Crédit Anversois HET YPERSCHE VOLK Kortrijk Roerende Plechtigheid Ypersche Kroniek Dixmndestraat, 18. YPER Rechterlijke Kroniek Natuurlijke patteëlen en over groot, die op ber water zwemmen: 't Zijn de bladeren van de waterplan- te Victoria Regia», die 2 meters doorsnede hebben en die men nu be wonderen kan in een proef-tuin van Parijs. Voor esnige jaren betaalde men de zwarten in Congo met waren: Zoo veel ellen stoffe b. v. tegen zooveel kiekens. En onze uiterst-beschaafde maat schappij gaat naar die primitieve handelwijze terug: Landen die bij honderdduizenden baaltjes café le veren tegen bepaalde hoeveelheid ka toen, enz. Nu in Tchekoslowakie, waar men goed bier brouwt en die machtige bier-vennootschappen be zit, een vennootschap zal van dit jaar de bijzondere winste (dividende) aan zijne aandeelhouders niet uit beta len in geld, maar met tonnekens bier! Onwetenheidl Eene grooote gazet uit Parijs drukte geheel ern stig, dat twee kloosterzusters dezer dagen «hunnen priesterlijken jubi leum vierden, leur cinquante- naire sacerdotal. En zulke schrijvelaars, zoo onkun dig in godsdienstzaken, zouden som wijlen durven godsdienstige aange legenheden beoordeelen met meer ge zag, dan de Paus zelve! Tot nu toe, de ijzerwegen in de Congo, waren zooals onze buurt spoorwegen, met nauwe baan, a voie étroite. Dit is nu veranderd, omdat zij het steeds aangroeiend ver keer niet meer konnen goed houden en zij zijn nu met wijde baan, dat is met 1,06 m. tusschen de riggels. De ijzerwegen van Rusland en Spanje zijn nog met wijdere baan en alzoo is het onmogelijk van met den- zelven wagen te rijden van Brusel naar Madrid ofvan Brussel naar Moscou. Dit is alzoo gewild, beweert men, voor oorlogsdoeleinden, maar het moet het vervoer van koopwaren erg verduren, daar ze aan de grens moeten overgeladen worden. Te Kortrijk, op St Jans-wijk, wa ren er jaarlijks volksfeesten met de St Jansdagen. Tot spijt der Kort- rijkzanen, want iedereen was er me de ingenomen, waren er dees jaar geen feesten. En de reden: Het Ko- miteit, ingezien de moeilijke tijds omstandigheden heeft afgezien van de 5000 fr., die het stadsbestuur hem jaarlijks alshulpgeld ter hand stelde. Dit edel gebaar verdient nage volgd te worden 't Voorrecht van toevluchtsoord waarvan sprake in den artikel Woe- ringen was eigen aan de Kerken. Een moordenaar, bijzonderlijk na onvrij willigen manslag, die vluchtte in eene kerk, mocht daar niet aan gehouden worden. Op de kerkdeu ren waren er groote ijzeren ringels, die dienden om de deur toe te trek ken en ook om als soorte bel ge rucht te maken: daarom noemde ze men ook klopper of knokker. Wie nu naar de kerke vluchtte en de poort gesloten vond, als hij kon den krrokker vastnemen, hij was aanzien als zich bevindende binnen de kerk en genoot van het voorrecht aan de toevluchtsoorden eigen. Mogelijks mag men als een overblijfsel er van ook het volgende aanzien: Als voor het winnen van een aflaat kerkbezoek opgelegd wordt en men vindt de kerk X§eis gesloten, men kan voldoen met vóór de geslotene deur de voorge- sctTevene gebeden te doen. Op Maandag 11 Juli jl. had in de St Jozefskerk der Pater- Ongeschoei de Karmelieten te Kortrijk. eene roe rende plechtigheid plaats, namelijk het uitspreken der plechtige klooster geloften door drie jeugdige Indische kloosterlingen, herkomstig uit Tra- vaneore in Engelsch Indië. Deze drie Ind ische kloosterlingen behooren tot de eer-telingen in het kloosterleven opgeleid door de Ylaamsche Karme lieten in hun Missie-Noviciaat te Tri- vandrum. F.ene talrijke en meevoelen de schaar geloovigen was hij de aan doenlijke plechtigheid aanwezig. Eene treffende gelegenheidsaanspraak werd gehouden door E. P. Joannes-Maria, O. C. D., Missionnaris. 