■temmen voor de Liberalen is stemmen voor de Socialisten Waarom het in dezen kiesstrijd gaat Zie Antwerpen en denkt er goed oio Stemt voor eene sterke Regeering po WvlJ/™ Xieve IDcmelmoebev, Ziftaaft bat Uaber niet tegen (Bob en tegen be IRatboliehi ecbolen stemt. iS1 lElSËSiii Katholieken, doet uw plicht Inzet der aanstaande Kamerverkiezingen belastingen. De gezonde Vlaa xiscne daad Er zetelen In de Kamers 75 Katholieken en 70 Socialisten. Als de Katholieken 3 zetels verliezen en de Socialisten 4 zetels winnen dan zijn de Socialisten de sterkste groep; Als de Socialisten de sterkste greep zijn, wordt Vandervelde door den Koning aangeduid als Kabinetsvormer. De Loge heeft het ordewoord gegeven tot kartel tusschen de Socialisten en de Liberalen. Welnu, van dat kartel hebben wij te verwachten: De afschaffing van alle subsidies aan het vrij katholiek onder wijs en aan de Priesters; De uitsluitende benoeming van Onderwijzers en Onderwijzeressen die komen uit neutrale officieel normaalscholen; De scheiding van Kerk en Staat! De oorlog aan enzen godsdienst! NIET NATIONALISTISCH STEMMEN. NIET LIBERAAL STEMMEN. NIET SOCIALISTISCH STEMMEN. NIET «BLANK» ONTHOUDEN. MAAR EEN PUNTJE ZWART MAKEN OP DE KATHOLIEKE LIJST VOOR DE KAMER EN OP DE KATHOLIEKE LIJST VOOR DEN SENAAT. tBSEBca3ss2sisiiasESS5iü3anB3E:ias!:sa3ssaaa^s3S3S3SSEDEasE De regeering de Broqueville moet versterkt uit den strijd komen dit in het belang van allen KIEZERS LEEST EN OORDEELT Bedevoering uitgesproken door den Heer Graaf de BROQUEVILLE Eerste-Ministerop Dinsdag 22 Novembêr 1932. Waarde toehoorders. Gij hebt wellicht den socialistischen plakbrief gezien welke de heer Vandervel de, dezer dagen, te Verviers en op de meeting van den Vlaamschen Schouw burg te Brussel, heeft toegelicht. Een afgod met talrijke koppen verbeeldt de huidige Regeering. Een belastingschul dige ondervraagt den afgod: welke zijn uwe financieele ontwerpen? De veelkop pige sphynx houdt de lippen dicht; hij weigert zijn geheim te ontsluieren. «En roept de heer Vandervelde uit gij zoudt aan zulke ministers uwe stem verleenen? Zij zouden uw vertrouwen hebben in het herstel onzer financiën? Neen: gij zult aldus niet handelen. Gij zult uwe stem verleenen aan de socialis ten, omdat gij, met hen tenminste, weet waar men heengaat. De socialisten alléén hebben duidelijk te kennen gegeven wat zij zouden doen om het land te redden... Wel ja, mijnheer Vandervelde, wanneer men voor de socialisten stemt weet men waarheen men gaat. Kunnen de socialis ten het bewind in handen nemen, dan zullen wij weldra ondervinden hoe het met onze financieën gesteld is, en in wel ke richting de politiek ons land zal stu ren. Ja, wij weten zulks, vooreerst door de verklaringen van de hoofden dezer partij, door het programma dat zij hebben op gesteld, door de gedachten waarvan zij de voorstanders zijn. Wij weten zulks trou wens ook door de proefneming welke in andere landen: Duitschland, Oostenrijk, Australië, Engeland werd gedaan Wij weten het eindelijk nog door het voor beeld van Rusland, waar het socialisme, dat in 1917, de omwenteling desd uitbar sten, later onbekwaam bleek om de bewe ging. te stuiten; het was geketend door de marxistische leer, (welke door onze socialisten eveneens wordt voorgestaan) overrompeld door den stroom van de de magogie, van de wanorde en van al de driften waaraan het vrijen teugel had ge schonken, en kende het rampzalig lot van die geïmproviseerde toovenaar die om kwam in eene overstrooming welke hij zelf had v°rwekt. Ik wantrouw de toovenaars; ik wantrouw In nog hoogere mate dezen die op ons eene tooverij willen beproeven, waarvan zij niet eens het geheim bezitten. En wat stelt ons het socialisme voor, tenzij eene aaneenschakeling vjn formules waarvan de vernielende macht gekend is, maar waarvan de opbouwende eigenschappen op louter onderstellingen berusten? Wij worstelen tegen het economisch ver val dat door de