Crédit An versois H. Bartholomeus Aan al de Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen «ÉT YPERSCHE VOLK WEET GE WAT 54' Jaar. - Nummer 34. 35 Centiemen Zaterdag 20 Oogst 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Dixmndestraat, 18, YPER Jaarlijksch Congres te Yper bank beurs De Historische Processie van Doornijk ï)petscl)e ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. CASIKIt) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Zijn feestdag wordt gevierd den 24 Augustus en deze Heilige wordt bijzonder vereerd en aanroepen in de kerk van St Jan-bij-Yper. Hij was apostel des Heeren. Aan vankelijk waren er 12 apostels, na melijk: Petrus en Andreas, gebroeders en visschers, zonen van Jonas. Jacobus de meerdere en Joannes, ook gebroeders en visschers, zonen van Zebedeus. Jacobtis de mindere en Thaddeus, ook gebroeders en visschers, zonen van Alpheus. Mattheus, de tollenaar, tolle naars of ontvangers der belastingen, ter oorzake der menigvuldige on- rechtveerdigheden die zij pleegden waren aanzien als openbare zondaars. Thomas, die twijfelde. Simon de ij veraar; deze miek deel van eene secte omwentelaars, die met geweld den Romein wilden be kampen en verjagen. Philippus en Bartholomeus, (Bar beteekent Zoon) deze laat ste naam, die evenveelzeggend is als Tholomeus, was de bijnaam van N§- thanaël, eindelijk Judas, de verra der. Judas werd vervangen door Ma- fhias, die aangesteld werd tusschen 0. H. Hemelvaart en Sinxen en later kwam nog oen 13'- apostel bij, t. w. de groote H. Paulus. Van Nathanaël had de Heer ge zegd:: Hij is een waar Isrealiet, in wien geen bedrog is. Na de nederdaling van den H. Geest, vertrok Bartholomeus naar de Indiën, om er het geloove te verkon digen en zijn handboek was het evangelie van den H. Mattheus. Hij zoude ook geloofsbode- geweest zijn in Japonie, in Arabie, in Abyssinie en Armenie. 't Is in Armenie dat hij Koning Polymius bekeerde, alsook de Koningin en de inwoners van 12 ste den. Dit ontstemde grootendeels de afgoddienaars, die oorzaak waren dat Astyage, Konings Broeder, den apostel ten doode martelde. Hij deed hem levende vladen daarom wordt de H. Bartholomeus voorgesteld met een kort mes en daarom wordt Hij bijzonderlijk aanroepen door alwie lijdt aan velziekte, en eindelijk deed hij hem onthoofden. Het lichaam van den apostel werd begraven in Armenie, later overgebracht naar de Liparische eilanden, deze liggen ten N. van Sicilië en zijn beroemd om hunnen vuurberg Stromboli en later nog naar Benevent, in Zuid- Italië. Keizer Otho III, die in Prague de reliquien gestolen had van St Adal bert en dewelke hij plaatste te Rome in een kerkje op het Tiber-Eiland, samen met deze van St Paulinus, Bisschop van Nole en van St Sabinus, Bisschop van Spoleta, bracht daar ook uit Benevent de gebeenderen van St BartholomeusAlles zoude hij la ter overbrengen naar Duitschland blaar de Keizer stierf korts nadien en die Relikwiën bleven in Rome. fa i 11ii ym vfti.'iihnmgi' Op ZONDAG 28 OOGST aanstaan de houdt het provinciaal verbond der Krootsrijke Gezinnen van West- Vlaanderen zijn en ter dier gelegenheid moet de macl'c van ons verbond, van onze werking tot uiting komen. De stoet welke 's namiddags de straten der Stad Yper zal doortrekken moet het be wijs leveren van onzen vast besloten wil, te geraken tot de verwezenlij king van ons programma. Voor ons allen komt het er op aan in den strijd niet te verflauwen. Cri sisperiode kan wel de uitwerking van ons programma eenigzins belemme ren doch niet tegenhouden. 