Crédit Anversois Plechtigheid van de HH.Petrus& Paulus Lastige Indringers WEET GE WAT jaar. - Nummer 27 35 Centiemen Zaterdag 2 Juli 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Dixmodestraat, 18, YPER Herziening der Kiezerslijsten ijet i)fici*öcl)c tlolit ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casikr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Den Zondag, na den 29 Juni, jus op morgen, viert de H .Kerk je plechtigheid van het naamfeest dezer twee Apostelen. Op St Pieters, jinnen Yper, is 't parochiale proces- de, die haren ommegang doet ten 1 uur in den namiddag. In onze St Pieterskerk, zijn er twee tafereelen, afgebracht boven de zij-altaren, iet eerste, in den O. L. Vrouwen "hoor, stelt Calvarië voor, met op jet voorplan de Moeder van Smer- ten, dit omdat de eeredienst der S'eedommen iets eigen is aan die jerk. Tusschen het Kruis des leeren en de bedrukte Maagd, ont aart men in het verschiet er voor gesteld in eene avondschemering tan nederdalende zon den Tempel, jaarmede is Het gedacht uitgedrukt, jat het Oud-Verbond, verzinnebeeld door dien Tempel, met den dood van nristus eindigde. Het tweede tafereel, boven St Pie- lers Altaar, stelt den marteldood toor van den eersten Paus. In het verschiet ontwaart men hier, maar in •e glorie der opkomende zon, St Pie- :ers-Kerk van Rome. Deze is het graf van den Prins der Apostelen en te vens een zinnebeeld der Kerke Chris- Daar zij voorkomt in de morgen brie, wordt het gedacht uitgedrukt, £t het Nieuw-Verbond begonnen is. Boven Het tafereel van St Pieters Marteldood staat te lezenOud ge lorden zal een ander u gorden Om tie woorden te verstaan herinner u, sat de Joden ten dien tijde lange rok- ien droegen, als nu nog onze pries- ters. Om bij het reizen gemakkelijk kunnen doorstappen, deden zij een lordel of singel rond de lenden, en ïokken de soutaan wat op, die dan 'olvende boven den singel iets neer ang. Van daarDen gordel aan- of zich omgorden was even- ■eel zeggen als: Op reis gaan. Eene der verschijningen van O. I, na zijne verrijzenis, geschiedde an den boord van het Meer van Ge- asareth. Petrus, Thomas, Natha- uël, Joannes, Jacobus en nog twee adere discipelen h adden geheel den 'acht vruchteloos gevischt. Met den aorgen naderden zij het strand en -waarden een Vreemdeling op den toord van 't meer, Die hun toeriep: Hebt gij geene toespijs. Op hun -kennend antwoord, hernam de Jtóekende: «Werpt het net rechts an't schip en gij zult iets vinden. &j deden het en de tweede miraku- ;sze vischvangst geschiedde: zich in de kamers en kassen om wat 153!zoete lekkernijen te snoepen, om sui- ffoote visschen. Hieraan verkenden kerpot en honingvaas te belegeren, bij: «Volg Mij. Petrus, die na de nederdaling van den H. Geest eerst verbleef in Palestina, heeft later zij nen zetel verplaatst naar Antioehiën en eindelijk naar Rome. Hier ver toefde Hij menige jaren en als de eersce groote Kerkvervolging, deze van Nero, volop aan den gang was, vluchtte Petrus van Rome weg. daar Hij mogelijks, denkende op zijnen drievoudigen val in den nacht van 's Heerens lijden, twijfelde aan zijne standvastigheid. Buiten Rome ont moette Hij den Zaligmaker, Die, zijn kruis dragende, naar stad toe ging. Heer riep Petrus uit waar naartoe? Naar Rome ant woordde Jesus, om er opnieuw gekruisigd te worden. Petrus ver stond de vermaning, keerde naar Rome terug en werd er gekruisigd op den Janicule-heuvel. Omdat Pe trus oordeelde niet weerdig te zijn te sterven als zijn Meester, had Hij aan de beulen gevraagd Hem te kruisi gen het hoofd omlaag, wat dan ook geschiedde. St Paulus, die edelman was en uit dien hoofde niet mocht omgebracht worden als een slaaf, werd niet ge kruisigd maar het hoofd afgeslegen. Dit was eene eerlijke dood, evenals nu