VVFET QE WAT Uit de Pers Het 1ste Landelijk Congres van den K. V. R. 0. TOONEELNIEUWS Tombola Doch eensklaps stak er toen, zon der de minste voorbode, zonder dat eenig teeken die bruske atmosferi sche verandering had laten vermoe den, een storm op, zoo geweldig, dat de schepen niet meer konden ge stuurd, dat ze tegen elkaar aanbot sten en zonken, zoodat een aanzien lijk deel van het leger den dood vond in de donkere diepte, terwijl Maurits ternauwernood zich vluchtende red den kon. Toen de Antwerpenaren bij 't ont waken, kennis kregen van het gebeur de, en lang vergeefs de oorzaak na- vorschten van die wonderbare weers verandering, die op het alleruiterste oogenblik de stad en hare bevolking gered had van ondergang in bloed en vuur, vernamen zij eindelijk de rechte reden. In het pas sinds zeven jaar gebouw de klooster der Ongeschoeide Karme lietessen, eenzaam liggend nabij de wallen, op den Rosier, was de Prio rin, de goede en algemeen bemin de Spaansche Moeder Anna van St Bartholomeus 's nachts gewekt ge worden door een klagend geroep, kreunend door de gangen van Iet klooster. Voorgevoelend, dat groot onheil dreigde, was de vijf en zeven tigjarige uit hare cel gesukkeld naai de kapel, en had daar urenlang gebe den, tot zij gewaar werd dat het ge vaar bezworen was. En zoowel de In fante Isabella, die in 1621 weduwe geworden, thans alleen onze provin ciën regeerde, als de geestelijkheid en het volk, schreef die mirakuleuze redding toe aan de heilige Overste der Karmelietessen. Er zijn menschen die geen aardbe ziën eten als het nog winter is, niet omdat ze zeer goed zijn. immers ze zijn smakeloos, maar omdat het zeldzaam is en duur kost. Om die aardbeziën te bekomen is de verwarmde broeikas niet voldoerf- de; maar, zooals voor het verdapperd leggen der hennen, speelt het elec- triesch licht er eene groote rol in. Bo ven 50 aardbeziën-planten, op 1,20 m. loogte, hangen er twee sterke eleetrieke lampen, die ronddraaien. Zoo rijpt de vrucht in 960 uren, dat is in 40 dagen en het kost 10.000 fr. Dat geeft u groote, schoone maar smaaklooze béziën, aan 125 fr. den halven kilogram! Prins van Wales en zijn broeder hebben een studiereis ondernomen in Zweden en bezochten gedurende ééne week fabrieken en nijverheidsgestich ten. In de Sandvikfabriek, waar men staal verveerdigt, werd hun een lunch aangeboden en de spijskaarten waren gedrukt in gouden letters op stalen platen zoo dun als papier. Wanneer Isabella, in 1624, haar le- De telegraaf of verrescl rijver be stond niet vóór 100 jaar. Men had verreseinders: Dat waren groote houten kruisen, in vorm van T, ge plant op hoogten of op torens. Het dwarshout was beweegbaar op een as geslegen in het dechtstaande deel en aan de twee uiteinden was het voor zien van een stuk hout, soort vinger, ook beweegbaar rond een as. Volgens de richting van dwarshout en vin gers, die veel versct illende houdin Dit jaar de Franck-expeditie trok naar de noordlijke zeeën, om er op vlottende ijsbergen te filmeeren, die met de lente naar 't Zuiden afzakken. Die ijsbergen zijn somwijlen gelijk kleine eilanden van grootte, met fan tastische rotsen en spelonken, en be staande uit wat boven water te zien is en uit nog zes maal zooveel ijs, dat onder water blijft. Set'okt de ijsberg tegen een ander, men hoort een helsch gerucht; kolossale deelen wor den afgestoken en geheel dikwijls het zwaartepunt van den ijsberg ver plaatst zijnde, neemt hij een geheel ander houding en uitzicht. Zoo iets gebeurde met de Franck-expeditie. Op een ijsberg, die 8 meters boven water uitstak, bevonden zich Juffer Riefenstal