Crédit Anversois IN DOORNIK Ypersche Kroniek Uit BECELAERE Uit WERVIK zijn er nog ■■■«■II N. V. Dixmndestraat, 18, YPER N. I. R. en Ijzerbedevaart Zonda^rust. zotDe zin van dit gezegde verandert volgens ge eene komma zet vóór of na zegt Dat is eene grap voor dorpspolitiek. Maar wat geen grap was is een merkweerdig i ts, voorge vallen in de V. S. Vóór 40 jaar werd een wet gestemd van belasting op de margarine. In de wettekst werd eene komma vergeten, hetgeen den zin veranderen kon, zoodanig dat eene firma die kloeg te veel belast te wor den, in proces ging tegen den Staat. De firma bekwam gelijk op het tri bunaal en het vergeten der komma is 315 millioen schade voor den fiscus. Het hakenkruis is het terkennings- teeken der Hitlerianen. Deze zijn ongehoord veel voor al wat dit teeken draagt en ongehoord veel tegen al wat joodsch is. Dezer laatste dagen mieken de Hitleriaansche bladen veel reklaam voor cigaretten met haken kruisen en voor suikerbollen in pa- pierkens gewenteld versierd met het zelfde teeken. Dit laatste duurde tot dat men gewaar werd, dat een jood die mentsbollen bakte BANK BEURS W I S S E Ll Het laatste beiaardconcert van het seizoen zal plaats hebben op Zondag 4 September, om 8 ure. Het zal uitgevoerd worden door den beiaardbespeler der stad, Mijn heer G. Clément, wien den hoogsten prijs in de beiaardschool te Mechelen, bekomen heeft. Met medewerking van Mijnheer Boucart, Baryton, van de Maat schappij der Jachthoorns Rallye de Ligne te Belceil en de trompetbespe lers van den Kring der XXte Doornik. Verlichting van den belforttoren. De grootsche Ijzerbedevaart heeft dit jaar een nieuwe maal zijn fierheid en zijn kracht over Vlaanderen en het Vlaam- sche volk doen varen. Algemeen en dank baar werd aangevoeld hoe de Regeering en inzonderlijk de Ministers Carton en Sap tegemoetkomend deze IJzerplechtig- heid hebben bejegend. Desniettegenstaan de heeft bij zelfde omstandigheid het N. I. R. en aan het hoofd de liberale Minis ter Bovesse, dezes Voorzitter, eene nieuwe maal gelegenheid gevonden om hunne dwingelandij over het radio-gebied te la ten voelen. Men herinnert zich hoe verleden jaar voor het eerst de radio-reportage van de IJzerbedevaartplaats greep en welke pro testen er toen opgingen omwille der aan- stootende sabotage welke bij die uitzen ding plaats greep. Dit jaar werden de spreekbeurten een nieuwe maal op de strafbank gelegd. Inderdaad, op bevel werden de teksten vooraf gekeurd, niet alleen door het N. I. R. zooals gewoon, maar door het Ministe rie van P. T. T.; en het microfoon werd bij de uitzending afgesloten op alle aan gemerkte passages. Zoo verviel ongeveer de helft uit de rede van Professor Daels. Alsof de 200.000 aanwezigen het zoo niet hoorden en de thuisblijvers het 's ande rendaags toch niet moesten vernemen door hun dagbladen! Het N. I. R. heeft zich hier een nieuwe maal belachelijk ge maakt en te 'ens aanstootend aangesteld... P. L. De Apotheek van XI. VAN RO BAEYS, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 4 September 1932. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Zondag 4 September, ten 8 y2 uur. Zielmis voor Julien Devos. SIXT XIKLAAIS: DE KERKWIJDING van Sint Nicolaaskerk te leper I. Deze plechtigheid begint Zon dag namiddag. 