De Kolen van de Menschelijke Machine Ypersche Kroniek Zonda^rust. HET BKSTUUK Bokken- en Geitenprijskamf kruis uit de 8' eeuw en de vermaarde reliquiekast van den H. Eleutherius (1247). Deze wordt gedragen door 18 in woners van Blandain in hun oor spronkelijk met hermelijn afgeboord wit gewaad. De inwoners van Blandain genieten het voorrecht deze kostbare reliquie kast, palladium van Doornijk, te mo gen dragen. Te Blandain immers tad de H. Eleutherius zijn graf, waaruit zijn overblijfselen werden opgegraven om toevertrouwd te worden aan de Ka thedraal van Doornijk. Men heeft ongelijk suiker als een weeldeartikel te beschouwen, dat slechts nuttig is tot het bereiden van nagerechten. Er werd immers wetenschappelijk bewezen dat suiker het geschikste voedsel voor de spieren is, dat zij grootelij'ks het weerstandsvermogen versterkt, dat zij de brandstof is van het mensctelijk lichaam. Het is dan ook met recht en reden dat men van langsom een grooter plaats opvordert voor de suiker in de, voeding van den werkman, van den soldaat, van de vrouw en van het kind. Reeds sedert verscheidene jaren heeft men vastgesteld dat suiker als een basis van de voeding kan aanzien worden, en het niet aan de suiker te wijten is dat sommigen, die misbruik maakten van allerhande snuisterijen, maaglijders werden. Suiker is een koolhydraat, daarom speelt ze in het lichaam de rol van brandstof, en geeft als dusdanig warmte en kracht, bijgevolg is zij een voortbrengster van spier- en wils kracht. Stanley, de Afrikaansche ontdek kingsreiziger, stelde reeds zooveel ja ren geleden vast, hoe een klontje sui ker langzaam smeltend in den mond, versterkend was gedurende de lange marschen onder de heete zon. Dit zelfde ondervond een onderofficier der zending Foureau-Lamy. Tijdens zijn tochten door Afrika kon hij me nigmaal de honger- en dorststillende en tevens krachtopwekkende hoeda nigheden van de suiker waarnemen. De werklieden der raffinaderijen die zware lasten te versjouwen heb ben, eten graag de klontjes suiker die uit gescheurde zakken vallen, niet uit snoepzucht, maar omdat deze hun nieuwe kracht geven voor hun zwaar werk. Dit is de beste slok die men kan drinken zeggen ze, en zij spre ken waarheid. De Engelsche physioloog Gardner, wijt grootendeels de bewonderens waardig energie der Boeren uit den oorlog van Transvaal aan hun groot suikerverbruik. Gardner en met hem een groot aan tal andere geleerden, zijn van mee ning dat de lichaamssterkte der An- gel-Saksers deze der Latijnsche vol keren overtreft omdat de Engelschen, per man en per jaar, driemaal meer suiker eten dan de Franschen. Daarenboven maken ook de wed- loopers, wielrijders, alpenbeklim- mers ruimschoots gebruik van de krachtwekkende hoedanigheden der suiker. De Duitsche soldaten krijgen gedurende de leger- en veldoefenin- gen dagelijks een extra rantsoen sui ker van 40 a 50 gr. Hierdoor ver meerdert hun kracht, hun gewicht, hun weerstandsvermogen, terwijl te vens honger en dorst worden tegen gehouden. Ook Fransche geleerden, zooals Claude Bernard en Chauveau hebben de voedingswaarde der suiker bewe zen, en vooral het nut ervan doen uit schijnen, voor personen die zwaren en vermoeienden arbeid moeten ver richten. De h iernavolgende vaststellingen staven