ONZE JEUGD Katholiek Nieuws WEET GE WAT i4: Jaar- Nummer 36. 35 Centiemen Zaterdag 3 September 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper i)pev&cl)e ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r- Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Ds groote plaag van onzen tijd en he: dreigend gevaar voor de toekomst 5 de verbastering onzer jeugd op ze delijk en verstandelijk gebied. Op verstandelijk gebied, zeg ik, wordt onze jeugd van dag tot dag meer bedorven door kwade geesten die, opgestookt uit den booze, den kop verdraaien zelfs onzer beste jon gelingen met allerhande drogrede nen, welke den hoogmoed prikkelen afbreken met alle gezag, zoowel erkelijk als burgerlijk, en een geest aankweeken van onafhankelijkheid, dieden weg baant tot communisme en bolchevisme. Ja, de hoogmoed is ze ker wel de groote plaag die onze mo- erne jeugd ondermijnt. Door hoog moed vielen de booze engelen, door hoogmoed ook vielen onze eerste ouders. En daarom ook predikte de Zaligmaker gedurende dertig jaren van zijn sterfelijk leven op aarde de ieugd van nederigheid. Dertig jaren ang gehoorzaamde de God-Mensch, gedwee, aan een eenvoudigen tim merman en aan eene arme vrouw. En alzoo was gansch' zijn verborgen even een aanhoudende prediking te gen den hoogmoed, de eerste en grootste der hoofdzonden. De ouders klagen over de weder- spannigheid der kinderen, de over heden over de onwilligheid der onder- lanen de Volkeren zelf staan eerschzuchtig en wraakzuchtig te- in elkaar gekant, en het schepsel eert den rug naar zijn Schepper, m wierook te branden voor den Lu- iifer van den hoogmoed. Zelf al de nieuwe politieke strekkingen, onder voorwendsel van overdreven en ont aarde maatschappelijke taaleischen, rijn bezield met dien vernielings geest van onafhankelijkheid en hoog moed. Ja, onze jeugd is van langs om meer blootgesteld aan losbandig ex tremisme, dat het gezag miskent, zelfs van God en Kerk. Ook op zedelijk gebied wordt onze eugd verkracht, bijzonderlijk onze mannelijke jeugd die, bewerkt door modezucht en verbasterend snobis me, ontaardt en vervalt tot een ver armende verwijfdheid, die alle ge- kelens van zelfopoffering en edel moedigheid verdooft. De vermuft- 'eid der zeden, door de schaamte- kosheid onzer badsteden zoo laf in de '■and gewerkt en de overdrevenhe- fen van spel en sport, die den ern- %en werklust en studiegeest doo ien, doen van dag tot dag het getal ingroeien van genieters en geluk- !*kers, die zonder stuur noch ideaal, 6 ellendige wrakken zullen dobbe- ■•n op de woeste wereldzee. Hoeveel zonen zijn er niet van rij - ouders, die bij gebrek aan wils- ^acht en karakter, hun studiën heb- vn onderbroken en, tot werken on- ekwaam, hunne jeugd verkrachten zinnelijk genot en door hun wan- fcdrag de kinderen van het volk ver deren! Waar vindt men nog ern- %e jongelingen, mannen van ka- -"'kter, katholieken van de daad, op Kerk en Staat mogen bouwen De lucht is zwanger aan donder en 'Jaem, die onze katholieke jeugd dreigt; de goddeloosheid doet wan- '>Pige pogingen om de maatschappij f ontchristenende zedeloosheid ;:mt steeds schaamteloozer vooruit, -arom loven wij de edelmoedige en *ilzame pogingen der geestelijke erheid en katholieke leiders, die de higd zoeken te vereenigen en te ■'trekken aan 't bederf der moderne *freld. Daarom ook manen wij de 'miers aan, om hunne kinders bin- j*# huis en in school een godsdien- -l tn goede zedelijke opvoeding te borgen, en hun kinderen te doen kijven in godsdienstige bonden en vereenigingen. Daarom ook herinne ren wij aan de ouders hun plicht van te prediken door hun voorbeeld, en binnen huis den geest van strenge zedigheid en.levendige godsvrucht te doen leven. Veel ouders zijn enkel bekommerd met het stoffelijk bestaan hunner kinders, en meenen hun zen