Crédit Anversois Het groene Erin of Ierland Ellendige Taal WEET GE WAT 4' Jaar. - Nummer 26 35 Centiemen Zaterdag 25 Juni 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Dixmodestraat, 18, YPER Een Donderslag in onze Radio-Wereld Ophefmakende bekeeringen ij ft IJpcrocljc dolk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Het is een eiland ten westen gele den van England, met uitgestrekte rikten en veel weiden. Het regent er veel en is eene streek goed ge- siikt voor het bleeken van linnen: Ook werd, tot in de laatste jaren, reel Vlaamsch lijnwaad er naartoe rezonden, om er gebleekt te worden. Ten jare 432 kwam er Patricius ■an, die als apostel van Ierland mag aanschouwd worden. Deze werd ge- toren in England en was, langs moe iers zijde, bloedverwant van St Jlaartens, bisschop van Tours en patroon van onze Kathedraal. Jong zijnde werd hij tot driemaal :oe door wilden gekaapt en werd be ast met kudden-hoede. Als herder reeds gaf hij voorbeelden van held haftige deugdzaamheid. Van vóór ren dageraad stond hij op, om niet tegenstaande regen, sneeuw en vorst godsdienstige oefeningen te plegen, londerde malen, over dag en nacht, regaf hij zicL tot het gebed en voor ren derden maal uit zijne slavernij verlost, werd hij geestelijk. Om te ïtudeeren doorreisde hij Frankrijk, Italien en de eilanden der Tyrrheen- sche zee, waarna hij door Paus Ce- lestinus bisschop gezalfd werd en ge stuurd naar Ierland. Van dit hei- rensch land, miek hij tiet eiland der ieiügen alzoo genoemd omdat het ®or en door christen werd, veel serkweerdige heilige menschen voortbracht en veel apostels uitzond, die Holland, Belgie en Duitschland bewrochten en hielpen christen ma an. Als aartsbisschop vestigde hij zijn zetel te Armach, nu in het pro- estantsch deel gelegen en dat nog teeds de zetel is van den Ierschen Primaat. Omdat Patricius van het klaverblad gebruik miek om te on derwijzen nopens de H. Drievuldig heid, voert Ierland een klaverblad in zijn wapen. Daar 1932 de 15 honderdste ver- aardag is van Patricius inkomen in 't groene Erin, h:eèft Paus Pius XI gewild dat het Eucharistisch Con gres, nu zoo luisterlijk aan den gang, daar zoude gehouden worden. Morgen met den sluitingsdag, cele breert de Pauslijke Legaat de mis in het Phenix-park en het klokje of bel, dat vóór 1500 jaar diende bij iet celebreeren van Patricius, zal er opnieuw dienst doen. Ierland, sedert de godsdienst-om wenteling van de XVI1' eeuw, heeft veel vervolging onderstaan. Nog- thans is het katholiek gebleven en veel zijner kinderen, die vrijwillig in ballingschap gingen,zooals de landverhuizers naar Amerika of die de Engelschman verbande, zooals de eerste Ieren van Australië, hebben ons geloove ver in de we reld verspreid. Veel Ieren dragen een naam be ginnende met O, zooals O'Connel, een voorzetsel dat mag Vergeleken worden met den Duitschen Von of met Mac, zooals Mac-Mahon, een voorzetsel dat even als onze Vlaamche sensb. v. Jansens 1 i. Jans-seune, wil zeggen zoon. Uit De West-Vlaming vriend lezer. Ik citeer eenige fazen uit het hoofdartikel van Zaterdag 1.1., onder den titelHeilgroet aan het nieuwe leven. Met één slag, paradijselijk frisch en onstuitbaar, breekt het nieuwe leven zich open in ons. Het nieuwe levens komt als een simoen, het stoot de schutsels van oude stel lingen omver, het bevrijdt de aarde van wat haar vermolmd, rot en dood uit het verleden overbleef. Vermolmd, rot en dood zijn in Vlaanderen de dorpelijke droomers, de fatsoenlijke kruideniers, de goed zakkige bierdrinkers. Dood zijn de kamerplantenverknoeide semina risten en gedistingeerde universi teitsjochies zeurders over taalwet ten, recht en onrecht; journalisten wien den zeever uit den mond druipt door eeuwig klagend gefrazel. Dood zijn de intellectueele graf pad den, de litteratoren voor wier