en twee filmopnemers. Ne- ens den vlottenden berg, lag hun schip met aan boord een watervlieg tuig. De vlieger moeste den ijsberg overvliegen, op zoek naar de juffer, daar als schipbreukelinge verblijven- e. Dat was het tooneel dat men filmeerde en terwijl men bezig was, een tweede ijsberg was opgedaagd en bij gevlot en stootte met helsch ge- druisch tegen den eersten, waarvan een merkelijk deel afscheurde. Hij (antelde en de juffer die kon stand houden ontwaarde eerste de filmop nemers niet meer. Eenige minuten ater nogtl ans ontdekte ze, niet meer vóór haar op eene hoogte van 10 me ters, maar wel op eene hoogte van 40. ger uitrustte om Breda te gaan bele-lgen konnen aannemen, drukte men geren, deden voorziettigen haar op merken, dat er in Antwerpen een te geringe bezetting zou blijven, om bij onvoorziene aanval lang weerstand te bieden. Waarop de aartshertogin antwoordde, dat de aanwezigheid van Moeder Anna haar een grootere waarborg was voor de veiligheid der stad, dan de talrijkste bezetting. Geruimen tijd reeds was Antwer pen, enkel verdedigd door een zwakke wacht, door niets verontrust gewor den, en niemand had dan ook het letters uit. Zulke posten konnen na tuurlijk maar in werking gebracht worden bij klaren dage en om een gedacht te geven van de snelheid waarmede zij nieuws vermochten over te zetten, als Dumouriez in 1792 de Oostenrijkers versloeg te Jemap pes fen zoo Belgie inpalmde), het nieuws van de zegepraal was naar Parijs overgezet in twintig minuten Wie den eersten electrieken tele graaf uitdacht en verwezenlijkte was de Amerikaan Morse. In 1882 vaarde minste argwaan. Dit kwam, doordat hij van Europa, waar hij bijzon de geslepen Maurits van Nassau hardnekkig in het willen overweldi gen van dit sterk bolwerk, de voor zicltigheid zooverre had gedreven, dat hij de soldaten van 't leger, het welk langzamerhand rond Antwerpen werd samengetrokken, zooveel moge lijk in het uniform der Spaansche krijgers had gestoken. Ook wanneer de nacht van 12 October 1624, uit gekozen voor de bestorming, aan brak, mocht hij weer, evenals twee jaar te voren, grijnslachen, dat al leen de hel hem de overwinning zou kunnen ontfutselen. Wat vermoch ten enkele honderden, in den slaap verrasten, tegen de vele duizenden, voor niets wijkenden en tot alles be sloten. Maar weer, evenals twee jaar te voren, werd Moeder Anna gewekt door een vreemd gejammer in 't kloos ter. Weer spoedde zij ter kapelle, bad er, aanhoudender, dringender, naarmate zij lichamelijk en geestelijk gewaar werd dat nogmaals een ont- dere studies gedaan had bij de Euro peesche geleerden nopens de electro magnetische toepassingen, naar Amerika. Aan land stappende te New-York zegde hij aan den Kapi tein van den Sully waarmede hij den overvaart deedHeer Kapitein, welhaast zal geheel de wereld van eene nieuwe uitvinding sprekenDen verreschrijver. Vergeet nimmer dat het op uw schip is, dat ik er van.het gedacht kreeg, bepaaldelijk den 12 October 1832. Het duurde nog 3 jaar vooraleer Morse zijn eerste stelsel tentoonstel de en 't was den 27 Mei 1844, dat hij de eerste depêche of draadmare ver zond van Washington naar Balti more. Op Zondag. 