't Is in den crisistijd dat alle pun ten moeten onderzocht, bestudeerd en zoodanig uitgewerkt worden, dat alles gereed zij om ter verovering uit te trekken, zoodra de tijden begin nen te verbeteren. Crisis kan noch mag geen reden zijn om de bekomen rechten en so ciale wetten te verminken. Geen ach teruitgang dulden wij. Daarom alle Kroostrijke Gezinnen op! Naar Yper den 28 Oogst aanstaande. Nie- mandblijve thuis. Mannen, Vrouwen en Kinderen, al onze families, allen op de bres! Op te merken nog dat er te Yper nuttig werk kan gedaan worden. In dat gewest gaat de bond regelmatig vooruit docH er ontbreekt iets. Wij moeten aldaar toonen dat onze Kroostrijke Gezinnen op straat dur ven komen en in 't openbaar hun rechten durven opeischen. En gij mannen van 't Gewest Yper ziet dat gij op post zijt. Wij moeten vooruit, allen zult gij op de vergade ringen en in den stoet aanwezig zijn, want laat u niet beschamen door de andere gemeenten. Vooruit dan. De Bond van Yper verwacht U in groote massa 't Gaat er over het belang der fa milie, als dusdanig. Wij betoo- gen: 1. Voor veralgemeenheid van het fa- milieloon. 2. Voor groote vermindering van den legerdienst ten roordeele der K. G. 3. Voor behoud en de verdere uit breiding onzer sociale wetgeving met erkenning der familie als basis. 4. Voor vermindering van belastin gen. 5. Voor levenslange afslag op liet spoor, voor de ouders der K. G. en voor al hunne hinders tot 21 jari ge ouderdom. 6. Voor het opnieuw in werking ko- men van het Woningfonds der K. G. 7. Voor de algeheele uittverking van 't programma van den Bond der K. G. ALLEN OP POST! EN NAAR YPER OP 28 OOGST 1932. en heeft veel aftrek in Beieren en Bade. Programma: Zaterdag 27 Oogst, om 8.30 uur 's avonds: KUNSTCONCERT door de Har monie Ypriana op de René Colaert- plaats (Statieplein). Zondag 28 Oogst: Om 9.30 uur, in St Maartens Kathe draal, MIS met Pontificale Assistentie. Om 10.45 u., ONTVANGST op het Stad huis. Om II U-, STUDIEVERGADERING. - Verslaggevers: Heer Verstraete. Hulp aan Weduwen en V/eezen van Groote Ge zinnen»; Heer Lemayeur: Gemeentebe sturen en Kroostrijke Gezinnen Om 12.30 u„ GE7AMENTLIJK NOEN MAAL, bij inschi'ijttng. Om 1430 u„ OPTOCHT der Bonden, Vlaggfn Muziekmaatschappijen (Bijeen komst aan de Statie). Volgorde: Statie straat, Tempelstraat, Boterstraat, Vanden Peereboompiaats, Boezingestraat, Sur- montstraat. Diksmuidestr Groote Markt, Hondstr., Merghelynckstr., Rijselstraat. Na den Optocht, GROOTE FEESTVER- GADERING, in de overdekte Halle. Feest- red.naars: Den i Decock, Provinciale verslaggever; Zi.in Excellentie Minister Henri Carton, Algemeen Voorzitter van den Bond der Kroostrijke Gezinnen; Den Heer Vrcome, Volksvertegenwoordiger; den Heer Jos. Vandenberghe, es tend ig Afge vaardigde. Daarna op de Orcote Markt. De bevolking van leper wordt vriende lijk uitgenoodigd de huizen te bevlaggen. Namens het Gewestelijk Verbond leper: De Voorzitter, -idvokaat A. Lommez. WISSEL Abonneert u op In Frankrijk werkt men voor de eenige school». Eerste bereiding: Om aanvaard te worden in eene staatsklas of om over te gaan tot eene andere, moet men gekeurd wor den en dit om kinderen, die niet wel leeren, uit het onderwijs te weren. Zoo luidt het liedje! Maar in veel ge vallen men weert, dus men ont zegt verder onderwijs, «in drie minuten, zonder examen 't zij schrif telijk 't zij mondelings, op het zien van alle slag verslagen. In de Lycea Thiers te Marseille werden 21 leerlingen geweigerd, waarvan 14 omdat de verslagen, ko mende van de meesters, in regel niet waren. Voor de lyceas van Parijs, werden kinderen aanveerd of ge weerd, omdat zij een bepaald kwar tier bewoonden of niet bewoonden; (In de lyceas Molière en Victor Hugo 50 op honderdin de lycea Mon taigne 20 op honderd en in de lycea Henri IV ook 50 op honderd.) En als de ouders kwamen opwer ping maken, was het antwoord «Zend uw kind naar de lycea Laka- nal, daar zijn honderd plaatsen