uw mannen dat we de WAARHEID schreven. Was het niet klaar en duidelijk? Donderdagavond, bureel van de leider Wilt ge nog een bewijs? Hier, zie! M. de Schepene van onderwijs en zijn broêr in de VI. Nat. politiek, hebben de inschrijving ge weigerd van 16 kiezers die zeker en vast voor de socialisten niet zouden gestemd hebben. Tegen de leider van het socialistisch syndikaat, dien beruchten Canard-schieter, die ock niet ingeschreven was op de kiezers lijst, tegen dezes inschrijving hebben zij niets ingebracht. Dc aanvragen tot inschrij ving werden nochtans in dezelfde voorwaar den gedaan. 16 Kathoieke kiezers worden niet aanvaard. De leider der socialisten van Becelare wel. Is dat cok gelogen'; Ons Boerke Naas spartelt als 'nen dui vel in een wijwatervat. Hij zal er druipend nat uitkomen, maar ongewasschen! Met de beste zeep van de wereld kan men geen neger wit wasschen. De Socialist is de confident ofte vertrouwe ling van ons Boerke Naas Aan hem ver telt hij al zijn Kanards ofte leugens, aan ons nooit iets. Raar, hé?! Is het ons Boerke Naas niet die den sccialistischen kanard op het stadhuis bin nenloodst? Wat heeft die daar uit te meten? De geschiedenis van dat kostuum is een domms leugen, dat weten zij heel goed; maar de socialistische kanard geniet bij hen meer vertrouwen dan de beste katholiek van Be celare. Eigenaardig, is 't niet? Hebben zij, de katholieke VI. Nationalisten, al een woord afkeuring over gehad voor de handelwijze hunner achterloopers, die opent- lijk onze werklieden aanzetten zich te laten inlijven bij de socialisten? Hebben zij al eens kunnen nalaten de christene werklieden en inzonderheid de K. A. J.-otters aan te vallen? Tot in de kleine uurtjes galmt het over de daken in Bece lare... en om het Westiand te verslaan moe ten 't geen Kajotters zijn! Wat hebben zij u misdaan? Of aanziet gij het als een misdaad, dat zij, gehoor gevend aan den oproep der gees telijke overheid, zich aansluiten bij de chris tene sociale organisaties! Wanneer krijgen wij in uw katholieke ga- zette 'nen aanval tegen het socialistisch syn dikaat van Becelare? Ja, ja, daar zijn menschen die er een hand je van weg hebben om appels te verkoopen voor citroenen. Maar 't moet kunnen blijven duren. Daar zijn er die geen VI. Nat. willen zijn ze zijn katholiek zeggen ze, en ze betalen een reeks abonnementen op de gazette 't Westland. om propaganda te voe ren voor de Nationalisten. Wou dat ook 'nen leugen zijn? Wij houden den naam van den milden schenker en van zijn vrienden lezers ter beschikking van Boerke Naas Nu nog een woordje over den dien met zijn Belgisch Vaderlandsch geweten. Wie leeft met de centen van den Belgiek kan moeilijk anders zijn, me dunkt. En is het niet laf en gemeen den staat aldoor te belasteren en te bespuwen en dan op 't einde van de maand de hand uit te steken om 't vet betaalde trak tement op te strijken? Tot later! RERUM-NOV ARUM VIERING OP O. II. HEMELVAART. Te 7 uur bijeenkomst aan de tramstatie. Te 7 uur Optocht naar de 8-urenmis. Onder de H. Mis gelegenheidssermoen door den E. H. Pastoor. Algemeene offerande. Na de mis Optocht tot aan den Zwaan- hoek. Onder den optocht worden de kaarten uitgedeeld om deel te nemen aan de koste- looze Tombola te 11 uur in de patronagezaal. 400 Ft. prachtige prijzen. De personen die deelnemen aan den optocht hebben alleen recht deel te nemen aan de Tombola. Orde van den Stoet: 1. Vlaggen; 2. V. K. A. J.; 3. Kath. Vrou wenbond; 4. Muziekmaatschappij Sinte Cecilia cn Eereleden; 5. Christen Syndi kaat; 6. Kajotters; 7. Ziekenbond. D? leiders en leidsters der verschillende bonden rekenen ten stelligste op de aanwe zigheid van al hunne leden. Neg eens hebben zij hunne gal uitge spuwd. en 't was, jandorie, dees maal geen klein bier. Ik kan moeilijk de hevigheids graad van de gramschap bepalen, die zich meester gemaakt heeft van den fatsoen lijken schrijver van het artikel op 16- loo- pende maand April, in Het Westland verschenen. Zijne pen heeft hij toch zoo grimmig over het papier laten glijden. Ten einde dit sympathiek