Crédit Anversois ROND DE KIEZINGEN 54* Jaar. - Nummer 47. 35 Centiemen .Taterdag 19 November 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Dixmadestraal, 18, YPER ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. HET SOCIALISTISCH PROGRAM BETEEKENT DE VERNIETIGING VAN ONZE NATIONALE VEILIGHEID De socialistisclr e partij wil de al- gemeene en volledige ontwapening. Zij eischt dat Belgie daarmee zou be ginnen voor elke andere natie. Voor de socialisten is onze nationale vei ligheid van geen tel en zij drijven zoo geweldig naar ontwapening dat som mige jongere elementen verklaren de eenzijdige ontwapening te willen. Juist daarom zijn zij in de poll voor uit gekomen, boven sommige ande ren, die in den oorlog nuttige onder vindingen hebben opgedaan. Welke fout en welk gevaar? De kommunistische volksvertegen woordiger van Parijs, M. Cachin, legde de zending van dit komiteit als volgt uit Om het imperialism om te werpen, moeten wij den imperialistischen oorlog veranderen in burgeroorlog Om uit deze oorlog als overwinnaars te treden, moeten wij alles doen om de burgerij te ontwapenen en het proletariaat te wapenen. En juist dit bepaalt onze houding tegenover het leger, het belangrijkste raderwerk van den Burgerstaat. Wij moeten al les in het werk stellen om het leger te ontredderen en de soldaten tot ons te winnen. In dit opzicht is de mobili satie een praktisch middel'. Wat be- teekent de mobilisatie? Dat de prole- Duitschland verwerpt het Verdragtariers naar de kazerne moeten, om van Versailles en bewapend van kop de ivapens op te nemen. Weigeren tot. teen. De katholieke partij, die oprecht vredelievend is, wil de oogen voor het gevaar niet sluiten en wil de les van 1914 niet vergeten. Zeker, zij heeft erin toegestemd de uitgaven van landsverdediging zooveel moge lijk te beperken, doch zij wil dat Iet land veilig weze en verdedigd worde. De houding van Duitschland is te on- 'rustbarend; het eischt gelijke bewa peningsrechten en bedreigt opnieuw Europa zooals voor 1914. De begrooting van Landsverdedi ging voor 1932 legt gansch de poli tiek der regeering in militaire zaken uit in de huidige omstandigheden: beperking der uitgaven. De minister zegde daarover: Deze begrooting is een arme be grooting uit hoofde van de crisis waarmede rekening diende gehouden. Het is enkel een begrooting van on derhoud. De voorgestelde uitgaven boeken een vermindering van 350 millioen tegenover de begrooting van 1!)31 en van 352 millioen tegenover de uitgaven die door mij werden voorgesteld. De verslaggever heeft er nadruk gelieven op te leggen dat wij de fi- nancieele noodwendigheden hadden overeengebracht met 's lands verde diging. In den Senaat verklaarde staats minister Segers: Belgie is vredelievend door in stinkt, door traditie, door belang, ik ging zeggen door definitie. Te Genè- ve hebben wij niet alleen den vrede verheerlijkt door de verafschuwing van den oorlog, maar willen wij den oorlog door den vrede dooden. Maar wat zouden de socialisten doen in geval onze grens weer eens met overrompeling* bedreigd werd? Nooit hebben zij op die vraag dui delijk geantwoord. Sommige, zooals M. Brunfaut, socialistische volksver tegenwoordiger van Brussel, hebben de kameraden den raad gegeven den vijand met gekruiste armen te ontvangen en passief verzet te bie den. Edele houding! De vraag heeft M. Vandervelde leelijk in verlegenheid gebracht. Want een zijner partijgenooten, M. Dewinne, had hem volgende vraag gesteldMoest de oorlog uitbreken wat zou de Internationale doen? Hij antwoordde: Het staat nu reeds vast dat wij zouden bijeenkomen om het vraag stuk te bespreken. M. Vandervelde, apostel van de ontwapening, en de socialistische par tij, staan op hetzelfde terrein als de kommunisten. Zij waren samen op de Wereld Conference