Nieuw Tafereel WEET GE WAT Wie zal het welgebakken dezer onderneming verzekeren Ypersche Kroniek Dokter G. Cousein in St Pieterskerk, herinnerende d van het Hoogaltaar van ■■óór den oorlog. In St Pieterskerk te Yper is er een offerblok Slaveken genoemd, dat eertijds verveerdigd werd door Meester Louis geen nadere be paling staat er te lezen in de oorkon den hetwelk dienst deed als offer blok der Confrérie van de H. Drievul digheid en hetwelk hersteld werd na den oorlog. De Confrérie der H. Drievuldig heid bestond sedert eeuwen in hooger- genoemde kerk en Iet geld, dat ver zameld werd door de leden, diende tot afkooping van Christenen, di?, met groot gevaar voor hun geloof, als slaaf gevangenen gehouden werden, bij de Mooren van Noord-Afrika. Eertijds hielden zich twee soorten Paters uitsluitelijk bezig met het werk dier vrijkooping: De Paters van het orde der H. Drievuldigheid of Trinitairen, gesticht ten jare 1198 en in den loop der lijden hebben die kloosterlingen 200.000 slaven vrij gekoclt; de Paters van het orde van O. L. V. van Bermhertigheid N. D. de la Merci gesticht in 1223. Joannes Matha en Felix de Valois waren de stichters der Trinitairen. Joannes Mcitha, geboren in Provence, studeerde aan de Universiteit van Pa rijs, werd er Dokter en Meester en doceerde er ook als dusdanig. Inge zien zijne hooge deugdzaamheid, be geerde de Bisschop van Parijs, dat hij priester werde, om alzoo nog meel de studenten te kunnen be-invloedsn én door geleerd! eid én door heilig leven. Hij werd priester in 1195 en celebreerde zijne eerste mis in de Bisschopskapel, in tegenwoordigheid van den Bisschop, van den Abt van St Victor te Marseille, van den Abt van 't Genoveva-kloo: er te Parijs en van menige andere vooraanstaande personen. Aan de consecratie der mis, ontwaarde Joannes nevens het altaar een Engel, gekleed in 't wit, dragende op den borst een rood-blauw kruis en houdende zijne gekruiste ar men boven twee slaven, een witten en een Moor, die nevens hem kniel den. Inwendig verlicht, verstond Jo annes, dat God hem bestemde tot hulpverleen aan de slaven. Om dit gedacht meer te doordie- pen en om beter den Wil Gods te kennen, trok ziel de roemvolle lee- raar in de eenzaamheid terug en ging wonen met Felix de Valois, vermaar den kluizenaar, in 't bisdom Meaux. Deze Felix was van koninklijke bloe de, had van kindsgebeente af den ar me veel liefde getoond en jongeling geworden liet zich priester wijden, om zich den gebeurlijken toegang tot den koninklijken troon onmogelijk te maken. Joannes en Félix brachten samen drie jaar door in het gebed, de boet- veerdigheid en de studie. Op een mid dag, terwijl zij over goddelijke be schouwingen redekavelden, kwam een witte hert aangeloopen, dragende tusschen de takken zijner hoorns een Rood-Blauw Kruis. Felix de Valois was uiterst verwon derd en Joannes Matha verhaalde hem het vizioen zijner eerste mis. De twee heiligen verdubbelden hunne gebeden en boetplegingen en tot drie maal werden ze in nachtelijke vizioenen door God aangezet, om een orde te stichten dat de vrijkooping der slaven zoude behertigen. Zij trokken dus naar Rome, mieken aan den Paus hun voornemen ken baar en vroegen zijne goedkeuring. Paus Innocentius IJl bedacht de zaak, alles wel overwegende en kwam tot een besluit, wanneer Hij op het feest van Agnes-secundo, onder zijne mis, nevïns het altaar een Engel zag ver verschijnen in de gedaante van een verlosser der christene slaven. Hij keurde dus goed dat Joannes en Fe lix bedoeld orde stichten zouden; als kleedij schreef hij een wit kleed voor voorzien van een Rood-blauw Kruis en ingezien dit drievoudig kleur wit, rood, blauw stelde Hij het orde onder het patroonschap der H. Drievuldigheid. Felix keerde naar Frankrijk terug en richtte een klooster op te Meaux, dat het moederhuis werd van veel an dere kloof ers in de Fransche gewes ten opgetrokken. Hij stierf te Meaux ten jare 1213. Korte dagen voor zijnen dood. na melijk twee dagen vóór Kerstdag