heerschap een weinig voldoening te verschaffen, wil ik wel spontaan bekennen dat er hoegenaamd geen gevecht plaats gegrepen heeft in het Vlaamsch Huis van Wervik den Donderdag 10 Maart 1932 toen de Hitlerianen met pak en zak vertrokken. Zoo'n stommiteit heeft men durven vertellen, alhoewel gansch Wer vik weet dat de Nationalisten daarvoor te welgemanierd zijn. Integendeel, volgens in lichtingen geput uit goede bron, heeft de Beheerraad van liet Samenwerkend Ven nootschap, ten vollen nog onder den zoe ten indruk van de flinke balans van het verloopen dienstjaar, met de tranen in de oogen. met bevende lippen, de verdwaalde schapen eenen warmen zoen op de wangen gedrukt, heeft ze daarna voorzichtig, o! zoo voorzichtig tot aan de deur geleid, en hun heel zachtjes toegefluisterd: Tot weder- ïiens, arme jongens, gij wilt absoluut uw gedacht doen; hewel! gaat in vrede, doch blijft niet te lange weg, om de liefde van 11 hetgene ons duurbaar was. Zouden de Hitlerianen, deze stoute kapoens, in hun strooibriefjes: Hier de Waarheid alte mets wetens, willens de waarheid de nekke gedraaid hebben, als zij tot negen maal toe bevestigen dat zij buitengezet wierden? 't Is hetgeen ik mij thans afvraag! I11 een voorgaand schrijven had ik al reeds de aandacht van de leiders van het Vlaamsch Huis gevestigd op het feit dat de gramschap kwade raadgeefster is. Ik ben. in hunne plaats, spijtig eens te meer te moeten bestatigen dat zij tot nu toe geen einde noch paal weten te stellen aan hunne uitlatingen. Is zulks toe te wijten aan eenen overvloed van deftigheid, ofwel aan een ge brek van politieke opleiding? Het is waar achtig alsof zij van de duivels bezeten zijn; zij kunnen hunnen haat niet meer bij de teugels houden, en alzoo komt het, dat zij zich vrij onhoffelijk gedragen tegenover hun ne tegenstrevers. Het bovengemeld artikel van "Het Westland -, bedagteekend 16 April is het ontegensprekelijk bewijs van hetgeen ik staande houd. Iemand met gezond oordeel begaafd, zou daarenboven, na rijpelijk over leg, eene soortgelijke proza nooit of nooit durven onderteekend hebben. Want, spreken van zeepbarons is nogal iets gewaagd. Ik wil aan geen enkel Nationalist de raad ge ven dit leelijk woord, des Zaterdags, in het Vlaamsch Huis van Wervik uit te spre ken wanneer Meester Butaye aldaar zitdag houdt: 't zou ferm kunnen stuiven! De laatste berichten melden dat de Wer- viksche Hitlerianen-scheurmakers, eindelijk een lokaal gevonden hebben. Zij zullen, na melijk, zich gaan vestigen in de Klokke Madelenastraat. Wiet weet? Is het mis schien van uit dit lokaal dat, later van tijd, de ende klokke van 't Vlaamsch Huis zal geluid worden? Alles is mogelijk. JIM. ROND EEN GEMEENTERAADSZITTING Verleden week had in onze gemeente een zitting plaats van den gemeenteraad. Te Gheluvelt is zulks als een klein won der geworden, want sinds maanden en da gen is zooiets niet meer kunnen geschieden, spijts al de pogingen door een dienstdoenden buigemeester aangewend. En nu is dat zoo opeens weer mogelijk geworden. Maar wat een onsmakelijk schouwspel was dat. Het groote woord werd gevoerd door de spreekbuis van de Gheluveltsche Nationa listen. Dat voornaam heerschap vond het gepast wat brabbeltaal te beste te ge ven en van de gelegenheid gebruik te ma ken om enkele scheldwoorden uit te bra ken aan het adres van een ander raadslid. Zelfs een persoon uit het publiek moest het ontgelden. Het is wel niet heel moe dig iemand aan te vallen van wie men vooraf weet dat hij zich niet MAG verde digen. Maar al wordt men nog verheven tot ijzerbaron daarom is men toch nog niet verplicht ridderlijk te zijn! Maar dit moge hij toch noch weten: dat als een zitting van den gemeenteraad openbaar is, ze dat moet zijn voor IEDEREEN en niet voor enkele na tionalistische vrienden. Gelukkig maar, dat men daartoe geen voorafgaande toelating aan het nationalistische vuilblik behoeft te vragen. Zoover is het nog niet en zal het wel nooit komen. Maar wat was er nu toch zoo belangrijks op de dagorde van deze vergadering? Niet zoo bijster veel: Op verzoek