Ypersche Kroniek UIT WERVIK Het Epos eener moderne Katholieke Jeugdbeweging sen, rijzende tot 2000 meters hoog in de lacht en badende tot 1200 meters diep in 't water. Die mondingen noemt mén Fjords. Den 21 Juli 1928 vertrok uit Ant werpen efn schip met honderden Vlaamsehe loeristen aan boord. De reis duurde 12 dagen. Den eersten en laatsten dag hadden ze nog nach telijken duister. Verders niet meer. Den 29 Juli waren ze om 18 ure aan gekomen aan den Noordkaap, dat is het noordelijkste deel van Noorwe gen. Daar stapte men aan land om de zeshonderd meters Hooge rots te beklimmen en met onzen midder nacht, vlak in 't Noorden, de zon jnit boven de kim te bewonderen, te midden van eene wonderbare licht- schakeeringrood rond de zon, blauw op de onmeetbare watervlakte der jjszee. Alle aardsehe schoonheden, hoe schoon ook, eindigden met te verve llen en die reizigers, na tien dagen lang bewonderd te hebben groene zee, blauwe lucht, zwarte rotsen, schitterende ijsvelden, donderende watervallen vol prachtige regenbogen verlangden om wederom te genieten •i van onze mingeweldige zomerdagen en verkwikkende nachtrusten. Noord, Oost, Zuid, West, 't huis best. Over het geheele land bestaan er 1780 afdeelingen. in 67 verbonden gecentraliseerd. Wil men nu even het uitbundig, frissche leven der organi- Zondasrrusi. De Apotheek van M. VAN RO- atie aanvoelen, dan trachte men zich BAEYS Boterstraat. zal alleen open frank Daarbij 10 en ou i der volgende ei]Iers voor z i op Zondag 10 lub 1932. voor alle Kajotters. Hij zou toch wel een vreemde in Jeruzalem moeten zijn, die ten on zent onbekend is gebleven met het streven der Kajotters. De naam mo ge misschien niet zoo welluidend zijn, hij is echter niet minder sympathiek er om geworden, en vooral 1 ij is vol van den symbolisme dat hem een ma gische kracht schijnt te verleenen. Hij is, ^oór zoover ik kon vaststel len, in haÉ Europa bekend, en wel licht hebbert vele katholieke Vlamin gen zich minder clan het in 't buiten land 1 et geval is, rekenschap gege ven van de beteekenis, de gewel dige beteekenis der Kajottersbewe ging, zooals zij zich ten onzent ont plooit. Daarom deze beschouwingen van een oud-sider die eerst door ver- ijking met andere en andersge- jeugdstroomingen in West en Midden Europa, ten volle de waarde ■«leerde beseffen onzer Kajottersbe- ,Wging. Vï Eerst de poezie der cijfers: het is in casu epische poezie. Toen die'zenuwachtige, altijd hee- sche en altijd kokende kapelaan van Laken, die thans de Zeer Eerwaarde Heer J^gn. -Cardijn heet, kort na den oorlog die schoone priesterdroom ganscl (je arbeidersjeugd aan Chris tus, begon om te zetten in werkelijk heid, stond hij niet voor een berg, maar voor bergen van moeilij kheden Hoe de huidige jeugd, verhangen paar genot en onafhankelijkheid, winnen voor een hoog-zedelijk ideaal, yo#r een echte taak van Apostolaat? En de arbeidersjeugd, die gewoon lijk geen stevige familieopvoeding had genoten, die in het arbeidsleven 'al "te vroeg met wat men het leven noemt, had kennis gemaakt, en die dan ook de feiten de ervaringen van elke zielzorger konden het be wijzen fataal als 't ware verloren ging voor geloof en zedelijkheid? Wel bestonden er zoowat overal Katholie ke Jeugdinrichtingen, maar zij wa ren noch kloek gecentraliseerd, noch .opgewassen tegen de gevaren, die vooral de jonge arbeiders en arbeid sters bedreigdenten hoogste ver woeien zij het, waar gunstige om standigheden meewerkten, een klein gedeelte dier jeugd te bewaren, maai de groote meerderheid, hoewel Ka tholiek opgebracht liep weldra ver loren, zoodra zij in het arbeidsleven was opgenomen. Wij zijn thans een tiental jaren yerder: in ons land telt men ruim eéTiH Slt" millioen jonge arbeiders en arbeidsters, waarvan er thans 82.000 niseerd zijn in de vier lande lijke en autonome-organisaties: Ka tholieke Arbeidersjeugd (K. A. J.), Vrouwelijke -Katholieke Arbeiders jeugd (V. K. A. J.), Jeunesse Ou- vrière Ctyrétienjné (J. O. C.) en Jeu nesse Ouvrière Chrétienne Feminine J. O. C. F.).'