MEETING Journal liberal démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en van bet Arrondissement Samedi, 9 Février 1895. 5 centimes le numéro. lre année. I\T°15. van 5n Februari 1895. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 3 francs. Par an 3 fr. 50 c. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires: 1 fr. la ligne. B9araissant le Samedi. l'union fait la force. Administration et Redaction rue an Beurre, 20, Ypres- i erne hi jut'nde des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. De zaal van het Huis der Oud Pom piers was goed bezet. Bijna zooveel katholijke als liberalen. Aan het bureel zitten de leden van het bestuur van den Vrijzinnigen Volksbond, onder voorzitterschap van den heer A. Criem. Deze opent de mee ting en zegt dat de Volksbond het noodzakelijk acht het gedacht der kie- ziers te kennen over die brandende kwestiën van den Congoen de gemeente kieswet. Het is zooveel te noodzakelij ker omdat deze zaken weinig of niet besproken zijn geweest in den laatsten kiesstrijd, eu dat het gouvernement schijnt de overneming van den Congo, die een uiterste gewichtige, gevaarlijke en duistere zaak is met haast en zonder genoegzaam onderzoek te willen doen aannemen, omdat het Gouvernement wilt met het stelsel der drie klassen, die het slechtste en bekrompenste stelsel is die men kon uitdenken, uw recht van burger in uwe stad wil ver knoeien, verminken en ontnemen. Die zaken moeten kalm en diepgron dig onderzocht worden elkeen, tot welke partij hij behoort, is verzocht zijn gedacht te zeggen, omdat onze volksvertegenwoordigers zouden oor- deelen wat gij denkt, wat gij wenscht, wat gij wilt. Den heer Vermeulen bekomt dan het woord. Het spijt hem te móeten laten weten dat de voorname vreemde sprekers die hunne medewerking beloofd hadden niet zijn kunnen komen. De spreker uit Gent is door onpasselijkheid belet, een ander is in Antwerpen gehouden ge weest langer dan zijne verwachting door de nachtzitting der zaak Joniaux. De kristene democraten van Brussel, die beloofd hadden te komen, die zou den gekomen zijn hadde de meeting Zondag laatst kunnen plaats hebben zoo heteerstbeschiktwas,schrijven dat ze absoluit in Brussel gehouden zijn om het dagorde Lelong in de katholieke associatie te verdedigen tegen de oude pruiken Woeste en Cie. Zij schrijven dat ze daar de zelfde democratische zaak op het zeltde uur zullen verdedi gen ais wij en dat tegen het hoofd der reactionnairen en dat ze ons geluk wen- schen met onze strijd. Zij strijden voor het meervoudig stemrecht met de evenredige vertegenwoordiging. Dit is niet gansch en geheel wat wij vragen maar het is toch zeer democratisch en loffelijk. Het zijn goede medestrijders voor de rechten en welstand van het volk. Ik breng hen hier mijn hulde. Toejuichingen Nu, dewijl zij elders geroepen zijn voor den goeden strijd, zullen wij ze trachten te vervangen naar mate onze middelen en onzer krachten. Ik ben op mijn onverwachts geno men, daar ik niet meende te moeten optreden als spreker. De Congozaak heb ik altijd zeer belangrijk gevondeuen van alles wat er van aan het licht kwam heb ik gretig kennis genomen. Ik zal u zeggen wat ik er van weet. Ik heb van den beginne af aan de inzichtingen van onzen Koning voor dit beschavend, wetenschappelijk en menschlievend werk hulde gebracht. Ik ben vol bewondering en eerbied voor onze talrijke landgenooten die alle gevaren trotserende, hun leven lieten voor dit groot werk. Maar zoo gauw men een blik werpt op het wetgevende en finantiële gebied van den Congo is men getroffen hoe spoedig men alle slach van teleurstel lingen ontmoet. Alles draagt het ken merk van haast, van onkunde en on voorzichtigheid. Alle beloften en verkla ringen zijn mis uitgevallen en gelogen straft geweest door de uitslagen en gebeurtenissen. Van at den brief van onzen Koning, van 16n April 1885 die luidt als volgt De bevvoordigingen van het artikel 62 van de grondwet drukken door hun zeiven de toe- stand uit die te stichten valtKoning der Belgen, ik zou ter zeiver tijd Souverein zijn van een anderen Staat Deze Staat zoude onafhankelijk zijn even als de Belgische Staat en zou even als hij de weldaden der onzijdig- heid genieten Hij zoude aan zijne behoeften te voldoen hebben en de ondervinding even als het voorbeeld der naburige kolomen ver- oorloven mij te bevestigen dat hij over de noodige hulpbronnen zoude beschikken. Zijne verdediging en zijne police, berus- tende op Afrikaansche troepen, bevolen door Europeesche vrijwilligers. Er zou dus tus- schen Beigie en den nieuwen Staat enkelijks