Nog iels de waterkwestie. Pompiers. In zaken van administratie. Reusje en Ieperman vdk In zaken van Openbare werken. Voor het onderwijs. In zaken van Weldadigheid. Voor de Openbare Gezondheid. Voorden landbouw. Referendum. Stemt voor de lijst der lepersche belangen onder nummer 1. over Kosten voor allen. Gebrek. Hoedanigheid. Drukking. Jaarlijksche kosten. Werklieden Minimum van dagloon. Waarde van bet water. Ziekten. Kiezers Oordeelt De klerikalen zijn vij anden van feesten en ver makelijkhedende triomf der katholieken is de dood van leperen. De stemming is ge heim Niemand kan we ten voor wien gij stemt. Vrees dus niets én stemt I. Stipte toepassing van het princiep van aanbesteding van Openbare werken. Geene voorkeuren iedereen gelijk diegene die voor den kleinsten prijs die werken wil aannemen zou de aan besteding hebben de goede hoedanig heid der materialen zou nauwkeurig onderzocht worden. II. De aannemer dezer werken zal moeten een minimum van dagloon vastgesteld voor verscheidene katego- riën werkersaannemen. En zoo werklieden zult gij niet kun nen geexploiteerd worden door onder nemers die de laagste adjudicatieprijs maar bekomen, omdat zij dachten uw loon zeer laag te maken. Gij zoudt bijeen geroepen worden, timmerlieden en vaststellen dat gij maar voor een minimum van zooveel centiemen per uur wilt werken. En gij aardewerkers zoudt vaststel len dat gij maar voor zooveel centie men ten minste wilt werken. De aannemer zou dat weten en zijne uitrekeningen op die cijfers maken. Uw minimum, als gij goede werklie den zijt zou natuurlijk kunnen gede- passeerd worden gij zoudt meer kun nen winnen. Dit minimum van dagloon zou maar dienen om te vermijden dat de zonen van Ieperen moeten honger lijden als zij werken voor het goed hunner moe derstad. III. De aannemer zal moeten zijne werklieden verzekeren tegen onqeluk- ken. Iedereen verstaat de waarde van dat puntals een werkman die voor de stad werkt b. v. een ongelukkigen val doet, die hem weken lang machteloos en werkloos maakt, hij zou ten minste zeker zijn niet van honger te sterven. Is het ongeluk grooter, hij zou zijn leven lang ondersteund worden, en sterft hijin dienst zijnde voor de stad, zijne weduwe en zijne weezen zouden een pensioen hebben. De liberale .aan nemers en ambachtdoeners alleen heb ben dit reeds ingevoerd. I. Uitbreiding van het openbaar onderwijs van alle gradenstichten van beiuaar en avondscholenzooveel mogelijk in alle wijken der stad. Al de kiezers weten hoe de liberale partij altijd gezorgd heeft voor het onderwijs des volks. Wij willen dat iedereen van een grondig onderwijs geniete. Daarom, om de arme kinderen niet een half uur ver naar eene kostelooze school te sturen zouden wij scholen inrichten in alle kwartieren der stad. Wij zouden de zoo nuttige avond scholen waar den werkman zijne ge leerdheid onderhoud en kennissen ten gebruike der volwassenen bij leert herstichten. De kaloten hadden ze afgeschaft. II. Uitbreiding van nijverheidsbe roep en huishoudscholen. Nijverheidsscholen waar de werker leert teekenen, de beginselen der alge bra, meetkunde, scheikunde, natuur kunde, boekhouden, enz. die van hem een bekwaam meesterknecht of zelfs fabriekbestuurder maken. Beroepscholen waar de jongelingen die van de lagere scholen komen, eenen stiel goed en in weinigen tijd leeren, zonder jaren lang bij een baas te blij ven waar zij niets leeren en maar die nen om commissiën te doen. 1. Waarborgen van standvastig heid en onafhankelijkheid van de ge meente-beambten het reglement van bevordering zal stipt gevolgd worden. Wat heeft men gezien als de ka tholieken aangekomen zijn guneer ste werk was als de beambten die liberaal waren en die het lieten zien, te vervangen door mannen van Mr. Surmont's kliek. Wij willen die wankelbaarheid van posten niet. Iedereen is vrij van te handelen vol gens zijn gedacht, al ware hij ook beambte van eene administratie wiens hoofd anders denkt. Daarom willen wij dat al de ambten die van 't Stadhuis afhangen stabel zijn en dat men niemand zonder erge reden op straat moge zetten. De opschuiving en verbetering hangt dikwijls af van den goeden wil des Burgemeesters: dat