WEET GE W AT Ypersche Kroniek GELIJKBERECHTIGING De Drukdienst en het Nationaal Werk der Blinden der Daillylaan Z. H. den Paus in den ban van het NJJR.! Wat is de Schatkistbon Zondag 1.1. hebben twee hoogweer- dige Heeren, ui Indië, gehuldigd ge weest in Varssenaere, bij Brugge. Mgr Mar Ivanios. aartsbisschop van Trivandrun, heeft er de Hoogmis ge celebreerd volgens den Svro-Malaba- rischen ritus en zijn sekretaris Mgr Mattam las de vroegmis volgens den Syro-Antiocheensch en ritus. In de missen van al de priesters der wereld, de zelfde woorden worden bij de consecratie uitgesproken over brood en wijn: Dus het Sakrament is overal en altijd hetzelfde; maar de ceremoniën, die immers niet noo- dig zijn voor het sakrament, ver schillen, en dit met toestemming van Rome, in verschillige streken. Die verschillende ceremoniën noemt men ritus: Alzoo hebben wij hier den la- tijnschen Ritus, in Griekenland en Rusland den Griekse! en, in Armenie den Armeniaanschen, in Egypte den Coptischen, enz. Uit Amalfi. ten Zuiden van Na pels. wordt het nieuws de wereld in gezonden, als zoude men eene tweede blauwe spelonk ontdekt hebben, zooals deze van Capri en metende 57 meters op 27. De Capri-spelonk is wat grooter en het zeewater spoelt er in, langs eene lage opening. Die toegang is ook nauwEene gewone roeiersboot kan er bij kalme zee invaren, maar roei ers en speelreizigers moeten zich plat houden, bij het in- en uitgaan. Het gewelf en al wat men in die krocht ontwaart heeft blauw uitzicht en van daar de naam blauwe spelonk De reden van dit verschijnsel is hier in te zoeken. Het zonnelicht komt daar binnen in kleine hoeveelheid langs de opening boven water en in groote hoeveelheid langs de opening onder water. Dit laatste is ontleed in zijne zeven .kleuren door het water, dat prisma maakt, 't is te zeggen zoo iets als de driehoekige glazen, die rinke len aan sommige kandelaars en waar in de kleuren van de regenboog te be speuren zijn. Nu, van de zeven kleurige stralen in het water teweeggebracht, het zijn maar de blauwe die boven water ko men. de andere blijven onder, en die die blauwe tinte aan de spe- lonke geven. De gekleurde stralen die onder water blijven verlichten hel den zeebodem en tot op 4 meters diepte en meer kan men heel goed de schelpjes ontwaren. Moeste men den toegang tot de spelonk vergemakke lijken met hem te vergrooten, dan zoude er zooveel wit zonlicht boven water instralen, dat de blauwe sche mering niet meer zichtbaar zoude wezen. Capri is droevig vermaard door de wulpschheid en de wreedheid van Keizer Tiberius, tweede Keizer van Rome (14-37 na Christus). Het ge zelschap vluchtende der menigten, verbleef hij daar 10 jaar, bouwde er 12 paleizen, leefde er in ongehoorde losbandigheid en zond van daar uit menigvuldige bevelen ter dood. Hij moordde, op weinigen na, geheel zij ne familie uit. Te Capri ook werd hij eindelijk zelf om hals gebracht, versmacht tusschen matrassen door Macron. Een ander wreede Romeinsche Keizer, was de zotte Caligula (37-41 na Christus) die opvolgde aan Tibe rius. Een staaltje zijner zotternij Hij had een peerd waarvan hij zeer veel miek en hij verhief het tot weer- digheid van Consulde twee Con suls dier tijden waren de twee burg meesters van Rome. Omdat het peerd Consul was, moeste altijd een lijfwacht van 12 lictoren of soldaten het vergezellen en als teeken zijner weerdigheid bezat dit peerd een gou den zetel Een ander staaltje van zotternij Caligula wilde de zee overwinnen. Daarom deed hij een zeer lange brug werpen, steunende op schepen en die de twee uiteinden van den zeeboezem van Bahia, bij Napels en Capri, ver bond. En dan aan het hoofd van een leger en gekleed met het kuras van Alex- ander-den-Groote stormde hij te peer- de de brug over. De zee was over wonnen 's Anderdaags