Ypersche Kroniek schip van uitzicht te doen verande ren, met het in een ander kleur te schilderen. Te Kimberley (Kaap-Kolonie van Zuid-Afrika) zijn 34 wagens, met 312.000 kilogrammen dynamiet, in de lucht gevlogen. Deze springstof fen waren bestemd voor de goud mijnen. Acht clooden onder het ijzerenweg personeel. Nitroglycerien is gemaakt van vi triool (zwavelzuur), sterkwater (stikstofzuur) en glycerine. Bij klei nen schok ontploft dat vocht en een druppel, groot als een spelkop, dien men op een aanbeeld legt en met een hamerslag ontploffen doet, knalt als een geweerschot. Aansteekt ge de ni troglycerine, ze brandt langzaam op en verwekt geen ontploffing. Mengelt ge de nitroglycerin met zand, dan hebt ge dynamiet. Deze ontploft niet bij schok en mag dus vervoerd worden, hetgeen niet mag gedaan zijn met nitroglycerine, dewelke dus ter plaatse met veel voorzichtigheid moet gemaakt wor den, indien men ze van doen heeft. Dynamiet ontploft als men ze aan steekt. Het- Engelsch schip Chatham varende in het Snez-kanaal, in Sep tember 1905, met 80.000 kilogram men dynamiet aan boord, moeste men doen stranden en zinken, omdat brand uitgebroken was aan boord. Nadert and, om het verkeer weder vrij te maken, heeft men het doen springen. Wie de electrieke stroom aanlegde, voor dit losbranden, ston den 6 kilometers van de plaats af. Een waterkolon steeg 900 tot 1000 meters de hoogte in en de losbran ding verwekte een put van 80 meters lengte op 15 meters breedte. Wat overbleef van 't schip was in den grond geboord. In 1893 kwam een schip de haven Satander (in Spanje) binnen gevaren. Aan boord waren er 30.000 kilos dynamiet, maar de kapitein verklaarde dit niet aan de tolbeamb ten. Brand brak ook los aan boord. De kapitein verloos het Hoofd, waar schuwde noch pompiers, noch nieuwsgierigen en vluchtte de ber gen in. De ontploffing geschiedde en er waren 600 dooden en 2000 ge kwetsten. - Jaarlijks zijn er in de V. S. 2000 werklieden, die door ongevallen, ge heel en gedeeltelijk blind geslegen worden. Dit volgens de laatste stati stieken. Kardinaal Hayes, aartsbisschop van New-York, heeft het doopsel toe gediend aan een leeraar in geschied kunde, die doceerde in een der groot ste hoogscholen van de V. S. Vroeger was die leeraar communis tisch getint en de oorzaak zijner be keering was het instudeeren der we- reldbrieven Rerum Novarum van Leo. XIII en Quadragesimo Anno» van Pius XI. Met dit feit, vergelijk de werking der Soviets die er in geslaagd zijn reeds 2.000.000 kinders niet alleen lijk godloos maar godhatend te ma ken. Vuurwerk komt meest uit Italië en de Romeinsche Keersen die gekleurde ballen de lucht inspuwen, kent ge geheel goed. De eerste vuur pijl werd afgeschoten te Etampes den 16 Juli 1445, door Jehan Boute feu, op een feest waar de jonge Ka- rel-de-Stoute, dan nog graaf de Ch a- rolais, aanwezig was. Daar men eerst dacht aan een moordaanslag, were de vuurwerkmaker van het dak ge trokken, waarop hij geklauwterc was en men ging hem opknoopên Hij beweerde dat zijn doen een weet schaplijke proef was, en vroeg om ze te mogen herhalen. Het werd toege staan en in plaats van slagen, kreeg hij goudstukken! In 1931 waren er in Berlijn alleen 66.635 personen, die godsdienstloos werden en zich als dusdanig lieten opschrijven, waaronder 6794. die eertijds Roomsch Katholiek opge schreven stonden en 59.255 protes tanten. Nier we Mode: In Parijs worden nu al-- halssnoer kettingen gedregen. samengesteld uit kleine kadertjes in goud