ontegensprekelijk hoogerver- mehde aanduidigingen a) Een werkman heeft onvoldoen de ontbeten, daarom geeft men hem 250 gr. suiker in 8 uren tijds te eten. Hierdoor wordt het mogelijk den spierenarbeid met tenminste eene helft te vermeerderen. b) Een ploeg werklieden, normaal gevoed, krijgen een extra suiker rantsoen. Hun werklevering ver meerdert van 22 tot 36 als naar gelang de personen. Wat meer is, de vermoeidheid doet zich niet zoo gauw gevoelen, zoodat het mogelijk is lan ge ren tijd met volle kracht door te werken. Resultaat: de dagclijksche kracl tlevering verhoogt met 60 a 76 Nog een ander voordeel: suiker wordt geheel en gansch ver eerd, laat niet de minste afval na in het li chaam, ze hoeft niet gekauwd te wor den en heeft de sappen der spijsver teringsorganen niet nopdig om in het bloed te kunnen opgenomen worden. Op die manier bespaart de suiker ons 20 a 25 energie. Het ware eindelijk te hopen dat men een ruimere plaats aan het sui ker kon geven in de voeding, om het alcot olmisbruik doelmatiger te be strijden. Alcohol immers geeft slechts een tijdelijken zweepslag aan het li chaam, alras gevolgd door een kracht inzinking, hij is een krachtverspil ler die ware verwoestingen aanricht in al onze levenscellen. Suiker daar entegen bestrijdt alle krachtverspil ling en kan zich in ons liet aam om vormen tot vet. Suiker is dus zeer bijzonder aan te raden voor de voeding van den mensch. Hoe onze kuikentjes in den Herfst doen leggen? De prijs der eieren is op dit oogen- blik een beetje steviger dan vóór en kele maanden. Men kan er zeker van zijn dat het eierenaanbod in de ko mende herfstmaanden minder be langrijk zal zijn dan het vorige jaar, doordat de kippenkweek dit jaar heel wat verminderd is. De kuikentjes, in de maand April geboren, zouden normaal in October moeten leggen. Om in de praktijk werkelijk zulken uitslag te bekomen, dient de voeding der dieren evenwel cp bijzondere wijze verzorgd; het gaat b. v. niet op, uitsluitend maïs te voeren, zooals maar al te dikwijls het geval is. De kuikens moeten ook brij te eten krijgen; zooals men weet bestaat de ze brij uit meelstoffen gemengd met 5 suikerhet pluimvee is daar bui tengewoon verlekkerd op, hun eet lust wordt er door geprikkeld en men verlieze niet uit het oog dat een kip met den bek legt Degelijk gevoede kuikentjes zullen zeker 4 a 6 weken eerder leggen dan andere minder goed verzorgde die ren deze verhooging van de eier- voortbrengst in het dure seizoen zal van grooten invloed zijn op de winst uitslagen van het neerhofbedrjjf. TEEKEN EN NIJVERHEIDSSCHOOL De Apotheek van M. HOUTKKTER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 21 Oogst 1932. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Op Zondag 21 Oogst, ten 8 y2 uur, gezongene Mis voor de overledene Eamilie van Cyrille Derudder-Durnez. Op Maandag 22 Oogst, ten 8 uur Zielmis voor Wed. Windel-Pinte. TIEGHEM. Op Zondag 21 Oogst, ten 15 uur, jaarlijksche Processie ter eere van St Arnoldus. ST.