Crédit Anversois Uit BECELARE Dix madestraat, 18, YPER Ypersche Kroniek De Paus heeft gesproken Geen einde der Crisis zonder boete en gebed Sinxenwonder en Radiowonder ZITDAGEN rüen Bicarbonaat-Potassium of Bi- carbonaat-Soudium per kilo opgelost is. Wanneer de sterke smaak ver- dwenen is, laat alles 2 uren rusten en wasch de boter daarna met gewoon water. In eene kostschool gingen leerlin gen klacht indienen bij den hofmees ter, omdat men hun flauw bier te drinken gaf. En de hofmeester ant woordde.' Ge kunt u troosten, want is van den eenene kant het bier flauw, de boter van den anderen kant is sterk. "■"""■■iN. V. ——i BANK BEURS WISSEL /oiida^i-us* t)e Apotheek van M. SNOECK, Groote Markt. zal alleen open zijn op Zondag 29 Mei. KERKELIJK NIEUWS Zondag 29 Mei. jaarlijksche H. Sa- krainentsprocessie, die ten 10 u. ha ren ommegang begint, van uit Sint Maartens. Dinsdag 31 Mei, feestdag van O. L. Vtröiiw Middelares aller genaden. STAD YPER MUZIEKSCHOOL OP ZONDAG 29 MEI 1932 om 15 uur, in de Feestzaal der School Voordracht door de Leerlingen Programma: 1 - Avondzang uit de Opera Hansel und Gretel tweestemmig kinderkoor, E. Humperdinck. 2. - Adagio uit het Concertino in si klein, voor viool, O Rie ding, door Mej. Masquelier Paule. 3. - Rondo voor klavier, L. Van Beethoven, door Mej. Calus Jeanne. 4. - a en b: Solo voor Bugel, H. Waelput, door Burg- graeve Gérard. 5. - Divertissement voor klarinet; E. Lucas, door M. Kerrinckx Roger. 6. - Tweestemmige Notenleerles in ré groot, door de middelbare en hoo- gere notenleerklassen der Juffrouwen. 7. - Sonate in mi klein voor viool, Corelli, largo, allegro, moderato, sarabande, giga, door Mej. Bultinck Ivonne. 8. - Ma dame Butterfly, G. Puccini, door Mej. Van Caeyseele Germ. 9. - a) Avond lied, b) Impromptu, voor klavier (vier handig), A, Schumann, door de Juffrou wen Souvage Béatrix en Mahieu Jeanne. 10. - Solo in la klein voor viool, H. Léonard, door M. Verhack André. 11. - a) Oeh: Ewich es so lane, K. Mestdagh, b) Chanson Espagnole, E. Chaminade, door Mevr. Pockelé. 12. - Studiën voor Alt viool Nr 15 in mi b groot, Bruni, (allegro), Nr 6 in la klein; andante, allegro, Hoff- meister, door Legley Victor. 13. - Rêve d'Amour voor klavier, Fr. Liszt, door Mej. Verhack Fernande. 14. - Bemint, E. Hullëbroeck, tweestemmig vrouwenkoor. (Gedurende de uitvoering der stukken zullen de deuren gesloten blijven.) KATHOLIEKE KRING De leden van den Katholieken Kring worden dringend verzocht Zondag.a.s. aan de processie deel te nemen en het Heilig" Sakrament met flambeeuw te begeleiden. De processie vertrekt om 10 uren uit St Maartenskerk. 7 FRANK PER 100 AFSLAG Die een huis bezit of huurt, en oorlogsverminkten heeft of ten min ste 3 kinderen gehad heeft, mag aan den .Qntvanger der Belastingen afslag Vragen op zijne wettelijke grondbe lasting voor de invalieden en voor de kinderen die niet kunnen werken of geen inkomen hebben. 4 Een huisvader, die een huis bezit, waarvan hij 600 fr. grondbelasting schtfldig is, en die zes kinders te zij nen laste heeft, zal. als hij het vraagt, eene vermindering bekomen van 7 fr. per 100 fr. en per kind. of 7 maal 4&-ic. is 294 fr. Een huisvader, die een hnis huurt, waarvoor hij 600 fr. grondlasten bo ven zijne pachtsom, volgens pacht brief, moet betalen, mag insgelijks 7 fr. per honderd voor ieder zijner zes kindéren. ten zijnen laste, afslag vra gen. 