Crédit Anversois VRIJ WEET GE WAT KEMMEL Dixmudestraat, 18, YPER INHULDIGING Op Zondag 18 September wordt n bijzonder gedenkeek m ingehul digd. Het staat opgericht op het top- int vafl den berg, in de nabijheid van den 0ssuaire H"311?2!8 Daar beenderen van meer dan vereenzelvigd. Ypersche Kroniek St PIETERS: 60.000 Berlijners uit de volksklas, die minstens drie mark inkomgeld be taalden en zeven uren lang op harde planken zaten om eens een schouw spel bij te wonen dat herinnerde aan den glorievollen ouden tijd; dit alles levert het klaar bewijs dat in feite niets veranderd is. Hoe zou het el ders dan in Duitsehland bij honderd duizenden menschen in 't gedacht ko men alle weken, den Zaterdag en den Zondag, vrijwillig toe te wijden aan afstandsmarehen, schietoefeningen en an tere tijd verdrijven van di n aard? Op politiek gebied staat de Stalen Helm heelemaal aan de zijde van von Papen. Zijn leiders hebben immers in vroegere jaren herhaaldelijk l un voorliefde uitgedrukt voor een dik- tatoriaal regeeringsstelsel. dat de macht in handen zou geven van hen, die ze in 1918 hebben laten ontsnap pen, dat de afbraak van 't verdrag van Versailles met kracht zou voort zetten. dat vooral zou aansturen op heroprichting van het DuitscLfe le ger. von Papen's kabinet van jonkers voldoet aan alle deze eischen. Langs den kant der Nationaal-So- cialisten ziet men in dat alle hoop op samenwerking verloren is met een regeering, die de extremisten wilde benuttigen als voorwacht, maar, nu dat zij tot haar doel gekomen is, ze lastig vindt en hinderlijk en ze liever van kant zet. Anderzijds kan de ge wezen kanselier de wijze maar niet verkroppen op dewelke Hindenburg hem doorgezonden heeft, korte weken nadat Pij alles in 't werk gesteld had om de herkiezing van den grijzen veldmaarschalk door te drijven. Bei de partijen hebben veel water in hun nen wijn moeten doen, maar zijn er eindelijk toe gekomen een formeel verbond te sluiten in het Rijk en in Pruisen. Maar heeft von Papen nog steeds zijn ontbindingsdekreet van den Rijksdag op zak en blijft hij dus gewapend tegen alle stemmingen die hem niet zouden aanstaan. In Pruisen zullen Nationaal-Socia- listen en Centrum trachten in de eerstkomende zitting van den Land dag te doen overgaan tot de kiezing van een nieuwen eersten minister maar daar ook staan zij tegenover den vast-besloten wil van von Papen het huidige Rijkskommissariaat niet op te heffen. U. R. S. S. De roode dwingelanden van het Kremlin hebben een nieuw stokpaard gevondende chirpotreb 't is te zeggen het vervaardigen van goede ren van eerste noodwendigheid, zoo als geweefsels, kleederen, schoenen, vaatwerk, zeep, zout, stekjes, enz. Na veertien jaar diktatuur hebben zij plotselings ontdekt dat het Russi sche volk blootvoets loopt en in lom pen, dat het ondervoed is, dat het den weg opgegaan is van verval en van den terugkeer naar vóór-histo rische tijden. Vóór enkele weken nog moest alles opgeofferd worden voor den bloei van de grootnijverheid. Het vijfjarig plan voorzag niets dan het aanleggen van smeltovens, van reus achtige fabrieken voor het bewerken van ijzer, staal en andere metalen, van glasblazerijen, enz. Nu is alleen nog spraak van chirpotreb Met koortsachtige haast worden de vroe ger bestaande kleine werkhuizen weer in 't leven geroepen, terwijl de grootere inrichtingen gewijzigd wor den. Daar waar alles aangelegd is voor het maken van stoomkëtels, ver vaardigt men thans verlakt keuken- gerief. De reden van dien ommekeer moet gezocht worden in het feit dat de boerenbevolking bij hoog en bij laag chirpotreb eischt, en dat het ze gevierende proletariaat nog nooit lang heeft kunnen weerstaan aan den wil van de plattelanders. Staline heeft een eerste nederlaag geleden den