4 September. In het kapelleken van Xood zoekt troost worden de relikwieën der heiligen, die in de 3 altaren moeten geplaatst wor den, tusschen licht en versiering uit gesteld. Daar komt de geestelijkheid der parochie om 4 l/2 u. het officie der marielaren bidden. Het past dat onze parochianen daar in den avond ook de relikwieën komen vereeren. II. Maandag 5 September, te 8 ]/2 u. komt Zijne Excellentie Mgr I.amiroy in het kapelleken de boet psalmen bidden, daarna begint de. ill. Kerkdoop. De Bisschop komt vóór de geslotene kerkdeur. Het groot smeekgebed, de «Litanie van alle Hei ligen wordt gebeden; dan wijdt de Bisschop het water, driemaal gaat hij rond de kerk en besprenkelt de mu ren. Xa iederen rondgang houdt hij vóór den ingang een oogenblik stil en vraagt dat men de deuren ontsluite... maar ze blijven gesloten; totdat bij. de derde uitnoodiging de deuren open-| slaan om den Bisschop en de Geeste lijkheid binnen te laten. Het volk wordt nog niet binnen gelateneerst moet door gebed het inwendige ge zuiverd zijn en geheiligd. Binnen hernemen de ceremonien met nog breedere ontwikkeling: li tanie van alle heiligen, schrijven van een dubbel alphabet (in latijnsche en grieksche letters) op den vloer, wij ding van het gregoriaansch water, ze venvoudige besprenkeling van de drie altaren, drievoudige van de binnen muren, enkelvoudige van den vloer. IN'. En nu wordt die kerkdoop op zijne beurt onderbroken en zal men de plechtige overvoering der re likwieën beginnen. De stoet gaat naar het kapelleken, de relikwieën worden bewierookt, in triomf meegedragen en rond de kerk gevoerd. Dan wordt de schat binnen gebracht en nu zal het volk toegela ten worden (rond 10 uur). Xa de grafputjes in de altaarstee- nen te hebben gezalfd, metselt de Bis schop de relikwieën in de altaarstee- nendan volgen een aantal zalvingen van de altaren, eindelijk deze van de versierde kruisjes van de binnenmu ren. De zalvingen sluiten als het ware de kerkdoop. V. Het H. Misoffer. Kerst hebben wij eene dubbele be reiding het wierookoffer en het aan- kleeden van het altaar. De bisschop wijdt den wierook, plaatst hem op de altaarsteenen en doet hem branden. Dit is een der indrukwekkendste oogenblikken, waarvan de plechtig heid nog verhoogd wordt door het Veni Sancte Spiritus en eene heer lijke prefatie. Hier volgen nu mindere zalvingen op den voorkant en de hoe ken van de altaren. Daarna wijdt de Bisschop de altaardoeken en de al- taarkruisen. De altaren worden ge kleed en versierd, en dan komt de Bis schop een plechtigen groet brengen aan de geheiligde altaren door eene driedubbele bewierooking. Zoo zijn de altaarsteenen weerdig geworden om te dragen het hoog heilig Lichaam en Bloed van den God- Martelaar die eens voor ons aan 't Kruis gestorven, hier op deze steenen eiken dag zijne groote liefdedaad komt vernieuwen. Rond 11 y2 uur zal op het Hoogal taar de Plechtige Hoogmis opgedra gen worden voor de parochianen met Pontificale Assistentie van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge. 