was Felix de Valois ter kerke getogen voor het nacht-officië. Al zijne Pa ters waren bil. en slapen en hij vond in den Choor de H. Maagd Maria en veel En elen. allen gekleed als Tri nitairen. Samen met de Heilige Ma gd, ie voorzong en met de En gelen, b&d Felix de Valois het nacht- officië en hij had een voorsmaak der hemelsche geneugten, die hem korts nadien voor eeuwig ten deele vielen. Joannes Matha. na een klooster in Rome tot stand gebracht te hebbsn, ging naar Spanje waar hij menig vuldige andere kloosters oprichtte. Hij stierf in Rome ten jare 1212, et aar dat de Spaansche koningen de Mooren versloegen te Tolosa en ze verjoegen uit biina al de streken, die ze in Spanje bezetten. He nieuw tafereel van St Pieters- kerke stelt Innocentius 111 voor, die aan II. Joannes Matha en H. Felix de Valois de hulle overhandigtter goedkeuring van het orde der H. TJrievv.ldigheids Paters. Dit tafereel is geen photo van dit feit, stiptlijk weergevende wat daar geschiedde, maar een tafereel waarop verschil- lige gedachten uitgedrukt zijn, ter onderwijzing. Alzoo is het gebeurde voorgesteld, als geschiedende in onze St Pieterskerkomdat daar eene Con frérie bestond der Trinitairen. Nevens H. Felix de Valois is een witte .her' verbeeld, eene zinspeling op het vizióen in het bosch. Aan den muur, op den achtergrond, ontwaart ge een standbeddengroep, namelijk een Engel met wee slaven, zinspeling op het vizioen in de eerste mis en in (Lze van St Agnes-feest. De Paus draagt eene tiara, alhoewel dit sie raad maar aangenomen werd in 1314 en de twee kardinalen, achter den Paus, hebben een kardinaalshoed aan, alhoewel deze hoed maar in gebruike kwam ten jare 1243. Onder de schilderij staan op twee plankjes te lezen twee uittreksels uit de oorkonden der Kerk 4 1692, op 29 Mey, zijn binnen Ypre gekomen 45 slaeven, dewelke dor de Kruisbroeders, met het geld van het broederschap, uyt de slaver- nye der turken verlost waeren, on der deze waeren twee vrouwen, zij wierden van uyt St Pieters, met eene solemneele processie, rondt de pro- chie gelevt vergezelschapt van elk twee engelen aen hun zyde, seer schoone om zien. 1700, op den 25 8ber des avonds zijn in de sta/1 Ypre, met processie ingehaelt geweest 41 slaeven, uit tur- kien, die door het broederschap van de alderheyligste drievuldigheid wae ren verlost geweestonder deze slae ven was er eene vrouwe van Belgra de, des anderdags heeft men met deze slaeven, die elk twee engelkens aen hunne zyde hadden, in de stadt eene schoone processie gedaen. Er ontbreekt nog een derde planks ken, waarop zal vermeld worden, dat, korte jaren vóór de Fransche omwenteling, de kerkheeren van St Pieters aan het stedelijk magistraat de toelating vroegen om in stad pro cessie te mogen houden met eene af gekochte slavin, geboortig van Zon- nebeke. I I illWmiHiH i iMjll i Wlltll Binnsn een maand zal de loterij der kleine blinden geëindigd zijn. De trekking zal plaats hebben op 31 December. Een genoegzame uitslag is tot nu toe nog niet bereikt en gedurende deze laatste dagen me; en onze medeburgers samen werken, indien men he: geluk der kleine wilt ver zekeren. Het groot lot is dus een auto van 60.OC0 fr. en een menigte andere belang rijke loten maken deel van deze loterij. Een m.' erieel inzet, want het bijzonder ste oogpunt bestaat hierin: onze gebrek kige lieve kleine broeders ter hulp te ko men. Ziet gij u niet, beminde lezers, in het begin van aanstaande jaar, eigenaar van een schoone auto. Welke droom, niet waar en is deze het koopen van eenige loterijbiljetten niet waard. Op 1 Januari ontwaken met een waar de van 60.000 fr.. vertegenwoordigd door een wondersehoone auto. 