Jès HÉT YPERSCHE VOLK Politieke zelfmoord Voor of Tegen Ypersche Kroniek Dokter G. Cousein j| HARMON E YPRI Voor de Keuken van Cortes hielden hunne verga dering te Cadix, in de kerk St Feli pe. In de eerstkomende dagen zal men te Cadix een praalgewrocht inhuldi gen, dat dit feit vereeuwigen zal. Te dier gelegenheid zullen de Cortes, on der het voorzitterschap van den Pre sident der Spaansche republiek, in die kerk St Felipe zitting houden. Die kerk is een praalgebouw van eerste gehalte dewelke toomlooze dwepers dezer dagen gepoogd h ebben in brand te steken. Bijtijds heeft men het vuur kunnen uitdooven vóór het groote schade veroorzaakte. In den nacht van 14 April 1930, trachtte de opgezweepte menigte het Koninklijk Paleis van Madrid, waar nog de Koningin en hare kinders ver bleven, stormenderhand in te nemen. Zware autocamions werden tegen de groote buitenpoorten gebeukt. Had den deze begeven, al de kunststuk ken, die het paleis versierden, had den zekerlijk veel te lijden gehad. Een der revolutionaire menners kon het volk bedaren met te roepen: Doet dat niet, 't is nu immers uw paleis en niet meer dit van den ge- vluchten Koning! In 1848 was er revolutie in Rome en al wat toebehoorde aan Paus of Kardinalen en dat het volk bemach tigen kon, diende voor vreugde-vu ren. Een prachtkoets, kunstlijk be- beeldhouwd en verguld, werd ter markt getrokken en deze ook zoude in vlammen opgaan. Een kunstnaar begeerde ze te redden en denkende op de voorliefde der Romeinen voor den Santo Bombino een kerstkin- deke, bewaard in de Ara-coeli kerk der Franciskanen en dat dikwijls per rijtuig naar stervende zieken, arme of rijke, gebracht werd, riep: «Niet verbranden maar geven aan den Santo Bambino «Si, Si I uilde het volk, voor den Santo Bambino Het pauslijk vaandel is geluw en wit, met op den witten band de tiare en de twee gekruiste sleutels in 't goud. Dat vaandel werd ingevoerd door Leo XII (1823-1828)Vóór 1808 de pauslijke soldaten droegen eene kokarde rood en geluw. Napoleon in 1808 lijfde de pauslijke troepen in zijn leger en behield hun die rood- geluwe kokarde, om het volk te be driegen en te doen denken, dat de Paus de inlijving goedkeurde. Aan stonds bevool Paus Pius VII, dat edele- en Zwitsersche wacht, die niet ingelijfd geweest waren, de wit-ge- luwe kokarde dragen zouden. Dat wit en dat geluw herinnerden aan den zilveren en den gouden sleu tel, die het zinnebeeld waren der pauslijke weerdigheid en zijne macht verzinnebeelden alsook zijne weerdig heid. Het persoonlijk vaandel van zijne Heiligheid, wat men zoude mogen noemen het Koninklijk vaandel, is geheel wit, afgezet met gouden frin- jen, en dragende in het midden de pauslijke wapens in kleuren, 't Is het vaandel der edelwacht of lijfwacht van den Paus. Had Keizer Karei van Oostenrijk willen de neutrale school steunen, het burgerlijk huwelijk alleen erkennen en verzaken aan de kroon van Sint Stephanus, hij ware Keizer gebleven. Zoo besliste de Vrijmetselarij Had Grooth ertogin Adelaide van Luxemburg, min deugdzaam en god vruchtig geweest, zij had geen af stand moeten doen van haren troon Zoo wilde het de Vrijmetselarij. Wie aanstuwt op schooloorlog in ons land en de liberalen aanzet tot kartel met de socialisten: 't Is de Vrijmetselarij President Hindenburg ontving, ter gelegenheid van zijn verjaardag, ge schenken bij de macht. In zijn paleis werden, benevens karrevrachten bloemen, gansch kisten met hespen, met uitgelezen visch uit de Baltische zee, met Rhijnsche wijn aange bracht. Telken jare zendt een wijn handelaar den Maarschalk zooveel