's Avonds te 5 uur Plechtig Lof waar de zieken der parochie zullen aanwezig zijn en gedachtenissen der kerkwijding zullen uitgedeeld worden. DE PLECHTIGHEID UITGESTELD Bij het ter pers gaan vernemen wij dat de plechtigheid der Kerkwijding van St Niklaaskerk, die moest plaats grijpen op Maandag a. s., 5 Septem ber, uitgesteld is tot onbepaalden da tum door ongesteldheid van Z. Exc. Mgr Lamiroy. STERFGEVAL Maandag 29 Oogst, is alhier god vruchtig overleden Mijnheer RÈNÉ DELOBEL, lid van den Beheerraad der Ypersche Centrale Brouwerij. De begrafenis, door tal van Vrien den en Kennissen bijgewoond, had op Donderdag 1 September, om 10 y2 u., in de parochiale kerk van St Niklaas plaats. Het Ypersche Volk biedt den Heer Advokaat Delobel en- Familie, de verzekering aan zijner rechtzinnig ste deelneming, in den diepen rouw die hen zoo onverwachts komt te treffen. MARIASCHOOL (Lamotte) YPER Examen 4 graad L'itstekende uitslagen zijn bekomen geweest door de 8 leerlingen die deel namen aan den wedstrijd (maximum punten 375): 1. Bollingier Marie-Henriette be kwam 317 punten: ("zij is de eerste der scholen van Yper, en de tweede van 't kanton, met slechts 2 punten x minder dan de eerste). Ze bekomt ook 72 punten op 80 in het Fransch. 2. Hobben Yolande. 292 punten en 73 in de 2° taal. 3. Theirssen Angeline. 287 en 58 in 't Fransch. 4. Azou Anna, 287 en 57 voor de 2° taal. 5. Pyck Denise. 280 en 71 voor de 2° taal. 6. Soete Marie-Thérèse, 278 en 68 punten voor 't Fransch. 7. Haezbrouck Rosa, 2 en 69 pun ten voor 't Fransch. 8. Debeuf Martha. 263 en 58 punten voor 't Fransch. Aan bovengemelde leerlingen en aan hunne meesteressen biedt Het Yper sche Volk zijne beste gelukwen- schen. YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14, 15, 16, 18, 20 en 24 frank. Daarbij nog 10 vermindering voor alle Kajotters. «Sayette Wijveken» Groote Markt, 19, Yper. NIJVERHEIDSSCHOOL Avondlessen (van Octofc. tot Paschen) Plaats van leeraar van vakteekening voor metaal en mekaniekbewerkers, 10 uren les per week, wedde 4.800 fr. De kandidaten moeten drager zijn van het provinciaal bekwaamheidsdi ploma of wel van een evenwaardig getuigschrift afgeleverd door een technische school. Aanvragen in te zenden vóór 20 September 1932. De Voorz. van den Beheerraad, H. SOBRY. WIJ KUNNEN BEWIJZEN 1. - Dat onze CERAMOtegels van La Louvière de kloekste en het best afgewerkt zijn. 2. - Dat onze CERAMOtegels, zoo levendig en prachtig van kleuren zijn, als de ceramieke tegels. 3. - Dat onze CERAMOtegels, na korten tijd, een onovertrefbaren glans moeten verkrijgen. 4. - Dat onze CERAMOtegels de goedkoopste zijn, niettegenstaande hunne hooge kwaliteiten. 5. - Dat onze CERAMOtegels nog nooit zijn kunnen nagemaakt worden. 6. - Dat onze CERAMOtegels de fierheid zijn der nette huisvrouw het genot van den braven huisvader en, het zeker redmiddel voor ze nuwzieke, zwaarmoedige en moede- looze personen, welke tot op heden bij het dagelijksch reinigen van hun ne vloeren, bovenmenschelijke krach ten moesten inspannen om dit werkje eenigszins klaar te krijgen. L. MONKERHEY-VANNESTE, 2, Ivoeimarkt, YPER. Alle bouwstoffen, ceramieke, cera- mo en cementtegels in alle prijzen. Altijd groote voorraden in magazijn. Alleenverkooper der beroemde cera- motegels van La Louvière. St Jozefs kerk der Paters Karmelie ten. Oefeningen der 9 Donderdagen, als voorbereiding tot het feest der H. Kleine Theresia. 's Morgens te 7 uur, so- lemneele mis met oefeningen en zegen, 's Avonds te 7 Ij u., Lof door 't volk te zingen, aanbevelingen .oefeningen en ze gen. Eerste godsdienstige oefening op Donderdag 18 Oogst. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 3 September, te 8 uur. Zondag 4 Sept., te 2, te 5 en te 8 'A uur. Maandag 5 September, te 8 uur. RAMON NOVARRO en .ANITA PAGE in HET VLIEGEND ESKADER (L'Eseadre Volante). Groote en prachtige tragi-komedie in 11 deelen, spelend onder officieren van het korps der watervliegtuigen in Amerika. Deze film vertoont een vlucht door enke len van hen van uit New-York naar Frankrijk; een neerstorten in zee door donder veroorzaakt; een dagenlang drij ven op de baren; een roekelooze en held haftige redding. DE AUTO-MABOULE Zeer vermakelijke klucht in 2 deelen. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. In September: 2c week: Het Gastrecht (Loie de 1' hospitalité), met Buster Keaton en «Het meisje van den Elzas(Fille d'alsace), met William Boyd en Jetta Goudal. 3« week: «De laatste huurkoets» (Le dernier fiacre) en Willen is kunnen (Vouloir c'est pouvoir). 4« week: Duke's rondreis(La tour- née du grand Duke), met Karl Dane, Wil liam Haines en Joan Crawford. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. Naaischool en kantwerk. De lessen van kantwerk, ingericht bij de Eerw. Zus ters Lamotte, Rijselstraat, worden zeer geprezen en ook gretig gevolgd door onze meisjes. Voor de leerlingen van verle den jaar herbeginnen de lessen op 29 Sep tember, voor de nieuwe leerlingen op Maandag 5 September. Men late zich ter stond inschrijven. In de naaischool der Zusters Lamotte leert men knippen en borduren; zeer nut tig en practisch. De nieuwe leergang begint op Maandag 12 September. Ge durende het schooljaar worden geen leer lingen meer aanveerd. Men late zich dus inschrijven vóór gestelden datum. DE VLAAMSCHE NATIONALIS TEN VAN BECELARE EN DF. BEDEVAART NAAR DIKSMUIDE Sinds weken reeds hadden zij hun volk opgetrommeldhet moest een overweldigend succes zijn... De dui zenden, die van uit al de hoeken van Vlaanderen naar Diksmuide zouden komen om er hun dooden te eeren. zouden stom van verbazing hebben toegezien op de massa Vlaamsche Nationalisten opgekomen uit den Be- celaerschen burcht geen bucht. zulle... Het heldenhuldekruis was im mers het hunne, niet dat van al de Vlamingen. Op alle mogelijke toonen hadden zij het uitgeschreeuwd: Nie mand mocht zich in Diksmuide ver- toonen als hij geen echte Nationalist was. Oud-Strijders, leden van den N. S. B. werden vermaand niet naar Diksmuide te gaan want zij zouden er weggejaagd worden (zie het geel zwart voddebriefje van den Broek vos). Wat weten zij af, de natte combattanten en andere verbasterde Vlamingen van oorlog of heldenhulde. Alleen de echte Oud-Strijders uit de tranchées a la Borms de man nen van den schampavie a la De- schaepdrijver-Charpentier en andere overloopers de Duitsche marken pakkers en andere oorlogswoeke raars; zij alleen hebben recht onze Vlaamsche dooden te huldigen; al tijd volgens 't advies der Becelaer sche Vlamingen En ze waren met zoovelen De machtige V. O. S. van Bece- lare had twee inschrijvingslijsten ge opend en er waren hoop en al nog geen 15 Oud-Strijders. Een over weldigend succes, zooals ge ziet Wie er ook was, dat was de man die gloeit van geestdrift voor de Vlaamsche zake», «het brandend exemplaar «het gewichtig symbool der Becelaersche super-Vlamingen Hij had het sinds maanden aange kondigd dat Hij er zou zijn en... zei hijdaar zal geen ruzie zijn want daar gaat geen vuiligheid naartoe en... HIJ was er! Er zijn van die onbekende soldaten die met hun tegenwoordigheid de schoonste, de edelste dingen ontsieren ontwijden. Op de voorgaande bedevaarten za gen wij Becelaernaars van elke denk wijze te Diksmuide.' Dit jaar waren zij er alleen; daar was geen plaats voor andersdenkenden... zeiden