't zij 294 fr.die 294 fr. moet hij niet betalen aan den eigenaar verhuurder. spijts de voorwaarden van den pachtbrief en de verhuurder is die som niet schuldig aan den Staat. Wien 't schoentje past. trekke het aan: 't is de wet van 13 Juni 1930. IN DE YPERSCHE CENTRALE BROUWERIJ Dinsdag 24 Mei vierde de Ypersche Centrale Brouwerij' de tiende verja ring der stichting der maatschappij aDmede het iubeleum van het tien jarig voorzitterschap van mijnheer L ince Van Afleynnes. Te dien einde had eene buitengewone algemeene vergadering plaats om 11 uren in het Hotel de la Garewaar volgende brouwers-aandeelhouder;- tegenwoor dig waren M.M. L. Van Alleynnes. voorzitter; A. Donck-Yermeulen, R. Delobel en A. Masschelein. beheerders; Bouquet J.. Langeinarck: Dewitte J.. St-Ju- lienBoone A., Bonte Ch.. Proot G., Yper; Depuydt O.. Dejonghe H., Kem- melGillebert J.. St-Denys-Westrem Joncheere A.. Rouen J. en G. Dejae- gher. De Panne. Om 12 ure kwamen al de bedienden en werklieden der brouwerij en hare bijhuizen, de brouwers vervoegen om er samen een eetlustwekkend glasje te ledigen. Te 13 ure werd in 't Hotel des Brasseurs al de Uitgenoodigden een welgevuld feestmaal opgediend. Alle slach lekkere gerechten werden er voorgezet en regelmatig met een fijn glasje overgoten. Er heerschte den ganschen namiddag een atmosfeer van broederlijkheid, van goede overeen komst en van vriendschap. Verschil lende malen onderbroken door het uitvoeren van aangename en omstan dige liederen gezongen door verschei dene leden van het personeel der Brouwerij. Bij het nagerecht sprak M. Alph. Masschelein namens de aandeelhou ders den lof uit van den gevierde. Een prachtigen bronz werd M. Van Alleynnes, de gevierde voorzitter, in naam der aandeelhouders, werklieden en bedienden aangeboden, ter gelegen heid van zijn tienjarig voorzitterschap. Een oneindig applaus beantwoordde de rede en luidop klonk het uit' alle monden Leve onzen voorzitter en hij mag er wezen Den Heer Isaï Gruwez sprak in naam van de werklieden en bedien den. Met jubelkreten werd zijne toe spraak eveneens begroet. Voorzitter Van Alleynnes diepge troffen door dien blijk van genegen heid bedankte in hartelijke woorden, deed de noodzakelijkheid van voortdu rende samenwerking uitschijnen, tot meerder groei en bloei der uitbating, tot voordeel van iedereen.Hij drukte op de dienstvaardigheid van M. Donck- Vermeulen als afgevaardigde beheer der, die dagelijks van het eerste uur tot het laatste zich aan de uitbating toewijdt, op de kostbare medewerking welke hij van de gansche Beheerraad en al zijne medewerkers geniet, en stelde voor een glas te ledigen op den voorspoed der brouwerij, op haar stij genden vooruitgang en op de gezond heid van al dezen die hem eenigszins medehelpen. Mijnheer Armand Donck, op zijn Ypersch, voegde nog een woordje toe voor Bestuurder en Rekenplichtigc, voor aftrekkers en voerders, en een woord voor al dezen die een vooraan staande bediening bekleeden. Onnoo- dig te zeggen dat beide sprekers luid ruchtig werden toegejuicht. Alles liep opperbest van stapel, een ieder was uitmuntend tevreden over de opgediende gerechten en beste dranken. In de beste overeenstemming ging de schoone vergadering uiteen om per groepjes nog voort te zetten bij de groote kliënteel der Centrale. Madame Van Alleynnes werd door de inrichters niet vergeten en een prachtigen bloemenkorf werd haar te huis gedragen. Het is voorwaar een edel gedacht voor eene inrichting als de Ypersche Centrale al hare medewerkers te ver eenigen om een gezelligen feestdag door te brengen. Al deze die eraan deelgenomen hebben zullen tevens dien dag zoo rap niet uit het geheu gen verliezen. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen welke op Zondag 29 Mei, om 9 uren. in de kerk der Patèr Karmelieten zal gezongen wor den tot zielelafenis van VROUW OCTAVIE CAPOEN Weduwe van HEER EMIEL VANHEE. BEVOLKING De Moniteur van 13 Mei 11. drukt dat Yper, einde 1930, eene bevolking had van 15.680 zielen, samengesteld uit 7280 mannen en 8.400 vrouwen. KR. MIDDENSTANDSBOND VOOR YPER EN OMLIGGENDE ZETEL Kath. Kring, Rijsselstraat, Yper Yper. 10 Mei 1932. Aan onze Leden. M„ We hebben het genoegen U mee te deelen dat de Heer O. Decuypere. gewestelijke Sekretaris van Burgers- werken, ojize Leden zal ontvangen op de Zitdag welke zal gehouden worden en Zaterdag 4 Juni, van 9 tot 11 uur in het Bureel van den Kath. Kring. Onze Leden mogen M. Decuypere kosteloos raadplegen over alle moei lijkheden en vragen betreffende fis- kale en sociale wetgeving. Ze mogen ook hunne formulieren betreffende de compensatiekas ter invulling aanbie den en er de stortingen doen. De zitdagen van M. Decuypere zul len in de toekomst plaats hebben den eersten Zaterdag van elke maand op de aangegeven uren. DE VOORZITTER, G. Delahaye. KERK DER PATERS KAPUCIENEN (Kruisstraat. leper) JAARLIJKSCHE TRIDLTM van 29 tot 31 Mei ter eere van O. Lieve Vrouw Middelares aller Genaden. Zondag 29 Mei: Opening van den Tri duüm. - Mis om 5 *2, 7 en 9 uur. - 's Avonds te 5 uur Rozenhoedje, plechtig Lof door den Z. E. H. Bonte, Pastoor van St Pieters, en groot Sermoen. Maandag 30 Mei: Mis om 5 t-i, 6 V4 en 7 uur. - 's Avonds Bedevaart der Congre- ganisten van de stac^ tot Maria-Midde- 'ares, opgeleid door den Z. E. H. Vermaut, S. T. D., Pastoor-Deken van leper. Ver trek uit St Niklaaskerk te 5 uur. Bij de aankomst: Magnificat, daarna Rozenhoed je. plechtig Lof door den Z. E. H. Deken, en groot Sermoen. Dinsdag 31 Mei: Feest van Maria-Mid- delares en Gedurige Aanbidding. - Mis om 5 6 'j. 7 en te 9 uur plechtige Mis ter intentie der leden van het Broederschap Maria-Middelares. - 's Avonds te 5 Vt- uur Rozenhoedje, plechtig Lof door den Z. E. H. Denys. Pastoor der Parochie, Sluitser- moen en Te Deum. De sermoenen worden gepreekt door den E. P. Timotheus van ons klooster te Ciney. FEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr.. 30. Zaterdag 28 Mei, te 8 uur. Zondag 29 Mei, tc 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 30 Mei, te 8 uur. HET ZONNEHUIS aandoenlijk drama uit het leven van een verminkte uit den wereldoorlog, spelend in het schilderachtige zuiden van Frank rijk. Deze prachtige film in 6 deelen oogstte in al de wereldsteden een reuzen- succes. Als i.oofdartisten treden op: FRANCE DHELIA, GASTON JACQUET en GEORGES MELCHIOR. TIM MAC COY in zijn schoonsten film HET LICHT IN DEN TOREN (La lumière dans le clocher) groote en bewogen cow-boy-film in 6 dee len waarin midden een burgeroorlog, een treffende zielestrijd wordt weergegeven. Prachtige natuurzichten uit Callfornië. DE VOLGENDE WEEK: I)E SPIOEN (La guerre sans armes) en HIJ TROTSEERT DEN DOOD (Trompe la mort). LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. II. Sacramentsprocessie. 