^Daarvan tellen wij voor het Vlaamsehe Land, 22.000 Kajotters en 20.000 Kajotsters. den inhoud der volgende cijfers te stellen: op een jaar houden onze Kajotters en Kajotsters 92.500 ver gaderingen hunne uitgaven bladen als De Jonge Werkman Onze Toekomst Lenteleven Op Weg - JOC Mon Avenir Joie et Travail» en En Route» bereiken eene gezamelijke jaar- lijksche oplage van 6.000.000 stuks. En wie deze uitgaven kent, kan dan ook gissen wat een sterke fak- tor van volksopvoeding deze bewe ging leeds geworden is. Maar op het punt van volkskul tuur laten zij geen middel ongebruikt en gaan zij zelfs beslist nieuwe we gen op: zij hebben bij ons, in het Katholieke jeugdleven de spreekko ren en reidansen ingevoerd; zij scheppen gaandeweg een gansch lie derrepertorium, zij verspreiden on- def de jeugd het mandolines] el, zij ontwerpen een moderne filmaktie, zij propageeren en stichten ten onzent de Kajotters-tehuizen zij knoopen, in hun ontspanningsleven, terug aan bij de volkstraditie, en de feesten onzer Kajotters en Kajot- sers worden echte gemeenschapsfees ten, waaraan honderden deelnemen, waarvan een gansche gemeente of streek genieten kan. De Kaj ottersbeweging heeft daden gesteld die op haar aandacht der hee- le Katholieke wereld hebben getrok ken, 1600 Kajotters in 1929 en 1700 Kajotsters in 1931 gingen naar Ro me, terwijl er 6000 Kajotters pas naar Lourdes zijn gegaan. Laatst zijn 15.000 Kajotters, met onberispelijke tucht en aanstekelij ke geestdrift, naar Antwerpen ge komen en op 7 Oogst e. k. zullen er evenve. l Kajotsters naar hun Kon- gres komen, een weelde van fris sche, Vlaamsehe Katholieke volks kracht, die Brussel zal doen gelooven tan het wonder der Vlaamsehe ver rijzenis. En heel die beweging en dat is et onbegrijpelijke en verrukkelijk- schoone ervan wordt geleid, ge dragen, bekostigd en bezield door de jonge arbeiders en arbeidsters zelve: het budget van hun algemeene sekre- tariaten beloopt nu reedvS ettelijke millioenen en de zedelijke offers en inspanningen beloopen een nog veel hooger som! Maar met onberekende, onuitputbare offervaardigheid geeft deze jeugd zich aan haar idehal: van een Kaj otter kan men nooit te veel geëerscht worden! DE HEERLIJKSTE RESULTA TEN En toch, al dit uiterlijke, dat in cijfers en grafieken kan worden mee gedeeld of met de oogen nagegaan geeft niet de volle, en zelfs niet de echte beteekenis van dit streven weer. De heerlijkste resultaten liggen geborgen in de zielen. Het Kajotter- ideaal heeft een nieuw Ridderschap in het leven geroepen, een nieuwe vorm van Apostolaat gewekt. Wij, die in onze studentenjaren Arm Vlaanderen van buiten leerden, en die bladzijde over die vloekende ar beiders in onze studiekringen voor droegen, wij voelen ons ontx-oerd, als wij nu op een kongres, in een ver gadering onzer jonge arbeiders ko men wat een fierheid, wat een waar digheid, wat een bewustzijn yan eigen adel en reeds doorgedrongen is bij onze jonge arbeiders. En onze priesters, die met de jeugd sa- menvoelen, kunnen getuigen, wat een bewonderenswaardige edelmoedig heid zij ontmoeten bij de eenvoudig ste arbeiders en arbeidsters. Thans reeds zijn er honderden onder hen, die gansch hun vrije tijd, hun jeugd, hun eigen vermaak opofferen voor hun apostolaat. En dank zij de Ka- jottersbeweging, en in haar schoot groeien er nu honderden jonge arbei ders en arbeidsters, die naar den wil aan de Paus, de Apostelen zullen zijn van het arbeidsmidden. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Op Zondag 10 Juli. ten 8 uur Louise Delbaere Weduwe Van Besien. YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14. 