Werklieden! KIEZERS Nog een Lafaardstrek. Werklieden Laatste Meuws. De beenhouwers. Lei en cl© liberalen! Feesten in alle wij ken der stad op Maan dag 18den November. Misgreep. AAN de Sinte Pieternaars. DE ZEGEPRAAL DER LIBERALEN Aeeringdoeners, stemt onder nummer 1 voor de kandidaten der Li!>erale Vereeniging. He rbergiers Waar geven de katholieken hun ne feesten. Al te gare in 't Volks huis Minimum van dagloon. Kiezers Weg dus met die val- sche volksvrienden Weg met die uithonge raars Beenhouwers, wilt gij uwe belangen zien verde digen, stemt onder num mer EEA. Kiezers, stemt voor 't behoud van de gemeente scholen Be triomf der papenknechten is de dood der stadsscholen, de broodrooviog van mees ters en meesteressen. De oogen open Zendt uwe ergste vijanden, de kaloten, naar de maan, nu zij, uwe bloedige ver drukkers, u zeem om den baard willen strijken. Zij hebben het gemunt op uwen welvaart, op uw brood Zij zouden u gaar ne geheel en al onder hunnen pantoffel krijgen, om met uw zweet zich vet te mesten, om u in de el lende te storten, terwijl zij <r buik vol en warme voeten zich eenen liter goed bloed zouden maken over uwe onnoozelheid. De liberalen alleen zijn hier de voorstaanders van lotsverbetering voor u. Dat hebben zij immer be wezen, daarvan zijt gij overtuigd De woorden der kleri kale loppers en fliereflui ters kunnen niet opwegen tegen de daden der libe- ralen. Daarom, als een man gestemd voor de lijst on der nummer JL is thans verzekerd En wat zien wij de pompiers moes ten ingericht zij n om in geval van nood le politie te helpen Weet gij, Ieperlingen, welke hulp lie katholieke pompiers aan de politie verleenen MM. Angloo en Ceriez, officieren van iet korps, waren aan het hoofd der beu lden klerikale stokslagers. Duizende Ieper lingen kunnen het getuigen. Doen die mannen geene politiek Gij moet u met geneeren, Mijne heeren, in uwe plaats ik zou mijn uni form aantrekken om die benden kleri kale lafaards te commandeeren Voegt dat bij het gebruik der pom pen van de stad voor het knoei-water- werk van de Elverdinghe poort Kiezers de kalotenpompiers doen geene politiek SE-Pieter. De klerikalen zijn niet meer te vrede met manspersonen af te ranselen, ze moeten nog vrouwen te keer gaan. Iedereen weet dat Valère Gilon, ziek, te bed ligt. Gisteren avond was zijne zuster hem een bezoek gaan doen. Toen zij te weeg was op den kamer van haren broeder te gaan, heeft de baas van de herberg waar Gilon woont, die vrouws persoon deftig afgeranselt, haar aan de deur geworpen en verboden dat er nog iemand bij dien zieken man ging. Wat meer is, Mijnheere.... Paul heeft gezegd dat zijZondag aanstaan de, de deur van den trap moesten toe nagelen omdat Gilon aan de stemming niet zou kunnen gaan. Kiezers roept die lafaardstrek gee ne wraak Wilt gij weten hoe de kaloten, die het minimum van dagloon in hun pro- framma geschreven hebben, om de iezers te foppen hetzelve toepas sen?... Luistert: Een man die reeds sedert langen tijd gelast is met den reinigingsdienst der stad, is verplicht twee wijken te onder houden, terwijl zijne ambtgenooten er maar één hebben. Dit veroorzaakt hem dus dubbel werk en het zou moeten in evenredigheid betaald worden. Maar niets te doen De sukkel krijgt daarvoor geen cent meer en op al zijne aanvragen en reklamatiën wordt er zelfs niet geantwoord, dan met eene weigering. Ziedaar dus de vrienden van den werkman in theorie willen en aan vaarden zij alles, maar in praktijk is het een ander paar mouwen. Mistrouwt u van hunne beloften,laat u niet beet nemen door hunne schoone woorden Vóór de kiezing zullen zij u paloeteren, vleien en ophemelen, om u na de kiezing, indien zij tot ons aller ongeluk gekozen waren, den hiel op uwe borst te zetten en u het hart in te stampen. Dat zijn ook al kiezers die zich van de kaloten te beloven hebben. Minister Debruyne heeft niet durven een groot inkomrecht plaatsen op het vee, maar hij heeft u anders gefopt. Hij sluit de grenzen als het hem blieft, onder voorwendsel van besmettelijke ziekten onder het vee. Nu, wat gebeurt er De heer Minister opent eenige dagen de grenzen, en al de groote veekwee kers koopen alles in, aan goedkoopen prijs door rede van overvloed. Dan sluiting van de grenzen het vee wordt ziele verklaarten de prijs van het vee stijgt meer en meer, en de rijke veekweekers laten huime beesten één voor één verkoopen aan overhooge prijzen. Wie lijdt van die handelwijze de beenhouwers om te beginnen, zij win nen bijna niets meer aan wat zij ver koopen. Nu voor de werklieden is het vleesch zoo hoog van prijs gekomen dat het niet meer koopbaar is, en dat de beenhouwers al hunne kleine klanten verliezen. En voor de Iepersche beenhouwers Sedert een paar jaren is de ver koop van 4000 kilos per week ver minderd De rechten van 't slachthuis waren van 1 frank per honderd kilos Mr. Vermeulen vroeg om ze te brengen op 50 centiemen Neen, men behield ze op 80 cen tiemen, wel wetende dat men de beenhouwers elders ging vinden. In 