ding voltrokken te hebben, als zij hun een degelijke fortuin kunnen na laten. En toch, de rijkste schat, dien zij aan hun erfgenamen kunnen over zetten, en die ook hun grootste troost zal zijn op hun sterfbed, 't is de overtuiging dat zij ook het hunne hebben bijgebracht om de christelij ke maatschappij te verdedigen tegen de aanvallen van het nieuw opko mend heidendom, en kinderen nala ten die voorvaderlijke deugden zullen hoog houden tot hooger heil van Kerk en Land. ZWITSERLAND. Genève is een wereldstad beroemd om zijn internationale bijeenkom sten. Het kanton dat denzelfden naam draagt is overwegend protes- tantsch. Niettemin wordt jaarlijks 160.000 Zwitsersche franken uitbe taald aan de katholieke geestelijken, benevens andere sommen nog, voor bijkomende werken. Verleden jaar' werden drie nieuwe parochiën inge richt. Ook is de katholieke drukpers met reuzenschreden vooruitgegaan: o. m. de Courrier de Genève is in korte jaren van 700 op 6000 abon- nenten gestegen. ROME. In een brief aan Mgr. Janssen, aartsbisschop van Utrecht, maant de Paus de katholieken dringend aan ge bruik te maken van cinema, dat hij als een wonderbare en moderne vorm van apostolaat looft en prijst. PALESTINA. Het Heilig Graf van den Zaligma ker is, ongelukkig genoeg, niet uit sluitend in de handen van de katho lieken. Het Keele complex kapellen en kerken was op vele plaatsen in bouw- valligen toestand. Men is eindelijk tot verstandhouding geraakt tus- schen Katholieken, Grieken en Arme- nianen om de noodige herstellingen të doen. CHINA. Een nieuw apostolaat dat bijval heeftEen priester uit het vicariaat van Aukwo heeft van den manda rijn bekomen, eiken keer dat een ten dood veroordeeling moet plaats heb ben, dat hij zou verwittigd worden. Dan gaat hij tem bezoeken, en in vele gevallen loopt dit uit op een bekee ring in het uur des doods. OOSTENRIJK. Men weet dat de hoofdstad Wee- nen een broeinest is van socialisme; de vrijdenkers beweren dat er in de scholen meer dan 10.000 ongedoopte kinderen zijn. Een echte terugkeer naar het heidendom! Te lande is de toestand beter, dank zij de katholie ke inrichtingen o. m. Blije Kinds heid en Padvinders die de so cialistische nog ver overvleugelen. JAPAN. Het nieuw gebouw van de katholie ke hoogeschool in Tokio is plechtig ingewijd geworden door den Pause lijken legaat, in tegenwoordigheid van meer dan 500 ganoodigden, Euro peanen en Japaneesche geleerden. Het zijn de Paters Jesuieten die het bestuur in handen hebben. Hun bi bliotheek telt reeds meer dan 32.000 boekdeelen Frankrijk, waar de beste druiven gekweekt worden en in 't grootste getal, is het land waar er minst drui ven ge-ëtsn werden, ten minste tot nu toe. Er wordt aangeraden meer tafeldruiven te gebruiken en men tracht vreemdelingen aan te lokken, met hun de gelegenheid te geven te kunnen trossen verroberen, buik sta bijAlzoo te Avignon, Colmar, Fon- teainebleau, Lamalou, Thar, Mois- sac, Montpellier, Prayssas en Taras- con kunnen zieken en gezonden eene druiven-kuurgaan doen, dat is druiven eten in groote hoeveelheid op alle maaltijden en ook tusschen in. Mijnteer de Fix, d. i. de ontvan ger van belastingen, zoude het over zijn herte niet kunnen laten gaan, zonder eene taxe te eischen; ook moet er 10 ctm. rechten betaald wor den, voor ieder kilogram druiven die verkocht wordt. De tvijn gaard kan niet gedijen in zeer warme streken. Zoo heeft men geen druiven in Congo en de wijn, die er moet verbruikt worden, b. v. de miswijn moet van Europa er naar toe gezonden worden. Is Frankrijk het land der druiven, Zwitserland is dit der tunnels. In dat landeken zijn er 229 ijzerweggïingen door het gebergte, met eene totale lengte van 162,4 kilometers. De lang ste zijn de tunnel van den Simplon, 19.800 meters en deze van den Go- thard, 15.000 