gekleed als zegepra- ler, staande op een praalwagen ge trokken door zes sneeuwitte peerden en vergezeld door zijn of en zijn ze gevierend leger, trok hij wederom statig en kroonhalzend de brug over. Bij het aanlanden werd er gefeest en gebrast en als de Keizer stomdron ken was, hij schepte zijn behagen in het in zee werpen van veel zijner soldaten en hovelingen. Om die lange brug te maken had Caligula veel schepen te Bahia doen samenkomen en maanden lang kon- nen zij hun gewonen dienst van graanrvervoer niet verrichten, het geen de oorzaak werd van een waren hongersnood. Vóór dertig jaar verscheen in Duitschland een boek betiteld Ca ligula en wie tusschen de reken le zen kon, verkende veel zotte trekken van Keizer Willem II, rampzaliger memorie. MEN ZEGT dat er niets volmaakt is op deze wereld. En nochtans... in dien men dit hoedanigheidswoord, nu eens durfde toepassen op de Ceramo- tegels van La Loavière? Zij zijn sterk, mooi, glanzend en niet duur! Zouden de Ceramotegels met zulke kwalitei ten, soms de volmaaktheid niet be naderen? Wij laten onze klanten zelf antwoorden, en aan dezen, die twij felen, dan zeggen wijBezoekt onze magazijnen en gij zult oordeelen. I.. MONKERHEY-YAXXESTE 13, Koeimarkt. YPER. Alle Rouwstoffen en alle soorten tegels. Alleenverkooper der Ceramo tegels van La Louvière. Da drukdienst is in den laatsten tijd druk met het Nationaal Werk der Blinden bezig. De Heer René Delforge, Bestuur der van Vers l'Avenir heeft het beteekenisvolle lofsbetuigingen toege kend, door aan Pater Agnello, de Voorzitter, zijne oprechte bewonde ring te bewijzen. De Heer Ageorges, uitstekende Fransche staatsgeleerde, heeft, in een belangvol intervieuw, door ver schillende dagbladen opgenomen, het Werk en zijne bewonderenswaardige Voorzitter aangeduid. Eindelijk heeft La Libre Belgi- queeen prachtig artikel aan het Werk en zijne verschillende af deelin gen gewijd. Deze aanmoedigingen, komende van de gezaghebbenden der Druk dienst, zijn van eene gewaardeerde kracht voor diegene die deze onder neming moeten doen gelukken: De Nationale Loterij der kleine blinden. Deze onderneming is volstrekt noodzakelijk, daar zij het bestaan van drie openluchtverblijven moet verzekeren, waar kleine blinde kin deren en ouderlingen moeten worden opgenomen. Bijna het doel bereikende, werpen de inrichters een dringenden roep tot het publiek. De Weekbladen wier rol heden- daagsch zoo noodzakelijk en zoo krach tig is, willen wel in eenen gelijkvor- migen wenk als die van de groote dag bladen hunne stem bij de hunne voe gen door de zelfde ruchtbaarheid, die zij met zulke milddadigheid hebben aangebracht. Dat in iedere streek, waar dien roep gehoord wordt, iedereen er lief- dadigerwijze op antwoordt. De loten hebben eene waarde van 200.000 fr. De groote prijs is eene auto van 60.000 fr. Het briefje kost twee fr. Ieder boekje bevat tien brief jes. Iedere kooper van vijftig brief jes krijgt kosteloos de lijst der win nende nummers. De stortingen kun nen worden gezonden op postcheck- rekening Nr 161.399 van het Natio naal Werk der Blinden, 90, Dailly laan te Brussel, er de bestemming van vermeldende. De trekking heeft plaats op 31 December aanstaande. Tel. 15.43.90. Zontlagru^t De Apotheek van M. HOUTEKIER. Meenenstraat. zal alleen open zijn op Zondag 2 October 1932. KERKELIJK NIEUWS Zondag. 2 October, wijzen de uur werken één. uur later dan den vori ge n dag. St PIETERS: Zondag. 2 October, ten 8 2 u.. ge- - ene Mis »r Petrus Vandenber- ghe, in 1918 overleden te St Germain Frankrijk SINT JACOBS: Zondag. 