4 WEET GE WAT Stemt onder Nr Ypersche Kroniek Monseigneur Lamiroy over Katholieke Radio Handelaars "HET YPERSCHE VOLK,, Naar de groote school Hoe voedt men zich best. ernstig moeten nadenken en, als ze 't waarlijk nog goed voor hebben met de katholieke laat ons liever zeg gen met de Godsdienstige belangen in Vlaanderen, tot betere gevoelens komen, denkt ge? De tijd schijnt nog niet gekomen... maar we wanhopen niet. In alle vakken spreekt men heden daags van Record Wie nu het re- kord in de scheepsvaart behaald heeft, d. i. wie de grootste en snel ste schepen bezit, is Italië en bepaal delijk met zijne super-booten of zeer groote booten Rex en Conté di Savoia. Zij loopen 50 kilom. ter uur en varen in 6 4 dagen van Geuna naar New-York. Zij zijn ongeveer 300 meters lang en de kapitein, op de commando-brug, staat 36 meters boven den zeespiegel. Er zijn elf ver diepen of dekken boven water. Op dek A is er een speelzaal voor kinde ren en een zwemkomop dek E is er eene garage voor 15 autos. De keu kens beslaan in oppervlakte 1800 vierkante meters en kunnen ter uur 700 tassen café bezorgen, 1500 tas sen thé, 500 gerechten geroost brood, 1700 kleine broodjes. Voor ieder pond vleesch mede alsook 66.100 pond meel en macaroni. In de oorkonden van 't Ameri- kaansch Senaat, bewaart men het re laas van eene samenspraak tusschen Seaman, een Amerikaan op rondreize in hospitalen en rood-kruis-gestich- ten, en een officier van het Duitsch hoofdkwartier, gehouden in 1915 en ruchtbaar gemaakt in 1923. De offi cier zegde: Duitschland moet winnenmaar veronderstel dat geheel de wereld op ons valle en ons nu de zegepraal on mogelijk make, ziehier wat er gebeu ren zal: 1) Wapenstilstand zal gesloten worden vóór dat een vijandelijk le ger onze grenzen overschreidt. 2) Ons Vaterland zal geen oor logswonden dragen. 3) Onze mededingers op econo misch gebied zullen zoo ver uitge bloed wezen, dat wij ze allen zullen vóórsteken op alle markten der we reld, vóóraleer zij zich zullen kunnen herstellen. 4) Op den oorlog zal eene geldlijke hel volgen en eene omwenteling in de nijverheid. 5) Indien ons land zoude moeten tijdelijk uiteenvallen, dat zal geschie den om later op gepast oogenblik we derom samen te komen. 6) Als de verbondenen Frankrijk zullen in den steek laten, dan zal Duitschland met Frankrijk alle zaken klaren, één tegen één. Gelijkt dit niet aan eene prophetie? Chineezen mieken altijd veel van hunne toekomende begraving en het schoonste geschenk dat men aan een Chinees doen kon, was hem eene prachtige dooden-kist ter hand stel len. De keizers deden voor hen prach tige graven aanleggen, waarvan som migen een onderaardsche stad wa ren, opgepropt met kostbaarheden. En al die graven waren bekroond met kolossale standbeelden in steen en voorstellende olifanten, leeuwen, ke mels. Al die standbeelden maken de vermaarde dieren-laan uit, gelegen bij Pekin. In 1929 werden die graven geschonden en geplunderd door het nationalistisch leger. Daar vonden de soldaten in overvloed kost bare vaten, bronzene standbeelden, juweelen, tooverkleinooden, prachti ge stoffen, peerlen. Een generaal o. m. boogde er op, dat hij daar geroofd had voor eene weerde van 30.000 En- gelsche ponden (d. i. meer dan 4 millioen frank). Centrale verwarmingwordt be komen met het jagen van stoom of warm water in een buizen-net. Eene reusachtige verwarming met warm water is de zee-stroom, die van uit den Mexikaanschen-golf naar onze kusten vloeit en maakt dat wij hier de strenge winters niet kennen, die zich voordoen in Centraal-Europa en nog meer ten Westen van Noordlijk Amerika, alhoewel die streken niet verder af liggen van den evenaar dan wij. Op hoeveel schat men den om vang van 't water, door die stroo ming naar onze streken aangevoerd? DU hoeveelheid is zeer veranderlijk: Hij kan 50 kubieke kilometers zijn rond 1 December en 90 met 31 Janua ri. In dit laatste geval brengt hij ein de Januari bijna twee maal zooveel warmte mede of begin