flesschen als hij jaren telt. Van een ander firma kreeg hij een stuk cho colade van 50 pond; een bakkers knecht bood zich op het paleis aan met een koek van 1 m. 50 diameter. Een kind stuurde hem twee kreem- taartjes dat het met zijn spaargeld gekocht had. Een gebak in den vorm van een boom werd besteld van wege de Stalhelmen. Kolossaal! Wordt er honger geleden in Duitschland. zoo- sls sommigen beweren, 't en is toch niet erg zou men peinzen. In alle ge val, president Hindenburg zal van zijnen overvloed kunnen mededeelen en de hongerigen spijzen. In Le Pev.plevan 20 October schreef Vandervelde, hoofdleider der socialistische partij Ik heb de vaste overtuiging en vele anderen met mij dat het kapitalistisch regiem bezig is met zichzelf te vernietigen, dat het van krisis tot krisis zijn einde nadert; dat integendeel een nieuwe wereld aan 't komen is, en dat het niet de taak is van de socialisten mede te werken om een regiem in stand te houden dat aan 't ineenstorten is, maar te strijden, in voorwaarden die tragisch kunnen worden, voor een nieuw regiem dat het oude zal vervangen. Voor de liberalen, die meer dan an dere) het kapitalistisch regiem schra gen, moet het wel bekoorlijk zijn om voor de socialisten schoerke te staan tot het verwezenlijken van dat nieuw regiem, waarvan Vander velde vergeet de groote lijnen aan te geven Willen zij een politiek parlementai re zelfmoord plegen, ze kunnen niet beter doen dan met de socialisten een nieuwe regeeringseoalitie te vormen. Wij zullen ze in elk geval niet te genhouden. O, we weten het wel: de groote strijd komt toch! Maar 't en-zijn de liberalen niet die er 't meeste plezier zullen aan beleven. Als we nu reeds zien dat de meeste onderwijzers in de officieele scholen der groote steden van socialistische opinie zijn en bij gevolg den invloed der soc. partij versterken, mogen wij met zekerheid verklaren dat met een blauw-rood cartel de liberalen na eenige jaren zoo goed als weggevaagd zijn. De verwaande Grootmeesters van de Loge hebben de hoofden bijeen ge stoken. Uit blauwe en roode kampen zien wij het antiklerikalisme de eeuwenoude strijd tegen christene ze den en christen onderwijs sterker oplaaien. Ola! Eei! Katholieken, van welke schakeering gij ook zijn moget, ex tremisten of liberalisanten, voelt gij dat vuur aan uw schenen niet? Dichter bij elkaar, en front ge maakt Het wordt een feit; de laatste ge beurtenissen hebben het bewezen liberaal wil niet meer zeggen anti socialist. Vertegenwoordigers der groote liberale partij zijn voor de socialisten plat op den buik gaan liggen, zij die 't vertrouwen hadden van een deel der burgerij, van men- schen die te goeder trouw geloofden dat de liberalen nog een dijk konden opwerpen tegen de socialistische de magogie Aangezien zij, die vaderlandsge- zinden bij uitstek, benevens hun eigen fierheid de belangen van het land opofferen om hun godsdienst haat te koelen, aangezien zij met het zelfde doel beslist hebben het leger der wanorde te volgen, zoo is de toe stand klaar voor iedereenons volk wordt socialist of antisocialist, zon der meer. Laten we de oogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Socialisme, dat onvermijdelijk morgen, omdat het logisch is, com munisme zal heeten en zijn, is in de allereerste plaats antikatholiek. Niet de sociaal-economische kwestie is hierbij hoofdzaak, maar de zedelijk- godsdienstige kwestie. Hoe langer hoe meer blijkt het uit de geschiede nis der laatste jaren dat de groote wereldstrijd zal uitgestreden worden tusschen geloof en ongeloof. Wie met met mij is, is tegen mij. De goddelij ke voorzegging werd reeds zoo dik wijls bewaarheid! Daarom vermanen wij, ernstig en dringend: sluit de rangen. En, is uw geloof katholiek, dan weze ook uwe politiek katholiek, maar katholiek bovenal.' Abonneert u op /onda^nii»! De Apotheek van M. VAN WAL- LEGHEM. Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 6 Xoventb. 1932. KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Zondag 6 dezer, te 8 uur. Ziel mis voor Charles Bertier. Dinsdag 8 dezer, te 7 i. Gezongene Mi- voor H. Albert Boone en Familie. Wijdag 11 dezer, te 9 uur, Gezon gene Mis voor de Overledene Solda ten, van wegens de O. S. Zaterdag 12 dezer begint de Jaar- lijksche Noveen ter eere van St Li- vinus in de Kapel der Zwarte Zus ters. Rijselstraat. Hoogmis te 9 uur en 's avonds Lof te 5 uur. STERFGEVAL Op Zondag 30 Oktober is godvruch tig te Ronse overleden Mevrouw Jean Cambier geboren Irène Vandevyver. De overledene was de dochter van Mijnheer en Mevrouw Arthur Van- devijver-Burggraeve. De plechtige Begrafenis had op Donderdag 3 November, om 10j/2 u., in St Maartenskerk te Ronse plaats. Het Ypersche Volkbiedt de Familiën Cambier en Vandevyver, de verzekering aan zijner rechtzinnigste deelneming. JAARMIS Beleefde uituoodiging aan Vrienden en Kennissen tot de jaarmis, op Zon dag 13 November, om 11 j/j uur, in Sint Maartenskerk voor Mevrouw Elisa Vande Lanoitte Echtgenoote van HEER ARTHUR WECKESSER. JAARGETIJDE Het Nationaal Verbond der Oor- logsinvalieden. Afdeeling Yper, heeft de eer de bevolking ter kennis te brengen dat het plechtig Jaargetijde ter nagedachtenis van hunne gesneu velde en afgestofvene Makkers zal gezongen worden in Sint Maartens- kathedraal op Vrijdag 11 November, om 10 ure. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, OSCAR MOLEIN. ISAI GRUWKZ. VERHEERLIJKT IEPER Belgie's Algemeene Consul te Bey routh, in Turksch Azie, langs de Mid- dellandsche Zee, komt aan de stad leper het vereerend nieuws mede te deelen dat het Avisoschip. genaamd Duinkerkedat geankerd ligt in de haven van Beyrouth en deel maakt van de Fransche Vloot, herdoopt is onder den naam-van «IEPER». Men weet dat Frankrijk bezig is met een nieuw zeeschip te bouwen, aan hetwelk het den naam van Duin kerke wil geven. Ter gelegenheid der 14e verjaring van het einde van den oorlog, wordt de Burgemeester van leper te Wim bledon, bij Londen, verwacht, Zater dag op het Stadhuis, en Zondag op het Herinneringsfeest. - Kinderziekten - Inwendige Ziekten 22, de Stuersstraat YPER. II Bestuurder FRANCOIS DERIDDER. 14' Verjaardag van den WAPENSTILSTAND. Het Bestuur der Harmonie Ypria- naheeft besloten dien heugelijken dag op plechtige wijze te vieren. Het noodigt al de maatschappijen met vaandels, vlaggen en kartels uit aan die betooging deel te nemen. Wijdag 11 November 1932. te 18 ure. vergadering op de René Colaert- plaats (Statieplaats). De maatschappijen plaatsen zich achter de Harmonie Ypriana in de volgorde die ze verkiezen. De vaan dels. vlaggen en kartels der Invalie- den, Oudstrijders en Ypriana gaan sa men. Vandaar gaat de stoet langs Sta tie-, Tempel- en Boterstraten naar het i >denkteeken der Ypersche Gesneu velden waar de Harmonie Ypriana volgende stukken uitvoert: 1. De Bra- bangonne: Ave Maria (van Schubert). De Klaroenen blazen de Taptoe. Vervolgens trekt de stoet naar het British Gedenkteeken der Meenen- poprt lang- de Yande Peereboom- plaat:'. Boesinghe- Surmont de Yols- berghe- en Dixmudestraten. Groote Markt en Meenenstraat. waar de Har monie Ypriana volgende stukken uitvoert: 1. Het God save the