hemeltergen de onnoozelheid en lafheid een boer met gezond verstand verstomd moest staan. De litteratoren zijn beroeps- lijkbidders, die door al te gore stug heid en afgestampte zinnen den nood van hun volk klagend omverkwijlen gijbelende cynici, wier tronies wer den bestreken met goudlijm; ginne- gapende stumperds, wier doorluchti ge karkassen tot verschrikking van de sterren rondwandelen met een etter dracht van geestelijke banaliteit; ge drochtelijke misgroeiden, wier la- këiengeest en grove dienstbaarheid het kriele vergaan van ons volk in varkensgeneugten kleurig en malsch conterfeitendagdieven in actie maanzieken, bijbelverklikkers, stal knechten, ridders van de droeve fi guur. Vlaamsche dooden zijn: van den onnoozelsten schoolmeester-cor respondent van De Standaard tot den meest hoogstaanden uitbrouwer van onze cultuur. Zij doen als de oude hoer, die er niet schijnt aan te den ken dat de luister van honderd ster ren misschien onvoldoende zou zijn om het krapuleuze bezit van leegte, dorheid, doelloosheid en hoon weg te branden. Twistige en onverantwoor delijke sires, die in een mugge at mosfeer zonder geloof, aan weten schap doen, aan litteratuur en gees tigheid, en door liefdeloosheid de daadkracht missen tot een zakelijk, kort en meedoogenloos gevecht om het leven Ik schei hier uit. Is er in het ci taat een en ander dat ergert, ik kan er niets aan doen. De geciteerde pro za is van Leo De Roover. De naam schijnt nogal goed gekozen. in ruimen kring bekend. Een der meest uitgelezen protestantsche woordvoerders heeft aldus door zijne bekeering een nieuwen en geweldi gen stoot aan de wereldkerkbeweging gegeven. Ook de protestantsche dominee Lotzing zet zijn campagne voort om zijn geloofsgenooten te wijzen op de noodzakelijkheid van hun terugkeer tot de katholieke eenheid. Hoeveel eeuwen tijd zal het intus- schen gevraagd hebben om het ramp zalig werk van eenige verdwaalden weer goed te maken?! ft V ■HHHi 3ANK BEURS WISSEL Op Vrijdag 17 Juni j.l. kwam de raad van beheer van het Nationaal Instituut voor Radio-Omroep (N. I. R.) samen en had aan de dagorde zijner bespreking staan: de herziening inzake verdeeling van den radio-zendtijd. Voorafgaande besprekingen hadden geleid tot een voor stel waardoor 50 van den zendtijd aan de officieele N.I.R.-uitzendingen zou toe- kend blijven, wijl de andere 50 onder de omroepvereenigingen moest worden verdeeld. In dat voorstel was eene ver hooging van zendtijd voor de omroep vereenigingen besloten, en deze verhoo ging zou, luidens de gevoerde besprekin gen, ten goede moeten komen aan de katholieke en socialistische omroeporga- nismen, als zijnde de vertegenwoordigers der sterkste volksgroepen in ons land. Echter werd op de zitting, te laatster ure, een liberaal tegenvoorstel ingediend, luidens hetwelk de liberale vertegenwoor diging in het N.I.R.zoowel in den be heerraad als in al de dienstafdeelingen. gelijk was aangenomen geweest met deze van Katholieken of Socialisten, en dus ook de zendtijd voor hen gelijk moet zijn!? Men had schoon tegen te wer pen dat ze steeds vrri te veel hadden ge kregen..^ dit voorstel werd het eerst ter stemming gelegd, en het werd ge stemd!! Daarmede was elke vermeerde ring van zendtijd eenvoudig aan Katho lieken en Socialisten afgenomen... en in de plaats aan den liberalen-omroep ca deau gedaan. Hierdoor verliest de ka tholieke radio-omroep twee dagen uit zending per maand! Deze beslissing maakt veel opspraak in alle radio-mid dens en zal nog heel wat rumoer doen opgaan. De katholieke radio-omroep zal in elk geval geen rust hebben vooraleer dit flagrant onrecht is hersteld! Crisis: Tusschen Amerika en Europa het totaal der overvarenden, bij middel van 17 passagiers-reede- rijen, was 1.022.353 in 1930 en 685.240 in 1931, dus eene vermin dering van 317.113. Weeral