ALLERHEILIGEN - ALLERZIELEN S?' Jaar."- Nummer 44. 35 Centiemen Zaterdag 29 October 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper (j. CASTER) Begrafenis van den Heer Senator Bruneel de la Warande K. V. R. O. - Kongres {•fet Vpeps^he C?oll< i)C4 i)pct*<3cljf Dolk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Aan al onze lezers en lezeressen wenschen wij uit ganschér harte. *iv naar voorvaderlijk gebruik een zali gen hoogdag van Allerheiligen. Allerheiligen is, zooals de naam zelf hert ons leert, het feest van al de uitverkoren vrienden Gods, die nu reeds de hemelsche glorie genieten. Dagelijkswordt in de Katholieke Kerk een bijzondere heilige her dacht en aanroepen maar er komt een dag in het jaar op 1 Novem ber die aan ALLE Gods lieve hei ligen is toegewijd. Met miljoenen en miljoenen maken zij de ontelbare menigteuit, waarvan de Heilige Joannes spreekt in zijn boek cier openbaringenen ter hunnerreere heft de Heilige Kerk op, dien dag ha re schoonste lofzangen aan, om door hunne voorspraak, Gods hulp hier op aarde te verkrijgen voor ons allen, die onzen hemel nog moeten verdie nen. Machtig is hunne bede; en in het eeuwig paradijs weerklinkt nu hun ne stem, die genade voor ons af smeekt. Eertijds, toen zij zelf, in hun tijdelijk leven, den goeden strijd streden en door woord en daad hun ne trouw aan Gods onfeilbaar woord bevestigden, h ebben zij voor zich zelf de onvergankelijke genuchten des he mels gewonnennu willen zij er ook anderen (leerachtig aan maken. An zij vragen dat wij zouden gesteund, versterkt en vertroost worden in de wederwaardigheden van ons aard- sche bestaan. Aan het gebed zijner Heiligen weerstaat de Heer niet, evenmin als een zegevierende vorst, die na den strijd de behaalde viktorie viert, en niets aan zijne dappere soldaten wei geren kan. Onder al de Heiligen, wier lof thans verkondigd wordt, denken wij met voorliefde aan hen, die' wel bij God bekend staan, maar wier naam tot ons NIET werd overgeleverd. In het reusachtig leger der zegevierende hemelsche scharen, zijn zij voor ons de groote massa onbekende solda ten die op hunnen post, deden wat zij doen moesten, vast in hun geloof en vast in het vervullen van hunnen plicht. In den dienst van God, evenals in den dienst van een wereldschen ko ning, stralen de aanvoerende bevel- lebbers, die het kommando geven, boven alle anderen uit; en hunne he melsche glorie wordt meer geroemd, en valt beter onder ons sterfelijk oog. Aan hen wordt in het kerkelijk jaar een bijzondere dag toegewijd. Edoch! nevens hen, en hoe luister rijk ook hunne verdienste weze, le ven en jubelen in der eeuwigheid de miljoenen en miljoenen onbekende soldaten des Heeren, die h et kom- mando uitvoerden en den strijd heb ben uitgevochten. Wij kennen ze niet bij hunnen naamtoch eeren wij hen en wij roepen ze aan. Want Aller heiligen is bij uitstek HUN feestdag; en onze bede is dat wij ook door God alleen gekend en beloond, eens in hunne rangen zouden opgenomen Worden. Aardsche rijkdom of roem baat nietde hemelsche roem alleen is van tel. En de Apostelen met 1 et held haftig predikatiewerk in alle streken öer wereld; de martelaren, met hun bloed dat zij voor het geloof ten beste gaven; de maagden met hun verstor- Ven en engelachtig leven; de belij ders met hun onverpoosd zwoegen: Heiligen van alle volkeren, van alle Unden en van alle tijden met hunne Wrikbare trouw aan God en aan zijn gebod, hebben dien roem niet te tkiur betaald. Het oog heeft immers nooit gezien, en Het oor ook nooit ge hoord; in 's menschen hart is het nooit kunnen vermoed worden al wat God heeft voorbereid voor hen, die hem beminnen. In de tallooze scharen Heiligen, die op den huidigen Hoogdag gevierd worden, onderscheiden wij met een bijzondere vreugde degenen die h'ier op aarde in een minderen stand ge leefd hebben, en fier waren den god- delijken werkman Christus, van na bij te mogen