Het komende Kinemacongres Ypersche Kroniek v: 4«1 Den 25 Juli aanstaande wordt te Londen Bisschop gewijd, als helper van den Kardinaal Bourn, Mgr. Ed ward Myers, bestuurder van het Old Hall Ware College in England en die zijne humaniora's studiën deed in '1 Bisschoplijk College te Meenen. Voormelde Heer, was destijds be stuurder van St Edmonds college, waar voor een 50 jaar een vermaard geval van telepathie geschiedde dat is eene be-inr lor ding op af. stand In dat college was er uitgangsdag en de studenten, volgens Engelsch gebruik, mochten drie per drie uit stapjes dosn. Een groepje eindigde den verlofdag met eene spelevaart op een grooten vijver. Ongelukkiglijk, bij het vallen van den avond en als- wanneer zij het varen gingen staken, kantelde de boot om: Twee der inge zetenen konnen aan land zwemmen en de derde verdronk. Met dit droe vig nieuws gerochten zij te Huis. 's Anderdaags deed men aanstonds pei lingen en duikelaars staken onder. Dezen vonden het lijk met den voet vernesteld in waterplanten. De Be stuurder der school ging de familie verwittigen en bij het ingaan van het park 't was in een kasteel, ont waarde hij den vader, die angstvol op hem toekwam, zeggende: «Eer- weerde, U komt mij melden het af sterven van mijn zoon! Waar om denkt U dat, Heer Graaf ant woordde de geestelijke. Omdat ik en mijn hovenier, gisteren namid dag, ten 4 uur, mijn zoon in het park gezien hebben, met nog een jonge ling; mijn zoon bezag mij, ik riep: James en hij verdween oogenblik- lijk. Hewel, wedervoer de geestelijke, dat droevig nieuws is wezenlijkheid.» Eenige dagen later had de begra fenis plaats. Na de kerkelijken dienst, begeerde de vader de studie- kafifiër van zijn zoon te bezoeken en daar trof hij eene gravuur aan, een soorte portret. «Hemel! riep de graaf uit, deze is de jongeling, dien ik met James in het park zag! Wie is-tleze?» En de overste, diep ont roerd, antwoordde: «Men beweert dfft dit een waar afbeeldsel is van den H. Aloysius van Gonzaga. Alles wijst er reeds thans op dat het komend kirtèmacongres, dat te Brussel zal plaats vinden op 20 Juli, een sukses zal,worden. Hetgeen plaats vindt in het land zelf en in de omliggende landen is het beste teeken, dat dit congres voorziet in een groote noodzakelijk heid. Van verse! illige kanten komen toetredingen toe, een bewijs dat men allerwegen verlangt te zamen te ko men en van gedachten te wisselen. Op dit gebied liggen zoovele pro blemen, zoovele kwesties, en ze zijn zoodanig actueel, dat dringende be sluiten een noodzakelijkheid zijn. De bestuurders der katholieke bla den zien de noodzaak en het nut in hun lezers een kinemarubriek aan te bieden. Zij kunnen niet langer een zoo belangrijk onderwerp onder stil zwijgen voorbijgaan, want bijna al hunnejezers zijn toeschouwers in de kinema. Maar zij zien evenwel het groot gevaar: de kinema is hei dense!, en een verslag over een hei- densch onderwerp mag geen hei- densch verslag worden. Ziehier de bestuurders en opstel lers voor een groote moeilijkheid ge plaatst. Het congres echter weet dat en zal zeker het punt onder de oogen zien, de goede richting aanwijzen en de gewetensvragen tot ieders vol doening oplossen. Daarnevens staan de bestuurders van de kinemazalen. Steeds wordt het hun moeilijker in de cl aos van filmen de goeds te vinden, en de goede censuur aan te brengen. Nemen ze zonder meer hun toevlucht tot het