La brasserie beige les droits protecteurs Scholen. Vragen. M. Colaert en de Congo. Êtat-Civil d'Ypres, 't Journal van M. Colaert Vilie de Poperinghe. GRAND B A L. want we zouden werklieden kunnen noemen welke niet eens wisten dat zij tot de 1000 leden van het klerikaal Volkshuis behooren. De klerikalen lokken de werklieden om hun stem te krijgen in 't Volks huis worden 500 fr. gratis uitgespeeld. De klerikalen spelen meester in de Weldadigheidsbureelen en Burgerlijke Godshuizen, in Nazareth en Begijnhof. De liberalen vlogen immers aan de deur. De klerikalen vormen kleine fana- tiekjes in hun kloosters, rijk geworden door erfenisinpalmingen,' en in hun scholen, vet geholpen door de kas van 't klerikaal stadsbestuur. De stad benoemt klerikalen om kies- draverij te beloonen. Zoo ook de provincie. Zoo ook de Staat. Alles kieswerk. Doch, we wisten niet dat onze voor spellingen nopens de werkbeurs zoo gauw verwezenlijkt zouden worden. Ziehier een geschiedenisje. Zekere heer A. had een ondernemer- werkersbaas B. De heer A. is liberaal. De heer B. is katholiek. Maar die werkersbaas B., om een zijner werklieden C. te dwingen zich tot de klerikale werkbeurs te wenden, zond C. weg. Doch de heer A. vernam die lekkere handelwijze. Hij zond B. weg (poets wederom poets) en nam als werk man den weggezonden werkman C. (En zoo men namen wil, zullen ze gegeven worden.) Was onze voorspelling van over 2 weken niet juist En wees overtuigd, lezer, dat die handelwijze niet alleen staat. Men tracht op allerhande wijze dwang op de werklieden uit te oefenen want 500 fr. zijn gauw opgespeeld, en nu kan men alle kiezers met meer omkoopen. Zoo dat een klerikale werkbeurs dient... om werklieden hun werk te ontnemen. VanP. Par cette belle journée ensoleillée de Dimanche, l'Association générale des brasseurs beiges s'est réume, d'ur- gence, en assemblée générale extraor dinaire, a la Bourse de Bruxelles, pour exprimer le sentiment général de la brasserie nationale a l'égard des droits d'entrée proposés par le gouvernement, sur les malts étrangers. M. Dumon de Menthen est venu, tout en protestant de ses opinions li- bre-échangistes, défendre les preten tions des malteurs, en alléguant que leur industrie ne pouvait résister a la concurrence frangaise, qui introduit ses produits en Belgique dans des con ditions frauduleuses (sic) grace au régime des acquits a caution. MM. Vanden Heuvel et Grosfils ont vivement combattu les arguments des malteurs, qui attirent sur la brasserie nationale la ruine prochaine et inévi- table. Les droits d'entrée sur les malts ne sont, en eflet, que le prélude d'une campagne protectionniste, qui doit, a bref délai, conduire a la protection des orges. Déja M. Cartuyvels a réclamé cette dermère, a la suite du dépót des pro jets gouvernementaux. Or, l'orge im- posée a l'entrée, c'est la mort de la brasserie beige, qui ne pourrait trou- ver dans le pays l'orge qui lui est né cessaire. L'intérêt de l'agriculture n'est done pas en question. Au surplus, l'im- portatdon de malts étrangers ne repré- sente qu'une faible partie de la con- sommation totale 10 millions de kilos sur 280 millions. La conclusion du débat empreint par moments d'une grande animation a été formulée dans l'ordre du jour suivant, proposé par M. Grosfils Considérant que tout droit d'entrée frappant des matières premières ser vant a la fabrication de la bière, cau- serait un prejudice considérable a l'in- dustrie de la brasserie Que l'industrie de la bière est déj ja frappée d'un impót annuel de 15 millions Que l'industrie beige en général, et, en particulier, la brasserie, qui active 2,800 usines dans le pays, doit conserver la liberté d'approvisionne- ment de ses matières premières l'As sociation générale des brasseurs bei ges proteste contre toute augmenta tion de charges qui sera imposée a la brasserie beige par l'établissement d'un droit d'entrée aussi bien sur la malt que sur toute espèce de céréales. Indépendance VERSCHOVEN artikel over pro tectionism. of eenige vuiligheden niet wat onnoozcl heden. 1° M. Colaert wenscht zich zelf geluk in Le Journal van Woensdag (8® kolom). 2° Dank aan de klerikalen zal de weldenkende werkmantot 4 stem men kunnen bekomen (id.) 3° Het stemrechtba (id.) 4° Coöperatieven zijn de ondergang (1) der klein handelaars, (en 2® kolom). 5° De socialisten willen slechts op stand en werkstaking ten voordeele van hun heerschzucht. (2® kolom). 