sterven door den kogel eerlijker is dan opgeknoopt te worden. Op het tafereel in St Pieters-kerk is Paulus ook afgebeeld, hetgeen men er kennen kan aan den beulsknecht, die nevens Hem stapt dragende het slag- zweerd en Hij wordt voorgesteld als weggeleid zijnde naar de straf plaats, waar men Hem onthoofde. Dit geschiedde op ongeveer eene uur gaans van de plaats waar Petrus stierf. Paulus' hoofd bonsde ver- sehillige malen op den grond en op de drie plaatsen waar het den grond ge naakte, welde eene bron op. Van daar de naam St Paulus-drie-fonteinen aan het heiligdom gegeven, dat men er nü bezoekt. Ze komen ons alle twee plagen in dezen tijd van 't jaar, ze kruipen en dringen in hoekjes en gaatjes, waar ze niets te maken hebben, waar ze hun slag slaan en, in de meeste ge vallen, schade veroorzaken. Vooral de motten. De MIEREN zijn minder gevrees de indringers, omdat de verwoesting die zij aanrichten, niet zoo belang rijk is als de ruïne die hun collega's, de motten, teweeg brengen. Want de kleine nijverige miertjes nestelen Apostels den Heer. Bij hun aan een, vonden zij een vroegmaal :*ds bereid en nutten er van, op •tnoodiging des Heeren. Daarna hieg 0. H. tot driemaal aan Petrus: Simon, bemint ge Mij en op de 'ie bekentenissen, antwoordde de -iligmaker: «Weid mijne lamme- ""a. weid mijne lammeren, weid %e schapen. Daarmede was Pe- jas aangesteld als Opperherder, als "'as. Dat nu de eerste Paus, Petrus, zou- sterven als zijn Meester, voorspel- hiem dit O. Heer, op volgende wijs: nder waarheid zeg Ik u: Toen gij rg waart, gordet gij u zeiven en gingt waar gij wildet. Maar wan- gij oud zult geworden zijn, zult uwe handen uitstrekken, en een '"-er zal u gorden... d. i. binden "*5 't kruis,en leiden waar gij niet d. i. den dood sterven, waar- C: alle mensch natuurlijk afkeerig En om nog meer te doen uitko- hr- dat Petrus zoude sterven als "hstus, voegde de Zaligmaker er om hun heil te zeeken in jam en li monade. Om mieren te vangen plaatst men kleine schaaltjes met petr'oleum. Ook kan men schoteltjes neerzetten, waarop men bloem van zwavel doet, vermengd met suiker. Uit keuken en voorraadkamers kan men ze verwijderen door alsem, IJs- landsch mos of duizendguldenskruid neer te leggen. Men kan ze in massa's verdelgen als men groote oude spon sen neerlegt, gedrenkt met suikerwa ter. Men zorge ervoor dat de spon sen vochtig blijven. De mieren, be lust op het zoetige vocht, kruipen in de sponsen, die men dan in heet wa ter gooit om de brutale indringers te verdelgen. Meer gevreesd en niet ten on rechte zijn de MOTTEN, die juist in dezen tijd van het jaar weer hun zwerftochten in onze kamers aan vangen om geschikte plekjes te zoe ken voor hun vernielingswerk. Naar den aard van de maaltijden die ze verkiezen, onderscheidt men ze in appelmotten, kleerenmotten, bont- motten, tapijtmotten, graan-, kurk-, ja zelfs bijenmotten. Deze laatste soort doet zich te goed in de bijen korven en is de schrik van den bij enhouder. De mot werkt op dezelfde manier als een schaaf, die de meubelmaker gebruikt om de oneffenheden van het hout te verwijderen. De mot of liever haar larve zou men ook kunnen vergelijken bij de zeis, die het korenveld maait. Zij verwijdert namelijk de wolharen der weefsels, zoodat de afgemaaide grond achter blijft. Uit de wolharen fabrikeert zij een kunstig spinsel, waarin zij zich hult en waarin zij groeit. De slaap zak dien zij zich zoo heeft gemaakt, wordt echter, naarmate zij groeit, te klein en zij verstaat uitstekend de kunst om hem, door er telkens een stukje bij te voegen, te vergrooten. Dat geschiedt door het lostronen van het oude spinsel en het aanzetten van verlengstukken. Op die manier handelen alle motsoorten en naar ge lang van het materiaal dat ze uit zoeken, is hun