laar den Afgrond UIT WERVÏK Van Hier en Elders FOOTBALL DE ALC00LWET 3 hebt gedonderd en uw banblik- -3 hebt geslingerd. Ailée! Geeft ze 't nen keer! principieel, zunne! Niet schelden den Kanard uw roode boezem- -iendof zijt ge al koek van één en zijt ge maar vechtens ge- ^ed als het tegen de Kristene arbei dersbeweging gaat De inwoners van Wervik waren .[it weinig verwonderd op 30 April, •aaromtrent een veertigtal rijks wachten te zien komen afgezakt. Het ■aarde echter niet lang, of iedereen :st dat men, van hooger hand, on- ■jïten vreesde, daar en kommunisten socialisten op 1 Mei wilden betoo- :;n. Feitelijk was het alzoo ook. Hier in Wervik is het sedert lange reeds, yn gekijf, een twist zonder einde: de - ocialisten iets willen inrich- jl®,rfóiüen zij altijd de kommunis- •efl in hunnen weg, die het grootste renoegen van de wereld hebben, om veral stokken in het wiel te steken. Er mag geen meeting gehouden wor den in het socialistisch Volkshuis f er is aanstonds eene tegenmeeting 3 het Arbeidershuis lokaal der Communisten; geen stoet ingericht of er wordt een tegenstoet op touw eezetgeen feest aangekondigd, of een tegenfeest is in 't verschiet. Het Socialism heeft maar hetgeen het ver dient; het heeft gedurig, onophou dend de klassenstrijd aangewakkerd, het geweld gepredikt; het heeft wind gezaaid. Nu is de tijd gekomen om te oogsten: ongelukkiglijk kan het niets anders binnendoen dan haat, nijd, twist, tweedracht. Zijn bloed eigen kind, het Kommunism, tus- ;chen haakjes gezegd een groot ge vaar voor onze samenleving, ver schaft hem, schrikkelijk veel kom mer, en geen iota voldoening. Met het Vlaamsch Nationalism, is net hoegenaamd niet beter gesteld. Zijne leiders hebben insgelijks het geweld op het voorplan geplaatst, las tertaal gebezigd, verdachtmakingen gedaan, bespot, beschimpt, het wet telijk gezag, zoowel het geestelijk als het wereldlijk, miskend. Belgie moest kapot, en het luidde vanomver met alwie zich niet wilde vervoegen naar hunne diktatuur. Zij hebben gedu rende eenige jaren, uitsluitelijk af brekende politiek gevoerd. En nu? Waarheen zijn zij geloopeh met hun ne gezonde princiepen? Ja, wat nebben zij tot heden toe'kunnen uit voeren Luistert liever: Oud-strijders die verleden Zondag te Beveren-Yzer naar een vlaggefeast gegaan waren, hebben mij iets heel eigenaardig ver teld. Terwijl zij in eene herberg zaten (eene hoekherberg, waarvan de baas tevens smid is) kwam er eene bende beschonken kerels binnen. Men zou zs beter beti teld hebben met den naam van jonge schavuiten, of ook nog, bul- Mengelwerk van «Het Ypersche Volk» 5 door CAM1LLE VERVARCKE Gij denkt dat, maar ik spreek bij ondervinding, mijn kind. Dat is mogelijk, madame, meende Anna, maar het is. zeker, dat gij ntijnen broeder wat al te streng beoordeelt. In 't geheel niet, Anna, ik heb een zeer goed gedacht van hem, maar ik vrees zijn hert te zien bederven, door het gedurig verkeer friet die franschsprekende gezellen. Hij is ginder altijd bij de. Walen, zegt cle notaris. Laat ons hopen dat het zoo érg niet zal zijn, sprak Anna zeer ernstig. Wij zullen dat hopen, voegde de weduwe er bij, en er zelfs God voor bidden, want het zou mij waarlijk te veel spijten, moest ik dien goeden jongen van het rechte pad zfen af dwalen. Korten tijd nadien ging Anna naar huis en Maria vergezelde haar. Het was een schoone herfstavond. De zon neigde ten Westen en scheen op een bed van goud te willen ondergaan. Haar laatste stralen wierpen eene fozeroode tint op de daken en tus- schen het geel wordende loover. lebakken, om een woord te gebrui ken, lief aan het Vlaamsch Huis van Wervik. Het waren zeker weder om deftige bewuste, goed gedrilde Vlaamsche wachters, van deze spe cimens gelijk men te Wervik, te Be- celaere, te Watou kan aantreffen. Zij begonnen te tieren, te schreeuwen, alles dooreen, van: «Vliegt de Blauwvoet», «De Vlaamsche Leeuw», Nikske voor 't Belgiekske terwijl zij de aanwezigen tergden en uit daagden. Als bouquet zongen zij allen te samen de Internationa le»!!!! Ongelooflijk en toch waar! Zoogenaamde roomsch-katholieke- Vlaamsc-he nationalisten die het re- volutionnair strijdlied, in groep, aan heffen Wat voor eene politieke opinie heb ben de jonge Vlaamsche nationalis tische extremisten in onze streek, dan eigenlijk? Zijn zij "socialist-soli- darist, ofwel zijn zij vlaamsch-natio- nalist-kommunist? Weten zij het zelf aleens? 