't Is een ko- nings ontwaken. Gij kunt zulke kans na- loopen met deze onderneming te onder steunen. Maar het is hoog tijd, want de biljetten zullen spoedig verkocht worden; niemand zal aan deze bekoring weerstaan, noch aan de smeekingen dezer arme klei ne schepselen, zoo wreed beproefd. De totale waarde der loten is 200.000 fr. Het groot lot is een auto van zestig dui zend fr. Het biljet kost twee fr. Het boek je is van tien biljetten. Ieder kooper van vijftig biljetten ontvangt kosteloos een lijst der winnende nummers. Om biljetten te bekomen zendt het be drag ervan naar de postcheckrekening 161.399 van het Nationaal Werk der Blin den. 90. Daillylaan. Brussel-Noord, mel dende de bestemming der storting. Tele- "oon Nr 15.43.90. In de Vatikaan-stad is eene spoor- hade aangebracht en de lijn. die ze in verband brengt met het Italiaansch spoorwegnet, is 600 meters lang, zoo iets an 10 maal de lengte der paus- lijke statie. De Paus bezit drie prachtwagensEen salonwagen met bibliotheek en kapel, een restaura tiewagen en een slaapwagen. Bij ge beurlijke reizen zal Hij eene loeomo- tieve moeten leenen en personeel aan de Italiaansche ijzerwegen. Te Amsterdam vindt men het grootste getal woekeraars, te Berlijn het grootste getal bruggen, te Napels het grootste getal pakjesdragers, te Florence het grootste getal ruikers verkoopsters, te Lisboa het grootste getal deurwaardesr en te Brussel het groot- e getal snotters, die sigaret ten rooken. In 1921 nam de nieuwe president voor de Vereenigde Staten, bezweet zijnde, een ijskoud bad. Hij werd geslegen met lamheid en naar New-York overgebracht, verklaarden hem daar de dokters, dat er geen ge nezing te verhopen was en dat hij zijn leven lang met krukken zoude moeten gaan. Op krukken springen de, hernam hij welhaast zijn zeer werkzaam leven en h ij ging alle spe cialisten te rade, maar vruchteloos. In 1924 hoorde hij per toeval spreken van eei\ badstad in Georgie, waar warme baden waren, die dan, om zoo te zeggen, geen bezoekers meer had. Op eigen hand trok hij er naartoe en hij deed er eene kuur op zijne manier. Met een zwemgordel rond het lijf vertoefde hij, uren aan een stuk, in dat warm water, 40", de zieke beenen langzaam verroerende. De spieren herstelden en na één jaar, kon hij gaan zonder stok en zelfs te peerde rijden. Te Brussel is de oven tot verbran ding der lijken ingehuldigd. Nie mand der aanwezigen nogthans had goesting eens op hem de proef te la ten doen. De bewerking zal op vol gende manier geschieden De' familie leden vergezellen het lijk, liggende in een kist van dun hout, tot in de voorzaal. Het lijk wordt geplaatst op een wagentje, dat den oven inrijdt, dewelke zich bevindt in de binnen zaal. De oven staat op 1000 graden warmte, verwekt door gas-vlammen. De oven slaat toe en eene zware gor dijn verspert den toegang tot de bin nenzaal. In den oven is de kist snel verbrand en in korten tijd is geheel het lichaam, uitgenomen de beende ren, omzet in gassen en dampen, die langs de hooge schouw de luchtruimte ingaan. De beenderen vergaan in wit stof, dat van 1 A kgr. tot 2 kgr. weegt en 2 tot 3 kubieke decimeters ont vang heeft. Die assche wordt ge plaatst in een metalen aschbak van looden zegels voorzien, dien gij daar laten moogt of dien gij mede neemt om te bewaren ten huize. In veel der bestaande ovens-tot- lij kenverbranding, het meerendeel der menschen die er verbrand werden zijn lieden, die het niet geerden: Menschen, die stierven in de ge vangenissen of familieloozen, die den geest gaven in een hospitaal. Xonda^nisf De Apotheek van M. SNOF.CK. Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 20 November 1932. KERKELIJK NIEUWS Zondag 20 November, om 11 y2 u., in St Maartens. Mis van wegens het Bestuur van den Muzikalen Kring t Ypriana tot zielelafenis der Yper sche Muzikanten, gesneuveld voor 't aderland en voor de overledene en werkende leden der beide afdeelingen (Harmonie en Symphonie). In St Pieters. om 8 y2 uren. Ziel mis voor Emiel Versavel. TE DEUM Ingevolge den omzendbrief van 10- 11-1932 van den Heer Gouverneur der Provincie heb ik de eer te laten we ten dat. gezien 's Konings Naamfeest dit jaar samenvalt op den dag der Par lementsverkiezingen. er geen officieele uitnoodigingen zullen gezonden wor den tot het bijwonen van het «Te