wereldcrisis ontstaan is; het meerendeel der inkomsten zijn deer lijk gehavend; de zoowel groote als kleine fortuinen, welke den grondslag en het leven onzer nijverheid uitmaken, kwijnen weg. En wat stellen de socialisten voor? Op de reeds zoozeer aangetaste inkomsten zeer zware, progressieve belastingen te leggen. De belasting, immer de belasting! Onze socialisten hebben waarlijk wieinig uit vindingsvermogen Hier te lande, wegen de fiscale lasten reeds loodzwaar. Zij zijn een hinderpaal aan de vrije tot-standkoming der rijk dommen waarvan, in laatste instantie, al de klassen der bevolking voordeel trek ken. De Staat heeft reeds moeite om in de massa der belastingschuldigen de geld middelen te putten, welke noodig zijn om het hoofd te bieden aan de sociale uitga ven. die hij op zich genomen heeft. En op dit oogenblik is het, dat de socialisten, na maar immer het gewricht dezer uitga ven te hebben verzwaard, het kapitaal zelf zouden willen vernietigen, door liet erfdeel van een eigen kind op te eischen in de nalatenschappen in rechte lijn, in afwach ting dat het kapitaal jaarlijks en zonder omwegen worde getroffen. Wat is dan het kapitaal? Het zijn uwe werkhuizen, uwe woningen, uwe akkers, uwe schamele spaarcenten. Teneinde aan de landtuwcrisis te ver helpen, stelt de socialistische partij maat regelen voor, welke we dra tot eene alge meene verlamming de land-economie zou den leiden: zij zouden de onteigening voorbereiden. Niemand zou er bij gebaat zijn. de boer het allerminst. De Staat moet zijn uitgaven regelen volgens de in komsten van het land en dit laatste niet uitputten door het bestanddcl zelf te ver nietigen. Gansch het socialistisch programma be rust op dit valsch begrip, dat een volk zijn kapitaal mag opvreten en tevens voortbe staan. Aldus doodt het socialisme even ge wis 's lands economie als het de volksziel doodt, door het verachtelijk materialisme, waarvan het doordrongen is, in de plaats te stellen van ons eeuv, :noud christen ideaal Thans verbergt de socialistische kwak zalverij, op behendige wijze, haar pro gramma, waaraan ieder gekozen zich, op straf van politieken dood, moet onderwer pen; met het oog op den bijval, belooft men U den hemel, de aarde en, zoo mo gelijk, nog iets meer. Weest op uwe hoedel Waarde toehoorders, wij hebben voor het kiezerskorps zulke buitensporige be loften niet gedaan. En mijne partij gaat er fier op. Voorzeker, wij zegden dat ook wij de moeilijkheden welke uit de crisis ontstaan zijn, willen te boven komen, of liever en dit is waarlijk de inzet, wij willen den Staat genezen van de kwijnen de ziekte waaronder hij lijdt en die door de crisis op gevaarlijke wijze werd ver ergerd. Het is echter niet in de marxistische gedachten, welke ten andere verouderd, niet ingestudeerd en uiteraard noodlottig zijn, dat wij het programma zullen putten, waardoor wij ons desnoods zullen laten geleiden. Wij beschikken over eene reeks princiepen, welke ontstaan zijn uit de menscheijke ervaring en vastgelegd wei den door de stevigste, voorzichtigste en meest vooruitstrevende tradities. Wij ge- looven niet dat het met abstracte opvat tingen is, dat men een Staat kan besturen en het zedelijk en financieel evenwicht der natie verzekeren. Ons doel is, zonder on derscheid van denkwijze, het algemeen welzijn te bevorderen; wij zijn overtuigd het te verwezenlijken. Indien wij de raad gevingen van rechtvaardigheid en naas tenliefde, welke ons door de Wereldbrie ven worden gegeven, naleven. Wij eischen eerbied voor familie en eigendom. De christleijke maatschappelijke orde welke wij willen vestigen, is eene samenleving waar de rechtvaardigheid en de naasten liefde het nationaal en het internationaal evenwicht zullen regelen. Het financieel herstel onmiddellijke en dringende taak is echter slechts een deel van ons ideaal. Hoe zal het financieel plan er uit zien? Het zal zijn wat gij ons zult toelaten te doen. Ik vraag U