't Belet niet dat het uiterst gevaarlijke elementen gewor den zijn, en dit door den schuld van wie?... Ah! de leus was: Belgie kapot! Oranje boven! Onze vaderlandsche vlag door de modder slepenFier zijn de straten van Wervik te doorwande len met een hollandsch vlaggetje, hangende uit den zak van hunnen jas! Ons vorstelijk huis, onze kerk voogden trachten hatelijk te maken in de oogen van het Vlaamsche volk! En 't gebeurt dan op eenen zekeren dag, dat er in de rangen van de Vlaamsche Nationalisten, onwillig- aards gevonden worden, die rneenen dat cle leiders niet meer strijdlustig genoeg zijn. Er ontstaat verdeeld heid, gevolgd van ruzie en twist. Al les valt wellicht in duigen. Een Diets Huis wordt gesticht, om het bestaan de Vlaams Huis (of Oranje Huis) te verdelgen, juist gelijk het Arbeiders huis geopend- wierd om het socialis tisch Volkshuis te'ondermijnen. Wat zal er later uit al dat gedoe voort spruiten? That is the question! De tijd zal het uitwijzen. JIM. UIT KRUYSEECKE (WERVICK) Da incVoners van dit gehucht, ge deeltelijk van Wervick, gedeeltelijk van Komen afhangende^ die op Belo ken Paschen, hunnen nieuwen her- dar, Berweerde Heer Vercruysse, zoo geestdriftig en gulhartig ontvangen hebben, bereiden zich nu om op Zon dag 8 Mei, de wijding en de inhuldi ging van het vaandel van de pnlangs gestichte af dealing N. S. B. te vie ren. Meer clan 50 Kruyseeckenaars oud-strijders (op een totaal van on geveer 65) zijn reeds bij den plaat selijken Bond N.'S. B. ingeschreven. Zij zullen Zondag aanstaande, ge schaard rondom hunne driekleurvlag, bewust en fier, opstappen des mor gens in den stoet naar de kerk voor de wijding, des 'namiddags in den optocht voor de inhuldiging, tot spijt van wie het benijdt... Het welinge- Men hoorde geene vogelen meer kweelen, alleen zaten nog eenige zwaluwen te samen, op de droge tak jes dér reusachtige linde die te mid den van het dorp prijkte. Zij spraken misschien, in hunne taal, over de zon, die zoo vroeg sla pen ging en over de nachten, die zoo killig en zoo lang werden. Misschien maakten zij reeds plannen voor de lailge reis, welke zij moesten onder nemen ten einde in een klimaat aan te landen, dat beter-met hqn teeder gestel overeenkomt. Overal waren duidelijke teekens voor handen, dat de natuur zich tot den winterslaap of tot haren schijn baren dood bereidde. Dan, gelijk altijd, liet zulks niet na eene zekere treurigheid in het hert der menschen te storten. Misschien ondervonden de twee dochters ook dien invloed, want zij gingen eene wijk sprakeloos nevens elkander. Eensklaps zegde Anna: Wel! mijne goede vriendin, men zou zeggen dat gij verdriet hebt! Waarom zegt gij dat? vroeg Maria zonder het hoofd om te wen den. Omdat gansch uwe houding treurigheid schijnt te kennen... en daarbij... ik dacht daar zooeven dat er een traan in uwe oog te voorschijn kwam. Maria antwooirdde niet zoodat hare licht weekblad, dat het getal N. S. Bers der afdeeling Kruyseecke, op... 8 mannen raamde, allen verkocht aan het franskiljonism!!! (natuurlijk, niet waar?) zou wel doen zijnen re porter er naar toe te sturen, ten ein de de visu de bestatiging van den bloei van N. S. B. te doen. Verleden Zondag was het hoogtij te Beveren- aan-Yzsr; morgen Zondag, zal het hoogtij zijn te Kruyseecke. Wanneer de beurt van Gheluwe, Becelare, en Gheluvelt Gepasteurizeerde Joghourt HOLLANDIA de beste der Joghourts (niet verwarren met de gesterilizeerde Joghourts) Eenige dépot te YPER: Mej. R. D'hont, 6, Statiestraat. WIJTSCHATE. Concert. Het is om 4 uur, dat heden Zondag de Harmonie Ypriana het kunstconcert uitvoert, waar van het programma hier volgt. EERSTE DEEL 1. Florentiner March Fueick. 