of zilver, waarvan ieder een zeldzamen postzegel bevat. Zulke halssnoeren hebben tot 150.000 fr. weerde: 't Is zeldzaam, 't is duur, dus 't is schoon!...? Met den aanstaanden half-Oogst, een heer, die totaal klets is en geen haarken meer op zijn h-oofd voelt en waarvan de vrouw Marie noemt, zegde aan een vriend: c Ik zoude wil len aan mijne vrouw, met haar naam feest, iets zeer zeldzaam geven c Geef haar, antwoordde de vriend, een stresje van uw haar Lach kruid: Daar is een spreekwoord dat zegt en met recht Hoe ouwer hoe zotter, hoe rijker hoe botter. En ik ben voorwaar den tolk om te zeggen dat dit gewis 't geval is bij 't vrouwenvolk. Wat doen z' al niet, van tel, om jong te schijnen, en om de rimpels van h un vel te doen verdwijnen? Met poeier en met potjes zalf bestrijken zij 't gelaat... zoodat een jonge modepop, net als 'n [kalf, op ouwe pikkels staat. in Gregoriaansch. de volgende meer- -temmige gezangen uitvoeren Kyrie en Agnus Dei. uit de 3-stem- mige O. L. Vrouwmis van L. Yan- houtte. Sanctus en Benedietus. 4-stemmig. van I.. Tinei. Jesu Salvator mundi. naar het Gre goriaansch bewerkt, in 4 stemmen, van G. D. Xa de Mis: Vaarwel, mijn broeder, 4-stemmig lied uit de 16' eeuw, van H. Waeltrant. 66 SOORTEN ceramieke, ceramo en cementtegels in alle prijzen en kleuren zijn ten toon gesteld in de magazijnen van L. MONKERHEY- VAN NESTE, 9. Koeimarkt. YPER. \lleenverkooper der vermaarde CE RAMO tegels van I.a Louvière. welke bijna de helft goedkooper zijn dan de ceramieke tegels en toch deze evena ren in schoonheid, kleurenpracht en glans. Komt zien en oordeelt Woorden wekken, voorbeelden trek ken! Te Tourkonje hadden de vrije scholen, dit jaar, een te kort van 220.000 fr. De priesters deden een oproep aan de bevolking, aan kondigende dat op twee achtereen volgende dagen, van 's morgens 7 ure tot 's avonds 7 ure, jongelingen zich zouden aanbieden aan al de huizen van stad. Men vroeg, dat alwie be geerde eene almoes te geven ze zoude in gereedheid houden en ze aan de deur ter h and stellen dit om tijd te sparen. In 24 uren was de som ge-ind! Bravo! In alle huizen had men iets gegeven en waar rijke be woners van één «h eeren-hötel ge weigerd hadden mede te doen, de dienstmeid had 10 frank van het hare geschonken Parlementsleden, namelijk 67, heb ben bij hooger hand een schrijven la ten geworden, om te vragen dat een nieuw wetsvoorstel zoude neergelegd worden, ten einde de bezoldiging der Kamerheeren in te snoeienDit ge schiedde in Zwitserland. Hebt ge nooit vrees door uwe wil de dieren verslonden te worden? werd er gevraagd aan den temmer van een dierenkot. Neen luid de het antwoord, maar moet de cri sis nog lang duren, ik vrees dat wij zelve de wilde dieren zullen moeten op-eten Ter gelegenheid van Thuindag zal de Apotheek van M. SNOECK, Groote Markt, alleen open zijn op Zondag 7 en Maandag 8 Oogst 1932. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Zondag 7 Oogstten 7 u. de Hoog mis ten 8 Jó u. Zielmis voor Stepha nie Aernoudt, huisvrouw van Jules Holvoet; ten 10 u. gelezene Mis. Maandag 8 Oogstten 8 l/2 u. Ziel mis voor Eugenie Lesageten 9 u. Jaargetijde voor de parochianen. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen welke cip Zondag 7 Oogst, om 8 l/ uren in St Jacobs- kerk zal gezongen worden tot ziele- lafenis van Vrouw Octavie Capoen Weduwe van HEER CAM IEL YANHEE. ROUWDIENST Dinsdag 9 Oogst, om 9 uur. in Sint Maartenskerk, ROUWDIENST voor de Ypersche Gesneuvelden, van we gens den Y. O. S. Het Gemengd Koor Tinelkring zal, benevens het proprium der Mis EEREMIS Dinsdag II.. om 10 ]/2 uren, droeg E. H. Joseph Versailles, in Sint Maar tenskerk zijne plechtige Eeremis op. Talrijk waren kennissen en vrien den van den Heer Stadssekretaris Versailles, naar die schoone gods dienstige plechtigheid opgekomen, om door hunne tegenwoordigheid, aan den jongen Priester en zijne achtbare Fa milie, hunne hertelijke deelneming te betuigen, in de groote eer die hun te beurt viel. Wij wenschen aan E. H. Joseph Versailles eene lange, en onder gees telijk opzicht, zeer vruchtbare loop baan. O. L. V. VAN TUINE Lof en eer aan Onze Vrouw, Moeder Gods en onze Moeder, Onze hulp, volmacht en trouw Met Haar Zoon, den Albehoeder: Teper's hulp en redding ook Toen hier Gent en England samen leper wilden in een rook Op doen branden en beschamen, leper zei en zwoer Haar trouw En beloofd' een Dankprocessie Omdat zij hier ramp en rouw Afweerde door Gods concessie. Zondag gaat de Dankstoet uit Onze Vrouw van Tuin ter eere Ieperlingen op, vooruit, Om Maria te vereeren. TEEKEN EN NIJVERHEIDSSCHOOL DER STAD YPER De Tentoonstelling van de werken der leerlingen is open van 10 tot 13 u vanaf 7 tot 15 Oogst, in de lokalen der school O. L. Vrouwstraat. De ingang is vrij. De prijsuitdeeling zal plaats hebben op Maandag 15 Oogst, zijnde O. L Vrouw Hemelvaart, om 3 uur, in de Halle. SINT JOZEF'S KERK DER EE. PATERS KARMELIETEN Feest van den H. Albertus Zondag 7 Augustus Al de bevoordeeligden en vrienden van den H. Albertus, worden verzocht te willen tegenwoordig zijn in de plechtige Mis, het Sermoen en de Wij ding van 't water ter eere van den H. Albertus, den wonderdoener, 's morgens te 9 uur. De bedevaarders zullen elk afzon derlijk ontvangen worden in de Kapel van Sint Albertus, aanstonds na de Hoogmis, en in den loop van den dag, om er den zegen met de relikwien te ontvangen. KATHOLIEKEN KRING 5. - Bij naamafroeping zal 5 minu ten verleend worden aan de afwezige spelers. Deze kunnen zich niet laten vervangen en het peleton moet on volledig optreden. 6. - Óver alle geschillen zal het be stuur onwederroepelijk beslissen. Het bestuur durft verhopen dat deze prijsspeling veel bijval zal verwerven. HET BESTUUR. CONCERTEN DER TUINDAGFEESTEN DOOR YPRIANA Zaterdag 6 Oogst, om 20.30 u., op de Groote Markt, door de Harmonie «Ypriana». PROGRAMMA: Ypersch Lied Florentiner Marsch Phèdre, Openingstuk Une Soiree prés du Lac voor hobo (solist: Heer Maurice Ossieur.) Ballet d'Isoline Messager a) Moderato Pavane b) Entree d'Isoline Andante Ma zurka c) Entree de la Ire danseuse, Maestoso d) Scène de la seduction, Andan tino (solist: Heer Marcel Andries.) e) Scène et valse. Allegro La Voix des Cloches A. Luigini L'Arlésienne G. Bizet a) Voorspel (solist: Heer Robert Verdoen) b) Menuetto c) Carillon d) Intermezzo e) Finaal Marche des Fian<jailles H. Moerman (met tamboers en klaroenen) Op 15 Oogst e. k. zal het a capeiL koor der E. P. Capucienen van Ciney. in onze kathedraal, een staaljte gever, van die prachtige godsdienstige mu ziek en toehoorders, ik beloof het. zullen in bewondering opgaan voor den grooten en onbekenden artist. YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14, 15, 16, 18, 20 en 24 frank. Daarbij nog 10 vermindering voor alle Kajotters. «Sayette Wijveken» Groote Meukt, 19, Yper. Fucik Massenet Leroux Dinsdag 9 Oogst, om 20.30 uur op de R. Colaertplaats, door de Sympho nic Ypriana PROGRAMMA: 1. - Tout Strasbourg, Marche Schneider 2. - Allesandro