Ziehier de meesterlijke rede van M. den advokaat BOSSAERT Zusters van liefde. Hospicen. Trottoirs. Waterwerken. Muziek. Meerderheid. Geld. Onderwijs. Hallen. Markten. Zwemkom. Vestingen. Waterleiding. Klerikale regeeringen. Werk der klerikalen. Mijne Heeren, Verscheidene redevoeringen zijn ge houden geweest in het Volkshuis. Verwacht niet van mijnentwege dat ik al die redenaars zal tegen spreken het zou verlorene moeite zijn: zij hebben bijna allen maar on- noozele praat en stofferijen uiteenge daan. Ik wil hier maar van een man spre ken de achtbare Mr. Struye, de eeni- ge die volgens zijne rechtzinnigheid gesproken heeft. Die is een ware overtuigde en geloo- vige, maar brengt ongelukkiglijk de zelfde overdrevenheid in zijne politie ke dan in zijne godsdienstige gedach ten. Hij heeft begonnen met te zeggen dat liberalen zusters van liefde scheld woorden hadden toegestuurd.... Ik protesteer daar tegen, mijne hee- ren geeu enkel liberaal is in staat dergelijke lafhartigheid te begaan. Wij hebben eerbied voor die vrou wen die zulke zelfopofferingen doen verre van de handelwijze van zoo vele andere die maar den intrest alleen kennen (hev toej). Wat ons aardig schijnt, is, dat elk maal dat de klerikalen eene slechte streek willen uitvoeren, of noodig heb ben de openbare aandacht af te kee- ren, zij de liberalen beschuldigen van de eene of andere laffe daad. Zoo hebben zij willen doen verstaan dat liberalen den brand gestoken had den aan de Akademie. Dat de liberalen den kiosk hadden willen doen instorten onder Henrietje's muziek. Nu durven zij een nieuw leugen schrijven: liberalen, zeggen zij hebben Mr. De Caestecker uitgefluit en met den dood bedreigd, aan de Potyze. Leugens duizend maal leugens om h et publiek te verblinden [Hev. toe juichingen. Mr. Struye zegt dat de katholieken moeten beloond worden volgens hunne daden En hij vergeet dat, volgens de oude leering, een ware katholiek als hij niet moet werken vooreene belooning te bekomen ten zij in den anderen we reld. Wij hebben recht op eene beloo ning, zegt hijen dit is een mandaat. Mr. Struye is dikwijls in tegenspreking met zijne eigene gedachten hij spreekt roem van de katholieken voor het vormen van hun muziek en spreekt kwaad van de liberalen omdat zij ook een muziek gevormd hebben. Hij zingt glorie aan Mr. Iweins omdat hij eene zaal doen bouwen heeft, en vergeet dat M1'. Iweins dit maar gedaan heeft om dat hij zijne persoonlijke waarde kende, en wist dat hij maar tot iets kon komen door zulke handelingen. En wat hebben wij ge zien Wij hebben dit mannetje al de eerbe wijzen zien bekomen terwijl hij er geen enkel van verdiende Toejuichingen En dan durft Mr. Struye spreken van het goede dat de klerikalen voor de Hospicen gedaan hebben. Hij vergeet dat er daar ook giften zijn die van liberale familiën voort komen de familië Merghelynck-Carton alleen bra> ht 130000 fr. op. Hij vergeet te spreken van de gifte Godtschalck, bedragen de 6 millioenen van dewelke Colaert zoo lief 2 millioen heeft geholpen doen ontrooven! Was dat ook geen geld der liberalen, het geld van Mr. Godschalck, aan wie de pries ters zelf de godsdienstige begrafenis gewei gerd hebben Mr. Struye spreekt verder van trottoirs het meeste deel zijn gemaakt geweest onder de liberale regeering die er de voordracht van heeft.. Wegen van den buiten waren •ok in goeden staat. Eene baan hebben zij gekalseid ja de weg van Seys'fabriek tot het slachthuis. De kalseiweg van Sb Jan naar de Potyze is hun werk niet het maken van die baan was besloten geweest door de liberale bestu ring. Het uitoefenen der waterwerken waar over zij zich roemen was ook besloten ge weest door de liberalen. Zij hebben ons verantwoordelijk gemaakt van het instorten van het reservoir dat was moeilijk om te voorzien. Maar wat zij konnen gemakkelijk voor zien dat was dat de buizen van cement aan de groote drukking van 't waterkasteel niet zouden weerstaan Zij hebben het niet voorzien (niet tegenstaande den raad van den ingenieur) en hebben zoo groote en nuttelooze onkosten veroorzaakt. Het is dus eene onrechtvaardigheid in zulke zaken een grief tegen de liberalen te zoeken, wanneer men zelf in meerdere fout is. Mr. Struye zegt dat de liberalen maar denken op vermakelijkheden en daarom hun muziek gesticht hebben Welnu, waarom hebben de katholieken een muziek lang voor hen gesticht Is