volgen: ieder ambacht heeft zijn patroon on beschermer in effen hemel. Elk land, en elk volk iede re stand vinden er ook hunnen bij- zonderen voorsprekerzelfs het zwar te Afrika is er in de onversaagde martelaren van Ouganda vertegen woordigd. En al wie op aarde leeft, mag zeggenIn den hemel straalt te genwoordig in de goddelijke verheer lijking, een mijner voorgangers, die uit mijn ras gesproten is, mijne taal Heeft gesproken, en op denzelfden grond als ik gewerkt, geleden en ge beden heeft Wat zij vermochten, waarom zou den wij het niet kunnen? Willen is kunnen en wie wil trouw blijven aan God en zijn gebod, kan het, met de hulp des Heeren, die de Heiligen vandaag voor ons afsmeeken. Met aandoening denken wij op dit feest van Allerheiligen ook aan onze Vlaamsche, christene, diep katholie ke voorouders, wier bloed nog in onze aderen stroomt, en die ons, als den kostbaarsten schat, hun zuiver, on- verminkt geloof en hunnen eerbied voor de Kerk en voor de leering der Kerk hebben overgelaten. Het beste dat in ons te vinden is, danken wij aan henen in hunne kinderen leven zij voort. Van uit den hemel staren zij op ons neder; en terwijl hunne dorre lichamen de verrijzenis der doo- den afwachten in dezelfde kerkhoven, waar ook wij eens zullen rusten, zweven h unne onsterfelijke en zalige zielen rond Gods troon, om ten beste te spreken voor ons. Een betere hoede dan deze van va der en moeder kan niet bestaan op aarde; doch in den hemel is zij nog veel machtiger; en hunne liefdevolle bezorgdheid beschikt over den onuit- putbaren rijkdom van God zelf, in wiens schoot zij leven in der eeuwig heid. Mogen Gods Vlaamsche lieve Hei ligen heden den zegen des Heeren verwerven voor het trouwe, katho lieke Vlaanderen, dat geschaard rond Paus, Bisschoppen en priesters, hun woord als het woord van Christus erkent, en nooit van het rechte pad afdwalen wil. Met het feest van Allerheiligen is Allerzielendag nauw verbonden want de overledenen, die nu nog in het vagevuur hunne vlekken moeten uitwisschen, zijn ook Gods uitverko renen. Heilig zijn zijen een dag zal aanbreken, waarop zij tot de Hemel sche genuchten zullen geroepen wor den. Maar thans zijn zij nog niet zuiver genoeg, en lichte overtredin gen, die zij in het aardsche leven Heb ben gepleegd, of overblijfsels van vo rige vergevene zonden, die beter konden uitgeboet worden, besmeuren nog het blanke kleed der gerechtig heid, waarin Gods barmhartigheid ze omhuld heeft. Uitboeten in de pijnen I van het vagevuur is voor hen een I plicht, die zij met liefde volbrengen, j Maar zwaar is dje plicht. En het is aan ons, levenden, toegestaan hun lot te .verzachten, en zelf voor hen te voldoen. De strijdende Kerk, waarvan wij deel maken op aarde, kan het ter hulpe snellen aan de lijdende Kerk van het vagevuur, en de zielen die er weerhouden worden, door onze eige ne verdiensten in de eeuwige genuch ten der glorierijke Kerk des Hemels binnenleiden. Wie zou hun de aalmoes niet schenken van een gebed, van een goed werk, dat hun ten bate strekt, of van een aalmoes, die in hunnen naam en voor hupne verlossing, mil- delijk wordt uitgedeeld? Gebeden, verdiensten, die op hen worden toegepast: oh! dat hebben zij noodigdaarnaar verzuchten zij en 1 unne weeklacht dreunt deerlijk in onze oorenErbarming, gij, ten minste, mijne vrienden; want de hand des Heeren heeft mij geraakt! Bloemen, versiersels, kronen die op half heidensehe wijze op de graven onzer dooden worden nedergelegd, kunnen zij missen wat baat het hun? Het zijn voorzeker blijken van onze liefde ten hunnen opzichtemaar hoe vurig wensch en zij dat die liefde ver tolkt wordt in verdienstelijke daden, in gebeden, in hét opdragen van het onbloedig sakrifieie der Heilige Mis, dat de zielen re nigt van al hunne vlekken. Allerzielendag moet een dag van troost wezen voor die zielen van het vagevuur! Sedert de vergunning van Paus Benediktus