dag dat hij er heeft moeten in toestemmen om de landbouwvoort- brengselen te laten verkoopen op de vrije markten. Hij heeft er een twee de geleden, wanneer hij gedeeltelijk het monopolium van het brood opge- t even heeft met de belofte af te leg gen dat vanaf toekomend jaar de oog sten naar willekeur zullen mogen be nuttigd worden, na aflevering aan den Staat van een beperkte hoeveel heid graan. De strijd om de «-chir potreb is de derde inbreuk op de kommunistische leerstelsels. Het vol ledig waardeverlies van den roebel heeft in Rusland het aloude stelsel doen herinvoeren van het uitwjSSejer van een voorwerp tegen een ander Op de markten willen de boeren hun eieren, in boter, hun groensels n r le- n tegen nuttige woorwer pen en niet tegen waardeloo^ënaj)je_ ren munt. Zelfs daar waar aid niet den Staat handelen en waar zij Ver_ plicht zijn zijn briefjes te aanveer- den willen zij zich zoo spoedig moge lijk ervan ontmaken en de leveringen van graan zijn in de gemeenten in rech'streeksche verhouding met de wijze waarop de plaatselijke coöpe ratieven voorzien zijn van chirpo treb Het gaat natuurlijk niet zonder moeite, vooral wanneer de Staat er zich mede bezig houdt, om op enkele dagen een gan set nieuwe fabrikatie te ondernemen. Ook blijkt het uit de statistieken die verschijnen in de bolsjewistische bladen dat het te kort aan yoertbrengst op de ontworpen hoeveelheden 35 bedraagt en 50 vwrsommige koopwaren, zooals kleederen, en zeep. Verder zijn de vervaardigde voorwerpen van zulke slechte hoedanigheid dat vele on bruikbaar zijn. De spanning tusschen den buiten en de steden zal dus nog in de eerste tijden niet cpf ouden. De roode lei ders worden gestraft daar zij gezon digd hebben. Zij hebben de ambachts lieden willen uitroeien omdat zij daar mededingers in zagen voor de staats- nijverheid, maar nu moet alles wat men op het platteland noodig heeft van de stad komen en in de stad kan er niet genoeg voortgebracht worden. De boeren weigeren voortaan zelf de houten lepels te snijden met dewelke zij hun meelpap eten, zoodat er 25 millioen houten lepels langs mekani- schen weg moeten gemaakt worden en dat wij misschien den dag zullen beleven waar de poetiloff-werkhuizen daarmede zullen belast worden. TJit Leiewacht. Bssaszas N. V. össhwbh™ BANK BEURS WISSEL VADER en MOEDER, Men wil DWANG op U uitoefenen. Met bedriegelijke middelen wil men U DWINGEN uw kinderen naar een olficieele school te zenden. Laat uw VRIJHEID niet aan banden leggen! Wie spreekt van POLITIEK Wie zijn de voorstanders van den schoolstrij d Het zijn POLITIEKE MANNEN, FANATIEKE LIBERALEN EN SO CIALISTEN! Zij zijn afgunstig van de PRACH TIGE UITSLAGEN jaar op jaar be komen door de VRIJE SCHOLEN, zoowel op gebied van ONDERWIJS, in alle vakken en graden, als op ge bied van OPVOEDING, in eer en deugd en christelijk leven. Een eervolle en voorname plaats bekleeden zij, in de verschillende ran gen der samenleving, AL DE ONT WIKKELDE MANNEN, AL DE EDELMOEDIGE VROUWEN, die hun opleiding genoten in onze VRIJE SCHOLEN, ze zijn er dankbaar om. Vader en Moeder, de plaats uwer dierbare kinderen is in een der bloei ende VRIJE SCHOLEN die tot eere strekken van leper. Voor uw jongens, geeft de voor keur aan de St Aloysiusschool, Hondstraat, St MichielsschoolElverdinghestr. St VincentiuscollegeBollingstraat. Voor uw meisjes, geeft de voor keur aan De Mariaschool La motte Rij- selstraat, De H. Harteschool La motte Capucienstraat, De St Jozefsschool, Meenensteen- weg, Kalfvaart en Potyse, De O. L. Vrouw van Thvyneschool, Beluikstraat, Het Gesticht der H. Familie, de Stuersstraat. Het Gesticht der Rousbrugge-Da- men, Maloulaan. 