niet de kat in een zak te koopen. Ik vraag U, door uwe keus van 27 November, aan te duiden welke richting onze politiek moet gegeven worden. Indien gij de ordelievende en vooruit stevende gedachten en dit zijn de onze wilt toelaten zich zonder belemmering op te dringen, dan zult gij stemmen voor de katholieken. Intusschen herhaal ik het: men liegt, wanneer men beweert dat het in onze be doeling ligt de wedden en dagloonea te verlagen; men liegt wanneer men zegt dat wij een aanslag beramen op de door de gepensioneerden wettelijk verworven rech ten of op de rechten welke de invaliden ten koste van hun bloed, hebben verwor ven; men liegt wanneer men beweert dat wij aan de werkloozen de vergoedingen willen ontnemen welke, in veelerlel geval len, hun eenig bestaanmiddel uitmaken. Wij willen niet dat dezen die door de fortuin minder goed werden bedeeld, zou den moeten terugkeeren tot den ellendi- gen en onrechtvaardigen toestand welke vroeger hun lot was. Wij willen niet dat het financieel herstel geschiede ten na- deele van de werkende klassen. Het zijn de misbruiken die den Staat ondermijnen en hem ten val brengen; het zijn eveneens verkwistingen, de dwaze staatsbemoeiingen op allerlei gebied; nu zelf, bij de ontstentenis der socialisten ondervindt men reeds den invloed hunner gedachten. Teneinde ons in de mogelijk heid te stellen ernstige, grondige en duur zame hervormingen in te "oeren, moet gij door uwe stem, eene meerderheid verze keren aan de huidige Regeering. in dewel ke de rechterzijde een overwegenden in vloed zal doen gelden. De rechterzijde alleen kan het land red den! Gij, waarde toehoorders hebt het laat ste woord, doet uitspraak. ■BBBaBBaBBBXBQB3EB5E53XaBBKIZDBBaBBaB3X&3SZ55X:U2BaBESaS£3 I'* Nog1 enkele uren verwijderen ons van de gewichtige gebeurtenis die zal beslissen over 't lot van ons geliefd vaderland Elkeen weet dat het Parlement werd ontbonden zonder reden noch noodwendigheid, daar het financie- plan, door Renkin opgemaakt, zon der zware belastingen, enkel door Bezuinigingen, het evenwicht ver zekerde van de begrooting voor 1933. De eenige reden der ontbin ding is de lafheid der liberalen, die altijd dansen gelijk marionetten als de loge spreekt. De vrijmetselarij, wier godsdiensthaat de zuurdeesem is van de meerderheid der liberalen en socialisten, heeft de Kameront binding opgedrongen, omdat de schijnbare vooruitgang der linker zijde bij de gemeenteverkiezingen hen laat verhopen dat een Kamer verkiezing, in volle crisis, dank aan de blinde misnoegdheid van 't volk, voor haar goed zal uitvallen. De inzet van dezen kiesstrijd is de schooloorlog. De liberale poll heeft het openhertig en openlijk gebiecht en Vandervelde ook in zijne kies verklaring. Welnu, wij weten, en bijzonderlijk zij die den schoolstrijd van 1879-'84 meeleef den, weten wat al rampen zulke burgeroorlog zal medeslepen om de crisis te verergeren. Want de eerste voorwaarde van voorspoed en bloeiende gezondheid van een land, is de vrede onder de burgers en volksklassen. Ondertusschen zul len de liberalen hoog oploopen met hunne vaderlandsliefde, alhoewel zij door hun anti-clericalisme het va derland verkrachten en het spel spelen van het verderfelijk socia lisme. Met de katholieke Belgen, door 't schreeuwend onrecht van afschaffing der schooltoelagen, te behandelen als paria's en verstoo- telingen, zullen zij graan brengen op den molen van al degenen die nu reeds gekant staan tegen den Belgischen Staat. Want vaderlands liefde veronderstelt van wege het vaderland GELIJKE liefde en ge lijk recht voor alle kinderen van hetzelfde vaderland. De liberalen bedreigen ons met het monster- kartel tusschen liberalen en so cialisten, zonder anderen band dan godsdiensthaat en zucht naar schoolstrijd. In dat kartel zullen de socialisten, de sterkste groep zijnde, het hooge woord voeren! Het Socialistisch program is de vernietiging van het openbare ver trouwen en van het