XV, voorganger van den huidigen Paus Pius XI, mo gen alle priesters, dien dag, drie mis sen opofferen voor de zielen. En het is' een schoon gebruik, dat steeds in ons Vlaamsche land voortleeft, ook op de graven van onze nabestaanden, de barmhartigheid des Heeren voor hen te gaan afsmeeken. Hoe dank baar zullen wij later zelf wezen, wan neer wij na onzen dood onder de ge- loovige zielen zullen gerekend wor den, indien een medelijdend bloed verwant voor ons de kleine bede stort: Dat de geloovige ziellen, door Gods barmhartigheid, in vrede rusten Op Zondag 23 Oktober 1.1. greep te Leuven een eerste K. V. R. O.- Kongres plaats. K. V. R. O.-werkers uit alle hoeken van het Vlaamsche land waren aldaar samengestroomd. Eene plechtige hoogmis greep plaats in de kerk der Paters Dominikanen, met Kanselrede door Mgr. Cruys- bergs, vice-reótor der Katholieke Hoogeschool. Daarna algemeene ver gadering waar opvolgentlijk het woord werd gevoerd door Z. E. H. Kan. Professor A. Boon, E. P. Van Gestel O. P., Jan Boon, secretaris van K. V. R. O., E. P. Dits, O. P., programmaleider van K.R.O. te Am sterdam. Rond een uur vereenigde een gezellig noenmaal de congressis ten in de eetzaal van het Midden standshuis. Eene begeesterde stem ming doorliep de gelederen der tal rijke katholieke radiowerkers en de ze begeestering zal stellig naar alle Vlaamsche hoeken worden medege dragen om er verderen ijver aan te steken voor de opbeuring der zoo noodzakelijke katholiek radio-wer king. P. L. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen,is eeo abonnement vragen in de post op Zooals aangekondigd was, had de plech tige begrafenis van den HEER BRUNEEL DE LA WARANDE. Maandag laatst om 11 ure, te Kemmel plaats. Zelden werd in de begrafenis van een politiek man, grooter toeloop van vrienden en kennissen te zien, dan Maandag te Kemmel. Die overgroote toeloop is wel het schoonste bewijs van de genegenheid, die iedereen den zoo volksgeliefden Sena tor toedroeg. De kerk was kroppensvol, velen zelfs hadden geen plaats kunnen vinden: ook dient hier hulde gebracht te worden aan den Eerw. Heer Serruys, Pas tor van Kemmel, om de maatregelen door hem genomen, dank zij dewelke de gods dienstige plechtigheid in de grootste orde en met de meeste ingetogenheid afliep. Aan vele huizen in het dorp hing de va- derlandsche vlag halftop, bewijs "van deel neming der bevolking in den rouw dien de familie Bruneel de la Warande trof. Onder de aanwezige overheidspersonen bemerkten wij onder meer de H.H. Sena tors Mahieu, burgemeester van Roeselare, Mullie. Senator van Kortrijk-Ieper; Van Coillie van Roeselare; Dessain. burgemees ter van Mechelen; De Ponthieu en La- mertyn, provintiale Senators van West- Vlaanderen; Hubert, provintiale Senator van Henegouwen; de Spot, Senator van Veurne; de H.H. Cornillie en Lommez, be stendige afgevaardigden; M. Sobry, burge meester van leper; MM. Goethals, de Thibault de Boesinghe, Clinckemalie; arrondissementskommissarissen van Kort- rijk, Tielt, leper; M. Haus, Voorzitter van den Rechtbank van Eersten Aanleg te leper; M. Castel, Vrederechter van het 2° Kanton leper; M. Maes, Griffier van het Senaat een aantal burgemeesters van het arrondissement alsook een groep huissiers van het Senaat en talrijke priesters. Zij ne Excellentie Monseigneur Lamiroy, be let de begrafenis bij te wonen, had de Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut van leper als afgevaardigde gestuurd. Vooraleer tot de lichting van het lijk over te gaan werden de volgende rede voeringen ten sterf huize uitgesproken: De Heer Mahieu, Senator en Burge meester van Roeselare, namens de hemgp vergadering, stuurde een laatste vaarwel aan hun overleden kollega en vriend. Lijkrede uitgesproken door den HEER IWEINS d'EECKHOUTTE. Voorzitter der Katholieke Associatie van leper: Mijnheeren, In naam der besturende commissie van hel Koninklijk Gesticht van Meesen, wil