tegen den Oorlog welke in Augustus gehou den werd te Amsterdam. Na deze kon- ferencie werd een wederlandscV ak- tiekomiteit gesticht tegen den oorlog. het mobilisatiebevel op te volgen be- teekent dus weigeren de wapens op te nemen. In Rusland, in Duitschland, in Ita lië zou de pacifist die zoo iets uit kraamt, een leelijken post pakken! De socialisten ondermijnen dus ons leger en verzwakken bet land: a) door de ontwapening zonder veiligheid te eischen; b) door de kredieten voor 's lands verdediging te weigeren; c) door steun te verleenen aan alle antimilitaristische propaganda, on der andere deze der dienstweigeraars. SCHOOLOORLOG de du de De ware inzet der kiezing is vrije school. De leer burggraaf Bus de Warnaffe, tegenwoordig gezaghebbendste verdediger der vrije school bewijst dat de socialistische en liberale programs in schoolzaken beiden op hetzelfde neerkomen: ver wereldlijking van het officieel onder wijs wurging van het katholiek on derwijs. Dit zijn de besluiten van de libe rale en socialistische kongressen. In beider resoluties is er weinig ver- set il. Ook laten de verklaringen van sommige kandidaten geen twijfel over. In de liberale associatie van Schaarbeek verklaarde de volksverte genwoordiger Foucart duidelijk dat hij geen rooden duit meer zou stem men voor de vrije scholen. Het antiklerikalisme heeft bij de liberalen hoogtij gevierd. De uitslag van de liberale poll kan daarover Scheiding van Kerk en Staal. Verscheidene der liberale kandi daten maken ook deel uit van de ra tionalistische vrijdenkerspartij, on der andere F. Foucart. Deze veree- niging houdt zich niet tevreden met het linksche kartel, noct met de af schaffing der toelagen aan de vrije scholen, maar eischt ook de schei ding van Kerk en Staat, zooals blijkt uit hare dagorde, luidende De Hoofdraad van de Belgische vrijdenkers, bijeengeroepen te Brus sel, heeft den wensch geuit dat een unie van de linkerzijden zou tot stand komen in de regeering, en zet alle vrijdenkers aan slechts hunne stem uit te brengen op de kandidaten wel ke besloten zijn de scheiding van Kerk en Staat te verwezenlijken. Het gaat dus bij de liberalen van kwaad tot erger. Om deze gevaren af te weren, zullen alle weldenkende en ordelievende burgers hunne stem ver leenen aan de katholieken. En de onzijdige onderwijzers? On zijdig? SpotterijIn hun kongres van Arlon, in Augustus 1932, hebben zij verwoed den strijd aangebonden te gen de katholieke school. Telken jare is dat zoo hun stok paardje, en de bestendige herhaling van de aanvallen l ebben deze niets van hunne hevigheid en verwoedheid deen verliezen; integendeel. De eisch tot afschaffing van alle toelagen aan het vrij onderwijs werd eerst geformuleerd door den h. Cnud- de, bestendig secretaris van den bond. Maar daarmede had hij niet alles gezegd. Er moet eerst gebouwd worden, zegde Hj, vooraleer er wordt afgebroken Wat hij met de ze woorden bedoelde legde hij breed voerig uit: Het officieel onderwijs rrioet worden uitgebreid; naast elke vrije school moet er een officieele «neutrale» school worden gebouwd, zoowel voor meisjes als voor jon gens; de lokalsn, die bij aannemings- contrakt door de gemeenten aan de vrije scholen werden toegestaan, moeten aan deze laatste worden ont nomen om er officieele scholen in te richtende Staat moet overigens maar bijspringen om overal officieele scholen uit den grond te stampen, en een krediet van 100 millioen, door het Parlement te stemmen, is in de ze moeilijke tijden geen cent te veel. Dezelfde h. Cnudde meende ook eene afdoende reden te lebben ge vonden om aan zekere vrije normaal scholen alle subsidies te onttrekken; dat zijn haarden van activism, zegde geen twijfel laten. Immers aan het hoofd van de lijst hjb en^ de aanwezigen juichten hem werden door de poll geplaatst