15, 16. 18, 20 en 24 vermindering SINT XIKLAAIS: Op Zondag 10 Juli. laatsten dag der jaarlijksche Xoveen van O. L. Vrouw der Vesten, ten 4 uur parochiale pro cessie. PROCESSIE Ter gelegenheid der sluiting van de van ouds bestaande Octaaf ter eere van O. L. Vrouw van de Vesten zal de jaarlijksche processie van SINT NIKLAAS op Zondag 10 Juli. om 4 uren haren gewonen omgang doen. Volgens het schijnt zullen verschil lende nieuwe groepen er deel van maken. MUZIEKSCHOOL Openbare certzaal der Prijskampen school. de Cr Dinsdag 12 Juli, om 5.30 u.Houten Blaasinstrumenten. Koperen Speeltui gen. Woensdag 13 Juli, om 9.30 u.Viool, Altviool, Kamermuziek. Om 2 u. Piano. Donderdag 14 Juli, om 3 u.: Zang. BERICHT Er wordt ter kennis gebracht van de telefoonabonnenten van het net Yper dat er zich gedurende een drie tal weken tijdelijke storingen zullen voordoen ten gevolge van het in dienststellen eener nieuwe telefoon inrichting. Alles zal in 't werk ge steld worden om de verbindingen zoo spoedig mogelijk te herstellen. KATH. ST MICHIELS TURNERS In hot buitenland staat aller aan dacht gespannen op deze beweging, en wij weten hoe onze tegenstrevers ons deze Ieerlijke jeugdbeweging be nijden. Zij is de heerlijke tak op den boom onzer Katholieke sociale beweging, een lentewonder van katholieke her opstanding in de arbeidswereld, een model-organisatie die nu reeds in Zondag 3 Juli 1.1., om 5 uur, ga ven onze Katholieke Sint Michiels Turners een prachtig Turnfeest in de hovingen van den Katholieken Kring. Na den onberispelijken optocht van de meer dan honderd Turners moch ten wij de oefeningen toejuichen op de enkele en dubbele baar, deze wa ren effenaan prachtig, zelden hebben wij, zelf in hoogere afdeeling, zulke oefeningen, zoo stijlvol, zoo in ca dans gezien, ook vernamen wij met voldoening dat die krachtjongens den tweeden prijs hebben behaald in Blan- kenberghe. De leerlingen met hunne vlagjes waren goed, alsook de kleine begin nelingen ge ziet dat ze goed ge drild worden, want hunne op- en af tochten en ook hunne oefeningen ga ven bewijzen van Turnertucht. De eerste reeks Pyramieden stonden bijzonder aan. De St Michiels Tur ners ten ander waren daar altijd voor gekend. Wat ons bijzonder trof was nogmaals dien tucht in het vormen en afbreken alles op maat wat in andere Turngilden dikwijls mank gaat Dan kwamen de andere secties be ginnelingen met hunne vrije oefenin gen, en dan de volwassenen in de krachtige verweeroefeningen met ge weer (in hout) en stokken. Een nieuw nummer waren de twee de reeks Pyramieden op stoelen. Niet gemakkelijk, daarvoor moet er kracht en volharding zijn om zoo iets aan te durven. De gezamentlijke oefeningen voor leerlingen en volwassenen (gouwfeest van Blankenberghe 1932) brachten de toeschouwers in verrukking. In dat prachtig kader was den aanblik over weldigend. Eene reeks groot Pyramieden sloot dat prachtig geheel als Turnfeest het schoonste dat wij nog in Yper hadden bijgewoond. Ik wil dat kort relaas niet sluiten zonder een eeresaluut te brengen aan den flinken en bekwamen leider Heer Maurice Declerccj, bijgestaan door zijne vier chefs. Al die oefeningen zijn zoodanig in harmonie met de gezond- heidsregelen, dat het voor de jongens een deugddoende, en'gezond sport is gewordenen laatst maar best een warmen proficiat aan den Heer Voor zitter van den gevierden Turnclub Heer Valere Seys die zich zooveel er voor opofferd en die de ziel is van de Katholieke Sint Michiels Turners. Katholieken, 't is uw plicht die maatschappij te steunen. «Sayette Wijveken» Groote Markt, 19, Yper. SINT PI ETERS PROCESSIE Verleden Zondag deed de processie van St Pieters haren jaarlijkschen om gang- Door een overheerlijk weder begun stigd had de processie