be schikbaar in de zesde klas. Maar die lycea is op 10 km. afstand en de kinders zouden dus alle dage 40 km. weg moeten afleggen, per tram of per bus! een nieuwsblad graveerder Verhoe ven zijn van Antwerpen, geboren in 1580 en die in 1605 zijn eerste nunv mer de wereld inzond. Tijdens den oorlog gevoerd door Albert en Isabel la tegen de Hollandschen, had hij het voorrecht bekomen het nieuws der gebeurtenissen, bij middel van druk werk en prenten, te verspreiden. Het blad had voor titel «Gazet» van 't Italiaansch Gazzetta, (naam van een klein geldstuk) en was twee talig, klein van formaat, maar behel zende veel druk. Eerst verscheen het alle tien of veertien dagen en van af 1617 alle week. Daar Antwerpen in betrekking stond met veel landen, ontvong de Gazet ook nieuws uit Ma- Irid, Parijs, Londen, Weenen en zelfs somwijlen uit Indiën. In het nummer van 28 Augustus 1620 waren er drie prenten en in dit van 27 April 1627 zeven; dikwijls gaf de Gazet kaarten en plans en somwijlen muzikale ano- taties. Verhoeven werd niet rijk met zijnen stiel: In 1637 verkocht hii de uitbating aan drukker Willem clllë en vóór de bestrate gelegen van Verdussen en hij stierf in armoede.Messina" Hij ongeveer 1000 meters (hoog; ten Westen is hij kaal en rots- De Franschen beweren dat het eer-' ,7- i j i t u j t - T lachtig, langs andere kanten bedekt ste nieuwsblad La Gazette de Fran-1 met prachtige wijngaarden, tusschen Te Vannes vierde men Zondag 7 dezer, de 400 jarige herdenking van het samenvoegen van Bretoenland met Frankrijk en te Rennes deden onbekenden het gedenkteeken dezer aanhechting, namelijk een bronzen groep voorstellende Karei VIII en Anne de Bretanje, de lucht invliegen. Anna de Bretagne, ook genoemd Hertogin met de holblokken (la du- c-hesse en sabots) werd eenige erfge name van Bretoenland door den dood van haar vader in 1488 en door het afsterven van haar zuster in 1489. Sedert zes jaar vertoefde dan reeds in Frankrijk, als verloofde van Ko ning Karei VIII, Margareta van Oostenrijk, dochter van Maximiliaan en van Maria van Burgondië. Karei VIII zond zijne verloofde terug naar haar vader, miek dat deze vader af gescheept werd door Anna de Breta gne die insgelijks verloofd was aan Maximiliaan en huwde eindelijk in 1491 deze Hertogin der Bretoenen. Zoo kwam Bretoenland aan Frank rijk. Omdat Anna de Bretagne, konin gin van Frankrijk, een prachtgraf oprichten deed te Nantes voor haar vader, daar is een der redens, dus wat jaloerschheid waarom Marga reta van Oostenrijk met zooveel pracht praalgraven deed oprichten voor haar, voor haar man Philibert van Savoie en voor haar schoonmoe der Magareta de Bourbon, te Brou in Besse-land. In Savoie verbleef Margareta, tij dens het leven van haar gemaal en na dezes dood werd ze door haar va der Maximiliaan aangesteld als Re gentes der Nederlanden. Zij was een ware «staatsvrouw woord even- veel-zeggend als «uitgelezen Staats man Ooivaars waren eertijds talrijk in den Elzas. In 1927 deden natuurlief hebbers de optelling der bewoonde nesten en men kwam maar tot het totaal 149. Van dees jaar doet men eene nieuwe optelling, om te bestati- gen hoeveel in 5 jaar het ooivaars- ras verminderd of vermeerderd is. In Forges-les-Bains zou er nu een kool groeien van 4 m. 55 omtrek voor de bladerenkroon, dat is met meer dan een meter doorsnede. Iemand die terugkwam uit Amerika beweer de kooien gekweekt te hebben, de grootte van een boom. En ik, zeg de een tweede, ik zag te Chicago eene marmijt zoo groot als eene kerk. Dat kan niet zijn! riep de eerste uit. Zekerlijk ja, hernam de tweede, het was de marmijt, die moeste die nen om uwe kooien te koken. In den eersten artikel van dit num mer is er sprake van den vuurberg Stromboli. Die