meters. In gazetten en tijdschriften wer dén er 30.000 artikels geschreven no pens leeraar Piccard en zijne stratos- pheervlucht. Welk een werk, om al die artikels uit te snijden, uit al die toegezondene drukwerken. De atmospheer of luchtruimte, die de wereld omringt, is verdeeld in twee lagen: De onderste, die 17 kilo meters dikte heeft boven de keerkrin gen, 11 op onze wereldbreedte' en 9 boven de Polen, noemt men tropos- pheer. In deze laag drijven de wolken en de warmte daalt er naarmate men hooger klimt. De bovenste of stratospheer, daar zijn er geen wolken en de warmte daalt er niet verder meer. Die warm te was 55 graden onder 0, bij den tocht van Piccard. Het firmament ziet er daar donker blauw of beter zwart uit en de zon is als een auto- phare in den nacht. Is voor ons, uit ziende van op den aardbodem, het firmament blauw 't is de lucht door de zonnestralen beschenen die er blauw uitziet; maar in de stratos pheer is er bijna geen lucht en alzoo ontbreekt er de stof, die zoude moe ten blauw schijnen. Statistieken: Hoeveel ynillioen hec taren bosch groeien er op de wereld? 857 in N.-Amerika, 585 in Zuid- Amerika, 838 in Asia, 523 in Afrika, 313 in Europa, 115 in Australië; to taal: 3 milliarden en 31 millioen. 't Zal lang duren vooraleer de we reld mangel lijdt aan hout, zoo schrijft een nieuwsblad. Het nut der bosschen is niet alleen lijk dat zij brandhout leveren en tim merhout en hout om papier te maken, maar zij hebben ook grooten invloed op de waterverschijnsels in veel stre ken. Zoo heeft men nu meer schielij ke overstroomingen in sommige lan den dan eertijds, omdat veel bergen niet meer beboscht zijn; in andere streken, waar men systematisch de boomen geveld heeft en geen nieuwe geplant, b. v. in Palestina, regent het min dan vroeger en veel bergachtige gewesten, met het verdwijnen der bosschen, zijn woestenijen gewor den, omdat de regen de bebouwbare grond naar de diepten medegevoerd heeft. Als de beschaving nieuwe gewes ten aanvat, zij vindt er bosschen, zegde een denker; en als zij streken verlaat, zij laat er puinen achter, me taalschuim en assche. Te Boitsfort werd een man, die in den kelder te werken h'ad aan de electrieke draden en die de voorzorg niet nam den- stroom af -te snijden, doodgebliksemd door den stroom. Werk nooit aan leiding zonder den stroom af te snijden en werk ook nooit aan den tableau staande op natten vloer. Bij dit laatste geval, sta op een stoel en zorg dat uwe han den goed droog wezen. Vóór 80 jaar was geheel de we reld bezig met het bouwen en het in werking stellen van een reusachtig schip, de Great Eastern de Reus .van het Oosten. 't Was dan nauwelijks een halve eeuw, dat klei ne stoomschepen dienst deden en de Reus was 200 meters lang en ver plaatste 27.000 tonnenDus een acht ste wonder op deze wereldMaar dat schip had een ellendig bestaan en een roemloos einde. In 1857 als zijne meter, de hertogin van Newcastel, de touw doorhakte, die het nog op vasten grond weerhield, het logge gevaarte roerde niet en wilde in het water niet schuiven: Gedurende den bouw was de grond onder hem inge zakt en het zat in een soorte put. Tien weken later kreeg men het te water. Daar de machienen, die men te vroegtijdig in het schip aange bracht had dit doet men nu maar meer na het te water laten, ver ouderd waren gedurende den langen bouwenstijd, moest men die vernieu wen, wat één jaar werk vroeg. Bij het aanzetten voor de eerste reis, sprong een ketel en 10 man veronge lukten. Nieuw achterstel. Eindelijk in September 1859 deed het de eerste overvaart van England naar Ameri ka, in 11 dagen. Dit was sprookjes achtig, want tot dan toe was men somwijlen tot 3 maanden op weg, om de nieuwe wereld te bereiken. Bij de tweede reis stootte de reus op eene onderzee-rots bij New-York en be kwam