December en daar moet ge den reden vinden, dat wij somwijlen in den winter betrek kelijk warme dagen hebben. Om een gedacht te vormen dier massa verwarmd water van den gulf-straem maak de volgende re kening: Het zeewater bevat goud, weinig wel is waar, maar zoo iets van 10 centiemen per kubieke meter. Diensvolgens, als de stroom het minst hevig is, dat zoude nog een to taal geven van 4 milliarden goud- franken per uur. Moeste men kun nen dat goud bemachtigen, het goud zoude, de wereld door, fel afslaan in weerde, maar wees gerust, er is geen gevaar voor die sur-productie Te Brussel in den Bon Marché kan men nu, niet alleenlijk verschen visch aankoopen, maar ook levenden. Met auto-citernen wordt de visch aan gebracht, en in den Bon Marché ziet ge hem zwemmen in goed-inge- richte aquariums. Ge kunt uw keus doen en men vischt u de palingen of andere visschen die gij aanwijst! Dit alles kunt ge gaan bestatigen in het kwartier: Alimentation. Voor het dooden van sommige leve- lingen (microbes) die ons li chaam besmetten, sput men goud in. Ware het mogelijks ook die aanwezig heid van goud in 't zeewater, die in- sputtingen met zeewater verkiezen doet voor sommige ontsteltenissen? Dat zeewater, waarvan hier spraak wordt genomen in volle zee en zorg vuldig in fleschjes bewaard, wel ge stopt en toegelakt. Interessante statistiek. Meer zeggend dan de opsomming van het absolute aantal radioluisteraars in de verschillende landen is een overzicht van de verhouding van het aantal luisteraars tot het totaal der bevol king. Op 1 Augustus j. 1. bedroeg het aantal luisteraars in de Europeesche landen in procenten van het aantal in woners: in Denemarken 13,7 t. h., in Engeland 10,3 t. h., Zweden 9,3 t. h., Oostenrijk 7,1 t. h., Nederland 6,8 t. h., Duitschland 6,3 t. h. Onder de 5 t. h. liggen Dantzig met 4,8, Zwit serland met 4,5, Hongarije met 4, Noorwegen met 3,9, Belgie en Fin land met 3,2, Tsjecho-Slowakije met 2,9, Letland met 2,5, Spanje met 2,4, Ierland met 2,3, Frankrijk met 1,9, Estland met 1,4, Polen met 1. Onder de luisteaarsarme landen valt Italië met 0,7 t. h. (opvallend weinig in een land, dat beschikt over een uit stekend omroepnet en waar het luis- steren naar de radio van hooger hand ongeveer tot burgerplicht wordt verheven men hoopt echter hier, als het zondernet geheel zal zijn voltooid, en gesteund door een intensieve offi- cieele propaganda, het aantal luiste raars in korten tijd belangrijk op te voerenheel weinig luisteraars tellen verder Litauwen met 0,5 t. h., Jugo- slavie en Roemenie met 0,4, Portugal met 0,3 en verder Albanië, Bulgarije, Griekenland en Turkije, waar het aantal luisteraars minder dan 0,1 t h. der bevolking bedraagt. Volgens deze statistiek is dus Denemarken nog steeds de andere Europeesche landen ver vooruit. Zonda^riist. De Apotheek van M. VAN RO- BAEYS, Boterstraat. zal alleen open zijn op Zondag 9 October 1932. JAARGETIJDE Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht, het plechtig Jaargetijde te willen hijwonen, dat op Dinsdag 18 October, om 9 )4 u.. in St Jacobskerk zal gezongen wor den tot zielelafenis van den Heer Karei-Lodewijk Hallaert, Eere-Opziener van het Vrij Onderwijs en zijne Zonen Louis en Joseph Hallaert, beiden gesneuveld op 't Veld van Eere. N. B. Er zullen geene uitnoodi- gingen gezonden worden. ROOD KRUIS Het plaatselijk Comiteit van Yper heeft de eer aan de bevolking van Yper en omstreken kenbaar te ma ken dat leergangen voor ziekendie- ners en helper- bij de openbare ge zondheid invergeld zullen gegeven worden voor personen, minstens acht tien jaren oud. Voor inschrijving zich wenden bij de Schrijfster Juffer Bossaert, Mond- straat. Xr 28. tot het einde dezer maand. EXAAM M. AUGUSTE PIEX. zoon van den Heer Hoofdgriffier bij de Rechtbank van Eersten Aanleg te Yper. komt voor de Jury der Katholieke |HoogeJ school van Leuven, zijn 2* exaam in Wijsbegeerte en Letteren af te leg gen. Onze hertelijkste gelukwenschen. HUWELIJK