't Is op heden Zondag 29 Mei. dat de groote H. Sacramentsprocessie uitgaat, te 10 uur. De plechtige Hoogmis in de Kathedraal wordt gezongen, bij uitzondering, om 9 u. Men rekent op de deelneming van vele geloovigen. Op den doortocht ter eere van het Allerheiligste, gelieve men door den opschik van de huizen met vlaggen, lucht, bloemen en strooisel, het feestkarakter der H. Sacramentsprocessie te verhoogen Feest van het II. Hart. Op Vrijdag 3 Juni zal de feestdag van het H. Hart van Jesus luisterrijk gevierd worden. De huizen bevlaggen a. u. b., Christus- Koning ter eereIn St Maartenskerk, plechtige Hoogmis te 9 u. En 's avonds te 8 u., plechtig Lof met sermoen door E. H. De Busschere, bestuurder van de H. Familie. Bloemenhulde. Op Donderdag 2 Juni, den vooravond van den feestdag van het H. Hart, zal nogmaals de grootsche bcemenhulde gebracht worden door al de schoolkinderen der stad. 's Avonds te 6 uur van af St Pietersplein langs de Rijs selstraat, de Neermarkt en de Leet, zal het een stroom zijn van kinderen en bloemen. Te 6 Vz uur een heerlijke en aandoenlij ke ceremonie in de groote St Maartens kerk. ter eere van het H. Hart van Jesus. Ziehier de orde van den Kinderstoet: 1. Kruis met misdienaren; 2. Groep En gelen die den stoet openen 3. St Aloysius- school; 4. St Michielsschool, Vaandel en spreuken van den E. K.; 5. St Vincentscol lege vormt ook een groep: een hert van bloemen; 6. Weezenschool, de acht zalig heden; 7. Stads jongensschool; 8. Middel bare school; 9. Stadsmeisjesschool met en geltjes; 10. Justiceschool; II. Groep uit de Engelsche school; 12. H. Familie; 13. St Jozefsschool; 14. Mariaschool, de be loften van het H. Hart; 15. Rousbrugge Damen; 16. Groep Engelen die den stoet sluiten. In het St Vincentius college. Op Zaterdag 21 Mei. werden twee leeraars, EE. HH. D'Halluin en Van Hootrijve, tot priesters gewijd in de Hoofdkerk te Brug ge. Op H. Drievuldigheidszondag werd die heuglijke gebeurtenis dan ook in een innig familiefeest in het college gevierd. In de tegenwoordigheid der familieleden en studenten droeg E. H. D'Halluin een plechtige Eeremis op, waarin ouder en jonger studenten hun schoonste gezangen lieten hooren. onder de bevoegde leiding van Mr. Guido Van Overbeke. De feest preek werd gehouden door E. H. De Bus schere. Bestuurder der H. Familie, waarin de roeping en de rol van den priester tref fend werd weergegeven. Die prachtige re de maakte dan ook een diepen, deug- doenden indruk! Daarna vierden de studenten in de feest zaal htm beide leeraars met geestdriftige \reugde! Kleinen en grooten brachten in verschillende aanspraken, muziek-, zang en spreekkooruitvoeringen een eerbiedige en genegen hulde en hartelijke geluk- wenschen aan de nieuwe priesters des Heeren. Ontroerd sprak E. H. D'Halluin uit bei der naam zijn dank uit voor de gebeden, voor het welgelukte feest, en voor de ge moedsgesteltenis van de studenten die zoo veel belooft voor de christelijke herop beuring van ons volk! Na kennisneming van het wacht woord door Z. H. den Paus gegeven in zijn wereldbrief Caritate Chris- tien van den wensch uitgedrukt door ons doorluchtig Episkopaat, waardoor verlangd wordt: Dat de geloovigen in een geest van maatschappelijk eerherstel in dezen