000 slachtoffers, die niet werden De inhuldiging gaat in verstand houding van Fransch, Engelsch en Belgisch bestuur. Zij wordt voorafgegaan door eene aodsdienstige plechtigheid: Om elf uur en half zal de Heilige Mis in open lucht opgedregen worden, tusschen het gedenkteeken en het kerkhof stoetsgewijze zal men om 11 ure uit de parochiekerk naar den berg gaan plaatselijke en vreemde maatschap pijen met alle overheden zullen den stoet vormen. Na de mis, bedevaart naar het kerkhof. 's Namiddags om 2 .V ure, bijeen komst op den berg van alle deelne mende maatschappijen. Nu reeds zijn boven de 70 Fransche maat schappijen ingeschreven. Benevens tal van Fransche over heden, waaronder Mgr. Rigont, af gevaardigde van Zijne Eminentie Cardinaal Liénart van Rijssel, zal ons Vorstenhuis vertegenwoordigd zijn; daarbij twee ministers, de gouwheer Janssens de Bisthoven, de Engelsche gezant sir Grahan, enz. De ordedienst zal verzekerd worden door eene afveerdiging Belgische en Fransche soldaten met muziek. RETRAITE VOOR MISSIE-IJVERAARSTERS UIT HET BISDOM BRUGGE Te Brugge, retraitenhuis, Prinsen hof, wordt vanaf Dinsdagavond 4 October, te 6 uur, tot Zaterdagmor gen 8 October, een retraite gepreekt voor missie-ijveraarsters uit het Bis dom, om 't even voor welke missiën zij werken. Aan de Z. E. H. Pastoors wordt eerbiedig gevraagd, ten voor- deele van hun eigen parochiale alge- meene en particuliere missieactie, er de beste van hun parochiale missie- ij veraarsters heen te sturen. Dames zijn ook toegelaten. De leden van het Liefdewerk voor de Arme Kerken zijn insgelijks er toe uitgenoodigd. Alle missiekransen zouden, tot eigen nut en tot verzustering met andere, er ten minste één afgevaardigd lid moeten naar toe zenden. Naar de retraite meebrengenMis boek, geestelijk leesboek, handwerk, toiletgerief en lakens. Onkosten: 10 Fr., waarbij verblijfkosten naar goeddunken en middelen. De retraitedagen zijn ook studie dagen voor missieactie. De leider is E. P. Lammertyn, Redemptorist, Be stuurder van het algemeen missie tijdschrift voor vrouwen «De Ijve rige Missiebietjes Een missiezus ter en andere personen, die hoog aan geschreven staan in de missieactie, zullen er insgelijks hét woord voeren. Voor deelneming, schrijven naar Juffr. Léa Devlieghe, Onderwijzeres, Ramscapelle (bij Heyst). Alle ver dere gewenschte inlichtingen zijn aldaar te bekomen, alsook bij E. P. Lammertyn, Redemptorist, Belliard- straat, 28, Brussel. Te Tancremont, in het Luiksche, vierde men op Zondag 4 dezer, de honderdste verjaardag van het vin den eens gekleed-Christus-Beeld Le vieux Bon-Dieu de Tancremont d. i. een gekruisten Zaligmaker dragende een kleed en hebbende eene konink lijke kroon op het hoofd. Velen aan zien dit beeld als Byzantisch, alhier overgebracht tijdens de Kruisvaarten. Hoofdzakelijk bestónd het feestvieren in eene plechtige Mis en in het uit voeren van een mysterië-spel, beiden in open lucht; het tooneel voor dit laatste was eene maalsche weide, de schermen hooge hagen van popelier- hout en de zitplaatsen voor de toe schouwers de helling van den heuvel. Het eerste deel van 't mysterië-spel was het bezingen en bespreken van de twee bijzonderste boomen uit het Paradijs: De Boom van kennis van goed en kwaad én de Boom des Le vens. Door het eten van den vrucht van den Boom des Levens verkwik ten onze eerste ouders hunne licha men. vermeden alle lichamelijke pij nen en bleven sterfloos; door het eten van den vrucht des anderen Booms vervielerf zij in staat van zonde en ellende. Het tweede deel stelt Keizer Con- stantinus voor, zijne moeder Kei zerin Helena, den geweldigen dood van Keizers zoon. dien Constantinus dooden doet op boosaardig ingeven zijner vrouw Fausta. de wraak die de Keizer neemt op zijne gemalin en het eindloos wee van Helena, die in haar onschuldig kleinkind een af beeldsel ziet van