veel volk aan getrokken dat zich eerbiedig op den doortocht bevond, de frischheid der groepen en de goede orde welke over al heerschte, bewonderend. Bij den terugkeer in de kerk werd een plechtig Lof gezongen. JUBILEUM Maandag 1.1. was het volop feest in het klooster der Rousbrugge-Da- men alhier. Men vierde er immers het gouden priesterjubileum van E. H. Nuvtten. Bestuurder van het klooster. Om tien uren 's morgens werd in de kapel van het klooster door den Jubilaris een Solemneele Mis van dankzegging opgedragen, waar bij de geestelijkheid .van stad met Z. E. H. Deken Vermant aan het hoofd tegen woordig was. 's Namiddags werd door de leerlin gen van het gesticht, in St Maartens- patronaat, een feestje gegeven ter eere van E. PI. Nuvtten. Wij zijn gelukkig den E. H. Nuvt ten onze hertelijkste gelukwenschen toe te sturen met den wensch hem nog lange jaren aan het bestuur der Rousbrugge-Damen te mogen zien. KONINKLIJK BEZOEK Op Zondag 17 Juli zal Hare Ma jesteit Koningin Elisabeth een bezoek brengen aan het Sanatorium van De ,ovie, alwaar tegenwoordig reeds 135 zieken in behandeling zijn en waar na enkele veranderingen in het kasteel zelf toegebracht, er plaats voor 50 andere zieken zal zijn. Ter gelegenheid van het Konink lijk Bezoek zal het publiek dien dag- vrijen toegang tot het Sanatorium hebben- alwaar verscheidene feeste lijkheden zullen plaats hebben. Hier dient vermeld dat het de Heer Volks vertegenwoordiger Brutsaert, afge veerdigde-beheercler. Hare Majesteit zal ontvangen. EXAMENS De Juffrouwen Agnes Dupon en Suzanne Wullus, onzer stad, komen hun eindexamen af te leggen voor Onderwijzeres aan de Normaal school te Thielt. We bieden aan de Juffers onze har telijkste gelukwenschen, alsook aan hunne achtbare Familie. verscheidene landen, tot in Canada toe, wordt nagebootst. Zij is het Epos onzer moderne Ka tholieke Jeudgbeweging. Pater Van Gestel, O. P. Juffrouw Quisthoudt komt haar eindexamen voor Onderwijzeres af te leggen aan de Normaal te Heverlee. We bieden aan Juffrouw en Fami lie onze beste gelukwenschen FEESTELIJKHEDEN 1932 Maandag 11 Juli, Verjaardag van den Slag der Gulden Sporen Om 8 uurIn St Maartens Kathe draal, gezongene Mis ter Nagedach tenis der Helden van 1302, Fonda- tie Meersseman Om 20.30 uurOp de Groote Markt, Concert door de Vlaamsehe Harmonie. Om 22 uur: Vuurwerk. Donderdag 21 Juli, Nat. Feestdag Om 11.30 uur: In St Maartens Ka- hedraal, Te Deum Om 20.30 uur: Op de Groote Markt, Concert door de Harmonie Ypriana. Om 22 uur: Vuurwerk, Verlichting der Groote Markt. EXAMENS hun examen Komen met welslagen af te leggen Aan de Hoogeschool van Leuven IEPER. - CINEMA COLIS! Christen Volkshuis, St Jaecbsstr. Zaterdag 9 Juli, te 8 nar Zondag 10 Juli, te 2, te 5 en te Maandag 11 Juli, te 8 aw HOE IK MIJN KIND DOOD; (Comment j'ai tué mon entaie hartroerend drama spelend op r.cze -j, bij lieden van de hooge wereld. :jü: wereldberoemden roman van Piem mite. Prachtige film vol pakzmcs fereelen met als hoofdartiSK. PIERRE L'ERMITE zelf MAX j RIEUX GEORGES LANNES. Me ZANE en DYLVIA GREY RICHARD TALMADGE in LAATSTE AVENTUUR VAS DIAVOLO (Dernière aventure de Diavok bewogen spel vol avonturen en acroèq Lachpartij van 't begin tot het Zes deelen. LEERFILMEN NIEUWSBERICHT] DE VOLGENDE WEKEN: In Juli: 3e week: Geheimzinnige bronj^ (Fontaines sacrées) en Roman vu stiervechter (Roman d'un torréad> 4e week: Mademoiselle d'Armui res en De val van Troja (La ctj du Troie). PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneder-, en 2 fr. Kinders tot 14 Jaar: Bifl 2 fr.: Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. - M/< ne ingerichte zaal. Kostelooze q, kamer. Verfrisschingen in den 5 te bekomen. Wedstrijd voor dactylo. We v»-_ men dat een leerlinge der Rousbn§ Damen te leper, Juffrouw