Crédit Anversois WEET GE WAT DUIKELAARS Dixmudestraat, 18, YPER Zonda^rust. dat versierd was met de Belgische, Fransche en Engelsche kleuren. On der de aanwezige persoonlijkheden bevonden ziet Generaals Lacapelle, getooid met het groot lint van het eerelegioen; en Pétin; Chardigny, Franseh krijgsgeattacheerde te Brus sel; Breton, die het bevel uitvoerde gedurende den veldslag op den Kem- melherg; Mgr Descamps, vertegen woordiger van Zijn Em. Kardinaal Liénart van Rijssel. De Belgische ge neraals Du Bois, krijgsgeattacheerde te Parijs en vertegenwoordiger vaD Zijn Majesteit de Koning der Belgen; Grade, vertegenwoordiger van den minister van landsverdediging. De Engelsche majoor Fresner. De heer Janssens de Bist! oven, gouverneur van West-Vlaanderen. Heer Brut- saert, volksvertegenwoordiger. Heer Burgemeester en Mevrouw Jacques Bruneel de la Warande. De Z. Eerw. Heer Deken Vermaut, vertegenwoor diger van Z. D. H. Monseigneur La- miroy. De geestelijkheid van Kem- mel; de gemeenteoverheden; de heer Clinckemaillie, arrondissementskom- missaris; heeren volksvertegenwoor digers en provincieraadsledende heer Cordonnier, bouwmeester dei- gedenkzuil de heer Masselot, beeld houwer; talrijke officieren en reser veofficieren der le legerafdeeing enz... enz... Om aan de aanwezigen de gelegen heid te laten de redevoeringen goed te kunnen volgen, werden er krachti ge luidsprekers op verschillende plaatsen der pleettigheid opgesteld. Als eerste woordvoerder trad op, generaal Lacapelle, voorzitter van het komiteit, die in boeiende woorden den oorsprong van het komiteit her innerde; dat jarenlang gewerkt heeft tot de verwezenlijking van zijn doel. Hij drukt den wensch uit opdat dit monument een eeuwige gedachtenis mocht blijven voor het offer der Fransche gesneuvelden hier op deze plaatsen gevallen. Daarna bood de generaal l et gedenkteeken aan den burgemeester der gemeente. De Fran sche vlag gleed van het monument en onder het spelen der Marseillaise, leggen kinders bloemengarven neer. De achtbare heer burgemeester bedankt het komiteit voor zijn schoo- ne gift, en drukt de hoop uit van het gedenkteeken te beschermen en in eere te houden, en de nagedachtenis die er aan verbonden ligt nooit te ver geten. Generaal Grade, bracht aan de aanwezigen den groet van het Bel gisch leger. Generaal Pétin schetste de verschillende aanblikken der hevi ge gevechten geleverd in 1918 rond den Kemmelberg. Daarna vroeg generaal Lacapelle een minuut ingetogenheid. De klaroe nen schalden. Nog werden de Mar seillaise de Brabangonne en het God save the King gespeeld. De troepen boden de wapens, en de plechtigheid eindigde met onder de aanwezigen den besten indruk te la ten. Na afloop der plechtigheden rond de gedenkzuil, begaf de stoet der overheden zich naar het Franseh beenderveld om er in allen eenvoud een gebed te storten ter zielerust van de gesneuvelde Fransche helden. Daarna op de dorpplaats had een optocht plaats der Belgische en Fran sche militaire detachementen en oud strijders-afvaardigingen. Op de kiosk der dorpplaats werd een allerprachtigst koncert gegeven door het muziek van het 110e Regi ment van Duinkerke. Gansch het feest verliep in de bes te voorwaarden en iedereen meer dan voldaan trok blijgezind huiswaarts. Onnoodig te zeggen dat er een woord van dank moet toegestuurd worden aan den achtbaren heer bur gemeester