't Daghet in den Oosten!...» zoo begon de Eer waarde Spreker zijne troostvolle aan spraak. Hij betuigde met welke gene gen aandacht hijzelf de eerste stappen dezer jeugdige fraters in het kloos terleven, toen nog in Indië, had ver volgd. Treffend was het vooral waar hij het ontstaan verhaalde van het Missienoviciaat te Trivandrum: de oprichting in 1901, de vele moeilijk heden en eindelijk het hoopvol welge- lukken. Maar. aldus spreker, voor deer het Missienoviciaat in leven ge raakte, was reeds de grafkelder van dat verre klooster bevolkt geworden met een twintigtal kloeke Ylaamsche kloosterlingen die er thans in den Heere rusten!» De schoone plechtigheid maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. Alle Missievrienden verheugen zich óm deze nieuwe vruchtbaarheid ont sprongen aan een heerlijk Vlaamsch missieveld De Apotheek van M. HAUTEKIER, Meenenstraat, zal alleen openzijn op Zondag 17 Juli 1932. Op Donderdag 21 Juli, Nationaal feest, zal alleen open zijn de Apotheek- van M. SNOECK, Groote Markt. N. V. BANK BEURS WISSEL KERKELIJK NIEUWS St 'PIETERS: Op Zondag 17 Juli, ten 8 Vi uur, gezongene Mis voor Frederic Slem- brouck en Huisvrouw. O]) Donderdag 21 Juli, Gedurige Aanbidding in de Kapel der Zusters .anjottc: Missen ten 6 en ten 8 uur. Lof ten 6 uur met sermoen. HONDENSPORT Het bestuur der Berger Club Yprois heeft het genoegen aan de talrijke hondenliefhebbers der streek te laten weten dat een nieuw africhtingster- rein is ingericht in de café «Majestic», Rijsselstraat, Yper. De africhtingen van politiehonden zullen geschieden ieder Zondag van 8 uur tot 11 uur voormiddag. Alle liefhebbers zijn welkom. HET BESTUUR. Abonneert u op PRIJSUITDEELING Stillekens aan komen wij aan 't ein de van het lange schooljaar. En de leerlingen, zij die vlijtig gewerkt heb ben, zien met blijdschap de prijsuit- deeling te gemoet. Ouders en leerlingen zullen tevre den zijn den datum te vernemen waar op de prijuitdeeling is vastgesteld, in onze vrije onderwijsgestichten. YOOR DE JONGENS: St Vincentiuscollege, Bollingstraat. Donderdag 28 Juli. te 9 J4 uur in de feestzaal van 't College, Bollingstraat. St Michielsschool, Elverdinghestr. Maandag 1 Augustus, te 2 J4 uur in de feestzaal van het Christen Yolks- huis, St Jacobsstraat. St Aloysiusschool, Hondstr. Dins dag 2 Augustus, te 2 /2 uur in de feestzaal van het Christen Yolkshuis, St Jacobsstraat. YOOR DE MEISJES: In de H. Familie, de Stuerstraat. Dinsdag 26 Juli, te 9 uur voor al de klassen van 't gesticht. De jongere leerlingen gaan nog ter school tot daags vóór Tuindag. Bij de Rousbrugge-Damen, Malou- laan. Dinsdag 26 Juli. te 2 J4 uur voor de bewaarklassen. Woensdag 27 Juli, te 10 uur voor de middelbare en lagere afdeeling. Bij de Zusters Lamotte. Woensdag 3 Augustus te 2 uur voor de hoogere klassen der Mariaschool. de Beroeps- school en Huishoudklasin de feest zaal der Wenninckstraat. Donder dag 4 Augustus, te 2 uur voor de la gere klassen der Mariaschoolin de feestzaal der Wenninckstraat. Yrij- dag 5 Augustus, te 9 uur voor de be waarklassen der Mariaschoolin de zaal van de St Catharinestraat. Yrijdag 5 Augustus, te 2 uur voor al de leerlingen der H. Harteschool (Ca- pucienestraat), in 't lokaal. Bij de Zusters van St Jozef. Woens dag 3 Augustus, te 2 uur voor de be waarklassen van de Meenensteenweg. Potijze en Kalfvaartin de zaal van 'den Meenensteenweg. Donderdag 4 Augustus, te 2 uur voor de andere klassen der St Jozefschool; in de feestzaal van het Christen Yolkshuis, St Jacobstraat. In O. L. Vrouw van Tbuyne, Beluik straat. Yrijdag 5 Augustus, te 2 uur voor de bewaarklassen