Elisabeth; rudder, van Komen, den EERSTEN PP; bekomen heeft in den jaarlijkschen i» strijd uitgeschreven te Gent tussche. de leerlingen van het land. Onze beste gelukwenschen aan 1 knappe Juffrouw, alsook aan 't Gesjj der Rousbrugge-Damen. Gewestelijke Jeugddag te leper Wie hoorde niet van het heerlijk Cot® van 't Vrouwelijk Jeugdverbond voor tholieke Actie, verleden jaar in Rcesej re?... Duizende Katholieke Meisjes er getuigenis van hare onverbreekbare! hechtheid aan het oud Vlaamsch gelj van hare kinderlijke onderdanigheid het kerkelijk gezag en van haar zusters samenvoelen. O Meisjes van Vlaanderen, geen o!i Ten strijd dan uit liefde voor [baad Kajotsters, Boerinnenjeugd, Burgen Middenstandsjeugd, Studeerende Met» uit het Arrondissement... Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor fc tholieek Actie gehoor gevende aan a wensch van Z. E. K. Van Roey en uwen Geliefden Bisschop Z. E. M. Lat: roy, roept U thans allen op voor een GE WESTELIJKEN JEUGDDAG TE IEPE OP 17 JULI a. s. 10 Dagorde u. Sectievergaderingen: V.K.A (begint te 9 u.) in de bovenzaal Christe. Volkshuis. - V. K. B. J. in de feestzaal E Familie, De Stuersstraat. - B. J. B. in s feestzaal Christen Volkshuis. - V.K.S.l in 't gesticht der Rousbrugge-Damen t; dG statie) 11 u. Plechtige H. Mis in St Mai tenskerk. Noenmaal: Knapzak mee. Drank bovengemelde lokalen. 2 u. Algemeene vergadering in óf Stadshalle. 4 u. Plechtig Lof in St Maartenskffi - Zangen: O Salutaris, Adoro Te. nifleat, Christus Vinclt, Tantum ergo. Ga zij gebenedijd, Wees Gegroet (Wambatt 5 u. Gezellig samenzijn. (Stadshallei N. B. Let wel op! Alleen leden ds groepeeringen van het V. J. V. K. A. wor den uitgenoodigd. Inlichtingen Provinciaal Secretariat van 't V. J. V. K. A. 16, Ieperstraat, Tiei: Guldensporenfeest in 't Christo Volkshuis. Wie een kunstigen en deugd- doenden avond wil beleven, kome Dinsdar 12 Juli te 7 uur 's avonds naar 't Chris- ten Volkshuis, 30, St Jacobsstraat. lepe: Twee gunstig gekende kunstenaars al len er optreden en ons Vlaamsch gevoe len versterken: SEGHER ANDRIES, de vermaarde de clamator uit Brugge zal ons verschillij gedichten van G. Gezelle, Rodenbact Wies Moens, A. V. d. Velde, D. Land! voordragen. Waar hij optreedt, sleept fc: onweerstaanbaar het volk mee. E. H. LEO DE GEETER, de schoonste en krachtigste stem uit Vlaanderen ons hart doen trillen voor Vlaanderen tt zijn grootheid. Op zijn rondreis in Ameri ka behaalde hij, in de grootste steden, eet reuzensucces en werd daar de nachte gaal van Vlaanderen genoemd. Die er niet kwam, en nadien er van zsi hooren, zal 't zeker beklagen. De ingang is vrij voor alle katholiek.' Vlamingen. ONTSLAG BENOEMING De Heer Emile De Muzière, ieverige gemeentesekretaris van Wer- vick, heeft onlangs zijn ontslag iiv diencl. Na eene zeer lange, goed ver vulde loopbaan, zal hij eene welver diende rust nemen. Zijn vertrek in' M. Antoon Breyne van Doktoraat het stadhuis, hij verlaat zijne in de Rechten. le Proef. M. Pierre Struye van 26 Doktoraat in de Rechten. 1' Proef van 't laatste examen. M. Jozef Boone van P Jaar Wijs begeerte en Letteren, voorbereidend tot de Rechten. Aan de Hoogeschool van Gent M. Norbert Deschrijver van Kandi daat in de Rechten. Onze hertelijkste gelukwenschen! boortestad niet, zal niet spijt dof de bevolking van stad aanzien wor den. Mochte hij gedurende vele jare* j nog van eene bloeiende gezondlifü genieten, tot de groote voldoening1 van zijne getrouwe vrienden en ken nissen. Zijn plaatsvervanger werd verleder Zaterdag door den Gemeenteraad aan geduid in den persoon van den Heer Michel Gallant, die 7 stemmen be kwam (van vier Katholieken, en van de drie gemeenteraadsleden van den groep der Kristene Werklieden 1. Beste gelukwenschen. j 1

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2