2 October, gaat te 4 uur de Bedevaart van den Rozenkrans uit, op St Jacobs parochie. STERFGEVAL Op 26 Sept. is alhier, godvruchtig, na eene langdurige ziekte overleden Mevrouw Joseph Pinte geboren Febronie Dedulle. De plechtige lijkdienst, door ontel bare vrienden en kennissen bijge woond had op Woensdag 28 dezer plaats. Het Ypersche Volk biedt den Heer Joseph Pinte en de Familiën Dedulle en Pinte. de verzekering aan zijner rechtzinnige, deelneming. BIJ DE KAJOTSTERS Het afscheidsfeest door de Kajot- sters op touw gezet, ter gelegenheid van het aanstaande vertrek naar de Missiën van twee hunner vroegere gezellinnen, Mejuffers Desquiens en Delahaye, heeft voor wat den bijval en welgelukken betreft, verre de stoutste verwachtingen overtroffen. Reeds lang voor den aanvang van het feest was de ruime zaal van het Christen Volkshuis bomvol, velen wa ren er die geperst als haringen in eene ton, verplicht waren gansch den tijd recht te blijven. Xa eene zeer gemoedelijke aan spraak van Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut, aanspraak die iedereen diep bewogen heeft, hebben de Kajotsters Op onverbeterlijke manier een stukje vertolkt dat op het Missieleven betrek- had. Ook ontbrak het de speelsters aan geen toejuichingen. De omhaling gedurende het feest, ten voordeele der Missiën gedaan, zal voorzeker eenen mooien stuiver op gebracht hebben. De beste wenschen van voorspoe dige reis en heilzaam werk in de door hun aangewezen Missievelden, werden de vertrekkenden door iedereen toe gestuurd. STAD IEPER BERICHT Keuringen en prijskampen voor hengsten van het Belgische trekras Dekdienst 1932-1933 Deze keuringen en prijskampen zul len plaats hebben als volgt: Voor de 1' omschrijving te Brugge, op Dinsdag 18 October 1932, om 10 y2 ure voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 2e omschrijving te Thou- rout, op Woensdag 19 October 1932. om 10 u. voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 3® omschrijving te Ghistel, op Dinsdag 25 October 1932, om 10 ure voormiddag, ter Groote Markt. Voor de 4® omschrijving te Veurne, op Woensdag 26 October 1932, om 10 ^2 u. voormiddag, op de Kaatsspel plaats. Voor de 5® omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 27 October 1932, om 9 y2 ure voormiddag, langs de Van- clenpeereboomlaan. Voor de 6® omschrijving te Yper, op Donderdag 20 October 1932, om 10 j ure voormiddag, ter Groote Markt. Yper. den 23-9-1932. De Burgemeester, H. SOBRY. STAD YPER BERICHT De periodieke IJk der Maten, Gewichten en Weegtoestellen voor het jaar 1932 zal plaats hebben te Yper, in de Mu ziekschool, Hondstraat Donderdag 6 October 1932 van 10 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Vrijdag 7 October 1932, van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Dinsdag 11 October 1932 van 9 x/2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Woensdag 12 October 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Donderdag 13 Octob. 1932 van 9 l/2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Vrijdag 14 October 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Dinsdag 18 October 1932 van 9 l/2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Woensdag 19 October 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Donderdag 20 Octob. 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Dinsdag 25 October 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Woensdag 26 October 1932 van 9 x/2 tot 12 en van 13 tot 16 x/2 u. Donderdag 27 Octob. 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 15 u. Yper. den 23-9-1932. De Burgemeester, H. SOBRY. Sint Jozefs kerk der EE. PP. Ongeschoeide Karmelieten leper PLECHTIG TRIDUÜM ter eere der H. Kleine Theresia Zondag 2 October: 's Avonds te 6 ure, openingslof en sermoen. Maandag, Feestdag der H. Kleine The resia: Te 7 u. plechtige gezongen mis met oefeningen. 's Avonds te 7 u., plechtig lof en sertpoen. Dinsdag en Woensdag te 7 u., gezonge ne mis met oefeningen. 's Avonds te 7 u.. plechtig lof en sermoen. 