crisistijd voor de harten en voor de zielen zich zouden onthouden van openbare vermaken, feesten en too- neel gedurende het octaaf van het Feest van het H. Hart (d. w. z. van Vrijdag 3 tot Vrijdag 10 Juni). Zoo vermaant Z. H. den Paus, in den prachtigen Wereldbrief Cari tate Christi Terwijl de wereld te uitsluitend redding zocht in menschelijke hulp middelen wijst Z. Heiligheid beslist op het Goddelijk Hart van Christus, onzen Koning. In een heerlijk ge baar vraagt Hij aan al de geloovige christenen voor het H. Hart neer te knielen op den dag van het Feest van het H. Hart (Vrijdag 3 Juni) en ge durende Iet octaaf (dus tot Vrijdag 10 Juni). Gedurende heel de week zullen dagelijks oefeningen van gebed en eerherstel geschieden, terwijl Zijne Heiligheid ook vraagt dat aan versterving zou gedaan worden, voor namelijk door het zich onthouden van vermaken, kinemabezoek, tooneel, enz. Ons doorluchtig Episcopaat zal ons nadere bepalingen geven over de oefeningen die zullen gehouden wor den. Intusschen raden wij onze lezers aan geheel de Wereldbrief aandach tig te lezen zooals deze in volksuitga ve wordt uitgegeven door de Bonden van het H. Hart. Bij gelegenheid van Sinxenhoog- dag op 15 Mei 1.1. werd over den kor- tegolfzender van het Vatikaan eene eigenaardige uitzending ingericht. Het gold eene misuitzending uit de St Pieterskerk te Rome, waar eerst de openingsgebeden in het latijn werden voorgedragen. Daarna, nog in het latijn, het epistel der mis waarin het Pinksterwonder van over 1900 jaren wordt verhaald. Dadelijk daarop werd zelfde lezing hernomen en opvolgentlijk in vier en twintig verschillende talen doorgegeven. Zoo kwamen het een na het andere:: En- gelsch, Chineesch, Deensch, Fransch, Duitsch, Grieksch, Iersch, Noorscli, Italiaansch, Japaansch, Spaansch, Slaveensch, Zweedsch, Nederlandsch, Poolsch, Roemeenscb, Hongaarsch, Indiaansch, Syriaansch, Araabsch, Chaldeesch, Singaleesch. Het slot woord van dit zoo verscheiden talen concert kwam uit den mond van een Asiatisch hooglander uit Pamir. Op dat oogenblik werd zoodoende het Sinxenwonder uit het voorgedragen Epistel tot eene roerende werkelijk heid omgezet: Wij hebben allen dat woord aanhoord, eenieder in de taal en sprake waarin hij geboren werd! Over 1900 jaren: het Sinxenwon der; en thans het radiowonder!! Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te leper, den ln en 3n Zaterdag der maand van 9 4 tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 i tot 12 uur, in «Het Kapitel De zaken gaan slecht bij de R VI. Nationalisten te Becelare. Ht papierenkasteel valt deerlijk uiteer R. I. P. En «Boerke Naas»Hij steent gelijk een stier, die raa:: I en blaast; die al ten bloede zijn hoornen in de boomen steep en breekt van louter woede' Nu komen ze af met splinter nier- we wapensLeugen en laster. Op eer. eeuwig zwijgen wordt in d'ooren ge blazen dat zekere K.A.Jotters zoo er. zus hebben gehandeldnatuurlijk slecht, en om de kroon op 't werk te zetten sleuren ze er nog nen pries ter bij. Nogmaals heel katholiek, is 't nier- Ze spelen hun laatsten troef!... De windeiers in 't katholiek gazetje Het Westland zijn uitge broed en Boerke Naas», de leider en aspirant diktatortje, heeft van 't danig verschot en verdriet zijn pen- nestok ingeslieht. Ja, ja, manneges: Wie wind zaait zal storm oogsten! En moeten ze nu met zulke wapens ten strijde trekken? Leugen en laster' Is er wel iets lager, vuiger, dan moedwillig te liegen ?