worden twee ophefmaken de bekeeringen gesignaleerd: de droevig - beroemde romanschrijver Blasco Haniez heeft zich, te Menton, vóór zij ne dood met de Kerk verzoend en de laatste H.H. Sakramenten ont vangen. Zijn weduwe heeft dan ook geweigerd het stoffelijke overschot naar Spanje te laten overbrengen waar men het voor een burgerlijke plechtigheid wilde exploiteer en. In Duitschland beeft een aanzien lijk protestantsch geleerde, in vollen mannelijken leeftijd, den grooten stap gedaan en is lid geworden der Roomsche-Katholieke Kerk. De 33- jarige Oskar Bauhofer was lid van het Geneefsch Internationaal Soci aal-Wetenschappelijk Instituut der Stockholmsche Wereldconferentie en was door zijn wijsgeerige schriften Een bakker kocht boter bij een marchand en bestatigde dat hij nooit het gevraagde gewichte bekwam klacht bij de policie, die kwam onder zoek doen bij den boter-handelaar. «Hebt gij een goede weegsclaal?» Ja. Zijn uwe gewichten juist? Dat weet ik niet. Hoe dat weet ik niet... geef verde ren uitleg. Waarschijnlijk hebt ge klacht ontvangen van den bakker? Ja wel, en dan? Om den bakker te bestellen, leg ik in de schaal als gewichte een kilotje van zij ne broodenweegt dat brood- je nu geen kilo en ontvangt de bakker te weinig boter, 't is zijne schuld! Colombië is een staat van Zuid- Amerika en die dezen naam draagt ter eere van Colombus, dewelke in de XVe eeuw den nieuwen wereld op nieuw ontdekte. Daar moet er een president aan het hoofd staan, die niet medegaat met den tijd; luister: De wilde inboorlingen zijn niet meer onderworpen aan het gemeen reclt: Voor wat burgerrecht en strafrecht aangaat, zij worden to taal onderworpen aan de leiding dei- missionarissen, die eene eigene po licie moeten tot stand brengen. Al de kinders moeten ter schole bij de missionarissenopdat de vreemde lingen, de nog-niet-beschaafde in boorlingen niet zouden uitbuiten, mo gen er geenen onder hen verblijven, zonder toestemming der missionaris sen en het nationaal staatsbestuur moet de misionnarissen steunen! Verstandig gehandeld. Volgens bericht van het ministerie van onderwijs te Washington, zijn er nu in de 7912 katholieke volks scholen der Vereenigde Staten 2 mil- lioen 258.000 leerlingen; in de 67 ka tholieke middelbare scholen 10.000 leerlingenin de 167 katholieke col- legies 114.000 leerlingen en in de ka tholieke seminaries 8000 studenten. Het getal onderwijsgestichten neemt gedurig toehet collegie van Mt-St- Vincentius, nu in opbouw, gaat een millioen dollarden kosten, de Facul teit voor Medecine te Marquette 500 duizend alsook het Noviciaat van Mont de la Salie. Veel niet-katholie- ke kinderen en studenten bezoeken ook dis gestichten. Wat denken daarvan onze libera- ien en onze socialen, die schooloorlog voorbereiden? Trafalgar is eene Kaap van Zuid- Westlijk Spanje, in wier nabijheid den 21 October 1805 de Fransche vloot van Napoleon verslegen werd door de Engelsche. Deze was aange voerd door Nelson, die sneuvelde evenals de Fransche bevelhebber. Een Fiansch schip Duguay- Trouin ontsnapte, maar werd wei nige dagen later bemachtigd door den Engelschman, die het herdoopte en het den naam gaf van Implacable Tot heden deed het dienst in de En gelsche vloot en nu werd het als gepensionneerd naar Portsmouth overgebracht. In die haven ligt het nevens het gepensionneerde schip van Nelson, de Victory De Italiaansche luchtvloot, voor burgersverkeer over zee, bestaat uit 12 watervliegtuigen, die regelmatigen dienst doen met Genua, Napels, Pa- lerme, Marseille, Tripolitaine en Spanje. In 6 jaar vervoerde ze 40.000 reizigers alsook 853.483 kilos brie ven en reisgoed en legde 5.000.000 kilometers af, d. i. 125 maal den toer van de wereld. 