King: 2. Andante Religioso (H. Moerman). De klaroenen blazen The Last Post. Terugkeer naar de Groote Markt waar de Harmonie Yprianauit voert het God Save the King, de Mar seillaise en de Brahangonne, als blijk van herkentelijkheid tegenover de En- gelschen, Franschen en Belgen als helden gesneuveld voor de verdediging van onzen geboortegrond. Het Bestuur der Harmonie «Ypria- na rekent op de medewerking van gansch de bevolking. Beleefd verzoek de huizen te be vlaggen Voor het BestuurDe Eere-Yoor- zitter: A. Donck-VermeulenDe VoorzitterA. GruwezDe On dervoorzitter A. WeckesserDe Schrijver: R. Cardinael. MISSIEAVOND Op Zondag 13 November wordt in de feestzaal van het College, Bolling- slraat. een luisterrijke Missieavond gehouden ter gelegenheid van de heenreis van een groep PP. Karme lieten naar hunne Missie. Vooreerst zal de avond opgeluis terd worden met allerlei kluchtzangen en koorliederen, waarna een prachtige TOMBOLA met prijzen afkomstig uit de Indische Missiën. De kaarten aan 2 en 4 fr. (familie- kaarten aan 10 fr.) zijn te verkrijgen iii 't Klooster, Mondstraat, 5. Daar zijn nog loten der Tombola verkrijgbaar. Voor uw Wijnen en Likeuren, wendt U bij den Heer DANIEL DUPONT (Oorlogsverminkte), de- positaris en vertegenwoordiger van de huizen K. Vandenboogaerde en Oustric en C'b Korte Thouroutstraat, 12, YPER. i STAD YPER Katholieken Kring Donderdag 10 November, te 7.30 u. 's avonds, kunstvoorstelling der groep Poldi Sorel Louis De Vriendt Philipiue Cuypers voor Liefdadig, Godsdienstig en Kultureel doel opvoering van hun nieuw groot succes RIGO-JANOS Spel in drie bedrijven van Willem Putman en L. De Vriendt. Prijzen der plaatsen: 10-8 en 5 frank. ALGEMEEN KATH. VLAAMSCH TOONEELVERBOND Gewest: leper O]) Zondag, 6 November aanstaan de, om 2 uur stipt, in de feestzaal van het Sint Vincentiuscollege (Meenen- poort), te leper, belegt het A.K.V.T. zijne tweede studievergadering. Als spreker treedt op den H. Frans Haepers, Algemeen Sekretaris van het Verbond, met als onderwerp: «De Organisatie onzer Kringen door het A.K.V.T. We hebben gemeend wel te doen, dit onderwerp te nemen als inzet van onze winterwerking. Immers, goed tooneel veronderstelt een degelijk ge organiseerde kring, wat juist het grootste getal onzer tooneelkringen missen. De Heer Haepers zal, klaar en duidelijk, de taak bepalen van ré gisseur, speler, dékor, belichting, enz. en aantoonen dat slechts dan aan de gelijk tooneel kan worden gedaan, wanneer die verschillende elementen goed weten wat hunne rol is in het harmonische geheel. Dit onderwerp is dus zeer belang rijk. zoowel voor spelers als voor lei ders. A.K.V.T. - Gewest: leper. E. H. FAES Proost. OD. SIMOENS A. MINNE Voorzitter. Sekretaris. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 5 November, te 8 uur. Zondag 6 Nov., te 2. te 5 en te 8 u. Maandag 7 November, te 8 u. ONWEDER (Tonnerre) Overheerlijke film va. natuurschoon in Amerika; catastroof van een expresstrein in sneeuwlawine en overstrooming van den Missisipi; drama vol diepe ontroering. De ze machtige film oogrtte een ongeëve naard succes in Amerika. LON CHANEY. PHYLLIS HAVER. JAMES MURRAY vervullen er de hoofdrollen. Gelukspop van Grootmoeder i Talisman de Grand'mère) Groote en aandoenlijke comedie in 6 dee len. Moed en zelfopoffering van een grca- moeder worden hier treffe i vertoon: De hoofdartist is HAROLD LLOYD In November: 2' week: Ik en mijn koe 'Ma vacb> et moi) met Buster Keaton. en Weesjt in den levenstorm (L'orpheline dans Bourrasque) 3' week: Zeemans jeugd 'Les bleus de la mer), met William Haines, en De Staalbreker (Rupteur d'acier). LEERFILMEN NIEUWS EBF. RICHTEN PRIJZENBalcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Baicon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kieer- kamer. Verfrissohingen in den caf te bekomen. Groot Kajotstersfeest. Op Dins dag 15 November, wordt in het Christen Volkshuis de groote Kajotsterslilm en Congresfilm afgerold. Er zullen door de Kajotsters prachtige liederen uitgevoerd worden. 