een^persoonelijken band bestaan. Na afle zing van dezen brief in de Kamer minister Beernaert cabinet-overste voegde er bij Het heeft geensins de militaire en de geldelijke lasten te vreezen welk koloniale ondernemiu- gen gewoonlijk na zich slepen. En hij besloot Belgiën zal zich dus in de gunstige toe- stand bevinden van te kunnen, zonder aan eenige opoffering blootgesteld te zijn, vrucht trekken uit eene koloniale schepping die, naar het algemeen gevoelen, tot eene groote toekomst geroepen is. Geen geldelijke lasten en België zit er reeds tusschen voor 45 millioenen en het spelletje schijnt nog maar, nu ernstig te zullen beginnen. Wat vinden wij aangaande de zaak van den ijzeren weg van de wet van 29n Juli 1889 die een tusschenkomst van tien millioen toestaat Hier is een leerrijk stuk, het verslag van den heer Nothomb voor de midden afdeeling De begrooting bedraagt eene uitgave van 25,000,000 of een weinig min dan 60,000 per kilometer. Als men rekening houdt dat dezen ijzeren weg met nauw spoor is, maar plateform vergende van 3ra20 breedte dat de compagnie geene uitgaven zal moeten doen voor aankoop der noodige gronden, die hem moeten geschonken worden door den Staat van den Congo, men zal die chiffer hoog vinden. Het was de ingenieurs voorge- schreven van den voor het bouwen minst- kostelijken weg te zoeken, zonder, zich met de lengte van het ontwerp te bekommeren, alle aanzienlijke werken te vermijden, van alleenlijk de volstrekt noodige aardewerken te doen voor het profil recht te trekken, of het platform te vestigen. Het was hun voor- geschreven geen kosten voor eerste stichting te voorzien, om de kosten der exploitatie te verminderen. Het gold enkelijk een ontwerp te bepalen, te bestuderen met de eenige bezorgdheid de kosten van eerste stichting zooveel mogelijk te verminderen. In deze voorwaarden is de prijs van 60,000 fr. per kilometer maar bereikt geweest omdat de berekeningen gegrond zijn geweest op een voet, die een groot aandeel voor het onvoor- zieue overtaal. Let wel den ijzeren weg moet ten hoogsten 60,000 fr. per kilometer kosten en de berekeningen waren op een voet gedaan die een groot aandeel aan ket onvoor ziene over laat. Wel wat is er gebeurd De 25,000,000 zijn verteerd, een vierde, sommige zeggen een achtste van den ijzeren weg is gemaakt Ieder kilometer in plaats van 60,000 beeft er 425,0>)0 gekostOok zullen wij eens nazien hoe de zaak zich voor doet in 1894. Dit grenst aan het ongelooflijke. Op 10n Juni 1894 maakt den heer Fris voor de middensectie verslag aan gaande tien nieuwe millioenen en voor don Congo-IJzeren weg. Hier is het stuk Het is nochtans moeilijk van niet eenigen spijt uit te drukken en eenige voorbehoudin- gen neer te schrijven. De begrootingen aan het gouvernement onderworpen kunnen maar gegeven zijn ge- weest op inlichtingen die wij zullen onrecht- streeks noemen, 't is le zeggen dat de perso- nen, volstrekt eerlijk en onderscheiden nochtans, die de berekeningen aan het gouvernement voorgesteld hebben, ter plaats de gegevens en grondslagen niet hadden kunnen nazien. Hadde men niet voorzichtig gehandeld met tot staving dezer begrootingen, plans en studienop hetterreinzelfgemaakt te eischen? Bestaan al deze plans en studiën wel s eigentlijk op dit tegenwoordig oogenblik Wij hebben ze maar kunnen krijgen'voor een s zeer gering gedeelte der ligne. De stukken op hel bureel der Kamers neer gelegd behelzen enkelijk het profil in lengte en breedte van de 149 eerste kilometers ofte eigentlijk 79 kilometers op de (389 70) 319 kilometers die nog te maken blijven. Voor het overige, zegge voor (319 70) 240 kilometers, geeft men hoegenaamd geene juste grondslagen buiten eene studie kaart die gaat tol kilometer 214 Verders op, diensvolgens voor (389 214) 475 kilo- meters daar is er niets, niets meer. En dit ten jare 1894. Men mag zich afvragen op welke grondslagen men gewerkt heeft in 1889 voor de begrootingen te vestigen. Die stukken zijn onvolledig en het gouver- nement zal, zoohaast het kan'gedaan worden, zich de plans en studiën aangaande de te doene werken moeten doen overhandigen Het is beklagenswaardig ook dat voor alleer tot den slechten toestand van heden te geraken men eerder geen aandacht geno- men heeft op de talrijke moeilijkheden van de onderneming en de aanzienlijke misreke- ningen die men op elke slap der uitvoering der werken ondervond. Het kapitaal heeft niet geheel en gansch in eenen slag opgeslorpt j> geweest. De slechten toestand, waarin de zaak gekomen is, heeft zich van in den beginne moeten afteeken. of ten minsten na