EEN GESPAERZAEM MINISTERIE. wilt een regt op het erfdeel der kinderen van hunne ouders stellen; de wet op het onderwys hant religie en priesters uit de scholen; de weigering gedaen door Minis ter de Haussy, aen den Hertog de Montmorency, den welken een armgesticht van eene weerde van 80,000 francs aen Vlamertinghe wilde schenken, toont zonne- klaer welke dvvarsdrvverijen de weldadigheid en de kristelyke liefde voor de helioeftigen bv de cluhs-hheralen ontmoet heeft en nog zal ontmoeten. Nu dan, Kiezers, wy vragen het u duidelyk hebhen de liberalen, sedert hunne aerikomst u voordeelig, of nadeelig geweest? en hebben zy door hunne daedzaken en grondstellingen getoond dat zy de vrienden of de vyanden zyn van het algcmeene best? Achtbare Kiezers! indien het waer is dat de leeringen der francs-manons en clubs-liberalen aen ons landeken noodlottig zyn; indien zy strydig zyn aen de vryheid- en godsdienst-liefde der vlaemsclie bevolkingen, bukken wy dan voor de clubsen niet meer neder; dragen wy nooit geene mannen meer voor die zich onder de be scherming der liberaliste boeltjes schuilen; en is het dat Vlaenderen sterft, en word uitgeput door de slechte handelwys der bestierders aen de clubs verkogt, ah! als manhaftige zonen van onze kloekmoedige voorvaderen geven wy ons aen onze vyanden niet over.' Neen, Kiezers! neen, stemmen wy voor geene valsche liberalen meer! gy byzonderlyk deugdzame landslieden, en gy allen wiens hart een druppel vlamings bloed doorvloeidbevecht Dynsdag aenstaende door bet zegen- pralend kieswapen de vyanden van uwen godsdienst en van uwe vryheden; laet toch niet na op het stem veld te komen; voor het geluk van religie en vaderland, verlaten wy alle onze bezigheden voor eenen enkelen dag; gy kent met welke scheldwoorden, en beledigingen, de schryvers van de liberale party onze priesters beladen hebben, toen zy ten tyde van den hongersnood en ziekte, hun geld en bloed ten besten hebben gegeven voor de behoeftigentooneu wy allen onze verontweerdiging voor deze ontaerde kliekegasten, en allen stemmende voor de Heereu JULIUS MALOU, gewezen Minister, en CHARLES VANRENINGHEBurgmeester, te Pope- ringhe, wiens gevoelen om hunne uitmuntendheid door de liberalisten geschandvlekt zyn, bewyzen wy allen dat A laenderen als de lyfwacht van Bonaparte kan sterven, maer dat den vlaming nooit zich aen zyne vyanden zal overgeven; alzoo verwezenlykende het vaderlandsch ge zang toegestierd aen deze die onze vryheid en godsdienst bevechten en aenranden: Zy zullea hem niet temmen Den Geren vlaemschen leeuw Al dreigen zy zyn vryheid Met kluisters en geschreeuw; Zy zullen hem niet temmen Zoo lang een vlaming leeft, Zoo lang de leeuw kan klauwen, Zoo lang hy tanden heeft. Den keus vau eenen derden candidaet laten wy aen ieders goeddunken over. Wy hadden zekerlyk geerne M. Alphonse Vaudenpeereboom ondersteund, ware hy nooit lid geweest van liet libera el coNGRès; ware hy min slaef van het cabinet Rogier-Frèrewat meer onafhankel^k van het Carton- öebocltje; cindelyk had hy in cenige wetten wat beter gestemd. Wie kent de middelen niet welke de liberalisten van 1848 in het werk gelegd hebben om hunne aenhangers op de groene kussens van den Staet te plaetsen? Men hoorde die clubshelden gedurig spreken van gespaerzaem- heden; zooliaest hunne vrienden aen het beheer zouden gekomen zvn, men ging de wet op de pensioenen her vormen, 't getal staetsbedicnaers verminderen, een nieuw systema voor het vervoer op den yzerenweg inbrengen immers de schatpligtigen zouden veel min betaeld hebben, en daer bv er zou nog geld genoeg zyn om den landbouw te doen herleven en om de N laenderen te redden. Laet ons onderzoeken hoe die Rogiershelden hunne beloften gehouden hebben; welke gespaerzaemheden hebben zy gedaen? Met hun aenkomen hebben zv: 1° Dry Gouverneurs op halve jaerwedde gesteld om plaets te maken voor dry andere. 16,500 00 2° Zes Generaels op pensioen gesteld om ministeriele aenhangers in hunne plaets te stellen30,000 00 3° Elf arrondissements Kommissarissen af gesteld van welke er dry zyn die hun regt op een pensioen kunnen doen gelden alhier. 6,000 00 52,500 00 Dus twee-en-vyftig duizend vyf honderd francs alle jare te meer in den budget; dat is maer om te beginnen^ 'T is waer, zy hebben de jaerwedden van den Aerts- bisschop verminderd; zy hebben ook eenige parochiën afgeschaft en de onderpastoors op stroo geholpen, om te bewyzen hunnen eerbied voor den godsdienst van welken zy de verdedigers zyn. Dat is waerlyk eene gespaerzaemheid weerdig van den franschen Rogieren van den waelschen Frère-Orban, twee hoofdmannen van de nieuwe politieke. Na zoo een klaerblykend teeken van hunne hoogachting voor den godsdienst gegeven te hebben, M. Dehaussv, niet willende ten achter blyven, heeft ook eenen middel gevonden om zich alom vermaerd te makenen dien middel bestaet in de armen te berooven van het goed dat hun by testament word opgedragen. Is het ook niet eene schoone gespaerzaemheid den armen te laten vasten Eene andere gespaerzaemheid, door de Kamers in 1848 voorgesteldwas van het getal distrikt commissarissen te verminderen. Inderdaed, iedereen was overtuigd dat die ambten eenen verloren onkost aen het land veroorzaken. M en schafte vier van die plaetsen af, maer in stede van de onkosten te verminderen, men vermeerderde de jaerwedde van degenen die aengebleven waren, en men gaf aen die deftige nietdoeners eene som van 166,800 francs, daerby een toevoegsel van 81,200 francs voor drinkgeldaldus te zamen 248,000 francs. Wat dunkt u van die gespaerzaemheid? Om de onkosten van het leger te verminderen, regtten den Minister en zyne verslaefdc dienaers de Garde civique op. Dit kost aen iederen burger, voor het eerste jaer van

Den Klappenden Ekster (1850) | 1850 | | pagina 2