Deum Yper den 15 November 1932. De Burgemeester, H. SOBRY. - Kinderziekten - Inwendige Ziekten 22, de Stuersstraat YPER. I UIT WIMBLEDON Stadhuis, Wimbledon. Welkomgroet tot den Burgemees ter van leper, Mijnheer H. Sobry, door zijne eerbiedwaardigheid den Burgemeester van Wimbledon. Raads lid J. W. Ramshaw, J. P., ter gele genheid van zijn bezoek te Wimble don den 6 November 1932. Dam en en Heeren. Vooraleer, van wegens de stad Wim bledon, een hartelijken welkomgroet aan te bieden aan den Burgemeester van leper, begeer ik U eenige kleine bijzonderheden mede te deelen, die mij, over den Burgemeester, door En- gelands Vertegenwoordiger te Brus sel toegezonden wierden Mijnheer Sobry is, in 't privaat leven, een ad- vokaat. Hij wierd Burgemeester be noemd in 1927. In 1928 ontving hij het eereteeken van Commandeur in de Orde van het Britsch Keizerrijk, dat hem toegekend wierd als, leids man der stad leper en als erkenning- van al wat de Stad en Stadsoverhe- den gedaan hadden voor de Engel- sche bezoekers der krijgskerkhoven, alsook voor al de Engelschen, t'Ieper verblijvend. In 1928 ontving Mijnheer Sobry den Prins van Wales, die, als I.id van Britsch Legioen, den grooten eeredien.st aan de Meenenpoort bij woonde onder 't geleide van den Aarts bisschop van York. Later in 't jaar, woonde hij het jaarüjksch Herinne ringsfeest van Toe H in Londen bij. Meermaals verwelkomde hij welbe kende Hoogwaardigheden, zooals Lord Plunter, den Hertog van Athlone en Generaal Pulteney. Daaruit zult gij afleiden, Damen en Heeren, dat de Burgemeester eene voorname loopbaan had, en ons een grooten dienst en vele eer door zijne tegenwoordigheid alhier op dezen dag bewezen heeft. Mijnheer de Burgemeester, ik heb tl te bedanken, zoo hartelijk moge lijk. van wegens de bevolking van Wimbledon, voor de groote eer die gij ons door uwe komst te Wimble don bewezen hebt, en bijzonderlijk voor het genot dat gij aan 't Britsch Legioen geschonken hebt, met belang te stellen in het zeer schoon werk dat het gulhartig ondernomen heeft. Uwe tegenwoordigheid is eene her innering dat Engelands legermacht t'Ieper, zijde aan zijde, vocht met 't Belgisch leger in dien schrikke lijke!! oorlog, die, laat het ons ver hopen, eenen oorlog was om nooit meer oorlog te hebben. Jaar aan jaar, groeit de vriendschap tusschen onze twee naties; moge zij altijd bijblij ven, onverminderd. Wij betrouwen er op. Mijnheer de Burgemeester, dat gij, bij uw heen gaan, voor de Iepersche bevolking, onze gevoelens van genegenheid zult meedragendat de herinnering van dit uw bezoek steeds eene bron van genot en voldoening voor U zal zijn, en dat gij, door Gods genade, nog lange jaren zult leven om U toe te wijden aan leper's welvaart, en dat uw leven U de schoonste belooning zal geven. (G.) JOHN RAMSHAW, J. P. Burgemeester van Wimbledon. Den Heer Burgemeester-Sobry, C.B.E. Lieve Heer Burgemeester, De Afdeeling Wimbledon en Mer- ton van het Britsch Legioen wenscht U acht te geven van hare waardeering over uw pas gedaan bezoek aan Wim bledon ter gelegenheid van Engelands Herinneringsfeest. Uwe waardigheid en uwe aanwezigheid brachten veel bij tot het welgelukken van het Feest, en wij waren fier en preutsch U bij ons te hebben. Wij bieden U, Mijn heer. onzen hartelijken dank voor uwe hartelijke medewerking, en wij hoPen dat uw verblijf bij ons U zal aangenaam geweest zijn en dat ons feest aan uwe verwachting heeft be antwoord. De Voorzitter en de Leider van het feest vroegen mij U hunne genegene groetenissen over te zen den. en, van wegens mijne vrouw en mij zelf, bid ik U mijne vriendelijk ste gevoelens te aanvaarden. Uw ge trouwe (G.) ALFRED JEFKINS. UIT LONDEN'S ST MARTIN ASSOCIATION Mijnheer H. Sobry, C. B. E.. Bur gemeester van leper. Eerwaardigheid, Mag ik U. van wegens de hoogere, raadgevende en werkende leden van St Martin Association, vragen de rechtzinnige uitdrukking te willet aanvaarden van onze diepe waardee ring van uw bezoek te Londen, er. van uwe