zei en... te midden dier ingetogen massa telden dc Vlaamsche Nationalisten en andefe blagaaimakers nog niet eens zooveel als een luis in een kafzak BEZUINIGINGEN! SPAREN! De stemming nadert en ze zijn aan 't buizen leggen; buizen voor de wa terleiding, nauturlijkBuizen van een ander soort worden uitgedeeld op Zondag 8 October a. s. Advies aan de Roomsche Ze, dat zijn onze meesters van he den op het gemeentehuis, dat zijn de leiders der Roomsch Kath. Vlaamsch Nationalisten. Om te bewijzen dat ze spaarzaam kunnen besturen, hebben ze zoo maar 25 m. waterleidingsbuizen aangelegd om een van hun vriendjes plezier te doen. 't Schoonste van d'historie komt nog achterde buizen waren gelegd, ze zaten den grond in en daar komt de ingenieur en doet ze er weer uit halen, ze zaten niet diep genoeg. De werken werden uitgevoerd onder de leiding van onzen zeer bevoegden, alleswetenden schepen van onderwijs. 'k Weet wonder wie de kosten zal betalen, Menheere de Schepen oftewel de lastenbetalers Dat is een nieuw soortige manier van sparen Er is natuurlijk geen geld voor de werkloozen, er is geen geld voor d'ar me sukkelaars; maar om de vriendjes te behagen vindt men wel geld. Van dergelijke volksvrienden en farceurs, verlos ons Heer! ONBESCHOFTHEID Dinsdag 23 Oogst laatstleden, zijnde de derde Kermisdag, gaf de Harmonie Municipale van Wervik-Zuid (Frank rijk) op den kiosk van Sint Maartens plaats, volgens een vooroorlogsch ge bruik, een muziekkoncert. Liet gun stig zomerweder medehelpend, was er schrikkelijk veel volk samengeschoold om het feest bij te wonen, en bijna gansch Overleie had eraan gehouden met de ingezetenen van Wervik-Noord (Belgie) te komen verbroederen. Eenige voorname Fransche burgers van Wervik-Zuid, waaronder een groot-nijveraar. waren rustig aan het terras van de herberg Café de la Boucherie gezeten, toen een nieuw bakken Wervikaan, 'n zuivere Vlaam sche Nationalist, de roekeloosheid zooverre dreef dat hij de uitgenoo- digde Overleienaars lastig viel, ze eenen heelen hoop onhebbelijkheden naar den kop slingerde, en hen deed verstaan dat zij verplicht waren Vlaamsch te spreken, aangezien zij zich in Vlaanderen bevondenGe moet toch durven, hé? Dat zooge naamd Roomsch-Katholiek-Vlaamsch- Xationalist heerschap van oorspron- kelijken stempel, tusschen haakjes gezegdhij is enkel voor de wet. er. niet voor de kerk, met eene uit den echt gescheiden vrouw gehuwd. kent voorzeker den eersten letter niet van den a. b. c. der aloude Vlaam-che gastvrijheid. Zijn onbeschoft optreden, door al de toehoorders zeer streng afgekeurd, is een nieuw staaltje van hetgeen de kleppers ofte kaaskoppen van het Vlaams Huis, kunnen uitvoe ren. Meneer Harrietje, de slimme broek vos met zijne menigvuldige, ellenlange buizen, die als eenzametegenbe- tooger naar Becelaere reed om aldaar, in het publiek, de Werviksche Oud- Strijders voor onnoozelaars uit te ma ken (de gewezen wapenbroeders van zijnen papa kregen natuurlijk de grootste brokke van de door hem toe gestuurde beleedigingen), en die per motorfiets wegvluchtte, alswanneer hij gewaar wierd dat er gevaar op daagde voor zijn gepommadeerd, ge- fardeerd en geparfumeerd snobach tig persoontje, heeft eenen weerdi- gen naaper gevonden, 't En zal nooit anders zijnsoorte zoekt immers soorte. Maar ik denk op ietsWat zouden de losbollen van het Vlaams Huis zeg gen, moest de Fransche groot-nijve raar, die