-JAN-BIJ-YPER. Den 24 Oogst, feestdag van den H. Bartholomeus, en eerste dag der jaarlijksche Noveen. JAARGETIJDE Vrienden en Kennissen worden uit- genoodigd het plechtig Jaargetijde te willen bijwonen, die zal gecelebreerd worden in St Maartenskathedraal. op Woensdag 31 Augustus, om 11 uur. tot zielelafenis van den Heer André Vergracht, overleden te Yper den 31 Augustus 1927. N. B. Er zullen geen bijzondere uitnoodigingen gedaan worden. HUWELIJK We vernemen dat op Zaterdag 10 September, om 10 uren, in St Xiklaas- kerk alhier, het huwelijk ingezegend zal zijn van Mejuffer Maria Delahaye. dochter van den Heer Gustaaf Dela haye. Schepene van Openbare Wer- ken der stad Yper. Voorzitter van den (Christen Middenstandsbond. Lid van de Kerkfabriek van St Niklaas, met den Heer Luciaan Pauwels. zoon van den Heer Pauwels, handelaar ter stede. Onze hertelijkste gelukwenschen. Prijsuitdeeling Maandag., zijnde O. L. Vrouw He melvaart. had onder de gewone be langstelling de plechtige prijsuitdee ling plaats aan de leerlingen der bo vengemelde school, in de heropge- ljouwde feestzaal der Hallen. Onder het spelen van het Yader- landsch Lied deden de Overheden hun ne intrede en namen plaats qp het verhoogwe bemerkende Heer Sobry, Burgmeesterde Heeren I.e- mahieu en Delahaye. Schepenende Heer Vandamme, Gemeenteraadslid; de Heeren Beirnaert en Bossaert, Le den van den Beheerraad en Heer Ver sailles, Gemeentesecretaris, Schrijver schatbewaarder. Op de voorbehouden plaatsenden Heer Castel, VrederechterHeer Ler- nould, rustend Leeraar; Heer Le- clercq, Bouwkundige, oud-leerling der schoolHeer Gits, Stadsbouwkundige, en verder Ouders, Vrienden en Oud- Leerlingen die er aan gehouden heb ben deze plechtigheid bij te wonen. Xa het spelen van een puik muziek stuk kwam de Heer Delahaye, Sche pen. aan het woord. Dames, Heeren en Leerlingen, Nu spreekt men zooveel van crisis, 't is volop de geesel van de werk loosheid. Men zoekt op economisch terrein naar de hulpmiddelen er tegen. Men spreekt van overproduktie, van mecanische uitbatingen, maar waar men nu niet aan denkt, wat het al lerlaatste is waarop men denkt, dat s de vakkundige opleiding onzer la tere ambachtslieden. De ouders willen wel dat hunne kinderen eene grondige kennis krij gen op gebied van onderwijs. Maar eens de lagere school ten einde, eens buiten bereik van de wet, is alles er uit en er af. De jongen, het meisje moeten geld verdienen!... met den autobus naar de fabriek, dat is het lot van vele!... Niemand vraagt zich af, of er in dat kind niets meer in zit, van vak onderwijs is er nooit geen spraak. Nu is het schooljaar ten einde, met zekere weemoed vragen wij ons af, wat geword er van de kinderen die de school hebben verlaten. Nu begint het groot problema?... twee wegen liggen hier zeer uiteenloopend, den eenen, den weg die hooger opvoert, die van het kind een man zal maken bewust van zijne zelfwaardigheid, een man die zich zeli een weg wil banen in de maatschappij... iets meer dan een losse werkman ofwel, zullen uwe kinderen, het le ger van de werkloozen niet vergroo- ten, de werkgelegenheid is toch zoo gering. Indien het mij gegeven ware, deze ouders, hier tegenwoordig te zien, dan zou ik hun toeroepen!... zend uwe lievelingen naar de vakscholen... zend ze naar de Nijverheidsschool. De Nijverheidsschool zoo nuttig, zoo praktisch ingericht voor alle stielen. Waar vindt men de goede metsers, timmerlieden, smeden, boetseerders, schilders, enz... i Waar vindt men ze hier ter stede, enkel onder de oud-leerlingen