krediet van den Staat Men zal opmerken dat dit pro gram niet spreekt van het finan cieel herstel, noch van het begroo- tin^hevenwicht, hoofdzaak in deze «omstandigheden. Zonder twijfel zullen er bespa ringen moeten gedaan worden. De socialisten hebben- er maar twee voor te stellen: de massale beper king der militaire uitgaven en de afschaffing der toelagen aan de vrije scholen. De veiligheid van het land heeft voor hen geen belang. Evenmin zijn zij bekommerd om de ontzaggelijke uitgaven welke de Staat zou moeten betalen, indien Je vrije scholen gesloten worden Het socialistisch program wil de herinvoering van de supertaks. En wat zou die belasting thans hebben opgeleverd Herinneren wij dat de supertaks in het gunstigste jaar 650 miljoen heeft opgeleverd. Al de partijen waren tegen de supertaks gekant, ook de socialis ten die, ofschoon zij ze niet wilden afschaffen, ze toch wilden wijzigen. M. Merlot, socialistisch Kamer lid, stelde voor ze met de helft te verminderen. De socialistische volksvertegenwoordiger Carlier wil de ze afschaffen voor alle inkom sten beneden 5O.0CO fr. En Max Hailet, socialistische Kamerlid, er kende overdrijving en de onrecht vaardigheid van de supertaks en stelde ook voor ze te wijzigen. Kortom, de door de socialisten voorgestelde hervormingen zouden de opbrengst der supertaks met de helft verminderd hebben, zoodat zij in tijd van voorspoed maar 325 mil joen meer zou opgeleverd hebben. En indien wij ons steunen op de ramingen van het Ministerie van Financies, volgens dewelke de be lastingsopbrengst in krisistijd met de helft verminderd, zou de super taks met het socialistisch stelsel maar 170 miljoen hebben opgele verd. Men weet dat de supertaks ver vangen werd door de ir.diciaire taks, welke ondanks de krisis 275 miljoen heeft opgeleverd. Het is niet waar dat in 1930 toe gestane ontlastingen de rijken heb ben begunstigd. De ontlastingen kwamen te goede aan 400.000 las- tenbetalers, die Iers de super taks zouden bet;' 1 hebben en die nu vrij zijn van alle aanvullende belasting. Deze aanvullende belas ting wordt thans nog slechts door eene minderheid betaald, welke in 1932 de 27.000 niet te boven ging. De begunstigden zijn: a) de erfgenamen van kleine er fenissen b) de kroostrijke gezinnen, die een aanzienlijke vermindering van de grondlasten hebben gekregen c) de kleine spaarders, die afslag van de mobilaire taks hebben ge kregen d) de massa der arbeiders, die op hun bedrijfsinkomen aanzienlijke vermindering hebben gekregen ten gevolge der verhooging van het onbelastbaar gedeelte en der be perking van het bedrag der belas- ting. Doch op de cedulaire belastingen hebben de rijken geenerlei afslag gekregen. Men had maar niet mecten ont lasten zeggen de socialisten. Er moest ontlast worden, omdat a)de ekonomische toestand in 1929 goed was en niemand, noch socialisten noch katholieken, de krisis kon voorzien b) de socialistische partij eischte de ontlastingen. Den 1 December 1929 schreef de socialistische leider M. Vandervel de, op het oogenblik dat het be- grootingsontwerp van 1930 uitge deeld werd «Geen pcnitencie meer! De be loften, welke 1 ij de stemming der belastingen van 1926 plechtig wer den afgelegd, moeten gehouden worden. Er moeten sociale wetten gemaakt worden. Geen penitencie meer! Laat ons dit onthouden. Den 1 April 1930 schreef M. Van dervelde nog: In fiskale zaken zijn al de par tijen het eens op de noodzakelijk heid der ontlastingen, er is alleen meeningverschil over de toepas sing. De regeering had die socialisti sche aanmaningen niet noodig om :e ontlasten. Zij heeft v.oord ge houden, zoowel in fiskale zaken als in sociale kwesties. Ziehier onder een anderen ve-m eene tabel, welke aarGcont v e ke reeksen 1elasiin gbetaler s afslag je'oben gekregen: A. RECHTSTREEKSCHF, Grondlasten Afslag van 25 p. c. voor de klei ne huizen en bijgevoegde afs'ag van 7 p. c. per kind ten lr.ste, dus voor heel de werkende