moet niet zijn,wij zullen het avancement stipt gelijk voor iedereen maken. II. Gelijkheid van allen ten op zichte der levering van benoodighedeu voor de openbare administratiën. Iedereen moet het recht hebben te mogen leveren aan het Stadhuis wij willen niet dat de voorkeur aan Mr. A of M1'. B gegeven zijomdat hij vriend is van de hoofden des Stadhuis. I. Verandering van den weldadig- heidsdienst, door deelneming in dien dienst van werklieden en mutuellisten. Werklieden en personen die zieken- beurzen besturen kennen beter dan iemand wat aan de lijdende klas noo- dig is. Zij moeten hun woord te zeggen hebben in den dienstder weldadigheid. Zij moeten daar door iemand vertegen woordigd zijn. II. Inrichting van weldadigheids- komiteiten, in 't bijzonder van komi- teiten uit vrouwen samengesteld. Komiteiten die overal zouden de be schaamde armen opzoeken. Vrouwen beter dan iemand kennen het zachtste middel om het lijden te troosten hun werk is het de armen op te zoeken en te ondersteunen. - Daar om ook is het dat wij duizend maal in onze bladen gezegd hebben hoeveel eerbied wij hebben voor zusters van liefde, alhoewel wij niet altijd overeen komen met hun ideaal. lil. Schoolsoep en onderstand aan arme kinderen die de gemeente en be waarscholen volgen. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat arme kinderen met leege maag naar school gestuurd worden. Kunnen zulke kinderen daar aandachtig zijn, als zij weten van misschien niets te huis te vinden om hunnen dringenden honger te paaien. En hoe gebeurt het dikwijls ook dat de ouders hunne kinders naar school niet sturen omdat zij ze niet net en def tig kunnen kleeden Het punt van 't liberaal programma waarvan ik hier spreek wil daarin zoo veel of het weidadigheidsbudget het toelaat in voorzien. IV. Stichting van schoolkoloniën waar arme en ziekelijke kinderen hunne vacantiën zouden doorbrengen. Dergelijke inrichtingen bestaan te Brussel de kinders worden gedurende de maand Oogstte Hastières gelogeerd. Hunne meesters letten er op, gaan er mee gaan wandelen in die prachtige omstreken, en de kinders komen blij en gezond, terug om ernstiger weer aan t leeren te gaan. Studenten van de Hoogeschool van Gent hebben eene kolonie aan de zee gesticht tot de Pan ne bij Veurne, en de kinderen genieten daar van 20 dagen zuivere zeelucht, van zeebaden, enz. De liberalen zouden zulk een werk willen zien inrichten, en als het budget van Weldadigheid onvoldoende is om alles zeiven te doen, toch trachten een subsidie te verschaffen aan zoo een werk dat b. v. door burgers zou inge richt worden. V. Verbetering van werkmanswo - ningen. De werklieden wonen in kleine on gezonde huisjes, in straten die door onze baronsadministratie verwaarloosd worden en waar geene maatregels ge nomen worden om die straten te zui veren, en in geval van ziekten ontsmet tingsmaatregelen te nemen. Maar weet ge wat, gelijk zekere kandidaat der kaloten zegt 't is toch maar voor die canailje. De liberalen hebben altijd voor de gezondheid gezorgd en zullen het ach ter nieuwjaar wederom doen. Hetgeen hierboven is gezegd geweest zou hier kunnen herhaald worden. Men zal zorgen dat de inmtingen te gen de pokken regelmatig overal ge daan worden. I. Verbetering van wegen en banen. De landbouwers weten dat de libera len altijd goed de banen onderhielden. De klerikalen hebben niets gedaan dan voor eemge hunner mannen eene kleine baan gemaakt, of de laatste we ken in overvloed werken doen ver richten om zoo te trachten hunne kie zing te doen gelukken. Landbouwers willen van geene man nen die maar aan hen denken als zij hunne pacht of hunne stem hun willen afvragen. II. Inrichting van een landbouiv- laboratorium waar de landbouwers zonder kosten de waarde van hunne te verkoopen of aangekochte produk- ten landvettenbeelen, boterenz.) zouden kunnen doen onder zoeken. De liberalen zullen een laboratorium inrichten waar een man die kennis van diezaken heeft grondigalle voortbreng sels zou onderzoeken en ingeval van con testatie, den landbouwer zou kunnen verdedigen. De landbouwer zou daar door ook niet meer gefopt worden in het aankoopen van wat hij noodig heeft. Voor zeer belangrijke zaken, en als de raad denkt met geheel en al de wensch der inwoners te kennen, zou men er al de meerderj arige inwoners over raadplegen door eene soort van kiezing zij waar ja of neen moeten stem men. Sint Pieteb. Het geld der stad is op eene schan dalige wijze verkwist geweest in die waterwerken. En wat zal dat voortbrengen 1° De helft van de inwoners zullen er niet van profïteeren (ik noem die van de Kaai, de Potyze, de verloren Hoek, enz. enz.) maar allen zullen meer mogen betalen. 