berg vormt een der Laparische eilanden, ten N. van Si- eiland toeristen-booten aan, nu en dan koopvaardijschepen. De vuur berg is gedurig in werking, dus niet gevaarlijk; gedurig is hij aan het oppoken en zeer dikwijls werpt hij gloeiende lava-stukken de lucht in, die 's nachts oprijzende, nedervallen- de en langs de 'westlijke helling rol lende naar de zee het schouwspel le veren van een machtig vuurwerk. In algemeene regel liggen de vuur bergen in nabijheid van diepe zeeën. Stromboli en Etna, (in en bij Sici lië, Vesuvius (bij Napels), Hecla (in 't eiland Ysland), de vuurbergen van Zuid-Amterika en deze van Japonië. Zelfs deze van Midden-Afrika liggen in de nabijheid van de groote meren, die ware zeeën zijn. Hoe dieper de zee is nevens de vuurbergen, hoe ge vaarlijker hunne aardbevingen en losbarstingen: De zee nevens Japo nië heeft tot 8000 m. diepte. Er zijn vuurbergen die lava uitwerpen, met als hoofdbestanddeelen metalische stoffent unne kraters smelten toe en de berg schijnt uitgebrand, maar als nu de inwendige drukking groot ge noeg wordt om den pantser te breken, dan heeft men schielijke en oneven- aarde losberstingen, zooals deze van den berg Pelée op het eiland Marti nique in Midden-Amerika, einde ver- ledene eeuw: Schepen zelve, die in de haven lagen van St Pierre, kon- nen niet ontsnappen en alles, alles werd er verwoest in stad en omge ving. Vele menschen stierven door gfts vergiftiging. ce was, maar dit verscheen maar in 1631. Volgens de A. B. C. Gazet van Ma- Russische schrijver Wozrojdenie heeft een boek uitgegeven, te Munich overgezet in het Duitsch, en betiteld: Rijk van den Antichrist. Dit boek drid, zoude de eerste uitgever vanbesch rijft het Russisch Bolchevisme dewelke er twee dorpen opgetrokken zijn, met samen 3000 inwoners. De vrouwen dragen kleederen, van een kleur, maar in het oog springend: Rood. of groen, of blauw, enz... en voorkomende in den gloed der heerlij ke zuiderzon, gelijken zij aan too- neelspeelsters, staande in het helder voetlicht. Zeldzaam leggen in dit Deze Processie, waarvan wij den datum aangekondigd hebben voor 11 September a. e., is een optocht van tien parochiale afdeelingen en ieder afdeeling stelt een zeker getal zinne beeldige of historische onderwerpen voor. Het geheel behelst een honderdtal groepen die uit 2500 personen be staan. Het vormt een wemelende afwis seling van kostumen die een zorgvul dig gezochten artistieken en histori- schen stempel dragen. Al die groepen worden voorafge gaan door drie zinnebeeldige miters, mat breed ontplooide banieren; die Vaderland, Stad en Godsdienst voor stellen. Na ten komen tien herau ten, die de wapens van Doornijk dra gen met Thebaansche trompetten, wier geschal den stoet aanmeldt. Ver leden jaar werden er bijzonder rijke groepen bijgevoegd. De groep zoo gezegd des Damoiseaux, die van den Magistraat van Doornijk, die van de negen serafische koren, die van de Burgers van Blardain die de ver maarde reliquiekast dragen van den H. Eleutherius, Beschermheilige van de Stad. Een bijzonderheid, die kostumen aangaande, bestaat hierin, dat zij meestal door den figurant zelf betaald ijn vandaar de buitengewone pracht van den Stoet. De belangrijkste onder de tien pa- rocliale groepen welke die processie vormen is die van de Kathedraal. Deze groep sluit en voltooit den gods- dienstigen stoet waarvan zij als de kroon is. In die groep komen de volgende groote juweehn van den Schat voor: de reliquiekast z. g. n. des Damoi seaux 1573) gedragen door de Le den van de Broedarschap van den zelfden naam in praalgewaadde re liquiekast van O. L. V. van Niklaas van Verdun (1205)de reliquiekast van het ware Kruis (Byzantijnsch

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1