SUPPLÉMENT k L'OPINIÖN, Journal d'Ypres. lyke listen, onweerdig vanuw ka rakter, van uw kleed volstrekt weigeren. Het is u ongetwyfeld toegela ten de voorzienigheid te smeeken dat zy dien man zende die't best de belangen der godsdiendstleer, de eer des vaderlands en de behoef ten des volks verstaet, maer gy zult aen de voorzienigheid de zorg laten van aen dien man de openbare gunst in te winnen van op hem de stemmen der kiezer sin te roepen gy hebt de oplegging der handen niet ontvangen om de stemmen en de volksgunst af te bedelen die hy noodig heeft. Bevelbrief van Mp den bischop van Bruggen. bezighe- Noch de me nigvuldigheid uwer den, noch uwe genegenheid tot rust en vrede noch uwen afkeer van de kiezings- beroertenniet kan u ontslaen van de overgroo- te pligt die God zelf u oplegt te wetenvanuive ei gene regten en de regten van uwen godsdienst te ver dedigen. Antivoord van Met den aertsbischop van Aix. Weldra zullen dealgemeene kie zingen plaets grypen ik heb er de achtbare geestelykheid van het bisdom van Aix meenen te moeten van berigten, op dat overal de handelwyze van mynheeren de geestelyken dezelfde zy, en dat niet een hunner in de onzekerheid zy wegens hetgeen hy in deze om standigheid zal te doen hebben. De regel daerop te geven is al dus gemakkelyk om oefenen. Wyallenwie,wyookzynmogeM. de pastor, ministers van den gods dienst, wy zullen ons bepalen, vurige gebeden tot God te sturen opdat hy overal aen de kiezers goede keuzen inboezeme. Hierby bepaelt zich onze rol in de kiezingen. Dit zyn de palen welke onze bediening ons voorschryft. Wy zouden de zelve niet mogen overschrijden zonder aen onze pligten te kort te blyven. Gy zult dan, mynheer de pastor, groote zorg dragen van u het minst mogelyk in de partyen te bemoeijen, die zouden kunnen ontstaen om dezen of genen keus te wege te brengen. Ik kan my niet vermoeyen het u te herhalen, alhoewel gy my het dikwyls hebt hooren zeggen:" Hoe meer wy ons buiten de tijdelijke zaken zullen houden hoemeer wy zullen aen- winnen in eerbied en vertrouwen in de geest der volkeren, en hoe meer vruchten onze bediening zal dragen. Bevelbrief van Mp den bischop van Bruggen. De keus der wettelykeen eer- lyke middelen is eene ganschtoe- vallige zaek, die nooit ten nadeele van het voorna me oogwit moet, noch mag kee- ren. Bevelbrief van M*r den bischop von Bruggen. De verlvding is hedendaegs zeer groot de verergerniskomt van hoogerhand; eene onteerde verachtelyke goddelooze en schynheilige drukpers bederft de locht door hare dwaelre - dens en leugens en lasteringen... Z. L. B., wy sturen u deze woorden toe om te gehoorzaemen Dael" op hebben wy geene ant woord. De geleerde schryvers tot wier kenissen wy onze toevlugt geno men hebben, hebben nooit kunnen vermoeden dat zulke boosaerdige leering door eenen dienaer Gods zoude^kunnen aengepredikt wor den. Het is dan aen de algemeene zedeleer en aen het geweten der eerlyke lieden dat wy de zorg overlaten van aen mynheer den bischop van Bruggen te antwoor den. Antwoord van Bourdaloue, een der fakkels der Kerk. Door de rampzaligste aller in beeldingen, het zyn de christelyks- ten in denschyn,en de openbaerste beoefenaers des godsvrucht die in het hert meest bitterheid en gal behouden.Zi/ predikendestrengste zedeleer...., nogtans duizend ont werpen van de levendigste en strengste wraek woelen in hun nen geest. Zy smeden duizend aenslag en en kuiperij en niet slechts tegen eenige byzonderen, maer tegen maetschappen, vele men- schen, om hen te schandvlekken, verdacht te maken, ten onder te brengen; zy sparen noch het ge- wyde noch het ongewyde, noch den list,noch de logen, als zy maer aen het geroep onzer consciën tie, by het aezien der rampen die de II. Kerk be dreigen. het einde bereiken dat zy zich voor stellen, dat is van te vernederen, verlegen te maken, te verderven alwie hen durft tegenspreken, en niet blindelings toegeeft in hunne denkbeelden of eerder in hunne dwalingen. Nog meenen zy daerin te werk te gaen om de zaek van Jesus-Christusteverdedigen,alsof deze God van liefde, die om zynen eigenen persoon te verdedigen geen woord sprak, onder het ydel voorwendsel zyner glorie, de bit terste gevoelens de onbillykste veroordeelen. de zwartste laste ringen en de oen ben goedkeurde. onrechtveerdigset geoordeeld verdere verklaringen Wy zullen eindigen door een uittreksel dat wy gansch byzonderlyk opdragen aen diegenenonzer herders die, den bevelbrief zonder twyfel al te ma tig en al te behoorlyk vindende, goed hebben er naer hunne wyze by te voegen. Wy wekken hen op om met zorgr de wyze woorden des ouden aertsbischop van Parys te overwegen; zy zullen er meer dan eene beweegre den in vinden om hunne jeugdige drift te stillen Wy moeten noodzakelyk,zeer lieve medewerkers, zegt Mgr Sibour, in onze handelwyze met de ge- loovigen vreemd blyven aen die gezindheden, aen die partyen, welkdanig ten andere'onze meeningen, onze verkleefdheden mogen zyn. Depriester, die in zyn gezellig leven, in zyne officiële en dagelyksche betrekkingen met de wereld zich met de driftige de batten der politiek zoude bemoeyen, degene vooral die, in het volbrengen der pligten van zyne heilige bedie ning, en byzonderlyk in het prediken van het godde- lyk woord den eerbied verschuldigd aen den christe nen predikstoel vergetende, den zeiven in eene soort van tribuenveranderenzoude of er zich zinspelingen zoude toelaten, meer of min betrekkelyk tot de staets- zaken en tot de persoonen die er deel in nemen, die gene zoude weldra zyn kazakter van priester en de eerweerdige belangen der godsdiensten in de waeg gesteld hebben; diegene, met zelf zyn geloof en zynen yver magteloos te maken zou alvorens al de werken van zyn priesterambt insgelyks nutteloos maken, te minste ten aenzien dergenen, wier ge voelens by door die betoogingen "van partygeest 1 zoude gekrenkt hebben, betoogingen van dan af nog misdadiger dan ontijdig, ivaerlyk strafbaer aen de oogen Gods gelyk aen de oogen der menschen zyn. ïnJKÜts. I*f. it X- FLÏMGKÏE, r Ssbles, -IS.

L’Opinion (1863-1873) | 1863 | | pagina 8