klas. Mobilaire taks: Inkomsten van akcies 24.20 p. c.; Inkomsten van obligaties 16.50 p. c. Belegging in de spaarkas, 2 p. c. Bedrijfstaks: Volledige vrijstelling voor de on- gehuwden, wier lc >n beneden 10.000 frank per jaar blijft. Een vrijgezel, die 11.200 frank inkomen he ft, betaalt tegenwoor dig 87 frank; voortaan zal hij nog slechts 39 fr. betalen; voor 15.000 frank, betaalt l:i^ {hans 203 frank; morgen zal hij 168 frank betalen; voor 20.000 frark, 3S0 en 336, voor 30.000 frank, 855 en 648 frank. Een gehuwd man met twee kin deren, die een inkomen van 11.200 frank heeft, zal niets meer betalen; heeft hij 15.000 frank, dan zal hij 24 frank betalenvoor 20.000 frank, 156 in plaats van 228 frank; voor 30.000 frank, 396 frank in plaats van 698 frank. Heeft hij vier kinderen, dan zal hij niets betalen zoo zijn inkomen 11.200 of 15.000 frank bedraagt. Voor 20.000 fr. zal hij 80 frank be talen; voor 20.000 frank, 200 frank. Gij ziet dat het zeker gematigde bedragen zijn. De belastingsvermindering zal 25 o. c. gemiddeld bedragen voor al 'e kleine belastingen. Men zal er de algehee'.e ontlasting van de su- - erta'rs moeten aan toevoegen, iuaortaks: Wat de supertaks en de indïciaire taks betreft: Het vrijgestelde mi nimum is 30.000 frank voor de on- gehowden. Vervolgens zal er reke ning gehouden worden met de ge- zinslasten; 45.000 belastingplichti gen zijn voortaan vrijgesteld. Tot voor Juli 1930 werd er su pertaks betaald op al de inkomsten boven de 10.000 frank. Aldus zijn 80 p. c. der belastingschuldigen vrij van de supertaks. Meubel ':a!:s Al de meubileeringen van minder den 15.000 frank zijn vrij van taks. B. ONRECHTSTREEK- SCHE BELASTINGEN. Deze treffen vooral de weelde artikels. De gefortuneerde standen betalen ze in veel hooger verhou ding dan de andere. De andere ar tikels van loopend verbruik zijn vrij van overdrachttaks, zooalsbrood, aardappelen, fruit, groenten, melk, vet, enz. Wat de erfenisrechten betreft, eischt het socialistisch program den Staat een kindsgedeelte der .groots erf enissen te geven De erfenisrechten zijn reeds zeer hoog en zijn een beletsel tot het ekono- misch leven. Voor de ontlasting waren zij feitelijk echte onteige ningen. Wanneer de socialistische partij de erfenisrechten wil opvoe ren tot een kindsgedeelte der erfe nis, vernietigt zij het natuurlijk recht der afstammelingen op de goederen van de nalaters. Het socialistische program bevat dus geen bezuinigingen, doch zeer veel uitgaven: iniilioenen en mil- lioenen voor alles en nog wat, doch om het evenwicht der begrooting bekommeren de socialisten zich in geenen deele. Daartoe kennen zij maar twee middelen: belastingen en leeningen. De offers zouden zoo zwaar zijn dat het land den die perik zou ingestort worden. De socialistische partij kondigt aan dat zij aan het bewind de na tionalisatie der handels- en nijver- heidsondernerningen van oorlogs wapens, van de mijnen, van de ban ken, van de verzekeringen, van het vervoer, van de electriekbedrijven zal uitwerken. Tegen dit gevaar lijke collectivistisch étatism stelt de katholieke partij haren wil onze sociale organisatie te behouden, om dat deze alleen het persoonlijk ini tiatief begunstigt, den iever tot het werk bevordert en het kapitaal be houdt in den vorm, welke alleen handel en nijverheid kan doen bloeien. Geen nationalisatie der mijnen; de Staat mag geen nijve- raar worden. Hij kent er niets van. Bovendien zou deze collectivisatie heel den middenstand ten onder brengen. Welnu, de middenstand is een onontbeerlijk element van orde en vooruitgang. De middenstand moet beschermd worden. Het socialistisch manifest ver mijdt zorgvuldig te zeggen hoeveel miljarden er noodig zijn tot de ver wezenlijking der socialistische doel einden. Lee hoog zou ce openbare sc u-d dan wel stijgen? Dit zou de ondergang zijn. Her inneren wij slechts wat de Staat nu reeds uitgeeft voor de sociale wetten, welke de socialisten, on