2. Firenza, Openingstuk G. Allier. 3. Air Divertissement voor Precker. Tuba, solist H. Emile Coflyn. 4. Gracieux Sourire, Gavotte F. De Ridder. Tusschenpoos. TWEEDE DEEL 1. La voix des Cloches A. Luiguini. 2. Ballet d'Isoline A. Messager. a) Moderato Pavane. b) Entrée d'Isoline, Andante en mazurka. c) Entrée de la Ière danseuse, Maestoso. d) Scène de la séduction, Andantino. Solist H. Marcel Andries. e) Scène et valse, Allegro. 3. Rève de Printcmps J. Strauss, arrt Blangenois. KEMMEL. Boerengilde. Dezen Zondag, 8 Mei, om 11 u., vergadering voor de leden der boerengilde. Op het dagorde komt een voordracht met nuttige en we- tensweerdige bijzonderheden. Alle leden moeten er aan houden de vergaderingen bij te wonen. Er valt altijd iets te vernemen. HEDEN ZONDAG 8 MEI te 3 uur FINAAL BEKER DYSERYNCK tusschen Waereghem Sportief, Kampioen II A en C. S. Yper, Kampioen II B. Ingang 3 fr., lidkaarten niet gel dig. Spelers en schoolgaande jongens 1,50 fr. Onze jongens komen eenen flinken ütslag te boeken tegen De Panne, die weliswaar met drie reserven op- .rad, maar toch met 60 den af tocht mocht blazen. Het schijnt dus, dat het verschil tusschen de twee reeksen zoo groot niet is, en wel dóór een elftal als hst onze kan aangevuld worden. Allo jongens, dien eindkamp geest driftig aangepakt, u met hert en ziel in den strijd geworpen, en wie weet, gezellin op indringenden toon voort ging: Indien gij moest verdriet heb ben, Maria zult gij toch niet nalaten mij alles toe te vertrouwen, niet waar, zooals het onder trouwe vrien dinnen betaamt? Het ware voorzeker niet schoon van mijnentwege, antwoordde het ontroerde meisje iets voor u verbor gen te houden. Welnu spreek dan. Ik zou dan moeten zeggen dat ik inderdaad zeer bekommerd en ver drietig ben doch de zaak is van nog al zonderlingen aard, om er zoo maar onbewimpeld over te spreken... Ik durf bijna niet. Onder ons, Maria, is dat zoo niet. Wij hebben geene moeder meer, om in haren boezem onze duurbaar ste geheimen en onzen kommer uit te storten. Zoo is het mijne goede Anna, en dat gemis heeft mij reeds dikwijls doen lijden. Ik geloof zulks maar gij hebt toch uwe tante, die eene brave vrouw is. Voorzeker... Mijne moei is een allerbraafste mensch, maar toch wat ruw, zoodat ik vrees dat zij met mij nen kommer den spot zou drijven. Zij zou mijnen toestand niet willen be grijpen, en zeggen dat ik onnoozel en al te kinderachtig ben. Dat gebeurt nog al dikwijls in de wereld, en daarom moet men misschien zijn wij Zondag avond al- gemcene kampioen van 2* afd. West- Vlaanderen. Daar de match op gezamentlijke kosten doorgaat, dient opgemerkt dat niet alleenlijk de lidkaarten, maar ook de spelerskaartsn niet geldig zijn. Dus, alwie binnenkomt, betaalt. Internationale Match: BELGIE-FRANKRIJK 5-2 Na de 2 nederlagen die we hadden geboekt tegenover de Nederlanders, was bet niet zonder eenige vrees dat we ons elftal Zondag laatstleden ten strijde zagen trekken tegen Frank rijk. Weliswaar had het selectie-co- miteit eenige veranderingen aange bracht in aanval- en middenlijn. Doch, wisten we welke uitslagen ze zouden leveren De match bevestigde daarentegen dat onze nieuwe Belgische ploeg goed homogeen is en dat ze waarschijnlijk het beste qlftal vormt dat we voor het oogenblik kunnen uitdenken. De grootst gewaagde daad was het vervangen van Hellemans als center-halt door Stynen. Ik denk dat er weinig voetballiefhebbers zijn die deze keuze met gunstigen blik aan zien hebben, en nochtans bewees deze nieuwe internationaal dat hij op de hoogte van zijn lastige laak is, daar alle verslagen akkoord gaan om te zeggen dat hij de beste man op het veld was. Het dient ook vermeld dat onze heele middenlijn de groote bewerkster is geweest van de zegepraal. Me dunkt dat het reeds lang geleden is dat we dit hebben hooren bevestigen. In