23 Oktober e. k. houdt de Katholieke Vlaamsche Radio-Om roep zijn eerste groot Congres te Leuven. Op dit oogenblik, dat de gespannen politieke toestand zich scherper af- teekent en dreigende anti-klerikale oppositie langs alle kanten opeischt, past het dat alle katholieken in het I Vlaamsche land zich paraat "stellen! tegenover al deze bedreigingen, en laten zien dat de katholieke solida-1 riteit geen ijdel woord meer is. De toestand echter die zich nu I openbaart, is niets anders dan de ver volledigde ontbolstering van al wat er latent schuilde, en van al de geheitne kuiperijen, die sinds lang tegenover del katholieke radiobeweging werden ge smeed. En het is hoog tijd nu, om de les sen van het verleden te begrijpen en niet meer te dralen, om eensgezind, en onvoorwaardelijk de katholieke belan gen te dienen, en te beseffen dat al leen in katholieke geest een bevre digende vooruitgang kan gevonden, voor het welzijn eener maatschappij. te bespreken hoe we onzen K. V. R. O gaan redden Er wordt weliswaar veel gedweept met Congressen, jmdat ze maar zou den zijn een loutere formaliteit zon der meer om 't lijf. Ditmaal echter verzekeren wij het L~, katholieke Vla min gen. dat het K. V. R. O.-Congres grondige redenen heeft om te worden gehouden, en dat er heel wat meer op 't spel -taat, dan kan verondersteld Wij willen het terrein van onze actie uitbreidenwij willen van den K. R. O. maken een hefboom van hoo- ger. ernstiger, zuiverder leven en van diepgaande kuituur. En laat ons het maar openlijk be kennen. dat in den chaos van dit oogenblik een groote verantwoorde lijkheid op de schouders ligt van den Katholieken Vlaamschen Radio-Om roep. en voor ons katholieke Vlamin gen niet veel meer overblijft dan het reddend woord, om een nieuwe toe komst op te bouwen. Nooit was de boodschap van h^t Evangelie zóó nieuw, zóó modern, zóó actueelNooit was de nood aan Kristus zoo schrijnend! Wie zou dan durven ten achter blijven om mede te helpen aan de zóó eer lijke taak van de K. V. R. O.? Wie zou het op zijn geweten willen, niet op ons Congres tegenwoordig te zijn, als er daartoe eenigszins mogelijkheid bestaat Voorzeker niemand Weest dan har telijk welgekomen, beste K. V. R. O.- vrienden. en leert met ons, op ons Congres, hoe we hoeven te werken om van den Katholieken Vlaamschen Radio-Omroep een spil te maken van hooge kuituur, en van heilzaam gods dienstig leven. S. W. libre (afschaffing van de toelages aan het vrij onderwijs). In een persgesprek van Le Soir» met den H. P. Baelde, liberaal ge meenteraadslid te Antwerpen, beves tigde deze laatste dat hun voorstel tot akkoord met de socialisten te Ant werpen O. a. behelsde: «Intrekking der toelagen aan het vrij onderwijs Een Kanon, van 2 m. 50 lengte, wegende 2600 kgr., en gemaakt te Parijs in 1808, heeft men «nog ge laden» teruggevonden, tijdens del vingen die men deed in de Vaticaan- zettende ramp de niets vermoedende sche stad. Daar men niet wist of het stad bedreigde. En op hetzelfde tijd- buskruit der lading nog onplofbaar stip werd de vestingswaeht, vadsig was, deed de ondernemer voorzich- liggende in het torenkamerken, door tigheidshalve de muil van 't kanon raadseligen drang, door geheimzin- volgieten met cement, alsook de ope- nig voorgevoel naar buiten gedreven, ning der lonte d. i. de opening voor Verdwaasd zag hij, beneden, de vel-1het afvuren, den vol van een krioelende menigte, wier harnassen en wapens glommen in het donker. Fluks blies hij alarm. Het toesnellen van zijn opgeschrikte gezellen zou echter weinig gebaat hebben tegenover de meer dan tien maal grootere overmacht, ware 't niet dat dezen, overrompeld, door een plotsen, panischen schrik, dadelijk tun bestormingstuigen, hun wapens, tot zelfs hun uitrustingen neersme- DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE RADIO-OMROEP die zich van meet af in dienst stelde van Kristus, wil kost wat kost in.dien dienst blijven, en wil zich, ten bate van gansch het volk, nog dienstbaar der maken. Hem moet het recht wor den gegeven