arbeid voor de men- schen meer of minder kostbaar. Uit het kokertje, dat de larve van den motvlinder heeft gemaakt, komt ze na veertien dagen weer als een vlindertje te voorschijn. De ondervinding heeft geleerd, dat men de mottenlarven niet van het weefsel los kan maken door kloppen en borstelen alleen. Daarvoor zitten ze te vast. Het biste is de stoffen, kleeren en meubelen zorgvuldig na te kijken en de kokertjes met de vingers te verwijderen. Toch moet ook ge regeld geklopt en geborsteld worden, omdat het motvlindertje haar eieren los neerlegt. Deze vallen er door de klop- en schudbeweging wel uit. Ook wat de mottenkwestie betreft, is voorkomen beter dan genezen, want als het kwaad eenmaal is ge schied, dan is men er nooit zeker van, dat men het weer kan verwij deren. Men moet dus tijdig maatre gelen 'nemen om het euvel te voorko men. Een eenvoudig en afdoend mid del vindt men in groote papieren zakken waarvoor men bij voorkeur oude gazetten neemt, daar de lucht van drukinkt mot-werend is. In deze zakken, die overal goed dicht geplakt moeten zijn, bewaart men winter- kleeren, dekens, lieden, bont, enfin alles wat voor mottenbederf in aan raking komt. Gebruikt men koffers, kisten of doozen om wollen goederen gedurende de zomermaanden weg te bergen, dan moet men alle naden en reten zorgvuldig beplakken met bree- de papierstrooken. Bovendien is het goed naphtaline en tabaksblaren mee in te pakken, daar de motten deze lucht niet kunnen verdragen. Het ge bruik van naphtaline alleen vrijwaart niet voor de mot; er zijn n.l. onder deze diertjes, die zich zoo behaaglijk voelen in de nabijheid van kamfer of naphtaline, dat zeer vlakbij, soms in de holte van zoo'n geurig blokje, gaan nestelen. Voor dat men bont wegbergt, moet het goed worden uitgeklopt en tot op het leer met een grofgetande kam uitgekamd worden. Kostbare en groo te kleedingstukken van bont kan men het beste bij den bonthandelaar te bewaren geven. Fatima is het Portugeesch Lour- des. Is op den 13° van ieder maand dat er groote toeloop is van volk. Den 13 Mei 1.1. was het de groote jaar- lijksche bedevaart: 80.000 Portugee- zen, komende zelfs van de verre over- zeescl e bezittingen, namen er aan deel. De pauslijke Nuncius leidde de ceremonie en wijdde een H. Herten beeld, dat binnen de kerk zal ver eerd wordenLangs Maria naar Jesus! n. V. mm BANK BEURS WISSEL Portugaal gaat eene nieuwe grond wet invoeren en de Minister van Bin- nenlandsche Zaken verklaardeAl le mogelijke waarborgen zullen aan de Kerk toegestaan worden, opdat zij haar beschavend werk kunne voortzetten, want de Staat kan den invloed niet loochenen, dien de Kerk uitoefent op het nationaal leven. Met Paschen celebreerde een nieu we priester zijn eerste mis in de kerk der Carmelieten, te Parijs. Veel ingenieurs, veel hooge officieren, veel hooggeplaatste Geestelijken woonden de ceremonie bij. De nieuwe pries ter was E. H. Emile Pierra, oud leerling der Polytechnieke school, die in 1915 lid werd van (He/ krijgs- vliegkorps, gedurende den oorlog tot officier van 't eere-legioen bevorderd werd en tot vijf striepen op zijn over jas bemachtigde. Met het eindigen van den oorlog, was hij 36 jaar oud en hoog er officier-vlieger. Nu is hij eenvoudig kloosterling. De Berby d'Epsom is de ver- maardste peerden wedstrijd van Eng land. Het peerd dat dezer dagen den grooten prijs behaalde is April the fifth en er zijn 13 letters in zijnen naam; de eigenaar van dit peerd is Tom Kirby Walls ook met 13 let ters in zijnen naam en de naam van den jockey, die het mende, is ook sa mengesteld uit 13 lettersFrede rick Lane Zeg nog dat 13 een on geluksgetal is. De autos hebben schok-weerders, parachoc en in Parijs op sommige plaatsen staan straatpalen, soorte ki- lometerpalen, in