ik een laatste hulde brengen aan den Wel edelen Heer Bruneel de la Warande, lid van dezen raad sedert 25 jaren. Geduren de die lange medewerking, heb ik den ijver, het klaar oordeel, de zelfopoffering kunnen bewonderen, welke hij aan den dag legde; en dit, samen, met die blij geestigheid die de grond was van zijn ka rakter. Op eigen ondervinding gesteund, was hij altijd de beste raadgever in alle moei lijkheden van een zwaar bestuur, en hield hij in evenwicht de beide voordeelen van het Gesticht en van al dezen die ervan afhangen. Ook was hij diep bezield met den geest van onze oude stichting; en al tijd gereed om de vrijheden van ons be stuur te verdedigen. Zijn dood is voor het Koninklijk Gesticht een zwaar verlies. In naam van het bestuur bied ik aan Mevrouw Bruneel de la Warande, en aan hare diep beproefde familie, onze oprech te deelneming in haren rouw. Ik vraag aan God, haar zijn troost te willen verschaf fen; en dat Hij, voor zoo een verdienste lijk leven, de eeuwige belooning zou ge ven aan dezen wiens dood wij samen be treuren. Voor dit graf gebogen, zeg ik een laatste vaarwel aan den geachten collega, en zend ik eene laatste gedachte aan den vriend van over vijftig jaren, met de zoete hoop hem weder te zien in den Hemel. Lijkrede uitgesproken door Heer Volks vertegenwoordiger Dr BRUTSAERT: Weledele en diepbedroefde Familie, Geachte Omstaanders, Namens de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement leper valt mij de droevige plicht te beurt een dankbare hul de te brengen en een laatste vaarwel te zeggen aan den diepbetreurden vriend dien we zooeven aan het graf zullen be steden. De Weledele Heer Senator Bruneel was een der verdienstelijkste menschen die wij kenden. Uit welken kant men ook zijn le ven beschouwe, kan men slechts getuigen dat hij overal vooruit kwam als een toon beeld. Hij was een uitstekend mensch vol ge dienstigheid en zelfopoffering, een voor name burger aan zijn land getrouw. Hij was een onberispelijke huisvader, en om de kroon te zetten op al die begaafdheden en deugden, hij was een geloovige van den ouden stam; een Kristen uit een stuk Van jongs af wijdde hij zich met hert en ziel aan het welzijn van zijne mede burgers, aan den welvaart, den vooruitgang van de streek. Hij stichtte het Landbouw-Cornice van Kemmel om door meer oordeelkundige uitbating der hoeve en van de veekweek öe landbouwers te helpen de benarde tij den van 1880 tot "90 te doorworstelen. Van jongs af nam hij deel aan 't open baar leven en vervulde met nauw plicht besef de verschillige ambten die het kie zerskorps hem toevertrouwde, overal be wijs gevende van Möoge bekwaamheid, on vermoeibare werkkracht en onuitputbare milde dienstveerdigheid. Hij was opvolgen- lijk burgemeester van zijne gemeente, provincieraadslid, om als bekroning van eene vruchtbare loopbaan in het Senaat te zetelen. Door zijn minzaam karakter, zijne recht schapenheid, zijnen eenvoudigen omgang, zijne stille verstandige werkzaamheid meer dan door luidruchtige tusschenkomst in het Parlement, wist hij genegenheid en eerbied zoowel van tegenstrevers als van vrienden te winnen. Hij was iemand in het Parlement, en had er zooveel gezag als sympathie. Hij was onwankelbaar getrouw aan kerk en vaderland Hij was voor onze Katholie ke Vereeniging een milden steun en een wijzen raadsman. Stichtend was geheel zijn handel en wandel, overheerlijk zijn dood. Met gerust gemoed, zonder angst of vreeze, overgegeven aan Gods wil zag hij het einde zijner dagen komen als de dageraad van een beter leven. Aan ons, zijne vrienden, die hem van dichtbij kenden en de edelmoedigheid van zijn karakter, zijne offervaardigheid en toewijding aan geloof en land, het doet ons zeer aan 't hert zulk een man naar 't graf te moeten dragen. Wij betreuren in diepen weemoed zijn afsc heiden en verstaan maar al te wel hoe zijn huisgenooten en verwanten die onzeg- gelijk veel