J. Bruneel de la Warande, die al gedaan heeft wat hij kon, om aan dit grootsch feest zijn volle luis ter te geven, en, om aan de gemeente Kemmel een pand te geven die jaar lijks talrijke vreemdelingen naar Kemmel zal doen toestroomen en al dus den naam en de faam van Kem mel over gansch de naburige streek zal doen kennen en waardeeren. T. M. CAFÉ OVER TE NEMEN gelegen dicht bij de Statie van Sint Pieters te Gent. Goede kliënteel verzekerd. Voordeelige voorwaarden. Schrijven of zich wenden tot M. A. VAN LOO, Ch. de Kerkhovelaan, 61, GENT. Maandag. 19 dezer, was het S. Ja- nuarius' dag. Deze was Bisschop en martelaar en te Napels bewaart men zijn schedel en een fleschje gestold '•loed. Alle jare, op dezen zijnen feestdag, in tegenwoordigheid van veel volk. en de vreemdelingen mogen altijd vóóraan staan. plaatst men het gestold bloed boven den schedel en het wordt vloeibaar, hcfog rood, zoo als versch vergoten. Dikwijls werd er geklaagd dat be taalde leden van eene vereeniging, wetgevende Kamers of andere, te veel afwezig waren bij de vergaderingen. In de Fransche Kamers noodigde men eertijds de vertegenwoordigers uit, bij ieder zitting een aanwezigheidsregis ter te komen teekenenmaar dit aan zagen ze als beneden hunne weerdig- heid en zij deden het niet. Nu stelt men. voor de Engelsche Kamers, een ander middel voor om dit doel te bereikenAls een vertegenwoordiger zich zal nederzetten in zijn zetel, zal een automatisch werktuig cfëze daad enregistreerende Engelschman zal dus uitgenoodigd worden zijn hand- teeken te zetten niet op hofsche wijze met de hand, maar op misprijzende manier, dit ter oorzake van het controol met Keer een spoelkom om, duw ze loodrecht in 't water: 't Water zal er in klemmen, maar aan den bodem niet geraken, daar de samengeperste lucht dit belet. 't Was een ware klok van vorm die de eerste duike laars gebruikten om merkelijken tijd onder water te blijven. In die klok steeg er min of meer water, volgens dat men min of meer die]) daalde. Hoe meer water nu in de klok, hoe minder de omvang werd waar lucht en dui kelaar zich bevonden. De lucht werd er bijgevolg meer geprest en de druk king er van voor den duikelaar ver hoogd. Men kon niet meer dat 40 meters diep dalen. Om hedendaags metselwerken uit te voeren onder water, b. v. in de havens, eene klok zoude van geen nut wezen. Verheel u een stalen kamer zonder vloer en voorzien aan het pla fond van twee stalen kaven, die al tijd boven water zullen uitmonden. In de eene is de ladder voor de werk lieden om in te dalen en de andere dient voor uit en ingang der mate rialen. Menschen en materialen, om beneden te geraken, moeten twee deuren, in vorm van klep die open slaan van buiten naar binnen, voorbij geraken eene eerste klep boven in de kave, eene tweede langs onder en zoo is de stalen bak steeds nauw af gezonderd van 't buitenruim, niette genstaande het in- en uitgaan. Mach tige perspompen doen het water da len in den bak tot aan den bodem en houden het op dat peil. De metsenaars kunnen dus gerust en veilig hun werk doen. Maar zij verblijven daar gedu- rig in geperste lucht, hetgeen nadee- lig is voor de gezondheid, en som mige ziekten, die men er kan opdoen noemt men duikelaars-kamer-kwaal (Maladies de Caisson), ingezieni er meer zuurstof aanwezig is in die klokken dan in ons luchtruim, is het gevaar van brand ook grooter en bij losbersten van brand moet ieder een vluchten en 't vuur laten uitbran den. De rijkste vrouw der wereld. 