twee scheuren, ééne van 30 meters en ééne van 2. Daar er nie- vers geen droge dokken waren, groot genoeg om hem te omvatten, moes ten de herstellingen gedaan worden door duikelaars onder water. Welk een werk en hoe langdurig! Bij de derde reis verloos de reus zijnToer. Dit alles hielp de sociëteit in fail- lite en de Graet-Eastern werd ver kocht. Dan diende hij een tijd als vlottend magazijn, waarin de kabels verborgen lagen, die men legde in (den grond der zee, om te telegraphee- |ren van Europa naar Amerika. Maar ,hier ook tegenslag: De kabels bra ken voor men aan de eind-haven be reikte en men heeft in het vervolg beter werk verricht met twee schepen te gebruiken, die elk den helft van den kabel aan boord hadden en die van het middenpunt des wegs van el kander wegvaarden in tegenoverge stelde richting. De Great-Eastern werd vervolgens gebruikt als restaurant op den Mis- sissipi, tijdens eene tentoonstelling en eindelijk verkocht als oud ijzer, ten jare 1889. De hedendaagsche zee-reuzen, die men gemakkelijk bouwt en even ge makkelijk bestuurd in 5 tot 6 da gen doen zij den overvaart meten boven de 300 meters en verplaatsen boven de 40.000 tonnen. In de oude tijden sprak men van zeven wonderen des werelds. 1°) De Pyramieden van Egypte, dat zijn kunstmatige bergen, die dienen als grafplaatsen; 2") de hangende hoven van Babylonië, dat zijn hoven aange legd op gewelven, die van langs om hooger opgetrokken waren; 3°) de Tempel van Diana te Ephese, Jo annes de Evangelist was bisschop te Ephess en bij dezen tempel moest hij een vergiftigden beker ledigen, die hem niet schaadde; daarom wordt hij gemeenlijk verbeeld, met een be ker in de hand, waaruit een serpentje zich omhoog krult; 4°) Jupiters standbeeld gemaakt door Flhydias deze is de vermaardste beeldhouwer onder de oude Grieken; 5°) het graf van Mausole, dat te Halicarnasse (Klein Asië) Koningin Artemise op gericht werd voor haar gemaalvan daar noemt men een prachtgraf Mapsolée; 6°) de vuurtoren op het eiland Pharos, bij Alexandrie; van daar noemt men de vuurtorens ook pharen; 7") Het reuzen standbeeld van Rhodes, een Apollo in brons, zoo groot?? dat schepen konden tusschen zijne beenen heenvaren! Eene aard beving, ten jare 56 vóór Christus, wierp het ten gronde. Oud ijzer. Voor den oorlog schatte men eene groote locomotief op één frank per kilogram als ze nieu we was en ze woegsn ongeveer 100 duizend kilos, en op een cent per kilo als ze, buiten dienst, als oud ijzer verkocht werden. Engelsche leeraars, geschiedschrij vers en letterkundigen zouden het Engelsch willen vereenvoudigen, op dat het internationale tale worde. Dit betreft de uitsprake. Een geleerde die destijds 22 talen sprak, beweer de dat het Engelsch de gemaklijkste was; maar, zegde hij, is één maand voldoende om die taal aan te leeren, ge moet er zes maanden aan besteden om ze behoorlijk uit te spreken en u te doen verstaan. Aan een Franschman, die zegde aan een Tommie Aardig is uwe taal, daar al de woorden anders uitgespro ken worden dan zij geschreven zijn antwoordde de EngelschmanCom ment? e vo! vo ecrivez gutta-percha e vo prononcez caoutchouc Film! Klank-film Sprekende film! Sprekende film voor doof stammen! Dit laatste is geen grap maar ern stig en zal nog beter lukken, dan het voorlaatste of sprekende film. Als ge wel uwe woorden uitspreekt, doof stommen kunnen op uwe lippen lezen wat ge zegt en die beweging van lip pen en mond na-apende kunnen doof stommen spreken. De films nu, waar van kwestie zullen spelers voorstel len, die nauwkeurig zullen uitspreken en de doofstommen zullen het lezen op hunne lippen. Waarschijnlijk zal die nieuwe toepassing veel nut ople veren in het leeren der doofstommen. De burgmeester zegt de paster is

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1