der school. Hier wordt het werk in beeld en vormen uitgeteekend en onderwezen. De jongens begrijpen hier wat er van hen gevraagd en geëischt wordt. Hier wordt de schoonheid van de kunst met milde'hand uitgestrooid. De ruwe grondstof moet niet altijd geleverd worden zooals men ze koopt, uit die ruwe blok, uit dit roestig erts, moet iets worden gedreven waar UW kind zijne liefde voor de kunst heeft laten spreken. Wanneer men de werken bezichtigd van de leerlingen, dan is het altijd met spijt dat men zich afvraagtwaarom zijn er daar niet twee of viermaal meer leerlingen. Is het niet droevig op onze dagen als men zoovele opoffering ziet van het onderwijzend personeel, zooveel genegenheid van de meesters, om het hunne jongens in te prenten. Zooveel opofferingen van de Open bare Besturen, dit alles zou moeten meer beloond worden door de goeden wil der Ouders, enkel en alleen voor het wel hunner kinderen. Waar is de tijd van vóór den oor log als de prijsdeeiing van de Nijver heidsschool eene groote gebeurtenis was... hoe meesters en leerlingen ijverden voor de faam hunner school en stad. Bezie het zelf... wilt gij een spre kend bewijs van de faam der Nijver heidsschool. Ga door de straten van de stad. Bezie het werk van de Ypersche bouwmeesters, leerlingen van den ta lentvollen en verdienstelijken oud Heer Bestuurder Coomans, zie dat Ypersch merk. op die gebouwen. In de vroegere eeuwen was Yper niet alleen beroemd om zijne laken weverij. hier huisde in de aloude ste de de kunstzin, de roem van het schoone... getuige ons kathedraal... getuige ons Lakenhalle, specimen van de Gothieksche kunst wel getracht te evenaren, maar nooit overtroffen. Die groote kunstgewrochten waren wer ken onzer vaadren... De liefde tot de kunst bloeide hier zoo hoog dat z'ons Yper een wereldfaam hebben verwor ven. De tijden zijn nu slecht... 't is cri sis... er is geen werk. maar er is toch tijd om de jongens te leeren hun werk. hun ambacht lief te hebben. Yereenigen wij al onze pogingen,... prenten wij die jongens, die liefde in tot het schoone, tot het edele, opdat later onze vaderstad weder mochte prijken met dit kunst aureool. Daarom hebben wij bekwame kunst minnende stielmannen noodig. Helpen wij elkander om dit te ver- wezentlijken. YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van 5po-, hemden aan 14, 15. 16. 18, 20 er. frank. Daarbij nog 10 G verminden^ voor alle Kajotters. «Sayette Wijvekem Groote Markt, 19, Ype? Daarna gaf de Heer Bestuurder een kort verslag over het verloopen schooljaar, waarin onder ander ge meld wierd, dat er ter aanmoediging der meest verdienstelijke leerlingen, 2 reizen gedaan zijn geweest, met de opbrengst der fondatie M. Ceriez; de 1 naar Brussel, bezoek door 7 leer lingen der schilderklas aan de Hoo- gere Scholen van Schilderkunst der Heeren Logelain en Van der Kelen; de 2 bezoek door 65 leerlingen aan de bezienswaardigheden der stad Brugge en Oostende. (De uitslagen zullen wij toekomen de week mededeelen.) BERICHT In hare vergadering van 17 Oogst 1932 werd, ter Syndikale Kamer der Aannemers van het Arrondissement Yper. met de meerderheid besloten van af 1 September 1932 de loonen der werklieden te stabiliseeren tot 1 Maart 1933. Hieronder volgt de tabel der toe te passen