onschuldige filmpje, dat zeker onge vaarlijk is, dan krijgen de toeschou wers meestal geen artistieke, doch een hoogstens middelmatige film te zien, sen film cUe geen slechte maar ook geen goede en zeker geen kunst indruk aclterlaat. Bovendien wordt de inrichting van hun zaal een steeds grooter bezwaar; een zaalinrichting eischt naast een handelservaring ook groote technische bekwaamheden. Met wat reklaam alleen komt men er tegenwoordig niet meer. En de katholieke bestuurders willen naast en in mededinging met het 1 eidensch blok vooral up to dateblijven. Staat men alleen, dan staat mm stil, en stilstand in dit groeiend bedrijf beteekent onmiddellijk achteruit gang. Elke achteruitgang is onher stelbaar verlies, verlies van klanten, verlies van naam, verlies van de plaats die men inneemt, verlies voor de katholieke zaak die men dient. Allen die een plaats irtnemen in de katholieke actie dienen in dit bedrijf een steun te vinden; een katholieke censuur, een katholieke pers, een ka tholieke teclnische dienst met die on misbare helpers di; zich geheel ge ven aan de goede zaak. Daarom houdt het congres in zich zelf de reden van zijn sukses. Wij hopen dat de zittingen, waarvan wij komende w:el: het programma zul len mededeelen, voor de katlolieke kinema een toekomst van grooten bloei mogen openen. De Apotheek van M. SNOF.CK, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 26 Juni 1932. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Op Zondag 26 Juni. ten 8 V4 uur, gezongene Mis voor E. H. Neuville, gewezen paster der parochië, op den negensten verjaardag van zijn afster ven. Op Woensdag 29 |uni. St I'ieters- dag. Gedurende Aanbidding. De eer ste Mis ten 6 y2 u. en de Hoogmis, St Pieters ter eere voor het welvaren der parochianen, ten 9 u. Vespers ten 2 Yi u.Lof en Te Deunt ten 6 u. Zaterdag 2 Juli, Feestdag van O. L. Vrouw Visitatie, Gedurige Aanbid ding in de Kapel van het Nazareth Missen ten 6 u. en ten 8. Solemneel Lof met Sermoen ten 5 (4 u. SINT NIKLAASKEÊK Woensdag werden in St Niklaas- kerk de schoone Heiligenbeelden, in de daartoe gemaakte nissen geplaatst. De beelden, van den Heiligen Mau ritius, Franciscus van Assisië, Quiri- nus en St Jan-Baptist zijn uitermate schoon. Nu dat het schilderen der kerk omtrent opgedaan is, dragen die beelden er veel aan toe tot ver fraaiing der kerk. In Sint Maartenskerk. Voor toe komende week, wordt menige plechtig heid aangekondigd in onze kathedraal. Op Zondag 26 Juni, zal de Hoogmis te 10 uur opgeluisterd worden door het puike zangkoor van Ecaussines-Carrières: de tweestemmige Mis (tenor en bas) van E. Vanderstraeten zal uitgevoerd worden. Een echt buitenkansje voor onze mu ziekliefhebbers. Woensdag 29 Juni, feestdag van de HH. Apostelen Petrus en Paulus, te 9 u. Hoog mis. 's Avonds kwart vóór 8 uur. Solem- neele Verspers en te 8 uur Plechtig Lof. Donderdag 30 Juni, 's avonds te 7 u., wordt tot sluiting van de Junimaand, de rijkgezegende oefening van het Heilig Uur gehouden, met uitstelling van het Allerheiligste. Vrijdag 1 Juli. te 7 uur, Solemneele Mis ter eere van het H. Hart van Jezus en algemeene Communie, 's Avonds, te 8 uur, plechtig Lof en kort sermoen. HOOG BEZOEK Donderdag' bezocht Zijne Excel lentie de Minister van China te Lon den onze stad. Na een bezoek aan de bijzonderste gebouwen, heeft Zijne Excellentie Donderdag en Vrijdag bezoek gebracht aan de verschillende