M. Devèze, die op de poll verklaard heeft dat hij de resolutie van het li- bsraal kongres zal verwezenlijken zijnde de geleidelijke afschaffing in den aanstaanden parlementairen zit tijd van de toelagen aan de vrije scholen Af. Mundeleer, de man van de «de- clericalisatie van het onderwijs en de broodroover van de vrije onder wijzers Af. Foucart, die verklaarde dat hij nooit, onder geen enkel geval, een rooden duit toelagen aan de vrije scholen zal stemmen, maar uit al zij- macht zal ieveren voor het tot ne stand brengen van het linksche kar tel, met als eerste punt de radikale en onmiddellijke afschaffing der toe lagen aan het katholiek onderwijs; M. Marcel Jaspar, de meest sek tarische kartellist. De beteekenis van deze kandida tenlijst zal niemand ontgaan. uitbundig toe. Dezelfde geest bezielde liberalen en socialisten op het 44' kongres dei- vrijdenkers te Namen, 30 Juli 1932. Daar werd een wensch gestemd, lui dende Het kongres der vrijdenkers ver- werpt hardnekkig elk akkoord van de linksche partijen met de rechter zijde. zoowel voor als na de kiezin gen, en bezweert de linksche gekoze nen onder geen vooricendsel nog iets toe te geven op de officieele en we reldlijke school. Dit zijn geen verklaringen van al leenstaande lieden. De leiders der li beralen wachten af en kijken toe.' Wij deelen hier het oordeel mede dat de liberale leider, heer Fulgence Mas- son Staatsminister en volksvertegen woordiger, neerschrijft in het libe raal orgaan van Bergen, waarvan hij de hoofdredacteur is: Het is valsch dat de liberalen par tijgangers zijn van de bestendiging van het huidig regiem. Het is ook i-alsch (doch icat minder) dat zij er zich bij neerleggen om eene regee- ringscrisis te vermijden, vermits zij het inderdaad ongepast vinden eene houding aan te nemen, welker logi sche gevolgen zouden zijn: eene kar- telregeeringwélke in dezen tijd niet in staat zou zijn een program vast te stellen. Maar, indien het liberalisme oor deelt dat de tijden niet rijp zijn voor eene linksche aktie tegen de school- toelagen, is dit minder om eene re- geeringsreden dan om eene nationale reden. Men zou alle besef van de werke lijkheid moeten verloren hebben om niet te begrijpen dat dergelijk linksch kartel tegen de toelagen in heel het land een ware opstand zou verwek ken. Dan zouden wij den schooloor- log hebben in gansch de beteekenis van het woord. Meetings, beroerin gen, wanordelijkheden aller aard zouden onze natie schokken, welke meer dan ooit rust noodig heeft. Voe gen wij erbij dat de Belg nooit heeft gehouden van brutale oplossingen, en dat de eerste en de schoonste uit slag van dit kartel zou zijn: de katho lieken een stevige volstrekte meerder heid te bezorgen. De afschaffing der toelagen aan het vrij onderwijs is een werk van langen adem. Het kan alleen dan ver wezenlijkt worden wanneer de alge- meene opinie er gunstig zal voor ge stemd zijn. En in de Kamerzitting van 5 Juli 1932 zegde M. Piérard: Men moet het regiem van 1919 af schaffen. Volgens het ivoord van M. Destrée hebben wij toen een schoo- nen droom gehad, maar de werkelijk- heid is heel anders door uwe schuld en niet door de onze. De toelagen moeten afgeschaft worden. M. Mundeleer voegde erbij Ik ben bereid het program mijner partij te verwezenlijken met om 't even wie ook. M. de Géradon deed opmerken: «Gij wilt dus den schooloorlog M. Mundeleer. - vrij onderwijs te leven met het geld van iedereen. Alleen de officieele school heeft dat recht. Er blijft dus geen twijfel over. Eene aanwinst van liberalen en so cialisten in de kiezing zou ingeroe pen worden als voorwendsel tot den schooloorlog, erger nog dan in 1879. In de Kamer had M. Troclet de resoluties van het socialistisch kon gres verdedigd. In den Senaat heeft M. Segers, Staatsminister, zijne be wering