't Is Mevr. Mac Cormick, de jongste doch ter van John Rockefeller, den koning van den petrool. Zij komt te overlij den in den ouderdom van 59 jaar, na verscheidene jaren onuitstaanbare pij nen te hebben geleden. Zij bezat een halssnoer van 2 millioen dollars, (60 millioen frank) en was 40 mil lioen dollar rijke; (1.200.000.000 fr.) Sport! De Olympische Spelen, die alle vier jaar internationaal ge vierd worden, hadden dees jaar plaats in Los Angeles (Amerika). Voor de openingsplechtigheid zaten 110.000 toeschouwers op de zitplaatsen en 2000 spelers of athleten, toebehoo- rende aan 50 volkeren, deden den om megang van 't strijdperk. Onder die 2000 spelers, waren er circa 500 Amerikanen, 140 Italianen, 120 «arme» Duitschers, 120 Canadeezen. 80 Fran- schen, 9 Belgen, 5 Yougoslaven, 3 Bo- livianen en één Chinees. Gedurende de plechtigheid zweefde in de lucht, om reklaam -te maken, een bestuurbare luchtbal en verschillige vliegtuigen. Deze schreven witte letters op het blauw papier des firmaments en o. m. 60 ten honderd der toeschouwers knabbelen Z-caoutchouc Een Amerikaan moet gedurig in be weging zijn. Bij voorkeur zit hij om te rusten in een zetel zonder pooten. maar die steunt op twee boogvormige stokken en daar in zal hij uren lang zitten te wiegen, om te lezen, te redekavelen, te eten zelfs, juist als kleine kinders óp hunne wiegen de peerden. Veel Amerikanen die stil zwijgend de baan opgaan of zitten in wachtzalen en wagens van den ijzer- weg, ziet ge gedurig knabbelen. Zij bijten op eene soort zachte caout chouc. gereed gemaakt met eene lich te specerie. en als zij moede zijn van te knabbelen op die knuistezij nemen ze uit den mond en bijten eene versche brok af van hunnen caout- chout-stok of Chewing-gom De laat<te statistieken van 't Ame- rikaansch werker-ministerië. geven 14.000.00C werkloozen aan en 200.000 zwervende kinderen! Vergelijk dit niet wat er gedaan wordt in een die rentuin van den Texas (V. S.). De wilde dieren loopen in vrijheid in parken, voorzien van kunstmatige rotsen .die opgetrokken zijn in be- wapend-beton en behoorlijk geschil derd: die parken zijn omringd van breede en diepe grachten, dit ter beschutting der bezoekers en men treft er spelonken aan, die gedurig met ijs verkoeld worden ten voordeele der ijsberen, ook zwemkommen waar van het water 't jaar door op de zelf den warmtegraad behouden wordt ten voordeele der zwemmende dieren en op het eiland der heeren apen, zijn er toevluchtsoorden met centrale ver warming Oh mensch-dom In Budapest zijn er 20.000 gepaten teerde bedelaars. 200.000 Lieden beweren zonder middels van bestaan te zijn. Om te voorkomen aange sproken te worden door niet behoef tige menschen, is men daar van ge dacht bons uit te geven van twee, vier en tien stuivers. Deze zult ge kunnen aankoopen bij de policië en de onge- lukkigen, die van u zulke bons ont vangen. zullen moeten bij de policië gaan om ze te doen uitwisselen te gen klinkende munt. Zoude de Volkerenbond geen fond sen kunnen samenbrengen, om daar mede tegen behoorlijken prijs graan af te koopen dat men in sommige streken verbrandt, als ook melk dat men elders weggiet en kleeren en schoenen, die in zekere landen opeen gestapeld geraken... om dit alles te zenden waar er hongersnood