kerkhoven welke zich hier op de frontstreek van het Ypersche bevin den. PROCESSIE Zondag had voor de tweede maal hier in stad de plechtige processie plaats ter eere van het Heilig Kind Jezus van Praag. Deze processie werd alhier inge richt door de E.E. P.P. Karmelieten in wiens kerk er een Broederschap is ingericht het Heilig Kindje ter eere. Broederschap die tegenwoordig 2030 leden (kinderen) telt. De processie is buitengewoon wel- gelukt. iets wat gezien de kleintjes die er meestal de groepen van uit maken als een klein wonder zou mo gen aanzien worden. Want een pro cessie inrichten wanneer er een aan tal kinderen deel van maken, welke reeds een aantal jaren tellen, levert nogal gewoonlijk veel moeilijkheden op. daarom kan men gemakkelijk be grijpen hoe er dient gewrocht te zijn wanneer de deelnemers meestal kleine Kleuters zijn. Daarin zijn de-E.F.. P.P. nochtans ten volle gelukt doch ook Z1J a'leen weten wat moeite hun dat gekost heeft. Immers het was het- s' en tijden- den omgang door ieder een opgemerkt wierd, de groote orde v. elke in de verschillende groepen heerschte alsook den ernst door al die kleinen aan den dag gelegd. Dit mag dan ook aanzien worden als eene aan moediging en tevens als de belooning van hunne moeilijke taak. V ij kunnen dan ook niet nalaten onze hertelijkste gelukwenschen te sturen aan de E.E. P.P. Karmelieten en a! deze die. te gelijk welken titel, aan het welgelukken der processie medegeholpen hebben. s# HUWELIJK Op Dinsdag 28 Juni, om 11 l/i u.. zal in St Maartenskathedraal het hu welijk ingezegend worden van M. Omer Vander Ghinste van Kortrijk. met Mejtiffer Louise Donck, klein dochter van Mevrouw Wed. Donck- Cardinael. dochter van Mijnheer en Mevrouw Armand Donck-Vermeulen. Onze hertelijkste gelukwenschen. TEGEN OORLOG Godsgeleerden, te Freiburg bijeen gekomen. vonden en komen te ver klaren dat er geen oorlog nog kan rechtveerdig genoemd worden, nu dat de Staten hunne geschillen scheids rechterlijk kunnen laten afwijzen door een Internationaal Gerechtshof. Dat slaat op, den aanval van den sterk- sten tegen den zwaksten. en de ge- wetenlooze uitbating van volksmoor- derij uit wraak of winstbejag: na tuurlijk die aangevallen wordt, blijft het recht behouden zich te verdedigen, en men mag geene terechtstelling van kwaaddoeners eene moord noemen. De zedelijke macht van het Rech't behoort boven het oorlogsgeweld ge steld te worden, zei Paus Benedic- tus XV in 1917. Het gebruik van het gewéld tusschen Steden, Provinciën en Middeleeuwsche Staten wierd al- lengerhand opgeheven tot meerder rust en welzijn der menschenhet moet nog afgeschaft worden tusschen Landen en Natiën in hun eigen be lang, want zij bezwijken onder den druk der bewapeningen, menschen- slachtingen en verwoestingen. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN O)) ZONDAG 28 OOGST 1932, zal de Bond der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen te Yper haar jaarlijksch CONGRES houden. Zulks vraagt veel kosten. Ten einde deze te kunnen dekken, doet het plaat selijk Bestuur een oproep tot al de vrienden en voorstaanders der Kroost rijke Gezinnen hopende dat de perso nen welke zich ten huize zullen aan bieden voor eene geldelijke ondersteu ning, een goed onthaal en milden pen ning zullen mogen ontvangen. PATERSPROCESSIE VAN 'T KIND JEZUS Aan Jezus onze ziel en zinnen Den Menschgeworden Zoon van God, Aan