's Woens dags na 't lof, plechtige wijding en uit- deeling der rozen. De sermoenen zullen gepredikt worden door den T P. Georgius, Ongeschoeiden Karmeliet. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jaeobsstr., 30 Zaterdag X October, te 8 uur. Zondag 2 October, te 2, te 5 en te 8 Yi uur. Maandag 3 October, te 8 uur. VILMA BANKY vertoont haar schoonste spel in den prachtfilm DE PRINSES EN HAAR TAXI (La Princesse et son taxi) Groote tragi-komedie in 9 deelen. Film uit het huis Artistes Assosiés DE ZWAARGEWICHTEN IN DIENST (Les poids-lourds s'engagent) Allervermakelijkste klucht in 3 deelen met de zwaargewichten LOIS BOYD, FAT KARR. FATTY ALEXANDER en KEW- PIE ROSS. De Gebroeders Ballon LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden I fr. E. P, Geruplh, minderbroeder uit Me- chelen 'en proost van de Kajotsters van dit arrondissement, moest op Donderdag 22 September 1.1. eene toespraak houden op de radio-uitzending van K. V. R. O. Welnu uit zijne rede werd door de cen suur van het N. I. R. eene zinsnede ge schrapt. om reden: dat zij volgens de N. I. R.-heeren eene polemiek zou kun nen uitlokken -Die zinsnede luiddeEn de arbeiders zullen elk gevoel van haat en afgunst waarop nu de propagandisten van den klassenstrijd zoo listig speculee- ren, oprecht uitdooven». Deze tekst nu was LETTERLIJK uit de beroemden we- reldbrief Quadragesimo Anno van on zen Heiligen Vader Paus Pius XI! Dus heeft zelfs het woord van den Paus geen vrijen doorweg langs onze NEUTRALE Mochten de katholieken hierdoor eens te meer begrijpen wat het NEUTRALE N. I. R. eigenlijk te beteekenen heeft... en wat er meê te doen valt! N. I. R.-dictatuur! Om in de finantieele noodwendig heden te voorzien, heeft de Regee ring aan het Parlement de toelating gevraagd en de meerderheid heeft ze haar verleend tot het uitgeven van Schatkistbons. De voorgenomen maatregel werd door de Socialisten beknibbeld. Ter opheldering laten wij hier een uittreksel volgen van het verslag van Senator Ingenbleek, waarin den aard en de draagkracht der finantieele verrichting welke men de uitgifte van Schatkistbons noemt, wordt toege licht: De finantieele wetenschap kent aan de Schatkistbon een tweevoudige functie toe: 1tot thesauriemiddel te dienen 2. dienst te doen als voorloopige leening. In het eerste geval behoort hij tot de gewone begrooting, in het tweede tot de buitengewone begrooting. De Schatkist wordt op bestendige wijze gestijfd door de ontvangsten die voorkomen op de gewone begroo ting. Een deel dezer ontvangsten stijft zijn kassen vanaf den 1 Januari; dit geldt voor de tolrechten, de verbruik- taxes, de overdrachttaxes, een ander deel wordt slechts in den loop van het jaar ingevorderd; voor de accijns rechten, die feitelijk door degenen die hen verschuldigd zijn worden voorgeschoten, worden termijnen van krediet toegestaan; de successie rechten bedragen eveneens uitstel van betaling, de rechtstreeksche be lastingen worden tenslotte pas in den loop van het tweede halfjaar en vaak het volgend jaar geïnd. Vanaf den aanvang van het jaar moet de Staat evenwel in menigvul dige uitgaven voorzien; hij moet zijn personeel betalen, zijn leverenciers, zijn aannemers; is het dus niet nor maal dat hij zijn toevlucht neme tot krediet om, ten gepasten tijde, over de noodige bedragen te beschikken? Dat hij evenals een particulier, een koopman, het hem verschuldigde geld kunne mobiliseeren, toekomstige doch zekere schuldvorderingen doen innen, wisselbrieven uitgeven die hij kan laten disconteeren? Een derge lijke wisselbrief, dat mandaat van het bestuur der finantiën op de Staatskas, zooals Wagner het noemt in zijn Traité de la Science des Fi nances dat is de Schatkistbon. En, zoo zegt deze geleerde economist, het is zelfs een aanbevelingswaardig middel van Staatsschuld, mits daar van een