Op Dinsdag 4 October, om 11 uur, werd in de parochiale kerk van Linth, het huwelijk ingezegend van M. Paul Yeys, zoon van M. en Mevrouw Jo seph Veys-Goethals. van Vlamertin- ghe. met Mejuffer Hélène Vloeberghs, dochter van M. Ernest Vloeberghs, van Linth. Onze hertelijkste gelukwenschen. STAD YPER oor de 5* omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 27 October 1932, om 9 ]/2 ure voormiddag, langs de Van- denpeereboomlaan. Voor de 6e omschrijving te Yper, op Dqnderdag 20 October 1932, om 10 J ure voormiddag, ter Groote Markt. Yper. den 23-9-1932. De Burgemeester, H. SOBRY. STAD YPER BERICHT GEMEENTEBESTUUR Het Schepencollege heeft, in zit ting van 3 October 1932, besloten dat de Noordlaan voortaan Maarschalk Plumer Laan zal genaamd worden, ter herinnering aan den beroemden Engelschen Oeneraal Lord Plumer, die gedurende den oorlog 1914-1918 met zijne legers de stad Yper ver dedigde. De Waarheid aan de Inwoners der CITE LIGY en den KALFVAART BESTE VRIENDEN, De socialisten komen U eens te meer misleiden en bedriegen. Ze komen U zeggen dat het de schuld is der Katholieken dat ge geen behoorlijke verlichting krijgt. Dat is gelogen. De Katholiekeru hebben al het mo gelijke gedaan vdfcr U: ziehier: Sedert maanden dringt Schepen DE- LAHAYE aan bij den Staat om de verlichting op den Cité Ligy en den Kalfvaart te bekomen. Op 19 September maakte Schepen DELAHAYE aan het Schepencollege het voorstel van den Staat bekend De Staat zou op zich nemen de lan- taarnen, de palen, de armen te leve ren en de Stad moest het gasverbruik betalen. Missiaen weet dat ook. De gasleiding ligt er al. In het Schepencollege werd beslist dit voorstel aan den Gemeenteraad over te maken en het werd opge schreven op de dagorde van 26 Sep tember. Dat weet Missiaen ook! Den Woensdag 24 September werd Schepen DELAHAYE door den Heer BENOOT, onderhandelaar voor den Staat, verwittigd dat de Staat nieu we voorstellen zal doen, 't geen de eenige reden is waarom 't werk voor de verlichting nog niet begonnen is. Iedereen die de Katholieke Gemeen teraadsleden kent wet dat zoohaast mogelijk het kan, voor verlichting zal gezorgd worden. VRIENDEN, de socialisten zijn baas te Meenen en te Moeskroen. Gaat maar daar eens vragen of de werk lieden daar beter varen, onder ander voor den werkloozensteun, voor ver lichting, enz. Dat is de waarheid, Missiaen's praat is leugen. Geeft dus alleen uw stem aan hen die uw belangen verdedigen, niet met schelden en tieren, maar door daden. STAD IEPE$ BERICHT Keuringen en prijskampen voor hengsten van het Belgische trekras Dekdienst 1932-1933 Deze keuringen en prijskampen zul len plaats hebben als volgt Voor de 1" omschrijving te Brugge, op Dinsdag 18 October 1932. om 10 ]/2 ure voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 2* omschrijving te Thou- rout, op Woensdag 19 October 1932, om 10 u. voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 3" omschrijving te Ghistel, op Dinsdag 25 October 1932, om 10 ure voormiddag, ter Groote Markt. Voor de 4e omschrijving te Veurne, op Woensdag 26 October 1932, om 10 l/2 u. voormiddag, op de Kaatsspel plaats. De periodieke IJk der Maten, Gewichten en Weegtoestellen voor het jaar 1932 zal plaats hebben te Yper, in de Mu ziekschool, Hondstraat Dinsdag 11 October 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Woensdag 12 October 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16 l/2 u. Donderdag 13 Octob. 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Vrijdag 14 October 1932 van 9 y2 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Dinsdag 18 October 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16 y2 u. Woensdag 19 October 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16)4 u. Donderdag 20 Octob. 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16)4 u. Dinsdag 25 October 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16 )4 u. Woensdag 26 October 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 16 )4 u. Donderdag 27 Octob. 