6° Voortaan zullen er slechts twee soorten van werklieden bestaan, de goede, de brave, welke de klerikalen zullen volgen en de anderede ontuch- tigede luirikkenwelke meer tijd door- krengen in de herbergen dan in het werk- n huisdie den loonwelke brood verschaft voor vrouw en kinderenopdrinkenZUL- LEN VOORTGAAN^ zoo hun dat bevalt) liet rood vaandel der socialistische menners te volgenwelke hen zullen leiden tot de bestorming van een aantal hervor- mingen zoo onverwezenlijkbaar als nulte- loos voor hen zeiven als voor de anderen Zoodat de socialistische partij slechts werklieden zou bevatten welke leven in luiheid, ontucht en slemperijen. M. Colaert, de wetgever van 1 tot 4 stemmen, mag vrij den brui geven van het stemrecht der werklieden, hij mag zich zelf proficiat wenschen, hij mag vrij de coöperatieven aanvallen wan neer zijn partij er sticht, maar mij dagen hem uit in de Kamers te durven herhalen mat hij schrijft en laat schrijven in Le Journal, n Het zijn slechts kleine en kleingeestige parvenus met wmdha- nenbrein welke mannen als Hector Denis, Vandervelde, Demblon, Anseele en hun collegas van heerschzucht dur ven betichten, en dezer kiezers uitma ken voor luie, ontuchtige en .dronken werklieden. We wisten niet dat de klerikale drukpers zoo laag gevallen was. Wanneer een hond wat begaat, dan steekt men hem met de neus in zijn eigen vuiligheid. R. V. P. La Société Royale des ex-sous-officiers d'Ypres a l'honneur de porter a la con- naissance des ex-sous-officiers habitant Ypres et les environs, qu'elle tiendra le Samedi 30 courant, a 8 heures du soir, en son local au Lion Noirune séance extraordinaire au cours de la- quelle seront discutés les nouveaux statuts. Elle prie tous les ex qui, par défaut de renseignements, n'auraient pas regu une convocation personnelle, de vou- loir bien considérer le présent avis comine en tenant lieu. De scholenoorlog van 1879 was een opruierij der onwetendheid. Men had, in de dorpen, het volk wijsgemaakt dat het onzijdig onder wijs het onderwijs der duivels was. En degenen, welke daaraan geen ge loof hechtten, verplichtten de klerika len naar de scholen der Broerkens te komen met dwang en broodroof. Doch hoe weinig het klerikaal volk je zich de school en het onderwijs aan trekt, bewijst een verslag van 't Nieuwsblad van over eenige weken. Het schijnt dat in de klerikale maat schappijen de leden wegblijven «om- (1) En daarom stichtte zeker de klerikale anti-socialistische samenwerkende maatschap pij Het Volk.... eene samenwerkende bakkerij en een samenwerkenden kruidenierswinkel, te Gent, op de Burgstraat, deze maand. dat zij vreesden over den schoolmees ter te hooren spreken, alsof de school- vraag geen belangrijk vraagpunt ware. En tot de officieele onderwijzers riep het klerikalism in volle Kamer QJils s'en aillent Het klerikalism is nu zelfs verveeld wanneer het meent dat men gaat spre ken over het klerikaal onderwijs zelfs door een klerikalen onderwijzer. En waarom Omdat in den grond 't klerikalism een innigen, soms onbewusten haat voert tegen het onderwijs, zelfs te gen zijn eigen onderwijs. SOCIÉTÉ PHILHARMONIQUE (A ncienne Musique des Sapeurs-Pompiers) GRAND donné sous la direction de M. Eug. VAN ELSLANDE, avec le concours de Mlle Mathilde GORLÉ, Canta- trice, lr prix du Conservatoire royal de Bruxelles et lauréate du prix in- stitué par S. M. la Reine des Beiges; MM. Emile DONY, Ténor, lr prix idemDEKEMPER, Chanteur de Genre J.-E. STRAUWEN, Pianiste accompagnateur, LE DIMANCHE 24 MARS 1895, a G heures du soir, en la Salie des Concerts de la Société. P rog-ra m m e. 1. Die Wachtparade (redemandée) (R. Eilenberg). 2. Cortège de Bacchus du Ballet de Sylvia (Léo Delibes). 3. Air de Joseph, par M. Dony (Méhul). 4. Grande Fantaisie pour Clari- nette, exécutée par M. Lam- brecht Henri, Membre de la Société (Huet). 5. Grand Duo de l'Opéra Pigoletlo, par Mlle Gorlé et M. Dony (Verdi). 6. Chans* nnette,par M. Dekemper 7. Revue Musicale (J. Schroder). 1. Phèdre, Ouverture couronnée (J. Massenet). 2. La Perle du Brésil, par Mlle Gorlé avec Solo de Flute par M. Van Elslande, Directeur de la Société (Félicien David). 3. Chansonnette,par M.Dekemper 4. Duo de l'Opéra Hèrodiadepar Mlle Gorlé et M. Dony (Massenet). 