't vleeschhuis waren onder de libe ralen de pachten van 60 a 80 frank. Nu zijn zij van 20 a 40 fr. ver hoogd men neemt zoo jaarlijks 700 frank uit den zak der beenhouwers. En nog meer De pachten moeten genomen worden voor 3 jaar! En als een beenhouwer protesteer de, dan antwoordde Mr. de Burg meester met zijne welgekende be leefdheid staat het u niet aan Ga maar uwen weg Beenhouwers, gij die u zoo hevig te beloven hebt van de kaloten en van die van leper in 't bijzonder, stemt voor de liberalen de verlossers van leper. SLPieteb. Verleden week hebben wij bij mis greep Arth. Spinnewyn als spioen van Mr. Brunfaut opgegeven. Het was een ander man van dien naam die dat pro per werk deed. Ehwel St-Pieternaars hebt gij te vreden geweest over de vier jaren be stier van M. Boone Wat heeft hij voor u gedaan? niets! Heeft hij aan eenen burger eenen post of neirin'g toegebracht? neen. Heeft hij werk bezorgd voor de werklieden van St-Pieters? neen. Als een werkman naar zijn huis ging om zijne gevaarnis uit een te doen wat komt gij hier doen, snouwde hij toe, wat moet gij hèn 1 dat gaat mij nietaan,gij moet daarvoor eldersgaan. Jont hij de penning aan de St-Pie ternaars? bijna niet. De bakker, de melkboer, de groenselier. de wagen maker, de paardensmid, de schoen maker, de kleèrmaker, de timmer man, de modiste, de tapitsier zijn al van de parochie niet: Nochtans kan hij al die stieldoeners op ons St-Pie- ters vinden. Heeft hij ook de tram van leper naar Nieuwkerke langs de statie niet gestemd in plaats van die voor te dra gen van leper naar Armentiers om al- zoo eene statie aan de Rysselpoort te hebben deed hij dat, dan ging St- Pieters verbeteren in neering, leven en handel maar neen St-Pieters moet uitgehongerd worden omdat men ze zoude kunnen leiden met eenen muil band voor een kappeilebrood. Eh wel stemt voor dat Boonhoofd niet, steekt hem in den ketel, a la chaudière, om booneklak te maken. Moet die rijkemaker ook geen oom zeggen aan Vandenberghe van Mee- nen die over tien jaar al de Meene- naars o?jfiJ gemaakt heeft. Steekt hem dus met de veertien an dere de ketel in en stemt allen, paro chianen van St Pieters, voor de libe rale volksvrienden. Een echt St-Pieternaar. De kaloten loopen dagen nacht rond om stemmen om te koopen! Laat u niet bedriegen door hunne eerlooze beloften. Zij zullen u een briefken met een rood doorzich tig papier geven, en u vragen voor daarmee te stemmen. Als gij zulks doet zult gij door hen betaald worden. Dit bewijs bestaat uit een lan ge enveloppe waarin een papier zit dat door de drukking van het kiescrayon een mark maakt. Welnu, kiezers, gij die wilt stem men volgens uw gedacht, als een vrije leperling, gij zult stemmen voor de liberalen. En dwingen de kaloten u met hun bewijs te stemmen op belof te van geld of op dreiging van werkverlies, doet het volgende Gebruikt hun bewijs met eene van de stembriefjes die wij overal zullen verspreiden en die niet gel dig zijn. Onze stembricfkens zijn niet geldig maar hebben het formaat der officieëlc briefkens. Gebruikt uw bewijs gegeven door de kaloten met onze brief kens, en stemt met onze brief kens voor de kaloten. Die brief kens zullen dan moeten gescheurd worden Dan stemt gij met bet ware briefken door den Voorzitter u gegeven voor wie gij wilt (natuur lijk zult gij voor de liberalen stemmen al ware bet maar om hunne 800 stemmen meerderheid op 1200 te brengen). Gij zult het bewijs der kalo ten mede nemen, bun tonnen, en hun geld in uwen zak kunnen steken. Gij zult gestemd hebben voor uwe vrienden de liberalen, en het geld van uwe bedriegers de kalo ten ter gelegenheid onzer zege praal kunnen verfeesten Onze niet geldige briefkens zullen tot aan de deur der kies- bureelen verspreid worden. Onze liberale jonge wacht zal daar mannen aan de deur stellen. Die mannen zijn gelast de namen op te nemen van kiezers, welken de kaloten zouden gedwongen hebben met eene van hunne man nen ten kiesbureele te gaan. Wij zullen dus kennen wie door de kaloten gekocht is ge- weest. SINT PI ETER. N. B. Nog een woord. feu bureele der Associatie zul len eenige personen geheel den nacht waken, en alle nieuwe mid Iels om de trukken der kalo ten los te spelen kenbaar maken. Gelief u met vertrouwen tot ben te wenden. Men meldt dat, met 1° Januari aanstaande, M Surmont zijn ontslag van senateur zal geven en zich gansch van bet politiek leven onthouden. M1'. Colaort zal in 't voorgaande de tijd hebben van de zittingen der Kamers bij te wonen. ML 1 weins d'Eeckboutte zou •Surmont in 't Senaat vervangen. Aan wien nu de plaats van Mr. 1 weins in de Kamers De eene zeggen Mr. Bruneel van Kemmel, de andere Mr. Berghman. De I 1 andere ongelukkige kan didaten der katholieke lijst zullen tot hunne gewone bezigheden worden teruggezonden. P. S. Wij vernemen op 't laat ste oogenblik dat men van 't Volksbuis eene fabriek zal ma ken van neusdoeken (zeker om hunne tranen af te vagen 0 c*» O o

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 3