danks den financieelen toestand, nog willen uitbreiden. Dit kost nu reeds de som van 1 miljard 113 miljoen, En zulks alleen voor de uit gaven, ingeschreven in Nijverheid en Arbeid. Want ook andere depar tementen hebben sociale lasten te dragen. Rekent men de sociale las ten van al de openbare besturen mede, dan komt met tot de som van 2 y3 tot 3 miljard frank. cj2SSfH2aiaïisf£a3aaB2saaaBaaBü De Katholieken koesteren, door gansch het land, de beste verwach tingen. Alle vrijzinnige en vredelie vende kiezers scharen zich ditmaal langs hunnen kant. Vooruit en vooral willen de Bel gen vrij zijn en met rust gelaten worden. Welnu, de katholieke par tij alleen geeft volledige gerust stelling onder dat opzicht. We ken nen de inzichten der meeste libe rale leidersmen zal ze wel eenigs- zins trachten te verduiken, te lande en in de kleine steden, maar 't zal niet batende feiten spreken lui der nog dan de verklaringen van Foucart, een Mundeleer en andere Brussclsche logemannen. En ook omdat we van socialisti sche zijde het ergste mogen ver wachten, zullen Werklieden zoowel als Burgers de voorkeur geven aan de katholieke kandidaten, die op hunne lijst alle standen vertegen woordigen en genoegzaam bewe zen hebben dat zij het vertrouwen van hun volk weerdig zijn. ALLE KIEZERS STEMMEN VOOR DE KATHOLIEKE LIJST. iE23a223aSS23ESaEE32S32EaEa3 DOOR Z. EM. "ARD. VAN ROEY, AARTSEISSCEOP. WERD NOG VOL GEN J SCHRIJVEN GERICHT TOT GS Z.Z. E.E. H.H. PASTOORS. Alhoewel de Herd ril jke Erief van Hun ne iiOoje rdiglieden de Bisschoppen z:~r duidelijk ce gewetensplichten van a'ie gcioov.'gen nopens de aanstaande vrine^ingen voorhoudt schijnt het toch 'z' sommigen niet inzien voor welke lijst zij moeten stemmen. Daarom zult gij tot uwe parochianen nog eens zeggen, dat de gevaren welke f:i.: ns de katholieke scholen beüre'gen aan ieder christen menscli de verplich ting opleggen te stemmen voor de ka tholieke lijst en dat er maar één lijst is welke dien naam verdient. 't Is immers klaar als de zon dat de katholieke partij alleen de godsdienstige 'eiiten. waaraan gij boven alles moet verkleefd zijn, doelmatig kan verdedigen en redden. God geve dat e'keen, toekomende Zon- dar, zijn gewetensplicht begrijpe en ver- vnlle! J. E. Kard. Van Roey, laBaaaBssazacaaaBaaaaBSBasea De Landbouwer, de Neringdoe ner, heeft niets te verwachten van -sn liberaal-socialistische rege<" ring. tcasBsssszaBsasasaBBsasas^s Op eene socialistische meeting zo{ P®5 geh'uden te SïoIenbeek-bij-BmsseV n ie Mille Colonnes in 't bijzijn va* 303 getuigen, verklaarde de H. V#?, LSn- gendonck, gewezen so^alistisch persver tegenwoordiger van Leuven, tha^. aange- land in den gemeenteraad va# 'J-Jans- Mo'enbeek:Wij willen de en de Znsteriers weg hebben, 0iue kinderen bederven. Het Davidsfonds, katholieke Vlaamse!".'e kultuurvereeniging, ge sticht in 1875, telde bij het uit breken van den oorlog zoowat 12 duizend leden in 112 plaatselijke afdeelingen. In 1920 werd herbe gonnen, met... wat had kunnen ge red worden: een 90-tal afdeelin gen, met ongeveer 6.700 leden, 't Was poovertjes, doch de moed zat er in. En werd er in 't begin wat gesukkeld, omdat de vereeniging ronduit uitkwam voor de Vlaam- sche wedergeboorte, aldra blies de wind uit een anderen hoek. Sinds 1925 is deze vereeniging een tri omftocht begonnen die slechts door de heerscbende ekonomische kri sis eenigszins kon gestuit worden. Thans staat ze met omtrent 76.000 leden en in feite vertegenwoor digt elk lid een huisgezin ver spreid over 418 plaatselijke afdee lingen in het Vlaamsche land. Die geweldige ledenaanwinst is wel een niet te ontzenuwen bewijs, dat deze laatste jaren het Davids fonds vat gekregen heeft op de menschen in Vlaanderen, dat het deel gaan uitmaken is van het Vlaamscl e gemeenschapsleven, dat het althans voor hst KATHO LIEKE VLAAMSCHE volk een noodzakelijk middel geworden is tot medebeleving van de katholieke Vlaamsche