5. Chansonnette,parM. Dekemper 6. Ah! vous dirai-je Maman! Rondo-Valse (E. Verdyen). A 9 1/2 heures du soir, We hobben reeds eenige vragen ge richt aan onze klerikale confraters nopens den arbeid en den loon der werklieden, nopens hun wegzending om politieke overtuiging en nopens den lrinderenarbeid. Zij hebben ons niet geantwoord. Past op zoohaast onze inlichtingen zullen volledig zijn, dan zal de bom losbreken.... In afwachting veroorloven we ons nog eenige vragen te stellen. 10 Is het waar dat de oude mannetjes van het Begijnhof moeten werken 2° Is het waar dat de metsersde pla- fonneurssmedentimmerlieden en dekkers enz.verplicht zijn te werken voor de re- kening VAN DEN BESTUURDER, ZOO Ver dat er ouderlingen van 70 en zelfs 80 jaren op de daken hebben moeten zitten 3° Is het naar dat die tot werken ge- wongen oudjeswelke moeten werken ten voordeele van den bestuurder en op 70 en 80 jarigen ouderdom op de daken moeten kruipenis het waar dat die ouderlin gen DAARVOOR EEN SPOTPRIJS VAN 1 EN 2 PR. IN DE WEEK ONTVINGEN 4° Is het waar dat wanneer die afge sloofde mannetjes weigeren te werken om reden gevende dat zij te oud en te ziekelijk zijnis het waar dat zij alsdan bedreigd worden met een straf van 8 tot id dagen thuisblijving 5° Is het waar dat de oudjes welke ieder een heeft zien werken in den hof des bestuur dersdaarvoor 0-50 tot 7 fr. wonnen in de week 6° Wat nu het Nazareth betreftis het waar dat de tabakwelke vroeger geleverd werd door de winkeliers der stadis het waar dat die levering hun ontnomen is Zoo dit waar is, dan roepen we Schandaal Schandalig dat ouderlingen, welke hun rust in hun arbeidzaam leven ver diend hebben, moeten werken. Schandalig dat zij moeten werken voor den bestuurder. Schandalig dat hun een spotprijs van eenige centiemen daags wordt betaald. Schandalig, dat alzoo aan de arbei dende klas werk wordt ontnomen. Schandalig dat men die oudjes straft voor weigeringen op welke zij volle recht hebben. Schandalig nog dat tabakverkoopers welke zware lasten en patenten beta len, alzoo worden benadeeld. Wij begrijpen heel goed dat een ge sticht de levering van den tabak uit geeft als openbare aanbesteding, maar den eenen ten nadeeie van den anderen benadeeligen, dat gaat over zijn hout. Zoo die feiten waar zijn Onze kolommen staan open. Is dat waar En zoo ons niet geantwoord wordt, vragen we een onpartijdig onderzoek. Zoo wij ons bedrogen hebben, dan hebben wij ons plicht gedaan met licht over bewuste feiten (waarover gespro ken wordt in zekere omgevingen) te vragen. Zoo de feiten waar zijn, danDan vragen we eenvoudig de voorbeeldige straf der plichtigen, want de waarheid zal en moet gekend worden, ondanks alle mogelijke leugens en bedreigin gen. J. D. E. Het Journal van M. Colaert neemt een artikel van le Bien Public over en sluit zich aan bij het voorstel EEN TOELAGE [of een leeningAAN DEN CONGO TE SCHENKEN, een toelage wier bestemming zou nagezien worden. Dus zal M. Colaert, partijganger van M. Beernaert's politiek, een toelage van eenige miljoentjes schenken. De Congo is een slechte zaak? Ba De Congo heeft ons bedrogen? Ba De Congo wil de lieden omkoopen Ba Het Gouvernement vindt geen geld voor de overstroomde boeren van West- Vlaanderen Ba M. Colaert, tegenstander van den Congo, zal wel eenige miljoentjes stemmen voor den Congo. Juist als in het vraagstuk van de af schaffing van 't Collegia. Gisteren zus, en morgen zoo. Men zegt dat de draak-windhaanvan de Halle zal afgenomen worden en vervangen door M. Colaert. Men zal den nieuwen windhaan ver zilveren met de stralen der maan en vergulden met eenige advokaten goud stukken van Godtschalck. du 15 au 22 Mars 1895. Naissances: Sexe masculin, 5, id. féminin, 7. Décès Landerwyn Gabrielle, 9 ans, écoliè- re, rue de Stuers. Dumélie Jacques, 56 ans, blanchisseur de cire, époux de Yienne Eugénie, rue d'Elverdinghe. Dieiie Henri, 36 ans, sans profession, célibataire, rue Longue de Thourout. Wallaert Hélène, 13 ans, sans pro- fession, rue de Lille. Six Louis, 54 ans, ébéniste, époux de Delacauw Clé- mence, rue au Beurre. Viaene Henri, 70 ans, sans profession, veuf de Bar- dijn Yirginie, rue de Lille. Baeyen Rosalie, 80 ans, sans profession, veuve de Vanoverberghe Pierre, rue de Lille. Gallens Charles, 71 ans, sans profes sion, époux de Yande Candelaere Ju lienne, St-Pierre extra-muros. Enfants au-dessous de. 7 ans Sexe masculin, 3; id. féminin, 2. Lire le feuilleton a la 4° page. ET H* TrZW spa IBS* PREMIERE PARTIE. DEUXIÈME PARTIE.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 3