flink weerlegd Uw kongres, zegde hij, heeft twee moties gestemd. De eerste verwerpt elke toelage aan het vrij onderwijs; de tweede, aangenomen door de 3 5 der afgevaardigden, richt eene kom missie in belast met het opmaken van een ivetsvoorstel. Met 323.101 tegen 207.198 stemmen werd een amende ment Delattre aangenomen tot opzeg ging van alle bestaande kontrakten en tot afschaffing der toelagen in den huidigen zittijd nog. Wat willen dan de socialism? Niet enkel eene wijziging aan de wet, maar eene volledige vernietiging van al de Belgische opvattingen sedert meer dan 80 jaar in zake de school- kwestie, eene echte omwenteling in de gedachten en in de feiten, eene loochening der verworven rechten, en eene politiek van aanranding, zoo als in 1879. Het ontwerp Troclet wil de onmid dellijke afschaffing der toelagen. Hoeveel bedragen deze? Le Flarn beauzegt 384 miljoen, maar M. Troclet zegt 500 miljoen en M. Hubin maakt er 900 miljoen van! Dat is hoogste fantazij! Inderdaad. M. du Bus de W arnaffe heeft bewezen dat de toelagen maar 236 miljoen beloopen! En moesten de vrije scholen ver dwijnen dan zou de Staat wat meer miljoenen moeten uitgeven. De resoluties der socialisten eischen 1. De verwereldlijking van het openbare onderwijs; 2. De broodrooving der vrije on derwijzers 3. De afschaffing der toelagen. Dit ware de doodsteek voor het ka tholiek onderwijs. En dat is nog alles niet. Er is nog een ander punt: het begrip der onzij digheid. Sedert 1879 beteekent de onzijdig- h eid in schoolzaken eerbied der overtuigingen tot hiertoe betrof dit alleen de godsdienstige en wijsgegri- ge overtuigingen. Maar nu voegen de socialisten er ook de politieke over tuiging bij .Eerbied dus voor de ge dachten tegen de familie, tegen het vaderland, tegen orde en vrede... en voor de sociale révolutie! Ziedaar waarmede wij bedreigd worden. Nooit is het sektarism zoo ver gegaan. Het viij onderwijs is een natid- naal belang. Welnu, eene vrijheid is onmogelijk zonder de middelen om er gebruik van te maken. De vrijheid van onderwijs eischt dus toelagen, zooniet bestaat dis vrijheid niet. Die vrijheid met het recl t op toelagen werd in 1919 door het parlement er kend en bevestigd. Men ziet dus dat sik weldenkend burger den plicht heeft de katholieke partij te steunen, die den schoolvre- de wil bestendigen. In hst liberale «Laatste Nieuws» schreef M. J. Hoste: Uit de inlichtingen, die minister Petitjean nog onlangs bezorgde blijkt dat. de bevolking van de openbare scholen nooit mee is vooruitgegaan dan dit jaar. Waardoor bewezen ivordt, dat het Ik betwist hetm0 (lelijk is he t openbaar onderwijs te versterken en uit te breiden zon der aan zijn tegenstanders de gele genheid te geven om een nieuwen dweepzuchtigen schooloorlog te ont ketenen. Er mogen soms nog van katholieke zijde stemmen opgaandie den droom van een overheerschinq laten door schemeren, maar het ziet er niet uit, dat die verwachting in vervulling zal gaan, bijaldien liberalen en socialis ten zelf de fout niet bedrijven de in geslapen hartstochten op te wekken. Wat ons land trouwens, in deze zware ekonomische omstandigheden noodig heeft, is het behoud van den vrede in de ruimste beteekenis van het ivoord. Ja, maar de vrede in de orde, d: orde in de rechtvaardigheid, de reet tvaardigheid in de vrijheid, de vrijheid in de gelijkheid. N. V. BEURS WISSEL LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN LEENING VAN 5 PCT. 1922 Dondeidag morgen heeft de 126* trek king .in de leening der Verwoeste Gewes ten 5 pc: 1922 plaats gehad. Reeks 91409 nr 3 wint een lot v. 250.000 fr. Reeks 91409 nr 8 wint een lot v. ICO.000 fr. De andere nummers dezer reeks, alsook al de nummers van reeks 125385 zijn be taalbaar met 300 frank.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1