kuituurhernieuwing. Haar ledencijfer is wel het schitterendste bewijs van den ste- vigen greep waarmee deze vereeni ging het volk heeft aangepakt... maar bet is tevens een klinkklaar getuigenis voor het verlangen der duizenden naar geestelijk leven, voor hun hoogere betrachtingen. Want gelieft op te merken dat iemand, die lid wordt van het Da vidsfonds, vooraf weet dat hij komt staan in een KATHOLIEKE schare, waarvan het eerste punt van de leuze luidt: VOOR GODS DIENST, dat hij vooraf weet dat hij b.v. in zake lektuur geen lif- lafromannetjes, geen prikkelboek jes in landen gaat krijgen, maar werk gegroeid en gedegen in kris- telijke atmosfeer, ademend kriste- lijken geest, voorhoudend kriste- lijke zendenleer. Die duizenden zijn niet enkel in- tellektueelen, niet enkel priesters, leeraars, beambten, de massa daarvan is boerenvolk en werkvolk. 't Zal wel onnoodig zijn om in 't lang en in 't breed het wezen en de werking van het Davidsfonds uiteen te zetten. En door zijn won deren opbloei, én door de intense werkzaamheid van zijn plaatselij ke afdeelingen, waarvan de versla gen eiken dag kolommen vullen in de Vlaamsche pers, heeft het de aandacht van het Vlaamsche land op zich. getrokken. Art. 2 om schrijft het wezen en de werking van deze vereeniging zeer beknopt als... c n katholieke instelling van kultureelen aard, die voor doel heeft de alzijdige ontwikkeling van het Vlaamsche volk en de be vordering van de Vlaamsche be langen, terwijl art. 3 meer be paald zegtde vereeniging wendt alle passende middelen aan om dit doel te bereiken, o. m. het uitgeven van boeken en liederen, het stich ten van boekerijen; het inrichten van voordrachten, muziekuitvoe ringen, feestavonden, leergangen, studiekringenhet aanmoedigen van jonge verdienstelijke letter kundigen; het uitloven van prijzen tot bevordering van de beschaafde schrijf- en spreektaal, enz. Moet er nog gewezen worden op dc allertriestige atmosfeer die ons toegewaaid komt uit sommige ge drukte onzedelijkheid, die ons overrompelt eilaas niet alleen uit het Zuide-n, ook uit het Noor den? Daartegen heeft Davidsfonds sinds zir'n ontstaan in '75 een dam opgeworpen van ruim 6 millioen boekdoelenThans gaat dit jaar in jaar uit tot 3-400.000, millioen boeXeu per jaar, verspreid alleen in/et kleine Vlaanderen. Anderen rpégen schatten hoeveel duizend /oekdeelen van laag allooi op die /wijze telken jare tegengehouden worden in hun stormloop tegen gezonde Vlaamsche zedelijkheid. Dat is praktisch werk, niet al leen van kultureele bescherming, maar bovendien V2n kultureele op leiding. Immers, die boeken lee- ren onze menschen hun eigen schoonheid, hun eigen volk, hun eigen kunst kennen. En om die beide redenen mogen elk rechtgeaard katholiek Vlaming het tot een gewetensplicht achten, door zijn lidmaatschap het Davids. fonds te steunen, en iet mogelijk te maken om niet 500.000, maar in een nabije toekomst het heels millioen boeken per jaar over iet Vlaamsche land uit te schudden, Hoe belangrijk echter de wer. king voorbehouden aan het Hoofd bestuur van het Davidsfonds meg zijn, toch zou ze niet de verwachte uitslagen opleveren, zoo daar niet was de prachtige regionale erga- nisatie met gouw- en gewestbon den, doch vooral met plaatselijke afdeelingen. Door de centralisatie reeft het Davidsfonds zich de me dewerking verzekerd van al cie goeden in den lande, van hen die in hun evennaaste op de eerste plaats hun volk zien, en dat volk beminnen gelijk henzelf. Werkers met de daad. Katholieken naar den geest. Vlamingen die de ncoden van hun land in al hun deernis aanvoelen. Hun medewerking is er noodig om ter plaatse zelf de kul- tuurhernieuwing van de massa te leiden en tot een goed einde te brengen. Zij komen dagelijks in aanraking met den medemensch die hun hulp noodig heeft, en zij zijn, Goddank, dagelijks bereid tct het werk van toewijding. De Davidsfondsafdeeling is op haar gemeente niet enkel de uit- deeler van