is en mangel aan on-ontbeerlijke zaken? In eene vergadering voor maat schappelijke werken te Rijsel, waar elf honderd aanhoorders tegenwoordig waren, ten grootste getalle priesters en ook eenige Bisschoppen, heeft Ka- nonnik Cardijn, de Belgische generaal der 'Kajotters, gesproken nopens de beweging, die hij onder de werkende jongens en meisjes sfichtte, ten jare 1925. Ik begon met drie alzoo de spreker, en nu telt het werk 30.000 Kajotsters en 50.000 Kajotters 't Was met uitbuntende geestdrift dat de boeiende spreker door geheel de zaal op handgeklak onthaald werd. Het Belgisch werk is reeds in Frankrijk nagevolgd en te Amiens was er dezer dagen eene samenkomst van 3.500 Kajotsters, afkomstig uit de nijverheidscenters van 't Noorden. kwmmh n. v. BANK BEURS WISSEL Ypersche Kroniek De Apotheek van M. SNOECK, Groote Markt, zal alleen open zijn o]) Zondag 25 September 1932. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Op Zondag. 25, ten 8 Y* uur. Jaar mis voor Mijnheer Albert Boone. SINT NIKLAAIS: WIJDING VAN SINT NIKLAASKERK Den 19 September, ter gelegenheid van de wijding hunner parochiekerk en de komst van hunnen oud-deken, Mgr Lamirov, hadden de geloovigen er aan gehouden hunne huizen te be vlaggen. Die lang verbeide dag was voor de parochianen een ware hoog dag. Bijgestaan door Z. E. H. Kanun nik Legrand begon Z. Exc. de indruk wekkende plechtigheid om 8 Y* uur en de vele en beteekenisvolle cere moniën werden bijgewoond door een overgroot getal geloovigen. Zij wer den gesloten met de H. Mis, opge dragen door den ieverigen en geluk kigen pastoor E. H. Denys en nam aanvang om 12 ure. In den namiddag om 5 ure was er een Lof voor onze zieken, niet min dan 30 lijdende en kranke kinderen en ouderlingen waren naar de kerk gebracht en toen het Lof ten einde liep werd afzonderlijk aan ieder zieke, de zegen met het H. Sakrament gegeven, 't Was schoon en tevens aandoenlijk om zien hoe groot de godvruchtigheid der ver- trouwvolle zieken was. Velen der toeschouwers konden hunne tranen niet bedwingen en even als te Lour- des dreunde het Magnificat, mede ge zongen door de vele toeschouwers. 't Was eene waardige sluiting voor zoo'n heerlijken dag en lang zal die voortleven in het geheugen der pa rochianen en niet het minst in dat der zieken. In den namiddag, vooraleer het vertrekken hadden de Echtgenooten Poot-Casier. die op dien dag hun vijftigjarig huwelijksjubileum vier den. de groote eer door Zijne Excel lentie geluk gewenscht te zijn en den bisschoppelijken zegen te ontvangen. f KAPEL DER ARME CLAREN Negendaagsche Plechtigheid ter eere van Onze Lieve Vrouw van Salette (Verzoenster der zondaars) van 's avonds 18 tot 27 September ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN: Al de Weekdagen der Noveen, Hei lige Missen te 6 u, waarna Onderrich ting, te 7 uur, en te 8 uur. Hoogmis en Sermoen, 's Avonds Lof te 7 uur en groot Sermoen. Zondag onder de Noveen, H. Mis te 6 Yz u. en te 8 u. Hoogmis waar onder Sermoen, 's Avonds te 7 uur Plechtig Lof en groot Sermoen. De 27 September, 's morgens Alge- meene Communie voor de inzichten van Z. H. den Paus. 