dat hem toekomt, omdat I hij de belichaming is van het streven van geheel ons katholieke en Vlaam sche volk. En hoe zal het bereikt? Enkel en alleen door een daadwerke lijk optreden, door offensief te zijn in onze handelwijze, en zooveel mo gelijk aanklacht uit te brengen tegen al wat onze katholieke princiepen wil dwarsboomen, en ons wil verketteren, dus inzonderheid het N. I.R. Hebben wij bij de laatste gemeenteverkiezin gen nogmaals niet kunnen vaststellen, dat de partijgeest van het N. I. R. zich duidelijk genoeg uitspreekt? Overal waar er socialistische of liberale aan winst was, werd er een nadrukkelijk accent gelegd op den vooruitgang, als voor de katholieken elke vooruitgang, BELANGRIJKE MEDEDEELING VAN HET ALGEMEEN KATHOLIEK VLAAMSCH TOONEELVERBOND In tegenstelling met het bericht dat verleden week in dit blad verscheen, wordt de bestuursvergadering van het A. K. V. T. gewest leper, gehouden op Zondag 6 November 1932, te 10 urn 's morgens, in het lokaal 't Zweerd, Groo te Markt te leper. 's Namiddags om 2 uur zal er, in een nader te bepalen lokaal, een studiever gadering plaats hebben. Als spreker treedt op, den Heer Frans Haepers, algemeene sekretaris van ons verbond, met als on derwerp De organisatie onzer kringen door het A. K. V.T. Door onvoorziene omstandigheden werd de werking van het A. K. V. T. in den laatsten tijd bemoeilijkt. Alle begin is immers moeilijk! Nu zijn we de hinder nissen te boven gekomen, en met Gods hulp gaat het A. K. V. T. eene vrucht bare toekomst te moet! We hopen dat de aangesloten kringen en leden, alles in 't werk zullen stellen om op de studievergadering tegenwoordig te zijn; en in 't vervolg met het bestuur zullen samen werken tot bloei van het A.K. V. T. in ons gewest. We doen ook een dringenden oproep tot de niet-aangesloten kringen. Velen schij nen niet overtuigd te zijn van de nood zakelijkheid van het A. K. V. T. Nochtans hebben we allen nog veel te leeren, wil len we met onze kunst ten dienste staan van ons volk. Daar is een spreekwoord dat zegt: Niemand geeft, wat hij niet heeft! Onze bestuursleden staan ten dienste der kringen. De kringen die nadere inlichtingen begeeren over het A. K. V. T. en zijn werking, verwachten we op onze studievergadering waar hun al den noodigen uitleg zal gegeven wor den. DE SEKRETARIS. Uit 't Nieuws van den dag»: ROND DE GEMEENTEKIEZINGEN TE MOESKROEN Vlaamsch? Misschien! Onkristelijk zeker! Het was voor iedereen zonneklaar dat de strijd ging, te Moeskroen tus- schen de vereenigde katholieken en de socialistendat hij vooral gestreden werd op godsdienstig gebied, tegen de fanatieke Godshaters, die de Zusters verjoegen uit Hospice en Hospitaal en alle toelagen weigeren aan het vrij onderwijs; dat er voor geen en kele andere lijst eenige kans bestond het roöd gemeentebestuur omver te werpen dan voor de katholieke lijst! En het is in <rie omstandigheden dat eenige onverantwoordelijke heet hoofden der Vlaamsche nationalisten hun zoogezegde vlaatnschgezindheid boven hun kristen plicht plaatsen om de socialisten den zege te verzekeren, op 77 stemmen na!! Laat de taal der cijfers spreken: Vereenigde katholieken 9.034 stem men, 10 zetels. Socialisten: 9.111 stemmen, lf ze tels. Nationalisten279 stemmen. Alen zal aan niemand, in geheel Moeskroen, doen slikken dat er onder die 279 sukkelaars een socialist of een liberaal te vinden is. Die zijn eerst en vooral antiklerikaal Alleen een zoogezegde kristen Vla ming heeft den droevigen moed zijn kristen-zijn op zak te steken! En dat, ten voordeele der lijst van den chef der «Ligue wallonne», de