Stradella, Openingstuk Flotow 3. - Le Marteau de l'Orfèvre Eilenberg 4. - Mascarade, Airs de Ballet Lacóme a) Cortège b) Arlequin Colombine c) Le Familie Polichinelle d) Final alia Polacca 5. - Les Airs du Cinéma, Fantaisie- Sélection arr. par Salabert 6. - Andalucia, Spaansche wals Popy 7. - Tuindag lied. Op 10 Augustus aanstaande, zijnde den Woensdag van Tuyndag, biedt de Boldersmaatschappij van den Kath Kring, De Ware Bloemtros aan de leden der 5 maatschappijen die jaarlijks meespelen voor 't Kampioen schap eetie luisterlijke prijsbolling aan. Begin om 16 J/2 uur stipt. 340 Frank prijzen als volgt ver deeld 1* prijs100 fr.2" prijs80 fr.; 3e prijs: 60 fr.4' prijs: 40 fr.en daarenboven 6 prijzen van 10 fr. elk te verloten tusschen de afgeholde pe letons. De loting zal geschieden van zoodra al de afgeholde peletons gekend zijn. Om deze laatste prijzen te kunnen WINNEN, moet ieder afgeholde pe leton op het oogenblik der loting nog minstens door twee spelers vertegen woordigd zijn. Is er enkel één speler tegenwoordig, deze krijgt de helft van den prijs, 't zij 5 fr. de andere helft wordt in de Kas der maatschappij ge stort. VOORWAARDEN 1. - De peletons bestaan uit 4 man, naar keus. 2. - De inschrijving geschiedt van af 15 l/2 uur: na 18 uur worden geen inschrijvingen meer aanvaard.. 3. - Het inieggeld is bepaald op 2 frank per man. 4. - De partijen worden gespeeld aan 6 punten. Er wordt geraden voor den opzet. JAAK DE KEERLE, TOONKUNDIGE Dit jaar is het vier eeuwen geleden dat Jaak de Keerle hier ter stede ge boren werd. Hij studeerde de gods geleerdheid en de toonkundige werd Kanonnik van de kathedraal van Ka merijk (Frankrijk) en werd er door Z. D. H. de Bisschop als Kapelmees ter aangesteld. Volgens de Acta Ca pitularia van St Maartens te Yper (begonnen in 1563 met het oprichten van het bisdom) volgde hij ten jare 1565 Bonaventura Hardenpont op als zangmeester onzer kathedraal. Uit die geschriften vernemen wij slechts dit, dat de kunstenaar arm was en meer dan eens gebeurde het, dat hij én door den Bisschop én door de Kanonnikken geholpen werd. Zoo kreeg hij den 22 December 1565 eene raziere terwe van den Kerkvoogd Maarten Bauwen van Rithove en den 23 Maart 1566 betaalden hem de Ka noiinikken eene nieuwe priestertoog Het volgende jaar liep hij eene geld boete op omdat hij bij het besturen van zijne koorzangers wat hardhan dig was opgetreden. Hier wederom kwamen zijne collegas tusschen en zorgden voor de vereffening. Doch kort daarna verviel hij in hetzelfde euvel en in 1567 was hij gedwongen zijne plaats op te zeggen. Naar all waarschijnlijkheid is het dan dat hij naar den vreemde reisde en volgens sommige levensbeschrijvers kwam hij als Kapelmeester te staan aan het Hof van den Keizer van Oostenrijk Hij schreef vele Missen en Te Deum welke te Venetiën, Nurenberg en Munchen uitgegeven werden. Fetis de groote muziekcriticus, weet ervan te zeggen dat zijne gewrochten van buitengewoon kunstgehalte zijn en ver boven al de hedendaagsche staan 't Is bijzonderlijk om zijn laatste ge wrocht dat Sanderus onzen de Keerle onder de beroemdste mannen van Yper gesteld heeft. Heden ten dage zijn er te Rome in de Vaticaansche Bibliotheek nog verschillige Missen in handschrift van hem bewaard. Pere Moerman, onze onvergetelijke or gelist van vóór den oorlog, had veel muziek van hooger genoemden kun stenaar bewaard en bij de groote plechtigheden werden deze Missen gezongen en Te Deums uitgevoerd Indien wij nu, heel bescheiden een wensch mochten uitdrukken, dan ware het opdat men toekomende jaar, ter gelegenheid van het 550 jubileumfeest van O. L. Yr. van Thuyne, niet naar vreemde meesters uitzien zou maar een der vele Missen en Te Deums van den grooten kunstenaar uitvoerde. 