den ter dood ge- brachten Christus. Daarom beslist Helena, en dit is het derde deel naar Jerusalem te bedevaarten, om daar de gedach tenissen van den Kruis-dood op te speuren. Zij voert haar gedacht uit en vindt in eene krocht bij Calvarië het Christi-Kruis. Even als men in dicht-gesloten kabien de strastospheer moet invlie gen, omdat de buitendrukking zoo laag daalt, zoo ook moet men in stevige en dichtgeslotene klok de zeediepten inzakken, omdat de bui tendrukking er zoo hoog klimt. Langs de kusten van Virginia, (V. S.), bij 75 meters diepte, gaat men nu wrakken na, die men meent de Merida te wezen, daar gezon ken ten jare 1911 met goud, zilver en juweelen aan boord, ter weerde van 4.000.000 dollarden. De dichtge slotene duikelaarskamer die bij mid del van stevigen luchtderm in ver band is met de luchtruimte boven den waterspiegel, beschikt over zeer ster ke electrieke-lichten en eene scheep- schroef om kleine verplaatsingen mo gelijk te maken. Een telephoon stelt de duikelaars in verband met het per soneel van drie schepen, die boven hen op de zeevlakte dobberen en die bij middel van lange' kettingen, den onderzeeschen bak doen dalen of rij zen. Eene vrouw altijd er misnoegd uit ziende, zoo iets als Kwade Bette van ten tijde van Keizer Karei, ging met haar man naar den photographe, om zich te laten lichtprenten. Wat vriendlijk kijken zegde haar mond de photographe bij het ontdekken van den appareil... «Oh! Dan zal ze niemand verkennen fluisterde haar man binnensmonds. Keer een spoelkom om, duw ze loodrecht in 't water: 't Water zal er in klemmen, maar aan den bodem niet geraken, daar de samengeperste lucht dit belet. 't Was een ware klok van vorm die de eerste duike laars gebruikten om merkelijken tijd onder water te blijven. In die klok steeg er min of meer water, volgens dat men min of meer diep daalde. Hoe meer water nu in de klok, hoe minder de omvang werd waar lucht en dui kelaar zich bevonden De lucht werd er bijgevolg meer geprest en de druk king er van voor den duikelaar ver hoogd. Men kon niet meer dat 40 meters diep dalen. Een dauwen advokaat, dun in koor- waarde maar rijk aan pretentië, stoe- fer van eerste klas, zegde bij een vrienden-vergaderingDe wetboek, die is mijn stokpeerdeken Zwicht u van dieren, die ge niet kent ant woordde een loebas Zonda^Tii^I. De Apotheek van M. WECKESSER, Dixmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 18 September 1932. KERKELIJK NIEUWS Woensdag, Vrijdag en Zaterdag der toekomende week, quatertemperda gen, geboden vasten en vleeschder- ving. Op Zondag 18 dezer, om 8 V2 uur> gezongene Mis voor Suzanne en "Lu- cienne Landerwijnten 10 uur, Solemneele Hoogmisten 3 uur, Solemneele Vespers en Lof ter gele genheid der plechtigheid van O. L. Vrouw van Smerten. SINT NIKLAAIS: Maandag 19 dezer, Kerkwijding door Zijne Excellentie Mgr Lamiroy KAPEL DER ZUSTERS ARME CLAREN Jaarlijksche Noveen ter eere van O. L. Vrouw van Salette, van af 18 September 's avonds tot 2T Sep tember dezer. STERFGEVAL Op Zaterdag 10 September is god vruchtig te Watou overleden Mevrouw Marie-Louise Delaire Echtgenoote van M. EMILE BULTHEZ. De begrafenis, te midden van eenen overgrooten toeloop van Vrienden en Kennissen, had op Donderdag 15 Sep tember. om 10 uren, in de parochiale kerk van Watou plaats. Het Ypersche Volkbiedt den Heer Emile Bulthez en Familie, de verzekering aan, zijner rechtzinnige deelneming in den diepen rouw die hen komt te treffen. KERKWIJDING Door onpasselijkheid van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, is de Consecratie van St Xicolaaskerk en drie autaren moe ten uitgesteld worden. Met genoegen vernemen wij dat de plechtigheid zal plaats hebben op Maandag 19 Sept. De kerk zal voor de geloovigen oper. zijn rond 10 J4 u. en te 11 J4 u. zal voor U de Plechtige Hoogmis gezon gen worden met Bisschoppelijke As sistentie. 