loonen vanaf 1 September tot 1 Maart 1933; Metser 4.25 Diender 3.25 Schilder 4.25 Daglooner 3.50 Aardewerker 3.50 Timmerman 4.25 Schrijnwerker 4.25 Hulp-Betonwerker 3.25 1 'lafonneerder 4.25 1 Iulp-Plafonneerder 3.25 Betonwerker 3.50 Kasseier 4.50 Diender 4.00 Loodgieter 4.25 Steenkapper 5.25 STERFGEVAL Op Zaterdag 13 Oogst, otn 10 urtg had in St Maartenskerk de plechtig begrafenis plaats van Mevrouw 0«. til Vande Ghinste, geboren GhesJ quiere Sidonie. Mevrouw Vande Ghinste was ij 1878 te Gulleghem geboren. Het Ypersche Volk biedt dg Heer Gentil Vande Ghinste en Fan lie, de verzekering aan zijner oprecc- te deelneming. St Jozef's kerk der Paters Karmelie ten. Oefeningen der 9 Donderdagen als voorbereiding tot het feest der E Kleine Theresia. 's Morgens te 7 uur. so- lemneele mis met oefeningen en zegen 's Avonds te 7 1 u., Lof door 't volt te zingen, aanbevelingen .oefeningen en ze gen. Eerste godsdienstige oefening op Donderdag 18 Oogst. 4c Dubbele Plechtigheid. Op Zondi? 21 Augustus, is er gedurige aanbidding in St Maartenskerk. Plechtige Hoogmis te 10 u.; Sol. Vespers en Lof met Sermoe: te 4 uur. Op Zondag 28 Augustus, naar aanleidin van het Congres der Kroostrijke Gezin nen. wordt de plechtige Hoogmis in óe Kathedraal gezongen te 9 u„ met Poe- tifikale Assistentie van Zijne Hoogwaar dige Excellentie Mgr Lamiroy, Bisseho: van Brugge. Een gelegenheidstoespraak zal gehouden worden d -r E. H. Bet. hoogleeraar aan het Seminarie te Bruggt IEPER. - CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. WIJ KUNNEN BEWIJZEN 1. - Dat onze CÈRAMOtegels van La Louvière de kloekste en het best afgewerkt zijn. 2. - Dat onze CERAMOlegels, zoo levendig en prachtig van kleuren zijn, als de ceramieke tegels. 3. - Dat onze CÈRAMOtegels, na korten tijd, een onovertrefbaren glans moeten verkrijgen. 4. - Dat onze CÈRAMOtegels de goedkoopste zijn, niettegenstaande hunne hooge kwaliteiten. 5. - Dat onze CERAMOtegel s nop nooit zijn kunnen nagemaakt worden 6. - Dat onze CÈRAMOtegels de fierheid zijn der nette huisvrouw het genot van den braven huisvader en, het zeker redmiddel voor ze nuwzieke, zwaarmoedige en moede- ïooze personen, welke tot op heden hij het dagelijksch reinigen van hun ne vloeren, bovenmenschelijke krach ten moesten inspannen om dit werkje eenigszins klaar te krijgen. L. MONKERHEY-VANNESTE, 9, Koeimarkt, YPER. Alle bouwstoffen, ceramieke, cera- mo en cementtegels in alle prijzen Altijd groote voorraden in magazijn. Alleenverkooper der beroemde cera motegels van La Louvière. NATIONALE MILITIE LICHTING VAN 1933 Wervingsbureel Zittingen BERICHT Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het wer vingsbureel te Kortrijk zitting zal houden den 1. 2 en 3 September 1932, te 8.30 uur 's morgens, te Kortrijk. De niet uitgestelde miliciens der lichting van 1933, die geen oproepings brief mochten ontvangen, moeten zich onverwijld tut het Gemeentebestuur wenden. Te Yper. den 16 Oogst 1932. Op hevel De Gemeentesecr. De Burgemeester C. Versailles. H. Sobry. NACHTRUMOER Er wordt hier ter stede nogal veel gepraat, over heldendaden, zekeren nacht der verleden week gepleegd, door een viertal kerels, allen in even hoogen graad, door verwaandheid aangedaan. Waren zij zoo... verstan dig!!! als zij