1932 van 9 )4 tot 12 en van 13 tot 15 u. Yper. den 23-9-1932. De Burgemeester, H. SOBRY. MEN ZEGT dat er niets volmaakt is op deze wereld. F,n nochtans... in dien men dit hoedanigheidswoord, nu eens durfde toepassen op de Ceramo- tegels van La Louvière? Zij zijn sterk, mooi, glanzend en niet duur! Zouden de Ceramotegels met zulke kwalitei ten, soms de volmaaktheid niet be naderen? Wij laten onze klanten zelf antwoorden, en aan dezen, die twij felen, dan zeggen wijBezoekt onze magazijnen en gij zult oordeelen. L. MONKERHEY-VANNESTE 13, Koeimarkt, YPER. Alle Bouwstoffen en alle soorten tegels. Alleenverkooper der Ceramo tegels van La Louvière. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 8 Oktober, te 8 uur. Zondag 9 Okt., te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 10 Oktober, te 8 uur. MARIO AUSANIA de wereldberoemde, kloekgebouwde athleet in de rol van SPARTACUS Prachtige en historische weergave van de gevangneming van dezen Oosterschen prins door de Romeinen; zijn spel in den circus te Rome. Machtige ensceneering. - Overheerlijke vertolking. Wonder- schoone kostumeering. ZEVEN JAAR ONGELUK (Sept ans de malheur) vertoont ons de gekende komiek MAX LINDER in deze plezierige film. HET WERELDKRITERIUM VAN BRASSCHAAT 1932 met Lemaire (overwinnar), Hamerlinck, Binda, enz... LEERFILMEN NIEUWSEBERÏCHTEN KINBEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 Jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. Op 18 September laatstleden had er te Brugge, zooals reeds werd gemeld, een grootsche katholieke radiodag plaats. Bij deze omstandigheid stuurde Mgr. Lamiroy, de geëerde bisschop van Brugge, een schrijven naar het Sekretariaat van K. V. R. O., waaruit derhalve van gezaghebben de zijde wordt duidelijk gemaakt, welk be lang aan de radio-aktie dient te worden gehecht. De radiodag te Brugge aldus Zijne Excellentie, biedt mij een beste gelegen, heid om mijn sympathie en goedkeuring te betuigen voor de werking van den Ka tholieken Vlaamschen Radio Omroep. Het hoogste gezag op aarde, onze Hei lige Vader de Paus, heeft het apostolaat door de radio aangemoedigd en aanbevo len, en aldus nog eens de moderne tech niek gebracht in den dienst van de Ka tholieke Kerk. Inderdaad, we mogen dit moderne wa pen ter verdediging en verspreiding van ons geloof niet ongebruikt laten liggen, of, wat nog erger is, in de handen overlaten van de vijanden van godsdienst en goede zeden. Mogen alle katholieke Vlamingen zich bewust worden van den heilzamen invloed dien de Radio kan uitwerken, en edelmoe dig. met woord en daei den K. V. R. O. steunen. Brugge. 15 September 1932. t HTNRICUS, Bisschop van Brugge. vraagt eene aankondiging in GEZINSOPVOEDING Bert en Gust gingen 't vorig seboolyaz samen naar de kjeuterschool! Nu evenwel met 't begin van nir.t schooljaar moesten beiden naar de jtwo j school Dat was een groote gebeurt®* voor deze knapen. Bert telde de dagen op vol blijde ver wachting, immers moeder had hem al be heer lijke voorspeld, dat hem aldaar wachten stond. Hij droomde des nar-., van al die groote jongens en van dei I Meester >>J En de laatste uren moes: t; I bij Ma bewijs geven, dat hij zijn broei, ske wel alleen kon af- en aandoen: 'i li goed van stapel, hij was dus vaardig et vol blijde verwachting! Gust was er zoo goed niet op gestemd Hoe nader het oogenblik kwam, hoe mes: ingekeerd hij werd. Moeder had hem immers bij ieder jlj. greep of kromme sprong gewezen op te zoo gestrengen Meester, die hem dat ate wel rap zou afleeren. Hij had dus v«; meer vrees dan trek naar die verandering De dag brak aan en Bert op den veis van Pa, kwam in de groote school aar.R. landEveneens bracht Moeder nonig haren anders zoo doenden Gust aan, ms* die thans zoo droomerig en ingekeerd vra Daar riep ze hem bitsig toe nu zei; gij het wel gaan krijgen van dien Me;, ter ii Pa bracht Bert tot bij den Bestuurde om zijn naam, en de rest verstond hij niet