l'union fait la force. Vrijzinnige en Grondwettige GEMEENTE KIEZINGEN Lijst der Kandidaten. 17 November isqs. Journal libéral démocratique d'Ypres et de FArrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en van het Arrondissement Hoe doen zij toch om niet te lachen Mercredi, 6 IVovembre 1895. 5 centimes le numéro. 2e année. N° bis. 9GB STAD IEPEBEN. Voorde reeks uittredende in 1900. Voor de reeks uittredende in 1904. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 2 francs. Par an 2 fr. SO. Annonces 10 centimes 1 Jigne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 r. la ligne. SBaraissant le Satnedi. Verschijnende des Zaterdags. Administration et Kédaction nit an Benrre, 20, Yores. MM. BOSSAICRT, Hector, Advokaat, geboortig van Langernarck. ONRAET, J dl es, Zaakhandelaar, leperling. SPEYBROUCK, Emiui Landbouwer, leperling. VAN EECK.HOUT, Engel, gewezen Voorzitter der Werkers- raad, leperling. VERMEULEN, Polydoor, Brouwer, geboortig van Elyerdinghc. VERSCHAEVE, Emilk, Voorzitter van den Onderlinge» Bijstand, leperling. WYüOOGHE, Pierre, Nijveraar, leperling. tYIM. BRLUNFAU Augustk, Nijveraar, leperling. DECHIÈVRE, Amaivi), Bankier, leperling. HAR [EEL, Au guste, Goudsmid, leperling. IWEINS, Emile, Advokaat, leperling. JOOS, Alphonse, Beschuitbakker, leperling. LAPIER E, G eorges, Ingenieur, leperling. NOLF, Ernest, Advokaat, leperling. V A N HE VYVER, Arthur, Brouwer, leperling. Aanmerking-en op liet verslag tier laatste acittiag- ia liet Volks- liais. Ik heb den moed gehad in het Jour nal d' Fpres het verslag der klerikale vergadering te lezen Och tie mei wat is het schoon en hoe is het toch mogelijk dat verstandige per sonen zulke beestigheden uiteendoen zonder te barsten van lachen Het Journal dJYpres herkent met M. Struye dat op de liberale vergade ring de zaal geheel vol was en voor wie de twee zalen kent, die van Hen rietje en de onze, is het onmogelijk te twijfelen in welke zaal het meeste pu bliek kan plaats nemen. Op de gaanderij van de zaal der Oud-Pom piers kunnen reeds 500 personen ge makkelijk zitten. M. Struye heeft wel geproken vol gens het Journal: ik haal hier hat commentaar aan Ldhonorable sénateur a tenu pendant trois quarts d'heure Vaudi- toire sous le, charme de sa male parole Dus, de jongman Struye heeft daar bewijzen van mannelijkheid gegeven, Zusters van liefde. De zelfde heer vond dan goed eens de liberalen te lasteren een leugen kost niet veel bij onze klerikalen li beralen zouden volgens hem zusters van liefde scheldwoorden toege stuurd hebben. Welnu, M. de sena- teur, dat is een leugen geen enkel liberaal zou zulks durven handelen wij hebben eerbied voor vrouwen, en vooral voor de zelfopofferingen, welke ook de gedachten zijn die ze inboeze men. Meerderheid. En als M. Struye denkt dat de meer derheid der kiezers gekomen is om hem te hooren spreken, dan weten wij waarom hij wordt bedrogen gelijk de andere klerikalen zijne aanhan gers op welken hij meest rekent, we ten dat zij in het kieskotje vrij zullen zijn en daar zich kunnen wreeken van hunne dwingelanden. M. Struye, meer dan de twee derden van uwe toehoor ders durven nu niet spreken, maar zullen stemmen voor de liberalen, hunne verlossers, hunne vrienden... Hoop van herkozen te worden. Mijnheer Struye hoopt herkozen te worden die voor iedereens weizijn gewerkt heeft verdient belooning, zegt hijHij spreekt van al wat de katholieken voor de werklieden ge daan hebben, en zoo doende, steekt hij zich zoo diep den vinger in het oog dat al de aanhoorders vreezen nooit niets meer van de senaroriale ledemaat weer te zien. Hospicen Hij spreekt van de weldaden der Hospicen en vergeet dat al de stich tingen door de groote liberale fami- liën gedaan zijn geweest, ik noem de famiiiën, Merghelynck, Hyndenckx, Garton, enz., enz. Nooit hebben katholieken iets van belang gesticht voor den arme de rijke kloosters zijn daar om hun geld in te palmen. De Strijd heeft in een van zijne voo- rige nummers daarover eene statistiek gegeven, en wij zullen nog wel de ge legenheid hebben die cijfers onder de oogen onzer lezers te plaatsen. Wat de katholieken gedaan hebben is de beste weldoeners van de Hospi cen, zooals M. Merghelynck, uit de