Jezus onze huisgezinnen Den Zegenbrenger van ons lot. Aan Jezus die in Kongo wonen, De kolonie van Belgenland, Aan Jezus, China's, Japan's zonen. En Indië's volk en ieder stand. Hoevelen toch die niet en weten Dat God ons Jezus-Christus zond. Omdat het inenschdom had vergeten Dat het alleen door God bestond. Die God noch eeren noch beminnen. Geen mensch op aarde geerne zien, En enkel leven om hun zinnen, Naar lust, voldoening aan te biên. Het heidendom moet overwonnen. Elk volk moet onderwezen zijn, Geloofd, gedankt die 't werk begonnen Die 't voort doet, moet geprezen zijn. NAASTENLIEFDE Ten tijde dat de Joodsche Farizeërs aan 't volk. in 't openbaar, de 'wet van Mozes ophemelden en opdrongen, terwijl zij haar in hun hert en daden overtraden, waarschuwde de God- mensch, die op de wereld gekomen was om Mozes wet te volledigen en 't menschdom te verbeteren, zijne vrienden en volgelingen tegen de huichelarij der Farizeërs. die durfden zijne dood beramen. De oude leeren u. zei Hij, dat gij geen doodslag moogt begaan, zooniet dat gij er voor zult gestraft worden. Maar Ik zeg u, ging Hij voort, gij moogt niet kwaad en vertoornd zijn lop uwen evennaaste, zooniet zult gij met politiestraffen gestraft worden gij moogt niemand niet beleedigen, zooniet zult gij boetstraffelijke straf fen oploopen. en. gaat gij zoo ver iemand te smaden en te verachten, gij zult er voor branden na uwe dood. Zoo schrijft de H. Matheus in zijn evangelie, vijfde hoofdstuk. Het deert ons dat Christus' liefde- leering, 1932 jaren na Zijne komst,' z« miskend wierd in den vloed van -inaad- en scheldwoorden, alsook van bedreigingen, uitgebracht door M. Missiaen tegen M. den Burgemeester in de Gemeenteraadszitting van 20 Juli 1932. STAATS LOTENLEENING Die inschreven in Staats lotenlee- ning 5 van 1932 kunnen Zaterdag 25 Juni een of meer der tien loten van een half millioen winnen. Samenwerkende Maatschappij ONS ONDERDAK Zondag had de jaarlijksche alge meene vergadering plaats der samen werkende maatschappij Ons Onder dak Wij zijn gelukkig hieronder het belangrijk verslag te geven dat al daar. betrekkelijk de werkingen van het afgeloopen dienstjaar, afgelezen wierd. JAARVERSLAG 1931 Damen en Heeren, In nakoming van artikel 37 der standregelen komen wij U mits deze verslag geven over het dienstjaar 1931 en over de maatschappelijke belangen van Ons Onderdak In den loop van het afgeloopen jaar hield de Beheerraad zes vergaderin gen. De twee afgevaardigde Beheer ders en den Sekretaris kwamen alle week bijeen en soms meermalen, vol gens het dagelijksch bestuur en de omstandigheden het vereischten. In den loop van het afgeloopen jaar wierden twaalf akten van verkoop gerealiseerd en de verkoopprijzen be taald. Die koopers welke bezit namen van hun huis en hof zijn Leon Therry, Oscar Bogaert, Gerad Cottignies, Hi- laire Riquière, Marcel Bollengier, Gas ton Gadeyne, Gerard Pattyn, Geor ges Ghesquiere, Alphonse Viaene, Vic tor Dethoor, André Behaeghel en Ca- miel Lamaire. Tien koopers vroegen en bekwamen van de samenwerkende maatschappij Eigen Heerd eene leening om hun koopprijs te helpen betalentwee andere bekwamen van bijzondere personen eene leening in gunstige voorwaarden. Allen genoten van de bouwpremiën toegestaan door de Staat, de Provincie West-Vlaan- deren en de Stad leper. Drie andere huizen wierden aan minvermogende kroostrijke gezinnen verhuurd met vermindering