een of s twee dienstjaren Men zoude moeten gezien s hebben dat de uilgaven, in merkwaardige verhouding, alle de berekeningen overtroffen, en veel spoediger onderzoeken welke maat- regels er te nemen waren. Het Gouvernement hadde kunnen een of zelfs meer bevoegde ingenieurs, verantwoor- delijke beambten van bet Belgisch Gou- vernement, om den Staat der werken te onderzoeken en de Kamers er over in te richten. Dit is eene wijze voorzichtigheid welk de Staat nooit nalaat in de ondernemingen waarin hij betrokken is. Heeft het ooit klaarblijkerder gezegd geweest, door eenen vriend van het gouvernement, dat men te haastig, zonder kennis noch omzicht het geld van de Belgische schatkist in eene slechte zaak gesteken heeft, tegen alle gewoonten en gebruiken Is dat niet schandelijk? en nochtans hadde M. Beernaert onlangs in 1892 verklaart in antwoord aan den heer Lambiotte Het zal aan de Compagnie zijn de volle- digirig van het kapitaal te bezorgen en dat raakt in geender deelen het Gouvernement. Maar twee jaar nadien komt men met eene vraag van 10,000,000 voor den dag en waren de Kamers niet ont bonden geweest, de slaafsche meerder heid zoude die gestemd hebben even als de eerste. Nu komt die vraag weer op het tapijt en als gij kiezers niet krachtdadig optreed, zal de zaak wel dra geklonken zijn. (Toejuichingen). Ik moet u ook doen aanmerken wat soort van finantiële zaak dien ijzer weg is. De Staat teekend in voor 10,000,000. De bijzondere teeken in voor 15,000,000, de actiën van de Staat dra gen 3 1/2 per intrest, de actiën der bijzondere dragen zeven per honderd, intercalate intresten. Zeven per honderd jaarlijkszij hebben alreeds 35 intrest getrokken en 't kapitaal is op. Het zal nog 15 a 20 jaar duren voor den ijzeren weg kan loopeti, de actionnarissen zouden 100 a. 200 per honderd kroos trekken en de Belgische schatkist zou maar immer nieuwe millioenen mogen leggen Is dat niet ja of neen de oortjes van de schatkist deelen En dat geschied dewijl men de armen, de werklieden uitscheld voor deelers, voor dieven. Luidruchtige toejuichingen). En nu wat aangaat den Congo-Staat, wat heeft men zien gebeuren De conventie van 1890 moest de Congo uit nood helpen met seffens 5,000,000 te storten en dan nog alle jare nog 2,000,000, om het jaarlijks te kort te dekken en daar zou geene spraak mogen zijn, van overname of verkoop van den Congo, tot zes maan den later dan na tien te verloopen jaren. Dat is wel klaar en duidelijk. Den 12n Juli 1893 in de Constituante verklaarde ministerBeernaart, cabinet- overste Belgie kan den Congo koopen, zegde hij, als zij-wilt, maar alleenlijk op het einde van het jaar 1900 en tot dien tijd de overeen- komst gesloten tusschen de twee Staten die ons dat recht geeft moet stipt en eerlijk nageleefd worden. Dat en is niet alleenlijk een kontrakt maai' het heeft door de wetge- vende macln goedgekeurd geweest door 95 stemmen in de Kamer van" Volksvertegen- woordigers en door algemeenheid min 2 onthoudingen in den Senaat. Hij voegde er nog bij Indien Belgie dan de gift die haar zoo mil- delijk geschonken is weigerde, zoude de som van twee millioen die de overeenkomst ons oplegd, nooit maar een voorschot zijn ge- weest, en ze zoude op den bepaalden tijd terug betaalbaar zijn. Maar in tusschentijd is alle bespreking over de zaak onmogelijk. Het zoude te verachterd of te voorbarig zijn het zoude te vroeg of te laat zijn. Al deze verklaringen tellen voor niets en schijnen maar gemaakt te zijn geweest om onder de voeten te trap pen. Dat geeft een droevig gedacht van onze finantie en gouvernements man nen en zal moeilijk kunnen overeen komen met het oud gekend gevoel van eerlijkheid van het belgische werkende en zwoegende volk. (Toejuichingen). Gij zult allen met mij het eens zijn op dezen betreurenswaardigen slechten moreelen toestand van onze hoogere standen en van ons gouvernement. En gij zult met mij begrijpen waarom men zooveel schrik zooveel mistrouwen in u steld, eerlijk brave neerstige, gespaar- zame werklieden en burgers. Gij zult mij begrijpen waarom men u het stemrecht wilt ontnemen op zijn Pruissischs, met drie klassen en met wat weet men nog al wat geknoei en bedrog. Men heeft u het stemrecht moeten geven, gij zult weten uwe rechten te handhaven en te verdedigen en de eerlijkheid en rechvaardigheid BBBSaSlSBSESBm POUR LA VILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (excepté let deux Flandresls'adresser a VAgenceHavas,Kruxe\- les, me de la Madeleine, 32, et a Pari3 8, Place de la Bourse. £r£

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1