van den Heer Gouverneur zou er in den schoot van den gemeenteraad een kandidaat - burge meester moeten aangeduid worden, daar de huidige dienstdoende burgemeester het noo- dige gezag mist om schepencollege of ge meenteraad bijeen te trommelen. Dat deze dienstdoende burgemeester voor die taak niet is opgewassen, heeft hij in deze ver gadering nogmaals bewezen. Anders hadde hij voornoemde Nationalist voor zijn onge paste taal minstens tot de orde moeten roe pen. De meerderheid vond het echter niet noodig tot een stemming over te gaan en is van oordeel dat alles heel goed zoo kan blijven. Of de gemeentezaken er nu zul len op vooruit gaan is echter een ander paar mouwen. Wij zijn intusschen benieuwd hoe lang die meerderheid haar hoofd zal blij ven steunen. Wij weten het niet, maar wat wij wel weten is het volgende: dat die meerderheid solidair de verantwoordelijkheid moet dragen van al wat er de laatste jaren bedisseld werd! Alvorens de vergaderzaal te verlaten, moest het groot verstand der Nationalisten, getrouw aan zijn gewoonte van hard te schreeuwen maar weinig te zeggen ook nog eens zijn gal uitspuwen over onze kranige Kajotters. Wij zullen hier zijn platte woorden niet herhalen, een welopgevoed mensch zegt of schrijft zoo iets niet. Maar kom, wat wilt ge toch. men tapt geen wijn uit .een biervat. Ber. Henri, autovoerder, die op de baan naar Veurne met een wielrijder in botsing kwam. wordt vrijgesproken, daar de feiten ten zijnen laste niet genoegzaam bewezen zijn. De wielrijder die zich als burgerlijke partij aangesteld had en 1086 fr. 50 ten titel van schadevergoeding vroeg, ziet zijn eisch afgewezen en tot de kosten zijner aanstelling veroordeeld. Er worden een viertal zaken van af- truggelarij ten laste van Bail. Prosper van Yper opgeroepen. In de zaak Nr 7 wordt de betichte plich- tig verklaard van aftruggelarij ten nadeele van Decrock Elie en Dousy. Decrock had 3000 frank betaald om door lusschenkomst van Bail, toelating te bekomen om een auto busdienst te mogen inrichten. De aftrug- gelaar had met zijn slachtoffer een reis naar Brussel gedaan, in een ministerie bin nen getocht waar het slachtoffer buiten mocht blijven, bij het verlaten van het ka binet was de zaak zoogezegd geregeld doch daar kwam niets van. Dousy. gemeentesekretaris EN koster te Lccre, had zich 1000 fr. laten afdoen om door tusschenkomst van den betichte een pensioen als invalied te bekomen. Dousy had zich als burgerlijke partij aangesteld. Voor IEDER dier feiten werd Bail, tot 3 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. Aan de burger lijke partij moet hij de som van 1000 fr. betalen en de kosten harer aanstelling, de lijfsdwang wordt op een maand bepaald. In de zaak Nr 9 worden de 4 feiten ten laste van Bail, weerhouden. Voor IEDER dier feiten wordt hij tot 3 maanden ge vang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. In de zaak Nr 10 worden al de feiten 'insgelijks weerhouden, bijgevolg wordt Bail, tot 2 maal 2 maanden gevang en 2 maal 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroor deeld, daarbij nog 3 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en 1 maand jevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang. In de zaak Nr 11 werd Bail, voor het feit A. tot 3 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en voor het feit B. insgelijks tot 3 maanden gevang en 350 frank boete of 15 dagen gevang veroordeeld. Na de uitspraak vroeg de Heer Prokureur des Konings de onmiddellijke aanhouding van Bail, wat door de rechtbank toegestaan .verd. De kerel was echter niet opgekomen, dij verblijft tegenwoordig in de Rue St Vin- jent de Paul, te Toerkonje (Frankrijk). YPER. Ongeluk. Verleden week wil de Henri Dolfen, van het gasthof Het Zweerd een vet konijn slachten. Men-weet niet hoe hij het aan boord gelegd heeft, doch Dolfen heeft zich bij dit werk zoo ernstig tan het been gekwetst, dat zulks voor hem eene werkonbekwaamheid van 15 dagen voor gevolg zal hebben. Vereerd. Aan Mej. Marie Filippe, geboren te Voormezeele, en sedert 52 jaar in dienst