en lagere school. EXAMENS Mijnheer Paul Vandevivere, van Yper. heeft met onderscheiding zijn derde en laatste examen van weefkunde afgelegd bij de Hoogere Technische School te Kortrijk. Mijnheer Ernest Seys, van Yper, heeft met onderscheiding zijn der de en laatste examen van weefkunde afgelegd bij de Hoogere Technische School te Kortrijk. Mijnheer Albert Haus, van Yper, heeft zijn examen van le jaar Wijs begeerte en Letteren, voorbereidend tot de Rechten, afgelegd aan de Hoo- geschool van Leuven. Mijnheer Marcel Dieryck, van Yper, komt met groote onderscheiding zijn examen van Dokter in Genees kunde, le proef, af te leggen. Onze hertelijkste gelukwenschen. STERFGEVAL Dinsdag is alhier, na eene langdu rige ziekte, godvruchtig overleden, Zeer Eerw. Heer A/beric Opsomer, Diocesaan Opziener. Eerw. Heer Opsomer, op 12 Juni 1862 te Denterghem geboren, was Ridder van de Kroonorde, vereerd met de Herinneringsmedalie van Bel- gie's Eeuwfeest. De plechtige begrafenis heeft op heden Zaterdag, om 11 uren, in Sint Alaartenskerk plaats gehad. ST NIKLAASPROCESSIE Zondag deed de processie van Sint Niklaas haren jaarlijkschen omgang. Overheerlijk weder. Veel volk, dat zich eerbiedig op den doortocht be vond. Bijzonderlijk wierd opgemerkt het nieuw, en prachtig borstbeeld van den patroon der Kerk. Ook onder de groepen veel orde en houding zooals in zulke omstandigheden past. GEWESTELIJKE JEUGDDAG Op Zondag 17 Juli, zal het Vrou welijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie een Gewestelijken Jeugddag inrichten te leper. Heel de katholieke vrouwelijke jeugd van het arrondissement leper komt, op dien dag, getuigenis afleggen van haar onverbreekbare gehechtheid aan de H. Kerk en. van haar zuster lijk samen voelen. Wie doet er mee? De leden der vier aangesloten groe peeringen, te weten de Vrouwelijke Katholieke Arbei dersjeugd (V.K.A.J. of Kajotsters) de Boerinnenjeugdbond (B.J.B.) de Vrouwelijke Katholieke Bur- gersjeugd (V.K.B.J.) en de Vrouwelijke Katholieke Stu- deerende jeugd (V.K.S.J.). De dagorde luidt als volgt Te 10 uur: Sectievergadering; Te 11 >2 uur: Plechtige Mis in Sint Maartenskerk Te 2 uur: Algemeene vergadering; Te 4 uur: Plechtig Lof in St Maar- tenkerk Te 5 uur: Gezellig samenzijn. Moge de gewestelijke Jeugddag van 17 Juli, met Gods genade, een zege dag worden voor de Katholieke Actie in 't Iepersche! YPER GOED NIEUWS O meisjes van Vlaanderen, geen offer [gespaard Ten strijde dan, uit liefde voor altaar [en haard! SINT JOZEFSSCHOOL Meenensteenweg De E. H. Bestuurder en Eerw. Over ste van St Jozefsschool, noodigen vriendelijk de ouders hunner schoo'- kinders, hunne oud-leerlingen, vrien den en kennissen uit tot de Prijsuit- deeling op Donderdag 4 Oogst; zij laten meteen weten dat de plechtig heid zal plaats hebben, niet in het Volkshuis, gelijk het aangekondigd werd in he parochieblad, maar zooals andere jaren, in de zaal van St Jo zef sschool, Meenensteenweg. BERICHT Dinsdag 19 Juli, tusschen 6 en 10 uur 's avonds, Concert op de Groote Markt, door den Concert-wagen Te- lefunken uit Luxemburg. Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14, 15. 16, 18. 