's Avonds te 7 u. Te Deunt en Pauselijke Zegen. De laatste dag der Plechtigheid zal men Paternosters, Scapulieren, Kruis jes der Goede Dood en andere god vruchtige voorwerpen wijden. De Sermoenen zullen gepredikt worden door een Eerw. Pater Min der broeder. Men kan zich ten allen tijde laten inschrijven in de Broederschap van O. L. Vrouw van Salette, in het kloos ter waar men ook kan verkrijgen water van de fontein en Medailliën van Salette, de korte geschiedenis en de Litaniën van O. L. Vrouw van Sa lette. O. L. Vrouw van Salette, b. v. o. pensatiekas voor de werklieden die uit gaan werken in groep of bende, 't zij met dorschmachien, 't zij voor 't wieden. Deze vraag werd officieel gesteld aan het bevoegde Ministerie door den Bond der Kroostrijke Gezinnen. Gezien het groote belang dezer kwestie houdt de Bond eraan dit ant woord openbaar te maken, opdat de werkgevers zoowel als de werklieden de oplossing ervan zouden kennen. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de zielmis te willen bijwonen welke op Zondag 2 October 1932, om 9 uren, in de Kerk der Paters Capucienen zal ge zongen worden tot zielelafenis van Heer Ambrosius Maes. STERFGEVALLEN Donderdag 15 September is alhier godvruchtig overleden Heer Ambrosius Maes Weduwnaar van VROUW OCTAVIE MEERSSEMAN en Echtgenoot van VROUW LEONIE DOOM. De overledene gepensionneerd over- lader der Belgische Staatsspoorwegen, was vereerd met de Eeremetalen van 2° en 3e Klas, de Herinneringsmedalie van Leopold II en van Koning Albert, alsook met de Herinneringsmedalie 1914-1918 van het Engelsch Leger. De plechtige lijkdienst, bijgewoond door een overgroot getal vrienden en kennissen had op Dinsdag 20 Sep tember in de parochiale kerk van St Niklaas plaats. Het Ypersche Volk biedt Me vrouw Maes en Familie de verzeke ring aan zijner rechtzinnige deelne ming. Op Maandag 19 September, om 9 uren had in St Maartenskathedraal de plechtige begrafenis plaats van Mevrouw Sentil Descamps GEBOREN SILVIE DIDIER. Het Ypersche Volkbiedt de Familiën Descamps en Didier de ver zekering aan zijner rechtzinnige deel neming. GOUDEN BRUILOFT Zooals wij het in ons voorgaand nummer aangekondigd hadden, werd Maandag 1.1. het Gouden Bruilofts feest der Echtgenooten Alph. Poot- Casier met plechtigheid gevierd. Omstreeks 10 uren begaven de Ju bilarissen, gevolgd van hunne bloed verwanten, zich naar St Maartenskerk alwaar de Eerweerde Pater Gregorius Karmeliet Descals, bijgestaan door den E. H. De Vriendt ep F. H. Slo^e. om 10 uren eene Solerhneele Jubel- mis opdroeg. Een aantal vrienden en kennissen hadden eraan gehouden de godsdienstige plechtigheid bij te wo nen. alzoo aan de Echtgenooten Poot- Casier hunne deelneming in dit heug lijk feest bewijzend. Na afloop der Jubelmis trokken Ju bilarissen en Bloedverwanten naar het Stadhuis alwaar zij door den Heer Burgemeester Sobry ontvangen vier den. die hen namens het Gemeentebe stuur ontving en zijne gelukwenschen toestuurde. Na het drinken van den eerewijn verliet de stoet het stadhuis om in groep aan den Katholieken Kring te brengen. Daar had op het onverwachts eene aandoenlijke ontmoeting plaats. Toen de Jubilarissen en hun gevolg pas het lokaal binnen getreden waren, kwam Zijne Excellentie Monseigneur Lami- roy met de genoodigden der Kerk fabriek van St Niklaas aldaar binnen. Vernomen hebbende wie zich daar bevond verhaastte Zijne Excellentie zich bij de Jubilarissen om dezen zijne hertelijkste gelukwenschen aan te bieden en aan hen en hunne bloedver wanten zijne bisschoppelijken zegen te geven. Al de aanwezigen en vooral de Jubilarissen waren ten zeerste