matige hoeveelheid in omloop worde gebracht. De landen, waar de geldomloop en het krediet het meest uitgebreid zijn, voegt hij daar aan toe, verschaffen zich aldus hun onmiddellijke beschikbare fondsen Het is overigens onmisbaar dat de Thesaurie, ten titel van voorschot, beschikke over een vast inkas. Elke onderneming hetzij van finantiee- len, industrieelen, commercieelen aard bezit, afgezien van haar ge wone kredietmiddelen, een bedrijfs fonds waarvan de omvang in verhou ding is tot den omzet. De moderne Staat, die een ontzaggelijke onderne ming is, die reusachtige kapitalen omzet, die verplicht is het hoofd te bieden aan massale vervaltermijnen die hij vaak niet kan voorzien, moet over dezelfde mogelijkheden kunnen beschikken. Minder dan om het even wie, kan hij niet leven van de hand in den tand, als een weeklooner, volgens het toeval der fiscale inkomsten. Zoo bij gevolg, in tijden van welvaart, de overschotten op de begrooting hem het drijfwiel voor zijn thesaurie be zorgen dat hij behoeft, zoo moet hij, in crisistijd, zich dat kunnen ver schaffen door middel van kredietver richtingen. Dat is normaal en rede lijk, dat is steeds en overal gebeurd. In 1883 reeds, kon de Fransche The saurie, door middel van de schatkist bon, zich voorschotten verschaffen voor een bedrag van 400 millioen. Niets minder dan de ramp van 1926 was er bij ons noodig om tot de ontreddering in de gedachten te ko men die men sedertdien heeft vast gesteld. Doch men vergeet dat de dwaling van de politiek van 1920- 1925 bestond in het dekken door mid del van denkbeeldige Thesauriemid delen, van de tekorten op de gewone bcgrootingen. Men bepaalde er zich niet bij vooruit te loopen op de vaste ontvangsten, men heeft gedaan aan wisselruiterij zooals men dit in de finantiewereld noemt, men heeft ech te wissels zonder dekking getrokken. Weliswaar en dit dient gezegd ter ontlasting van degenen die deze poli tiek voerden en goedkeurden trok men wissels op een schuldenaar die in gebreke bleefDuitschland. Den ken we even terug aan het oude lied je: Duitschland zal 't al betalen! Nor maal, billijkerwijze zouden deze be talingen de begrooting moeten spij zen de fout lag daarin dat men aan een twijfelachtige schuldvordering een waarde heeft toegekend die zij niet had. Men zal zich herinneren dat, in Juli 1926, de omloop der Schat kistbons 5.300 millioen heeft bereikt en dat de dekkingen der verbintenis sen op zicht van de Nationale Bank op 5 t. h. was gevallen! Heden be draagt zij 68 t. h. HOE HET PACIFISM TOT OORLOG LEIDT! De vooruitgang van het Duitsch Na tionalisme, de staat der geesten over den Rijn en onlangs de cvnieke ver klaringen der huidige Regeering van het Duitsche Reich en van den oor- logsgeneraal von Schleicher laten geen den minsten twijfel meer bestaan om trent de plannen die het Pruisisch mi litarism. dat thans vollen teugel viert, in het schild voert, om zich wederom meester te maken van de wereld. Men weet dat de overwinnaars van den oorlog, aan het verslagen Duit sche krijgsgeweld alleen toelating had den verleend een legermacht van 100.000 man te behouden, om de orde te handhaven. Dit verbod echter, hebben de Duit- schers. die nooit eerbied voor een ge geven woord öf handteeken hebben gekend, sedert dien standvastig en openlijk overtreden, d oor het inrich ten van zoogezegde vrijwillige leger- hervormingenStahlhelmen. Reich- banners. Hitleriaansche troepen, allen uiterst wel uitgerust en gedrild, tot zoover dat de sterkte der onmiddel lijk mobiliseerbare manschappen. in weerwil der bepalingen van het ver drag van Versailles tot over het millioen man beloopt, terwijl de iaa-- lijksche sommen in het budjet der arme Duitschers aangeschreven voor het onderhoud der zoogezegde

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2