20 en 24 frank. Daarbij nog 10 vermindering voor alle Kajotters. «Sayette Wijveken» Groote Markt, 19, Yper. PLECHTIGE EERE-MIS 't Is een zegen voor een parochie deugdzame en godvruchtige jongelin gen te zien opgroeien tot het hoog heilig Priesterschap. En nu wordt die zegen aan Sint Maartensparochie geschonken. Als 't God belieft, zal de E. H. Jo zef Versailles oudste zoon van on zen dienstvaardigen Stadssecretaris op Zondag 31 Juli tot priester gewijd worden in de hoofdkerk van Door nijken de volgenden Dinsdag, 2 Augustus, te 10 34 uur zijn plechtige Eere-Mis opdragen te leper, in Sint Maartenskerk. Een gelegenheidsser moen zal gepredikt worden door F,. P. Venantius, Capucien. Voor den nieuwen priester vragen wij een vurig gebed aan al de paro chianen en Dij voorbaat bieden wij hier onze beste gelukwenschen aan zijn brave ouders, den Heer en Me vrouw Versailles, in wier vreugde wij hartelijk deelen. BERICHT De Commissie van Openbaren On derstand te Yper brengt ter kennis der belanghebbenden dat een prijs kamp uitgeschreven wordt voor het opmaken eener teekening voor de bronzen gedenkplaat te plaatsen in den voorgevel van het Belle Godshuis ter herinnering aan den beroemden geneesheer Jan Yperman. Eene som van 500 frank zal toege kend worden aan dezen die de beste teekening indient. Verdere inlichtingen te bekomen in het Secretariaat der Commissie, Rij - selstraat, 38. FEESTELIJKHEDEN 1932 Donderdag 21 Juli, Nat. Feestdag Om 11.30 uur: In St Maartens Ka thedraal, Te Deunt Om 20.30 uurOp de Groote Markt, Concert door de Harmonie Ypriana. Om 22 uur: Vuurwerk, Verlichting der Groote Markt. IEPER. - CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 16 Juli, te 8 uur. Zondag 17 Juli, te 2, te 5 en te 8 !4 uur. Maandag 18 Juli, te 8 uur. GEHEIMZINNIGE BRONNEN (Fontaines Sacrées) hartroerend drama in 7 deelen met heer lijke zichten in onderaardsche grotten en rivieren. LUIS TRENKER schittert in de rol van ingenieur in zijn stoutste pogin gen. Het talent van BETTY BIRD ont plooit zich hier in vollen glans. On vergetelijke film. ROMAN VAN EEN STIERVECHTER (Roman d'un Toréador) prachtige weergave van de wereldberoem de Spaansche spelen waarin we vol span ning het bewogen avonturenleven van een toreador meeleven. Wonderschoone film in 7 deelen. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. DE VOLGENDE WEKEN: In Juli: 4>' week: Mademoiselle d'Armentiè- res en De val van Troja (La chutte du Troie). 5« week: «De hut van Oom Tom» (La case de l'Oncle Tom) en Doublemètre en zijn dashond (Doublemètre et son basset) PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. St Jozefskerk der Paters Ongeschoei de Karmelieten. Plechtige Octaaf ter eere van O. L. Vr. van den Berg Karmel of van het H. Scapulier. Zaterdag 16 Juli: Feest van O. L Vr. van Karmel. Te 6 h u. Mis en Onder richting. Te 9 u. zeer plechtige Hoogmis, 's Avonds te 6 u. zeer plechtig Lof door Z. E. H. Bonte, Pastoor op Sint Pieters; daarna Sermoen. Van Zaterdagmiddag tot Zondagavond kunnen alle geloovigen een vollen aflaat verdienen bij wijze van Portiuncula, telkens zij deze kerk bezoeken en er bidden ter inzichten van O. H. V. den Paus. Zondag 17 Juli: Te 9 u. plechtige Hoog mis, waarna Pauzelijke Zegen met vollen aflaat, 's Avonds te 5 u. plechtig Lof en Sermoen, waarna Goddelijk Officie. Onder de Octaaf: 's Morgens te 6 u. Mis, daarna Onderrichting, 's Avonds te 5 u. Goddelijk Officie. Te 7 M u. Lof en Sermoen. Zondag 24 Juli: Sluiting der Octaaf. 's Morgens te 9 u. plechtige Hoogmis, 's Avonds te 5 u. plechtig Lof. waaronder kort Sermoen, en Processie in den kloos terhof door Z. E. H. Verrue, Principaal van het College. De Sermoenen en Onderrichtingen zul len gepredikt word.n door E. P. Aerts, Dominikaan. St Jozefsschool, Meenensteeimet. De E. H. Bestuurder en Eerw van St Jozefsgesticht noodigen vriers&ijj de ouders hunner schoolkinders. leerlingen, de vrienden en kennitirt 3 tot de Prijsuitdeeling op Dondertu Oogst; zij laten meteen weten d&*.' plechtigheid zal plaats hebben, - het Volkshuis, gelijk het aangtKr.