deelneming, als geèerr- ga-stheer. van ons 6e jaarlijksch Nacht- herinneringsfeest. De gesmeede band tusschen de ste den leper en Westminster onder m. heilvolle bescherming is een van die wij voor altijd met fierheid zullen ge denken. en, bij middel uwer Eerwaar digheid, zenden wij onze hertelijke groetenissen tot de stad van lepe: leper zal altijd eene eereplaats be- kleeden in den geest en het hart var de volkeren van ons Vaderland. Wij zijn U dankbaar, Heer Burgemeester, voor uw beleefd bezoek. (G.) ANNE ROMER. Raadsleider van St Martin Association. GROOTE KATHOLIEKE KIESMEETING Woensdag 23 November, te 8 uur 's avonds, in 't Christen Volkshuis groote kiesmeeting, waartoe alle Ka tholieken van de stad worden uitge- noodigd. Onze kandidaten zullen er het woord voeren en uitleg geven van het prachtig katholiek programma! Wij strijden: Voor de zielen onzer kleinen Voor vrede onder alle standen Voor gelijke behande ling van Vlamingen en Walen Voor recht op leven voor allen. Voor uw Wijnen en Likeuren, wendt U bij den Heer DANIEL DUPONT (Oorlogsverminkte), de- positaris en vertegenwoordiger van de huizen EL Vandenboogaerde en Oustric en C", Korte Thouroutstraat, 12, YPER. YPRIANA Het bestuur van den Muzikalen Kring «Ypriana» (Harmonie en Sym phonie) laat ons de feestelijkheden kennen die zullen plaats hebben ter gelegenheid van het Ste- Ceciliafeest: Op Zondag 20 November, om 10): uur, vergadering in 't lokaal. Om 11 y2 uur, zal in St Maartenskerk, een MIS gelezen worden ter ziele lafenis der Ypersche Muzikanten ge sneuveld voor 't Vaderland en voor de overleden werkende leden der bei de afdeelingen. De Mis zal opgeluis terd worden door de afdeeling «Sym phonie» die, met de medewerking van M. Hanoulle, zal uitvoeren: 1) Largo, Handel2) Adagio-Cantabile, de la sonate pathéticjue, L. van Beethoven: 3) Marche des Prêtres, F. Mendels sohn, onder de leiding van haar be stuurder M. G. Van Èegroo, Na die plechtigheid, optocht door de stad. Om 1 uur BANKET in 't Hotel Skindies (prijs 22.50 frank zonder drank). De eereleden die eraan be- geeren deel te nemen, gelieven zich te laten inschrijven bij den Heer Voor zitter der Harmonie. Maandag 21 November, PRACHTIG KINDERFEEST. In den loop van het jaar is het tien jarig voorzitterschap van Aimé Gru- wez op luisterrijke wijze gevierd ge weest. De genegenheid, te dier gele genheid door Eere- en Werkende le den betoond, was groot. Diep getrof fen door die blijken van ware vriend schap, heeft de Voorzitter, uit dank baarheid, het genoegen aan de fami- liën der Eere- en Werkende leden een kinderfeestje aan te bieden, dat" zal plaats hebben op Maandag 21 Novem ber aanstaande, om 6 uur, in de Cine mazaal Oud Yper Colaertplaats. Dit kinderfeest zal bestaan in een Komieke cinemafilm, een Marionnet- tenspel, en de Levende Poppen uitgevoerd door M. Pic en zijn ge zelschap. Geen twijfel of iëdereen zal dit aan genaam en kinderlijk schouwspel met zijne kleine lievelingen willen bijwo nen. SCHIKKINGEN: Iedereen is wel gekomen, klein en groot. De kinders boven de 5 jaren zullen plaats nemen op de middenzetels, deze beneden de 5 jaren op de zijplaatsen vergezeld van EEN grooten persoon. De Eere en Werkende leden, die het feest ko men bijwonen zonder kinderen, zul len zoo goed willen zijn zich boven en langs achter te plaatsen. De kaart moet ingevuld worden door den Voorzitter. Dus L' in tijds bij hem wenden om het getal kinde ren aan te geven. Bereidwillige juffers zullen zich ten dienste stellen van den Voorzitter om orde in de .zaal te houden en de kin deren wel te plaatsen. De kaarten kunnen ingevuld worden door den Voorzitter alle dagen in zijne woonst, alsook in de herhalingszaa! den rijdag 18 November van 7 tot 8 uur en in de Cinemazaal op Zater dag 19 November van 5 tot 6 uur. Zonder kaart is men niet toegelaten. Dinsdag 22 November, luisterrijk FE1EST met kostelooze tomhola. De prijzen voor de tombola zullen

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2