om hem verloren hebben, in droefheid gedompeld zijn. Achtbare Familie, beweent hem met ons, hij is uwe tranen overweerd maar gedenkt ook hoe lang God hem aan uwe liefde heeft bewaard. Hij berooft u van zijn bij zijn maar iaat u de heerlijke erfenis over van zijnen naam en zijne daden, alsook het voorbeeld van zijne minnelijke kris- telijke deugH. Hij laat u de hoop hem terug te zien hiernamaals. Want God zal a m dien goedhertigen, dienstveerdigen mensch, aan dien geloo vige tot het beendermerg het loon niet onthouden dat hij voor eeuwen voorbereid heeft aan den goeden dienaar. Daarom zeggen wij hem, met u, geen hopeloos vaarwel maar n hertelijk tot wederziens, daar waar alle goede wil en alle goede werk betaald worden met de onvergankelijkste der vergoedingen. Weledele. Hooggeachte, Dierbare Vriend, Vaarwel! Na die lijkreden trok "de lijkstoet, voor afgegaan door het muziek van Kemmel en eene talrijke schaar priesters, kerke- waarts. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door M. Mahieu, Senator en burgemeester van Roeselare; M. Mullie, Senator van het arrondissement Kortrijk- Ieper; M. H. Iweins d'Eeckhoutte, voor zitter van de Kommissie van het Konink lijk gesticht van Meesen; M. Brutsaert, volksvertegenwoordiger van leper; M. Des- camps, 1 schepen van Kemmel, namens het gemeentebestuuren M. Vanhaecke, namens de Kerkfabriek. De plechtige lijkdienst met groote cere monie gedaan, de offerande aan welke er geen einde scheen te zullen komen, duur de nog toen, na het eindigen van den dienst, de laatste gebeden gezongen wier den. Vooraleer het lijk van den zoo diep be treurden Heer Senator Bruneel ten grave werd gelaten, sprak de Heer Gemeentese- kretaris Mallsse nog een laatste vaarwel uit. Lijkrede uitgesproken door HEER MA- LISSE, Gemeentesekretaris Weledele en diepbedroefde Familie Bruneel de la Warande, Geachte Omstaanders, Mij is de droevige taak opgedragen eene laatste hulde te bewijzen,een uiterste vaar wel toe te sturen aan onzen diepbetreur den oud-Burgemeester, aan den Voorzit- onzer schoone Gemeente te zien opvolgen. Senator Bruneel de la Warande. De familie Bruneel kwam zich op het kasteel van Kemmel vestigen in Mei van 't jaar 1885. Van den beginne af nam zij het belang onzer bevolking ter harte en dank zij het edelmoedig karakter en de kenmerkende eenvoudigheid van den be treurden overledene, had zij al spoedig de algemeene achting en genegenheid ver worven. Onder al de deugden, welke den heer Senator kenmerkten, scheen zijne groote vaderlandsliefde, zijne onwankelbare trouw aan onze grondwettelijke instellingen en zijne buitengewone gehechtheid aan zijn geliefde Kemmel op eene gansch bijzon dere wijze uit. Niets was hem te lastig, niets viel hem te zwaar, als het maar de Kemmelsche bevolking kon ten goede komen. Geen wonder dus dat in 1897, toen ons de verdienstelijke Burgemeester Thevelih, door de dood ontrukt werd. aller oogen op hem gericht waren en uit alle monden den wensch opging hem als eerste magistraat onzer schoone gemeente te zien opvolgen. Z. M de Koning willigde dien wensch in en bij Koninklijk Besluit van 16 Novem ber 1897, noemde hij hem Burgemeester van Kemmel. W? onze Senator als Burgemeester ge daan heeft, weten alleen diegenen, die hem van nabij aan 't werk hebben gezien. A! zi n invloed als Burgemeester en als lid van den Provincialen Raad van West- Vlaanderen. waar hij sedert 1891. samen met wijlen den heer Notaris Thevelin van Me en zetelde, wist hij te gebruiken om den bloei en het welzijn onzer Gemeente te bevorderen. Grootendeels is het aan hem te danken dat Kemmel zijne faam van aangenaam rustoord heeft verworven n dat jaarlijsteen zoo overgroote menig te bezoekers naar hier toestroomen. Aan het parochiaal leven schonk hij tnsgelijks zijne aandacht, en aan de mild dadigheid zijner hoogvereerde moeder had

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1