het misschien maar om doodmarchen te spelen in de begrafenissen Wij zijn boffers, stoeffars gelijk men in Antwerpen zegt, wij roepen overal dat wij eene meerderheid zullen hebben, maar 't en is niet waar En Mr. Struye vergeet dat door zoo te spreken hij bezig is met te boffen voor de klerikalen. En sprekende Yan hunne mannen, Mr. Bossaert zegt hier iets dat wij moeilijk met al zijne waarde zouden kunnen vertalen, en wij laten ons dus toe het. in 't fransch over te schrijven. Eux seuls, a les entendre, sont des hommes sérieux, imposants Oui, éloc- teurs nous le verrons a nos nouveaux im- póts combien ils sont imposants. Gelach en toejuich!) Wat hebben de liberalen met de finantiën gedaan zegt M1". Struye Zij hebben ge durende hunne regeering.^een half millioen verteerd Moest Seys, die niets aan zulke zaken kent, dergelijke vraag stellen, wij zouden het verstaan maar mannen die sedert vijf jaar aan het bewind zijn, en die daar meê afkomen Het is gek M. Surmont, met zijne valsche rapporten die hij in 1891 ter gemeenteraad oflas, handelde gelijk zekere finantieële maatschappijen die een valsch bilan uitgeven. Die maatschappijen geven maar een prachtig actief op en zeggen niets van het passief. Mr. Surmont deed het tegenoverste, hij gaf maar het passief en vergeet melding- te maken van ons prachtig actief. Anders zou hij moeten met ons overeen komen dat wij de gemeentekas lieten in eenen toestand die door al de steden van het zelfde belang als Ieperen, en van vele belangrij kere zou ten hoogste gewenscht worden WIJ. Wat hebben wij liberalen niet al gedaan voor het onderwijs Wij hebben bew aar- scholen gesticht. Eene kostelooze meisjes school, avondscholen ingericht. De Nijver heidsschool ingericht. Eene huishoudschool gesticht. Men maakt ons een grief van het stichten dezer laatste school, de klerikalen hebben er meê gelachen, en nochtans die school trok de aandacht van den vreemde aan, men kwam ze van overal bezoeken en M. Surmont heeft zelf zijne eigene doch ter in Duitschland naar eene huishoudschool gezonden. Waarin hij geheel wel gedaan heeft. EN ZIJ. Zij, wat hebben zij voor het stadsonder- wijs gedaan Zij hebben het oud Kollegie afgeschaft de avondscholen idem bewaarscholen ook. En waarom Zij hadden roaar eenen griefhet waren, zegden zij, scholen zonder God. De zelfde eenige grief hadden zij tegen onze geheele administratie een godvruch tige katholiek zegde mij zelfs Moest gij wat meer plaats aan God geven, in uwe scholen, uwe administratie zou een model zijn. Welnu, men dacht natuurlijk, dat, zoo dra zij aan 't bewind waren, zij gingen den priester naar de stadsscholen zenden. De wet van ln Juni 1850 gaf hun dit recht voor de middelbare school en zelfs voor het Kollegie en de wet van 20 Sep tember 1884 vooral de lagere scholen. Zij deden het niet. Als zij dachten dat in onze scholen de ziel der kinders in gevaar was, dan moesten zij, volgens hunne zienswijze, den priester naar de school zenden. Maar neen Zij wilden alleenlijk hunne scholen be volken, en de concurrentie der officiëele scholen aan de hunne ontnemen. Zij vree zen die concurrentie welke ons sterk en gezondonderwijs aan hun gebrekkig en slecht onderwijs doet. Moesten zij voor het ongeluk van Ieperen aan 't bewind blijven, zij zouden de stads scholen geheel en al ontvolken en dan met één woord afschaffen. Wat hebb n de liberalen niet al gedaan De liberalen hebben de Hallen hersteld. Onder hunne regeering zijn meer dan 300,000 franken aan dat werk verteerd geweest. Zij hebben er die prachtige muur schilderijen doen maken, schilderijen welke de vreemdelingen van overal komen bewon deren. Zij hebben daar de markten geopend, en daardoor eene nieuwe Academie moeten inrichten. Zij hebben door het stichten van die markten den verkoop der boter hier doen bloeien. De klerikalen, door hunne inkomrechten hebben dien verkoop verminderd. Frankrijk zal weldra de zelfde rechten als wij op den inkom der boter leggen er is al erg spraak van. 