caoutchouc. Botst er een auto tegen, de paal begeeft en helt, maar breekt niet; de auto bolt achteruit en de paal recht zich. In een voorgaand nummer hadden wij Iet over kanonnen tegen den ha gel en de landbouw-ingenieur Char les Dehoey beweert nu den hagel te kunnen beletten, met een vliegtuig boven de hagelmakende wolk te doen zweven. De beweging in de lucht ge bracht door de ontploffende gassen alsook de stoffen zélve door de ont ploffende gassen verwekt zouden het gewenscht doel bekomen. Nieuwre soorte belastingen. In Tchekoslowakie, te Hof enstadt, voor een canarievogel moet men 7 frank 's jaars belasting betalen, voor eene vink 14, voor eene spreeuw 35 en voor een nachtegaal 70. Wat gaan geleerden nog beproe ven.' Te Ween en leeraar Dr Dimi- trescou en een van zijne leerlingen deden zich ophangen, juist zooals de beul het doet met ter dood-veroor- deelden. Als zij niet meer spartelden, men deed hunne lichamen van de BELANGRIJK BERICHT Van af 1 Juli zal er overgegaan worden tot de herziening der kiezers lijsten voor de Wetgevende Kamers alsook tot de herziening der lijsten der Gemeentekiezers (man.) Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de volgende bepalingen der Kieswet: Om kiezer te zijn voor de Wetge vende Kamers moet men 1" Belgisch burger zijn door geboorte of de groo te naturalisatie bekomen hebben2° Den vollen ouderdom van één en twintig jaar bereikt hebben; 3° Zij ne woonplaats in dezelfde gemeente hebben sedert ten minste zes maan den, op da.tum van 1 Juli 1932. Elke kiezer heeft slechts recht op ééne stem. Zijn eveneens tot de stemming toe gelaten bij de kiezingen voor de Wet gevende Kamers mits dezelfde ver- eischten van nationaliteit, leeftijd en woonplaats: 1" De niet hertrouwde weduwen van de militairen tijdens den oorlog vóór 1 Januari 1919 ge storven; bij ontstentenis dier wedu wen, hunne moeders, indien deze we duwen zijn, evenals de moeders-we duwen van de ongehuwde militairen; 2° De niet hertrouwde weduwen van Belgische burgers, tijden den oorlog doodgeschoten of bij den vijand ge dood en, bij ontstentenis dezer, hun ne moeders, indien deze weduwen zijn, evenals de moeders-weduwen van die ongehuwde burgers; 3" De vrouwen, tot gevangenisstraf ver oordeeld of voorloopig in hechtenis genomen, tijdens de vijandelijke be zetting, om redenen van vaderland- schen aard. Zijn kiezers voor de Gemeente zij die, zonder onderscheiding van ge slacht, de hoedanigheid van Belg be zitten of ide naturalisatie bekomen hebben, den ouderdom van één en twintig jaar bereikt hebben en sedert minstens zes maanden in de gemeente woonachtig zijn. koorden af en bij middel der kunst- matige-ademhaling bracht men ze tot het leven terug. Dit alles om te we ten welke gewaarwordingen zij on dervonden hadden. Alle twee, afzon derlijk ondervraagd, antwoordden: Als de keel toeneep ontwaarden wij eene groote klaarte; daarna hoorden wij een schrikkelijken donderslag en daarop niks meer. Tusschen Adinkerke en de Panne reed een peerden-trammeke. In drie weken tijds, werd alles vervangen, op 3 kilometers 800 m. afstand, door eene electrieke instelling. Tongeren is een der oudste steden van Belgie en de prachtige Kathe draal, O. L. Vrouw ter eere gebouwd, bezit een merkweerdigen schat en veel zeldzame Relikwiën, waarvan een groot deel bijeen gebracht wer den door Keizer Karel-den-Grooten. Alle zeven jaren wordt die schat en die Relikwiën aan de vereering der bedevaarders aangeboden. Zulks zal opnieuw geschieden van 10 tot 17 Juli e. k. In dien schat bewaart men de reisstaf of staf van St Pieter Vol gens de legende, zond St Pieter van uit Rome naar het Noorden St Ma- terne en andere geloofsboden. Op eenige dagreizen van Rome stierf St

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1