's Avonds te 5 u. zal er een Plechtig Lof gezongen worden, waar ook de zieken der Parochie, die anders ter kerke niet kunnen komen, zullen aan wezig zijn. Gedachtenissen zullen na het Lof uitgedeeld worden. NAAR DE MISSIËN Wij hebben ze gekend, toen zij «in de wereld waren, die twee flinke en doorbrave Tepersche meisjes: Mejuf frouw Alice Desquiens, dochter van M. en Mevr. Desquiens (in «de Ster», Van den Peereboomplaats)en Me- jufrouw Gerarda Delahaye, dochter van onzen achtbaren Schepen van Openbare Werken en van Mevr. De lahaye, Capronstraat. Beide behooren nu tot de bloeiende Congregatie der Kanunnikessen-Zen delingen van den H. Augustinus, Con gregatie gesticht door de beroemde Dame Louise En dan, binnen en kele weken, zullen zij vaarwel zeggen aan alles wat hun dierbaar is op aarde: aan stad en vaderland, aan vrienden en kennissen, aan broeders en zusters, aan hun zoo vurig beminde ouders God geve dat zij vader en moeder nog eenmaal mogen weerzien Wie twijfelt eraan: 't zal schrijnen daar en scheuren in 't hart onzer mis siezusters Maar edelmoedig zullen zij 't offer brengen, ter liefde Gods en voor de zielen welke zij, in de verre missielanden, winnen moeten voor Christus en Zijn Kerk. Wij allen, Ieperlingen, wij willenze bijstaan door onze gebeden en Heilige Communiënwij willen ze steunen door een milde aalmoes voor hun las tig en heerlijk missiewerk. Zij zullen zelf een omhaling doen, onder al de H.H. Missenop Zondag 25 September in St Maartenskerk en op Zondag 2 October in St Niklaas- kerk. In beide kerken, gelegenheids sermoen. We vernemen ook dat een roerend afscheidfeest op touw gezet wordt door een Comiteit van Dames en Hee- ren. Het afscheidsfeest zal doorgaan op Donderdag 29 September, te 7 11. stipt, in de groote zaal van «het Christen Volkshuis Benevens zang en spel, hartelijke ontvangst van onze jonge Iepersche Missiezusters. Iedereen wordt vriendelijk uitge noodigd op dit luisterrijk avondfeest, De toegang is vrij en kosteloos. NAAR MERXPLAS Woensdag werd de genaamde Henri Ever hoven, van Brussel afkomstig, door de politierechtbank van Yper. voor onbepaalden tijd naar de straf kolonie van Merxplas gezonden. Everhoven werd door den Veld wachter van Woesten aangehouden op aanklacht van een inwoner der ge meente, aan welken hij zoogezegd eene som van 100 fr. vroeg onder voorwendsel dat die persoon in regel niet was voor wat zijne installatie van T.S.F. aanging. In plaats van te betalen ontbood de persoon den veld wachter en alzoo komt die kerel te Merxplas te recht. Met groote voldoening vernemen wij dat zich eene merkelijke verbete ring voorgedaan van onzen wakkeren Senator M. Gustaaf Bruneel de 1» Warande van Kemmel. Het is onzen vurigsten wensch on zen achtbaren Senator binnen kort heelemaal hersteld te mogen zien. KATH. STJMICHIELS_ TURNERS Het feest dat moest plaats grijpen verleden Zondag ter gelegenheid der feesten van Montmartre, en dat op geschorst werd door het slecht weder, zal doorgaan op Zondag 18 Septem- Ligy. Hieronder het programme: 1. Oefeningen op het rek; 2. Oere- ningen, beginnelingen A; 3. Oefenin gen blokken, volwassenen; 4. Oefe ningen leerlingen, vrije handen: Oefeningen dubbele baar 6. Oefenin gen, beginnelingen B7. Reeks vrije pyramieden8. Oefeningen leerlingen vlaggen; 9. Reeks pyramieden. stoe len 10. Oefeningen stokken, volwas senen 11. Reeks pyramieden. ladders 12. Gezamenlijke oefeningen, volwas senen en leerlingen. FAMILIELOON Tijdens het gewestelijk congres der Kroostrijke Gezinnen van het W*7' sche werd de vraag geopperd, «ie moet de stortingen doen in de com-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2