zus- of zooveel boeken per jaar tegen een spotprijs. Wie er alleen dat in ziet, snapt niets van haar innerlijke waarde. En een afdeeling die zich tot dat be perkt, MOET vergaan aan bloed armoede. Een afdeeling naar den geest van de vereeniging een afdee ling met aan haar hoofd bestuurs leden die weten welke taak zij aan vaard hebben, en die bijgestaan worden door helpers met geloof en liefde, zulke afdeeling wordt en is het kuituurcentrum van haar gemeen te. Van haar gaat uit het katholie ke openbare boekerij wezen; zij be legt voordrachtavonden waar de leden kennis en ontwikkeling op doen op haar muziekavonden, op haar tooneelfeesten moeten de leden van be bloeiende schoonheid van c!e kunst van hun land komen genie ten hun studiekring laat bet zijn van godsdienstigen, of van socia len, of van kunstminnenden aard bloeit in haar schoot; de glorie-kunst van Vlaanderen, het tooneel, vindt in haar midden liefhebbers die haar voortdurende jeugd jong houden met den asem van hun geestdrift; haar zang- en muziekkring kan bet zijn, die de Parijsche amoer toejoer op negerkadans hier bui- tsnhoepelt met de macht van de Vlaamsche muziekaliteit. Kuituurcentrum dat is de ideaal-af deeling. Moet er gewezen worden op den geweldigen invloed ten goede dien dergelijke afdeeling zal uitoefenen onder godsdienstig en sociaal op zicht? Het Davidsfonds is katholiek: voor godsdienstzegt de ken spreuk. De priesters hebben hen plaats aangewezen in het bestuur, en niet één gelegenheid wordt ver waarloosd om de werking te door dringen van den kristelijken geest. Bovendien kunnen in de afdee lingen samenkomen en dat ge beurt zoo overal arm en rijk: de armen worden niet uitgesloten door een kooge bijdrage, de gegoe den vinden er ook hun voordeel bij lid te zij nal de standen van ds samenleving voor zoover ze op do gemeente vertegenwoordigd zijn, komen bijeen op dezelfde vergade ringen, op dezelfde voordrachten, op dezelfde muziek- en tooneel- avonden, en hebben voeling met elkander; ze leeren elkaar waar- deeren, en de een heeft er broeder lijk zijn plaats naast de ander, want de esn heeft niet meer of niet minder recht dan de ander. Ook een woordje over politiek en nog een over den vereischten graad van Vlaamschgezindheid! Steeds wordt de nadruk gelegd op het kultureel karakter van bet Davidsfonds. De vereeniging is katholiek, en is Vlaamsch. Doch anderzins is ze niets dan een kultureel organisme, dat wars is van alle politiek, dat er buiten en er bovem staat, dat voor 't tweede gedeelte van zijn doel: bevordering van de Vlaam sche belangen, handelt, in recht vaardigheid en liefde, naar de in nerlijkheid en de eenheid van zijn wezen; katholiek, Vlaamsch. Daarom is het Davidsfonds. zijn de plaatselijke Davidsfondsafdie- lingen vereenigingen die openstaan voor alle katholieke Vlamingen van goeden wil, tot weJks. schakeering van Vlaamschgezin^ieid zij o~k behooren, omdat ze^aan den in gang alie TJoiitit1::' bedoelingen moeten aan kant zettènw in n schoot zelf, in liefde tolNi^pia;K,e~ ren en ons volk, slechts m slechts mogen werken aan: kultn reele ontwikkeling. Vlaanderen moet zichzelf wor den, zichzelf, blijven, zich vo"~ zichzelf bewaken! Het Davidsfonds verzamelt Vlamingenin troepen, die het leidt tot offervaardigen dien Niet *n het P°iltif worstè|1erk; aan andere orgar men het Over de financiel#- (jg gjonomische, de soeïabe^vftvi ya,< ons heerlijk landeke te heiT' v^ren. Die zijn er natuurlijk \f- /trekt noodig om onze geestelijk) wedergeboorte te bevorderen, matf ondertussch'i wordt die weder® boorte ree als rechtstreek^ doel door het Davidsfonds nas streefd. En mocht het, dank zij onde~ ge verstandhouding, spijts heid van geest en wrok om k zielige persoonlijkheden, spijt genwerking van anti-Vlaam zijde die niet steeds anti-k lieke zijde is! in zijn heer taak slagenvoor Godsdienst, en der Vlamingen Vaderland

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2