't Feest is kosteloos oor de leden van het Christen Werkersverbond van leper; i dcch wie op de balcon wil zitten letaal: 2 Fr. evenals de niet-leden. Iedereen wordt op deze fee-tv .gadering uitgenoodigd. Zoo zullen allen onze schoone Kajotstersbeweging meer leeren kennen en beter waardeeren. Blanke appeltjes. 6 Mooie reinetten of court-pendues schillen en ledigen. Ze wrijven met een stukje citroen en in een pot doen met l, liter water en 100 gr. suiker. Ze laten koken zoodat ze get eel blij. ven en op een ronde schotel schikken. De siroop laten uitdampen, van het vuur wegnemen en er al kloppende 50 gr. boter bijvoegen. Over de ap pels gieten en deze sieren met ge- confijte kersen en engelwortel. Met room,gebak overtrokken moes. Bereid een dik appelmoes en doe het in een vuurvaste schotel. Klop eiwit tot sneeuw en voeg er 50 gram poedersuiker per eiwit bij, deze laat ste behandeling wordt gedaan wan neer het eiwit al tot sneeuw geklop! ismen gaat door met kloppen en men giet er de suiker in vorm van regen bij. Spreid het tot sneeuw geklopte ei wit over het moes en geef het een schoonen vorm met het plat van een mes. Bestrooi met suiker en zet de schotel in een niet warmen oven. Wanneer de schuim, gebakken is en een schoone kleur heeft, dien dan warm of koud op. Appelsap. Voeg bij een dertigtal schoone ap pelen twee liter water, en laat ze, na ze in vieren gedeeld te hebben, in een gesloten pot stoven. Giet ze, zoodra ze gestoofd zijn, zonder daarom tot moes te vallen, in een zeer fijn ver giet en laat het sap uitlekken, zon der ze aan te raken. Dit sap zal die nen om stevigheid te geven aan mar meladen en confituren van sinaasap pelen. De appelen kunnen na het sto ven, door een vergiet geperst worden, gesuikerd, en als moes opgediend. Appelsiroop. Appelen in schijven snijden, zf wasschen met veel water en heel be dekt met water laten koken. Wan neer de appelen goed gaar zijn, ze in het vergiet gieten en het sap dat er uitlokt in de kelder laten rusten ge durende 2 dagen. Overgieten en door een doek doen, een 10 tal minuten la ten koken met er 1,900 Kgr. suiker bij te voegen. De siroop op 32° laten komen en op flesscben steken na her opnieuw door een doekje te hebben laten loopen. Appelsuiker. Tndien U appelsuiker wenscht ft maken, neem het sap van appelen zooals hierboven aangeduid; voeg# 300 gram suiker per liter sap bij- alsmede het sap van een halve ci troen, en laat koken tot de siroop, dik wordende, met groote blazen opbor-l relt. Dompel een stokje, dat een wei nig vochtig is in de siroop en daarfl» in koud water. De suiker die aan hd stokje kleeft moet als glas breken Giet ze op een lichtgeoliede marmer plaat of in langwerpige vormen en laat goed koud worden. De appel-r- ker waarop onze kinderen zoo ver- lekerd zijn, alzoo bereid, biedt alk waarborgen voor wat zuiverheid 6® kwaliteit betreft. Het is een lekkern'-' welke de goedheid van de suiker r/ de verfrisschende eigenschappen wi den appel vereenigt. Men bewaar appelsuiker in een droge plaats. vrt van vocht, stoom. enz... Clément Vata

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2