van huur prijs overeenkomstig het koninklijk besluit van 5 Februari 1930; een van die kroostrijke gezinnen telde 5 kin den, de twee andere meer dan 5. Het gezinshoofd van elk van die* huurders teekende eeue belofte van aankoop van het huis maar de vereffe ning heeft nog niet kunnen geschieden aangezien het leeningsfonds van den Bond der Kroostrijke Gezinnen tot heden nog niet in staat was de be loofde leening te verwezentlijken. O]) 31 December II. bleven er nog vijf huizen beschikbaar. Een tiental per sonen boden zich herhaaldelijk aan om over eene beter en gezonde woonst te verkrijgen dan de kamer of de barak door hen bewoond, maar ieder onderhandeling moest, spijtig genoeg, te niet uitloopen daar Eigen Heerd ook zijn krediet ingekrompen heeft van 5000 fr. per huis; de verkoop lag dus stil en wij zagen uit naar andere middels om onze taak te kunnen voortzetten en aan de werkende klas de huizen te verschaffen die in leper ontbreken. Onze verkoopprijzen aanpassen aan den tegen woordigeu ekonomischen toestand en aan de Nationale Maat schappij de toelating vragen om de verkoopprijzen van 3000 fr. te mogen afslaan scheen ons het redmiddel en wij schreven in dien zin naar de Na tionale Maatschappij met bede te mo gen mondelings onze zaak pleiten. Wij ontvingen daarop het zeer ver- eerend bezoek van de Heer Gosseries, Algemeen Bestuurder, en de Heer Ma- rique, Dienstoverste, namens de Be heerraad der Nationale Maatschappij kwamen die hooge ambtenaren zich ter plaatse zelve vergewissen: 1. in dien het wel noodzakelijk was de aanbesteding der acht nieuwe huizen goed te keuren; 2. welke eigentlijk de reden waren waarom de verkoop der gebouwde huizen stopgezet was. Begeleid van de afgevaardigde Be heerders bezochten die Heeren opvol- gentlijk de huizen en gronden van Ons Onderdak alsook verscheidene andere huisjes en krotten en des an derdaags bekrachtigden de Algemeene Beheerders schriftelijk hetgeen zij de eer hadden voor te leggen aan de Heeren Gosseries en, Marique, na- mentlijk Gezien het verbod door de Gemeen teraad van leper de vooroorlogsche koertjes en ongezonde beluiken te herbouwen zijn nog honderden werk mansgezinnen verplicht te wonen in barakken en op kamers. Het is dus eene sociale noodzakelijkheid nieuwe werkmanswoningen te bouwen en te genstrijdig aan hetgeen in sommige middens gezegd wordt staan er in leper geene werkmanshuizen ledig. Aangezien den afslag bekomen in onze laatste aanbesteding welke in de geheele stad gekénd en besproken wordt is het eene noodzakelijkheid geworden de verkoopprijzen der on verkochte huizen van 3000 fr. te ver minderen zoo wij op ieder der ach: nieuwe huizen 25Ó0 fr. gewin vrager, zoude dit gewin het verlies op de oude huizen dekken en de nieuwe ver koopprijzeri zouden daaromtrent ge lijkloopend worden. Na een nieuw persoonlijk bezoek van den Heer Voorzitter Verneuk te Brussel hadden wij het genoeger, de goedkeuring van de Nationale Maatschappij te verwerven. Den 4 December 1931 greep de aan besteding plaats der 8 nieuwe huize: Tegelstraat en Kanonweg. Veertien deelnemers namen deel aar. de inschrijving. De laagste inschrijver Gerard Dehouck, aannemer te Zonne- beke, vroeg 192.047,65 fr. Door de Beheerraad en door de Nationale Maatschappij aanveerd er goedgekeurd is de aannemer than- reeds aan het werk en wij verhopet de reeks nieuwe huizen opgedaan te zien tegen den maand