het soms zouden willen doen gelooven, dan hadden die kerels nu niet te blinken gestaan op zeker boek, waarop men gewoonlijk de na men van deftige menschen niet aan treft. H Zoo die gasten er anders mochten over oordeelen, dat is toch de mee- j uing van NONKEL LEO. Zaterdag- 20 Augustus, tc 8 uur. Zondag 21 Aug., te 2, te 5 en te 8 '1 i Maandag 22 Augustus, te 8 u. PIERRE BLANCHAR, PIERRE BAT- CHEFF, EDITH JEHANNE, CHARLES DUBLIN in de hoofdrollen van DE SCHAAKSPELER (Le joueur d'échecs) Wereldberoemde fit r in 10 deelen. Hi: vertoont: den opstand der Polakken it 1776 tegen de verdrukkende Russischs Tsarin Catharina II; de weelde van hs Paleis; tragische episoden met aando lijke tafereelen. DE GROOTE PETARADE La grar r péiarade) Lac .rtij in 2 deelen met den artist PIL D PER. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTE! In Augustus: 4<- week: Het drama van den Cenin. berg (Le drame du Mont Cervin) Luis Trenker en De kunst van slagen (L'art de réussir), met Tryon en KennedJ. In September: R week: Het vliegend eskader (Les- cadre volante)met Ramon Novarro ei Anita Page. 2e week: «Het Gastrecht(Loie de hospitalité)met Buster Keaton en H# meisje van den Elzas(Fille d'alsace met William Boyd en Jetta Goudal. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden!^ en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcos 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Model- ne ingerichte zaal. Kostelooze Weer kamer. Verfrisschingen in den caö te bekomen. Uitslag van den GROOTEN GEWESTELIJKEN van het Arrondissement IEPER op Woensdag 10 Augustus 1932 146 tentoongestelde dieren. I. BOKKEN. A. - Volschoten dieren. 1. eeredi., 50 fr.; Wullus Isid., Roesbrug; 2. eeredi.-,'40 fr.: Carrein Hon., Houteird 3. eeredi30 fr.: Cappelle R.. Passchenda- 4. 25 fr.: Mercy Cyr., Langemark 5. 20 fr.Ostijn R., Passchendsie 6. 15 fr.Tant Cyriel, Dikkebusd- 7. 10 fr.Decrock Cyriel. Loker. B. - Dieren met 4 of 6 tanden 1. eeredi., 40 fr.: Mareco Jules, Elverdinp- 2. eeredi., 30 fr.Wyllemet H„ Vlamertinn- 3. eeredi., 25 fr.: Gryson Emiel, Loker. 4. 20 fr.Deneulin P., Poelkapslk 5. 15fr.:Ch. Money, Langemark 6. 10 fr.Carrein Hon., Houteffl-- C. - Dieren zonder of met 2 landen. 1eeredi., 30 fr.Mareco Jules, Eiverdin? 2.eeredi. 20fr.: Adolf Ketele, Wervik 3. eeredi., 15 fr.: Syndikaat Passchenci* 4. 10 fr.T. Vanelslande. Dikkeb 5. 10 fr.: Wullus Isid., Roesbrugê- 6. 5 fr.: Ketele Adolf, Wervik 7. 5 fr.Money Ch.. Langemark 8. 5 fr.Leroy Louis, Dranouter D. - Lammeren 1932. 1. eeredi 20 fr.: Hommey J.. Passchendik 2. eeredi., 15 fr.: Cyriel Tant. Dikketos't 3. eeredi., 10 fr.: Th. Alexander, Roest."-* 4. 10 fr.Mareco Jules, ElverdinP 5. 5 fr.: Mareco Jules. Elverdis? 6. 5 f Syndik. Dranouter-Lok^ 7. 5 fr.Syndik. Dranouter-Lok* 8. 5 fr.Buseine C., Vlamertin? II. GEITEN. A. - Volschoten dieren. 1. eeredi., 35 Ir.: Thieuw Jul.. Boe::"L 2.eeredi.,30 fr.: R. Vereycken. BrWfO- 3. eeredi., 25 fr.Ghekiere, Passchenc-1 4. 20 fr.Carrein. Passchenck; 5. 15 fr.Lanszweert. RoesbnsP- 6. 10fr.:Joye, Passchendsie 7. 10 fr.: Notredame, leper. 8. 5 fr.Hommeye. PasscheNiJ- 9. 5 fr.Sergeant R.. Roesbnï? 10. 5 fr.: Vercruysse. Dikketa-v 11. 5 fr.Verfailiie, Passchenc^

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2