alhier door een hunner man nen lastig gevallen wierd omdat hij zijne moedertaal sprak, aan zijne tal rijke Vlaamsche werklieden voortaan verbieden van nog Vlaamsch, hunne moedertaal, in het fabriek van Wer vik-Zuid te spreken, onder voorwend sel dat zij verplicht zijn de Fransche taal te bezigen, wanneer zij zich in Frankrijk bevinden?!!! JIM. GEZINSOPVOEDING I Ze had het erg lastig met haar twee meisjes, en toch was 't oudste slechts 11 jaar en 't tweede 7. Hoe is 't mogelijk, en toch Zelf was ze als meisje-alleen bij haar mesder overgebleven. Opgevoed en ver troeteld door moederken, een welstellende weduwe, flink verweesd was ze opgegroeid in welstand en kende geen zorgen. Ze was vlug, Cecile, en meteen begaafd met een klaar verstand. Wat kon dit kind, moeders eenige schat nog tegenhouden in haar opgang. Overal liet ze indruk na, en op school waar ze tot haar 17 jaar bleef tijd waarop, ze de school wel moest ver laten was ze immer de eerste. Een zon nekind! en toch kwam er een einde, een bitter einde aan! Haar moeder hertrouwde! Ze kreeg twee broertjes bij en een... stiefvader. Zoo lang moeder leefde bleef ze mama's kind, maar ook moedei; stierf, zoo jong! Alleen en met een tweede vader die er op de centen uitwas. Stilaan kwam de ellendige nasleep, de afzetterij. Gelukkig maar, de voogden waakten. Het werd er gespannen en kritisch en Cecile verlangde weg te zijn, ze droomde ervan uit te vliegen en haar geluk te be proeven. Ze woonde nu bij haar voogden in. Als een fijngevoelige ziel had ze er veel onder geleden. Dit had haar weemoedig en zacht gemaakt. ...Ze trouwde, een nieuw leven begon in haar open te knoppen en te bloeien. Ze had een goede echtgenoot, een steun naar haar hart! En de ooievaar kwam éénmaal, kwam tweemaal en had telkens een zusje mee! Moederweelde Nu kon ze uit de volheid van haar moe derliefde gaan putten, en ze overgoot haar kindjes met die allesomvattende liefde. Uitzinnig verafgode ze hen en telkens dacht ze er aan. Moesten die eens zonder moeder vallenZouden die schaapjes moe ten van een tweede moeder lijden evenals zij van een stiefvader. Reeds zag Cecile in haar visioen een andere vrouw vorm loosdie HAAR kinderen afbeulde. Daarom zou ze die nu vertroetelen op dat ze veel van hun eigen mama zouden gaan houden, en om nu te kunnen geven wat ze gebeurlijk later zouden te missen krijgen! En zoo gaat het er... Overgoten met lekkernijen, alle verlan gens voldaan, Cecile was hun dienstmeid in plaats van Moeder; en als dienstmeid werd ze dan ook door hen behandeld! Ze worden hoe langer hoe grilliger, ze weten zelfs niet meer wat ze nog verlan gen kunnen. Wat voor andere kinderen een bron van vreugd zou uitmaken is voor hen dagelijk- schen kost, en ze verlangen 't uitzinnige! Straffen dierf ze niet, moesten die eens een tweede mama krijgen, dan zouden ze .straf te over krijgen! Ze had het erg lastig met haar meisjes.' Rampzalige toekomst voor die kinde ren, door de bittere schuld van misplaatste moederliefde of beter gezegd van erger lijke moederzwakte!! ALGEMEENE CONCESSIE voor leper en Omstreken van onze Speciale Gebreveteerde VERWARMINGSPLAAT gebruikbaar voor alle gas- vuren en dergelijke ieder huisgezin aanbelangend. Om in onderhandeling te treden fr. 2.500. Auto wenschelijk. Voor samenkomst schrijven; - Comptoir Industria - Kroonlaan, 44, Brussel.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2