de aanvallijn was Van den Eynde de beste man. Ik schreef na de ne derlaag tegenover Nederland dat cle Beerschotman zelden een match speelt zonder zelf een doel aan te teekenen. De bevestiging daarvan hebben we Zondag mogen aanschouwen2 doe len werden door hem aangeteekend. Merkt daarbij op dat van de drie overblijvende, er twee zijn die op passevan hem werden in kooi gezonden. Deze man is zonder twijfel de beste linkerhoek die we thans be zitten. Buiten die twee spelers. Stynen en Van den' Eynde, die zich buitenge woon deden opmerken, heeft de ge- heele ploeg een uitstekende match ge speeld. Allen dienen gelukgewenscht, zonder eenig voorbehoud. De Fransche ploeg was in den eer sten half-time volledig ingedrukt, ze vermocht niets tegen den geestdrift en het kunstig samenspel van hun tegenstrevers. In den tweeden half time echter vingen ze den strijd aan met nieuwe moed en lukten er in den slechten indruk die ze gemaakt had den in eeniger mate te doen verdwij nen. Door die prachtige prestatie aange moedigd, heeft het selectie-comiteit besloten hetzelfde elftal in het strijd perk te laten optreden op 8 Mei te gen Manchester City uitgenomen La- vigne die op dien dag met zijn club de eindronde van eerste afdeeling moet betwisten. Het zal vol belang zijn te zien of de ploeg welke de Franschen zóo ge makkelijk versloeg ook bestand is aan het Engelsch spel een krachtige weer stand te bieden. Zeker mogen we met betrouwen die ontmoeting afwachten, vooral daar een schitterende overwin ning altijd moed geeft. J. B. maar als vertrouwelingen nemen, zulke personen, die den toestand ver staan kunnen. Ik verwacht dus uwe veropenbaringen, Maria. Ik wil u alles toevertrouwen, Anna, maar wij zijn bijna aan uwe deur. Wij zullen nog een poosje wan delen, ik ben niet haastig. Het zal niet gauw donker zijn, en wij zijn toch met tweeën. Inderdaad... Ik zal u dan be kennen dat de woorden mijner moei mij zeer bedroefd hebben. Mij ook eenigszins, maar dat alles is vast overdréven. Dat kan hesl wel zijn, en geloof mij, Anna, indien de gezegden mijner tante niet juist als de weerklank wa ren. van hetgeen er sedert senigen tijd in mijn hert omgaat, zou ik er voorzeker niet zooveel belang aan hechten. Gij spreekt tamelijk duister, Maria. Ik zal u dan zeggen, dat ik se dert eenigen tijd ook veel verande ring in uwen broeder opgemerkt heb. Ha! en gij zijt van het gevoelen uwer moei Ja, tot een zeker punt. En dat is de reden uwer treu righeid Natuurlijk... Sedert het begin dezer vakantie schijnt Gaston dezel ve niet meer te zijn. Hij is ons gelijk geheel vreemd geworden. Dat is inbeelding, Maria. Dinsdag hield de Kamer zich weer bezig me: de alcoolkwestie. Een voorstel strekkend tot vexoteden van alcoolverkoop n privaatmaatschap- pij werden gestemd. Het verbod voor lierberghouders al- cool voor eigen gebriuk in huis te hebben in zijn private woning werd behouden inet 80 stemmen tegen 73 en 3 onthoudingen. Het voorstel van M Feuillen waarbij den verkoop van twee liters aicool zou toegelaten zijn in ües'-chen van 25 cen tiliters, in plaats van enkel ih Qessehrn van 50 centiliters, weid aanveerd. Vooraleer toegepast te worden moeten deze wijzigingen nog aanveerd worden door de Senaat. Dr Brutsaert stemde tegen het vrij ver koop van sterke dranken in openbare plaatsen, maar stemde voor het recht van den herbergier van drank in huis te heb ben voor persoonlijk gebruik, in afzonder lijke, voor het publiek niet toegangbare plaatsen in zijne woning. Dr Brutsaert diende bij art. 8 een amen dement in waardoor het verbod van her berg te houden in andere woorden het sluiten der herberg niet wordt uitgespro ken wanneer de dader van de overtreding een zaakvoerder of een aangestelde huur der is en dat de aanstellende eigenaar aan het contract van den zaakvoerder of van den aangestelden hurder een eincie maakt. In andere woorden hij wil niet dat de eigenaar de schuld afdrage van een misdrijf van den pachter; elk drage zijne