1932 STAD YPER 1932 TUINDAG GEMEENTEFEESTEN Zaterdag 6 Oogst: Om 18 u.: Klok- kengeluid. Om 20.30 uur: Concert op de Groote Markt door de Harmo nie Ypriana. Zondag 7 Oogst: Om 10 uur.: Pro cessie ter eere van O. L. Vrouw van Tuine. Om 18 uur: Concert op de Gr. Markt door de Vlaamsche Har monie. Dinsdag 9 Oogst: Om 9 uur: In St Maartens Kathedraal, Rouwdienst voor de Ypersche Gesneuvelden van wegens den V. O. S. Om 12 uur: Groote Velokoers voor Beroepsren ners. Vertrek Statiestraat A la Ville de Courtrai(zie bijzondere plak brieven). Om 20.30 uur: R. Colaert plaats, Concert door de Symphonie Ypriana. Woensdag 10 Oogst: Om 9 uur: Veemarkt, Gewestelijke Geitenprijs kamp. Donderdag 11 Oogst: Om 20.30 u.: Concert op de Groote Markt door de Liberale Harmonie. Zaterdag 13 Oogst: Om 21 u.Yan- denpeereboomplaats, Prachtig Open luchtfeest. Zondag 14 Oogst: Om 11 u.Con cert op de Groote Markt door de So cialistische Harmonie. Om 13.30 u.: Groote Schieting aan de Pers, door de Maatschappij Wellem Teil Om 14 uur: Meenenpoort, Prijskamp in 't Lijnvisschen, door de Maatschappij Fronthengelaars Om 17 uur: Vandenpeereboompl., Turnfeest door de Liberale Turnmaatschappij «De OnvermoeibarenOm 21 uur: Volksbal in de Halle. Maandag 15 Oogst (O. L. Vr. He melvaart) Om 15 uur: In de Halle, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Nijverheidsschool. Om 22 uur: Sta tieplein, Maarschalk Fochlaan, Prach tig Vuurwerk. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Yper, in zitting van 4 Juli 1932. De Sekretaris, De Burgemeester, G.VERSAILLES. H. SOBRY. IN SINT VINCENTS' COLLEGE In ons bloeiend Geestelijk Colle ge hebben de volgende leerlingen de le plaats of een prijs in de Uitmun tendheid behaald. Lager Afdeeling. 1° Studiejaar: 1. Albert Ketels; 2. Frans Vanderghote3. Jozef Lesage; 4. Paul Cornelis5. André Duthoo; 6. Herman Erard. 2e Studiejaar: 1. Felix Benoot; 2. Jozef Devriese; 3. Jan Pien4. Jac. Grimmelprez; 5. G. Vandenbussche; 6. Willy Casier; 7. Etienne Louf: 8. Roger Blootacker. 3e Studiejaar: 1. Frans Vanhee; 2. Leon Ronse3. Robert Gernaey; 4 Edg. Benoot; 5. Robert De Blieck 6. Nestor Viaene. 4° Studiejaar: 1. Paul Lommez; 2. André Rijngaert3. Fernand Spot been; 4. André Logie; 5. Jac. Seys 6. Paul Lobelle. 5e Studiejaar: 1. Paul Vandergho te 2. A. De Bruyn3. Frans Devrie se; 4. Albert Laton; 5. Henri Yan- clenberghe en Roger Vierstraete. 6" Studiejaar: 1. Alfons Yanden- berghe2. Robert Soubry. Moderne Humaniora. 7" Klas: 1. André Buyse. 6e Klas: 1. Maurits Mobouck. 5e Klas: 1. Gerard Croquev. Oude Humaniora. 6e Klas: 1. Gerard Dubois. 5' Klas: 1. Albert Deknudt; 2. Jo zef Deconinck; 3. Gerard Allemeerschl 4. Gilbert Deleu5. Antoon Brvoa. 4e Klas: 1. André Burggraeve. 3° Klas: 1. Albert Dehem. Poësis: 1. Gerard Huyghe. Rhetorika1. Amedée Menu; l Leop. Neudt. In den wedstrijd onder al de Colle ges-van het Bisdom behaalden: In de Rhetorika (op 204 medinger- Latijnsche Redevoering: LeopvM Neudt, 2" prijsAnt. Yandeputte. 7" naprijs; Am. Menu, 10" naprijs. Vlaamsche Redevoering: Leon De el ereep 5" naprijs. In de 6' Latijnsche (op 391 meded Latijnsche Thema: Lucien Denui- dere, 7" naprijs; Willy Houtman. 1* naprijs.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2