meeste vlaamschhater der streke En dat ten uitsluitelijken nadeele der lijst Duchatel, met 11 Vlamingen op 21 kandidaten en wiens leider, heer senator Duchatel steeds in 't Parle ment de rechtmatige eischen der Vla mingen voorstondIs 't niet om te droomen, of... zooals onze werklieden het luidop doen, om zich af te vragen: of er geen judaspenning mee gemoeid is??? Ja, waarachtig! Een Vlaamsch Vlaanderen is ons niet veel waard als het geen katholiek Vlaanderen is! En een Vlaamsch Moeskroen is ons niets waard, als het geen kristen Moeskroen is! Eerst Vlaanderen voor Kristus; en dan alles voor Vlaanderen! En nu mogen het die Vlamingen op hun geweten nemen dat er nog me nige zieken en ouderlingen in hospice en hospitaal zonder den bijstand van den godsdienst zullen sterven, en dat er nog honderden dutsen van kinders, onder den. invloed der goddelooze meesters, in hun onzijdige gemeente scholen als goddeloozen zullen op- groeien Zoo hebben het de Nationalisten in Moeskroen gewild VOORUITZICHT OP SCHOOLOORLOG In Het Volk (Gent) wordt vast gesteld dat de loge weer tegen de groote volks- en landsbelangen gelijk de mollen in het donker heeft ge wroet, en stelt vast dat de verkie- zingslust bij de socialisten en de li beralen vooral voortspruit uit den wensch over te gaan tot afschaffing van de toelagen aan het katholiek onderwijs. Wij lezen De socialisten willen dus een schooloorlog, niet tegen de kinderen Tot welke taal behoort het woord kanon? In de franscLe taal heeft dat woord drie beteekenissen 1. Canon, die oorlogstuig beduidt of vuurmuil, wilt men afleiden van Canne, rietenstok, omdat het oorlogs tuig eene lange buis was. 2. Canon, die eene omvangsmaat beduidt behelzende een zesde van den ten, en in onverklaarbare wanordeJ'iter, leidt men ai van het Vlaamsch vluchtten, een ontzaglijke hoeveelheid Uuitsch woord A'anne. oorlogsmateriaal achterlatende. Dadelijk wees het Vo.r populi 3. Canon, die een regel be duidt vastgesteld door de kerkelijke Moeder Anna aan als de bewerkster oveidie'ck Iftidt men af van t van dit wonder. Het ingestelde on derzoek staafde die uitspraak en Ko ning Philips IV verklaarde dat hij het behoud van Antwerpen en met Antwerpen van de Nederlandsche Provinciën te danken had aan de machtige voorspraak van de Priorin der Karmelietessen. Griekseh Canoon, wiens beteekenis 'is wet of regel Het maken der films voor den cine ma kost veel geld en ook meer dan een menschenleven. Artisten, die po seeren, wagen dikwijls hun leven of het omverwerpen van een kartell311 riJke li,ed,en' neen' teSen de kitj- met een «triplex silentium werd ?n ^an e l)0erenmenschen5 van de doodgezwegen, en er bij voorkeur I nermgdoenérs. van de bedienden, van van het verlies werd melding gemaakt. werklieden. Dit beduidt tegen de Gelukkig genoeg duurde die zegepraal klnderen, v3n duizenden onder hun niet langer dan één avond! Maar het|ei£.en, vo'ffejmgen' Axa!lt het is onbe- bewijs van antiklerikalisme is' tochïstbaar, dat duizenden werklieden, weeral geleverd, en wij, katholieke) Vlamingen, staan met de hoofden om hoog. te staren naar het Constantinus- kruis, «In hoe signo vinces» dat wej aan den hemel zien verschijnen, en we voelen wel achter ons dat leger van] katholieke Vlamingen, maar HET IDEALISME EN DE EENSGEZINDHEID maken onze rangen nog niet tot die elite-massa, waarvan de durf, en de die op de een of de andere wijze bij de socialisten zijn aangesloten, er zelfs voor stemmen, toch hun kinde ren sturen naar katholieke scholen. WAAR HET OM GAAT De Algemeene Raad der Belgische Werkliedenpartij is Woensdag te Brussel bijeengekomen om het kies programma op te stellen. Een ma nifest zal tot de kiezers \yorden moed, en het aanhoudingsvermogen. I gericht. Aleegedeeld wordt dat ditj evenwichtig zijn. De groote roep die kiesprogramma zal bevatten: «de schalt over de hoofden is nu Con-1 geleidelijke afschaffing van de toe- gregate vos et pugnate pugnam jus tam»! Vereenigt U. en strijdt voorIpression progressive des uw recht!»