verantwoordelijkheid. De Kamer trad zijne zienswijze bij en het amendement hieronder werd in zijn geheel opgenomen. Dr Brutsaert had ook een amendement ingediend op art. 20 omdat hij de ope ningstaks van 1000 fr. voor de gemeenten van min dan 5000 inwoners en van 1750 fr. in de gemeenten van 5000 tot 30.000 inwoners veel te hoog vond. Hij achtte dat door die zware taks alle drankslijte rijen in 't platteland gingen verdwijnen en door geheime drankslijterijen zouden vervangen worden. De regeering gaf hem gelijk en bracht die openingstaks op 600 en 800 fr. Dank aan zijn invloed in de Kamer ge lukte onze katholieke Volksvertegenwoor diger twee belangrijke verbeteringen in de alcoolwet te brengen. AMENDEMENTEN door den H. BRUTSAERT ingediend. Art. 8. De inbreuken op de voorgaande bepa lingen worden gestraft met geldboete van 300 frank tot 500 frank. In geval van herhaling bedraagt de geldboete 500 frank tot 1.000 frank en de rechter kan bovendien een gevangenis straf van acht dagen tot zes .maanden uitspreken. Is het perceel, waar de inbreuk ge pleegd is geworden, de zetel van een han del die door den veroordeelde gedreven of beheerd wordt, dan verbiedt de rechter er het drijven of beheeren vanwege den drankslijter, gedurende vijftien dagen. Het verbod wordt niet uitgesproken zoo de da der van de overtreding een zaakvoerder of een aangestelde hum-der is en dat de aanstellende eigenaar aan het contract van den zaakvoerder of van den aange stelden huurder een einde maakt. Wordt dat verbod overtreden, dan wordt het lo kaal door de zorg van den Procureur des Konings onmiddelijk gesloten en verze geld, en de over.reder loopt een geldboete van 300 frank tot 1.000 frank op. In geval van nieuwe herhaling worden de in alinea 2 voorziene gevangenisstraf en geldboete te samen opgelegd, is het perceel waar de inbreuk gepleegd werd, de zetel van een nandel door den verpor- deelde gedreven of beheerd, dan verbiedt de rechter hem dien handel of een soort gelijken handel gedurende drie maanden te drijven of te beheeren. Bij het uitspre ken van die verbiedingen, geeft de rech ter bevel, dat het vonnis, gedurende drie maanden op kosten van den veroordeelde op de buitendeur van het perceel aange plakt wordt. Wordt het een of ander verbod over treden, dan wordt het lokaal door de zorg van den Procureur des Konings onmid dellijk gesloten en verzegeld, en de over treder loopt een gevangenisstraf op van acht dagen tot 6 maanden en een geld boete van 200 frank tot 1.000 frank. In alle gevallen worden de sterke dran ken, die het voorwerp van het misdrijf uitmaken, in beslag genomen en verbeurd verklaard, zelfs als zij niet het eigendom van de overtreders zijn. Toch niet... Vroeger was hij eenvoudig en vertrouwelijk... maar nu... Dat is toe te schrijven aan de moeilijkheid zijner studiën, denk ik. De studiën zouden zooveel ver andering niet mogen veroorzaken, mijne goede vriendin. Ik bemerkte die onverschilligheid! reeds bij het begin van dezen verloftijd, en schreef dezelve dan ook aan den kommer toe, omtrent de studiën, maar het is al- zoo gebleven, dat verbetert niet... en... Anna... het kost mij waarlijk moeite zulks te zeggen... mijn hert bloedt, als ik mij voorstel dat Gaston als een Vreemdeling voor mij zou kunnen worden. Maria had die woorden met zicht bare inspanning uitgebracht, en scheen er nu zelve over verlegen. Anna verstond heel wel den toe stand, en terwijl zij hare vriendin eenigszins verwonderd aanstaarde, zocht zij een voldoend antwoord. Doch Maria zegde nog verder: Ziet ge wel hoe verbaasd gij nu staat, omdat ik rechtzinnig spreek... Ik hadde veel beter gezwegen. Het valt mij waarlijk hard genoeg, zulke bekentenissen uit mijne keel te wrin gen. Spreek zoo niet, Maria. Het is< immers sedert lang geen geheim meer, dat gij mijnen broeder bemint, en ik kan niet gelooven. dat hij u zou kunnen vergeten... Hat hij mei- needig zou worden, ft Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3