2° Het water zal door de domme plaats-aanduiding dat de Burgmeester aan het waterkasteel gaf, in nog groo ter gebrek zijn dan nu. S^Door de zelfde omstandigheden zal het water veel slechter zijn dan nu: Inderdaad het water van Zillebeek en den majoor zal niet kunnen gebruikt worden, en dit water is oneindig beter dan dat van Dickebusch. 4° Men zal het water onder grooten druk leveren Welnu al de buizen zullen springen: nieuwe onkosten voor de stad Al de kranen zullen loopen en moe ten vervangen worden nieuwe onkos ten voor de inwoners. Om het water in den toren te pom pen heeft men machienen noodig, het onderhouden dier machienen, en der beambten zal jaarlijks 10,000 fr. van de kas kosten Was dat om u werk te geven dat die groote geldverkwisting gedaan werd Neen 45 werklieden werken daar voor den spotloon van 22 centiemen per uur. En als de iiberale gemeenteraadsle den het minimum van dagloon vroegen voor die aanbesteding, het werd hun geweigerd door al de klerikalen. Nochtans door dat maa! regel had den de werklieden kunnen zelve vast stellen de waarde van hun werk,het b. v. aan zooveel centiemen per uur vast stellenGeene miserie, geene exploita tie door hunnen baas. Het zou een paar duizend frank meer gekost hebben, het geen mets is benevens de verkwis ting van de 65 nuttelooze duizenden. Het zuiverings-systema bestaat uit groote kommen waar het water klaar wordt door den nederslag van zijne zandachtige stoffen. Nu die zandachtige stoffen zijn niet schadelijk, maar de organische stoffen zijn ten hoogste ongezond. En het stadswater bevat heden 145 milligram men van die schadelijke stoffen per liter, boven 100 milligrammen verkla ren de scheikundigen het water on bruikbaar. Door die dépot-bakken zal niets daarvan verdwijnen, maar in tegen deel daar rotten, en in ammoniak o. a. overgaan, en zoo een walgelijken smaak aan 't water geven. De sporen van de ergste ziekten be vinden zich in dat water. De bacille van den typhus is er in gevonden geweest Die waterkwestie toont u hoe de kle rikalen voor de geldelijke belangen der Ieperlingen zorgen Gij ziet hoe zij zullen verdedigers van t minimum van dagloon zijn. Gij ziet hoe zij voor de openbare ge zondheid zorgen In Ieperen is de sterfte van 7 per duizend boven het middencijfer. Weg met de klerikale administra teurs. St-PlETEB. hebben eene samenspraak gehouden uitgegeven door de kaloten. Als wij dat voor de eerstemaal la zen, dachten wij dat dit vuil papierken geschreven was geweest om de manne kens van Sb Aloysius'school ne keer te doen lachen ('t was Sb Maartensdag). Inderdaad, zulke verstanden alleen kunnen daar iets spiritueels in vinden. Wij hebben den moed gehad het een tweede maal te herlezen. Dan, Gentenaar zijnde, hebben wij dachten tusschen de lijnen, en in den aard der woorden het schrijven van een Gentenaar te herkennen. Eene derde herlezing (ik was bijna zoo dom geworden als het geschrift) heeft mij overtuigd, door de laagheid van de aanvallen die in dat Snoeck's praatje stonden, aanvallen die zoo laf als onrechtvaardig zijn dat het geschrift kwam van een man in wiens naam er veel bergen moesten zijn, (van die bergen die overal smeeerig- heden en stokslagers verspreiden stijl van M1' Seys). St-PiETEB. Als de kaloten ons prachtig en wel ingericht pompierskorps wilden af schaffen dan lieten zij overal hooren dat onze pompiers zich te veel met po litiek bezig hielden. Dat was een leugen Zij wilden eerdge kaloten plaatsen, en vonden niets beters dan die afschaf fing om te kunnen van hunne mannen pompiers maken. Hun nieuw korps heeft in vier jaar meer dan 65.000 franken gekost.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 2