Oktober 1932 In uitvoering van vroegere beslissin gen wenschte de Beheerraad de optie van aankoop'te kunnen lichten jegens de stad leper van 2104 vierkante me ters bouwgrond gelegen tusschen de Tegelstraat en Kanonweg, zijnde de gewezen open en overdekte rijbanen der rijschool. Dank aan de mildheid der Kommissie van Openbaren On derstand, welke wij daarvoor herte- lijk bedanken, stelde dat Bestuur ter onzer beschikking eene som van ^5.000 frank in volledige aflossing en beta ling van hare 350 onderschreven aan- deelen op dewelke er maar 20 ge stort was. Met die som betaalden wij de grond der stad leper, hetzij 21.040 fr., en de kosten der akte van verkoop. Om dien blok grond regelmatig te maken en het bouwen te vergemak kelijken stemde een aanpalende eige naar. M. Hector Vermeulen, er in toe aan Ons Onderdak te verkoopen een perceeltje bouwgrond, groot 137 vkm., aan den genadigen prijs van 10 fr. de vkm. Zoodanig dat er voor de toekomst een schoonen en regel- matigen blok bouwgrond voor handen ligt. De bilan en de rekening van winst en verlies, welke wij de eer hebben Ued. voor te leggen, sluit met een tekort van 14.455,97 fr. uit reden dat de intresten verschuldigd aan de Na tionale Maatschappij steeds voortloo- pen en dat onze verkoop plotseling door de ekonomische crisis is stop gezet en dat wij de aflossingen waar op wij rekenden tijdelijk niet kunnen doen. Gij zult gelieven de bilan en de re kening van winst en verlies goed te keuren welke de Beheerraad de eer heeft Ued. voor te leggen en ontlas ting aan Beheerders en Kommissaris- sen te verleenen. Ingevolge artikel 32 der standre- gels moet er overgegaan zijn tot de benoeming van twee Beheerders en een Kommissaris, de aftredende leden herkiesbaar. Het lot duidde aan als aftredende Beheerders de Heeren Missiaen en Vandevoorde en als aftredende Kom missaris de Heer Valère Seys. Die Heeren aanveerdden de vernieu wing van hun mandaat. De Afgevaardigde Beheerders: H. Vermeulen, L. Vandevoorde. VERKEERSONGEVAL Woensdag, omstreeks 6 uren 's avonds, had op de Groote Markt alhier eene botsing tusschen twee auto's plaats. Toen M. Cornette, van Oostvleteren. zich omtrent rechtover den winkel van den Heer Vercruysse bevond, uit de richting van de Meenenstraat ko mend, kwam een Franschen autovoer der, in volle geweld uit de Hondstraat gereden, draaiende in de richting van Cornette, deze die heeletnaal op de rechter kant der Staatsbaan was, zwenkte naar rechts om de botsing te vermijden, den Franschen auto voerder het gevaar ziende, kwam naar links gezwenkt zoodat de botsing, ten gevolge van de snelheid van den FYanschman, onvermijdelijk werd. Het voertuig van Cornette is deerlijk ge havend. STAD YPER BERICHT Jaarlijksche Monstering De Burgemeester der stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen, dat de Bevelheb ber van het Gendarmeriegebied de Monstering zal houden van de Mili tairen in onbepaald verlof der Klas- 1916; 1916 bijzondere lichting 19]9; en 1925; den VRIJDAG 1 JULI 1932. om 7,45 uur 's morgens, in de Gen darmerie, Elverdingestraat. Yper, den 8 Juni 1932. De Burgemeester. H. SOBRY. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worde:: vriendelijk verzocht de Zielmis :e willen bijwonen, welke op Zondag 26 Juni, om 8 j/2 u., in St JacoL- kerk zal gelezen worden voor Heer en Vrouw Henri Lauwer».

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2