... Eerstdaags nu. katho-|renseignement libre»). lieke Vlamingen, houdt de K. V. R. O. zijn C ngres. Waarom dit Congres?! Anderzijds is tegen Zondag a. s. bij- Omdat het noodzakelijk is. dat elkeen eengeroepen de Liberale Federatie van zich bewust weze van den toestand het arrondissement Brussel, en op het van den K. V. R. O.zijn tiooden ken- agendum komt voor: Plateforme de ne: zijne behoeften, zijn doel. wat er l'élection (kiesplatform). Liberale reeds is verwezenlijkt en wat er nog bladen melden dat de voorzitter dezer hoeft gedaan! Dat Congres: om wan- federatie. H. Robert Catteau, als punt toestanden aan de kaak te stellen, om voor kiesprogramma van de liberale voorlichting te geven aangaande ma- partij zal voorstellen: «Suppression nier van werken, en om gezamenlijk j des subsides d'Etat a l'enseignement VAN SINT JAN - OOSTENDE-STEENE De trekking had plaats op 2 Oktober In de zaal der parochiale werken onder toe zicht van het publiek. Ziehier de lijst der winnende nummers. De prijzen worden toegezonden op kos ten der winners of kunnen door hen af gehaald worden op het adres: Nieuwland- straat, 76 te Oostende, alleen op werkda gen van 10 tot 17 uur. Prijzen die vóór 1 November niet zijn opgeëischt vervallen van rechtswege aan het fonds voor de nieuwe kerk. Prijzen: lo62552 ?o 2426 3e 24201 5>' 64716 6e 11296 7® 3255 9o21776 10o 5887 11e 52200 13e 124658 14e 1543 15e 1193 17e 38074 18e 26284 19o 37863 21» 11938 22» 544 23» 22427 25e 91985 26e16247 27o 31086 29e 27758 30e 7241 31e 7648 33e 66771 34e 83465 35e 54384 37e83392 38e25517 390 8242 41e 68418 42e 34163 43e 27260 45o63506 46e121466 47® 778 49e 91531 50® 23061 51e 30837 53e 13316 54e 55345 55e 35969 57e13485 58o 35085 59® 88376 61e 2412 62e93925 63®89287 65e 8147 66e82819 67®38572 69®98405 70®17187 71®58645 73®51426 74e 35217 75e16575 77® 29101 78® 53565 79® 23300 81®22479 82®19496 83e 8668 85® 30124 86® 35818 87® 47669 89® 24085 90® 64617 91e 74385 93®86803 94e 4230 95®12670 97e51570 98e23789 99® 3408 101® 5786 102®13562 103®13164 105®66286 106e 4352 107e31957 109e18184 110®91327 111®17485 113®27586 114e21585 115®30453 117e10628 118e 8656 119e14484 121®64562 122®23709 123e70383 125®35961 126e29153 127®40681 129®14296 130e19867 131®34567 133-18032 134®52878 135®13447 137®20669 138e44076 139®79942 141® 7881 142e 8958 143® 27403 145® 1037 146®36926 147e77931 149®27016 150®38778 151®39379 153® 85851 154®30337 155®25307 .157® 62596 158® 47715 Speciale trekking der omslagnummers. Prijzen: 1® 2084 2® 1397 3® 7675 4® 7576 5® 2985 6e 6876 7® 2669 8® 3968 9» 3011 10e 8090 11e 5703 12® 5883 GELUKKIGE WINNERS VAN DE TOMBOLA Zijn tot nu toe gekend: H. Depoor- ter (foyer Surdiac)Jufïr. Bucke ft® naar Lourdes)L. Pollet (velo, spi®?®.. 4®24353 8® 70170 12e31282 16® 99871 20» 25038 24'11224 28e 3457 32® 22364 36e 2023 40»23364 44» 23404 48»17951 52» 20911 56® 97557 60» 77434 64®12713 68® 8137 72® 28100 76® 23322 80» 96667 84»15785 88» 15858 92» 3154 96» 31078 100» 94668 104»55824 108» 46145 112»52588 116»80663 120e14766 124e 36720 128»46189 132»12007 136e 19800 140» 62901 144» 5952 148» 48355 152e 90666 156» 36288

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2