ont roerd over de zoo minzame handel wijze van Zijne Excellentie. Ook de geburen hadden dit jubel feest mede willen vieren. Meestal de huizen waren bevlagd en wanneer 's avonds omstreeks 8 uren een schoon getal muzikanten der Harmonie Ypria- na aan de gelukkige Jubilarissen eene serenade brachten konden al de toe schouwers de prachtige verlichting bewonderen aldaar aangelegd. Het muzikaal gedeelte van het feest duur de tot 11 uren waarna iedereen vol daan over eenen zoo goed overge- brachten dag eene welverdiende rust ging nemen. Een die er was. De talrijke personen welke onze CERAMOtegels zijn komen bezichti gen, welke wij in clit blad, sedert ver scheidene weken, hebben doen uit schijnen, absoluut in niets overdreven zijn. Iedereen is er van overtuigd dat de CERAMOtegels van La Louvière tot op heden nog nooit zijn kunnen nagemaakt worden. Daarbij gaan ze allen t'akkoord om te verklaren dat de groote verscheidenheid van keus. in geen enkel ander magazijn der streek te vinden is. Komt zien en oordeelt of wij overdrijven. Alle Bouwstoffen, Ceramieke-, Ce- ramo en Cementtegels. Alleenverkoo- per der Ceramotegels van La Lou vière. L. MONKERHEY-VANNESTK. Sint Jozefs kerk der EE. PP. Ongeschoeide Karmelieten leper PLECHTIG TRIDUUM ter eere der H. Kleine Thercsia. Zondag' 2 October: 's Avonds te 6 ure, openingslof en sermoen. Maandag, Feestdag der H. Kleine The- resia: Te 7 u. plechtige gezongen mis met oefeningen. 's Avonds te 7 u., plechtig lof en sermoen. Dinsdag en Woensdag te 7 u., gezonge ne mis met oefeningen. 's Avonds te 7 u., plechtig lof en sermoen. 's Woens dags na 't lof, plechtige wijding en uit- deeling der rozen. De sermoenen zullen gepredikt worden door den E. P. Georgius, Ongeschoeiden Karmeliet. STAD IEPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Maandag 26 September 1932, om 17 u. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 29 Oogst 1932. 2. Stadseigendommen. - Verkoop van grond. 3. a) Autobusdienst Ieper-Loker-Po- peringe. - Uitbreiding tot Reningelst (De Clijtte) Nieuwkerke (De Seule) en Loker (Fransche grens). - b) Autobusdienst Roe- selare-Ieper. - Aanvraag tot afstand van rechten aan de N. M. van Belgische Spoor wegen. 4. Gemeenteraadsverkiezingen. - Zit- penningen. - Aanvulling. 5. Overeenkomst voer oorlogsschade. - Schattingskosten waterleiding. 6. Openbare Onderstand. - Rekening over het dienstjaar 1931. 7. O. O. - Uitroering van een bosch om het land in pacht te geven. 8. O. O. - Openbare verkooping van 2 partijen taillie. 9. O. O. - Afstand van bouwgrond aan den Belgischen Staat. 10. O. O. - Begrooting voor 1932. - Inschrijving en verhooging van kredieten. 11. a) Vrije huishoudklas (Maria- school). - Rekening over het dienstjaar 1931-1932. - Begrooting voor 1932-1933. b) Beroepsleergangen (Mariaschool). - idem. 12. Vrije Beroepshuishoudschool der H. Familie. - Begrooting voor 1932-1933. 13. Stadsbibliotheek. - Rekening over het dienstjaar 1931. - Begrooting voor 1933. 14. Muziekschool. - Begrooting voor 1933. 15. Stedelijke dagkantschool. - Af schaffing bij gebrek aan leerlingen. 16. Mededeelingen. Edelmoedige Zielen. Dat zijn onze twee Iepersche meisjes, die binnen kort naar de verre missielanden Engelsch Indië en de Philippijnsche Eilanden zullen vertrekken. De eene, Jufvr. Alice Desquiens (Van-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2