230 vakman nen onderhouden ze en er zijn 50 loodsen en radio-telegraphisten aan het bestuur. Marseillianen zijn stoffers, geheel de wereld weet dat. Op de Canne- bière, d. i. niet lange maar bijzon derste straat van Marseille, dicht de haven, waren er twee in gesprek: Ik ben fier op mijn grootvader, zeg de de eene, hij miek de oorlogen van Napoleon mede en hij is maar gevallen als hij den 18"1 kogel in zijn lijf kreeg! Wat is dat! zegde de tweede, mijn grootvader vocht te Waterloo en met zooveel moed en ge weld, dat hij niet gewaar werd dat hij dood was, en hij vocht voort, tot dat de vijand hém begroef! Twee lieden verlaten samen het huis van een geneesheer. Slecht nieuws, zegt de sene, de dokter zet mij voor een jaar aan het melk-re- giem! «Ik heb nog 18 maanden met niet anders geleefd dan met melk, antwoordt de andere, en ik be vond mij er mede opperbest. «Was dit onlangs?» vroeg de eer ste. Neen. neen, als ik pas ge boren was bloemen gaan nederleggen op het Fransche gedenkteeken te Waterloo. Die hesren weten zeker niet, dat wij geen vrije Belgen zouden kunnen ge vocht worden, had Napoleon dien slag moeten winnen en dat er in Na poleons leger maar 80 officieren en 350 manschappen waren van Belgi sche afkomst, terwijl Let Hollando- Belgische deel van 't verbonde nen-leger waarvan het meeste deel Belgen waren 3213 zijner le den in Waterloo sneuvelen zag! De drukking, beneden in den At- lantiek, die doorgaans 4000 meter diep is, is 40.000 kilogrammen per vierkanten decimeter, dus het ge wichte van vier ijzerwegwagens. Ge kunt verstaan dat een onderzeeër, daar aanlandende, moet platgeduwd worden, dus geen middel voor den mensch daar te gaan snuisteren, zou- det ge meenen; en toch is men er in gelukt: Dokter Hermann laat in de zee een stelsel dalen, dat he} het om liggende op den zeebodem verlicht en een wegzender, waarmede men photos overzendt, neemt alles op en zet het over in den donkeren kamer van 't schiphier kan men dus na gaan, wat op den diepen zeebodem geschiedt. In de Koninklijke bibliotheek te Brussel werden er boeken gestolen. Veel van die boeken werden weder- gevonden bij boekhandelaars in stad. Een boekhandelaar heeft dezer da gen de policie verwittigd, dat hij voor 250 fr. ook een dier boeken ge kocht heeft aan een zoogezegden Antwerpenaar. De beschrijving van den verkooper is het land rond gestuurd. Als men ter kwade trouw gestolen goed koopt, altijd mag het u van rechtswege ontnomen worden en gij verliest er bij Let verschoten geld; wat ge er bij wint is een proces. Als men ter goede trouw gestolen goed koopt, dit zal u geen proces bij brengen maar het mag u ontnomen worden, ten ware ge het gekocht hadt op de marktplaats, den dag en de uren van de officieele markt. De ze uren begonnen eertijds overal en nu in sommige plaatsen met het luiden der markt-klok. Reklaam. In Amerikaansche Hotels krijgt ieder klant een paar sletsen of rustschoenen, dragende op den bovenkant Reklaam-aankondi- gingen. De zolen zijn in carton, het overigs in zacht papier en de zoom is een koordeken van gevlochten pa pier. Die scloenen zijn warm en ge- maklijk maar niet duurzaam. Veel Walen zijn, Zondag 19 dezer. Bruin papier bewaart geheel goed de warmte. Wilt ge daarvan een tref fend voorbeeld: Over winter, bij ge weldige koude, plaatst een blad bruin papier tusschen twee bed-dekens. Dat blad papier vervangt ten minste een dikken wollen deken. In de parken van Londen vond men somwijlen over zomer menschen te slapen op een bank en die daal den nacht overbrachten, gehuld in eene groots gazet: De Times of de Dailv Cronicel. Sletsen worden ook genoemd pan toffels of muil. In plechtige ontvang sten bij den Paus is het toegelaten den vost van den H. Vader te kussen. Daarom hebben de Pauzen op hunne pantoffel of muil een kruis laten bor duren. Van daar de spreuk: Bai- ser la mule du Pape

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1