- De leugen is de grootste overtre ding van de plichten van den mensch tegenover zich zelf. Ga het uiterlijke na van alle wezens en gij zult bevin den dat zij vertolken wat zij inner lijk zijn, dat ze waar zijn! De wolf, de tijger, vleien u niet om u te beter te kunnen verscheuren. De leeuw (in natura) 'n pinkt geen oogs- ke wanneer hij u vangen wil. Het serpent, verstopt zich, het is waar, maar in zijn doordringende oogen. leest ge enkel haat. Het liegt niet. De razende hond die met het schuim op den muil u aanvalt likt u niet eerst de hand. De leeuwen en leeuwinnen, ditmaal in figuurlijken zin, die eigent- lijk met rede en verstand zouden moe ten begaafd zijn, zouden nog slechter zijn dan onredelijke dieren? Allo! «Boerke Naas», zulk geen triestige wapens gebruiken. Schei uit met dat gekonkelfoes en die rond-de- potdraaiers politiek. Komt dan ook 'nen keer voor den dag als VI. Na tionalisten, aanhangers van Leuridan of Hitler-Vanseverenniet als ver momde Katholieken, die met zeem zoete woorden brave Katholieken om den tuin leiden. Zijt wat ge zijt. Maar weest rechtzinnig En a proposWanneer komt koning Borms nog 'nen keer naar Becelare? En zullen we nu nooit meer vereerd worden met het bezoek van Wardje de martelaar van 't militair akkoord en van de letterdiefte Nu, 't is al profijt voor de gemeente. Anders zou den wij nog d'onkosten hebben, na 't vertrek dier doorluchtige opeters ven Belgie, de straten te moeten doen vagen. Enfin, 't en gaat er niet goed meer bij de leeuwkes van Becelarede fut is er uit, de leeuwenfamilie lijdt aan een kronische eigenaardige ziekte: in 't latijn noemen ze dat: Verdinazot; een nieuwsoortige kwaadaardige mi- krobe, ontdekt door kwakzalvers die speciale studies deden ievers rond Gheel. Over enkele dagen is er nog een zieke overboord gesprongenGe ziet dus dat ze vooruitgaan, op de goeste van de krabben. En zeggen dat onze leeuwkes in dertijd zoo preutsch waren én met hun Claeyske, én met hun Wardje. Ons Boerke Naas lei al zijn boon tjes te week om in gezelschap van die flinke produkten der VI. nationa listische kuituur het Belgisch parle ment te veroveren. Kwestie wierd hij onder koning Borms geen minister van... finantiën? Nu is dat allemaal om zeep! Arm Vlaanderen Arm Becelare De hooveerdij speelt 'nen mensch soms kwade perten. Zoo verging het ook met een kale jonker die lustig in de papschotel geroerd had, en even wel op de straat koterde hij zijn tan den. zeggende dat er de partijbeentjes nog tusschen zaten. Ik geloof het wel, schoot een ander uit, want ik zie de pluimen nog op uwe ondervest hangen. Notahet was een kladdeke pap dat hij gestort had. Tolstoï, in een zijner vertellinge» sprekende van die verwaande zotten en baasspelers zegt:... «er waren er. die zonder van de dooden kwaad te spreken niet beter waren als honden, slechter konden er geen zijn dan de zen die van slippedragers tot baas geworden waren. In vuiligheid gebo ren. tot heerschen verkooren Allei, smakelijk. CHILOSA? CAFÉ OVER TE NEMEN gelegen dicht bij de Statie van Sint Pieters te Gent. Goede kliënteel verzekerd. Yoordeelige voorwaarden. Schrijven of zich wenden tot: M. A. VAN LOO. Ch. de Kerkhovelaan, 61. GENT-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2