op te geven. Bert had geen oogen genoeg, om ate met den mond wijd open te bezien! Buiten komende vroeg hij: Pa. kon: St. Niklaas hier ook al? Waarom dan ventje? Wel, al die pakken daar die op Mijn. heer zijn tafel staan, hebt gij dat niet ge zien? Ha ja, ventje, St Niklaas komt over al waar de kinderen braaf zijn en wel lee- ren! Hierdoor aangemoedigd werd Bert nii gebracht bij den Meester van al de nieu welingen. Was me dat een pret voor Bert! Al nieuw en mooi wat te berde kwaa en toen hij thuis was had hij geen tijd en woorden genoeg om te vertellen! Ma, wij mogen nu niet meer zegget «Maseur», maar wel - Meester»; en cij-| feren met stokjes dat wel om tellen Moe der... een en twee is drie... drie min twee is een, zie zoo leggen wij dat. En in rang staan Ma, zóó fiks! Ja in «de groote schooldat gaat daar wel Gust kwam ook te huis, maar zei niets! Alleenlijk bekijkt hij Moeder zonderling, als wou hij zeggen: 't is niet'zooals gij wel zegt, die Meester is niet zoo wreed als gij wel voorspelt». Maar toch heeft hij er nog zijn lust niet aan van die school, immers Moeder heed bij hem gansch het spel verbrod, met hem zoo benauwd te maken. Waarom dan ook bij de kinderen een afkeer van school ei meester aankweeken. 't Is glad verkeerd zulke kinderen werken er niet met genoe gen, zijn meestal niet openhartig, maat spelen soms den huichelaar en dat door] de schuld van onervaren ouders. Vader en moeder verkt liever gulhartig mede met school en onderwijzer. Gaat er somtijds bij om in gemeenzaam overleg voor 't welzijn der kinderen te handelei Er moet samenwerking zijn tusschen school en huis! Geneeskundig praatje Ik wil nogmaals wederkomen dit hygiëne-vraagstuk dat van zi overwegend belang is voor onze gd zondheid. Het is namelijk uit hygiene-oogpud "beschouwd, werkelijk een schaad] wanneer men bedenkt dat we bij e> temperatuur van 6° hetzelfde voedsi gebruiken als bij meer dan 30°. koude stelt immers heel andere eischi als de warmte, 's Zomers hebben calorieën te veel, des Winters daarei tegen verspillen wij er bij de vied Het komt er dus op_ aan er bij tj krijgen. Het is zeker overbodig er nog vei der over uit te weiden dat wij in d< Winter onze spieren flink moeten gi bruiken. Iedereen begrijpt genoeg de spierenwerking warmte geeft ons lichaamwist gij het niet, vrai clan maar aan de Wintersportliefhel bers of zij het koud hebben. Hoe men door het voedsel calorieëJ kan verkrijgen is evenwel minder ra kend. Tal van menschen meenen na melijk dat het volstaat veel te etei om de verloren calorieën te herkrijj gen. MisDat gaat alleen door hel gepaste voedsel te nemen. En wat is zooal het gepaste voel sel? In de eerste plaats de vetstoffefl die men de echte Winterspijs kan nod men. Het is dan ook niet te venvonj deren dat de Laplanders zoo verlek! kerd zijn op zeehondolie, hun smaal doet hun instinctmatig verkiezen waj zij zoo hoog noodig hebben. Vleesch, ofschoon, nuttig en opwel ke'nd doordat het het zenuwstel* prikkelt, is minder noodzakelijk. V spek maken wij nochtans een uitzon! dering, dat is nog een "ideaal winter] voedsel. Verder hebben wij de mi spijzen die uitstekend zijn, zoowel de suiker die niet alleen een voed^ is dat in het lichaam in voorraad V'A gesteld worden maar tevens ook werking van het lever bevordert. Nog een woordje over den drank] Drink weinig, en vooral geen alcohol Velen meenen dat alcohol verwarmt] dat is verkeerd. Alcohol koelt eer<M afzijn eerste uitwerksel lijkt ongH twijfeld een zweepslag, doch dit eeH ste gevoel wordt weldra gevolgd cyl een inzinking. Warme drank, zooi^ thee en koffie zijn veel beter, vooral wanneer ze flink gesuikerd zijn. Deze aanbevelingen moeten met te meer zorg in acht genomen worcea] naarmate men ouder wordt. Tij ceo] de jeugd kan men zich ongeveer a -fj gevaarloos laten welgevallen. eens die gulden jaren voorbij 'H het er op aan heel voorzichtig te bij het eten. Dr A. Thihault

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2