Commissie sluiten. Andere van de beste Commissie-leden hebben den zelfden weg moeten nemen, of zullen die baan moeten nemen indien de uitgekochte stemmen nogmaals moesten kaloten naar het stadhuis zenden. Nog iemand die goed werk gedaan heeft voor de Hospicen en de onder steunden is M. Colaert. A7an de gifte Godtschalkisdoor zijne tusschenkomst 2 millioen ontnomen geweestde ar men waren te rijk en hadden dat niet noodig. Katholieke scholen. De spreker gaat voort met te zeg gen dat katholieken scholen hebben gesticht, en ze door eigene centen on derhouden. Wij zullen nu de waarde van die scholen niet onderzoeken Een lid van de minderheid heeft ze in de Kamers zeer wel gekenschetstce sont des pétrins ou, Von pètrit de. la pate a crétins. Maar M. Struye, als de ka tholieken door eigene centen de kosten van die scholen betalen, wat be- teekenen dan de hooge subsidiëu die door de Stad aan S' Aloysius en an dere scholen betaald worden Liberaal muziek. De talentvolle babbelaar wil dan de werken der liberalen kritikeeren. Zij hebben een muziekkorps gesticht. Die muziekanten gaan van tijd tot tijd uit, om kiezers uit te noodigen voor de li beralen te stemmen, en doen de men- schen dansen. Welnu, lieve kaloten, uw klerikaal muziek kan zoo veel niet verrichten nooit niemand volgt uwe muziekanten; en zich maar bezig houden met de menschen te doen dansen is, voor een muziekant, geen kondamneerbaar werk "V olkshuis. Liberalen hebben nooit geen publiek werk van hunne centen zoo gaat de redenaar voort doen verrichten, om aan werklieden werk te verschaf fen. EENDRACHT MAART MACHT. Wie heeft die prachtige Iweins-zaal doen bouwen Is het een liberaal Och, M. Struye, hadt gij toch niets dommers te vertellen Wie heeft die luisterrijke zaal der Oud-Pompiers doen oprichten Is het een kaloot Trottoirs En dan spreekt M. de Senateur van onze trottoirs en onze banen in de om streken. Hij vergeet dat alles in goede staat was als de klerikalen aan 't bewind kwamen hij vergeet te zeggen dat het ideaal van de klerikalen in zaken van trottoirs eene stad als Poperinghe (zonder trottoirs) is. Ja, vrienden, de katholieken hebben trottoirs doen maken er zijn er maar twee, maar zij zijn van groot belang 1° een trottoir van de fabriek van M. Seys naar den abattoir, 2° een trottoir in de Angillisstraat.... ik wil zeggen in de Rijke Klarenstraat, een paar maanden voor de kiezing, om een in vloedvolle kiezer niet te misnoegen. Als ander werk hebben zij de Tem pelpoort afgebroken, om gesteenten te hebben. V ermakelij kheden. Hij verwijt de liberalen dat zij veel van dansen en vermakelijkheden hou den. Maar wij verstaan datmoest, voor het ongeluk der stad, de kaloten re geering duren, al wat maar orgeldans partij, theatermuziek is, zou afge schaft worden. Anders niets meer dan missen met muziek zij hebben maar een doel de grondelooze zakken van de kerkfabrieken vullen. Meerderheid. Wij zijn lichtzinnig zegt nog die heer, omdat wij vast verzekeren dat wij eene verpletterende meerderheid zullen hebben. Ei, wel, M. Struye, wij verzekeren het nog, omdat wij er zeker over zijn wij handelen niet zooals gij, kaloten, die voor iedere kiezing 300 stemmen meerderheid verzekerdet, altijd hadt gij buizen en zijt maar door bedrog en omkooping met 35 stemmen aan het bewind geko men. W aterwerken Gij wilt niet dat het volk geloove dat 25,000 frank verkwist zijn geweest in de waterwerken Gij hebt gelijk, Mijnheer, het zijn geen 25,000, maar 65,000 frank die in H water zijn gesmeten. En ik voeg er bij het inschrijven van het dagloon-mini mum werd geweigerd aan de werkers- gezinde minderheid des raads. Belastingen, Yoor al die werken te verrichten, heelt de administratie geenen cent be lastingen aan de inwoners van Iepe ren opgelegd Kiezers, wacht eens tot nieuwjaar en gij zult zien, moesten die admi nistrateurs op het stadhuis blijven, hoe uwe contributie-biLetjes zouden onaangenaam veranderd zijn ten op zichte der opcentiemen. POUR LA YILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (excepté les deuxFlandres)s'adresser a VAgenceHcivas les, i ue de la Madeleine, 32, et a Paris 8, Place de la Bourse. VEREENIGING

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1