-^ was in het Parochieblad, maar zooah a, dere jaren, in de zaal van St Jozelssean Meenensteenweg. Gulden Sporenfeest in 't Chrt^j Volkshuis. Spijts den droevigen cnjj tijd hebben we Dinsdag avond heehje aangename uren beleefd. Segers Andries, de bekende decker.., uit Brugge, heeft allen ontroerd door kunstig en gevoeld voordragen van dichten van G. Gezelle, A. Rodenbac:. Vandevelde, Wies Moens, R. Deciw-- waarvóór hij telkens een passende en te. klarende inleiding gaf. Telkens werd hij luid toegejuicht het einde werd hem een ovatie gebral om zijn overheerlijke Klokke Roelan: Onweerstaanbaar werden allen me*?, sleept door E. H. De Geeter en door Vlaamsche strijdliederen en volkslied?:* Hoe lang deze feestavond ook dutt-j toch ging er protest op in de zaal at j vergadering ten einde liep. Bericht. De Commissie van i? Openbaren Onderstand der Stad Ie^ maakt het publiek kenbaar dat het t* zoek van het nieuwgebouwd Moedert^ staande in de Recollettenpoort. zal toe?, laten worden op 31 Juli, eersten en tit. den Zondag der Tuindagfeesten, alsoj op 15 Augustus aanstaande, telkens vj 2 tot 4 uur namiddag. KONINKLIJK BEZOEK Op Zondag- 17 Juli zal Hare 1; jesteit Koningin Elisabeth een bet?, brengen aan het Sanatorium van Lovie, alwaar tegenwoordig reeds 1 zieken in behandeling zijn en \vj na enkele veranderingen in het kasti zelf toegebracht, er plaats voor andere zieken zal zijn! Ter gelegenheid van hel Koni lijk Bezoek zal het publiek dien j vrijen toegang tot het Sanatorj hebben alwaar verscheidene fees) lijkheden zullen plaats hebben. H dient vermeld dat het de Heer Voll vertegenwoordiger Brutsaert, ai; veerdigde-beheerder, Hare Majesti zal ontvangen. Priesterlijke Benoemingen BISDOM BRUGGE. Zijn Pasta benoemdop St Eiooi, te Kortrijk, E. H. Vrambout, id. te Vlamertinge; Watou, de E. H. Coghe, id. te Vinke: te Vlamertinge, de E. H. Verfaillie, id Geluveld; te Vinkem, de E. H. Haera Onderpastoor te Koekelare; te Geluvei de E. H. Inghelram, principaal van b> College te Diksmuide. Gevaert Thiery, voor slagi aan zijne vrouw wordt tot 8 dap gevang veroordeeld. Dehaene Julien, voor slap met onbekwaamheid, wordt tot 21 fr. boete veroordeeld; wegens dra kernschap, tot 105 fr. boete. Labaere Valère, vervolgd v« beleediging en om met water na eene gebuurvrouw geworpen te h ben was door de politierechtbank leper vrijgesproken geweest. Te? die vrijspraak werd in beroep f gaan. De rechtbank aanveerdt beroep en beslissende opnieuw, krachtigd eenvoudig het 1° vont Brutin Remy was vervolgd» een wissel geteekend te 'hebben v« welken er geen provisie bestond. 5 rechtbank veroordeeld bem, kraï tens artikel 509bis, tot 182 fr. bod of 8 dagen gevang. Sieuw Gaston en Desmedt!' thur, vervolgd voor slagen met ot* kwaambteid, worden ieder tot 2101 boete of 8 dagen gevang veroordee» voorwaardelijk gedurende 3 ja* voor Sieuw. Lobelle Basile, voor# kele slagen, 182 fr. boete of 8 dag# Lobelle voor vernieling van goef ren, insgelijks 182 fr. boete of 8 3» gen gevang. Sieuw Gaston en Lote le Basile, wegens dronkenschap, 105 fr. boete of 2 dagen gevang. Michel Desiré, Declercq A.i Vandenbulcke André, voor wed# zijdsche slagen, ieder 182 fr. bo# of 8 dagen gevang. Geeraert Arthur en Onrae-t vervolgd voor wederzijdsche slag# worden ieder tot 182 fr. boete of dagen gevang veroordeeld, voorwal delijk gedurende 3 jaar voor wat^ treft Geeraert. Brabants Cam.. gelijks vervolgd, bekomt vrijsprak Clabau Yvonne, die aan een een kaakslag gegeven had wordt w 140 fr. boete of 3 dagen gevang oordeeld, voorwaardelijk geduren# 3 jaar. De leurder Vandecandelae~ wordt bij verstek, wegens slagen. 182 fr. boete of 8 dagen gevang v#' oordeeldwegens bedreigingen gelijks tot 182 fr. boete of 8 uaA gevang.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2