'T ware de dood onzer botermarkt. De liberalen hebben ook onzen zwemkom wiens stichting in 't bijzonder <ranMr. Leleup te danken is doen maken, en de grootste steden van België hebben geene zwemplaats als de Onze. De oude en droevige vestingen hebben zij doen afsmijten en veranderd in prachtige lusthoven, aan welke die van Brugge alleen maar kunnen vergeleken worden. De zelfde liberalen ook zijn het die in al de straten van Ieperen trottoirs hebben ge legd. Er zijn zoovele steden die nochtans bijna zoo bevolkt zijn (maar door klerikalen geadministreerd) en die zelfs niet weten wat een trottoir is (Poperinghe b. v.). Wij zijn het ook die aan de stad eene waterleiding gegeven hebben gelijk groote steden alleen hebben, en die de verbetering van die waterleiding en de nieuwe werken gestemd hebben. En zijn het cle liberalen niet die de arme kwartieren verbeterd en gezond gemaakt hebben die de Ieperlei overdekt heb ben die de riolen uitgebreid hebben Zijn wij het ook niet die al die kalseiwe- gen doen maken hebben en den weg van SL Jan naar de Potyze stemden Die het leggen van gazbuizen stem den Wij stichtten ook eene Academie van schoone kunsten, een Muzeum, eene Biblio theek. Buiten Ieperen, is er maar te Brugge alleen eene Bibliotheek in de provincie te vinden. M. Surmont heeft u dus willen bedriegen: hij heeft u maar ons passief (of schuld) laten kennen en zegt niets van ons actief (of rijkdom). Ziehier wat wij al aangekocht hebben Het huis Menu 12,223-45 Huizen van den botermarkt 9,462-63 Huis nevens de Bibliotheek om die te vergrooten 8,500-00 Hotel Hynderyckx 41,458-32 Zonder te berekenfde 45 hectaren mili taire grond van den Staat verkregen En wij hebben de stad verrijkt door al lerlei werken die van openbaar nut zijn en die ik hier herhaal. Opmaken van een vischmarkt Opmaken van een slachthuis Inrichten van een zwemkom Beplanten van hoven rond de stad Legg >n van trottoirs Plaatsen van de waterleiding Herstellen on versieren der Hallen, ker ken, enz enz. De klerikalen willen aan domkoppen doen gelooven dat al waar eene klerikale regeering is er maar stadskassen vol goud te vinden zijn. De waarheid is dat onder al de klerikale regeeringen de rijkdom der steden daalt en vervangen wordt door schulden. In October 1890 heb ik eene vergelijking tusschen de schuld van eenige West- Vlaamsche steden gemaakt. Ik wil dat hier herhalen Ziehier de schuld van Brugge in 1890: 4,051,000 fr. voor 49,857 inwoners. Kortrijk in 1890 1.828,606, fr. nu 2,000,000 voor 31,319 inwoners. Roeselaere in 1890 1,000,000 fr. nu 2,300,000 voor 20,868 inwoners. Poperinghe in 1890 720,000 fr. nu 900,000 voor 10,950 inwoners. Wervick in 1890 200,000 fr. nu 310,000 voor 7,745 inwoners. Ieperen in 1890: omgeveer 500,000 fr. maar voor 16,769 inwoners. Zij zeggen nog dat te Roeselaere de oude liberale administratie niets deed voor den handel en de nijverheid, maar dat de kle rikale administratie den handel vergemak kelijkt en aanmoedigt. De waarheid is dat de klerikalen al doen wat zij kunnen tegen het uitbreiden van handel en nijverheid. De groote nij veraars van Roeselaere, die welke daar de nij verheid hebben ingeplant zijn MM.Rodeubach, Tant en de Brouckere, alle liberalen. En de klerikale gemeenteraad Die legde eene zware belasting op de machienen, en op den bouwgrond. En dat om te ver mijden, dat de werkersbevolking ver- groote, uit vrees van te moeten de ar beiders ondersteunen in geval van nijver heids of handelcrisis hevige toejuich). Fabrbken gingen de klerikalen maken: maar weten wij niet dat hunne eenige onderneming van nijverheid op 't gebied van Ieperen deerlijk mislukt heeft Zij hebben niets voor Ieperen gedaan onze klerikale meesters Zij hebben maar voor zich zeiven gewerkt. Gij hebt dat al kunnen lezen in de dag bladeren. M'Surmont is geworden Surmont de Volsberghe, Is baron genoemd geweest. Provincie-raadslid, Lid van de permanente deputatie, Senateur, Burgmeester, Is vol decoration M'. Colaert Kamerlid, Schepen, Gedekoreerd, En MIweins d! Eeckhoutte Gemeenteraadslid, bijna Burgmeester, Provincieraadslid, Kamerlid, Gedekoreerd van allerlei orders, Lid van allerlei commissiën, Voorzitter van een hoop maatschappijen! Dat is een man Eens heeft dien man de gelegenheid gehad iets te doen voor de stad. 'T was, geloof ik, in 1884. De Ieperlei stroomde over en deed veel schade aan de omliggende landen en aan den boord van de vaart. De Provinciale Raad dacht eene schadeloosstelling te eis- schen aan de stad leperen welke men be- chuldigde van die overstrooming. Wat deed Mr. Iweins In plaats van Ièperen te verdedigenraadde hij aan grondig de zaak te onderzoeken om de stad aan te vallen BIJVOEGS IV t-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 5