bij de familie Desaegher, Rijsselstraat, werd de gouden medalie van het orde van Leopold toegekend. Door een hond gebeten. De 52 jarige Verwaerde, wonende op het Zaalhof, was voor de zooveelste maal beschonken en lag dicht bij de Merghelijnckplaats op den grond tegen zijn hond te vechten. Reeds had hij verschillige beten gekregen en was onder meer deerlijk aan de hand gekwetst. De po- licie die hier scheidsrechter speelde heeft den hond weggeschopt en den eigenaar er van naar den amigo opgeleid. Hij bleef er tot 's anderendaags en moest door een genees heer verzorgd worden. Kalf op wandel. Maandag morgen omstreeks 10 ure, liep op de Maarschalk Foch- laan een kalf rond, dat door niemand opge- eischt werd. De heer Vandamme die het bin nen leidde ging het aangeven in het policie- bureel. Denkelijk zal het van de eenen of den anderen autokamion gevallen zijn. GHELUWE. Gedekoreerdenhulde. Bij eene intieme vergadering van het katholiek schcolkomiteit en het schepenkollege, werd aan den heer Al. Vervaeke, schoolbestuurder der aangenomen jongensschool, die zich reeds 47 jaar verdienstelijk maakt op de parochie en zich met veel toewijding aan de opvoeding en het onderwijs der jeugd toelegt, het bij zonder Pauselijk eereteeken Pro Ecclesia et Pcntifice overhandigd. Het toekennen van die hooge onderscheiding wordt door de be volking evenzeer op prijs gesteld. Hartelijke gelukwenschen. KEMMEL. Welgelukte vergadering. Zoo is het oordeel van allen die Zon dag laatst de stichtingsvergadering van het Davidsfonds bijwoonden. Eerw. Heer Pastor, voorzitter van het voorloopig bestuur, opende de vergade ring, en daar het Davidsfonds vooruit en vooral het katholiek levensbegrip wil handhaven begon hij met het kruis- teeken. Zijn inleidingswoord was om aan allen onbewimpeld en in klare woorden uiteen te doen, dat het hier om niets an ders gaat dan verdere en hoogere ontwik keling van ons volk te behertigen, in trou we naleving naar christen ideaal. Wie het Davidsfonds als eene politieke inrichting aanschouwt, mag en moet we ten dat in alle afdeelingen aan geen an dere politiek dan aan echte katholieke propaganda mag gedaan worden. En het Davidsfonds bewijst dat én door zijn hoofdbestuur én door zijne boeken en voordrachten. Eerweerde Spreker gaf nog eenige her inneringen van zijn leven als lid van het Davidsfonds te Oostende waar hij, meer dan eens, werkdadig als voordrachtgever mocht optreden; en in Poperinge was het bij hem dat, nog vóór den oorlog, Zeer Eerw. Heer Verhamme kwam aankloppen om daar meê te helpen aan het heroprich ten van het Davidsfonds. Tot slot begroet hij de Kemmelsche afdeeling en verhoopt dat alle leden ge trouw zullen meèwerken aan het doel einde van het Davidsfonds: hoogere ont wikkeling van ons katholiek vlaamsch le ven. Dan was het de spreekbeurt van den Heer Smeesters, afgevaardigde van het Hoofdbestuur, en voor alle toehoorders was het eene blijde verrassing. In sier lijke taal, echte kermiskost, werd het ont staan van het Davidsfonds voor oogen gelegd: over eene groote halve eeuw werd de vlaamsche beweging bedreigd in het vaarwater van het liberalisme te versassen. Dat mocht niet... en zoo kwam het Da vidsfonds tot leven. Het had voorspoed en tegenslag, en, bij het einde van den grooten oorlog, was het bijna zieltogend; maar, dank aan den nooit vergeten hoog leeraar Vliebergh, kwam nieuw leven en een onverwachte opbloei. Nu telt het Davidsfonds boven de ze ventig duizend leden, over het gansche vlaamsche land verspreid, maar vereenigd in hetzelfde werk voor Godsdienst, Taal en Vaderland. 't Is hier onmogelijk, zelfs in 't korte, de schoone rede van den Heer Smeesters weêr te geven. Op alle wezens kondet gij het genoegen lezen, en 't was met alge meene instemming dat Eerw. Heer Pas tor, het verlangen uitdrukte den Heer Smeesters nog te mogen hooren. Zoo is onze afdeeling ingericht. Reeds 58 leden ingeschreven, en 't zal nog aan groeien en van dezen zomer nog komt eene eerste vergadering met voordracht en zang.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3